18.5.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 128/1


457. PLENÁRNE ZASADNUTIE V DŇOCH 4. A 5. NOVEMBRA 2009

Uznesenie Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru o klimatických zmenách pri príležitosti Konferencie Organizácie Spojených národov o zmene klímy, Kodaň 7. – 18. decembra 2009

(2010/C 128/01)

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom plenárnom zasadnutí 4. a 5. novembra 2009 (schôdza z 5. novembra 2009) prijal 156 hlasmi, pričom 2 členovia hlasovali proti a 5 sa hlasovania zdržali nasledujúce uznesenie.

Európsky hospodársky a sociálny výbor, ako inštitucionálny zástupca organizovanej občianskej spoločnosti na úrovni Európskej únie, schválil nasledujúce posolstvo určené vládam, vedúcim predstaviteľom, vyjednávačom a iným stranám zainteresovaným do kodanských rokovaní o zmene klímy a do prípravy a uplatňovania politiky v oblasti klimatických zmien:

„Klimatické zmeny už majú v mnohých častiach sveta nepriaznivé a možno aj nezvratné dôsledky. Ak sa budú skleníkové plyny hromadiť v atmosfére nezmeneným tempom, budú sa tieto problémy v nasledujúcich rokoch len stupňovať. Vedecká analýza, ktorú uskutočnil Medzivládny panel o zmene klímy, ako aj zistenia iných dôveryhodných zdrojov jasne ukázali, že rozvinuté krajiny budú musieť do roku 2050 znížiť emisie skleníkových plynov až o 80 %, ak chceme udržať nárast teploty v bezpečných medziach. Ak sa máme skutočne priblížiť k splneniu tohto cieľa, musíme do roku 2020 znížiť emisie o 25 – 40 %, čo si bude vyžadovať aj obrovské úsilie rýchlo sa rozvíjajúcich a rozvojových krajín.

Nadchádzajúca konferencia v Kodani bude mať rozhodujúci význam. Ak sa na nej dosiahnu pozitívne výsledky, môže nás to posunúť správnym smerom, teda k zníženiu emisií v nasledujúcich rokoch a stabilizácii nárastu teploty na prijateľnej úrovni. Ak konferencia nebude úspešná, mohlo by to znamenať, že sa budeme uberať ešte nebezpečnejšou cestou, ktorá povedie k rýchlejšiemu nárastu teploty a prinesie so sebou ľudské obete a ekologické katastrofy.

1.   V tejto zlomovej situácii Európsky hospodársky a sociálny výbor vyzýva vlády, vedúcich predstaviteľov a vyjednávačov, aby zdvojnásobili svoje úsilie o dosiahnutie všeobecnej a záväznej dohody, ktorá by spojila všetky krajiny a ich obyvateľov v spoločnom úsilí znížiť v nasledujúcich rokoch objem emisií a zachovať životné prostredie vo svete, ktorý je naším domovom i domovom budúcich generácií.

2.   Európska únia je ochotná zaviazať sa, že do roku 2020 zníži svoje emisie o 30 %, ak sa aj ostatné krajiny zaviažu k podobným cieľom. Európa opätovne vyzývala, aby aj ostatné rozvinuté krajiny vyvíjali podobné úsilie, a aby svojím dielom prispeli aj rýchlo sa rozvíjajúce hospodárstva, ktoré v množstve emisií skleníkových plynov veľmi rýchlo dobiehajú, alebo už dokonca predstihli, rozvinuté krajiny. Naliehavo žiadame, aby sa dôrazne trvalo na tomto postoji.

3.   Sme hlboko znepokojení skutočnosťou, že sa počas doterajších rokovaní nepodarilo dosiahnuť potrebný zlom. Bez ohľadu na to, ako sa budú vyvíjať záverečné rokovania, naliehavo žiadame Európsku úniu, aby sa nepokúsila prípadné stroskotanie rokovaní o podpore zo strany iných krajín využiť ako zámienku na to, aby svoje vlastné ciele alebo záväzky znížila na minimálnu úroveň, na ktorej sa v Kodani všetci dohodnú. Neprospelo by to ani Európe, ani svetu. Hoci doteraz neexistuje všeobecný konsenzus o tom, aké ciele by si mala Európa v Kodani stanoviť, vyzývame Európsku úniu, aby dodržala svoje vlastné záväzky a pokúsila sa vytvoriť silnú koalíciu s inými rozvinutými a rozvojovými krajinami, ktoré sú ochotné stanoviť si podobné ciele a prijať potrebné opatrenia na ich dosiahnutie.

4.   Mali by sme naďalej pokračovať v priemyselnej a sociálnej premene, ktorá je potrebná, ak chceme do roku 2020 dosiahnuť zníženie emisií o 30 %, ktoré je hlavnou podmienkou prechodu európskeho hospodárstva na nový, ekologicky účinný a trvalo udržateľný model s nízkymi emisiami CO2. Bude potrebné vyvinúť dosiaľ nevídané úsilie v oblasti výskumu a vývoja v sektore energetiky, ak máme našim občanom, podnikom a verejným orgánom ponúknuť dôveryhodné technické alternatívy. Z hľadiska politických opatrení už nemožno oddeľovať ekologickú krízu od sociálnej. Mali by sa vytvoriť nové modely výroby a spotreby. Tieto premeny by sme nemali chápať ako záťaž, ale ako výzvu začať novú vlnu technologických a sociálnych inovácií, ktoré budú najlepšou zárukou trvalo udržateľných pracovných miest, výhod v hospodárskej súťaži a sociálneho blahobytu v budúcnosti. Naliehavo žiadame, aby tieto ciele boli ťažiskom novej stratégie 2020 v Európskej únii, ktorá by mala združovať hlavné ciele existujúcich stratégií v oblasti trvalo udržateľného rozvoja, rastu, ako aj klimatických zmien a energetiky.

5.   Ostatné rozvojové krajiny, a najmä najmenej rozvinuté krajiny, sa v dôsledku postupujúcich klimatických zmien ocitli v krízovej situácii. Hoci najchudobnejšie rozvojové krajiny prispeli ku klimatickým zmenám najmenším dielom, práve ich tieto zmeny často najviac postihujú. Ak sa má v Kodani dosiahnuť úspech, musí rozvinutý svet predložiť záruky rozsiahlych nových a dodatočných zdrojov financovania, ktoré rozvojovým krajinám pomôžu prekonať najväčšie problémy spojené s prispôsobením sa klimatickým zmenám a časom prijať vlastné opatrenia na zmiernenie dôsledkov.

Európska komisia nedávno predložila dôležité návrhy týkajúce sa výšky podpory, ktorú by EÚ mala vyčleniť a poskytnúť na tieto partnerstvá, ako aj spôsobov, ako by tieto prostriedky mali byť prideľované. Výbor vyzýva EÚ aby urýchlila rozhodovací proces tak, aby mohla v rámci rokovaní tieto návrhy predložiť ako pevné záväzky, čo by podnietilo ostatné rozvinuté krajiny k podobným záväzkom.

6.   Klimatické zmeny ovplyvňujú celú občiansku spoločnosť. Firmy, odborové zväzy, či iné organizácie občianskej spoločnosti budú musieť byť zapojené do úsilia prispôsobiť sa klimatickým zmenám a zmierniť ich dôsledky. Ako zástupcovia organizovanej občianskej spoločnosti vieme, že verejnosť v Európe si čoraz viac uvedomuje rozsah tohto problému a s čoraz väčším odhodlaním chce prijať nevyhnutné zmeny v našich výrobných postupoch a spotrebných návykoch a v našom spôsobe života. Vyzývame vedúcich predstaviteľov a vyjednávačov, aby nás rozhodným krokom viedli ďalej touto cestou. Niet cesty späť.“

V Bruseli 5. novembra 2009

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI