24.1.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 18/25


Oznámenia podľa článku 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 562/2006 z 15. marca 2006, ktorým sa ustanovuje kódex Spoločenstva o pravidlách upravujúcich pohyb osôb cez hranice (Kódex schengenských hraníc)

Povinnosť štátnych príslušníkov tretej krajiny nahlásiť svoju prítomnosť na území ktoréhokoľvek členského štátu podľa článku 21 písm. d)

(2008/C 18/04)

BELGICKO

Táto povinnosť sa podrobne ustanovuje v týchto opatreniach:

Oddiel 5 zákona z 15. decembra 1980 o vstupe na územie, pobyte, usídlení a vyhostení cudzincov:

„Cudzinci, ktorí sa nezdržiavajú v zariadeniach, ktoré majú zo zákona povinnosť ich prihlasovať ako návštevníkov, sa musia prihlásiť na úrade miestnej správy v obci, kde sa zdržiavajú, do troch pracovných dní od príchodu do kráľovstva, pokiaľ nepatria do jednej z tých kategórií cudzincov, ktoré kráľ od tejto povinnosti oslobodil.

Kráľ určí spôsob prihlasovania a formu dokladu, ktorý sa vydá pri prihlásení a ktorým sa preukazuje, že prihlásenie prebehlo.“

Oddiel 18 kráľovského výnosu z 8. októbra 1981 o vstupe na územie, pobyte, usídlení a vyhostení cudzincov:

„Povinnosť prihlásenia na úrade miestnej správy sa nevzťahuje na:

1.

cudzincov, ktorých prijali na ošetrenie do nemocnice alebo podobného zariadenia počas ich návštevy v Belgicku;

2.

cudzincov, ktorých zadržali a uväznili alebo umiestnili v zariadení sociálnej starostlivosti.“

Oddiel 27 kráľovského výnosu z 8. októbra 1981 o vstupe na územie, pobyte, usídlení a vyhostení cudzincov:

„Cudzincov – deti mladšie ako 15 rokov – musí na úrade miestnej správy prihlásiť ich rodič alebo osoba, alebo inštitúcia, ktorá je za ne zodpovedná.“

Oddiel 28 kráľovského výnosu z 8. októbra 1981 o vstupe na územie, pobyte, usídlení a vyhostení cudzincov:

„Cudzinci, ktorí bývajú v karavanoch, autách alebo na lodiach, sa musia prihlásiť v stanovenej časovej lehote do zoznamu cudzincov v tej obci, kde si chcú preberať úradné oznámenia. Orgány miestnej správy sú zodpovedné za vydanie potvrdenia o ich zaradení do zoznamu cudzincov, ktorí sú prihlásení v predmetnej obci.“

BULHARSKO

Povinnosť štátnych príslušníkov tretích krajín hlásiť svoju prítomnosť na území ktoréhokoľvek členského štátu podľa článku 22 Schengenského dohovoru sa riadi zákonom o cudzích štátnych príslušníkoch v Bulharskej republike:

Článok 18 ods. 1: „Pri vstupe do Bulharskej republiky cudzí štátni príslušníci vyplnia registračný lístok v súlade so vzorom schváleným ministerstvom vnútra, na ktorom písomne uvedú účel svojej návštevy a adresu, na ktorej sa budú zdržiavať.“

ČESKÁ REPUBLIKA

Povinnosť občanov tretích krajín hlásiť svoju prítomnosť na území Českej republiky podľa ustanovení článku 22 Schengenského dohovoru sa ustanovuje zákonom č. 326/1999 Zb. o pobyte cudzincov na území Českej republiky (hlava VII, § § 93 až 102 o hlásení miesta pobytu na území).

Podľa tohto zákona je cudzinec povinný hlásiť polícii svoju prítomnosť na území Českej republiky do troch dní od príchodu.

DÁNSKO

Dánsko sa rozhodlo neuplatňovať článok 22 Schengenskej dohody.

Zákon o cudzincoch a cudzinecký poriadok neobsahujú žiadne ustanovenia o povinnosti štátnych príslušníkov tretích krajín hlásiť svoju prítomnosť v krajine, keď prichádzajú z inej krajiny schengenského priestoru.

NEMECKO

Príslušníci tretích štátov majú podľa článku 22 dohovoru, ktorým sa vykonáva Schengenská dohoda, povinnosť ohlásiť svoju prítomnosť na území členského štátu. V predpisoch § § 11, 14 a 16 rámcového zákona o ohlasovacej povinnosti a v príslušných krajinských zákonoch o ohlasovacej povinnosti je ustanovená príslušná ohlasovacia povinnosť v Nemecku.

Podľa rámcového zákona o ohlasovacej povinnosti, resp. v tomto smere zhodných úprav krajinských zákonov o ohlasovacej povinnosti, existuje všeobecná ohlasovacia povinnosť vo vzťahu k bydlisku v tuzemsku (prihlasovacia povinnosť) a ohlasovacia povinnosť pri odsťahovaní sa do zahraničia (odhlasovacia povinnosť). Ohlasovacie povinnosti treba splniť do jedného/dvoch týždňov po prisťahovaní alebo odsťahovaní, ktoré je spojené s ukončením pobytu v tuzemskom bydlisku. Kompetentné sú v tomto smere miestne ohlasovacie úrady.

Všeobecná ohlasovacia povinnosť platí pre Nemcov, ako aj cudzincov. Nerozlišuje sa medzi cudzincami z EÚ a príslušníkmi tretích štátov.

Všeobecná ohlasovacia povinnosť sa netýka osobitnej ohlasovacej povinnosti v ubytovacích zariadeniach a nemocniciach alebo azylových domoch.

ESTÓNSKO

Podľa článku 9 zákona o štátnych hraniciach [uverejneného v Riigi Teataja (úradný vestník) I 1994, 54, 902; 2006, 26, 191] štátna hranica sa môže prekročiť len na hraničných priechodoch. Z toho dôvodu oznamovanie prítomnosti nie je potrebné.

GRÉCKO

V článku 87 ods. 1 a 2 zákona č. 3386/2005 sa ustanovuje, že štátni príslušníci tretích krajín ihneď po vstupe do Grécka oznámia svoj príchod subjektom, ktoré im poskytujú ubytovanie, pričom predložia svoj pas alebo akýkoľvek iný cestovný doklad uznávaný podľa medzinárodných dohovorov, vstupné vízum alebo povolenie na pobyt. Subjekty, ktoré poskytujú ubytovanie alebo prechodný pobyt, musia bezodkladne oznámiť polícii a príslušnému cudzineckému a prisťahovaleckému úradu príchod a odchod cudzincov, ktorí sú u nich ubytovaní. Cudzincom a iným osobám, ktoré porušia príslušné ustanovenia, sa uloží pokuta od 1 500 EUR do 3 000 EUR.

ŠPANIELSKO

Na základe španielskych zákonov sa od štátnych príslušníkov tretích krajín v určitých prípadoch žiada, aby ohlásili svoj vstup do krajiny.

Znenie článku 12 kráľovského výnosu č. 2393/2004 z 30. decembra 2004, ktorým sa prijímajú vykonávacie predpisy k ústavnému zákonu č. 4/2000 z 11. januára 2000 o právach a slobodách cudzích štátnych príslušníkov v Španielsku a o ich začlenení do spoločnosti, je takéto:

„1.

„Cudzí štátni príslušníci, ktorí prichádzajú na španielske územie z krajiny, s ktorou Španielsko podpísalo dohodu o zrušení hraničných kontrol, sú povinní osobne ohlásiť svoj príchod španielskym policajným orgánom.“

2.

„Ak túto ohlasovaciu povinnosť nesplnia pri vstupe, musia tak urobiť do troch pracovných dní od dátumu príchodu na ktorejkoľvek štátnej policajnej stanici alebo na cudzineckom úrade“.“

FRANCÚZSKO

Vo francúzskych právnych predpisoch sa táto povinnosť ustanovuje v článkoch L. 531-2, R.211-32, R.211-33, R.212-5 a R.212-6 zákona CESEDA (Code de l'entrée et du séjour des étrangers et du droit d'asile), v ktorých sa uvádza, že štátni príslušníci tretích krajín ohlasujú svoj príchod pri vstupe na metropolitné územie.

TALIANSKO

Informácie budú zverejnené neskôr.

CYPRUS

V nariadení 242/72 v znení neskorších predpisov vydanom na základe hlavy 105 zákona o cudzincoch a prisťahovalectve v znení neskorších predpisov sa v odsekoch 35 a 36 ustanovuje, že každý cudzinec, ktorý príde do Cyperskej republiky, sa do siedmich dní od svojho príchodu prihlási v kancelárii registračného úradníka v tom registračnom obvode, v ktorom plánuje mať pobyt alebo zamýšľaný pobyt, a na základe tohto ustanovenia sa mu vydá potvrdenie o prihlásení.

LOTYŠSKO

Štátni príslušníci tretích krajín, ktorí žiadajú o povolenie na trvalý alebo prechodný pobyt v Lotyšskej republike, musia ohlásiť miesto svojho pobytu.

LITVA

Štátni príslušníci tretích krajín nemajú žiadnu povinnosť hlásiť svoju prítomnosť na území Litvy podľa ustanovení článku 22 Schengenského dohovoru.

LUXEMBURSKO

Štátni príslušníci tretích krajín musia ohlásiť svoju prítomnosť v krajine do troch dní na obecnom úrade alebo v hoteli, kde sú ubytovaní.

MAĎARSKO

V článku 88 zákona XXXIX z roku 2001 o vstupe a pobyte cudzincov sa ustanovuje, že cudzinci sú povinní nahlásiť svoje miesto pobytu orgánom cudzineckej polície.

MALTA

Štátni príslušníci tretích krajín sú v súčasnosti povinní dodržiavať iba vstupné požiadavky, ako to stanovuje zákon o prisťahovalectve (hlava 217) a vykonávacie predpisy. Právne predpisy stanovené v článku 22 Schengenského dohovoru by mali byť prijaté pred vstupom Malty do schengenského priestoru.

HOLANDSKO

V článku 4.4 výnosu o cudzincoch sa ustanovuje, že cudzí štátny príslušník, ktorý vstupuje do Holandska alebo ho opúšťa cez vonkajšiu hranicu, musí prísť na hraničný priechod na vonkajšej hranici počas otváracích hodín a prihlásiť sa pracovníkovi zodpovednému za hraničnú kontrolu. Za určitých okolností môže minister udeliť výnimku z tejto požiadavky. Uvedené ustanovenie sa nevzťahuje na občanov krajín Beneluxu.

Podmienečný vstup môže tiež podliehať prihlasovacej povinnosti. Pokiaľ ide o prihlasovaciu povinnosť, táto v podstate znamená: prihlásiť sa do troch dní na oddelení cudzineckej polície regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec, kde sa bude cudzí štátny príslušník zdržiavať. Ak pre sobotu, nedeľu alebo štátny sviatok cudzí štátny príslušník nemôže splniť prihlasovaciu povinnosť do troch dní, do dokladu sa pri prekročení hraníc uvedie doložka: „prihlásiť sa najneskôr do ... (dátum)“.

V článku 4.39 výnosu o cudzincoch sa tiež stanovuje, že cudzí štátny príslušník bez legálneho pobytu sa musí bezodkladne osobne dostaviť k policajnému komisárovi regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec, kde sa cudzinec zdržiava.

V článku 4.47 výnosu o cudzincoch sa ustanovuje:

1.

„Cudzí štátny príslušník s legálnym pobytom, ako sa vymedzuje v oddiele 8 písm. i) tohto zákona, ktorý prišiel do Holandska na čas dlhší ako tri mesiace, sa musí osobne prihlásiť do troch dní po príchode do Holandska u policajného komisára regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec, v ktorej je miesto jeho pobytu.

2.

Pri výpočte obdobia troch mesiacov uvedeného v odseku 1 sa prihliada na predchádzajúci pobyt v Holandsku počas šiestich mesiacov bezprostredne pred príchodom.

3.

Ak je cudzí štátny príslušník mladší ako 12 rokov, prihlásenie vykoná osoba, u ktorej tento cudzí štátny príslušník žije alebo býva.“

V článku 4.48 výnosu o cudzincoch sa ustanovuje:

1.

„Cudzí štátny príslušník s legálnym pobytom, ako sa vymedzuje v oddiele 8 písm. i) tohto zákona, ktorý prišiel do Holandska najviac na tri mesiace, sa musí osobne prihlásiť do troch dní od svojho príchodu do Holandska u policajného komisára regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec, v ktorej je miesto jeho pobytu.

2.

V prípade cudzieho štátneho príslušníka mladšieho ako 12 rokov je za splnenie prihlasovacej povinnosti podľa predchádzajúceho odseku zodpovedná osoba, u ktorej cudzí štátny príslušník žije alebo býva.

3.

Odsek 1 sa nevzťahuje na cudzincov, ktorí bývajú v hoteli alebo v zariadení, ktorého majiteľ, nájomca alebo vedúci je povinný podľa obecných nariadení oznámiť určeným orgánom, že poskytol týmto osobám ubytovanie s prenocovaním.“

V článku 4.49 výnosu o cudzincoch sa ustanovuje:

1.

„Cudzí štátny príslušník, ktorý je držiteľom víza alebo dokladu na prekročenie hraníc, do ktorého príslušný oprávnený orgán vložil doložku týkajúcu sa prihlásenia na cudzineckej polícii v Holandsku, sa do troch dní od príchodu do Holandska osobne prihlási u policajného komisára regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec uvedená v tejto doložke.

2.

Odsek 1 sa nevzťahuje na občanov štátu, ktorý je účastníckou stranou Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, Dohody o Európskom hospodárskom priestore, a na občanov Švajčiarska.“

V článku 4.50 výnosu o cudzincoch sa ustanovuje:

1.

„Cudzí štátny príslušník, ktorý si prišiel do Holandska hľadať prácu ako námorník na palube lode, sa do troch dní od svojho príchodu do Holandska osobne prihlási u policajného komisára regionálneho policajného zboru, pod ktorý patrí obec, v ktorej si hľadá prácu.

2.

Odsek 1 sa nevzťahuje na občanov štátu, ktorý je účastníckou stranou Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, Dohody o Európskom hospodárskom priestore, a na občanov Švajčiarska.“

RAKÚSKO

§ 5 rakúskeho spolkového zákona, ktorým sa riadi povinnosť prihlásenia na polícii (zákon o prihlasovacej povinnosti z roku 1991 – MeldeG), Vestník spolkových zákonov Rakúskej republiky 1992/9 v znení Vestníka spolkových zákonov Rakúskej republiky 2006/45, séria I

Ubytovanie v hoteloch

„(1)   Každý, kto sa ubytuje v hoteli ako hosť, bez ohľadu na čas, počas ktorého bude toto ubytovanie využívať, sa musí bez zbytočného odkladu prihlásiť zápisom do návštevnej knihy, a to najneskôr do 24 hodín od príchodu.

(2)   Každý, kto odchádza z hotela, kde bol ubytovaný ako hosť, sa musí odhlásiť zápisom do návštevnej knihy najskôr 24 hodín pred odchodom a najneskôr bezprostredne pri odchode.

(3)   Členovia turistických skupín, ktoré tvorí minimálne osem osôb, sú oslobodené od prihlasovacej povinnosti podľa odsekov 1 a 2 s výnimkou vedúceho skupiny, ak pri príchode do ubytovacieho zariadenia vedúci skupiny predloží hostiteľovi alebo jeho oprávnenému zástupcovi zoznam členov skupiny, ktorý obsahuje mená a štátnu príslušnosť a v prípade zahraničných hostí aj typ, číslo a vydávajúci orgán cestovného dokladu. Toto ustanovenie sa uplatňuje len vtedy, keď turistická skupina ako celok nie je ubytovaná v jednom hoteli dlhšie ako jeden týždeň.

(4)   Keď je čas ubytovania v hoteli dlhší ako dva mesiace, hosť sa musí prihlásiť aj na prihlasovacích úradoch. Toto prihlásenie sa musí vykonať najneskôr na tretí deň po uplynutí dvoch mesiacov; inak sa primerane uplatňujú ustanovenia § 3 a § 4.“

§ 6 rakúskeho spolkového zákona, ktorým sa riadi povinnosť prihlásenia na polícii (zákon o prihlasovacej povinnosti z roku 1991 – MeldeG), Vestník spolkových zákonov Rakúskej republiky 1992/9 v znení Vestníka spolkových zákonov Rakúskej republiky 2006/45, séria I

„Cudzinci, ktorí podliehajú prihlasovacej povinnosti a vykonávajú zárobkovú činnosť na území Rakúskej spolkovej republiky, na ktorú sa vyžaduje úradné povolenie, sa musia bez ohľadu na prihlasovaciu povinnosť podľa § 5 tiež prihlásiť a odhlásiť na prihlasovacích úradoch. Primerane sa uplatňujú ustanovenia § 3 a § 4.“

§ 3 zákona o prihlasovacej povinnosti (MeldeG) – Ubytovanie v bytoch; prihlasovanie

„(1)   Každý, kto je ubytovaný v byte, sa musí prihlásiť na prihlasovacích úradoch do troch dní od začiatku ubytovania.

(2)   Prihlasovací formulár sa musí náležite kompletne vyplniť za každú prihlasovanú osobu. Ak sa byt nachádza v budove s niekoľkými adresami, malo by sa použiť označenie bytu podľa § 14 ods. 2 rakúskeho zákona o pošte z roku 1997.

(3)   Na prihlásenie sa vyžaduje riadne vyplnený prihlasovací formulár a verejná listina obsahujúce údaje o totožnosti (§ 1 ods. 5a) – bez ohľadu na číslo v registri obyvateľov – osoby, ktorá sa ubytúva; táto osoba je povinná spolupracovať pri preukazovaní svojej totožnosti. Ak táto osoba prihlasuje toto ubytovanie ako svoje hlavné miesto pobytu a ak už táto osoba mala hlavné miesto pobytu na území Rakúskej spolkovej republiky prihlásené, musí sa súčasne uskutočniť zrušenie alebo zmena (§ 11 ods. 2) prihlásenia tohto ubytovania na prihlasovacom úrade, ktorý je príslušný pre hlavné miesto pobytu.

(4)   Prihlasovací úrad musí písomne potvrdiť prihlásenie, prípadne každú zmenu prihlásenia alebo jeho zrušenie. Robí sa to vložením prihlasovacieho oznámenia do jednej kópie výpisu, na ktorom sú uvedené zaznamenané prihlásenia zo súhrnnej databázy, alebo na žiadosť strany podliehajúcej prihlasovacej povinnosti do jednej kópie výpisu najnovších prihlasovacích údajov. Ak v priebehu prihlasovania vykoná zmenu prihlásenia príslušný prihlasovací úrad v súlade s odsekom 3, je tento prihlasovací úrad zodpovedný za zmenu údajov v centrálnom registri obyvateľov; dotknutý prihlasovací úrad (podľa odseku 1) má možnosť prístupu do centrálneho registra obyvateľov na informačné účely.“

§ 4 MeldeG – Ubytovanie v bytoch; odhlasovanie

„(1)   Každá osoba, ktorá odchádza z ubytovania v byte, sa musí odhlásiť na prihlasovacom úrade v lehote troch dní pred alebo po odchode z ubytovania.

(2)   V prípade predloženia listinného dokladu preukazujúceho totožnosť osoby podliehajúcej prihlasovacej povinnosti sa odhlásenie môže uskutočniť aj na prihlasovacom úrade, ktorý je príslušný pri prihlasovaní.

(3)   Prihlasovací formulár sa musí riadne a kompletne vyplniť za každú odhlasovanú osobu.

(4)   Prihlasovací úrad musí odhlásenie dotknutej strane písomne potvrdiť na kópii výpisu zo súhrnnej databázy (§ 16) alebo na žiadosť tejto strany na kópii výpisu najnovších prihlasovacích údajov vložením prihlasovacieho oznámenia, ktorá sa odovzdá osobe podliehajúcej prihlasovacej povinnosti ako listinný doklad o odhlásení osoby. Ak sa odhlásenie vykoná na príslušnom prihlasovacom úrade v súlade s odsekom 2 alebo § 3 ods. 3, je tento prihlasovací úrad zodpovedný za zmenu údajov v centrálnom registri obyvateľov; dotknutý prihlasovací úrad (podľa odseku 1) má možnosť prístupu do centrálneho registra obyvateľov na informačné účely.“

§ 1 MeldeG – Vymedzenie pojmov

„(5a)   Údaje o totožnosti sú mená, pohlavie, dátum narodenia (mesto, dátum, krajina, ak sa miesto narodenia nachádza v Rakúsku, a štát, ak sa miesto narodenia nachádza v zahraničí), registračné číslo obyvateľa (číslo z centrálneho registra obyvateľov) a štátna príslušnosť; v prípade cudzincov aj typ, číslo, vydávajúci orgán, dátum vydania cestovného dokladu a štát, v ktorom bol cestovný doklad vydaný.“

§ 11 MeldeG – Zmena prihlasovacích údajov

„(2)   Zmena prihlásenia sa musí vykonať do jedného mesiaca, ak k zmenám uvedeným v odsekoch 1 a 1a došlo v zahraničí alebo ak sa hlavné miesto pobytu presunie, alebo ak sa osoba z ubytovania odsťahuje bez toho, že by táto zmena súvisela s prerokovaním sťažnosti (§ 17). Pri zmene prihlásenia kvôli novému miestu pobytu musí osoba podliehajúca prihlasovacej povinnosti predložiť listinný doklad, ktorým preukáže, že zmena prihlásenia v súvislosti s predchádzajúcim hlavným miestom pobytu prebehla.“

POĽSKO

Podľa článkov 23 až 26 zákona o registrácii obyvateľstva a preukazoch totožnosti z 10. apríla 1974 (Zbierka zákonov 06.139.993 v znení neskorších zmien a doplnení) cudzinci, ktorí sa zdržiavajú na území Poľskej republiky, sú povinní ohlásiť svoju prítomnosť v súlade s ustanoveniami uvedeného zákona.

Cudzinci, ktorí sú ubytovaní inde ako v hoteli alebo majú iné ubytovanie ako v súvislosti s prácou, vzdelávaním, lekárskym ošetrením alebo trávením dovolenky, sú povinní ohlásiť svoj dočasný pobyt najneskôr do štyroch dní od prekročenia hraníc Poľskej republiky.

Ak štvrtý deň ich prítomnosti pripadne na deň pracovného pokoja, posledným dňom na prihlásenie je nasledujúci pracovný deň.

Dočasný pobyt turistickej skupiny nahlasuje vedúci skupiny, ktorý je povinný predložiť vedúcemu hotela alebo oprávnenej osobe z hotelového personálu zoznam členov turistickej skupiny a cestovných dokladov, ktoré ich oprávňujú na pobyt na území Poľskej republiky.

1.

Pri prihlasovaní na trvalý pobyt cudzinec predloží všetky požadované údaje, ako aj svoj pobytový preukaz, ktorý mu bol vydaný pri udelení povolenia na usadenie sa, povolenia na dlhodobý pobyt v ES, pri udelení statusu utečenca alebo povolenia na tolerovaný pobyt, alebo predloží povolenie na usadenie sa, povolenie na dlhodobý pobyt v ES, rozhodnutie o udelení statusu utečenca v Poľskej republike alebo rozhodnutie o udelení povolenia na tolerovaný pobyt.

2.

Cudzinec, ktorý sa prihlasuje na dočasný pobyt kratší ako tri mesiace, poskytne požadované údaje a predloží svoje vízum a v prípade, že prekročil hranice v súlade s dohodou o zrušení alebo obmedzení vízovej povinnosti, predloží cestovný doklad, dočasný preukaz totožnosti cudzinca, pobytový preukaz alebo povolenie na pobyt na čas určitý, povolenie na usadenie sa alebo povolenie na dlhodobý pobyt v ES, alebo rozhodnutie o udelení statusu utečenca v Poľskej republike, alebo rozhodnutie o udelení povolenia na tolerovaný pobyt.

PORTUGALSKO

V článku 26 ods. 1 zákonného výnosu č. 244/98 z 8. augusta 1998 v znení zákonného výnosu č. 34/2003 z 25. februára 2003 sa ustanovuje povinnosť ohlásiť vstup do krajiny: „Od cudzinca, ktorý vstupuje do krajiny z iného členského štátu cez hranicu, ktorá nepodlieha hraničnej kontrole, sa vyžaduje ohlásenie tejto skutočnosti do troch pracovných dní od vstupu.“

RUMUNSKO

V článku 102 zákona o cudzincoch č. 194/2002 sa ustanovuje:

„(1)   Cudzinec, ktorý legálne vstúpil na rumunské územie, je povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému územnému orgánu do troch dní od vstupu. Občania členských štátov EÚ a EHP sú od tejto povinnosti oslobodení.

(2)   Keď je cudzinec ubytovaný v hoteli alebo v inom turistickom zariadení, splní svoju prihlasovaciu povinnosť na správnom úrade; tento úrad oznámi potrebné údaje príslušnému územnému policajnému orgánu.“

SLOVINSKO

Metódy a postupy na prihlásenie a odhlásenie na trvalý alebo prechodný pobyt a na prihlásenie a odhlásenie hostí sa riadia zákonom o prihlasovaní na pobyt (ZPPreb-UPB1, Ur. l. RS č. 59/2006), ktorým sa ustanovuje prihlasovacia povinnosť cudzincov rôznym spôsobom podľa druhu pobytu.

1.   Pobyt v turistickom alebo hotelovom zariadení

Turistické alebo hotelové zariadenia sú zariadenia určené na prijímanie osôb s cieľom nocľahu alebo oddychu (hotely, motely, kúpele, penzióny, ubytovne, turistické farmy, dovolenkové dediny, kempingy, prístaviská, vysokohorské chaty a iné domy alebo budovy, ktoré sa používajú na účely ubytovania alebo oddychu).

Cudzincov, ktorí sú ubytovaní v turistickom alebo hotelovom zariadení, musí poskytovateľ ubytovania prihlásiť na príslušnej policajnej stanici do 12 hodín od ich prijatia a odhlásiť do 12 hodín po ich odchode (článok 10 ods. 1 ZPPreb).

Poskytovateľ ubytovania je právnická osoba, samostatný podnikateľ alebo fyzická osoba, ktorá prijíma hostí za odplatu na účel prenocovania alebo oddychu alebo ktorá ponúka dočasné ubytovanie jednotlivcom ako súčasť svojej činnosti.

2.   Pobyt v ubytovacom zariadení

Ako ubytovacie zariadenie sa označuje slobodáreň, študentský internát alebo študentská ubytovňa, domov pre seniorov, dom opatrovateľskej služby a iné zariadenia určené na spoločné ubytovanie alebo na vykonávanie činností, ktoré zahŕňajú 24-hodinový pobyt.

Cudzincov, ktorí nemajú povolenie na pobyt a bývajú v ubytovacom zariadení, musí prihlásiť poskytovateľ ubytovania na príslušnej policajnej stanici do troch dní od ich príchodu a odhlásiť do troch dní po ich odchode (článok 10 ods. 2 ZPPreb). Cudzincov, ktorí majú povolenie na pobyt a bývajú v ubytovacom zariadení, musí prihlásiť poskytovateľ ubytovania na príslušnej policajnej stanici do troch dní od ich príchodu a odhlásiť do troch dní po ich odchode (článok 11 ods. 2 ZPPreb).

3.   Iný pobyt ako v turistickom, hotelovom alebo ubytovacom zariadení

Cudzinci, ktorí nemajú povolenie na pobyt a nebývajú v turistickom ani hotelovom zariadení, sa musia prihlásiť na príslušnej policajnej stanici do troch dní od prekročenia štátnej hranice alebo od zmeny ubytovania a odhlásiť pred odchodom (článok 10 ods. 3 ZPPreb). Cudzinci, ktorí majú platné povolenie na pobyt a ktorí ešte neohlásili miesto svojho trvalého alebo prechodného pobytu v Slovinskej republike na úrade miestnej správy, musia ohlásiť miesto svojho prechodného pobytu na úrade miestnej správy do troch dní od presťahovania (článok 12 ods. 3 ZPPreb).

Cudzinci, ktorí majú povolenie na pobyt, musia ohlásiť miesto svojho prechodného pobytu na úrade miestnej správy do troch dní od presťahovania, ak sú dočasne ubytovaní alebo sa zdržiavajú mimo miesta svojho trvalého alebo prechodného pobytu v takých zariadeniach, ako sú dovolenkové domy, byty alebo iné takéto zariadenia (iné ako turistické, nájomné alebo hotelové ubytovanie), a plánujú tam zotrvať dlhšie ako 60 dní a majú už prihlásené miesto trvalého alebo prechodného pobytu na úrade miestnej správy (článok 12 ods. 1 ZPPreb).

4.   Pobyt v zdravotníckom zariadení

Zariadenia zdravotnej starostlivosti, ktoré prijmú cudzincov na ošetrenie, musia o tom informovať príslušný orgán do 24 hodín od ich prijatia (článok 84 Ztuj).

SLOVENSKO

Informácie budú zverejnené neskôr.

FÍNSKO

Zákon o cudzincoch (301/2004), oddiel 130 ods. 3

„Občan z krajiny, ktorá nie je členom EÚ, alebo porovnateľný cudzinec sa prihlási na úradoch do troch dní od vstupu do krajiny. Ďalšie ustanovenia o prihlasovaní sa môžu vydať výnosom ministerstva vnútra.“

ŠVÉDSKO

Neexistujú žiadne iné vnútroštátne ustanovenia týkajúce sa článku 21 písm. d) ako kapitola 6 § 13 zákona o cudzincoch, ktorý má toto znenie:

„Každá osoba, ktorá prevádzkuje hotel, penzión alebo iné komerčné zariadenie na ubytovanie s prenocovaním, musí zabezpečiť, aby cudzinci poskytli údaje o svojej osobe vlastnoručným vyplnením a podpísaním prihlasovacej karty. Rada štátnej polície môže ustanoviť opatrenia týkajúce sa údajov, ktoré sa majú poskytnúť.

Cudzinec preukáže svoju totožnosť predložením platného dokladu totožnosti.“

ISLAND

Podľa článku 17 ods. 1 zákona o cudzincoch č. 96/2002 štátny príslušník tretej krajiny, ktorému bolo udelené povolenie na pobyt na Islande, do jedného týždňa od príchodu ohlási svoju prítomnosť úradom. To isté platí pre občana tretej krajiny, ktorý chce požiadať o povolenie na pobyt alebo od ktorého sa vyžaduje, aby bol držiteľom povolenia na pobyt.

NÓRSKO

Táto otázka je upravená v prvom odseku oddielu 23 zákona o prisťahovalectve týkajúcom sa oznamovania prítomnosti po prekročení vonkajších hraníc, v ktorom sa ustanovuje:

„Každá osoba, ktorá prichádza do kráľovstva, sa bezodkladne prihlási na stanovišti pasovej kontroly alebo na najbližšom policajnom úrade.“

Zákon o prisťahovalectve, prvý odsek oddielu 14, o prihlasovaní na úradoch sa ďalej týka povinnosti cudzích štátnych príslušníkov ohlasovať svoju prítomnosť na území. Tu sa stanovuje:

„Každý cudzí štátny príslušník, ktorému bolo udelené pracovné povolenie alebo povolenie na pobyt, sa najneskôr do jedného týždňa po vstupe prihlási na miestnej polícii. To isté platí pre všetkých cudzích štátnych príslušníkov, ktorí chcú požiadať o takéto povolenie alebo ho inak potrebujú.“