52009DC0627

Správa Komisie Európskemu parlamentu a Rade - Program SAFA Európskeho Spoločenstva [SEK(2009) 1576 v konečnom znení] /* KOM/2009/0627 v konečnom znení */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 18.11.2009

KOM(2009)627 v konečnom znení

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

PROGRAM SAFA EURÓPSKEHO SPOLOČENSTVA [SEK(2009) 1576 v konečnom znení]

SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU A RADE

PROGRAM SAFA EURÓPSKEHO SPOLOČENSTVA(Text s významom pre EHP)

Na čo slúži táto správa?

V článku 6 ods. 2 smernice 2004/36/ES sa ustanovuje, že:

„ Komisia každý rok uverejní súhrnnú informačnú správu dostupnú pre verejnosť a zúčastnené strany z odvetvia, ktorá bude obsahovať analýzy všetkých informácií prijatých v súlade s článkom 5. Tieto analýzy musia byť jednoduché a ľahko pochopiteľné a musia uvádzať, či existuje zvýšené bezpečnostné riziko pre cestujúcich v leteckej doprave. V analýzach musí byť zdroj informácií neidentifikovateľný .“

Toto je tretia výročná správa, ktorá sa vzťahuje na obdobie od 1. januára do 31. decembra 2008.

1. PROGRAM SAFA ES

1.1. Začiatky programu SAFA ES

Program SAFA pôvodne zaviedla Európska konferencia civilného letectva (ECAC) v roku 1996. Program SAFA nevychádzal z európskeho záväzného právneho základu, ale zo záväzku generálnych riaditeľov účastníckych členských štátov ECAC. Do rozsahu pôsobnosti kontrol „zahraničných“ lietadiel sa zahrnuli tie lietadlá, ktoré sa nevyužívajú ani neprevádzkujú pod riadením príslušného orgánu toho štátu, v ktorom sa kontrola vykonáva.

Dňa 30. apríla 2004 bola uverejnená smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/36/ES o bezpečnosti lietadiel tretích štátov používajúcich letiská Spoločenstva (tzv. „smernica SAFA“), a tým vznikol právny záväzok pre členské štáty EÚ vykonávať inšpekcie na ploche týkajúce sa lietadiel tretích štátov, ktoré pristávajú na ich letiskách, pričom ako „lietadlo tretieho štátu“ sa označuje lietadlo, ktoré sa nevyužíva ani neprevádzkuje pod riadením príslušného orgánu niektorého členského štátu EÚ, i keď v smernici sa neustanovuje žiadny zákaz pre členské štáty EÚ kontrolovať lietadlá z iných členských štátov EÚ. Členské štáty EÚ dostali časový rámec v trvaní dvoch rokov na vykonanie tejto smernice prostredníctvom prijatia vnútroštátnych právnych predpisov.

Po rozhodnutí generálnych riaditeľov členských štátov ECAC sa program SAFA previedol pod právomoc Európskeho spoločenstva (ES), takže od 1. januára 2007 zodpovednosť za riadenie a ďalší vývoj programu SAFA ES nesie Európska komisia a pomáha jej Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (EASA). EASA je agentúra Európskej komisie so sídlom v Kolíne nad Rýnom, ktorá nesie zodpovednosť za prevádzkové riadenie programu SAFA ES v zastúpení Komisie v súlade s nariadením Komisie (ES) č. 768/2006.

Do roku 2006 prevádzkové časti programu SAFA vykonávali ústredné spojené letecké úrady (Central Joint Aviation Authorities – CJAA). Na konci roka 2006 sa koordinácia činností SAFA vrátane centralizovanej databázy previedla z CJAA na EASA.

Pokračujúca účasť pätnástich nečlenských štátov EÚ v ECAC, a teda celoeurópsky rozmer tohto programu, sa zabezpečil podpísaním pracovnej dohody medzi každým z týchto štátov a EASA. S 27 členskými štátmi EÚ program SAFA ES zahŕňa celkove 42 účastníckych štátov (pozri dodatok A ).

1.2. Fungovanie programu SAFA ES

V každom účastníckom štáte SAFA sa môže lietadlo (tretieho štátu pre štáty EÚ alebo zahraničné pre nečlenské štáty EÚ) podrobiť inšpekcii na ploche, ktorá sa týka najmä dokladov a príručiek k lietadlu, licencií letovej posádky, viditeľného stavu lietadla a existencie a stavu povinného bezpečnostného vybavenia kabíny. Odporúčania pre tieto kontroly sú obsahom noriem Medzinárodnej organizácie civilného letectva (ICAO), príloh 1 (Udeľovanie licencií personálu), 6 (Prevádzka lietadla) a 8 (Letová spôsobilosť lietadla).

Tieto kontroly sa vykonávajú v súlade s postupom, ktorý je spoločný pre všetky účastnícke štáty. Ich výsledok sa potom zaznamenáva do správ, ktoré majú tiež spoločnú formu. V prípade závažných nedostatkov sa kontaktuje prevádzkovateľ a príslušný letecký úrad (v štáte prevádzkovateľa alebo registrácie) s cieľom dohodnúť nápravné opatrenia, a to nielen z hľadiska kontrolovaného lietadla, ale aj vzhľadom na iné lietadlá, ktorých by sa problém mohol týkať, pokiaľ ide o nedostatok všeobecného charakteru. Všetky údaje zo správ, ako aj doplňujúce informácie sa ukladajú a centralizujú v počítačovej databáze, ktorú vytvára a spravuje EASA.

Hlavné charakteristiky programu SAFA ES možno zhrnúť takto:

- jeho nasadenie vo všetkých účastníckych štátoch SAFA; v zásade ide o všetkých 42 štátov ECAC (členské štáty EÚ a nečlenské štáty EÚ v ECAC, ktoré podpísali pracovnú dohodu EASA);

- široká dostupnosť výsledkov inšpekcií na ploche SAFA prostredníctvom centralizovanej databázy;

- prístup zdola nahor: program je vytvorený na základe inšpekcií lietadiel na ploche,

- jeho zameranie: zameriava sa v prvom rade na lietadlá tretích štátov, ktoré prilietajú do EÚ a do účastníckych štátov SAFA (i keď kontroly SAFA sa môžu aj naďalej vykonávať na lietadlách z členských štátov EÚ),

- základným cieľom kontroly je dodržiavanie noriem ICAO, ktoré sa bežne uplatňujú na všetky kontrolované lietadlá v medzinárodnom meradle.

1.3. Začlenenie programu SAFA ES do celkového reťazca bezpečnosti letectva

Na základe inšpekcií v rámci programu SAFA, ktoré sa vykonali v priebehu niekoľkých posledných rokov, zo skúseností vyplýva, že tieto kontroly poskytujú všeobecné ukazovatele bezpečnosti zahraničných prevádzkovateľov. Tento ukazovateľ je však obmedzený v tom zmysle, že sa nezíska úplný obraz o bezpečnosti každého jedného lietadla alebo prevádzkovateľa. Je to preto, že určité hľadiská sa ťažko dajú posúdiť pri inšpekcii (napr. optimalizácia činnosti posádky, úplný stav letovej spôsobilosti atď.) v dôsledku obmedzeného času, ktorý je k dispozícii na vykonanie inšpekcie, a následne aj obmedzeného rozsahu podrobnosti, ktorá je pri vykonávaní takejto kontroly možná. Hodnota uvedených ukazovateľov sa ďalej zvýši aj zvýšením úrovne harmonizácie v účastníckych štátoch pri výkone inšpekcií SAFA.

Úplné hodnotenie konkrétneho lietadla alebo prevádzkovateľa možno získať len trvalým dohľadom zodpovedného vnútroštátneho úradu civilného letectva (v štáte prevádzkovateľa alebo v štáte registrácie). Informácie získané týmto spôsobom prostredníctvom programu SAFA ES sú užitočné:

- predovšetkým ako preventívny nástroj, ktorý pomáha zisťovať potenciálne nepriaznivé bezpečnostné trendy, pričom početnosť a/alebo opakovanie zistení týkajúcich sa konkrétneho prevádzkovateľa sú veľmi dobrým ukazovateľom potenciálnych štrukturálnych nedostatkov vzhľadom na riadenie kontroly kvality tohto prevádzkovateľa, ako aj na úroveň bezpečnostného dohľadu, ktorý vykonávajú zodpovedné úrady vnútroštátneho civilného letectva v tom štáte, od ktorého má prevádzkovateľ povolenie; podobne možno nepriaznivé trendy zistiť aj v súvislosti s určitými typmi lietadiel.

- významnejšie je to, že inšpekcie SAFA môžu prispievať v reálnom čase k bezpečnej prevádzke konkrétneho lietadla, ktoré práve prešlo inšpekciou, a to tým, že kontrolné orgány dostanú upozornenie, aby bez meškania zabezpečili nápravné opatrenia predtým, než sa lietadlo nasadí do ďalšej prevádzky.

Okrem toho od nadobudnutia účinnosti nariadenia (ES) č. 2111/2005 o vytvorení zoznamu Spoločenstva týkajúceho sa leteckých dopravcov, ktorí podliehajú zákazu vykonávania leteckej dopravy v rámci Spoločenstva, inšpekcie SAFA nadobudli väčší význam ako jedno z kritérií, ktoré Komisia posudzuje pri rozhodovaní o zahrnutí dopravcov do zoznamu Spoločenstva. Tak sa to mimochodom robí od zavedenia prvého zoznamu Spoločenstva v marci 2006 a pri jeho následných pravidelných aktualizáciách.

1.4. Vývoj programu v roku 2008

Dňa 16. apríla 2008 Komisia prijala dve dôležité legislatívne opatrenia zamerané na ďalšie posilnenie programu SAFA ES:

- Smernica Komisie 2008/49/ES, v ktorej sa nachádzajú kľúčové prvky príručky postupov SAFA a ktorá poskytuje harmonizované pravidlá vykonávania inšpekcií SAFA vrátane: následných opatrení, časového rámca povinného nahlasovania (15 pracovných dní) a povinného oznamovania výsledkov inšpekcií kontrolovaným prevádzkovateľom prostredníctvom dodania potvrdenia o inšpekcii v súlade so spoločným formátom. Navyše sa v uvedenej smernici zavádza spoločný súbor kritérií týkajúcich sa kvalifikácie inšpektorov SAFA. EASA mala mandát na podporu účastníckych štátov vypracovaním podrobného usmernenia v súlade s kľúčovými prvkami zakotvenými v smernici.

- Nariadenie Komisie (ES) č. 351/2008, ktorým sa zavádza štruktúrovaný celoeurópsky prístup k stanoveniu priorít inšpekcií SAFA na odbavovacej ploche týkajúcich sa potenciálne nebezpečných predmetov, je zamerané na podporu lepšieho využívania dostupných inšpekčných zdrojov.

Na základe úlohy vyplývajúcej zo smernice Komisie 2008/49/ES agentúra EASA vypracovala a vydala podrobné usmernenie týkajúce sa kvalifikácie inšpektorov SAFA vykonávajúcich inšpekcie na odbavovacej ploche, v ktorom sa ustanovujú normy spoločné pre všetky účastnícke štáty. Kritériá kvalifikácie sa zameriavajú na schopnosti, odborné vzdelávanie (vrátane pravidelného udržiavacieho školenia) a skúsenosti inšpektorov. Odborné vzdelávanie inšpektorov musí dodržiavať osnovy vypracované v EASA, pričom nezávislí školitelia musia mať kvalifikáciu podľa určeného súboru spoločných kritérií.

V roku 2008 sa pokračovalo v niekoľkých iniciatívach spustených v roku 2007, ktoré sa v rámci programu SAFA ES stali pravidelnými štandardnými aktivitami (ide napríklad o preskúmanie kvality správ, ktoré účastnícke štáty vložili do databázy SAFA a o analýzu databázy). Táto analýza vykonávaná každé štyri mesiace má za cieľ čo najskôr určiť potenciálne negatívne bezpečnostné problémy a trendy, aby ich bolo možné včas riešiť skôr, ako sa naozaj stanú hrozbou pre bezpečnosť medzinárodnej leteckej dopravy. Metóda vykonávania tejto analýzy sa ďalej prepracovala a zlepšovala s cieľom maximalizovať používanie dostupných údajov SAFA.

V októbri 2008 sa realizovala veľká aktualizácia databázy SAFA, ktorou sa umožnilo lepšie vykazovanie, podporil sa monitoring procesu stanovovania priorít (ustanovený podľa nariadenia Komisie (ES) č. 351/2008) a zlepšili sa postupy práce. Zatiaľ čo sa takisto zaviedli zmeny vyplývajúce zo smernice Komisie 2008/49/ES, t. j. povinné vykazovanie opatrení triedy 3, táto aktualizácia zaviedla novú veľkú funkcionalitu zameranú na zlepšenie konzistentnosti nálezov s použitím súboru vopred opísaných nálezov, ktorý vypracovala a spravuje EASA.

Databáza SAFA sa takisto replikovala ako plne funkčné školiace prostredie, ktoré používatelia môžu využívať na praktické školenia.

1.5. Zavedenie prístupu založeného na riziku

V novoprijatom nariadení Komisie (ES) č. 351/2008 (ktoré nadobudlo účinnosť v apríli 2008) sa zavádza koncepcia stanovenia priorít inšpekcií SAFA z celoeurópskeho pohľadu, pričom od účastníckych štátov sa požaduje, aby stanovili priority svojich inšpekcií na odbavovacej ploche týkajúcich sa niektorých subjektov (buď jednotlivých prevádzkovateľov alebo všetkých prevádzkovateľov s povolením v určitom štáte). Zoznam priorít vypracúva Európska komisia a v prípade potreby ho aktualizuje v súlade so súborom kritérií ustanovených podľa uvedeného nariadenia, t. j.:

- informácie poskytnuté agentúrou EASA po analýze databázy SAFA;

- informácie pochádzajúce zo zasadnutí Výboru pre leteckú bezpečnosť;

- informácie, ktoré Komisii dodali členské štáty.

Okrem toho prevádzkovatelia uvedení v prílohe B zoznamu Spoločenstva obsahujúceho leteckých dopravcov so zákazom vykonávania leteckej dopravy [ustanovený podľa nariadenia (ES) č. 2111/2005] ako aj ďalší prevádzkovatelia, ktorí získali povolenie v tom istom štáte ako prevádzkovateľ uvedený na zozname Spoločenstva, sú takisto predmetom prioritných inšpekcií.

Prvý zoznam priorít bol vydaný 20. apríla 2008 a následne sa počas toho istého roka dvakrát revidoval. Počas roku 2008 sa z celkového počtu 10 337 inšpekcií SAFA vykonalo 1 481 na subjektoch uvedených v zozname priorít.

2. CENTRALIZOVANÁ DATABÁZA PROGRAMU SAFA

Centralizovanú databázu programu SAFA spravuje EASA od decembra 2006, keď sa táto funkcia previedla z ústredných spojených leteckých úradov (CJAA) v Holandsku do EASA v Kolíne nad Rýnom v Nemecku.

I keď databázu udržiava a spravuje EASA, začlenenie správ do databázy zostáva v zodpovednosti jednotlivých národných leteckých úradov (NAA) v 42 účastníckych štátoch SAFA.

V roku 2008 vykonali účastnícke štáty SAFA 10 337 inšpekcií, z ktorých sa získalo 11 298 zistení ( pozri dodatok A ).

Údaje uložené v databáze sa považujú za dôverné v tom zmysle, že sú k dispozícii len pre ostatné účastnícke štáty a nie sú dostupné širokej verejnosti. Prístup k databáze majú len národné letecké úrady účastníckych štátov cez (bezpečný) internet.

3. OBLASTI INŠPEKCIE

Podľa „smernice SAFA“ sa lietadlo podozrivé z nespĺňania medzinárodných bezpečnostných noriem (na základe napr. pravidelnej analýzy databázy v EASA) musí prioritne podrobiť inšpekcii vykonanej členskými štátmi. Okrem toho sa inšpekcie na ploche v rámci SAFA môžu vykonať v režime kontroly na mieste.

Existuje päť oblastí, na ktoré sa môžu inšpekcie zamerať:

1. špecifický štát prevádzkovateľa (kontrola prevádzkovateľov z určitého štátu);

2. špecifický typ lietadiel;

3. špecifický charakter prevádzky (pravidelné lety, nepravidelné lety, nákladná doprava atď.);

4. špecifický prevádzkovateľ z tretieho štátu;

5. konkrétne lietadlo podľa individuálneho registračného označenia.

V prílohách B, C a D sú zoznamy štátov prevádzkovateľov, typov lietadiel a prevádzkovateľov, ktorí prešli kontrolami v roku 2008. Zdôrazňuje sa v nich široký záber programu SAFA ES a jeho nediskriminačné uplatňovanie.

Plynulý priebeh programu možno ilustrovať aj pomocou nasledujúcej tabuľky, v ktorej sa sumarizujú informácie z dodatkov a uvádza sa prehľad činností.

I keď na základe smernice SAFA hlavnou povinnosťou členských štátov EÚ je inšpekcia lietadiel z tretích štátov, ktoré prilietajú na letiská EÚ, inšpekcii naďalej podliehajú aj lietadlá prevádzkovateľov z EÚ. Výsledky sú uvedené v tabuľke:

Inšpekcie | 10 337 inšpekcií … |

Prevádzkovateľ | … 1 067 rôznych prevádzkovateľov… |

Štát prevádzkovateľa | … zo 131 štátov… |

Typ lietadla | … prevádzkujúcich 220 rôznych (pod)typov lietadiel |

Ďalšia tabuľka poukazuje na skutočnosť, že veľkú väčšinu všetkých letov v rámci členských štátov EÚ vykonávajú prevádzkovatelia z EÚ a že účastnícke štáty SAFA vo všeobecnosti ešte používali obsažnejšie kritériá bývalého programu SAFA pod správou ECAC.

Inšpekcie prevádzkovateľov z EÚ . | Inšpekcie prevádzkovateľov z nečlenských štátov EÚ |

2008 | 5 879 | 4 458 |

Percentuálny podiel | 56,87% | 43,13% |

Z 10 337 inšpekcií vykonaných počas roku 2008 bolo 9 040 inšpekcií vykonaných členskými štátmi EÚ: z toho 42,7 % (3 857) inšpekcií boli inšpekcie prevádzkovateľov s povolením v tretích (nečlenských) krajinách, pričom zostávajúcich 57,3 % (5 183) inšpekcií boli inšpekcie prevádzkovateľov EÚ. V roku 2008 uskutočnili lietadlá prevádzkovateľov z tretích štátov približne 700 000 pristátí na letiskách Spoločenstva, z čoho vyplýva približný podiel inšpekcií (počet inšpekcií/počet pristátí) vo výške 0,5 % (t. j. 5 inšpekcií na 1 000 pristátí). Počet pristátí prevádzkovateľov EÚ v inom štáte EÚ (v inom štáte, ako je ten, ktorý je zodpovedný za dohľad nad ich bezpečnosťou) dosiahol viac ako 2 900 000, čo zodpovedá podielu inšpekcií prevádzkovateľov EÚ vo výške 0,17 %.

4. HLAVNÉ VÝSLEDKY INŠPEKCIÍ SAFA

4.1. Všeobecné zistenia z inšpekcií

Prvým východiskovým bodom v súvislosti so zisteniami, ktoré predstavujú odchýlky od noriem ICAO, je kvantitatívny prístup. Je to porovnanie celkového počtu zistení (F) s celkovým počtom inšpekcií (I) a kontrolovaných položiek (II).

Pri inšpekciách sa používa kontrolný zoznam, ktorý obsahuje spolu 54 rôznych kontrolovaných položiek. Vo väčšine prípadov sa počas inšpekcie nekontrolujú všetky položky, lebo čas medzi príletom a odletom lietadla nestačí na vykonanie kompletnej kontroly. Preto vzťah medzi celkovým počtom zistení a celkovým počtom kontrolovaných položiek môže poskytovať lepší obraz ako pomer, ktorý vychádza iba z počtu inšpekcií. Výsledky sú uvedené v ďalšej tabuľke:

Obdobie |

od 1. januára 2008 do 31. decembra 2008 |

Celkový počet inšpekcií (I) | 10 337 |

Celkový počet kontrolovaných položiek (II) | 358 046 |

Celkový počet zistení (F) | 11 298 |

Priemerný počet kontrolovaných položiek počas inšpekcie | 34,64 |

Zistenia/Inšpekcie (F/I) | 1 093 |

Zistenia/Kontrolované položky (F/II) | 0,0315 |

4.2. Zistenia z inšpekcií a ich kategórie

Potrebné je zobrať do úvahy nielen celkový počet zistení z inšpekcií, ale aj ich „závažnosť“. S týmto cieľom sa vymedzili tri kategórie zistení. Zistenie z kategórie 1 sa označuje ako menej dôležité zistenie; kategória 2 je dôležité zistenie a kategória 3 je veľmi závažné zistenie. Pojmy „menej dôležité“, „dôležité“ a „veľmi závažné“ vyjadrujú úroveň odchýlky od normy ICAO. Hlavným cieľom kategorizácie zistení bolo hodnotenie súladu s normou a závažnosti nesúladu s touto normou.

Inšpekcie a kategórie zistení sa zaznamenávajú do databázy a výsledky sú uvedené v tabuľke:

Počet zistení (F) | Koeficient zistení (F kat./I) |

Z tejto tabuľky možno usúdiť, že:

- prevádzkovatelia zo štátov EÚ, ECAC a Oceánie majú menej zistení pripadajúcich na jednu inšpekciu, ako je priemer,

- prevádzkovatelia z Afriky, Ruskej federácie, Bieloruska, zo skupiny štátov Strednej Ázie, Ázie, Stredného východu, Severnej Ameriky a severnej Afriky majú viac zistení pripadajúcich na jednu inšpekciu, ako je priemer.

- [pic]

Z vývoja za posledných päť rokov vyplýva, že priemerný počet zistení (na 1 inšpekciu) sa znížil takmer vo všetkých geografických regiónoch, a najviac v prípade prevádzkovateľov s licenciou v Ruskej federácii, Bielorusku a v štátoch Strednej Ázie (SNŠ). Jedinú výnimku tvorí Latinská Amerika a Karibik (LAC).

Rozloženie podľa regiónov ICAO

Počet zistení (F) | Koeficient zistení (F kat./I) |

Počet zistení | 11 298 |

OPATRENIA, KTORÉ SA PRIJALI | Informácie pre úrad a prevádzkovateľa | 3 566 |

Obmedzenie prevádzky lietadla | 109 |

Nápravné opatrenia pred povolením letu | 1 407 |

Uzemnenie lietadla | 14 |

Okamžitý zákaz prevádzky | 10* |

*Nezahŕňa zákazy/obmedzenia prevádzky uložené Európskym spoločenstvom podľa nariadenia (ES) č. 2111/2005.

[1] EU – Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Írsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko, Taliansko.

[2] Európa (ECAC) - Albánsko, Arménsko, Rakúsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko, Chorvátsko, Island, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Maďarsko, Malta, Moldavská republika, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Taliansko, Turecko, Ukrajina.

[3] Ruská federácia, Bielorusko a Stredná Ázia - Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Ruská federácia, Tadžikistan, Turkménsko, Uzbekistan.

[4] Severná Amerika (NA) - Bermudy, Kanada, Spojené štáty americké.

[5] Latinská Amerika a Karibik (LAC) – Anguilla, Antigua a Barbuda, Argentína, Aruba, Bahamy, Barbados, Belize, Bolívia, Brazília, Čile, Dominika, Dominikánska republika, Ekvádor, Grenada, Guatemala, Guyana, Haiti, Holandské Antily, Honduras, Jamajka, Kajmanie ostrovy, Kolumbia, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguaj, Peru, Portoriko, Salvádor, Surinam, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago, ostrovy Turks a Caicos, Uruguaj, Venezuela (Bolivarská republika).

[6] Stredný východ a severná Afrika (MENA) - Alžírsko, Bahrajn, Egypt, Irán (Islamská republika), Irak, Izrael, Jemen, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Líbyjská arabská džamahírija, Maroko, Omán, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Sudán, Sýrska arabská republika, Tunisko.

[7] Afrika (AFR) - Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Čad, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Gabun, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Juhoafrická republika, Kamerun, Kapverdské ostrovy, Keňa, Komory, Kongo, Konžská demokratická republika, Lesotho, Libéria, Madagaskar, Malawi, Mali, Mauretánia, Maurícius, Mozambik, Namíbia, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Swazijsko, Tanzánijská zjednotená republika, Togo, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

[8] Ázia (AS) - Afganistan, Bangladéš, Bhután, Brunejsko-darussalamský štát, Čína, Filipíny, Hong Kong (osobitné správne územie Číny), India, Indonézia, Japonsko, Kambodža, Kórejská republika, Kórejská ľudovodemokratická republika, Laoská ľudovodemokratická republika, Malajzia, Maledivy, Mjanmarsko, Mongolsko, Nepál, Pakistan, Singapur, Srí Lanka, Taiwan, Thajsko, Vietnam, Východný Timor.

[9] Oceánia (OC) - Austrália, Fidži, Kiribati, Marshallove ostrovy, Mikronézia (Federatívne štáty), Nauru, Nový Zéland, Palau, Papua-Nová Guinea, Samoa, Šalamúnove ostrovy, Tonga, Tuvalu, Vanuatu.

[10] APAC - Ázijský a tichomorský región ICAO: Austrália, Bangladéš, Bhután, Brunejsko-darussalamský štát, Cookove ostrovy, Čína (vrátane Hong Kongu a Macaa), Fidži, Filipíny, India, Indonézia, Japonsko, Kambodža, Kiribati, Kórejská republika, Kórejská ľudovodemokratická republika, Laoská ľudovodemokratická republika, Malajzia, Maldivy, Marshallove ostrovy, Mikronézia, Mjanmarsko, Mongolsko, Nauru, Nepál, Nový Zéland, Palau, Papua-Nová Guinea, Samoa, Singapur, Srí Lanka, Šalamúnove ostrovy, Thajsko, Tonga, Vanuatu, Vietnam.

[11] ESAF - Východoafrický a juhoafrický región ICAO: Angola, Botswana, Burundi, Džibutsko, Eritrea, Etiópia, Juhoafrická republika, Keňa, Komory, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Maurícius, Mozambik, Namíbia, Rwanda, Seychely, Somálsko, Svazijsko, Tanzánijská zjednotená republika, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

[12] EUR/NAT - Európsky a severoatlantický región ICAO: Albánsko, Alžírsko, Andorra, Arménsko, Azerbajdžan, Belgicko, Bielorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Gruzínsko, Holandsko (vrátane Holandských Antíl), Chorvátsko, Írsko, Island, Kazachstan, Kirgizsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Maroko, Moldavská republika, Monako, Nemecko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Ruská federácia, San Maríno, Slovensko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo (vrátane Kajmaních ostrovov, Bermúd), Srbsko, Španielsko, Švajčiarsko, Švédsko, Tadžikistan, Taliansko, Tunisko, Turecko, Turkménsko, Ukrajina, Uzbekistan.

[13] MID - Stredno-východný región ICAO: Afganistan, Bahrajn, Cyprus, Egypt, Irak, Irán, Izrael, Jemen, Jordánsko, Katar, Kuvajt, Libanon, Líbyjská arabská džamahírija, Omán, Pakistan, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Sudán, Sýrska arabská republika.

[14] NACC - Severoamerický, stredoamerický a karibský región ICAO: Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominikánska republika, Grenada, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kanada, Kostarika, Kuba, Mexiko, Nikaragua, Salvádor, Spojené štáty americké, Svätá Lucia, Svätý Krištof a Nevis, Svätý Vincent a Grenadíny, Trinidad a Tobago.

[15] SAM - Juhoamerický región ICAO: Argentína, Bolívia, Brazília, Čile, Ekvádor, Guyana, Kolumbia, Panama, Paraguaj, Peru, Surinam, Uruguaj, Venezuela.

[16] WACAF - Západoafrický a stredoafrický región ICAO: Benin, Burkina Faso, Čad, Gabun, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Kapverdské ostrovy, Kongo, Konžská demokratická republika, Libéria, Mali, Mauretánia, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Senegal, Sierra Leone, Stredoafrická republika, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Togo.