52009DC0552




[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 22.10.2009

KOM(2009) 552 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

EURÓPSKA RADA PRE VÝSKUM – DOSAHOVANIE CIEĽA SVETOVEJ EXCELENTNOSTI

OZNÁMENIE KOMISIE RADE A EURÓPSKEMU PARLAMENTU

EURÓPSKA RADA PRE VÝSKUM – DOSAHOVANIE CIEĽA SVETOVEJ EXCELENTNOSTI

ÚVOD

Európska rada pre výskum (ERC) predstavuje nový ambiciózny prvok v stratégii EÚ v oblasti výskumu, ktorý sa zaviedol na základe ustanovení siedmeho rámcového programu Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu (7. RP)[1]. Je prostriedkom vykonávania osobitného programu „Myšlienky“, financovaného silným rozpočtom (7,51 miliárd EUR na obdobie 2007 – 2013). ERC pozostáva z nezávislej Vedeckej rady s 22 významnými výskumnými pracovníkmi, ktorej poskytuje podporu špecializovaná realizačná štruktúra v podobe výkonnej agentúry Komisie[2].

Vytvorenie ERC bolo pre Európsku úniu priekopníckym činom[3]. ERC, ktorá vznikla ako úplne nový subjekt s cieľom financovať v Európe bádanie svetovej kvality na hraniciach súčasného poznania a pomôcť európskej vede dosiahnuť najvyššie úrovne excelentnosti, určuje nové parametre pre výskumné činnosti na úrovni Spoločenstva. Po prvý raz v histórii výskumný program Spoločenstva funguje na základe otvorenej európskej konkurencie medzi jednotlivými výskumnými tímami, nezávislým vedeckým riadením a autonómnou realizáciou prostredníctvom výkonnej agentúry. ERC sa už stala veľmi viditeľnou a vplyvnou zložkou Európskeho výskumného priestoru.

Po dva a pol roku od spustenia 7. RP a realizácii programu „Myšlienky“ je teraz vhodný čas na zhodnotenie pokroku:

- Od oficiálneho začatia 7. RP v roku 2007 sa prijali štyri výročné programy práce „Myšlienky“ a zrealizovali štyri výzvy na predloženie ponúk. Počas tohto obdobia bolo možné získať značné skúsenosti s realizáciou programu „Myšlienky“ s osobitnými črtami týkajúcimi sa jeho prevádzky, ako aj s nezávislou Vedeckou radou, partnerským preskúmaním a metódami udeľovania grantov týkajúcimi sa výskumu na hraniciach súčasného poznania.

- Po období intenzívneho plánovania a rozvoja a na základe aktu o zriadení prijatom Komisiou v decembri 2007[4] bola špecializovaná realizačná štruktúra Európskej rady pre výskum (DIS) v podobe osobitnej výkonnej agentúry ERC (ERCEA) 15. júla 2009 vyhlásená za administratívne nezávislú od Komisie.

- Na základe týchto skutočností bolo ukončené nezávislé „Preskúmanie štruktúr a mechanizmov ERC“ nariadené v rámci 7. RP a jeho osobitného programu „Myšlienky“, z ktorého vyplynuli podrobné závery a odporúčania do budúcnosti.

Podobne ako ďalšie inovačné štruktúry - spoločné technologické iniciatívy (JTI), Európsky inovačný a technologický inštitút (EIT) alebo konzorciá pre európsku výskumnú infraštruktúru (ERIC) - ERC poskytuje nový model realizácie výskumu v Spoločenstve a stratégie v oblasti technologického vývoja. Z prvých skúseností vyplynuli určité prekážky ich plného rozvoja, čo je prirodzené v situácii, keď sa vytvárajú nové štruktúry. Niektoré problémy, ktoré sa objavili, sú už vyriešené, alebo sa na nich pracuje, a to pragmaticky v rámci súčasného právneho rámca, ale niektoré si možno vyžiadajú väčšie zmeny.

Je jasné, že ide o viac ako iba o samotnú ERC. Na toto oznámenie, ktoré sa opiera o skúsenosti získané Komisiou pri realizácii programu „Myšlienky“ a o výsledky nezávislého preskúmania, preto treba nazerať v širšom kontexte všeobecnejších úvah o vývine stratégií a programov Spoločenstva v odvetviach výskumu, technologického rozvoja a inovácií. Komisia má dvojaký záujem: zachovať konzistentný a transparentný prístup a zároveň zabezpečiť, aby sa pre iniciatívy poskytli nevyhnutné prostriedky a nástroje na dosiahnutie ich konkrétnych cieľov v rámci týchto oblastí politiky. Celková výzva, ktorej Európa čelí, je jasná: stimulovať výskum a inovácie v záujme udržateľnej spoločnosti založenej na znalostiach.

Pokiaľ ide o ERC, prvotný cieľ a odhodlanie Komisie sa nemení: dosiahnuť plnú výkonnosť financovania špičkového výskumu na hraniciach súčasného poznania, aby sa využili špičkové vedecké kapacity Európy a ich výsledky, pričom vedecká obec by mala určovať témy výskumu na hraniciach súčasného poznania. Spustenie ERC a jej prvé roky treba zhodnotiť jednoznačne pozitívne. Komisia chce teraz využiť nadobudnuté skúsenosti z tejto prvej fázy fungovania ERC. Z tohto dôvodu Komisia stanovuje balík konkrétnych opatrení, ktoré môže realizovať v krátkodobom horizonte. Takisto určuje strednodobé problémy, ktoré bude treba riešiť spolu s ďalšími inštitúciami v širšom kontexte uvažovania o tom, ako je možné čo najlepšie využiť nástroje ako aj administratívny rámec a rámec kontroly financií na podporu nových zdrojov udržateľného rastu. Tým by sa mal zaručiť trvalý úspech ERC ako jedného z najdôležitejších prvkov Európskeho výskumného priestoru, pričom by sa mali zohľadniť tieto dva kľúčové faktory: (i) ERC ako nástroj Spoločenstva, (ii) význam vedeckej excelentnosti pre Európu.

Preskúmanie ERC: Smerom k organizácii realizujúcej špičkový výskum na hraniciach súčasného poznania

Komisia v súlade s osobitným programom „Myšlienky“ a s cieľom dohodnúť sa čo najskôr na stabilnej štruktúre ERC zriadila nezávislé preskúmanie štruktúr a mechanizmov ERC, a to v relatívne počiatočnom štádiu fungovania ERC[5]. Cieľom tohto preskúmania bolo:

- Analyzovať štruktúry a mechanizmy ERC v porovnaní s kritériami vedeckej excelentnosti, autonómnosti, efektívnosti a transparentnosti za plného zaangažovania Vedeckej rady;

- Posúdiť proces a kritériá výberu členov Vedeckej rady;

- Posúdiť výhody a nevýhody štruktúry založenej na výkonnej agentúre a štruktúry založenej na článku 171 zmluvy.

Fórum pozostávajúce zo šiestich vynikajúcich odborníkov pod vedením profesorky Vairy Vike-Freiberga predložilo svoju správu Komisii 23. júla 2009.[6] Komisia ďakuje členom fóra na preskúmanie ERC za ich nasadenie a vytrvalosť pri vykonávaní tejto náročnej úlohy.

Analýza uskutočnená v rámci fóra sa opierala o podstatné informácie od zainteresovaných subjektov vedeckej obce vrátane podrobného vypočutia Vedeckej rady ERC, ďalej o informácie od žiadateľov a partnerských hodnotiteľov (peer reviewers) v rámci rozsiahlej dotazníkovej štúdie, informácie zo správ o prevádzkových skúsenostiach ako aj o právne a rozpočtové poradenstvo útvarov Komisie.

Preskúmaním ERC sa potvrdzuje, že prvé dva roky fungovania ERC je celkovo možné považovať za značný úspech. Vedecká obec v širokom rozsahu uznáva jej vedeckú stratégiu, nastavenie grantových schém ako aj kvalitu partnerského hodnotenia, čo potvrdzujú aj výsledky dotazníkovej štúdie uskutočnenej na účely preskúmania.

Z pohľadu prevádzky bola ERC schopná okamžite po zriadení vypracovať a sprevádzkovať nové vykonávacie dohody pre program „Myšlienky“, vybudovať personálnu a zdrojovú základňu a vytvoriť autonómnu operatívnu štruktúru v podobe výkonnej agentúry, pričom zvládla enormný a neočakávaný nápor žiadateľov.

Po posúdení príležitostí a potenciálnych rizík spojených s týmito dvoma druhmi štruktúry sa v preskúmaní konštatuje, že zatiaľ čo model výkonnej agentúry vo svojej súčasnej štandardnej podobe zahŕňa niekoľko obmedzení, ťažkosti a riziká spojené s prechodom na novú štruktúru založenú na článku 171 zmluvy vrátane možnosti politického zasahovania do vedeckej nezávislosti ERC by neboli dostatočným dôvodom na zmenu štruktúry, a to minimálne dovtedy, kým sa nevyčerpajú možnosti rozvoja a úpravy výkonnej agentúry s cieľom dosiahnuť ambície ERC. Fórum odporúča uskutočniť ďalšie nezávislé preskúmanie o 2 roky.

Ak si však ERC chce upevniť svoj počiatočný úspech a stať sa skutočne špičkovou svetovou organizáciou výskumu na hraniciach poznania, tak ako sa uvádza v preskúmaní, t. j. lídrom na európskom kontinente v oblasti podpory priekopníckej vedy a technológie potrebnej na udržanie kreativity európskych ekonomík a spoločností, väčšia pozornosť sa musí okamžite venovať zdokonaleniu štruktúry a spôsobov fungovania ERC. Aby bola ERC dlhodobo úspešná, vyžaduje si to v rámci ERC angažované a kompetentné riadenie ako aj rýchlu konsolidáciu činností na všetkých úrovniach, a zároveň kultúru flexibility a dôvery, ktorá umožní výskum na hraniciach súčasného poznania. Toto sú základné princípy, ktoré budú ovplyvňovať krátkodobé a strednodobé opatrenia uvedené ďalej. Všetky opatrenia navrhované v tomto oznámení sa implementujú v rámci finančného krytia platného 7. RP a nepredpokladá sa žiadny dodatočný vplyv na rozpočet.

Rozvoj ERC ako vyspelej organizácie na financovanie výskumu svetovej kvality

Keďže ERCEA je momentálne autonómna a preskúmanie je ukončené, Komisia má ambiciózne plány na druhú etapu rozvoja ERC. Zatiaľ čo Vedecká rada určuje vedeckú stratégiu programu a ERCEA realizuje rozpočet, Komisia zaručuje autonómnosť ERC a zachováva si politickú a finančnú zodpovednosť vrátane zodpovednosti za vykonávanie osobitného programu „Myšlienky“.

Z tohto dôvodu má Komisia v úmysle realizovať dvojitú stratégiu s cieľom riešiť nielen klasické počiatočné problémy spojené s každou novou organizáciou, ale takisto základné príčiny neefektívnosti v administratíve a štrukturálne problémy identifikované počas prvého obdobia fungovania ERC.

(i) Prijať okamžité a krátkodobé opatrenia s cieľom zaviesť odporúčania z preskúmania a ďalšie nevyhnutné technické zlepšenia do metód fungovania ERC, ktoré je možné dosiahnuť v rámci vlastnej kompetencie ERC, či už na úrovni Komisie alebo agentúry.

(ii) V strednodobom horizonte sa venovať otázkam súvisiacim so základnými predpismi a pravidlami a predkladať Rade a Parlamentu návrhy na zmenu finančných a administratívnych predpisov, aby sa viac prispôsobili potrebám výskumu na hraniciach súčasného poznania.

Podľa konštatovania uvedeného v osobitnom programe „Myšlienky“ musí byť ERC tzv. učiacou sa organizáciou: „...Vykonávanie a riadenie činnosti sa bude priebežne skúmať a hodnotiť, aby sa zhodnotili jej výsledky a na základe skúseností prispôsobili a zlepšili postupy.“

(i) Okamžité a krátkodobé opatrenia

Nasledujúce opatrenia s orientačnými harmonogramami ich implementácie spadajú do kompetencie Komisie a/alebo ERCEA. Na účely objasnenia a posilnenia právneho základu sa prípadne zohľadnia v úpravách rozhodnutia Komisie o zriadení ERC[7], v rozhodnutí o zriadení ERCEA[8] a rozhodnutí o delegovaní[9].

Integrácia vedeckého a administratívneho riadenia

Fórum vykonávajúce prieskum skonštatovalo, že tak ako sa uvádza v špecifickom programe Idey, Komisia bola účinným „ručiteľom“ autonómnosti a integrity ERC a v plnej miere rešpektovala nezávislosť Vedeckej rady pri stanovovaní vedeckej stratégie ERC. V rámci preskúmania sa však zistilo, že súčasná štruktúra ERC, v ktorej existuje vzájomné oddelenie vedeckej a finančno-administratívnej zodpovednosti, vytvára nepotrebnú komplexnosť a vedie k frustráciám. Fórum poskytlo odporúčania nápravných opatrení vrátane spojenia úlohy riaditeľa ERCEA a generálneho tajomníka ERC do jednej funkcie za predpokladu, že sa nájde uznávaný vedec s výraznými administratívnymi skúsenosťami. Ďalej sa odporúča, aby riaditeľ podával správy komisárovi zodpovednému za výskum, a to priamo a pravidelne, a aby členmi riadiaceho výboru ERCEA boli aj dvaja členovia Vedeckej rady ako aj externý uznávaný vedec.

V súčasnom finančnom a regulačnom rámci Komisia plánuje vykonať nasledujúce opatrenia s cieľom lepšie zosúladiť vedecké a administratívne aspekty riadenia ako aj zjednodušiť a racionalizovať štruktúru:

a. Zriadiť funkciu riaditeľa ERCEA s profilom vynikajúceho vedca s výraznými administratívnymi a manažérskymi skúsenosťami. Vedecká rada sa zapojí do procesu výberu riaditeľa tak, ako sa predpokladá v právnom a regulačnom rámci ERC a v usmerneniach pre menovanie riaditeľov výkonných agentúr[10]. Harmonogram: Q2/2010

b. Po úspešnom vymenovaní riaditeľa s uvedeným profilom a po predchádzajúcom súhlase Vedeckej rady sa predpokladá, že funkcia generálneho tajomníka ERC sa ďalej nezachová (po uplynutí funkčného obdobia súčasného generálneho tajomníka). Harmonogram: Q2/2011

c. Posúdiť zmenu zloženia riadiaceho výboru ERCEA[11] a jeho fungovania za predpokladu, že sa zabezpečí, aby Komisia bola v každom prípade prostredníctvom väčšiny hlasov schopná vykonávať svoje funkcie kontroly ERCEA a dohľadu nad ňou. Harmonogram: Q1/2010

d. Vytvoriť a zaviesť súdržnú a integrovanú komunikačnú stratégiu vrátane jednotnej webovej stránky, ktorá externým zainteresovaným subjektom poskytne jasnú jednotnú víziu a konzistentné informácie o stratégii a operatívnej implementácii ERC so zohľadnením činností ERCEA a Vedeckej rady. Táto vylepšená komunikačná stratégia prispeje k zvýšeniu transparentnosti činnosti ERC a zmenší riziko konfliktu záujmov. Harmonogram: Q1/2010

Komisár zodpovedný za výskum v prípade potreby vyzve Vedeckú radu a riaditeľa ERCEA na diskusiu o pokroku pri dosahovaní cieľov ERC.

Zlepšené administratíve postupy

Je jasné, že kvalita systémov financovania ERC a navyše aj reputácia ERC, priamo závisí od kvality a schopností osôb vykonávajúcich partnerské hodnotenie, t. j. členov fóra a externých expertov. V preskúmaní sa konštatuje, že na zabezpečenie neustálej dostupnosti takýchto kvalitných oponentov a členov fóra prispievajúcich k programu sa riadiace postupy ich menovania a odmeňovania musia drasticky zjednodušiť a stať čo najprístupnejšie pre používateľov.

Z tohto dôvodu ERCEA v súlade s Komisiou a v rámci platného právneho rámca postupne pristúpi k týmto opatreniam:

a. Tvorba a zavádzanie jednoduchších a funkčnejších administratívnych postupov špecifických pre ERC, ktoré sa budú vzťahovať na najdôležitejšie procesy menovania a odmeňovania oponentov (členov fór a externých expertov) a riadenia grantov. Harmonogram: Q4/2009

b. Odskúšanie a v prípade úspechu zavedenie jednoduchších overovacích postupov pre odborníkov na používanie webovej stránky a ďalších pracovných údajov v súlade s najlepšími vedeckými postupmi. Harmonogram: Q4/2009

c. Ďalšia optimalizácia a následne zavedenie efektívnych postupov vymenovania odborníkov, ktoré by platilo prípadne na celé obdobie 7. RP a nie iba na jednotlivé roky. Harmonogram: Q2/2010

Konsolidácia činností na všetkých úrovniach

Fungovanie ERC si vyžaduje vysokú úroveň profesionality na všetkých úrovniach: pri výbere členov Vedeckej rady a oponentov a pri súvisiacich riadiacich činnostiach napríklad v prípade ustanovení o konflikte záujmov, ktoré sa uplatňujú na výber projektov ako aj na prácu vyslaných národných expertov. Tieto činnosti by sa mali zavádzať starostlivo ale s väčšou flexibilitou.

Preskúmanie potvrdilo stanovené kritériá a spôsob výberu členov Vedeckej rady a na tento účel sa podporuje ustanovenie stáleho identifikačného výboru. Konštatuje sa takisto, že je potrebná väčšia transparentnosť, napríklad pri výbere členov Vedeckej rady a oponentov a takisto pokiaľ ide o strategické diskusie vo Vedeckej rade.

Komisia a ERCEA prijmú opatrenia na zabezpečenie vysokého štandardu profesionalizmu a transparentnosti a zároveň garantujú nezávislosť a kvalitu činností ERC.

a. Objasnenie vzťahov a modusu operandi medzi ERCEA a Vedeckou radou vo vzťahu k ich jednotlivým úlohám v činnosti ERC a v prípade potreby revidovanie rozhodnutia o ERC. Harmonogram: Q2/2010

b. Ustanovenie stáleho nezávislého identifikačného výboru v súlade s odporúčaniami identifikačného výboru Vedeckej rady ERC 2009[12] s cieľom zaručiť postupnú obnovu členov Vedeckej rady, ktorý bude spolupracovať s Vedeckou radou a na základe kritérií a metodiky, ktorú už stanovilo a schválilo fórum. Harmonogram: Q1/2010

c. Podpora Vedeckej rade, aby zvážila vytvorenie podvýboru s úlohou rozšíriť základňu hľadania odborníkov na partnerské hodnotenie. Harmonogram: Q1/2010

d. Preskúmať možnosti poskytnúť, ako uznanie osobnej angažovanosti členov Vedeckej rady a najmä jej predsedu a podpredsedov, odmenu za účasť na plenárnych schôdzach Vedeckej rady[13] a ponechať v platnosti opatrenia na lokálnu podporu predsedu a podpredsedov Vedeckej rady s použitím finančného nástroja 7. RP „Koordinačné a podporné opatrenia“. Harmonogram: Q2/2010

e. Spolupracovať s Vedeckou radou s cieľom vniesť viac transparentnosti do činnosti ERC z pohľadu externých subjektov vrátane uverejňovania príslušných kódexov správania a ustanovení o konflikte záujmov ako aj zápisníc zo zasadnutí Vedeckej rady. Harmonogram: Q4/2009

f. V spolupráci s Vedeckou radou a pod vedením riaditeľa ERCEA vytvoriť výbor na poskytovanie usmernení k otázkam konfliktu záujmov, podvodov a etických problémov v súlade s právnymi ustanoveniami a medzinárodnými osvedčenými postupmi s cieľom zaručiť, aby z hľadiska kvality a spravodlivosti najmä počas procesu partnerského hodnotenia mali činnosti ERC bezúhonný charakter. Harmonogram: Q2/2010

(ii) Strednodobé opatrenia

Operatívna implementácia programu Idey viedla k niekoľkým prípadom znepokojenia vyjadreného výskumnými pracovníkmi a ich hostiteľskými organizáciami, čo dokazuje, že otázky administratívnej efektivity sú veľmi dôležité pri realizácii projektov výskumu na hraniciach súčasného poznania.

Revízne fórum ERC ďalej konštatuje, že operatívna efektivita sa nedá oddeliť od vedeckého riadenia tak jasne, ako to naznačuje súčasný model ERC. Otázky administratívnej efektivity sa musia zlepšiť, ale v preskúmaní sa uznáva, že problémy ERC sa v mnohých ohľadoch spájajú s hlbším regulačným prostredím a z toho vyplývajúcou „kultúrou kontroly“ v systéme Spoločenstva. Fórum ďalej konštatuje potrebu nahradiť granty na základe zmlúv systémom „paušálov“ a konštatuje, že je potrebné prehodnotiť filozofiu finančného nariadenia a s ním súvisiacich kontrolných procesov, aby sa opäť nastolil prístup založený na dôvere v kombinácii s prísnymi sankciami v prípade previnenia.

Veľa problémov sa nevyrieši v súčasnom rámci a vyžaduje si to dlhodobé opatrenia alebo zmeny. Nadchádzajúca trojročná revízia finančného nariadenia poskytuje správnu príležitosť na preskúmanie týchto problémov, keďže nariadenie má široký rozsah pôsobnosti a nevzťahuje sa iba na finančné operácie, ale takisto na rámec, v ktorom fungujú výkonné agentúry. Pokiaľ ide o výskumné stratégie, ústrednou úlohou bude určiť presnú povahu a rozsah konkrétnych potrebných zmien v prospech výskumu, technologického rozvoja a inovácie a osobitne výskumu na hraniciach súčasného poznania, aby sa bez neprimeraných finančných rizík mohla podporovať vysoká úroveň kreativity. Je naozaj potrebné nájsť primeranú rovnováhu medzi rizikami, ktorým sa pri uskutočňovaní najmodernejšieho výskumu nedá vyhnúť, a ochranou finančných záujmov Spoločenstva prostredníctvom finančného nariadenia.

Komisia pri príležitosti nadchádzajúcej revízie finančného nariadenia posúdi situáciu, vyvodí ponaučenia a sformuluje možné reakcie na konkrétne administratívne a finančné nedostatky týkajúce sa všeobecne výskumu, technologického rozvoja a inovácií a osobitne výskumu na hraniciach súčasného poznania. Majúc na pamäti celkový cieľ zjednodušiť a lepšie riadiť, účelom by bolo vybudovať taký prístup k finančnému riadeniu výskumu, ktorý kladie dôraz na funkciu grantov pre výskum na hraniciach súčasného poznania ako investície do kvalitných výskumných pracovníkov. Tento prístup sa považuje za osvedčený postup vo všetkých úspešných výskumných systémoch na svete.

Tieto otázky je potrebné vidieť v širšom kontexte uvažovania o tom, ako sa dá najlepšie využiť budúci finančný administratívny rámec Spoločenstva na to, aby slúžil stratégiám zameraným na podporu nových zdrojov trvalo udržateľného rastu.

Závery a ďalšie kroky

PO ÚSPEšNEJ POčIATOčNEJ FÁZE TERAZ ERC VSTUPUJE S ISTOTOU DO DRUHEJ FÁZY SVOJHO ROZVOJA. NA ZÁKLADE PRVÝCH DÔKAZOV SA UKAZUJE, žE ERC SA STANE DÔLEžITOU A STABILNOU SÚčASťOU EURÓPSKEHO VÝSKUMNÉHO PROSTREDIA, A ABY DOSIAHLA SVOJ PLNÝ POTENCIÁL, BUDE TAKISTO POTREBOVAť PODPORU INÝCH INšTITÚCIÍ A ZAINTERESOVANÝCH SUBJEKTOV.

Testovaním nových spôsobov výskumu uskutočňovaného v kontexte Spoločenstva ERC v mnohých ohľadoch vlastne stimuluje širší proces vzdelávania a adaptácie a predstavuje skutočný „prvok zmeny“ v Európskom výskumnom priestore.

Či už ide o riadenie rozhrania medzi Vedeckou radou a ERCEA, o postupy týkajúce sa partnerského hodnotenia výskumu na hraniciach súčasného poznania, alebo o nové druhy vzťahov medzi vnútroštátnymi činnosťami financovania a financovaním Spoločenstva, proces učenia sa zahŕňa zainteresované subjekty v rámci celej výskumníckej obce. Ak stratégia a opatrenia stanovené Komisiou majú dosiahnuť určené ciele, v tejto nasledujúcej etape bude dôležité, aby tieto zainteresované subjekty naďalej v plnej miere poskytovali svoju podporu a angažovali sa.

V tomto oznámení sa stanovuje rad opatrení, ktoré spĺňajú ambície Európy v súvislosti s ERC, pričom sa riadne zohľadňujú odporúčania revízneho fóra ako aj hodnotenie nadobudnutých skúseností Komisie.

Komisia a ERCEA s okamžitým účinkom prijmú na základe svojich kompetencií iniciatívy s cieľom zlepšiť riadenie a administratívnu flexibilitu ERC v rámci súčasného regulačného rámca. Komisia bude takisto aktívne spolupracovať s ďalšími zainteresovanými subjektmi vrátane Vedeckej rady, aby zabezpečila pokračujúcu podporu a súčasne aj zlepšenie a profesionalizáciu činností, za ktoré sú zodpovední.

Komisia sa bude v tomto smere patrične angažovať, aj v rámci preskúmania finančného nariadenia, a zapojí sa do širšej a významnej debaty s Európskym parlamentom a Radou o regulačnom rámci pre výskum a technologický rozvoj. Bude sa zameriavať na nájdenie primeranej rovnováhy medzi rizikami spojenými s výskumnou činnosťou a efektívnym využitím financií EÚ ako aj na to, aby externalizovanému riadeniu výskumu boli poskytnuté k dispozícii primerané štruktúry a mechanizmy. Celkový cieľ spočíva v čo najlepšom využití finančného a administratívneho rámca Spoločenstva tak, aby slúžil stratégiám zameraným na podporu nových zdrojov udržateľného rastu.

[1] Ú. v. EÚ L 412, 30.12.2006, s. 1.

[2] Výkonnú agentúru ERC riadi riaditeľ a riadiaci výbor, ktorých nominuje Komisia.

[3] Ú. v. EÚ L 57, 24.2.2007, s. 14.

[4] 2008/37/ES; Ú. v. EÚ L 9, 12.1.2008, s. 15.

[5] KOM(2008) 526 v konečnom znení.

[6] Správa a ďalšie podrobnosti o dôkazoch a použitých metódach v rámci fóra na preskúmanie ERC sa nachádzajú na webovej stránke ERC: http://erc.europa.eu/index.cfm?fuseaction=page.display&topicID=158.

[7] 2007/134/ES; Ú. v. EÚ L 57, 24.2.2007, s. 14.

[8] 2008/37/ES; Ú. v. EÚ L 9, 12.1.2008, s. 15.

[9] K(2008) 5694 (nezverejnené).

[10] SEK(2009)27.

[11] K(2008) 5132 (nezverejnené). Riadiaci výbor ERCEA v súčasnosti pozostáva z 3 úradníkov Komisie, 2 vedcov a generálneho tajomníka ERC v úlohe pozorovateľa.

[12] Identifikačný výbor Vedeckej rady ERC, Záverečná správa, 19. januára 2009, http://erc.europa.eu/pdf/ERC_Id_Final_Report_2009-01-19.pdf.

[13] V súlade s ustanoveniami platiacimi v prípade Európskeho inovačného a technologického inštitútu, nariadenie ES/294/2008, U. v. EÚ L 97, 9.4.2008, s. 1.