52007DC0420

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov - Výročná správa o činnosti v rámci tretej fázy programu Tempus v roku 2006 /* KOM/2007/0420 v konečnom znení */


[pic] | EURÓPSKA KOMISIA |

Brusel 16.7.2007

KOM(2007) 420 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Výročná správa o činnosti v rámci tretej fázy programu Tempus v roku 2006

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Výročná správa o činnosti v rámci tretej fázy programu Tempus v roku 2006

PREDSLOV

Program Tempus III (2000 – 2006) sa zameriava na rozvoj a modernizáciu systémov vyššieho vzdelávania v 26 partnerských krajinách západného Balkánu, východnej Európy, oblasti Stredozemného mora a strednej Ázie. Inštitúciám vyššieho vzdelávania sa pripisuje osobitný význam v procese sociálnej a hospodárskej transformácie v partnerských krajinách. Inštitúcie vyššieho vzdelávania sú tiež zdrojom odbornosti a centrami na rozvoj ľudských zdrojov. Poskytujú vzdelanie novým generáciám vedúcich osobností v EÚ i v partnerských krajinách. Okrem toho, výmeny jednotlivcov, ako sú podporované programom Tempus, prispievajú k zlepšovaniu vzájomného porozumenia medzi Európskou úniou a partnerskými krajinami.

Od svojho uvedenia v roku 1990 program Tempus úspešne prispel k propagácii reformy a modernizácii vyššieho vzdelávania v partnerských krajinách . Inštitúcie vyššieho vzdelávania sú kľúčovými hráčmi pre úspešnú transformáciu na znalostnú ekonomiku a spoločnosť. Sú tiež dôležitými činiteľmi rastu a konkurencieschopnosti a zohrávajú kľúčovú rolu i v programe reformy členských štátov EÚ a partnerských krajín. Modernizácia vyššieho vzdelávania bola uznaná ako základný predpoklad úspechu Lisabonskej stratégie, ktorú uviedla Európska únia v marci 2000 a ktorej cieľom je reštrukturalizácia hospodárskych a sociálnych systémov v rámci EÚ. Program Tempus súčasne pomohol partnerským krajinám pri reforme ich systémov vyššieho vzdelávania, a to v súlade s princípmi bolonského procesu, ako sú nový systém kategorizácie dosiahnutého vzdelania, zabezpečenie kvality a uznávania dosiahnutého vzdelania a štúdia. Bolonský proces, ktorý Európska komisia aktívne podporuje, je spoločným referenčným bodom pre členské štáty EÚ i partnerské krajiny.

V roku 2006 bol Tempus financovaný prostredníctvom troch externých regionálnych programov spolupráce: CARDS (západný Balkán); MEDA (východné a južné Stredomorie) a Tacis (východná Európa a stredná Ázia). Rozpočet programu Tempus na rok 2006 dosiahol 53,45 milióna eur, ktoré boli medzi spomínané tri regióny rozdelené nasledovne: Tacis: 18,25 milióna eur, CARDS: 17,2 milióna eur, MEDA: 18 miliónov eur.

Podrobný opis programu Tempus možno nájsť na tejto internetovej adrese:

http://europa.eu.int/comm/education/programmes/tempus/index_en.html

Táto výročná správa sa predkladá v súlade s článkom 11 rozhodnutia Rady, ktorým sa ustanovuje program Tempus (Ú. v. ES L 120 z 8. mája 1999).

IMPLEMENTÁCIA PROGRAMU TEMPUS V ROKU 2006: HLAVNÉ AKčNÉ LÍNIE

Implementácia programu v roku 2006 sa riadila týmito prioritami:

1. posilnenie šírenia a využitia výsledkov projektov,

2. zintenzívnenie monitorovacích činností priamo na mieste,

3. upevnenie úlohy Národných kancelárií Tempus;

POSILNENIE šÍRENIA A VYUžITIA VÝSLEDKOV PROJEKTOV

V roku 2006 odštartovalo Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie a kultúru (GR EAC) niekoľko iniciatív na lepšie zviditeľnenie programu Tempus v partnerských krajinách, počnúc jednoduchými nástrojmi, ako sú usmernenia pre pravidlá zviditeľňovania, vytvorenie DVD s názvom „Tempus v akcii“, nového letáka, nových propagačných materiálov a končiac tematickými podujatiami, akým bola napríklad konferencia o spolupráci univerzít a podnikovej sféry v Ammáne a pridružená štúdia „spájanie sveta práce a vzdelávania prostredníctvom programu Tempus“. Konferencia, ktorú v apríli 2006 usporiadalo jordánske ministerstvo vyššieho vzdelávania a vedeckého výskumu, pomohla spolu s pridruženou štúdiou zvýšiť informovanosť univerzít, podnikovej sféry a úradníkov z rezortu vzdelávania, pokiaľ ide o význam podpory spolupráce medzi univerzitami a podnikovou sférou v záujme zlepšenia zamestnateľnosti absolventov a vytvorenia nových príležitostí pre univerzity i podnikovú sféru. Na konferencii boli prezentované a v štúdii popísané príklady inovatívnych postupov z projektov programu Tempus.

V novembri 2006 sa uskutočnil vzdelávací seminár o komunikácii, šírení a využití výsledkov projektov, na ktorom sa zúčastnili koordinátori Národných kancelárií Tempus. Počas výročného stretnutia držiteľov grantov, ktoré sa uskutočnilo v januári 2006, sa konalo i osobitné zasadnutie na tému zviditeľňovania a šírenia výsledkov projektov programu Tempus.

Generálne riaditeľstvo pre vzdelávanie a kultúru odštartovalo sériu regionálnych štúdií, ktoré prostredníctvom množstva priamych rozhovorov a rozsiahleho elektronického prieskumu kľúčových subjektov, ktoré boli zapojené alebo informované o aktivitách programu Tempus vo svojej krajine, poukázali na vplyv, aký mal od svojho uvedenia tento program na inštitúcie vyššieho vzdelávania, jednotlivcov a systémy v partnerských krajinách. Odoslaných bolo 940 dotazníkov. Štúdie viedli externí odborníci (z EÚ i z partnerských krajín), ktorí v máji až júli navštívili všetky partnerské krajiny a uskutočnili individuálne a skupinové rozhovory s vedúcimi i ostatnými pracovníkmi univerzít, s učiteľmi, študentmi, zamestnávateľmi, mimovládnymi organizáciami, regionálnymi a vnútroštátnymi orgánmi zodpovednými za vzdelávanie.

Podľa rozhovorov uskutočnených na účely štúdií dosahu vníma program Tempus väčšina opýtaných ako bránu k európskemu akademickému svetu, ktorá významne napomohla budovanie spolupráce európskych univerzít. Tempus poskytol vďaka svojej skutočne európskej dimenzii príležitosť naraz spolupracovať s viacerými krajinami EÚ a posilňovať regionálnu spoluprácu. Tempus je jediný program, ktorý sa zaoberá všetkými aspektmi vyššieho vzdelávania, zatiaľ čo iní darcovia zvyčajne zabezpečia len jediný prvok systému. Je cenený pre svoju kontinuitu, zato, že vytvoril dostatočné množstvo projektov, vďaka ktorým sa podarilo pozitívne ovplyvniť prístupy a postoje. Tieto pozitívne zmeny si všimli a uznali vnútroštátne orgány zodpovedné za vzdelávanie vo väčšine partnerských krajín. Výsledky štúdií dosahu sa použijú pri diskusiách o budúcej podobe programu Tempus.

Národné kontaktné miesta programu Tempus v členských štátoch naďalej zohrávali dôležitú úlohu v implementácii programu tým, že podporovali zapojenie inštitúcií vyššieho vzdelávania v EÚ prostredníctvom informačných činností a pomoci pri hľadaní partnerskej inštitúcie. V roku 2006 sa vo väčšine partnerských krajín, ako aj v mnohých členských štátoch EÚ, konali informačné dni Tempus.

ZINTENZÍVNENIE MONITOROVACÍCH čINNOSTÍ PRIAMO NA MIESTE

V roku 2004 prijalo GR EAC všeobecnú stratégiu monitorovania programu Tempus priamo na mieste, ktorá zahŕňa dve navzájom sa dopĺňajúce skupiny činností.

- monitorovanie priamo na mieste spoločne vykonávané Európskou nadáciou pre odborné vzdelávanie (ETF) a administratívnymi pracovníkmi GR EAC, zamerané na približne 10 % prebiehajúcich projektov (30 projektov ročne). Druhá kampaň sa uskutočnila na jeseň 2005 a na jar 2006;

- monitorovanie priamo na mieste vykonávané Národnými kanceláriami Tempus, ktoré sa v princípe zameriava na všetky prebiehajúce projekty v ich krajine (spoločné európske projekty a štrukturálne a doplňujúce opatrenia). Táto činnosť sa začala na začiatku roka 2006 po tom, ako boli na ňu Národné kancelárie Tempus osobitne pripravené.

Administratívni pracovníci GR EAC/ETF monitorovali počas monitorovacej kampane 2005–2006 priamo na mieste celkovo 44 projektov, pričom nevynechali žiaden región. Národné kancelárie Tempus vykonali inšpekciu 80 projektov.

Všeobecné zistenia inšpekcie sú pozitívne, a to napriek určitým nepatrným nedostatkom. Mnoho projektov prebehlo správne a vykázalo dobré výsledky. Analýzy potrieb sú všeobecne dobre načrtnuté a projekty sú zvyčajne v súlade so stratégiami fakúlt a univerzít vyvinutých v rámci vnútroštátnych priorít. Navyše, silnými stránkami projektov sú účasť zástupcov spolupracujúcich subjektov, plány mobility, podpora zo strany inštitúcií a uznanie výsledkov. Avšak stále sú niektoré projekty a oblasti menej úspešné a menej kvalitné. Obmedzené zapojenie širších cieľových skupín alebo koncových užívateľov, ktoré má vplyv na dosah a trvalú udržateľnosť projektov, nedostatočný vnútorný monitoring meniacich sa potrieb a východiskových podmienok, rovnako ako nedostatočné vytváranie personálnych kapacít možno vnímať ako nedostatky. Tieto otázky sa už začali intenzívnejšie riešiť. Po monitorovacej návšteve dostane každý projekt spätnú väzbu vo forme listu, ktorý obsahuje odporúčania o nápravných opatreniach a oblastiach, ktoré si vyžadujú zlepšenie.

Zavedenie monitorovania priamo na mieste, ktoré vykonávajú Národné kancelárie Tempus, odzrkadľuje pozitívny vývoj, keďže znamená novú príležitosť obohatiť monitorovací systém programu Tempus, ale je tiež výzvou, pokiaľ ide o zosúladenie postupov a celkovej koordinácie. Je nevyhnutné zabezpečiť hladkú a koherentnú integráciu rôznych vstupov rôznych subjektov (držiteľov projektových grantov, centrálnych administratívnych pracovníkov a administratívnych pracovníkov – z GR EAC, ETF a Národných kancelárií Tempus – vykonávajúcich monitoring priamo na mieste) do jednotného systému. Takýto systém bol navrhnutý v roku 2006 a obsahoval predovšetkým niekoľko smerodajných kritérií na známkovanie splnenia projektu, spracovanie takéhoto známkovania a usmernenia v reakcii na monitorovacie návštevy z Národných kancelárií Tempus.

„Preventívne monitorovanie“ zohráva tiež dôležitú úlohu v systéme implementácie programu. V tomto ohľade bolo v januári 2006 zorganizované stretnutie držiteľov grantov v Bruseli, ktoré sa zameralo na otázky súvisiace s riadením projektov.

UPEVNENIE ÚLOHY NÁRODNÝCH KANCELÁRIÍ TEMPUS

Úsilie o upevnenie úlohy Národných kancelárií Tempus (NTOs) pokračovalo v roku 2006 formou niekoľkých kľúčových iniciatív, ako napríklad ich aktívnym zapojením do činnosti monitorovania priamo na mieste. Po tom, ako bola vypracovaná stratégia na zapojenie NTOs do monitorovania priamo na mieste a po tom, ako absolvovali osobitnú prípravu v októbri 2005, začali všetky NTOs monitorovať projekty Tempus vo svojich krajinách. Národné kancelárie Tempus vykonali pri tejto prvej monitorovacej kampani inšpekciu 80 projektov. Po počiatočnej príprave nasledovalo preskúmanie monitorovacích postupov NTO a v novembri 2006 praktickejšia príprava k postupom oznamovania.

Posilnila sa úloha NTOs pri výbere projektov a získali i formálnu úlohu posudzovať projekty na udeľovanie grantov na podporu mobility jednotlivcov.

V máji a novembri sa v Bruseli uskutočnili dve stretnutia na tému komunikácia, zviditeľňovanie, výber projektov a monitorovanie, ktorých sa zúčastnili zástupcovia NTOs z partnerských krajín a Národných kontaktných miest z EÚ.

Informačné kampane Tempus prebehli v spolupráci s ETF vo všetkých partnerských krajinách, v ktorých boli v roku 2006 podané výzvy na predloženie projektov.

Nové dohody o grantoch na obdobie od júla 2006 do júna 2007 sa uzavreli s Jordánskom, Ruskom, Kazachstanom a Kirgizskom. Tadžikistanská NTO dočasne ukončila svoju činnosť.

RIADENIE PROGRAMU

V roku 2006 sa ukončilo päť výberových konaní. Zahŕňali výberové kolá na spoločné európske projekty (lehota 15. december 2005), štrukturálne a doplňujúce opatrenia (lehoty 15. október 2006 a 15. február 2005) a granty na podporu mobility jednotlivcov (lehoty 15. február a 15. október 2005). Počet žiadostí pripadajúcich na výberové kolo zostal rovnako vysoký, čo znamená, že program naďalej priťahuje záujem akademickej obce. Zvyšuje sa najmä počet žiadostí o štrukturálne a doplňujúce opatrenia a ich obsah sa výraznejšie zameriava na horizontálne problémy, ktoré sú dôležité pre reformu a modernizáciu vyššieho vzdelávania v partnerských krajinách. Podrobné výsledky výberových konaní, ktoré sa ukončili v roku 2006, sú dostupné na internetovej stránke programu.

- Spoločné európske projekty (JEPs) vybrané v roku 2006: 103 projektov v konečnej sume 43,1 milióna eur. Do JEPs sú zapojené inštitúcie vyššieho vzdelávania v členských štátoch EÚ a 26 partnerských krajinách.

- Štrukturálne a doplňujúce opatrenia (SCMs) vybrané v roku 2006: 95 projektov v konečnej sume 11,7 milióna eur. SCMs sa zameriavajú na systémy vyššieho vzdelávania a strategické otázky.

- Granty na podporu mobility jednotlivcov (IMGs) vybrané v roku 2006: 156 projektov v konečnej sume 0,66 milióna eur. IMGs poskytujú akademickým a administratívnym pracovníkom inštitúcií vyššieho vzdelávania možnosť čerpať výhody z časovo ohraničených stáží v zahraničí.

Vybrané spoločné európske projekty patria do oblastí rozvoja učebných osnov (70 %), riadenia univerzít (15 %) a budovania inštitúcií (15 %). Projekty zamerané na rozvoj učebných osnov sa týkajú celého spektra oblastí, medzi ktoré patria aplikované vedy, technológia, podnikové riadenie a spoločenské vedy. Projekty zamerané na budovanie inštitúcií a riadenie univerzít podporujú reformy v oblasti zabezpečenia kvality, kvality výučby alebo finančného riadenia univerzít v partnerských krajinách. Vo väčšine krajín sú vybrané štrukturálne a doplňujúce opatrenia jasne spojené s akčnými líniami bolonského procesu. Vybrané projekty v rámci tejto zložky programu sa zväčšia týkajú takých oblastí, ako návrh systémov zabezpečenia kvality alebo zavedenie mechanizmov prenosu kreditov. Projekty sa zameriavajú aj na modernizáciu prevádzky a služieb univerzít, vrátane aktualizácie programov odborného vzdelávania, využívania informačných a komunikačných technológií a posilnenia medzinárodných vzťahov. Vybrané granty na podporu mobility jednotlivcov sa týkajú najmä období ďalšieho odborného vzdelávania a štúdia (79 %), za ktorými nasledujú prípravné činnosti pre spoločné európske projekty (13 %) a účasť na tematických konferenciách a seminároch (8 %). Celkovo možno pozorovať, že predložené projekty sú stále viac v súlade s vnútroštátnymi prioritami stanovenými partnerskými krajinami. Takmer všetky vybrané projekty sú v súlade s vnútroštátnymi prioritami.

Vo všeobecnosti sa počas roka 2006 uskutočnili záväzky a platby v rámci programu Tempus v súlade so stanoveným plánom. Určité dohody o grantoch sa nemohli uzatvoriť podľa plánovaného časového rozvrhu v dôsledku neskorého prijatia finančných rozhodnutí alebo v dôsledku oneskorenia podpisu finančných dohôd partnerskými krajinami.

Ostatné finančné záväzky v roku 2006 obsahovali:

- granty pre Národné kancelárie Tempus: 5 grantov v sume 0,31 milióna eur

- grant pre oddelenie Tempus Európskej nadácie pre odborné vzdelávanie, ktoré poskytuje technickú pomoc GR EAC: 0,87 milióna eur

- konferencie a semináre: 0,63 milióna eur.

Počas celého roku 2006 sa vyvíjala sústavná snaha o vyriešenie právnych sporov v súvislosti s programom Tempus. Do dnešného dňa sa podarilo z pohľadu GR EAC uzatvoriť 164 spisov k právnym sporom (zodpovedajúcim 69 % všetkých prípadov). Uzatvorené spisy zahŕňajú 81 prípadov, kde boli vysúdené sumy odpísané v súlade s finančným nariadením, 61 prípadov, v ktorých príjemcovia grantov nahradili požadované sumy priamo Komisii a 22 prípadov, v ktorých boli príjemcom poslané ťarchopisy. V roku 2006 sa vymohla celková suma 1,1 milióna eur, a to buď priamou náhradou alebo prostredníctvom postupu započítavania.

ZÁVER

Implementácia programu Tempus sa v roku 2006 riadila množstvom strategických cieľov, ktoré boli všetky uspokojivo dosiahnuté. Nepretržitý dialóg s vnútroštátnymi orgánmi a ich úzke zapojenie do definície priorít a výberu projektov zabezpečuje, že financované činnosti zodpovedajú potrebám krajiny a sú v súlade s cieľmi vnútroštátnej reformy. Týmto sa zabezpečí vlastníctvo vládami jednotlivých štátov a zvyšuje vplyv zásahov programu. Národné kancelárie Tempus v partnerských krajinách sa ďalej posilnili a zohrávajú významnú úlohu v spolupráci s vnútroštátnymi orgánmi a inými zainteresovanými stranami. Spätná väzba od vnútroštátnych orgánov a výsledky monitorovania priamo na mieste potvrdili, že Tempus je naďalej veľmi dôležitým programom pomoci partnerským krajinám pri reforme a modernizácii ich systémov vyššieho vzdelávania.

PRÍLOHA

TEMPUS 2006 – PREHĽAD O FINANCOVANÍ

Tempus 2006 – Sumy vyčlenené na región v eurách |

CARDS | Tacis | MEDA |

JEP | 13 043 103 | 16 959 989 | 3 164 222 |

IMG | 71 300 | 114 760 | 114 940 |

SCM | 2 848 398 | 5 919 744 | 1 140 609 |

NTO | 0 | 262 093 | 49 898 |

ETF | 255 000 | 328 000 | 287 000 |

Iné | 190 500 | 273 977 | 171 611 |

Spolu | 16 408 301 | 23 858 563 | 4 928 280 |

Tempus 2006 – Projekty vybrané za región/udelené sumy v eurách |

CARDS | Suma udelená vybraným projektom |

JEP (lehota 15 decembra 2005) | 32 | 13 043 103 |

SCM (lehota 15 októbra 2005) | 5 | 650 001 |

SCM (lehota 15 februára 2006) | 18 | 2 198 397 |

IMG (lehota 15 februára 2006) | 16 | 71 300 |

IMG (lehota 15 októbra 2006) | 22 | 106 320 |

Spolu | 93 | 16 069 121 |

Tempus 2006 – Projekty vybrané za región/udelené sumy v eurách |

Tacis | | Suma udelená vybraným projektom |

JEP (lehota 15 decembra 2005) | 42 | 17 256 709 |

SCM (lehota 15. október 2005) | 24 | 3 112 606 |

SCM (lehota 15 februára 2006) | 34 | 3 927 775 |

IMG (lehota 15 februára 2006) | 35 | 128 250 |

IMG (lehota 15 októbra 2006) | 32 | 138 810 |

Spolu | 167 | 24 564 150 |

Tempus 2006 – Projekty vybrané za región/udelené sumy v eurách |

MEDA | | Suma udelená vybraným projektom |

JEP (lehota 15 decembra 2005) | 29 | 12 831 132 |

SCM (lehota 15. október 2005) | 8 | 990 609 |

SCM (lehota 15 februára 2006) | 6 | 829 906 |

IMG (lehota 15 februára 2006) | 30 | 114 940 |

IMG (lehota 15 októbra 2006) | 21 | 99 640 |

Spolu | 94 | 14 866 227 |

- - JEP: Spoločný európsky projekt; SCM: Štrukturálne a doplňujúce opatrenie; IMG: Grant na podporu mobility jednotlivcov; NTO: Národná kancelária Tempus; ETF: Európska nadácia pre odborné vzdelávanie