29.5.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 141/45


Stanovisko z vlastnej iniciatívy Výboru regiónov „Politika lesného hospodárstva: ciele 20/20/20“

2010/C 141/09

VÝBOR REGIÓNOV

kladne hodnotí celý rad aktivít a politických iniciatív EÚ, ktoré zaväzujú členské štáty zosúladiť jednotlivé aspekty svojej lesníckej politiky s cieľmi EÚ,

vyzdvihuje veľký potenciál lesníckeho a drevospracujúceho sektora na dosiahnutie cieľov EÚ stanovených do roku 2020 a je presvedčený, že by sa malo viac preskúmať možné využitie príjmov z obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov na podporu iniciatív v tejto oblasti,

zdôrazňuje význam presadzovania polyfunkčného lesného hospodárstva,

oceňuje iniciatívy EÚ zamerané na obmedzovanie odlesňovania a degradácie lesov a upozorňuje na to, že biomasa vyrábaná v EÚ obsahuje vysoký podiel drobného raždia, lístia a ihličia, v ktorých sa nachádza takmer 90 % zásob stopových prvkov, ktoré vstrebávajú rastliny v priebehu asimilácie a tvorby drevnej hmoty, čo by mohlo spôsobiť vyčerpanie pôdy týchto biotopov,

plne akceptuje podnecovanie k využívaniu dreva a iných lesných produktov pochádzajúcich z lesov spravovaných v súlade so zásadou trvalo udržateľného rozvoja, a to hlavne pokiaľ ide o ich energetické a materiálové využitie. Vyzýva jednotlivé rozhodujúce úrovne, aby zvážili prípadný dátum zavedenia povinnej certifikácie na území EÚ,

odporúča, aby sa podporovali členské štáty a regióny, ktoré presadzujú lesnícku politiku trvalo udržateľného rozvoja zameranú na zmiernenie klimatických zmien: motivačné opatrenia pre hospodárske subjekty v podobe daňových úľav, príspevkov na pokrytie nákladov súvisiacich s inováciami, pomocou preferenčných dohôd na nákup výrobkov z lesnej produkcie, ako aj prostredníctvom technickej a technologickej pomoci a tiež príspevkov na pokrytie nákladov týkajúcich sa ochrany životného prostredia.

Spravodajca

:

Adam BANASZAK (PL/ÚEN-EA), člen Kujawsko-pomoranského regionálneho zhromaždenia

I.   POLITICKÉ ODPORÚČANIA

VÝBOR REGIÓNOV

Hlavné odporúčania

1.

Konštatuje, že lesy pôsobia proti klimatickým zmenám tým, že vo svojej biomase zachytávajú viac ako polovicu svetových zásob oxidu uhličitého, čo znamená, že ich degradácia a odlesňovanie ohrozujú životné prostredie aj klímu. Táto skutočnosť súvisí s nevyhnutnou potrebou presadzovať trvalo udržateľnú politiku lesného hospodárstva.

2.

Nazdáva sa, že rovnováha prírodných ekosystémov je krehká a rôznorodosť rastlinného a živočíšneho sveta je pre zdravie a blahobyt rozhodujúca. Pôvodné/prirodzené lesy sa musia spravovať v súlade s regionálnymi právnymi predpismi a zákonmi o lesoch. Členské štáty a regióny by preto mali mať možnosť rozhodnúť sa nepovoliť vysádzanie geneticky modifikovaných druhov stromov a rastlín.

3.

S potešením registruje, že Európska komisia propaguje využívanie lesnej biomasy na výrobu energie a že toto úsilie podporuje aj Stály lesnícky výbor, vďaka čomu sa zvýšil (hoci zatiaľ len nepatrne) podiel tohto paliva vo výrobe energie z obnoviteľných zdrojov. Zároveň upozorňuje na to, že biomasa vyrábaná v EÚ obsahuje podiel drobného raždia, lístia a ihličia, v ktorých sa nachádza takmer 90 % zásob stopových prvkov, ktoré vstrebávajú rastliny v priebehu asimilácie a tvorby drevnej hmoty. Príliš veľký podiel môže spôsobiť vyčerpanie pôdy týchto biotopov. Na to treba dbať aj pri spôsobe ťažby dreva. V kritických lesných lokalitách, ktoré sú už teraz chudobné na živiny, by sa vetvy a vrchovce mali ponechávať na mieste výrubu resp. v lesnom poraste.

4.

Upozorňuje na veľký, stále nie dostatočne využívaný potenciál lesníckeho a drevospracujúceho sektora v rámci realizácie cieľov EÚ stanovených do roku 2020, a obzvlášť na možnosť oveľa väčšieho zvýšenia podielu lesnej biomasy ako suroviny a materiálu vo výrobe energie, vrátane výsadby rýchlorastúcich drevín. Konštatuje, že materiálové a energetické využitie dreva pôsobí proti klimatickým zmenám vďaka viazaniu uhlíka (v dreve ako materiáli), šetreniu energiou pri výrobe v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, šetreniu energiou na vykurovanie v zime a chladenie v lete (drevo ako izolačný materiál) a nahradeniu fosílnych zdrojov energie pri výrobe tepla a elektriny (drevo ako palivo, tepelné zhodnotenie odpadového dreva). Malo by sa viac preskúmať možné využitie príjmov z obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov na podporu týchto alebo iných iniciatív.

5.

Považuje za nevyhnutné primerane oživiť lesníctvo s cieľom zintenzívniť produkciu dreva, čo zároveň povedie k zvýšenej produkcii energetického dreva.

6.

Prihliadajúc na to, že EÚ nemá spoločnú lesnícku politiku, pozitívne hodnotí prijatie akčného plánu EÚ pre oblasť lesného hospodárstva na roky 2007 – 2011 a domnieva sa, že Európska komisia tak urobila krok správnym smerom. Zároveň odporúča, aby sa bezodkladne začalo pracovať na vytvorení právneho a štrukturálneho rámca pre medziodvetvové aktivity Európskej komisie týkajúce sa lesov. Tento rámec by umožnil koordináciu aktivít v oblasti lesníctva po roku 2011. Okrem plánovania ďalšej činnosti na nasledujúce roky, by sa mohol vytvoriť koordinačný orgán EÚ v oblasti lesníckej politiky.

7.

Podporuje informovanie a školenie vlastníkov lesov o možnostiach súvisiacich s lesníctvom, ktoré by bolo prevádzkované v súlade so zásadami trvalo udržateľného rozvoja, a bralo do úvahy ochranu biodiverzity ako aj produkciu kvalitných drevín a výsadbu rýchlorastúcich druhov drevín, ktoré sa využívajú na energetické účely. Zároveň žiada, aby sa vlastníkom lesov poskytla rozsiahla finančná pomoc a poradenstvo.

8.

Podporuje výskum a vedeckovýskumné iniciatívy zamerané na moderné technológie, ktoré umožňujú ťažbu a výrobu dreva s oveľa menším vplyvom na životné prostredie (aj v lesoch určených na získavanie dreva ako paliva) v porovnaní s tradičnými metódami, ako aj s metódami, ktoré umožňujú trvalo udržateľný rozvoj, a tým znižujú prevádzkové náklady.

9.

Víta a oceňuje prínos jestvujúcich dobrovoľných systémov certifikácie, podporuje ich zachovanie a odporúča, aby ju sprevádzali ďalšie nástroje, vrátane finančných, a neskôr aby sa stala nástrojom na zabrzdenie šírenia dreva a drevárskych výrobkov nelegálneho pôvodu. Navrhuje, aby to bolo súčasťou širšieho nasmerovania k certifikácii v celosvetovom meradle. Odporúča, aby sa v súlade s iniciatívami ako FLEGT (vynútiteľnosť práva, správa a obchod v lesnom hospodárstve) stalo nelegálnym dovážať alebo vlastniť drevo vyrobené nelegálne v krajinách mimo EÚ. Zároveň upozorňuje na to, že právne a hospodárske podmienky certifikácie a udeľovania označenia „Natura 2000“ sa v jednotlivých krajinách a regiónoch navzájom výrazne líšia. Poukazuje tiež na to, že táto certifikácia výrobkov z dreva nie vždy optimálne podporuje nadradené ciele správy chránených území. Odporúča preto, aby sa tieto rozdiely a požiadavky zohľadnili súlade so zásadami subsidiarity a proporcionality.

10.

Zdôrazňuje význam presadzovania polyfunkčného lesného hospodárstva, ktoré popri základných úlohách spojených s výrobou dreva plní aj iné nevýrobné funkcie so značným lesohospodárskym a hospodárskym významom, ako je napríklad turistika, ozdravná, ochranná a rekreačná funkcia, poľovníctvo, rôzne spôsoby využívania lesného podrastu alebo získavanie špecifických produktov (živice, kôry, korku a pod.). Hospodársky význam týchto nevýrobných funkcií sa dá posilniť aj pri súčasnom zvyšovaní biodiverzity biotopov, ktoré pozitívne vplýva na rozvoj vidieka.

11.

Podotýka, že je potrebné, aby sa na prijímaní rozhodnutí týkajúcich sa lesníckej politiky EÚ podieľali aj miestne a regionálne samosprávy.

Najefektívnejšie spôsoby získavania biomasy na energetické účely

12.

Odporúča, aby sa na úrovni EÚ viac podporovala výsadba rýchlorastúcich lesných stromov na energetické účely v súlade s environmentálne udržateľnými metódami, ktorá oživuje vidiecke oblasti, vytvára dodatočný trh práce a predstavuje jeden z faktorov hospodárskeho rozvoja mikroregiónov.

13.

Prihliadajúc na cieľ 20/20/20 sa kladie dôraz na to, aby sa všetky členské štáty intenzívne zapájali do využívania biomasy na energetické účely tak, aby v rámci svojej celkovej výroby energie získali vopred stanovený podiel z obnoviteľných zdrojov. Zdôrazňuje však, že rozvoj produkcie dreva na energetické účely by mal byť aj vecou územných samospráv, a to tak z hľadiska ponuky paliva (špecifická správa lesov v závislosti od konkrétnych vlastností príslušného územia), ako aj z hľadiska dopytu (podpora miestneho trhu s palivovým drevom zo strany miestnych verejných i súkromných hospodárskych subjektov).

14.

Navrhuje, aby sa ďalej propagovalo využívanie lesnej biomasy na výrobu energie a aby túto činnosť podporoval aj Stály lesnícky výbor. Odporúča však, aby sa prijali opatrenia na vymedzenie toho, aký podiel môže v biomase predstavovať raždie, lístie a ihličie.

15.

Upozorňuje, že záujem o výrobu a využívanie bioenergie získanej z dreva bude závisieť od hospodárskych podmienok v členských štátoch, ako napríklad zdanenia a pod., ako aj od výšky dotácií na podporu využívania dreva ako paliva a tiež od konkrétneho zamerania tejto podpory. Takáto podpora pomôže urýchliť ďalší rozvoj vidieckych oblastí a prispeje k trvalo udržateľnému rozvoju životného prostredia na ich území. VR vyzýva členské štáty, aby dbali na to, že biopalivá nebudú v rámci ich daňovej politiky znevýhodnené v porovnaní s fosílnymi palivami.

Odporúčané okruhy činnosti v súvislosti s „Akčným plánom na roky 2007 – 2011“

16.

Vysoko oceňuje iniciatívy EÚ zamerané na obmedzovanie odlesňovania a degradácie lesov, ktoré prispieva k boju proti klimatickým zmenám, ako aj proti zmenšovaniu oblastí, ktoré sa podieľajú na fixácii oxidu uhličitého.

17.

S uspokojením pozoruje účinky monitorovania lesov zameraného na ich ochranu, keďže celkový a zdravotný stav lesov predstavuje dôležitý faktor z hľadiska pohlcovania skleníkových plynov a stabilizácie klímy.

18.

Vyzdvihuje čoraz lepšiu správu lesov v niektorých členských štátoch, kde sa uvážene zbiera mŕtva organická hmota na bionergetické využitie, čím sa pomáha predchádzať požiarom, rešpektuje sa trvalo udržateľný rozvoj hospodárstva, ako aj polyfunkčný charakter lesných oblastí, pričom sa dodržiavajú zásady týkajúce sa certifikácie a udeľovania označenia „Natura 2000“.

19.

Kladne hodnotí celý rad aktivít a politických iniciatív EÚ, ktoré zaväzujú členské štáty zosúladiť jednotlivé aspekty svojej lesníckej politiky s cieľmi EÚ.

20.

Vzhľadom na to, že rozšírenie lesného porastu zvyšuje možnosti na zachytávanie oxidu uhličitého a priaznivo pôsobí na stabilizáciu klímy, Výbor regiónov tiež odporúča, aby sa v rámci rozvoja politiky týkajúcej sa vidieka navýšili prostriedky určené na zachovanie a skvalitňovanie existujúcich lesných porastov, ako aj na opätovné zalesňovanie pôdy a údržbu príslušných pestovateľských kultúr. V tejto súvislosti trvá na tom, aby sa táto podpora viazala na podmienku, že tým nedôjde k zhoršeniu biodiverzity.

21.

Berie do úvahy, že v niektorých štátoch alebo regiónoch EÚ predstavujú lesné požiare hlavnú hrozbu pre zachovanie ich lesných ekosystémov, ktoré tvoria lesné porasty a kroviny. Tieto požiare okrem nepriaznivých klimatických podmienok spôsobuje aj nadmerné hromadenie horľavého materiálu z dôvodu nesprávneho využívania, či opúšťania lesných území kvôli nízkej rentabilite, čo spôsobuje, že vzniknuté požiare majú väčšiu intenzitu a prudkosť a je omnoho náročnejšie ich uhasiť. Preto je nutné podporovať a podnecovať preventívne lesné hospodárstvo, ktoré by zvyšovalo odolnosť lesných porastov voči šíreniu ohňa, a to prostredníctvom opatrení na znižovanie objemu a úpravu horľavej vegetácie a na vytváranie a údržbu protipožiarnych pásov. Zvyšková biomasa vytvorená týmto procesom musí byť určená na výrobu energie z udržateľných zdrojov, čím sa prispeje k znižovaniu emisií CO2.

22.

Vychádzajúc z doterajších skúseností s monitorovaním lesných škôd spôsobených požiarmi, premnožením škodlivého hmyzu a patogénnych húb alebo negatívnymi následkami povodní, v dôsledku čoho sa zhoršuje zdravotný stav a životnosť lesov, sa domnieva, že je potrebné motivovať členské štáty, aby ďalej rozvíjali svoje monitorovacie siete.

23.

Odporúča, aby sa podporovali členské štáty a regióny, ktoré presadzujú lesnícku politiku trvalo udržateľného rozvoja zameranú na zmiernenie klimatických zmien. Uprednostňovať by sa mali celoštátne, regionálne a miestne iniciatívy, ktoré sa snažia motivovať hospodárske subjekty prostredníctvom daňových úľav, príspevkov na pokrytie nákladov súvisiacich s inováciami, pomocou preferenčných dohôd na nákup výrobkov z lesnej produkcie, ako aj prostredníctvom technickej a technologickej pomoci a tiež príspevkov na pokrytie nákladov týkajúcich sa ochrany životného prostredia.

24.

Odporúča, aby sa intenzívne propagovali výrobky z drevených materiálov, ktoré zaručujú dlhodobé uskladňovanie uhlíka vstrebaného v priebehu asimilácie oxidu uhličitého v lesnom poraste, hlavne v stavebníctve.

25.

Znovu upozorňuje, že je potrebné, aby sa na úrovni EÚ, ako aj na štátnej, regionálnej, miestnej a medzinárodnej úrovni presadzoval dobre koordinovaný medziodvetvový politický prístup, ktorý by náležite zohľadňoval vývoj celosvetovej situácie, a ktorého cieľom by bolo zaručiť skutočne trvalo udržateľnú správu lesných zdrojov, v ktorej by bola skĺbená stratégia na zmierňovanie klimatických zmien s prípravnými opatreniami na tieto zmeny. Výbor preto vyzýva EÚ, aby zohrávala poprednejšiu úlohu v medzinárodnom spoločenstve a podporuje členské štáty EÚ v úsilí, ktoré vynakladajú na splnenie záväzkov v oblasti zmierňovania klimatických zmien stanovených v Rámcovom dohovore OSN o zmene klímy (UNFCCC) a v Kjótskom protokole, ako aj pomoc pri prispôsobovaní sa následkom klimatických zmien (6. kľúčové opatrenie programu na roky 2007 – 2011). Vyjadruje potešenie nad návrhom Európskej komisie vytvoriť na základe dohovoru UNFCCC globálny mechanizmus na zníženie emisií CO2 vznikajúcich v dôsledku odlesňovania (GFCM), založený na systéme trvalého financovania. Navrhuje vyčleniť významný podiel zisku z verejnej dražby kvót v rámci systému obchodovania s emisiami skleníkových plynov v Spoločenstve na boj proti odlesňovaniu a zhoršovaniu kvality lesa v rozvojových krajinách.

26.

Vyzdvihuje potrebu ďalšej podpory pre lesnícku politiku, ktorá úzko súvisí s cieľom zvýšiť energetickú účinnosť o 20 % do roku 2020, ako aj s redukciou oxidu uhličitého, na čo vplývajú rozsiahle lesné pásma, ktoré zaberajú viac než 35 % územia Európy. Na dosiahnutie takejto energetickej účinnosti by sa malo podporovať tepelné využívanie biomasy, pričom by sa uprednostňovalo pred výrobou elektrickej energie. Preto bude treba vyvinúť úsilie na jeho evidenciu a zohľadnenie pri globálnych energetických výpočtoch, keďže takéto využitie biomasy je najčastejšie.

27.

Podotýka, že sú potrebné ďalšie opatrenia na obmedzenie nárastu biotických aj nebiotických škôd, vrátane škôd spôsobených ľuďmi, čo bolo zohľadnené v akčnom pláne na roky 2007 – 2011.

28.

Konštatuje, že v EÚ funguje celý rad dobrých postupov, ktoré treba ďalej rozvíjať, pričom do diskusie a hľadania nových nápadov treba zapojiť odborníkov z jednotlivých krajín (najmä z tých, ktorých lesné hospodárstvo patrí medzi najlepšie), ako aj zástupcov miestnych a regionálnych samospráv z regiónov, v ktorých má toto odvetvie hospodárstva veľký význam.

29.

Uvedomuje si dôležitý význam MCPFE (Ministerskej konferencie o ochrane lesov v Európe) pri nahlasovaní a identifikácii lesníckych problémov v celej Európe a odporúča, aby sa posilnila spolupráca s touto inštitúciou.

30.

Odporúča, aby sa začalo pracovať na vytvorení právneho a štrukturálneho rámca pre medziodvetvové aktivity Európskej komisie, ktoré umožnia koordináciu aktivít v oblasti európskej lesníckej politiky, čo bude mať rozhodujúci význam po ukončení „Akčného plánu na roky 2007 – 2011“.

31.

Vzhľadom na medziodvetvový charakter problémov v oblasti lesníctva odporúča, aby sa začalo pripravovať vytvorenie riadiacej inštitúcie, ktorá bude zodpovedná za lesnícku politiku EÚ, a aby sa pre túto inštitúciu zabezpečili potrebné finančné nástroje.

Plnenie stanovených cieľov prostredníctvom vzdelávania

32.

Podporuje propagáciu vzdelávacích a informačných aktivít týkajúcich sa ochrany životného prostredia, hoci sa domnieva, že zvyšovanie verejného povedomia o výhodách trvalo udržateľného lesného hospodárstva stále nedosiahlo uspokojivý efekt, a preto spoločnosť v EÚ ešte plne nechápe výhody, ktoré z neho plynú pre rozvoj vidieka.

33.

Odporúča, aby sa posilnila podpora pre vzdelávacie a informačné aktivity zamerané na trvalo udržateľné lesné hospodárstvo a využitie lesnej biomasy pri plnení priorít 20/20/20, ktoré by boli určené hlavne vlastníkom ako aj správcom lesov.

Vedecká podpora ako základná podmienka dosiahnutia stanovených cieľov

34.

Veda a lesné hospodárstvo zohrávajú kľúčovú úlohu pri prispôsobovaní sa klimatickým zmenám prostredníctvom zmeny postupov priamo súvisiacich s výsadbou lesov, ktoré spĺňajú vhodné podmienky pre danú lokalitu, a prostredníctvom obnovy typov lesov, ktoré sa dokážu lepšie prispôsobiť klimatickým zmenám. Osobitne sa tak môže výrazne ovplyvňovať ochranná funkcia horských lesov proti prírodným nebezpečenstvám.

35.

Podporuje vedeckovýskumné iniciatívy skúmajúce energetický potenciál jednotlivých typov stromov a spôsoby výsadby, prispôsobivosť rozdielnym klimatickým a zemepisným podmienkam a genetické vylepšenie, ktoré sú zamerané na vysoký prírastok drevnej biomasy, ktorá sa využíva tak v rámci produkcie úžitkového dreva, ako aj dreva na energetické účely, čo umožní zväčšiť objem drevnej hmoty určenej na oba účely. Zároveň však treba systematicky skúmať a posudzovať aj vplyv na životné prostredie.

Certifikácia ako súčasť trvalo udržateľného lesného hospodárstva

36.

Plne akceptuje podnecovanie k využívaniu dreva a iných lesných produktov pochádzajúcich z lesov spravovaných v súlade so zásadou trvalo udržateľného rozvoja, a to hlavne pokiaľ ide o ich energetické a materiálové využitie. Zároveň podporuje certifikáciu, ktorá zaručuje adekvátne spravovanie lesných oblastí a zabraňuje tomu, aby sa na trh uvádzalo drevo neznámeho pôvodu, ale tiež vyzdvihuje úlohu, ktorú môžu pri správe lesov zohrávať miestne a regionálne orgány.

37.

Podporuje nasmerovanie ku globálnej certifikácii dreva a drevárskych výrobkov, ako sú iniciatívy FLEGT zamerané na boj proti nelegálnym výrubom lesov, a ďalšie informačné iniciatívy, pod podmienkou, že vychádzajú z aktuálne platných certifikačných systémov (PEFC a FSC), týkajúce sa potláčania tohto javu, ktoré spolu s uprednostňovaním produktov pochádzajúcich z certifikovaných podnikov pomáhajú obmedziť šírenie dreva a produktov nelegálneho pôvodu.

38.

Vyzýva jednotlivé rozhodujúce úrovne, aby zvážili prípadný dátum zavedenia povinnej certifikácie na území EÚ.

Hospodárske opatrenia súvisiace s biodiverzitou a polyfunkčným charakterom lesov

39.

Prihliadajúc na to, že rozšírením biodiverzity sa zvyšuje odolnosť lesov, čo umožňuje oveľa väčšie využitie potenciálnych možností biotopov, vyzdvihuje uprednostňovanie opatrení zameraných na túto oblasť (rozširovanie biodiverzity), pričom treba mať stále na pamäti polyfunkčný charakter lesov a ich trvalo udržateľný rozvoj. Preto navrhuje, aby sa nová výsadba riadila zásadami environmentálne udržateľného hospodárenia v záujme ochrany pôdy, flóry a fauny.

40.

Zdôrazňuje, že lesy pôsobia proti klimatickým zmenám okrem iného aj vďaka polyfunkčnému hospodárstvu, a to tým, že v biomase zachytávajú 77 % svetových zásob oxidu uhličitého, zohrávajúc tak zásadnú úlohu v globálnom obehu uhlíka v prírode, pričom zároveň regulujú biologické cykly a chránia pôdu aj vodu. Pokiaľ sa im však nebude venovať osobitná pozornosť, nebudú sa dať dosiahnuť žiadne ekologické ciele.

41.

Vyzýva členské štáty a celú Európsku úniu, aby rok 2011, ktorý je medzinárodným rokom lesov, využili na rýchle dosiahnutie pokroku v odvetví lesníctva a drevárstva.

V Bruseli 4. decembra 2009

Predseda Výboru regiónov

Luc VAN DEN BRANDE