52007DC0295




SK

Brusel, 6.6.2007

KOM(2007) 295 v konečnom znení

OZNÁMENIE KOMISIE RADE

Možnosti rybolovu na rok 2008

Vyhlásenie politiky Európskej komisie

OZNÁMENIE KOMISIE RADE

Možnosti rybolovu na rok 2008

Vyhlásenie politiky Európskej komisie

OBSAH

1. Úvod (...)3

2. Zistenie zásob (...)4

2.1. Reforma SPRH (...)4

2.2. Vedecké poradenstvo a rozhodnutia o TAC v rokoch 2003 – 2007 (...)5

2.3. Hospodárske hľadiská (...)6

2.4. Intenzita rybolovu (...)6

2.5. Výsledky (...)8

3. Postup (...)8

3.1. Stanovenie TAC pre zásoby, pre ktoré neexistuje žiadna kvantitatívna predpoveď obozretných hraníc (...)9

3.1.1. Zásoby, u ktorých je vydané stanovisko vedeckých agentúr (...)9

3.1.2. Zásoby, u ktorých nie je k dispozícii žiadne vedecké stanovisko (...)10

3.2. Stanovenie TAC pre zásoby, ktoré sa nachádzajú mimo bezpečných biologických hraníc (...)11

3.3. Nastavenie TAC pre zásoby tresky, na ktoré sa vzťahuje plán obnovy tresky (...)11

3.4. Možnosti rybolovu týkajúce sa riadenia výlovu (...)12

4. Technické opatrenia (...)12

5. Ostatné otázky (...)13

6. Záver (...)13

1. Úvod

V oznámení Komisie č. KOM(2006)246 „Skvalitnenie konzultácií oblasti riadenia rybného hospodárstva Spoločenstva“ sa stanovila nová pracovná metóda na rozhodovanie o ročných možnostiach rybolovu. Ako časť tohto prístupu Komisia stanovuje svoje názory týkajúce sa možností rybolovu v roku 2008. Tak ako predtým sú hlavnými predmetmi tohto oznámenia politiky možnosti rybolovu v severovýchodnej časti Atlantického oceánu a v Baltskom mori.

Komisia znova potvrdzuje svoj záväzok správy podľa dlhodobých plánov. Vypracujú sa nové plány a súčasné plány sa splnia a prehodnotia. Pre zásoby, na ktoré sa nevzťahujú dlhodobé plány, sú vyvinuté generické pravidlá. Komisia tiež predložila oznámenie o „Zavádzaní udržateľnosti do rybného hospodárstva EÚ pomocou maximálneho udržateľného výnosu (MUV)“ v roku 2006 [1] a počas roku 2007 bude konzultovať so zúčastnenými stranami a snažiť sa získať vedecké stanovisko k spravovaniu rybného hospodárstva tak, aby sa dosiahlo zníženie nákladov, vyššie úlovky a lepší výnos. Týmto prístupom sa bude riadiť vývoj budúcich dlhodobých plánov.

Zatiaľ čo sa vyvíjajú dlhodobé plány s cieľmi MUV, možnosti rybolovu musia byť v súlade buď s udržaním zásob v rámci týchto bezpečných biologických hraníc, s uvedením zásob, ktoré sa nachádzajú mimo bezpečných hraníc, bližšie k týmto hraniciam, alebo ich uvedením do týchto hraníc (aj keď sa to môže uskutočniť postupne), ale nesmú zodpovedať zhoršovaniu situácie smerovaním od bezpečných hraníc. Možnosti rybolovu sa tiež nesmú stanoviť tak, že by zodpovedali smerovaniu od cieľov MUV.

Komisia znova opätovne potvrdzuje svoj záväzok konzultovať so zúčastnenými stranami a členskými štátmi o stanovení možností rybolovu. Táto konzultácia by sa mala týkať dlhodobých metód a pravidiel, ktoré sa majú použiť, a bude obsahovať skúšky prípadných účinkov navrhovaného prístupu vrátane hospodárskych a sociálnych aspektov. V roku 2006 bolo prvé „vyhlásenie politiky“ uverejnené počas roka príliš neskoro na to, aby sa účinný proces konzultácie uskutočnil pred decembrovým zasadnutím Rady. Napriek tomu však pravidlá a pokyny stanovené v uvedenom oznámení Komisia použila pri formulovaní svojich návrhov. Mnohé z výsledných čísel boli akceptovateľné pre členské štáty v Rade. V roku 2007 sa vyhlásenie politiky predkladá omnoho skôr a Komisia očakáva, že zúčastnené strany a členské štáty sa zúčastnia na konštruktívnej diskusii o spôsoboch určenia možností rybolovu založených na osvedčených poznatkoch a zohľadňujúcich hospodárske a sociálne dôsledky.

Komisia sa snaží získať vedecké stanovisko k dlhodobých účinkom zavedenia pravidiel „vyhlásenia politiky“. Jej prístup sa môže zmeniť na základe stanoviska, ktoré získa, ako aj na základe reakcie na príspevky od členských štátov a zúčastnených strán. Pri vypracovaní svojho návrhu má však Komisia zámer pridržiavať sa dohodnutých dlhodobých prístupov, ak sa nevyskytnú vážne a neočakávané nové prvky vo vedeckom stanovisku poskytnutom na rok 2008.

Pravidlá „vyhlásenia politiky“ sa musia zhodovať s ostatnými zásadami Spoločenstva, ako napríklad Akčným plánom pre biodiverzitu rybného hospodárstva a navrhovanou environmentálnou stratégiou pre more. Zatiaľ čo o environmentálnej stratégii pre more sa ešte len diskutuje, očakáva sa, že prostredníctvom týchto prístupov sa musia dosiahnuť podobné ciele.

2. Zistenie zásob

2.1. Reforma SPRH

Ako časť prípravy reformy z roku 2002 spoločnej politiky rybného hospodárstva (SPRH) Komisia rozhodla [2], že mnohé zásoby sa nachádzajú mimo bezpečných biologických hraníc, sú príliš vyťažené, alebo majú nízke množstvá dospelých rýb. To vyplynulo do veľkej miery zo stanovenia ročných hraníc výlovu, ktoré boli vyššie než hranice navrhované na základe vedeckého poradenstva a z plánov manažmentu lodí s menej ambicióznymi cieľmi, než bolo potrebné. To sa ešte zhoršilo slabým vymáhaním nariadení a viedlo to k nebezpečnej situácii v odvetví a k zníženej ziskovosti. Zúčastnené strany neboli dostatočne prítomné pri riadení spoločnej politiky rybného hospodárstva. Samotné celkové prípustné úlovky (TAC) neboli dostatočným nástrojom na zachovanie zásob, pretože sa odkladali, prekračovali a nerešpektovali. Existovala tiež obava z vedeckého poradenstva týkajúceho sa ekosystémov, zberu údajov a výberu vzoriek a z adekvátnosti vedeckých zdrojov, ktoré poskytujú viac poznatkov verejnej sfére z lepšej analýzy na podporu výkonu rozhodnutí. Za zdroj obáv sa v stále vyššej miere pokladal hospodársky a sociálny rozmer.

V reforme z roku 2002 sa vykonali zásadné zmeny. Vytvorili sa regionálne poradné výbory. Komisia zintenzívnila konzultácie so zúčastnenými stranami a zabudovala do svojich návrhov zásadné prvky poradenstva zúčastnených strán a venovala viac pozornosti sociálnym a hospodárskym dôsledkom. Pre väčší počet zásob sa vypracovali dlhodobé plány. V širšej miere sa zaviedlo riadenie rybolovu ako doplňujúci nástroj zachovania zdrojov. Významné úsilie sa vynaložilo na zlepšenie kontroly a vymáhania. Komisia prevzala kľúčovú žiadosť zúčastnených strán – obmedziť odchýlky TAC na 15 % - prostredníctvom svojho TAC a politiky kvót. Náležitá pozornosť sa venovala názorom členských štátov v Rade a prijatie možností rybolovu v Rade sa len veľmi zriedka vykonalo bez súhlasu príslušného členského štátu. Niektoré členské štáty dosiahli značný pokrok vo svojich systémoch kontroly a vymáhania.

2.2. Vedecké poradenstvo a rozhodnutia o TAC v rokoch 2003 – 2007

Pred uvažovaním o rozhodnutiach na rok 2008 je vhodné stručne preskúmať nedávny vývoj politiky. Dlhodobé úpravy v správe zásob merlúzy severskej, biskajského morského jazyka, severomorskej tresky škvrnitej, makrely a tresky tmavej znamenali prínos pre odvetvie a lepší poriadok v správe zásob. Zdá sa, že zásoby merlúzy severskej sa obnovili a vrátili sa do bezpečných biologických hraníc a že je možné zvýšiť TAC pre morský jazyk v Biskajskom zálive a v tzv. Západnom prielive, pričom sa ešte stále znižuje úmrtnosť pri rybolove. Opatrenia na obnovu a plán zotavenia pre tresku však nepriniesli očakávané zlepšenia.

Komisia preskúmala vedecké poradenstvo a rozhodnutia od roku 2002 (tabuľka 1):

Tabuľka 1. Zhrnutie vedeckého stanoviska a rozhodnutí o TAC od roku 2002 [3]

(...PICT...)

Táto tabuľka znázorňuje niektoré nedávne trendy. Napríklad vedci upúšťajú od poskytovania poradenstva založeného na krátkodobých predpovediach.

Počet predpovedí sa znížil zo 40 na 29, aj keď vedci stále poskytovali približne rovnaký počet odhadov úlovkov. Mohlo to byť v dôsledku buď zhoršenia údajov, alebo lepších poznatkov o obmedzeniach týchto údajov. Vedci využívajú jednoduchšie zásady v poskytovaní poradenstva, ako napríklad, že nie je žiaduce zvyšovať rybolov určitých zásob, ak sa nevie, či by takéto zvýšenie bolo udržateľné. To je v súlade s obozretným konaním, ktoré sa nachádza v cieľoch spoločnej politiky rybného hospodárstva a slúži ako vhodný základ návrhov TAC.

Zdá sa, že počet ohrozených zásob sa nezvyšuje ani nestúpa. Okolo štyroch pätín zásob zostáva mimo známych bezpečných biologických hraníc. Počet zásob, pri ktorých sa odporúča nulový výlov, je približne stabilný a má hodnotu okolo 13 [4]. Rozhodnutia o TAC sú v priemere podstatne vyššie než ročný výlov odporúčaný vedcami, aj keď percentuálny podiel sa u rôznych zásob odlišuje. To viedlo k veľmi malým zníženiam vplyvu rybolovu. Iba tri druhy zásob podľa TAC (merlúza severská, severomorská treska tmavá a platesy v Biskajskom zálive) sa vyťažujú v súlade so záväzkami prijatými na svetovom samite OSN o trvalo udržateľnom rozvoji v Johannesburgu v roku 2002, pokiaľ ide o MUV. Pokračovanie v stanovovaní TAC na omnoho vyššej úrovni, než sa odporúčalo, znamená, že rybné hospodárstvo sa vystavuje vysokému riziku. A to tým viac, že mnohé z týchto TAC sa značne prekračujú v dôsledku nedostatočného vymáhania dodržiavania.

2.3. Hospodárske hľadiská

Zmenili sa aj hospodárske hľadiská rybného hospodárstva. V roku 2006 sa dosiahli vyššie nominálne ceny pre niekoľko produktov rybného hospodárstva. Ceny niektorých dôležitých druhov zostávajú podobné alebo nižšie a na trhoch EÚ vykázali značné krátkodobé kolísanie. V tomto období majú veľký vplyv na hospodársky výsledok ostatné faktory, ako napríklad nákladová štruktúra každej flotily.

Hospodárske výsledky rybného hospodárstva zaznamenali odlišný trend podľa flotíl EÚ, krajín a regiónov podľa hospodárskeho čistej bilancie trendov v cenách, vykládkach, prevádzkových nákladoch (najmä nákladoch na palivo), fixných nákladoch a v celkovej hospodárskej produktivite. Tieto hospodárske rozdiely sa vysvetľujú rôznou kapitálovou náročnosťou, hospodárskou štruktúrou, činnosťou a správaním sa miestnych trhov s rybami.

Flotila s vlečnými sieťami, ktorá má vysokú spotrebu paliva, utrpela v uplynulých rokoch najväčšie hospodárske zhoršenie podmienok v dôsledku vyšších nákladov na palivo, zatiaľ čo plavidlá, ktoré používajú metódy menej náročné na palivo, vykázali relatívne zlepšenie svojich výsledkov.

Najnovšie hospodárske údaje naznačujú, že produktivita niektorých flotíl EÚ sa obnovuje. Spolu s priaznivejším vývojom cien na niektorých trhoch to môže byť povzbudzujúce a môže to zlepšiť niektoré očakávania celkovo zlepšeného hospodárskeho výsledku. Uvedené bude potrebné preskúmať podrobnejšie, aby sa posúdili rôzne trendy medzi flotilami, krajinami a regiónmi.

2.4. Intenzita rybolovu

Od reformy sa určili obmedzenia intenzity rybolovu pre západné vody [5], pre hlbokomorské druhy [6] a pre obnovujúce sa zásoby [7].

Podľa údajov poskytnutých členskými štátmi Vedeckému, technickému a hospodárskemu výboru pre rybné hospodárstvo (STECF) celková intenzita rybolovu v roku 2005 sa v porovnaní s rokom 2000 znížila približne o 15 % v úžine Kattegat, približne o 20 % v Severnom mori, v úžine Skagerrak a v tzv. Východnom prieplave, asi o 35 % na západ od Škótska a takisto približne o 35 % v Írskom mori. Došlo k zmenám v druhoch použitých rybárskych zariadení, pričom sa znížila intenzita rybolovu pri použití vlečných sietí s veľkými okami (nad 100 mm) a zvýšila sa intenzita rybolovu vlečnými sieťami s menšími okami (70 – 99 mm) (tabuľka 2).

Tabuľka 2. Intenzita rybolovu (kW*počet dní na mori) podľa rybárskych zariadení. Horný riadok: vľavo Kattegat, vpravo Severné more a Skagerrak. Spodný riadok, vľavo Írske more. Vpravo západ Škótska. Zdroj: STECF.

(...PICT...)

(...PICT...)

(...PICT...)

(...PICT...)

Napriek týmto trendom poklesu celkovej intenzity rybolovu badať zvýšený výlov pri použití sietí s malými okami (70 – 89 mm). To mohlo spôsobiť, že sa ulovilo viac malých tresiek. K tejto otázke bolo požiadané o vedecké stanovisko.

Znázornený znižujúci sa výlov nemusí priamo súvisieť so znížením počtu dní strávených na mori podľa prílohy II nariadenia o „možnostiach rybolovu“. Toto zníženie sa začalo dávno predtým, než sa zaviedli obmedzenia počtu dní strávených na mori, a keď sa režim začal uplatňovať, nenastala žiadna zmena rýchlosti úbytkov. Aj podľa údajov poskytnutých členskými štátmi sa v roku 2006 využilo iba 72 % povolenej intenzity rybolovu, čo by znamenalo, že v priemere tento režim neobmedzil činnosť flotily.

Toto ukazuje, že príspevok obmedzenia počtu dní strávených na mori na obnovu zásob ešte stále nie je dostatočný. Systém sa tiež ukázal ako problematický v riadení tak členskými štátmi, ako aj Komisiou. Kritizoval sa ako nadmerne komplikovaný, netransparentný a ťažko sledovateľný. Existuje tiež určité prekrytie s ostatnými režimami činnosti.

Systém riadenia intenzity rybolovu však viedol k lepšiemu pochopeniu činnosti rybárskych flotíl, čo v niektorých prípadoch podporilo použitie selektívnejších nástrojov, ktoré môžu slúžiť ako základ ďalšieho zlepšenia.

2.5. Výsledky

Celkove od roku 2002:

· zásoby neprejavujú tendenciu obnovovať sa alebo sa zvyšovať v rámci bezpečných biologických hraníc – namiesto toho je odvetvie naďalej vo veľmi rizikovej situácii. Situácia je horšia v prípade hlbokomorských zásob a lepšia je v prípade malých zásob pri hladine;

· hoci sa hospodársky výsledok v posledných rokoch zhoršoval, určité zlepšenie produktivity a zvýšenie cien niektorých druhov by mohli byť povzbudivé;

· systém dní strávených na mori často nemá žiadny obmedzujúci účinok na celkovú intenzitu rybolovu: zdá sa, že zložitosť a náklady na správu sú neprimerané.

3. Postup

Je jasné, že stav zachovania európskych zásob sa ešte nezlepšil do potrebnej miery. Na to, aby sa zásoby dostali do bezpečných biologických hraníc a aby sa zlepšili dlhodobé hospodárske vyhliadky, treba pokračovať vo vážnom úsilí tak v oblasti TAC, ako aj v riadení intenzity rybolovu. Pravidlá týkajúce sa riadenia intenzity rybolovu by sa mali zjednodušiť a mali by byť pri kontrole rybolovu účinnejšie. Tieto zlepšenia by sa mali dosiahnuť prostredníctvom spoločného prístupu, pri ktorom bude rozhodujúca konzultácia so zúčastnenými stranami, ako aj zlepšené dodržiavanie nariadení o možnostiach rybolovu.

Tento prístup by mal tiež zabezpečiť, aby opatrenia, ktoré má prijať Rada, mohli primerane zohľadniť osobitnú situáciu odvetvia rybného hospodárstva v rôznych častiach EÚ.

V každom prípade a s cieľom dodržať princípy spoločnej politiky rybného hospodárstva Komisia vyžaduje, aby jej návrhy, ktoré sa týkajú možností rybolovu a správy zásob rýb, videli k zníženiu počtu zásob rýb, ktoré sú mimo preventívnych hraníc. V prípadoch keď úmrtnosť rýb prekračuje preventívne hranice, povolenie rybolovu sa stanoví tak, aby sa znížila úmrtnosť rýb až na tieto hranice. Komisia bude významne povzbudzovať Radu, aby prijala také opatrenia, aby sa nezvýšil počet zásob za bezpečnými biologickými hranicami.

Treba vypracovať ďalšie dlhodobé plány na obnovu a riadenie a v prípade potreby treba revidovať súčasné plány pre zásoby, ktoré treba dostať do bezpečných biologických hraníc, alebo ich v nich udržať. Je potrebné vynaložiť väčšie úsilie na zabezpečenie toho, aby bolo včas k dispozícii vedecké poradenstvo a aby slúžilo ako spoľahlivý vedecký základ rozhodnutí, ktoré sa majú prijať v rámci SPRH.

Komisia sa zaväzuje zlepšiť hodnotenia sociálnych a hospodárskych vplyvov na rozhodnutia, ktoré sa majú prijať. K týmto hodnoteniam by mala prispieť konzultácia so zúčastnenými stranami. Komisia sa bude tiež snažiť získať vedecké poradenstvo k sociálno-hospodárskym aspektom na podporu svojich definitívnych návrhov.

Na rok 2008 Komisia zamýšľa vypracovať dva návrhy nariadení týkajúcich sa možností rybolovu: jeden sa týka zásob v Baltickom mori a má sa predložiť v septembri 2007 a druhý zásob v ostatných oblastiach a má sa predložiť v novembri 2007.

Na rok 2008 sa nepredpokladá žiadny nový návrh týkajúci sa hlbokomorských zásob ako nariadenie Rady (ES) č. 2015/2006 o možnostiach rybolovu hlbokomorských druhov.

Komisia už vydala zásady týkajúce sa návrhu možností rybolovu v predchádzajúcom oznámení o „vyhlásení politiky“. Tieto zásady a pravidlá uplatňované pri príprave návrhu možností rybolovu na rok 2007 zostávajú platné aj na rok 2008. Existujú však niektoré ďalšie otázky, ktoré treba riešiť so zúčastnenými stranami a členskými stranami. Predkladajú sa ďalej.

3.1. Stanovenie TAC pre zásoby, pre ktoré neexistuje žiadna kvantitatívna predpoveď obozretných hraníc

3.1.1. Zásoby, u ktorých je vydané stanovisko vedeckých agentúr

Vedecké agentúry poskytujú poradenskú činnosť menej kvantitatívnym spôsobom, pričom používajú obozretne kritériá s výrazmi ako „činnosť by sa mala podstatne znížiť“ bez jasnej kvantifikácie. Poradenstvo vyjadrené takýmto spôsobom sa poskytne po zvážení trendov údajov a výsledkov modelových postupov, aj keď tieto možno neboli prezentované. Takéto stanovisko sa musí brať vážne ako poskytnuté stanovisko, ak sa manažérom poskytnú výsledky matematického modelu. Iný postup by znamenal nerozumné obmedzenie poradenstva poskytovaného vedcami: nebolo by správne vyžadovať od vedcov, aby predložili matematický model na to, aby sa ich stanovisko bralo vážne. Okrem toho sa musia hodnotné, ale nekvantifikované vyhlásenia o stave zásob rýb previesť do praktických opatrení. Pri zvážení týchto faktorov Komisia zvažuje, že by mali platiť tieto pokyny:

a) ak existuje stanovisko zo strany STECF pre hranice intenzity rybolovu na určitej úrovni, treba k nemu pristupovať rovnakým spôsobom bez ohľadu na to, či je k nemu priložená tabuľka predpovede výlovu – treba dodržať pravidlo zmeny TAC smerom k odporúčanej úrovni intenzity rybolovu v krokoch do 15 % ročne pri zohľadnení potreby príslušného typu rybolovu a príslušných sociálnych a ekonomických zámerov;

b) ak existuje stanovisko odporúčajúce znížiť intenzitu rybolovu, treba sa spýtať STECF na úroveň intenzitu rybolovu a na stanovisko k úrovni primeranej intenzity rybolovu a počas vypracovávania takýchto štúdií by sa TAC mali znížiť do 15 %;

c) ak existuje nekvantifikovaný údaj, že veľkosti zásob sa zlepšujú v dôsledku dobrého dodržiavania, treba uplatniť zvýšenie TAC o 15 % TAC; obdobne, ak existuje nekvantifikovaný údaj o tom, že zásoby sa nachádzajú vo vysokom riziku alebo klesajú v dôsledku slabého prijatia, musí platiť zníženie do 15 % pri zohľadnení potreby príslušného typu rybolovu a príslušných sociálnych a ekonomických zámerov;

d) ak existuje veľmi silný – ale nekvantifikovaný – údaj, že zásoby sú vyčerpané a bolo vydané odporúčanie znížiť výlov na nulu alebo znížiť ho na najnižšiu možnú úroveň, Komisia navrhne zníženie, ktoré bude také veľké, aby bolo zlučiteľné so všetkými zmiešanými rybárskymi zreteľmi a s relevantnými sociálnymi a hospodárskymi zreteľmi. Ak je v platnosti plán obnovy, ktorý sa týka zásob, navrhnú sa pravidlá pre najlepšie možné priblíženie sa k plánu obnovy z hľadiska existujúcich vedeckých poznatkov. Navrhnuté zníženie nebude v žiadnom prípade nižšie než zníženie obsahujúce uvedené všeobecné zásady. Komisia sa snaží zaistiť, aby žiadna navrhnutá úroveň TAC neovplyvnila udržateľné využívanie príslušných zásob. Komisia vyzýva zúčastnené strany a členské štáty, aby zlepšili údaje týkajúce sa zásob, ktoré využívajú, ako aj údaje o hospodárskych výsledkoch a aby pripomienkovali vykonávanie vedeckého poradenstva podľa uvedených pokynov.

3.1.2. Zásoby, u ktorých nie je k dispozícii žiadne vedecké stanovisko

Pre množstvo zásob neexistuje žiadne biologické poradenstvo ani informácie od STECF. V takýchto prípadoch možno uplatniť obozretný prístup, ako je zapracovaný v spoločnej politike rybného hospodárstva [8], bez odkazu na vedecké poradenstvo. V týchto prípadoch môže byť hlavnou zásadou to, že sa nemá predpokladať žiadne zvýšenie rybolovu, pretože neexistujú žiadne vedecké údaje, ktoré by ukazovali, že takéto rozšírenie by mohlo byť udržateľné. Ak sú súčasné TAC podstatne vyššie než nedávne reálne výlovy, upravia sa smerom k reálnym výlovom rýchlosťou 15 % ročne.

3.2. Stanovenie TAC pre zásoby, ktoré sa nachádzajú mimo bezpečných biologických hraníc

Nedávna skúsenosť (pozri 2.5.) ukazuje, že vydané rozhodnutia o možnostiach rybolovu po konzultácii zúčastnených strán vo všeobecnosti nemali za následok zlepšenie stavu zásob vzhľadom na obozretné referenčné hodnoty. Odvetvie rybolovu je stále v situácii vysokého rizika, ktoré sa týka mnohých zásob.

V takýchto prípadoch môže byť hranica 15 % pre zníženie TAC problematická. Napríklad hranica 15 % na zníženie TAC by nezabránila zníženiu zásob tresky na západ od Škótska.

Tieto zásoby sa v roku 1985 ocitli mimo bezpečných biologickým hraníc a potom veľkosť zásob klesala približne o 10 % ročne. Ak by sa TAC počas tohto obdobia znižoval každý rok o 15 %, úmrtnosť pri rybolove by sa znižovala iba o 5 % ročne. To je príliš málo na zaistenie bezpečnej obnovy zásob. V takýchto prípadoch sú pravdepodobne potrebné väčšie zníženia než 15 % ročne, aby sa dosiahli dostatočné zlepšenia rybného hospodárstva.

Za vrátenie takýchto zásob do bezpečných hraníc treba nastaviť možnosti rybolovu, ktoré znížia úmrtnosť pri rybolove, čo môže znamenať zníženie TAC o viac než 15 %. Hoci sa vo „vyhlásení politiky“ na rok 2007 predpokladalo, že sa nebudú navrhovať možnosti rybolovu, ktoré by mali za následok zhoršenie stavu zásob, mohol by byť potrebný pozitívnejší prístup, ktorý by napríklad viedol k pohybu smerom do bezpečných biologických hraníc primerane rýchlym tempom.

Komisia vyzýva zúčastnené strany, aby vyjadrili svoj názor na metódy zníženia dlhodobých rizík o alternatívne metódy na určovanie možností rybolovu a špecificky o umožnenie rýchlejšej obnovy zásob, ktoré sa nachádzajú mimo bezpečných biologických hraníc, zníženie počtu zásob mimo bezpečných biologických hraníc a zníženie rýchlostí úmrtnosti rýb, ak prekračujú obozretné hodnoty.

3.3. Nastavenie TAC pre zásoby tresky, na ktoré sa vzťahuje plán obnovy tresky

Na rok 2008 Komisia navrhne možnosti rybolovu pre zásoby tresky, ktoré sú v súlade s opatreniami plánu obnovy, ak je STECF schopný merať veľkosť zásob tresky a úmrtnosť pri rybolove, aby sa umožnilo priame uplatňovanie tohto plánu.

O roku 2006 nie je vo väčšine oblastí zaznamenané zhoršenie úmrtnosti tresky a žiadna významná obnova zásob. Úpravy riadenia v roku 2007 sú podobné k tým, ktoré platili v roku 2004 a pravdepodobne budú pokračovať v roku 2007. Opatrenia na zachovanie zásob tresky sa budú prehodnocovať v roku 2007. Keďže sa do roku 2008 nebudú navrhovať žiadne nové nariadenia týkajúce sa zachovania zásob tresky, poznatky získané v tomto procese prehodnocovania sa zohľadnia pri vytvorení návrhov na možnosti rybolovu tresky na rok 2008.

Navrhnú sa opatrenia zachovania pre tresku z Keltského mora, ktoré sú porovnateľné a úmerné k tým, ktoré platia pre ostatné zásoby tresky očakávajúce ich zaradenie do nariadenia pre obnovu tresky.

Uskutočnia sa osobitné konzultácie o opatreniach na obnovu tresky, ktoré sa budú zakladať na výsledkoch sympózia o obnove tresky, ktoré sa konalo v Edinburgu (marec 2007). Získané poznatky sa využijú pri vypracovaní návrhu možností rybolovu na rok 2008 v rámci existujúceho plánu, ako aj pri jeho ďalšom prehodnotení.

3.4. Možnosti rybolovu týkajúce sa riadenia výlovu

Komisia navrhne úpravy prípustných úrovní výlovu podľa dlhodobého plánu riadenia a obnovy, ktorý je v platnosti.

V roku 2007 Komisia otvorí diskusiu so všetkými príslušnými zúčastnenými stranami a členskými štátmi na preskúmanie toho, ako zjednodušiť, zlepšiť a upevniť súčasné režimy činnosti. Začne to diskusiou o definícii intenzity rybolovu a ukazovateľoch kapacity (KOM(2007)39), pričom sa zohľadní sympózium o obnove tresky. Výsledky povedú Komisiu pri stanovovaní spoločných pravidiel týkajúcich sa existujúcich režimov výlovu. To zlepší vymožiteľnosť a účinnosť, čím pomôže obnove tresky. Diskusia tiež usmerní možné návrhy, ktoré sa vykonajú v roku 2007, na vydanie prechodných opatrení platných v roku 2008.

Zúčastnené strany a členské štáty sa vyzývajú, aby sa aktívne zúčastnili na tejto diskusii.

4. Technické opatrenia

Počet technických opatrení zahrnutých v ročných nariadeniach o „možnostiach rybolovu“ sa zníži presunom opatrení do troch iných nariadení.

V máji 2007 musí Rada prijať návrh týkajúci sa opatrení na zachovanie zásob a vymáhanie dodržiavania v oblasti Organizácie pre rybolov v Severozápadnom Atlantiku (NAFO). Technické opatrenia pre rybolov vo vodách Atlantického oceánu sa v súčasnosti prehodnocujú a navrhuje sa revidovanie nariadenia Rady (ES) č. 850/98, ktoré bude predložené na jeseň 2007. Komisia tiež navrhne nariadenie týkajúce sa technických opatrení odporúčaných Medzinárodnou komisiou na ochranu atlantických tuniakov (ICCAT) v prvej polovici roku 2007.

Prehodnotenie opatrení týkajúcich sa sietí na hlbokomorské žiabrové siete sa vykoná ako súčasť celkového prehodnotenia technických opatrení. Prechodné opatrenia možno navrhnúť v „prílohe III“ na rok 2008.

Komisia prediskutuje zavedenie opatrení na riadenie rybného hospodárstva v Stredozemnom mori so zúčastnenými stranami a členskými štátmi. Ak existuje dohoda, že skoré prijatie opatrení by bolo prospešné, Komisia môže navrhnúť takéto opatrenia v „prílohe III“.

Otázkou zníženia odpadov v hĺbke [9] sa zaoberá osobitné oznámenie. V prípade vhodnosti niektoré počiatočné opatrenia na zníženie odpadu možno navrhnúť aj v „prílohe III“.

5. Ostatné otázky

Členské štáty sa zaviazali poskytovať údaje o výlove ostroňa v roku 2007. Na ich základe Komisia navrhne jeden alebo viac TAC a prídely členským štátom na ochranu vyčerpanej zásoby tohto druhu.

V roku 2007 Komisia vypracuje dlhodobý plán zásob merlúzy severskej vrátane odhadu dopadu a konzultácií so zúčastnenými stranami. Dlhodobý plán by mal byť zlučiteľný s rozhodnutím vykonaným na svetovom samite o udržateľnom rozvoji v roku 2002 týkajúcim sa maximálneho udržateľného výnosu.

Pokiaľ ide o žraloka veľkého, Komisia po konzultácii s členskými štátmi, navrhne odporúčanie pre Medzinárodný výbor na zachovanie atlantického tuniaka v roku 2007. Zodpovedajúce opatrenia sa navrhnú ako súčasť „možností rybolovu“ na rok 2008.

6. Záver

Zúčastnené strany a členské štáty sa vyzývajú, aby podrobne preskúmali vzniknuté otázky. Na to, aby bolo možné výsledky konzultácií využiť včas, Komisia žiada, aby sa príspevky doručili do 31. júla 2007.

[1] Na splnenie záväzkov prevzatých Spoločenstvom na svetovom samite o trvalo udržateľnom rozvoji z roku 2002; KOM(2006) 360.

[2] Zelená kniha. Budúcnosť spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva. Luxemburg, Úrad pre vydávanie úradných publikácií Európskych spoločenstiev, 2001. ISBN 92-894-0904-5. s. 47.

[3] Technický základ tejto tabuľky je k dispozícii na požiadanie u útvarov Komisie.

[4] Vylúčenie zásob, pre ktoré sa odporúčalo uzatvorenie na základe zmiešaného rybolovu v roku 2002 a nezarátanie nového stanoviska o vyčerpaných zásobách žraloka a raje, ktoré bolo vydané v roku 2006.

[5] Nariadenie (ES) č. 1954/2003.

[6] Nariadenie (ES) č. 2340/2002 a následné zmeny a doplnenia.

[7] Vydané v ročnom TAC a nariadeniach o kvótach od roku 2003 a na rok 2007 v prílohe II k nariadeniu (ES) č. 41/2007.

[8] Článok 2 nariadenia Rady (ES) č 2371/2002 z 20. decembra 2002 o ochrane a trvalo udržateľnom využívaní zdrojov rybného hospodárstva v rámci spoločnej politiky v oblasti rybolovu. Ú. v. ES L 358, 31.12.2002, s. 59.

[9] Politika zníženia množstva nežiaducich vedľajších úlovkov a odstraňovania odpadu v rámci európskeho rybného hospodárstva. KOM(2007)136, konečné znenie.

--------------------------------------------------