22.9.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 228/69


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady o účasti Spoločenstva na Európskom programe metrologického výskumu a vývoja vykonávanom niekoľkými členskými štátmi“

KOM(2008) 814 v konečnom znení – 2008/0230 (COD)

2009/C 228/12

Rada sa 21. januára 2009 rozhodla podľa článkov 169 a 172 ods. 2 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

Návrh na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady o účasti Spoločenstva na Európskom programe metrologického výskumu a vývoja vykonávanom niekoľkými členskými štátmi

Grémium Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru poverilo 13. januára 2009 odbornú sekciu pre jednotný trh, výrobu a spotrebu vypracovaním návrhu stanoviska výboru v danej veci.

Vzhľadom na naliehavosť danej témy bol pán PEZZINI rozhodnutím Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na 452. plenárnom zasadnutí 24. – 25. marca 2009 (schôdza z 25. marca 2009) vymenovaný za hlavného spravodajcu. Výbor prijal jednomyseľne nasledujúce stanovisko:

1.   Závery a odporúčania

1.1

Výbor pripisuje cieľom návrhu zásadný význam a nabáda Komisiu k tomu, aby zamerala svoje úsilie na vytvorenie jednotného systému merania, ktorý by presahoval hranice vnútroštátneho výskumu a dosiahnutých výsledkov a stal sa všeobecne uznávaným európskym prínosom v oblasti metrológie.

1.2

EHSV sa nazdáva, že cieľom je dosiahnuť na svetovej úrovni jednotnú pozíciu, v rámci ktorej by EÚ nebola nikomu podriadená, ale presadzovala by normy prispôsobené materiálom, výrobkom a postupom vyvinutým v Európe, ktoré zodpovedajú priemyselným a obchodným záujmom EÚ.

1.3

Výbor sa domnieva, že v medzičasom globalizovanom hospodárskom a sociálnom kontexte by európsky metrologický systém na špičkovej úrovni mohol mať jednoznačne pozitívny vplyv na hospodárstvo EÚ.

1.4

EHSV sa nazdáva, že európske výskumné spoločenstvo by malo byť čoraz viac zapájané do vypracúvania moderných systémov, ktoré by umožnili uplatňovanie metrológie v nových hraničných oblastiach fyziky, chémie, biológie, vo vedách o životnom prostredí a vplyve naň, nanotechnológiách, výžive, bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci.

1.5

Podľa výboru je na dosiahnutie očakávaných a žiaducich úspechov potrebné cieľavedomé úsilie o väčšie zapojenie priemyslu, obchodu a verejného sektora do vývoja európskeho metrologického výskumu, ktoré by nastolili nové normy v medzinárodnom kontexte.

1.6

Za obzvlášť dôležité pokladá výbor to, aby sa sféra metrologického výskumu nejavila ako sebestačný a uzavretý systém.

1.7

Regulácia a normalizácia sa prejavujú v merateľných systémoch založených na metrológii, ktorá je používaná a uznávaná na medzinárodnej úrovni. Preto EHSV navrhuje, aby sa už od začiatku do vypracúvania nových štruktúr zapojili európske úrady pre normalizáciu (CEN, Cenelec, ETSI) a vnútroštátne úrady, ako aj akreditačné orgány.

1.8

EHSV sa nazdáva, že je potrebné vynaložiť všemožné úsilie, aby sa v rámci európskeho metrologického výskumu dosiahlo úzke prepojenie medzi:

sférou výskumu,

priemyslom,

univerzitami, vedeckými a špecializačnými inštitútmi,

výsledkami technologických platforiem,

organizovanou občianskou spoločnosťou,

pretože len týmto spôsobom – ak nebude nikto vylúčený z účasti – sa budú dať docieliť výsledky na európskej úrovni, ktoré budú mať šancu na úspech na medzinárodnej scéne.

1.9

Výbor oceňuje návrhy Komisie na podporu iniciatívy Európsky program metrologického výskumu (EMRP – European Metrology Research Programme) (1) pomocou postupov, ktoré sú vo veľkej miere predchnuté ideou Spoločenstva, a to pokiaľ ide o

spoločné plánovanie a akceptovanie pravidiel Spoločenstva platných pre účasť, ktoré boli stanovené v 7. rámcovom programe,

úroveň odhadovaných pridelených prostriedkov, ktoré svojou povahou presahujú bežné príspevky jednotlivých štátov.

1.10

Výbor sa nazdáva, že by sa mal spresniť systém riadenia. Je zrejmé, že nejednoznačne vymedzený systém riadenia môže podmieniť vývoj výskumu a očakávané výsledky.

1.11

EHSV v tejto súvislosti opakovane zdôrazňuje, že je potrebné vo väčšej miere zapojiť aktérov, ktorí majú priamy záujem o výsledky metrologického výskumu, do stanovovania priorít ako aj vypracovania a posúdenia verejných súťaží, ktoré by mali byť zverejnené v informačnom systéme Spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS) a v úradnom vestníku, v prípade návrhov zahrňujúcich účasť podnikov, univerzít a výskumných stredísk a centier odbornej prípravy, ako aj do monitorovania a kontroly financovaných programov a projektov.

1.12

EHSV sa nazdáva, že by bolo vhodné dať vedeckej výskumnej rade EMRP možnosť prostredníctvom záväzných stanovísk adresovaných výboru EMRP kontrolovať oblasti výskumu, ktoré by mali byť financované, ročný program činnosti a výber skupiny nezávislých hodnotiteľov návrhov. Rovnako ako v prípade 7. rámcového programu by mala mať Komisia v hodnotiacom výbore svojho pozorovateľa.

1.13

EHSV sa nazdáva, že by bolo vhodné do návrhov na prípravu budúceho rámcového programu v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností na roky 2014 – 2020 zahrnúť samostatný stály program koordinovaný a riadený Komisiou, ktorý by bol založený na sústavnom zapojení zainteresovaných aktérov a zohľadňoval predovšetkým požiadavky priemyslu, akademickej obce, výskumu, normalizácie ako aj medzinárodné aspekty metrologického výskumu, najmä vo vzťahoch s medzinárodnými inštitúciami ako ISO, OECD a ďalšími referenčnými subjektmi ako napríklad IUAP (2).

2.   Úvod

2.1   Narastajúca globalizácia priemyselnej výroby, poskytovania služieb a obchodu nastoľuje požiadavku obmedziť na minimum prípadné technické prekážky vzájomnej výmeny. Základom takéhoto procesu je spoľahlivý a všeobecne uznávaný metrologický systém.

2.2   Zvyšujúci sa počet predpisov, najmä v oblasti

bezpečnosti,

označovania potravín,

systémov zdravotnej starostlivosti,

životného prostredia,

biotechnológií,

nanotechnológií a inovatívnych materiálov,

energií,

dopravy a telekomunikácií ako aj bezpečnostných systémov

si vyžaduje overiteľnosť a porovnateľnosť, ktoré by boli uznávané na medzinárodnej úrovni.

2.3   Metrologický výskum má významný verejnoprospešný charakter a tvorí hlavnú podpornú činnosť regulácie a normalizácie.

2.3.1   Európske metrologické infraštruktúry dostávajú v spolupráci s Medzinárodným úradom pre miery a váhy (BIPM, Bureau International des Poids et Mesures) podporu od európskych organizácií, akými sú európsky akreditačný orgán (EA), Európsky výbor pre normalizáciu (CEN), európska metrologická sieť Euromet (3) medzičasom začlenená do združenia Euramet a Inštitút pre referenčné materiály a miery (IRMM) so sídlom v Geel, Spoločného výskumného centra (SVC) Európskej komisie.

2.4   Podľa BIPM si vývoj v interdisciplinárnych oblastiach ako nanotechnológie, inovatívne materiály a vlastnosti materiálov čoskoro bude vyžadovať vypracovanie predpisov a noriem pre nové referenčné merania v oblasti fyziky a chémie (4).

2.5   V záujme trvalo udržateľnej konkurencieschopnosti a inovácie v Európe je potrebné, aby vo všetkých oblastiach existovali presné merania a testovania s overiteľnými výsledkami na stanovenie dlhodobých noriem pre referenčné merania, ako sú stanovené medzinárodnou sústavou jednotiek (SI).

2.6   Európsky metrologický výskum prebieha v rámci vnútroštátnych programov metrologického výskumu a projektov ERA-NET, ktorý je súčasťou šiesteho rámcového programu, a ERA-NET-Plus, zahrnutého do siedmeho rámcového programu (7. RP). V rámci rámcových programov boli rozvinuté aj projekty IMERA (Implementing Metrology in the European Research Area  (5)), Imeraplus (6), ktorý predstavoval prvú fázu EMRP, činnosť Spoločného výskumného centra (SVC) (7) a súčasný návrh „pružného usporiadania“ EMRP.

2.7   V USA bolo na rozpočtový rok 2009 z federálneho rozpočtu vyčlenených 634 miliárd USD na výskumné programy Národného inštitútu pre normy a technológie (NIST – National Institute of Standards and Technology).

2.8   V tejto súvislosti výbor pokladá za dôležité zvýšiť objem prostriedkov určených pre európsky metrologický výskum a spojiť existujúce výskumné kapacity členských štátov a spoločného výskumného centra s cieľom dosiahnuť významnú kritickú masu na medzinárodnej úrovni a výsledky výrazne presahujúce možnosti ERA-NET-Plus v rámci 7. RP na roky 2007 – 2013, pričom sa treba vyhnúť duplicite a plytvaniu zdrojmi.

2.9   Výbor sa nazdáva, že vzhľadom na význam metrologického výskumu v najbližšej budúcnosti na ktorý poukazujú viaceré štúdie (8), by bolo potrebné zahrnúť tento výskum medzi tematické priority budúceho rámcového programu na roky 2014 až 2020 a prisúdiť mu zodpovedajúce postavenie, vytvoriť preň stálu európsku výskumnú štruktúru a zaručiť integráciu koordinovaného a sústavného úsilia jednotlivých štátov v tejto oblasti.

3.   Návrh programu na základe článku 169 Zmluvy o ES

3.1

Účelom návrhu je na základe článku 169 Zmluvy o ES zriadiť Európsky program metrologického výskumu (EMRP – European Metrology Research Programme), v ktorom sa združí 22 vnútroštátnych programov metrologického výskumu s cieľom zvýšiť účinnosť a efektívnosť verejného výskumu v oblasti metrológie.

3.2

Jedným z uvedených cieľov je prispieť k štruktúrovaniu Európskeho výskumného priestoru prostredníctvom lepšej koordinácie vnútroštátnych programov, a tým lepšie riešiť zvládať bežné výzvy v Európe a odstrániť prekážky medzi jednotlivými vnútroštátnymi programami.

3.3

Cieľom EMRP je podľa Komisie integrovať vnútroštátne programy dvadsiatich dvoch zúčastnených štátov do jednotného spoločného výskumného programu, a tým

podporovať najmä ciele európskych vnútroštátnych systémov merania,

urýchliť vývoj, validáciu a využívanie nových techník merania,

podporovať vypracúvanie a uplatňovanie smerníc a nariadení.

3.4

Navrhovaný model riadenia bol vytvorený na základe skúseností získaných z iniciatívy podľa článku 169 uskutočnenej počas šiesteho rámcového programu, t. j. iniciatívy EDCTP (9).

3.5

Na iniciatívu EMRP by malo byť vyčlenených 400 miliónov EUR, z čoho 200 miliónov vo forme príspevku zúčastnených krajín v období rokov 2009 až 2016, a ostatných 200 miliónov ako príspevok Spoločenstva.

3.6

Koordináciou iniciatívy je poverené Európske združenie národných metrologických ústavov (Euramet), zriadené v roku 2007 na základe nemeckých právnych predpisov ako neziskové združenie, so sekretariátom v dolnosaskom meste Braunschweig. Euramet pôsobí ako európska regionálna metrologická organizácia a výkonná agentúra pre EMRP.

4.   Pripomienky výboru

4.1   Výbor súhlasí so základnými cieľmi návrhu, podporuje navrhované postupy a opakovane zdôrazňuje, že je dôležité, aby sa tieto ciele konkrétne prejavili v:

špičkovej kvalite metrologického systému,

otvorených, spoločných a konkurencieschopných výskumných projektoch,

zvýšenej účasti výskumníkov vďaka rozvoju zručností a znalostí,

skutočnej medzinárodnej spolupráci, ktorá by vyzdvihla postavenie európskeho systému,

jednotnom postoji na svetovej scéne,

a predovšetkým väčšom zapojení priemyslu (združení podnikateľov a zamestnancov), obchodu a verejného sektora do rozvoja európskeho metrologického výskumu.

4.2   EHSV pokladá za nesmierne dôležité to, aby sa sféra metrologického výskumu nejavila ako sebestačný a uzavretý systém, ale dokázala v úzkej spolupráci s orgánmi pre normalizáciu a akreditáciu zapojiť užívateľov do stanovovania priorít programu, systému posudzovania a výberu projektov, účasti na navrhovaní ako aj do hodnotenia výsledkov projektov. EHSV sa vyslovuje proti každej forme vylúčenia kohokoľvek z účasti.

4.2.1   EHSV sa nazdáva, že pravidlá účasti na programe EMRP musia byť po každej stránke v úplnom súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1906/2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá účasti na siedmom rámcovom programe a s príslušným nariadením o rozpočtových pravidlách.

4.2.2   Pravidlá účasti na EMRP musia poskytnúť celistvý a transparentný rámec na zabezpečenie čo najefektívnejšej realizácie a zohľadniť potrebu uľahčiť pomocou zjednodušených postupov prístup všetkým účastníkom. Tieto pravidlá musia uľahčiť využívanie duševného vlastníctva vyplývajúceho z činnosti každého účastníka a zároveň hájiť opodstatnené záujmy ostatných účastníkov a Spoločenstva.

4.2.3   EHSV zdôrazňuje, že vytvorenie európskeho integrovaného systému metrologického výskumu v rámci spoločného plánovania zúčastnených vnútroštátnych orgánov nemôže viesť k uspokojivým výsledkom, ak sa nezohľadnia úzke väzby medzi sférou výskumu, priemyslom, akademickou obcou a orgánmi pre normalizáciu a akreditáciu, ako aj štruktúrovaný dialóg s európskymi technologickými platformami (10) a organizovanou občianskou spoločnosťou.

4.3   EHSV poukazuje na to, že článok 169 Zmluvy o ES poskytuje Spoločenstvu možnosť účasti na výskumných programoch uskutočňovaných spoločne niekoľkými členskými štátmi za predpokladu, že ciele sú jasne stanovené a majú význam pre Spoločenstvo a rámcový program, sú významným prínosom pre Európu a dosahujú kritickú masu, a že sú jasne stanovené spoločné programy činnosti a systém riadenia a realizácie.

4.4   EHSV sa nazdáva, že ciele by sa mali lepšie stanoviť, a to nielen pokiaľ ide o podporu vnútroštátnych systémov merania, posilnenia sietí národných ústavov a určených ústavov účastníckych štátov a začlenenia prebiehajúcich vnútroštátnych aktivít.

4.5   Podľa výboru chýba jasné stanovenie priorít činnosti a očakávaných výsledkov, ktoré by v plnej miere poukazovali na

prínos návrhu pre Spoločenstvo,

jasný a podrobný popis spoločného programu integrovaných činností,

štruktúru riadenia.

4.6   Rovnaký postoj zaujíma EHSV voči tomu, ako je vymedzené udeľovanie grantov na podporu špičkovej kvality výskumných pracovníkov alebo organizácií, národných metrologických ústavov alebo určených ústavov.

4.7   Navrhovaný systém riadenia by mal byť stanovený presnejšie. Výbor konštatuje, že okrem združenia Euramet na európskej úrovni pôsobia aj iné združenia, ako napr. Eurachem (11), a zdôrazňuje, že hoci združenie Euramet bolo konkrétne poverené realizáciou EMRP, veľkú časť programu by mal „predbežne“ riadiť vyšší riadiaci pracovník z britského National Physical Laboratory.

4.8   V neposlednom rade EHSV so znepokojením konštatuje, že ani navrhované predpisy ani prílohy neobsahujú zmienku o skutočnom zapojení aktérov, ktorí majú priamy záujem o výsledky metrologického výskumu: priemysel ako taký, obchodnú sféru, orgány pre normalizáciu a akreditáciu, ani verejný sektor.

4.9   EHSV sa na záver domnieva, že by bolo vhodné zamerať sa na pilotný výskumný projekt v oblasti metrologického výskumu s obmedzenou dĺžkou trvania do roku 2013 po vzore Imeraplus, ako aj zvážiť pri príprave 8. RP na roky 2014 – 2020 v návrhoch aj vytvorenie samostatného stáleho programu Spoločenstva s jasnejšie definovanými a osvedčenými mechanizmami. Tento program, riadený Komisiou pre všetky členské štáty a pridružené krajiny by zahŕňal riadiaci výbor a poradný výbor a umožňoval zainteresovaným stranám uskutočňovať rozsiahle konzultácie, usmerňovanie a monitorovanie, v prvom rade s ohľadom na požiadavky priemyslu.

5.   Konkrétne pripomienky

5.1

Výbor oceňuje návrhy Komisie na podporu iniciatívy Európsky program metrologického výskumu (EMRP) (12) pomocou postupov, ktoré zahŕňajú vo veľkej miere rozmer Spoločenstva, a to pokiaľ ide o spoločné plánovanie, odhad pridelených prostriedkov, filozofie vzájomného učenia sa a pravidlá účasti podnikov, univerzít a výskumných ústavov, ako aj posudzovanie návrhov, na ktorom sa musí zúčastniť pozorovateľ Komisie, ako v prípade 7. RP.

5.2

EHSV v súvislosti s navrhovaným riadením EMRP konštatuje:

a)

Výbor EMRP zložený výlučne zo zástupcov národných metrologických ústavov a inštitútu IRPM (13) v úlohe pozorovateľa má byť zodpovedný za vykonávanie programu a predovšetkým za

rozhodnutia o rozvoji a aktualizácii EMRP,

vytvorenie a ukončenie činnosti výborov potrebných pre čiastkové programy,

stanovovanie podmienok vykonávania EMRP a rozhodovanie o nich, vrátane kritérií výberu hodnotiteľov,

schvaľovanie zloženia skupiny hodnotiteľov,

rozhodnutia o financovaní výskumných programov a projektov na základe podmienok financovania v povolených medziach stanovených pre Euramet zo strany Európskej komisie,

schvaľovanie časti rozpočtu EMRP na nasledujúci rozpočtový rok,

prípravu a zverejnenie výzvy na prejavenie záujmu a návrhov týkajúcich sa EMRP,

dohľad nad primeraným a riadnym vedením účtov, úlohou sekretariátu EMRP,

monitorovanie a kontrolu dosiahnutého pokroku financovaných programov a projektov a rozhodnutí o opravných opatreniach (14).

b)

Výskumná rada EMRP zložená zo 16 členov, z ktorých

1 za BIPM,

1 za Európsku komisiu,

1 za Európsku radu pre výskum,

1 za Európsky parlament,

1 za EUROLAB,

1 za európske orgány pre normalizáciu,

1 za západoeurópsku organizáciu pre spoluprácu v legálnej metrológii WELMEC (15),

9 za priemysel, výskum a akademickú obec,

je výlučne poradným orgánom o strategických aspektoch EMRP a rozhodnutiach o cielených programoch  (16).

5.3

EHSV v tejto súvislosti opakovane zdôrazňuje potrebu poveriť výskumnú radu EMRP úlohou rovnoprávne spolupracovať s výborom EMRP a zapojiť ju prostredníctvom záväzného stanoviska do rozhodnutí, najmä pokiaľ ide o tieto oblasti: rozvoj a aktualizácia EMRP, výbory čiastkových programov, výber a zloženie skupiny hodnotiteľov, rozhodnutia o financovaní programov a výskumných projektov, príprava a zverejnenie výzvy na prejavenie záujmu a návrhov, ktoré by mali byť zverejnené v informačnom systéme Spoločenstva pre výskum a vývoj (CORDIS) a v Úradnom vestníku Európskych spoločenstiev, monitorovanie a kontrola dosiahnutého pokroku financovaných programov a projektov.

V Bruseli 25. marca 2009

Predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Mario SEPI


(1)  Bývalý článok 169 Zmluvy o ES.

(2)  International Union of Pure and Applied Physic.

(3)  Pozostáva z národných metrologických ústavov 32 krajín a Inštitútu pre referenčné materiály a miery (IRMM) so sídlom v Geel, Spoločného výskumného centra (SVC) Európskej komisie.

(4)  BIPM. Évolution des besoins dans le domaine de la métrologie pour le commerce, l’industrie et la société et le rôle du BIPM (Vývoj potrieb v oblasti metrológie pre obchod, priemysel a spoločnosť a úloha BIPM), správa za rok 2007, Paríž, 2008.

(5)  Projekt IMERA združuje 20 partnerov zo 14 krajín a projekt IRMM Spoločného výskumného centra Európskej komisie.

(6)  Projekt IMERAplus združuje 45 partnerov zo 20 krajín a Európsku komisiu.

(7)  Táto činnosť SVC v oblasti metrológie je vymedzená ako podpora konkurencieschopnosti, transparentnosti vnútorného trhu a obchodu, ktorá sa realizuje vypracúvaním a šírením medzinárodne uznávaných referencií a presadzovaním spoločného európskeho metrologického systému.

(8)  Pozri U.S. National Science and Technology Council. Instrumentation and metrology in nanotechnology. 2006; a BIPM. Správa za rok 2007.

(9)  Ide o European-Developing Countries Clinical Trials Partnership (Partnerstvo európskych a rozvojových krajín v oblasti klinických testov).

(10)  Napríklad microarrays alebo pokročilá spektrometria hmoty.

(11)  Eurachem je sieťou európskych organizácií s cieľom vypracovať systém overiteľnosti meraní v oblasti chémie na medzinárodnej úrovni a presadzovať vysoko kvalitné osvedčené postupy. Eurachem Europa združuje 35 členských štátov.

(12)  Bývalý článok 169 Zmluvy o ES.

(13)  IRMM – Inštitút pre referenčné materiály a miery Spoločného výskumného centra Európskej komisie.

(14)  Pozri EURAMET E.V. Byelaws 11.1.2007, článok 14 bod 5.

(15)  WELMEC: Western European Legal Metrology Cooperation.

(16)  Pozri EURAMET E.V. Byelaws 11.1.2007, Rules and procedures, časť B bod III.