52007PC0320

Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES týkajúce sa spoločnej pozície Rady k prijatiu smernice Európskeho Parlamentu a Rady o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom vzduchu pre Európu /* KOM/2007/0320 v konečnom znení - COD 2005/0183 */


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 29.6.2007

KOM(2007) 320 v konečnom znení

2005/0183 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES týkajúce sa

spoločnej pozície Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom vzduchu pre Európu

2005/0183 (COD)

OZNÁMENIE KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU podľa článku 251 ods. 2 druhého pododseku Zmluvy o ES týkajúce sa

spoločnej pozície Rady k prijatiu smernice Európskeho parlamentu a Rady o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom vzduchu pre Európu (Text s významom pre EHP)

1. POSTUP

Návrh KOM(2005) 447, konečné znenie bol doručený Európskemu parlamentu a Rade v súlade s postupom stanoveným v článku 251 Zmluvy o ES.

Európsky hospodársky a sociálny výbor predložil svoje stanovisko 17. mája 2006.

Výbor pre regióny predložil svoje stanovisko 26. apríla 2006.

Európsky parlament predložil svoje stanovisko v prvom čítaní 26. septembra 2006.

Na základe stanoviska Európskeho parlamentu a podľa článku 250 ods. 2 Zmluvy o ES dosiahla Rada 23. októbra 2006 kvalifikovanou väčšinou politickú dohodu o spoločnej pozícii. Rada prijala spoločnú pozíciu dňa 25.6.2007.

2. ÚČEL NÁVRHU KOMISIE

Znečisťovanie ovzdušia má veľmi vážne škodlivé účinky na zdravie. Z najaktuálnejších vedeckých a zdravotníckych dôkazov týkajúcich sa zdravia predložených v oznámení Komisie o tematickej stratégii o znečistení ovzdušia, KOM(2005) 446 vyplýva, že už len vystavenie sa jemným tuhým časticiam PM2,5 v okolitom ovzduší znamená štatistické zníženie priemernej dĺžky života občanov EÚ o viac ako 8 mesiacov. Komisia vo svojom návrhu zavádza špecifické environmentálne normy pre jemné tuhé častice PM 2,5 v okolitom ovzduší. Ich implementáciou by sa malo významne prispieť k dosiahnutiu cieľa tematickej stratégie o znečistení ovzdušia, ktorým je v rokoch 2000 – 2020 zníženie počtu rokov života stratených v Európe kvôli vystaveniu sa jemným tuhým časticiam o 47 %.

Na základe iniciatívy Komisie týkajúcej sa „lepšej právnej úpravy“ sa v návrhu Komisie na smernicu o kvalite okolitého ovzdušia a čistejšom vzduchu pre Európu ďalej zlučujú ustanovenia rámcovej smernice a troch dcérskych smerníc o kvalite okolitého ovzdušia s rozhodnutím Rady o výmene informácií do jednej smernice, a to so zámerom zjednodušenia, zefektívnenia a zníženia množstva existujúcich právnych predpisov. V návrhu sa okrem toho aktualizujú existujúce ustanovenia tak, aby sa do nich zahrnuli skúsenosti členských štátov. Na tento účel sa v návrhu:

1. zavádzajú osobitné požiadavky na monitorovanie a nové environmentálne ciele týkajúce sa jemných tuhých častíc PM2,5

2. umožňuje určitá flexibilita implementácie, a to umožnením predĺženia lehoty, do ktorej sa majú dosiahnuť určité limitné hodnoty napr. jemných tuhých častíc PM10 a oxidu dusičitého za osobitných podmienok, ktoré musí schváliť Komisia,

3. členským štátom umožňuje sústrediť ich úsilie pripustením odpočítania prirodzených príspevkov pri posudzovaní súladu s limitnými hodnotami.

3. PRIPOMIENKY KOMISIE

3.1. Všeobecné pripomienky

Európsky parlament vyjadril svoje stanovisko v prvom čítaní 26. septembra 2006. Komisia schválila úplne, čiastočne alebo v zásade dvadsaťdeväť (29) z päťdesiatdeväť (59) zmien a doplnení, ktoré navrhol Európsky parlament v prvom čítaní. Šestnásť (16) z dvadsiatich deviatich (29) sa už sčasti premietlo do spoločnej pozície.

Komisia prijala všetky zmeny a doplnenia, ktoré povedú k ďalšiemu zefektívneniu, zvýšeniu zrozumiteľnosti alebo zlepšeniu informácií poskytovaných verejnosti: 2, 6, 11, 13, 19, 21, 26, 27, 31, 37, 39, 41, 42, 65 alebo sa nimi rozšíri rozsah preskúmania: 48.

Komisia čiastočne alebo v zásade prijala niekoľko zmien a doplnení. Pokiaľ ide o niektoré z nich, Komisia zastáva názor, že by sa ďalším prepracovaním dosiahla ich väčšia zrozumiteľnosť. Ďalšie zmeny a doplnenia obsahujú body, ktoré sú prijateľné v zásade, napríklad zavedenie konceptu pohyblivého rozpätia pre cieľ zníženia vystavenia v zmene a doplnení 49. Niektoré ustanovenia v týchto zmenách a doplneniach však nie je možné prijať, pretože by sa nimi nerešpektovala rovnováha medzi zabezpečením flexibility implementácie a ochranou zdravia občanov.

Komisia odmietla najmä zmeny a doplnenia, ktorými by sa znížila ochrana zdravia verejnosti pod úroveň existujúcich právnych predpisov alebo v prípade cieľa zníženia vystavenia týkajúceho sa jemných tuhých častíc PM2,5 pod úroveň stanovenú v tematickej stratégii o znečisťovaní ovzdušia. Komisia tiež odmietla zmeny a doplnenia, o ktorých sa domnieva, že sa v nich zavádzajú požiadavky, ktoré by v ustanovenom časovom rámci nebolo možné splniť, alebo sa v nich obmedzuje rozsah pôsobnosti vnútroštátnych, regionálnych a miestnych orgánov, pokiaľ ide o účinnú implementáciu smernice. Komisia usudzuje, že kombinované zmeny a doplnenia Európskeho parlamentu by vyústili do nižších cieľov než tých, ktoré sú ustanovené v pôvodnom návrhu Komisie.

Členské štáty rokovali o návrhu v Rade od septembra 2005. Spoločná pozícia obsahuje značný počet zmien v porovnaní s pôvodným návrhom Komisie. Z hľadiska prezentácie sa znenie niekoľkými úpravami zjednodušilo, a to odstránením konceptu stropu koncentrácií a zavedením jednotného plánu kvality ovzdušia. Riešili sa aj niektoré hlavné prvky pôvodného návrhu Komisie, konkrétne hodnotenie kvality ovzdušia, nové ciele týkajúce sa jemných tuhých častíc PM2,5 a flexibilita implementácie. Zmeny sa podrobnejšie uvádzajú v ďalšom texte. Pri vyššej flexibilite implementácie smernice sa v nich zachováva vyváženosť úrovne cieľov s požadovanou úrovňou ochrany zdravia verejnosti, ako sa ustanovuje v pôvodnom návrhu Komisie. Politická dohoda sa dosiahla kvalifikovanou väčšinou, pričom Holandsko a Poľsko hlasovali proti a Švédsko sa zdržalo hlasovania.

3.2. Podrobné pripomienky

3.2.1. Zmeny a doplnenia Európskeho parlamentu schválené Komisiou a v celom rozsahu alebo čiastočne zapracované do spoločnej pozície.

V spoločnej pozícii sa nachádza obsah týchto zmien a doplnení, aj keď nie vždy v doslovnom znení, ktoré Komisia prijala úplne, čiastočne alebo v zásade: zmeny a doplnenia číslo 1, 2, 13, 14, 19, 21, 26, 27, 29, 31, 40, 41, 42, 45, 48, a 65.

Vo väčšine týchto zmien a doplnení sa premieta nahradenie konceptu stropu koncentrácií rozšíreným konceptom limitných hodnôt. Keďže obidva koncepty majú rovnaké právne dôsledky, týmto nahradením sa nemení podstata, zjednodušuje sa ním však znenie a znižuje počet používaných rôznych noriem.

Zmena a doplnenie 41 sa týka povinnosti členského štátu oznámiť Komisii ustanovenia o pokutách. Komisia prijíma návrh Európskeho parlamentu zrušiť túto požiadavku, pretože rovnaký cieľ je možné dosiahnuť podľa článku 33 smernice a všeobecnej povinnosti ustanovenej v prílohe 10 k Zmluve o ES.

3.2.2. Zmeny a doplnenia Európskeho parlamentu schválené Komisiou, ktoré však nie sú v spoločnej pozícii.

Zmena a doplnenie 6 sa týka úvodného ustanovenia, v ktorom sa výrazne podporuje myšlienka doplniť stacionárne merania modelovaním a indikatívnymi meraniami.

V zmene a doplnení 11 sa uvádza zdôvodnenie ustanovení článku 22. V spoločnej pozícii sa zmienka o týchto ustanoveniach nenachádza v úvodnom ustanovení 15.

V zmene a doplnení 37 a 39 sa navrhuje zahrnúť priemyselné zväzy do zoznamu príslušných orgánov, ktoré je potrebné informovať podľa ustanovení článkov 24 a 26 o informovaní verejnosti. Komisia sa domnieva, že toto zahrnutie je opodstatnené a nelíši sa od existujúcej dobrej praxe.

3.2.3. Zmeny a doplnenia Európskeho parlamentu zamietnuté Komisiou, ktoré však sú súčasťou spoločnej pozície.

Neuplatňuje sa.

3.2.4. Zmeny návrhu uskutočnené Radou – hlavné prvky

Ustanovenia týkajúce sa hodnotenia kvality ovzdušia, nové ciele týkajúce sa jemných tuhých častíc PM2,5 a ustanovenia o flexibilite implementácie obsiahnuté v návrhu Komisie, riešila Rada a Európsky parlament, a to najmä v zmenách a doplneniach 45, 49, 50, 60 a 81.

Hodnotenie kvality ovzdušia Náklady na monitorovanie vyvolali v Rade značné obavy. Preto sa zaviedli zmeny v prahoch hodnotenia PM10 a minimálnych požiadavkách na monitorovanie jemných tuhých častíc. Komisia chápe obavy Rady, zdôrazňuje však dôležitosť správnych informácií týkajúcich sa hodnotenia pre rovnaké podmienky pri hodnotení súladu, pre vývoj politiky a pre informovanie o účinných redukčných opatreniach, ak budú potrebné. Ustanovenia o hodnotení PM10 a PM2,5, ktorých konečné znenie je ustanovené v spoločnej pozícii, sú kompromisné a pre Komisiu predstavujú minimálne požiadavky, na základe ktorých sa dosiahnu uvedené ciele.

V spoločnej pozícii sa zavádzajú významné úpravy prílohy III k smernici, v ktorej sa podrobnejšie určujú minimálne požiadavky, ako sa má hodnotenie na území členského štátu uskutočňovať. V prílohe III sa uvádza reštriktívne vymedzenie špecifických oblastí, v ktorých nie je potrebné hodnotiť súlad s limitnými hodnotami zameranými na ochranu zdravia ľudí. Mal by sa tak podporiť harmonizovanejší prístup k hodnoteniu súladu. Komisia bude implementáciu dôkladne monitorovať, aby sa zabezpečilo, že implementačným opatrením sa žiadnym spôsobom neobmedzí ochrana zdravia verejnosti, a aby sa rešpektoval celkový koncept všeobecného uplatňovania limitných hodnôt.

Kritériá na umiestnenie miest odberu vzoriek znečisťujúcich látok s limitnými hodnotami ustanovenými v prílohe III sa tiež zjednodušili, aby sa rovnakým spôsobom uplatňovali pre všetky znečisťujúce látky. Komisia by uprednostnila ustanovenia pôvodného návrhu, ktoré sa zhodujú s ustanoveniami existujúcich právnych prepisov, pretože zmeny môžu viesť k premiestneniu existujúcich miest odberu vzoriek a narušeniu metód monitorovania. Komisia bude vývoj monitorovať, pretože zmeny môžu spôsobiť problémy v implementácii ďalších ustanovení týkajúcich sa napríklad informovania verejnosti a v poskytovaní užitočných informácií pre vývoj politiky a v prípade potreby bude túto otázku znovu riešiť prostredníctvom regulačného výboru. Pretože sa však limitné hodnoty uplatňujú všade okrem jasne určených oblastí, premiestnením monitorovacej stanice sa nezmení úroveň ochrany zdravia verejnosti.

V spoločnej pozícii sa v prílohe VI rieši aj časový plán súladu existujúceho zariadenia v monitorovacej sieti s ustanoveniami nových noriem CEN určujúcich referenčné metódy, ktoré boli ustanovené v návrhu Komisie. Komisia súhlasí s uvedenými lehotami, pretože v prípade potreby umožnia nákladovo účinný implementačný plán modernizácie siete. Poznamenáva však, že pokiaľ ide o merania používané pri hodnotení, ciele kvality údajov stanovené v prílohe I a ustanovenia o preukázaní ekvivalencie stanovené v prílohe VI sa naďalej plne uplatňujú.

Norma PM 2.5 V spoločnej pozícii sa v prílohe XIV strop koncentrácií PM2,5, ktorý sa má v roku 2010 dosiahnuť vo výške 25μg/m3, nahrádza dvojstupňovým prístupom, v ktorom sa ustanovuje nezáväzná cieľová hodnota na tej istej úrovni v roku 2010 a právne záväzná limitná hodnota v roku 2015. Cieľ zníženia vystavenia sa rozšíril, v ustanovení sa jednorazové zníženie vo výške 20 % nahradilo pohyblivým rozpätím pre ukazovateľ zníženia vystavenia s hodnotami v rozpätí od 7 – 13μg/m3. V ustanoveniach spoločnej pozície sa povoľujú aj 3 rôzne možnosti stanovenia základného ukazovateľa zníženia vystavenia, aby sa umožnil dostatočný čas na zriadenie riadnych staníc na monitorovanie PM2,5. Komisia tieto zmeny podporuje, pretože sa nimi nemení cieľ návrhu Komisie a umožnia účinnejšiu implementáciu.

Komisia sa domnieva, že pokiaľ ide o environmentálny cieľ dvojitého PM2,5, cieľ zníženia vystavenia by mal byť pre opatrenia hlavným aktivizujúcim prvkom a ročná limitná hodnota by v zásade mala predstavovať strop s cieľom ochrániť občanov v najcitlivejších oblastiach. Na základe súčasných poznatkov zastáva Komisia názor, že snaha dosiahnuť do roku 2015 striktnejšiu ročnú limitnú hodnotu PM2,5 vo výške 20μg/m3, ako sa navrhuje v zmene a doplnení Európskeho parlamentu 50, by vyústila do prílišného zamerania sa na problematické miesta, ktorými sú obmedzené oblasti s vysokými koncentráciami a to na úkor opatrení zameraných na zníženie celkového vystavenia populácie. V zmene a doplnení 49 sa na druhej strane navrhuje pre väčšinu úrovní koncentrácie znížiť požiadavky týkajúce sa cieľa zníženia vystavenia, čo by malo celkový účinok zníženia cieľa nových noriem PM2,5 a nedosiahol by sa cieľ v oblasti zdravia stanovený v tematickej stratégii o znečistení ovzdušia.

Flexibilita implementácie Kým v návrhu Komisie sa v článku 22 ustanovuje pevný termín (1. január 2010) na predĺženie lehoty, do ktorej sa majú dosiahnuť určité limitné hodnoty PM10, v spoločnej pozícii sa ustanovuje maximálny termín 3 roky po nadobudnutí účinnosti smernice. V spoločnej pozícii sa zachovávajú podmienky, ktoré je potrebné dodržať, aby sa mohlo schváliť predĺženie. Ustanovenia o predĺžení lehoty pre benzén a oxid dusičitý zostali nezmenené. Možnosť týkajúca sa jemných tuhých častíc PM2,5 sa zrušila po predĺžení lehoty, do ktorej sa majú dosiahnuť určité limitné hodnoty PM2,5, z roku 2010 stanoveného v pôvodnom návrhu Komisie na rok 2015. Možnosť žiadať predĺženie lehoty pre oxid siričitý, oxid uhoľnatý a olovo sa zrušia. Komisia by uprednostnila pôvodný časový plán, pokiaľ ide o lehotu, do ktorej sa majú dosiahnuť určité limitné hodnoty PM10, zastáva však názor že predĺženie lehoty neznamená nerešpektovanie celkovej rovnováhy návrhu. V zmene a doplnení Európskeho parlamentu 81 sa umožňuje až do 6 rokov po nadobudnutí účinnosti smernice. Takéto predĺženie by takmer jednoznačne spôsobilo oneskorenie v implementácii opatrení, zníženie úrovne ochrany zdravia verejnosti vo všetkých oblastiach so súčasným prekročením limitných hodnôt PM10.

3.2.5. Zmeny v znení týkajúcom sa nových komitologických postupov

Komisia nezmenila pôvodné stanovisko, pokiaľ ide o zmeny a doplnenia Európskeho parlamentu 61 – 63, v ktorých sa nachádza odkaz na nový regulačný postup s kontrolou výborom zriadeným na základe smernice, po dosiahnutí medziinštitucionálnej dohody o znení textu určeného na začlenenie do sekundárnych právnych predpisov EÚ. V spoločnej pozícii sa použilo ustanovenie so zmeneným textom, ktoré sa týka rovnakého predmetu a v ktorom sa uvádza najaktuálnejšie znenie podľa dohody inštitúcií v novembri 2006. Od zmeny a doplnenia 62 sa odlišuje rozsahom, pretože sa v ňom neustanovuje regulačný postup s kontrolou na prijatie implementačných opatrení určujúcich ďalšie informácie, ktoré majú byť sprístupnené členským štátom podľa článku 27. Komisia podporuje tieto zmeny.

4. ZÁVER

Všetky inštitúcie EÚ zdieľajú spoločné ciele, pokiaľ ide o ochranu zdravia verejnosti a životného prostredia a konkrétne o potrebu vypracovať normy pre jemné tuhé častice PM2,5 vrátane nového cieľa zníženia vystavenia. Väčšia flexibilita v implementácii podľa návrhu Komisie má všeobecnú podporu. Hlavné prekážky dosiahnutia dohody pri prvom čítaní boli rozdielne názory na presný stupeň flexibility, na potrebu meniť existujúce normy pre tuhé častice PM10 a striktnosť a právna povaha novej normy pre jemné tuhé častice PM2,5.

Členské štáty v spoločnej pozícii potvrdili pôvodnú pozíciu Komisie zachovať existujúce normy nezmenené a zároveň umožniť väčšiu flexibilitu, pokiaľ ide o dosiahnutie súladu s limitnými hodnotami tuhých častíc PM10 a mierne pozmenenými novými normami pre PM2,5.

Komisia môže spoločnú pozíciu podporiť, pretože rovnováha návrhu Komisie medzi vážnymi obavami o zdravie verejnosti, ktoré vyvolávajú potrebu prísnych a trvalých opatrení na zlepšenie kvality ovzdušia v určitých oblastiach a zavedenie ambicióznych právne záväzných noriem pre PM2,5, a flexibilitou uľahčujúcou implementáciu sa každopádne zachovala. V spoločnej pozícii sa tiež zachováva jasný záväzok o päť rokov preskúmať normy pre jemné tuhé častice so zámerom dosiahnuť právnu záväznosť cieľa zníženia vystavenia.

Spoločná pozícia zahŕňa dodatočné ustanovenia, ako je požiadavka, aby Komisia vypracovala usmernenie na určenie príspevkov z prírodných zdrojov a zimného posypu ciest. Komisia tieto dodatočné ustanovenia podporuje, pretože sa nimi uľahčí harmonizovanejší prístup k implementácii smernice v rámci Európskej únie.

Komisia by bola uprednostnila, keby sa niektoré osobitné ustanovenia návrhu, najmä ustanovenia týkajúce sa minimálnych požiadaviek na monitorovanie kvality ovzdušia zachovali. Uznáva však, že spoločná pozícia predstavuje výrazné zlepšenie v porovnaní s úpravami podľa existujúcich smerníc a preto ju podporuje.