30.8.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 224/72


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh nariadenia Rady, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho“

KOM(2007) 602 v konečnom znení – 2007/0223 (CNS)

(2008/C 224/16)

Rada sa 4. decembra 2007 rozhodla podľa článku 37 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva prekonzultovať s Európskym hospodárskym a sociálnym výborom

„Návrh nariadenia Rady, ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho“

Odborná sekcia pre poľnohospodárstvo, rozvoj vidieka a životné prostredie poverená vypracovaním stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 29. apríla 2008. Spravodajcom bol pán Sarró Iparraguirre.

Európsky hospodársky a sociálny výbor na svojom 445. plenárnom zasadnutí 28. a 29. mája 2008 (schôdza z 29. mája 2008) prijal 70 hlasmi za, pričom 3 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Závery

1.1

EHSV, uvedomujúc si potrebu komplexného riešenia problematiky pretrvávajúcich praktík nezákonného, neohláseného a neregulovaného (NNN) rybolovu, ktoré bude vychádzať z účinného právneho nástroja globálne uplatňovaného v celom zásobovacom reťazci, od rybolovu až po predaj, sa domnieva, že návrh nariadenia vo všeobecnosti obsahuje potrebný rámec na prevenciu a odstránenie NNN rybolovu a na odrádzanie od neho. Výbor tento rámec podporuje, pretože sa domnieva, že navrhované opatrenia posilňujú úlohu Spoločenstva ako vlajkového, prístavného, trhového a užívateľského štátu.

1.2

Výbor sa nazdáva, že úspech tohto návrhu nariadenia spočíva na štyroch pilieroch:

úsilie členských štátov zamerané na boj proti NNN rybolovu,

spolupráca medzi členskými štátmi,

medzinárodná spolupráca,

vytrvalé a nepretržité snaženie sa o splnenie stanovených cieľov.

1.3

Bez toho, že by sa mala z pôsobnosti návrhu nariadenia vyňať flotila Spoločenstva sa EHSV domnieva, že v tomto dokumente by sa malo jasnejšie rozlišovať medzi NNN rybolovom vykonávaným plavidlami tretích krajín, v súvislosti s ktorým nemajú vlajkové štáty nad týmito krajinami kontrolu a inými činnosťami nezákonného rybolovu vykonávanými plavidlami plaviacimi sa pod vlajkou Spoločenstva, čím porušujú spoločnú politiku rybného hospodárstva, a ktoré v súčasnosti upravujú právne nástroje obsiahnuté v nariadení (EHS) č. 2847/93 (1).

1.4

EHSV sa domnieva, že zavedenie všetkých navrhovaných opatrení na kontrolu a inšpekciu spôsobí členským štátom vyššiu rozpočtovú, byrokratickú a administratívnu záťaž a preto Komisiu vyzýva, aby na túto skutočnosť prihliadala, v snahe neoslabiť konečný výsledok týchto opatrení. Zároveň žiada, aby Komisia v každom prípade prijala vhodné preventívne opatrenia, aby implementácia návrhu nariadenia nespôsobila zvýšenie nákladov spoločností, ktorých rybárske plavidlá vykonávajú zákonný rybolov.

1.5

Výbor sa zároveň domnieva, že navrhované opatrenia by v žiadnom prípade nemali viesť k obmedzeniu zákonnej komerčnej dopravy, ktoré by mohlo predstavovať prekážku obchodu a byť v rozpore s predpismi upravujúcimi medzinárodný obchod.

1.6

Výbor sa domnieva, že návrh nariadenia dostatočne nevysvetľuje, akým spôsobom by mal príslušný orgán vlajkového štátu potvrdzovať osvedčenia o úlovku, ktoré vyžaduje Európske spoločenstvo. Keďže toto potvrdzovanie by sa malo vykonávať elektronickou formou, EHSV sa nazdáva, že by sa v návrhu nariadenia mala jasne vysvetliť forma potvrdzovania, a to rovnako pre plavidlá prepravujúce čerstvý úlovok, ako aj pre lode prepravujúce zmrazené produkty rybolovu.

1.7

EHSV sa nazdáva, že kontrola rybárskych plavidiel tretích krajín by sa mala vykonávať podobným spôsobom vo všetkých „určených prístavoch“ jednotlivých členských štátov. Zároveň sa domnieva, že z textu návrhu nariadenia by malo jasnejšie vyplývať, že inšpekcie sa budú vykonávať rovnako na mori, ako aj na pevnine a letecky.

1.8

EHSV opakuje svoj postoj vyjadrený v iných stanoviskách týkajúcich sa úlohy Agentúry Spoločenstva na kontrolu rybného hospodárstva, pretože sa domnieva, že táto agentúra by mala zohrávať významnú úlohu pri koordinácii, monitorovaní a kontrole NNN rybolovu. Vzhľadom na uvedenú skutočnosť by mali byť tejto agentúre poskytnuté väčšie finančné a ľudské zdroje.

1.9

Výbor sa domnieva, že úroveň postihov pre plavidlá tretích krajín sa musí zharmonizovať vo všetkých členských štátoch EÚ. Taktiež sa nazdáva, že v prípade nedodržania predpisov nespolupracujúcimi štátmi by sa mala zvážiť možnosť uloženia postihov, ktoré by nesúviseli len s rybolovom.

1.10

V každom prípade sa EHSV domnieva, že by sa mali posilniť záruky pri postupoch podávania správ plavidlami vykonávajúcimi NNN rybolov a nespolupracujúcimi štátmi, a to hlavne záruka na možnosť obhajoby, a že tieto záruky by mali byť založené na podložených dôkazoch, aby sa predišlo situáciám, kedy by opatrenia prijaté členskými štátmi súdy neskôr zrušili.

2.   Úvod

2.1

Spoločenstvo sa zapojilo do boja proti nezákonnému, neohlásenému a neregulovanému (NNN) rybolovu už pred viac ako 10 rokmi. Od roku 2002 jeho politika vychádza z vlastného akčného plánu na prevenciu a odstránenie NNN rybolovu a na odrádzanie od neho na úrovni Spoločenstva a na regionálnej a medzinárodnej úrovni (2).

2.2

V roku 2005 Európsky parlament uviedol vo svojom uznesení (3) o implementácii akčného plánu EÚ proti nezákonnému, neohlásenému a neregulovanému rybolovu avizovanom v uvedenom oznámení, že je potrebné, aby Európska únia rozšírila a zintenzívnila svoje úsilie v boji proti NNN rybolovu.

2.3

Hoci sa v tejto oblasti už veľa urobilo, NNN rybolov bezpochyby nie je ešte odstránený. Vzhľadom na uvedenú situáciu sa Komisia domnieva, že pretrvávanie takýchto praktík si vyžaduje okamžitú a odhodlanú odozvu Európskej únie.

2.4

Komisia preto minulý rok vypracovala nové oznámenie (4)„O novej stratégii Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho“.

2.5

Počas rozsiahlych konzultácií, ktoré sa uskutočnili minulý rok a do ktorých sa aktívne zapojil aj výbor (5), Komisia vypracovala návrh nariadenia predložený na hodnotenie (6), ktorý sa zameriava na tieto oblasti činnosti:

zdokonalenie kontroly legálnosti činností rybárskych plavidiel tretích krajín a ich úlovkov dovážaných do rybárskych prístavov Európskeho spoločenstva,

zdokonalenie kontroly zhody produktov rybolovu tretích krajín, ktoré sa dovážajú do Spoločenstva iným spôsobom ako rybárskymi plavidlami, s opatreniami v oblasti ochrany a riadenia,

uzavretie trhu EÚ pre produkty NNN rybolovu,

zaoberanie sa činnosťami NNN rybolovu, ktoré vykonávajú štátni príslušníci Európskeho spoločenstva mimo jeho územia,

zdokonalenie zákonných prostriedkov na odhaľovanie činností NNN rybolovu,

zavedenie účinného režimu postihov zameraného na odrádzanie od závažného porušovania predpisov v oblasti rybolovu,

zdokonalenie opatrení proti NNN rybolovu v rámci regionálnych organizácií pre riadenie rybolovu,

podporovanie politiky a prostriedkov rozvojových krajín na boj proti NNN rybolovu,

zvyšovanie synergie v oblasti monitorovania, kontroly a dohľadu medzi orgánmi členských štátov a tretích krajín.

2.6

Tento návrh teda vychádza z princípu, podľa ktorého môže byť stratégia boja proti NNN rybolovu účinná jedine vtedy, ak nadobudne globálny charakter a zameria sa na všetky aspekty tohto problému v rámci celého zásobovacieho reťazca.

3.   Všeobecné pripomienky

3.1

EHSV sa domnieva, že dramatické environmentálne a sociálno-ekonomické dôsledky činností NNN rybolovu vyžadujú rozhodné konanie zo strany Európskej únie a preto vo všeobecnosti Komisiu podporuje.

3.2

Platné predpisy Spoločenstva, ktorými sa zavádza režim kontroly spoločnej politiky rybného hospodárstva (7), ustanovujú rozsiahly systém na monitorovanie legálnosti úlovkov rybárskych plavidiel Spoločenstva, ale nezabezpečujú dostatočnú úroveň kontroly a postihov pre produkty rybolovu ulovené rybárskymi plavidlami tretích krajín a dovážané do Spoločenstva.

3.3

Táto slabá stránka predstavuje spôsob, ktorým môže na trh Spoločenstva (najväčší trh a dovozca produktov rybolovu na svete) preniknúť NNN rybolov, ktorý riadia hospodárski prevádzkovatelia Spoločenstva alebo zahraniční prevádzkovatelia zvyšujúci tak ziskovosť svojej činnosti. Výbor preto považuje za vhodné, aby sa tento návrh zameral na činnosti NNN rybolovu plavidiel tretích krajín bez toho, že by sa z jeho pôsobnosti vylúčila flotila Spoločenstva v súlade s ustanoveniami článku 1 ods. 4 návrhu nariadenia.

3.4

Predkladaný návrh nariadenia ustanovuje nový režim kontroly, ktorý sa bude uplatňovať na všetky činnosti NNN rybolovu a na všetky súvisiace činnosti vykonávané na území alebo v morských vodách podliehajúcich suverenite alebo jurisdikcii členských štátov alebo rybárskymi plavidlami či štátnymi príslušníkmi Spoločenstva. Bez toho, aby bola dotknutá súdna právomoc príslušného vlajkového alebo pobrežného štátu sa tento systém uplatňuje aj v súvislosti s činnosťami NNN rybolovu, ktoré vykonávajú plavidlá nepatriace Spoločenstvu na otvorenom mori alebo vo vodách, ktoré patria do jurisdikcie tretej krajiny, tak ako to vyžaduje spoločná politika rybného hospodárstva od flotily Spoločenstva.

3.5

Bez toho, že by sa mala z pôsobnosti návrhu nariadenia vyňať flotila Spoločenstva sa EHSV domnieva, že v tomto dokumente by sa malo jasnejšie rozlišovať medzi NNN rybolovom vykonávaným plavidlami tretích krajín, v súvislosti s ktorým nemajú vlajkové štáty nad týmito krajinami kontrolu a inými činnosťami nezákonného rybolovu vykonávanými plavidlami plaviacimi sa pod vlajkou Spoločenstva, čím porušujú spoločnú politiku rybného hospodárstva, a ktoré v súčasnosti upravujú právne nástroje obsiahnuté vo vyššie uvedenom nariadení (EHS) č. 2847/93.

3.6

Návrh nariadenia teda ustanovuje primeranú kontrolu zásobovacieho reťazca produktov rybolovu dovážaných do Spoločenstva. Výbor sa domnieva, že navrhované opatrenia by v žiadnom prípade nemali viesť k zníženiu obmedzeniu komerčnej dopravy, ktoré by mohlo predstavovať prekážku zákonnému obchodu.

3.7

EHSV vyslovuje Komisii uznanie za vypracovanie tohto návrhu nariadenia. Predkladaný návrh je jasný, má mimoriadne širokú pôsobnosť, ustanovuje kontrolu činností nezákonného rybolovu na úrovni Spoločenstva, ako aj na medzinárodnej úrovni a obsahuje okamžité vykonávacie opatrenia, ako aj účinné, primerané a odrádzajúce postihy pre fyzické a právnické osoby, ktoré sa dopustili závažného porušenia nariadenia alebo za toto porušenie boli zodpovedné. Nazdáva sa však, že v prípade nedodržania predpisov nespolupracujúcimi štátmi by sa mala tiež zvážiť možnosť ukladania postihov týmto štátom, ktoré by boli odlišné od postihov súvisiacich s rybolovom.

3.8

EHSV sa domnieva, že by sa malo upraviť poradie niektorých častí návrhu nariadenia. Konkrétne sa nazdáva, že kapitoly IV a V týkajúce sa systému varovania Spoločenstva a identifikácie plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov by mali nasledovať po kapitole I.

3.9

EHSV sa tiež domnieva, že v kapitole III, článku 13 ods. 1 by sa malo špecificky uviesť, že zákaz dovozu produktov získaných NNN rybolovom zahŕňa rovnako námornú, ako aj pozemnú a leteckú dopravu.

3.10

Výbor sa domnieva, že implementácia návrhu nariadenia bude značne zložitá, pretože si vyžaduje úplný súhlas a podporu členských štátov, ako aj účinnú sieť spolupráce na medzinárodnej úrovni.

3.11

Výbor sa domnieva, že zavedenie všetkých navrhovaných opatrení na kontrolu a inšpekciu v prístavoch, ako aj na mori, osvedčovanie, monitorovanie a overovanie plavidiel a úlovku, rovnako ako aj kontroly dovozu prostredníctvom pozemnej, námornej a leteckej dopravy spôsobí členským štátom vyššiu rozpočtovú, byrokratickú a administratívnu záťaž, a preto Komisiu vyzýva, aby na túto skutočnosť prihliadala, v snahe neoslabiť konečný výsledok týchto opatrení.

3.12

V tejto súvislosti výbor žiada Komisiu, aby prijala dostatočné preventívne opatrenia na to, aby implementácia návrhu nariadenia nespôsobila zvýšenie nákladov spoločností, ktorých rybárske plavidlá vykonávajú zákonný rybolov.

3.13

EHSV sa v konečnom dôsledku domnieva, že navrhované opatrenia posilňujú úlohu Spoločenstva ako vlajkového, prístavného, trhového a užívateľského štátu.

4.   Konkrétne pripomienky

4.1

Ako vyplýva z vyššie uvedených analýz, návrh nariadenia má dostatočné predpoklady na to, aby umožnil Európskej únii stať sa lídrom a vzorom v rámci medzinárodného boja proti NNN rybolovu, za predpokladu, že sa jeho ustanovenia budú uplatňovať správne, vytrvalo a nepretržite.

4.2

V úvode nariadenia sú obsiahnuté všeobecné vykonávacie ustanovenia, po ktorých priamo nasledujú články týkajúce sa kontrol rybárskych plavidiel tretích krajín vykonávaných v prístavoch Spoločenstva. Je potrebné zdôrazniť zákaz prekládok vo vodách Spoločenstva medzi rybárskymi plavidlami tretích krajín a plavidlami Spoločenstva. Tento zákaz sa rozširuje na prekládky úlovkov z plavidiel tretích krajín na plavidlá Spoločenstva uskutočňované na mori mimo vôd Spoločenstva.

4.3

EHSV vyjadruje svoju spokojnosť s týmto zákazom prekládok na otvorenom mori, ktorého vydanie opakovane od Komisie požadoval, pretože spomínané prekládky v mnohých prípadoch prispievajú k NNN rybolovu.

4.4

V nariadení je jasne stanovené, že plavidlá tretích krajín budú môcť vstúpiť do „určených prístavov“ Európskej únie, ktoré vopred určia členské štáty, za predpokladu, že predtým splnia súbor požiadaviek: oznámenie o vstupe a povolenie, potvrdené osvedčenie o úlovku a inšpekcii. Rybárske plavidlá tretích krajín, ktoré nesplnia požiadavky a ustanovenia nariadenia, budú mať zakázaný vstup do prístavov členských štátov, ako aj prístup k prístavným službám a vykonávanie vyloďovania, prekládky alebo operácií spracovania na palube v týchto prístavoch.

4.5

Nariadenie pripisuje mimoriadny význam dôkladnosti a dôslednosti kontrol oznámení o vstupe, osvedčení o úlovkoch a inšpekcií vykonávaných v prístave.

4.6

Pokiaľ ide o overovanie osvedčení o úlovku, ktoré sa majú zaslať 72 hodín pred vstupom do prístavu, výbor sa domnieva, že potvrdzovanie týchto osvedčení by mal vykonávať potvrdzujúci orgán elektronickou formou. Výbor sa nazdáva, že návrh nariadenia dostatočne nevysvetľuje spôsob, akým sa bude potvrdzovanie osvedčení vykonávať. Výbor sa tiež domnieva, že Európska komisia by mala vysvetliť, v akých prípadoch sa budú uplatňovať výnimky týkajúce sa spomínanej lehoty 72 hodín.

4.7

Výbor podporuje usmernenia, ktoré stanovila Komisia v súvislosti s kontrolou rybárskych plavidiel a vyzýva všetky členské štáty k dosiahnutiu konsenzu, na základe ktorého by ju uplatňovali podobným spôsobom vo všetkých „určených prístavoch“.

4.8

Porušenie nariadenia, pri ktorom sa preukáže, že rybárske plavidlo tretej krajiny vykonávalo činnosť NNN rybolovu, bude mať za následok zákaz vylodenia, prekládky alebo spracovania jeho úlovku na palube, začatie vyšetrovania a prípadne aj uloženie postihov podľa vnútroštátneho právneho poriadku príslušného členského štátu. V prípade závažného porušenia predpisov by sa mali podľa návrhu nariadenia uplatniť okamžité vykonávacie opatrenia.

4.9

Cieľom tejto prísnej kontroly rybárskych plavidiel tretích krajín, ktorá je rovnaká ako kontrola plavidiel Spoločenstva, je identifikovať produkty rybolovu získané nezákonným, neohláseným a neregulovaným rybolovom. Predkladané nariadenie zakazuje dovoz týchto produktov do Európskej únie.

4.10

EHSV sa domnieva, že je potrebné vykonávať inšpekcie pri dovoze produktov rybolovu vyrobených v rámci celého územia Spoločenstva, vzhľadom na čo by ustanovenia v kapitole III mali zahŕňať aj inšpekcie kontajnerov dovážaných do Európskeho spoločenstva pozemnou a leteckou dopravou. V tejto súvislosti by sa tiež mal stanoviť minimálny percentuálny podiel kontajnerov, ktoré musia v priebehu jedného roka prejsť inšpekciou.

4.11

V nariadení sa stanovuje, že v prípade, kedy sa zakáže dovoz produktov rybolovu, ktorý sa v súlade s jeho ustanoveniami považuje za NNN, berúc do úvahy právo na odvolanie, členské štáty budú môcť tieto produkty zabaviť a naložiť s nimi v súlade s vnútroštátnymi predpismi.

4.12

V záujme správnej implementácie nariadenia pokiaľ ide o dovoz a opätovný vývoz produktov rybolovu alebo prípadne o zákaz dovozu bude môcť Komisia ustanoviť administratívny mechanizmus spolupráce s vlajkovými štátmi.

4.13

Systém, ktorý Komisia navrhuje v tomto nariadení vyžaduje širšiu spoluprácu na medzinárodnej úrovni medzi Európskou úniou a vlajkovými štátmi, štátmi spolupracujúcimi v rámci regionálnych organizácií pre riadenie rybolovu a samotnými regionálnymi organizáciami. V dôsledku tejto spolupráce by sa tiež mali identifikovať nespolupracujúce štáty. V nariadení sa tiež uvažuje o postupoch, ktoré by sa mali uplatňovať na takéto štáty.

4.14

Prvým interným výsledkom tejto medzinárodnej spolupráce je vytvorenie systému varovania Spoločenstva, prostredníctvom ktorého hospodárski prevádzkovatelia a členské štáty získavajú informácie o odôvodnených pochybnostiach, ktoré by Európska únia mohla mať v súvislosti s dodržiavaním zákonov, predpisov alebo medzinárodných opatrení v oblasti ochrany a riadenia zo strany rybárskych plavidiel alebo v súvislosti s produktmi rybolovu určitých tretích krajín.

4.15

Nahlasovanie umožní monitorovanie dovozu na úrovni Spoločenstva, ako aj na medzinárodnej úrovni (rovnako nahlásenia vedúce k varovaniu, ako aj predchádzajúce nahlásenia). Keď sa na základe záverov vykonaných vyšetrení, inšpekcií a overení dokáže, že ide o činnosti NNN rybolovu, Komisia okrem iného zaradí dotknuté plavidlo alebo plavidlá do zoznamu Európskeho spoločenstva plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov.

4.16

V nariadení sa uvádza, že samotná Komisia alebo ňou určený orgán zhromaždí všetky informácie o činnostiach NNN rybolovu a vykoná analýzu týchto informácií.

4.17

EHSV sa domnieva, že vhodným orgánom na vykonávanie týchto funkcií by mala byť Agentúra Spoločenstva na kontrolu rybného hospodárstva, ktorej by mali byť poskytnuté väčšie ľudské a finančné zdroje.

4.18

V nariadení sa veľmi podrobne opisuje celý systém vypracúvania, obsah, vedenie a zverejňovanie zoznamu Európskeho spoločenstva plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov. Do tohto zoznamu sa automaticky zaradia plavidlá uvedené v zoznamoch plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov prijatých regionálnymi organizáciami pre riadenie rybolovu. EHSV sa domnieva, že namiesto automatického zaraďovania do zoznamu Európskeho spoločenstva plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov by sa Komisia mala vopred uistiť o tom, že príslušné členské štáty neprijali účinné opatrenia opísané v článku 26 tohto návrhu nariadenia.

4.19

Výbor sa nazdáva, že systém navrhovaný v nariadení je správny, pretože predstavuje serióznu snahu o zavedenie procesu zapisovania rybárskych plavidiel a nespolupracujúcich štátov do zoznamov NNN rybolovu spolu so zárukami na prístup k predchádzajúcim informáciám a na obhajobu, pričom zohľadňuje opatrenia vzťahujúce sa na plavidlá a štáty vykonávajúce činnosti NNN rybolovu. V každom prípade sa EHSV domnieva, že by sa mali posilniť záruky pri postupoch podávania správ plavidlami vykonávajúcimi NNN rybolov a nespolupracujúcimi štátmi, a to hlavne záruka na možnosti obhajoby, a že tieto záruky by mali byť založené na podložených dôkazoch, aby sa predišlo situáciám, kedy by opatrenia prijaté členskými štátmi súdy neskôr zrušili.

4.20

Prihliadajúc na vážne dôsledky, ktoré môže pre jednotlivé štáty predstavovať ich zaradenie do zoznamu nespolupracujúcich štátov a na skutočnosť, že požiadavky stanovené v tomto nariadení sa majú uplatňovať rovnako vo všetkých štátoch, EHSV považuje za veľmi rozumné rozhodnutie Komisie pomáhať rozvojovým krajinám pri plnení požiadaviek týkajúcich sa monitorovania, kontroly a dohľadu nad rybolovnými činnosťami.

4.21

Výbor sa nazdáva, že systém monitorovania plavidiel (VMS) je dôležitým nástrojom na monitorovanie činností NNN rybolovu. EHSV sa domnieva, že by sa mala požadovať inštalácia VMS na všetkých rybárskych plavidlách, v záujme uľahčenia vyraďovania zo zoznamu nespolupracujúcich štátov.

4.22

EHSV schvaľuje prísne opatrenia stanovené v nariadení, ktoré sa vzťahujú na rybárske plavidlá a nespolupracujúce štáty vykonávajúce činnosti NNN rybolovu.

4.23

Nariadenie tiež obsahuje ustanovenia zakazujúce štátnym príslušníkom členských štátov akýkoľvek druh pomoci a ich zapojenie do činností NNN rybolovu, ako aj do akejkoľvek činnosti súvisiacej s prenájmom, vývozom alebo predajom rybárskych plavidiel zaradených do zoznamu Európskeho spoločenstva plavidiel vykonávajúcich NNN rybolov.

4.24

V nariadení sa napokon zdôrazňujú závažné porušenia predpisov a stanovuje sa jednotná uplatniteľná spodná hranica maximálnych pokút pre fyzické a právnické osoby, ako aj okamžité vykonávacie opatrenia a sprievodné postihy, ktoré zabraňujú ďalším porušeniam predpisov a umožňujú príslušným orgánom prešetriť dané porušenie.

4.25

Výbor sa domnieva, že úroveň postihov pre plavidlá tretích krajín sa musí zharmonizovať vo všetkých členských štátoch EÚ.

4.26

S cieľom zjednodušiť právne predpisy Spoločenstva Komisia do návrhu nariadenia zahrnula hlavné ustanovenia týkajúce sa kontroly, inšpekcie a presadzovania predpisov prijatých regionálnymi organizáciami pre riadenie rybolovu, v ktorých je Európska únia zúčastnenou stranou, čím sa ich pôsobnosť rozširuje na všetky vody podliehajúce týmto organizáciám.

4.27

EHSV sa domnieva, že v budúcnosti by mala Komisia preskúmať možnosť rozšírenia nariadenia na sladkovodný rybolov.

4.28

EHSV sa domnieva, že návrh nariadenia predložený Komisiou predstavuje veľmi užitočný nástroj na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho. Dosiahnutie týchto cieľov si však bude vyžadovať vytrvalé a nepretržité úsilie. Výbor v tejto súvislosti považuje za mimoriadne dôležitú spoluprácu medzi členskými štátmi.

V Bruseli 29. mája 2008

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Dimitris DIMITRADIS


(1)  Nariadenie Rady (EHS) č. 2847/93 z 12.10.1993.

(2)  KOM(2002) 180 z 28.5.2002 a Závery zasadnutia Rady zo 7.6.2002.

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu 2006/2225 prijaté 15.2.2007.

(4)  KOM(2007) 601 v konečnom znení, 17.10.2007.

(5)  Konferencia EHSV na tému „Zodpovednosť vlajkového štátu“, 30.1.2007.

(6)  Návrh nariadenia Rady 2007/0223 (CNS), ktorým sa ustanovuje systém Spoločenstva na prevenciu a odstránenie nezákonného, neohláseného a neregulovaného rybolovu a na odrádzanie od neho.

(7)  Nariadenie Rady (EHS) č. 2847/93 z 12.10.1993.