52007DC0023

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov - Akčný program na znižovanie administratívnej záťaže v Európskej únii


[pic] | KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV |

Brusel, 24.1.2007

KOM(2007) 23 v konečnom znení

.

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný program na znižovanie administratívnej záťaže v Európskej únii

{SEK(2007) 84}{SEK(2007) 85}

OZNÁMENIE KOMISIE RADE, EURÓPSKEMU PARLAMENTU, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV

Akčný program na znižovanie administratívnej záťaže v Európskej únii

1. Úvod

V novembri 2006 Komisia navrhla, aby sa začal realizovať ambiciózny akčný program na zníženie administratívnej záťaže existujúcej právnej úpravy v EÚ. Ako súčasť tejto stratégie Komisia navrhla, aby Európska rada na svojom jarnom zasadaní v roku 2007 stanovila cieľ znížiť administratívnu záťaž o 25 %, ktorý by mali EÚ a členské štáty spoločne dosiahnuť do roku 2012[1]. Podčiarkuje to záväzok Komisie dosiahnuť lepšiu právnu úpravu ako súčasť stratégie pre „rast a zamestnanosť“.

Celkový cieľ 25 % zníženia je spoločným zámerom, ktorý možno dosiahnuť iba prostredníctvom rozdelenia zodpovednosti a spoločným úsilím členských štátov a európskych inštitúcií. Je dôležité, aby všetky strany, ktoré sa na tomto procese podieľajú, urobili náležité a rýchle kroky, aby mohol byť politický cieľ premenený na operatívne opatrenia v prospech podnikov, najmä malých a stredných, a spotrebiteľov.

Tento akčný program nie je o deregulácii. Jeho cieľom nie je ani zmena cieľov politík stanovených v existujúcich právnych predpisoch Spoločenstva, či úroveň ambícií v existujúcich právnych textoch. Predstavuje skôr významné úsilie zjednodušiť spôsob, akým sa ciele politík dosahujú a znížiť záťaž s tým spojenú, čo je dôležitým meradlom kvality právnej úpravy na každej úrovni. Zbytočná a neprimeraná administratívna záťaž môže mať skutočný ekonomický vplyv. Považuje sa za iritujúci a rušivý prvok pri podnikaní a často sa uvádza ako prioritný cieľ zjednodušenia. Komisia sa zaviazala pomáhať pri znižovaní takejto zbytočnej záťaže na všetkých úrovniach a zdôrazňuje, že členské štáty a európske inštitúcie nesú spoločnú zodpovednosť.

V tomto akčnom programe sa stanovuje spôsob, akým Komisia navrhuje identifikovať, merať a obmedziť informačné povinnosti (IP). Program bude merať administratívne náklady, posúdi, ktoré z týchto nákladov predstavujú zbytočnú záťaž, a zníži zbytočnú administratívnu záťaž. V praxi to znamená, že Komisia bude analyzovať výsledky merania a iniciovať opatrenia na zníženie záťaže, ktorá je zbytočná. Stratégia prezentovaná v tomto oznámení je ambiciózna a jej úspech závisí do veľkej miery od aktívnej podpory a spolupráce medzi členskými štátmi a ostatnými inštitúciami EÚ. Pilotný projekt a národné merania, ktoré boli do dnešného dňa vykonané[2], potvrdili, že za znižovanie administratívnej záťaže sú spoločne zodpovedné Európsky parlament, Rada, Komisia a členské štáty. Tabuľka 1 obsahuje súhrn jednotlivých prvkov akčného programu a odkazy na podrobnejšie vysvetlenie jednotlivých prvkov v tomto oznámení.

Tabuľka 1 Základné prvky akčného programu EÚ na znižovanie administratívnej záťaže |

Metodika merania nákladov (kapitola 2 - oddiely 2.1 až 2.2) a zásady znižovania záťaže (kapitola 5) |

Prioritné oblasti pre meranie a znižovanie zbytočnej administratívnej záťaže súvisiacej s právnymi predpismi ES a „čisto“ vnútroštátnymi a regionálnymi právnymi predpismi (oddiel 2.3) |

Navrhovaná organizačná štruktúra (oddiel 2.4) |

Ciele znižovania administratívnej záťaže (kapitola 3) |

Návrhy na okamžité opatrenia (kapitola 4) |

Akčný program sa zameriava na zastarané, nadbytočné alebo opakujúce sa IP, ktoré by mali byť jasne odlíšené od prvkov legislatívneho návrhu, ktoré sú konzistentné a potrebné na to, aby právne predpisy prinášali úžitok. Cieľom je znížiť zbytočnú administratívnu záťaž pre podniky; program však prinesie aj značné zlepšenie pre spotrebiteľov, napr. prostredníctvom nižších cien. Je zrejmé, že tieto opatrenia by nemali mať nepriaznivý vplyv na základný účel právnych predpisov a určite existujú prípady, v ktorých budú musieť byť ponechané informačné povinnosti, okrem iného z dôvodov týkajúcich sa ochrany verejného zdravia, ochrany práv pracujúcich alebo životného prostredia, alebo potreby chrániť finančné záujmy Spoločenstva a zabezpečiť spoľahlivé finančné riadenie.

V podstate sa navrhuje, aby Komisia za pomoci členských štátov merala administratívnu záťaž súvisiacu s právnymi predpismi Spoločenstva a ich národnou transpozíciou a vypracovala príslušné návrhy na jej zníženie, pričom by členské štáty merali a znižovali administratívnu záťaž iba v rámci vnútroštátnych a regionálnych právnych predpisov. Program sa začne v máji 2007 a bude jeho cieľom bude poskytnúť hodnotenie administratívnych nákladov spôsobených vybranými právnymi predpismi Spoločenstva. Prispeje tak k zníženiu administratívnej záťaže podnikov o 25 % do roku 2012. Na dosiahnutie tohto ambiciózneho cieľa musia členské štáty a Komisia spolupracovať na mapovaní, meraní a znižovaní zbytočnej záťaže podnikov.

Program posilní dlhodobé ekonomické prínosy a súčasne prinesie konkrétne hmatateľné výsledky v krátkodobom až strednodobom horizonte. Program kladie dôraz na znižovanie zbytočnej administratívnej záťaže v určitých prioritných oblastiach. Prioritné oblasti týkajúce sa právnych predpisov EÚ boli identifikované na základe pilotného projektu[3], ktorý sa skončil v októbri 2006, príspevku zúčastnených strán k programu priebežného zjednodušovania a výsledkov konzultácií, ktoré vyhlásila Komisia v pracovnom dokumente prijatom 14. novembra 2006. Vybrané prioritné oblasti zahŕňajú legislatívne požiadavky, ktoré predstavujú prevažnú väčšinu administratívnych nákladov podnikov, čo umožní Komisii a príslušným legislatívnym orgánom, aby svoje úsilie a zdroje sústredili na oblasti, kde je možné dosiahnuť najväčší vplyv na zlepšenie regulačného prostredia pre podniky; príslušné úpravy by sa však mali urobiť iba za predpokladu, že neohrozia základné ciele právnych predpisov. Neskôr sa Komisia môže rozhodnúť, či rozšíri tento program aj na ostatné oblasti, ktoré v súčasnosti nie sú zahrnuté do zoznamu prioritných oblastí.

Okrem cieľa na zníženie administratívnej záťaže a prioritných oblastí tento akčný plán obsahuje aj zoznam zrýchlených opatrení, ktoré sa majú iniciovať počas nemeckého predsedníctva (príloha III). Tieto položky tvoria prvý príspevok k dosiahnutiu cieľa na zníženie administratívnej záťaže, tým že prinesú okamžité krátkodobé výsledky a potvrdia význam, ktorý Komisia prikladá stratégii na zníženie administratívnej záťaže. Akčný program sa bude nepretržite snažiť prinášať konkrétne výsledky, ktoré podnikom uľahčia prácu.

1.1. Administratívna záťaž a podnikateľské prostredie v EÚ

Právne predpisy EÚ sledujú ciele stanovené v zmluvách a ciele verejného záujmu, ktoré je možné lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva ako na úrovni členských štátov. Znamená to aj vytvorenie podmienok na efektívne fungovanie vnútorného trhu, vrátane primeranej úrovne bezpečnosti, zabezpečenia a spoločenských noriem. Informácie a podávanie správ sú rozhodujúcimi faktormi pre vzájomnú dôveru na vnútornom trhu: zaručujú, aby platili rovnaké podmienky pre všetkých. Informovanie a podávanie správ je dôležité tiež v oblastiach politík, ako sú kohézna politika a poľnohospodárstvo, v ktorých sa príjemcom rozdeľujú verejné zdroje. Je však potrebné neustále dbať na to, aby bola zachovaná rovnováha medzi prínosmi takýchto požiadaviek a ich administratívnou záťažou, ktorá sa časom môže zmeniť, napr. niektoré z existujúcich postupov sa stanú zbytočne časovo náročnými, nadmerne komplikovanými alebo zastaranými a v niektorých prípadoch môžu byť požadované informácie dostupné z iných zdrojov.

Administratívne požiadavky sú dôležitým rozhodujúcim faktorom podnikateľského prostredia, pretože podniky v celej EÚ musia stráviť značný čas vypĺňaním formulárov a podávaním správ o rozličných záležitostiach. Odhaduje sa, že v súčasnosti tieto náklady predstavujú 3,5 % HDP v EÚ. Napríklad obmedzením zbytočného podávania správ môžu zamestnanci spoločností venovať viac času hlavným činnostiam spoločnosti, čím sa znížia výrobné náklady a umožnia dodatočné investície a inovačné aktivity, čo by potom malo viesť k zvýšeniu produktivity a celkovej konkurencieschopnosti.

Spoločný ieľ znížiť administratívnu záťaž o 25 % do roku 2012 sa vzťahuje tak na právne predpisy Spoločenstva, ako aj na vnútroštátne regulačné opatrenia. Dosiahnutie tohto cieľa by mohlo viesť k zvýšeniu úrovne HDP v EÚ približne o 1,4 % alebo o 150 mld. EUR v strednodobom horizonte[4].

1.2. Definícia administratívnych nákladov a záťaže

Je dôležité vysvetliť definície administratívnych nákladov a administratívnej záťaže. Tieto definície sú uvedené nižšie a vychádzajú z dohodnutých definícií v manuáli k medzinárodnému štandardnému modelu nákladov a v metodike štandardného modelu nákladov EÚ (ŠMN EÚ)[5].

Náklady na dosiahnutie súladu sú všetky náklady na dosiahnutie súladu s právnou úpravou s výnimkou priamych finančných nákladov a dlhodobých štrukturálnych dôsledkov. V zmysle štandardného modelu nákladov sa tieto môžu rozdeliť na „skutočné náklady na dosiahnutie súladu“ a „administratívne náklady“.

Administratívne náklady sú definované ako náklady, ktoré vznikajú podnikom, sektoru dobrovoľníckych organizácií, štátnym orgánom a občanom pri plnení zákonných povinností poskytovať informácie o svojej činnosti alebo výrobe buď štátnym orgánom alebo súkromným stranám.

Informácie sa majú vykladať v širšom zmysle, t.j. vrátane nákladov na označovanie, podávanie správ, monitorovanie a hodnotenie potrebné na účely poskytnutia informácií a registrácie. V niektorých prípadoch sa informácie musia poskytovať štátnym orgánom alebo súkromným stranám. V iných prípadoch musia byť k dispozícii len na účely kontroly alebo poskytnuté na požiadanie.

Je dôležité rozlišovať medzi informáciami, ktoré by podniky zhromažďovali aj pri neexistencii právnych predpisov, a medzi informáciami, ktoré by sa bez právnych ustanovení nezhromažďovali. Takto vzniknuté náklady sa nazývajú administratívna záťaž. Určitá administratívna záťaž je nevyhnutná, ak sa základné ciele právnych prepisov a predpísaná úroveň ochrany, ktorá je definovaná v zmluvách, majú splniť efektívne, napríklad situácia, kedy sú informácie potrebné na to, aby trhy fungovali transparentne. Ale je aj veľa prípadov, kedy je možné zbaviť sa záťaže a znížiť ju bez toho, aby mala vplyv na základné ciele ako také, a táto záťaž je evidentne zbytočná.

Cieľom akčného programu je meranie administratívnych nákladov, identifikovanie a znižovanie administratívnej záťaže bez toho, aby to narušilo základný cieľ právnych predpisov.[6]

2. VYTVORENIE POSTUPU MERANIA ADMINISTRATÍVNEJ ZÁťAžE V RÁMCI CELEJ EÚ

2.1. Štandardný model nákladov (ŠMN) EÚ

Dňa 23. marca 2005 Európska rada vyzvala „Komisiu a Radu, aby zvážili spoločnú metodiku na meranie administratívnej záťaže s cieľom dosiahnuť dohodu do konca roka 2005“. Súčasťou oznámenia Komisie o lepšej právnej úprave pre rast a zamestnanosť v Európskej únii zo 16. marca 2005 bol aj podrobný náčrt možného „modelu čistých administratívnych nákladov v EÚ“[7] založený na štandardnom modeli nákladov[8].

Náčrt modelu čistých administratívnych nákladov v EÚ bol neskôr zmenený, doplnený a zdokonalený v rámci pilotnej fázy, ktorá prebiehala od apríla do septembra 2005 a ktorá viedla Komisiu k predloženiu revidovanej metodiky, ktorá sa nazýva aj „ŠMN EÚ“[9]. Komisia uviedla celý rad možných zlepšení ŠMN EÚ, pričom vysvetlila, že táto optimalizácia nie je podmienkou pre jeho uplatňovanie. Operačný manuál na uplatňovanie modelu bol 15. marca 2006 zahrnutý ako súčasť usmernení na hodnotenie vplyvu[10] a bol preložený do všetkých úradných jazykov EÚ s cieľom uľahčiť zosúlaďovanie metodiky. ŠMN EÚ sa používa pri celom rade uverejnených alebo pripravovaných hodnotení vplyvov[11] s cieľom zabezpečiť, aby akákoľvek administratívna záťaž spôsobená novými právnymi predpismi bola odôvodnená a minimalizovaná[12].

2.2. Meranie a zisťovanie informačných povinností (IP) v EÚ

Akčný program bude využívať štandardný model nákladov EÚ (ŠMN EÚ)[13] na identifikovanie informačných povinností (IP), ktoré predstavujú najväčšiu záťaž, t. j. požiadaviek na poskytovanie informácií (napr. predkladanie osvedčení o zhode) v prioritných oblastiach navrhnutých v tomto oznámení, na ich posúdenie a na vytvorenie predstavy o tom, ako možno takúto záťaž znížiť.

Kľúčovým zistením pilotného projektu je, že určenie konkrétnych IP musí tvoriť základ programu merania. Aj keď je známe, že počet IP sa v jednotlivých členských štátoch značne líši[14], je jednoduchšie porovnávať IP ako ucelené súbory právnych predpisov, ktoré sú v jednotlivých členských štátoch líšia. IP preto tvoria základy každého programu na znižovanie administratívnych záťaže. To predpokladá jasnú klasifikáciu týchto IP v základných právnych aktoch a v následných vykonávacích pravidlách na tak úrovni EÚ, ako aj na národnej úrovni. Prvá etapa tejto úlohy bude preto spočívať v presnom zmapovaní všetkých hlavných IP, ktoré oprávnene vyžadujú právne akty, ktorých sa to týka. Najprv sa zmapujú IP, ktoré predpisujú právne predpisy Spoločenstva, čo umožní následné zmapovanie tých IP, ktoré súvisia s právnymi predpismi Spoločenstva, ale ktoré doplnili členské štáty vo svojich transponovaných právnych predpisoch. Skôr, ako dôjde k meraniu nákladov, Komisia a členské štáty musia úzko spolupracovať na určení IP.

Keďže členské štáty, ktoré už dokončili svoje základné merania, prijali trochu odlišné varianty, ako je pôvodný ŠMN, je ťažké porovnávať existujúce údaje medzi jednotlivými krajinami, najmä pri pokuse zhrnúť výsledky a určiť pôvod IP. Preto bude potrebná určitá technická harmonizácia (pozri prílohu I).

2.3. Rozsah pôsobnosti akčného programu: ktoré právne predpisy sa budú hodnotiť

V súlade so stratégiou pre rast a zamestnanosť a nasledujúcimi konzultáciami a diskusiou o pracovnom dokumente[15] Komisia navrhuje obmedzenie pôsobnosti akčného plánu na povinnosti ukladané podnikom[16].

Navyše, po konzultáciách o novembrovom pracovnom dokumente panuje celková zhoda v tom, že Komisia a členské štáty by sa mali zamerať na identifikovanie IP, meranie ich nákladov a identifikovanie opatrení na zníženie záťaže[17]:

Pokiaľ ide o členské štáty a Komisiu:

- nariadení a smerníc ES (vrátane IP vyplývajúcich z medzinárodného práva) v tých prioritných oblastiach, kde je záťaž najväčšia a/alebo ktoré sa takto vnímajú ako „iritujúce faktory“

a

- vnútroštátne transpozičné a vykonávacie opatrenia spojené s týmito nariadeniami a smernicami ES.

Pokiaľ ide o členské štáty:

- Členské štáty by mali zatiaľ buď vykonať v plnom rozsahu svoje vlastné základné merania IP vo svojej krajine alebo sa zamerať na prioritné oblasti na účely merania a zníženia čisto vnútroštátnych a regionálnych IP.

Komisia považuje za optimistické, že v roku 2006 sa sedemnásť členských štátov, v porovnaní s jedenástimi v minulom roku, rozhodlo merať a znížiť administratívnu záťaž, a že ďalšie dva testujú metodiku. Akčný program predpokladá, že do roku 2009 by všetky členské štáty mali mať zmerané IP v kľúčových vnútroštátnych a regionálnych prioritných oblastiach. Členské štáty a Komisia sa tiež budú musieť dohodnúť na „cezhraničnom“ základnom meraní v prioritných oblastiach a cieľoch zníženia spoločných pre Spoločenstvo a členské štáty, kde administratívna záťaž vzniká. Po diskusiách a konzultáciách o pracovnom dokumente zo 14. novembra Komisia určila nasledujúce prioritné oblasti týkajúce sa právnych predpisov Spoločenstva, ktorými by bolo potrebné sa zaoberať:

1. Právo spoločností

2. Právne predpisy v oblasti farmaceutického priemyslu

3. Pracovné prostredie/pracovnoprávne vzťahy

4. Daňové právo/DPH

5. Štatistika

6. Poľnohospodárstvo a poľnohospodárske dotácie

7. Bezpečnosť potravín

8. Doprava

9. Rybolov

10. Finančné služby

11. Životné prostredie

12. Kohézna politika

13. Verejné obstarávanie

V prílohe II sú pri zozname týchto prioritných oblastí uvedené aj konkrétne právne predpisy z týchto oblastí vybrané na účely merania. V oblastiach, kde práce na meraní administratívnych nákladov alebo hodnotení celkového ekonomického vplyvu právnych predpisov prebiehajú už v roku 2007 alebo sú plánované (napr. právo spoločností, poľnohospodárstvo, verejné obstarávanie a kohézna politika), sa zabezpečí úzka spolupráca na maximalizovanie synergických efektov. Ak by ďalšie práce poukázali na právne predpisy na úrovni EÚ, ktoré spôsobujú veľkú záťaž a ktoré nie sú uvedené v priloženom zozname, tieto právne predpisy sa tam doplnia. Tento zoznam prioritných oblastí a konkrétnych právnych predpisov nemá vplyv na následné kroky na zníženie administratívnej záťaže. V niektorých prípadoch môže meranie dokonca ukázať, že všetka záťaž spôsobená právnymi predpismi je naozaj potrebná. Tieto povinnosti samozrejme nebudú zrušené.

2.4. Organizačné záležitosti

Komisia navrhuje, aby sa načrtnutý prístup zaviedol aj ďalej prostredníctvom partnerstva s členskými štátmi. Komisia zabezpečí kompatibilitu tejto úlohy so skorším záväzkom včasného predkladania návrhov uvedených vo svojich pracovných programoch.

2.4.1 Externí konzultanti

Komisia zadá vykonanie vlastných meraní administratívnych nákladov v súvislosti s právnymi predpismi Spoločenstva externému konzultantovi, ktorého vyberie začiatkom roku 2007 na základe výzvy na predloženie ponúk. Konzultanti vykonajú merania a v úzkej spolupráci s členskými štátmi a útvarmi Komisie budú podávať správy o častiach právnych predpisov vybraných na meranie, ako aj predkladať Komisii návrhy na znižovanie záťaže vo všetkých oblastiach politiky. Pôsobnosť programu sa môže rozšíriť pri identifikácii ďalších IP, ktoré by mali byť znížené.

2.4.2 Členské štáty a Komisia

Projekt bude monitorovať riadiaca skupina a niekoľko podskupín expertov, ktoré budú definované neskôr.

Navrhuje sa, aby sa členské štáty na projekte podieľali prostredníctvom skupiny národných expertov na vysokej úrovni. Táto skupina bude pravidelne skúmať dosiahnutý pokrok, poskytovať Komisii rady a zabezpečovať, aby kontaktné body v správnych orgánoch členských štátov boli k dispozícií aj útvarom Komisie a ich dodávateľom. Ostatné skupiny expertov, ktoré poskytujú poradenstvo Komisii, budú slúžiť ako kontaktné body pre určité prioritné oblasti.

Uvažuje sa aj o pravidelnej výmene názorov s existujúcou sieťou ŠMN a o využití jej prínosu k riešeniu metodických otázok, ktoré sa môžu objaviť. Komisia bude okrem toho spolupracovať s členskými štátmi na identifikovaní a šírení osvedčených postupov na znižovanie zaťažujúcich informačných povinností na vnútroštátnej/regionálnej úrovni.

Komisia má v úmysle pravidelne podávať Európskemu parlamentu a Rade správy o pokroku dosiahnutom v rámci akčného programu.

2.4.3 Vzťah k ostatným prebiehajúcim činnostiam

Akčný program Spoločenstva na znižovanie administratívnej záťaže prebieha paralelne s niekoľkými ďalšími prebiehajúcimi činnosťami, najmä s programom Komisie zameraným na priebežne zjednodušovanie, ktorý už obsahuje niekoľko právnych predpisov, ktoré patria do prioritných oblastí definovaných v tomto akčnom programe. Zníženie administratívnej záťaže je osobitnou formou zjednodušenia a analýza merania a zníženia, ktorá je súčasťou akčného programu, sa preto použije v programe Komisie na zjednodušenie všeobecnejšie.

Pre akčný programzáťaže bude mať tiež veľký význam niekoľko prebiehajúcich alebo plánovaných štúdií merania administratívnej záťaže v určitých sektoroch .[18] Napríklad pokiaľ ide o nariadenie Rady (ES) č. 1782/2003, v decembri 2006 sa začne realizovať štúdia o meraní administratívnej záťaže poľnohospodárov, ktorá vyplýva z reformy SPP (spoločnej poľnohospodárskej politiky) z roku 2003.

2.4.4 Výsledky merania a návrhy na zjednodušenie

Toto meranie potrvá približne dva roky, ale tento akčný program by mal byť impulzom pre okamžité konanie. Komisia nebude s predložením návrhov na znižovanie administratívnej záťaže čakať až do skončenia projektu. Počas meraní sa Komisia bude nepretržite snažiť identifikovať požiadavky, ktoré možno zjednodušiť, odstrániť alebo upraviť s cieľom znížiť zbytočnú administratívnu záťaž.

2.4.5 Zapojenie zainteresovaných strán

Akčný program bude založený na transparentnosti, pričom sa bude priebežne reagovať na vstupy od zainteresovaných strán z celej Európy.[19] Okrem toho budú mať európske podniky možnosť plnohodnotne sa zapojiť do prípravy opatrení, napr. prostredníctvom podrobných rozhovorov. Analyzované budú aj elektronické možnosti optimalizácie interakcie.

3. ciele znižovania administratívnej záťaže

Komisia navrhla ambicióznu stratégiu na mapovanie, meranie a zníženie administratívnej záťaže v EÚ. Spoločný cieľ znižovania zabezpečuje politický impulz a posilňuje zodpovednosť na všetkých úrovniach. Pomocou cieľov bude jednoduchšie monitorovať celý proces znižovania administratívnej záťaže[20]. Čo sa dá merať, dá sa urobiť.

Na úrovni Spoločenstva a na úrovni členských štátov a regionálnej úrovni navrhla Komisia spoločný cieľ EÚ na zníženie administratívnej záťaže o 25 % do roku 2012. Tento cieľ odzrkadľuje národné ciele v tých krajinách, kde už boli stanovené[21].

3.1. Stanovenie cieľov v štyroch členských štátoch

Skúmaním opatrení prijatých členskými štátmi, ktoré už začali s meraním administratívnej záťaže, a programov na znižovanie záťaže, možno vyvodiť nasledujúce ponaučenie pre vytvorenie stratégie EÚ.

Dôkazy zo štyroch členských štátov, ktoré uskutočnili základné merania v plnom rozsahu, ktoré zahŕňali záťaž vznikajúcu na úrovni Spoločenstva, ako aj na úrovni členských štátov, naznačujú, že cieľ zníženia o 25 % možno splniť aktualizovaním a zjednodušením informačných povinností na oboch úrovniach. Nasvedčujú tomu aj čiastkové merania, ktoré uskutočnil väčší počet členských štátov v jednotlivých sektoroch. Tieto empirické výsledky dokazujú existenciu značnej administratívnej záťaže, ktorú možno znížiť využitím celého radu metód na znižovanie nákladov uvedených nižšie bez toho, aby boli dotknuté ciele základných právnych predpisov.

3.2. Ponaučenie pre vypracovanie cieľov EÚ

3.2.1 Spoločný cieľ 25 % ako pevný bod programu

Zo skúsenosti hodnotených členských štátov vyplýva, že všeobecný cieľ by sa mal stanoviť v počiatočnej etape spolu so začatím merania podľa dohodnutej metodiky. Komisia sa domnieva, že Európska rada by mala tento spoločný cieľ stanoviť na jar 2007. Navrhuje, aby sa zníženie administratívnej záťaže v celej EÚ rovnalo 25 % a aby sa tento cieľ použil ako politická opora, ktorá bude slúžiť ako impulz pre ďalšiu činnosť.

Konkrétnejšie, Komisia sa tiež domnieva, že Európska rada by mala potvrdiť cieľ zníženia záťaže o 25 % tak pre právne predpisy ES, ako aj pre ich transpozičné a vykonávacie opatrenia. Európska rada by mala vyzvať členské štáty, aby najneskôr do októbra 2008 stanovili porovnateľné ciele na národnej úrovni. Len takáto kombinovaná stratégia bude prínosom pre podniky v podobe jasného zlepšenia podnikateľského prostredia.

3.2.2 Spoločná činnosť EÚ a členských štátov pri znižovaní administratívnej záťaže

V tomto akčnom programe predstavuje Komisia svoje plány na meranie a znižovanie administratívnej záťaže spojené s právnymi predpismi Spoločenstva a s tým súvisiace transpozičné opatrenia. Plnohodnotné využite prínosu spoločného cieľa 25 % však vyžaduje rovnaký záväzok všetkých členských štátov v súvislosti s výlučne vnútroštátnymi a regionálnymi opatreniami a transpozíciou.

Pokiaľ ide o tie časti merania, ktoré má uskutočniť Komisia s pomocou členských štátov, činnosť sa zameria na záťaž, ktorá vzniká v prioritných oblastiach, ktoré sú uvedené v tomto akčnom programe[22]. Očakáva sa, že spoločný cieľ zníženia záťaže o 25 % sa dosiahne do 5 rokov. Navrhuje sa, aby sa dosiahnutý pokrok zhodnotil na jar v roku 2009. Tento časový rámec je ambiciózny vzhľadom na to, že meranie v takomto rozsahu sa doteraz ešte nikdy neuskutočnilo a zaberie značné množstvo času (v súčasnosti sa odhaduje na minimálne 1,5 roka). Komisia a členské štáty budú musieť na účely zníženia záťaže vypracovať návrhy na zníženie záťaže, v ktorých bude uvedené, prečo informačné povinnosti už nie sú potrebné. Napokon, o zmenách potrebných na úrovni Spoločenstva sa bude musieť do veľkej miery rozhodovať v medziinštitucionálnom procese. Tento časový rámec si preto od inštitúcií EÚ a členských štátov vyžiada pevný záväzok, aby sa zabezpečilo ukončenie legislatívnych procesov na úrovni EÚ a členských štátov dostatočne včas na to, aby mohli byť príslušné opatrenia účinné do roku 2012.

Navrhuje sa stanovenie konkrétnejších čiastkových cieľov pre jednotlivé politické oblasti na základe výsledkov meraní vykonaných do zasadnutia Európskej rady, ktoré sa bude konať na jar 2009: vyššie ciele zníženia by sa mohli predpokladať v oblastiach tých politík, kde je administratívna záťaž obzvlášť vysoká a kde je značný priestor na jej znižovanie. Všeobecne povedané, malo by byť jasné, že 25 % je celkový politický cieľ. Následne sa predpokladajú diferencované ciele. Ciele sa môžu líšiť najmä medzi jednotlivými členskými štátmi v závislosti od tradícií v oblasti právnej úpravy, medzi jednotlivými sektormi a dokonca aj medzi jednotlivými právnymi predpismi v závislosti od miery regulácie a možnosti administratívneho zjednodušenia.

Navrhuje sa, aby sa cieľ stanovil s ohľadom na úroveň administratívnej záťaže prevládajúcej v roku 2004, čím by sa zabezpečilo, aby boli Spoločenstvo a členské štáty odmenené za kroky, ktoré už vykonali[23].

Vzhľadom na to, že budúce návrhy na zjednodušenie administratívnej záťaže nezmenia ani politické ciele špecifických návrhov, ani podstatu politiky Spoločenstva, sa odporúča, aby sa dané tri inštitúcie dohodli na priorite pre návrhy na znižovanie administratívnej záťaže v medziinštitucionálnom rozhodovacom procese[24].

4. Stratégia pre okamžité konanie

Tieto ciele dopĺňajú ambicióznu dlhodobú agendu pre zmenu. Komisia však zároveň navrhuje, aby sa práce začali už v prvom polroku 2007 na obmedzenom počte návrhov na zníženie administratívnej záťaže na úrovni Spoločenstva. Komisia už identifikovala sériu zrýchlených opatrení, ktoré by prostredníctvom malých zmien v základných právnych predpisoch mohli predstavovať značný prínos. Malo by sa preto dať o nich relatívne priamo rozhodnúť a mali by sa dať uplatniť bez toho, aby došlo k zmene celkového účelu daného právneho predpisu. Návrhy sú založené na konzultáciách so zainteresovanými stranami a na návrhoch odborníkov z členských štátov a Komisie. Rýchla realizácia týchto zmien a doplnení v praxi si vyžiada silný záväzok zo strany Rady a Parlamentu. Komisia by preto chcela vyzvať Európsku radu, aby vyzvala Radu a Európsky parlament, aby po vypracovaní príslušných návrhov Komisiou stanovili opatreniam uvedeným v prílohe III vysokú prioritu.

V prílohe III sa navrhuje 11 oblastí, v ktorých by zníženie administratívnej záťaže mohlo znížiť náklady približne o 1,2 miliardy EUR[25].

5. Spoločné zásady znižovania administratívnej záťaže

Meranie administratívnych požiadaviek v EÚ nie je samo o sebe cieľom. Cieľom je znížiť byrokraciu pre podniky v Európe. Bez ohľadu na otázku, ako znížiť túto záťaž, Komisia navrhuje, aby sa v rámci tohto procesu používali uvedené zásady, pretože by mohli byť značným prínosom pri znižovaní administratívnej záťaže:

- znížiť frekvenciu nahlasovacej povinnosti na minimálnu úroveň, ktorá je potrebná na splnenie základných cieľov právnych predpisov a zjednotiť frekvenciu podávania správ pri rôznych príbuzných právnych predpisoch tam, kde je to možné;

- preskúmať či sa rovnaká informačná povinnosť nevyžaduje niekoľkokrát v rámci rozličných postupov a eliminovať prekrývanie sa povinností (napr. množstvo informačných povinností v oblasti životného prostredia vyžaduje v súčasnosti viac právnych predpisov);

- požadovať elektronické a internetové podávanie správ všade tam, kde sa v súčasnosti vyžaduje zber informácií v papierovej podobe, využívaním inteligentných portálov. ak je to možné;

- zaviesť prahové hodnoty pre informačné povinnosti a obmedziť ich pre malé a stredne veľké podniky vždy, keď je to možné, alebo sa spoľahnúť na odber vzoriek (je dobre známe, že malé a stredné podniky obzvlášť trpia kvôli administratívnej záťaži, preto by zber údajov na informačné účely mal túto skutočnosť zohľadňovať);

- zvážiť nahradenie informačných povinností kladených na všetky podniky v danom sektore prístupom založeným na riziku – zamerať informačné povinnosti na tie hospodárske subjekty, ktorých činnosť predstavuje najvyššie riziko;

- obmedziť alebo zrušiť informačné povinnosti, pokiaľ sa tieto týkajú základných požiadaviek, ktoré od prijatia informačnej požiadavky zanikli alebo boli pozmenené (napr. v cestnej doprave stále existujú informačné povinnosti, ktoré pochádzajú z obdobia, kedy sa na prevádzku medzinárodnej dopravy vyžadovalo povolenie);

- Poskytovať oficiálne vysvetlenia celých súborov právnych prepisov, ktoré by buď mohli brzdiť podnikateľskú činnosť alebo ktoré by si mohli vyžiadať získanie právneho stanoviska.

6. Ďalšie kroky

Komisia vo svojom strategickom hodnotení lepšej právnej úpravy v Európskej únii[26] počíta s celým radom krokov. Medzi tieto kroky patrí aj predloženie tohto akčného programu na zníženie administratívnej záťaže na základe výsledkov konzultácií o tomto pracovnom dokumente a o strategickom hodnotení lepšej právnej úpravy.

[pic]

Komisia, ostatné inštitúcie EÚ a členské štáty by následne začali realizovať program merania a podnikli by kroky týkajúce sa zrýchlených opatrení. Rozsiahle meranie v súvislosti s právnymi predpismi ES a s nimi spojenými transpozičnými opatreniami začne Komisia vykonávať na jar v roku 2007 a správu podá v štvrtom štvrťroku roku 2008. Táto činnosť sa bude monitorovať aj prostredníctvom programu priebežného zjednodušovania, ktorý už obsahuje celý rad dôležitých návrhov na zníženie administratívnej záťaže[27]. O pokroku dosiahnutom pri znižovaní administratívnej záťaže sa budú pravidelne podávať správy. Členské štáty by mali paralelne vykonávať podobnú činnosť a znížia záťaž úpravou vnútroštátnych a/alebo regionálnych právnych predpisov. Členské štáty by mali podávať správy o svojich národných programoch na znižovanie administratívnej záťaže v kapitole “lepšia právna úprava” vo svojich správach o pokroku dosiahnutom v rámci stratégie pre rast a zamestnanosť. Týmto spôsobom bude Komisia každoročne podávať správy o celkovom pokroku – na úrovni Spoločenstva a na národnej úrovni – vo svojej ročnej správe o pokroku dosiahnutom v rámci stratégie pre rast a zamestnanosť, čím bude pomáhať Európskej rade ďalej usmerňovať tento program. Ako je uvedené vyššie, zasadnutie Európskej rady, ktoré sa bude konať na jar v roku 2009, bude dôležitým medzníkom akčného programu a ročná správa Komisie o pokroku za rok 2008 bude preto obsahovať hodnotenie programu v polovici obdobia, ku ktorému budú v prípade potreby priložené ďalšie návrhy na posilnenie programu.

Očakáva sa, že do marca 2009 všetky členské štáty dokončia svoje merania, aspoň v prioritných oblastiach na národnej úrovni, a budú pripravené stanoviť si svoje vlastné konkrétne národné ciele. Pre členské štáty je to proces, pri ktorom sa nevyhnutne zohľadní rôzny východiskový stav, pretože niektoré z nich už vykonali základné merania a pokračujú v realizácii svojich programov na znižovanie nákladov.

Iba ak sa do riešenia zapoja všetky zúčastnené strany podľa vyššie uvedeného časového harmonogramu, potom Európska rada bude môcť na svojom jarnom zasadaní v roku 2012 zhodnotiť celý strategický program a ukončiť ho.

8. Závery

Akčný program uvedený v tomto oznámení má šance významnou mierou prispieť k zlepšeniu podnikateľského prostredia v EÚ. Obsahuje podrobný plán merania a znižovania zbytočnej administratívnej záťaže v EÚ, ako aj ciele na usmerňovanie tohto procesu.

Akčný program si vyžiada pevný záväzok zo strany členských štátov a spolutvorcov právnych predpisov Od Európskej rady sa preto vyžaduje, aby na svojom jarnom zasadaní v roku 2007:

14. potvrdila akčný program na znižovanie administratívnej záťaže uvedený v tomto oznámení vrátane vybraných prioritných oblastí, navrhovanej metodiky, zásad znižovania záťaže, zoznamu zrýchlených opatrení a organizačnej štruktúry;

15. vyzvala členské štáty, aby podporili Komisiu pri meraní administratívnej záťaže spojenej s právnymi predpismi Spoločenstva a ich transpozíciou, ako je uvedené v tomto oznámení;

16. stanovila spoločný cieľ zníženia administratívnej záťaže spôsobenej právnymi predpismi ES a vnútroštátnymi právnymi predpismi v celkovej výške 25 %, ktorý sa má dosiahnuť do roku 2012. Na uľahčenie dosiahnutia tohto cieľa by sa mal stanoviť 25 % cieľ osobitne pre administratívnu záťaž spojenú s právnymi predpismi ES a ich transpozíciou. Tento cieľ bude potom diferencovaný v rámci prioritných oblastí na základe výsledkov akčného programu;

17. vyzvala členské štáty, aby najneskôr do októbra 2008 stanovili ciele pre zníženie administratívnej záťaže na národnej úrovni a počnúc októbrom 2007 vo svojich výročných správach o pokroku dosiahnutom pri plnení stratégie pre rast a zamestnanosť informovali o meraní a znižovaní administratívnej záťaže;

18. vyzvala Radu a Európsky parlament, aby po vypracovaní príslušných návrhov Komisiou stanovili vysokú prioritu opatreniam uvedeným v prílohe III, aby mohli byť prijaté čo najskôr v roku 2007;

19. PRÍLOHA I: Minimálne požiadavky na harmonizáciu

Keďže členské štáty, ktoré už dokončili svoje základné merania, prijali trochu odlišné varianty ako je pôvodný ŠMN, je ťažké porovnávať existujúce údaje medzi jednotlivými krajinami, najmä pri pokuse zhrnúť výsledky a určiť pôvod IP.

Pilotný projekt, ktorý sa skončil v októbri 2006, ukázal, že bude potrebná určitá minimálna úroveň harmonizácie definícií, ktorá umožní overovanie a porovnávanie údajov medzi krajinami, predloženie zmysluplných výsledkov na úrovni EÚ a stanovenie ad hoc cieľov pre znižovanie záťaže. Týka sa to najmä:

- klasifikácie IP podľa ich pôvodu;

- percentuálne štandardizovaných nákladov (režijných nákladov);

- typu príslušných administratívnych činností a dotknutého obyvateľstva (segmentácie počtu sektorov firiem);

- definície „efektívneho podnikania“;

- príslušných subjektov (napr. domácnosti, podniky, administratíva, atď.)

V súlade so stratégiou pre rast a zamestnanosť Komisia navrhuje, aby sa obmedzila pôsobnosti akčného plánu na povinnosti ukladané podnikom[28].

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations

No. | Area | EC Legislation |

1 | Company Law 1 | Fourth Council Directive 78/660/EEC of 25 July 1978 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty on the annual accounts of certain types of companies. |

3rd Council Directive of 9 October 1978 (78/855/EEC) |

6th Council Directive of 17 December 1982 (82/891/EEC) |

Second Council Directive of 13 December 1976 on coordination of safeguards which, for the protection of the interests of members and others, are required by Member States of companies within the meaning of the second paragraph of Article 58 of the Treaty. |

2 | Pharmaceutical legislation | Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council of 6 November 2001 on the Community code relating to medicinal products for human use |

Directive 2001/20/EC on the approximation of laws, regulations and administrative provisions of the Member States relating to the implementation of good clinical practice in the conduct of clinical trials on medicinal products for human use |

3 | Working environment/ employment relations | Council Directive 89/391/EEC of 12 June 1989 on the introduction of measures to encourage improvements in the safety and health of workers at work |

Directive 92/57/EEC of 24 June 1992 on the implementation of minimum safety and health requirements at temporary or mobile construction sites |

4 | Tax law (VAT) | Sixth Council Directive 77/388/EEC of 17 May 1977 on the harmonization of the laws of the Member States relating to turnover taxes - Common system of value added tax: uniform basis of assessment |

5 | Statistics | Council Regulation (EEC) No 3330/91 on the statistics relating to the trading of goods between Member States |

Council Directive 2001/109/EC of the EP and Council on fruit trees; Council; Council Directive 93/23/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on pig production, Council Directive 93/24/EEC of 1 June 1993 on the statistical surveys to be carried out on bovine animals |

Council Regulation (EEC N) 3924/91of 19 December 1991 on the establishment of a Community survey of industrial production |

Council Regulation (EC, Euratom) No 58/97 of 20 December 1996 concerning structural business statistics |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

6 | Agriculture and Agricultural Subsidies | Council Regulation (EC) 1782/2003 of 29 September 2003 establishing common rules for direct support schemes under the common agricultural policy and establishing certain support schemes for farmers 2. |

Commission Regulation (EC) No 1291/2000 of 9 June 2000 Laying down common detailed rules for the application of the system of import and export licences and advance fixing certificates for agricultural products. |

7 | Food Safety | Regulation (EC) No 1760/2000 of the European Parliament and of the Council of 17 July 2000 establishing a system for the identification and registration of bovine animals and regarding the labelling of beef and beef products and repealing Council Regulation (EC) No 820/97 |

Council Regulation (EC) No 21/2004 of 17 December 2003 establishing a system for the identification and registration of ovine and caprine animals and amending Regulation (EC) No 1782/2003 and Directives 92/102/EEC and 64/432/EEC. |

Directive 2000/13/EC of the European Parliament and of the Council of 20 March 2000 on the approximation of the laws of the Member States relating to the labelling, presentation and advertising of foodstuffs. |

Council Regulation (EC) 1/2005 - Protection of animals during transport and related operations. |

Regulation 1830/2003 GMOs - traceability rules require that operators have in place system to hold information for 5 years. |

Council Directive Plant health – legislation requires operators to keep plant passports (certificates confirming compliance with EC legislation in this area) for 1 year. |

Directive 98/6/EEC of the European Parliament and the Council of 16 February 1998 on consumer protection in the indication of the prices of products offered to consumers |

8 | Transport | Regulation (EC) No 561/2006 of the European Parliament and of the Council of 15 March 2006 on the harmonisation of certain social legislation relating to road transport and amending Council Regulations (EEC) No 3821/85 and (EC) No 2135/98 and repealing Council Regulation (EEC) No 3820/85 3 |

(Directive 2004/49/EC of the European Parliament and of the Council of 29 April 2004 on safety on the Community's railways and amending Council Directive 95/18/EC on the licensing of railway undertakings and Directive 2001/14/EC on the allocation of railway infrastructure capacity and the levying of charges for the use of railway infrastructure and safety certification (Railway Safety Directive);) |

9 | Fisheries | Council Regulation (EEC) No 2847/93 of 12 October 1993 establishing a control system applicable to the common fisheries policy |

Annex II: Priority areas for the Commission's measurement of administrative burdens deriving from information obligations |

No. | Area | EC Legislation |

10 | Financial Services | Directive 2006/48/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 relating to the taking up and pursuit of the business of credit institutions. |

Directive 2006/49/EC of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on the capital adequacy of investment firms and credit institutions. |

Directive 2002/83/EC of the European Parliament and of the Council of 5 November 2002 concerning life insurance |

11 | Environment | Regulation (EC) No 1013/2006 of the European Parliament and of the Council of 14 June 2006 on shipments of waste 4 |

Council Directive 96/61/EC of 24 September 1996 concerning integrated pollution prevention and control 5 |

Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) Directive 2002/96/EC. |

Directive 2000/53/EC of the European Parliament and of the Council of 18 September 2000 on end-of life vehicles |

Directive 2003/105/EC of the European Parliament and of the Council of 16 December 2003 amending Council Directive 96/82/EC on the control of major-accident hazards involving dangerous substances |

12 | Cohesion policy | Council Regulation (EC) No 1105/2003 of 26 May 2003 amending Regulation (EC) No 1260/1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

Council Regulation (EC) No 1260/1999 of 21 June 1999 laying down general provisions on the Structural Funds. |

Commission Regulation (EC) No 621/2004 of 1 April 2004 laying down rules for implementing Council Regulation (EC) No 1164/94 as regards information and publicity measures concerning the activities of the Cohesion Fund. |

13 | Public Procurement 6 | Directive 2004/17/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 coordinating the procurement procedures of entities operating in the water, energy, transport and postal services sectors. |

Directive 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 on the coordination of procedures for the award of public work contracts, public supply contracts and public service contracts. |

Commission Regulation (EC) No 1564/2005 of 7 September 2005 establishing standard forms for the publication of notices in the framework of public procurement procedures pursuant to Directives 2004/17/EC and 2004/18/EC of the European Parliament and of the Council (Text with EEA relevance). |

(1) A separate study to measure administrative cost stemming from company law is already in progress. |

(2) The administrative burden related to Council Regulation (EC) No 1782/2003 is measured in a separate study which is ongoing. The results of this study will be available in 2007 and will be taken into account when the regulation will be up for review in 2008. Any reduction in administrative burden resulting from this review will be taken into account for the 25% administrative burden target |

(3) Measurement to focus on the benefits of the new act compared to the old legislation 4) The measurement for this piece of legislation will commence only in 2008 in order to provide an insight into the expected reductions made by the 2006 revision as compared to the 1993 regulation. (5) The Commission is completing a full review of the IPPC directive and will propose a legislative revision before the end of 2007. Administrative burdens have been taken into account as a part of this review and the work of the consultants will therefore primarily focus on identifying and measuring those burdens that exist as a result of Member States' application of the directive. |

(6) Measurements in the public procurement area shall be carried out as an integrated part of the overall intermediate evaluation of these relevant Directives currently scheduled to commence in 2008 |

Annex III Items for fast track actions

Area | Company Law |

Description | Ease requirements regarding written reports to the stockholders in case of merger and division |

EC legislation | Third Council Directive 78/855/EEC of 9 October 1978 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty concerning mergers of public limited liability companies and Sixth Council Directive 82/891/EEC of 17 December 1982 based on Article 54 (3) (g) of the Treaty, concerning the division of public limited liability companies |

Reduction measure | Make the requirements voluntary and give stockholders the opportunity to decide whether the document should be drawn up in a national merger or division to align with the provision of the tenth directive |

Area | Agriculture |

Description | Ease the obligations for farmers, collectors and/or processors of energy crops that have to be complied with in order for the farmers to receive support for the cultivation of energy crops |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 1973/2004 |

Reduction measure | Reduce the reporting obligation for the operators and make it possible to replace the obligatory lodging of a security by the operators by another system offering equivalent assurance for the good financial control of the system |

Area | Agriculture |

Description | Ease the requirements concerning the documentary proof to be delivered by operators in order to receive export refunds for exporting certain agricultural produce |

EC legislation | Commission Regulation (EC) No 800/1999 |

Reduction measure | Raise threshold. Article 16(1) requires exporters to deliver a copy of a customs document as proof of importation in a third country in order to get differentiated refunds paid. Under certain conditions the paper copy may be replaced by IT generated information. Article 17 gives Member States the option to waive the requirement of article 16 (1) for refunds up to certain thresholds, depending on the destination. In that case only a transport document is required. To the extent possible, an extension of the waiver in order to cover more situations will be considered |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations on farmers |

EC legislation | Council Directives 93/23/EEC; 93/24/EEC and 93/25/EEC |

Reduction measure | Reduce frequency of certain agricultural statistics to once a year by merging and simplifying the 3 Directives. More specifically frequencies will be reduced for surveys in Member States with pig populations smaller than 3 million head and cattle population smaller than 1.5 million heads. Furthermore, Member States will be allowed to use sources other than surveys (e.g. the system for the identification and registration of bovine animals) to make the required estimates, thus easing the response burden on farmers |

Area | Statistics |

Description | Ease certain statistical obligations regarding the information society |

EC legislation | Implementing regulation applying (EC) No 808/2004 of the European Parliament and of the Council of 21 April 2004 concerning Community statistics on the information society |

Reduction measure | Simplify the ordinary and sector questionnaire in the annual Commission Regulation that implements regulation 808/2004, thus easing the administrative burdens for respondents. The proposal aims at reducing the volume of statistical questions posed to businesses in the information society. |

Area | Transport |

Description | Ease certain obligations to provide transport statistics |

EC legislation | EEC Council: Regulation No 11 concerning the abolition of discrimination in transport rates and conditions, in implementation of Article 79 (3) of the Treaty establishing the European Economic Community |

Reduction measure | Remove the obligation to provide information on tariffs, agreements, price deals and transport. The proposal will remove outdated requirements (from 1960) for documentation on a series of issues when transporting goods across national borders within the EU. |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the transport sector |

EC legislation | Council Directive 96/26/EC of 29 April 1996 on admission to the occupation of road haulage operator and road passenger transport operator and mutual recognition of diplomas, certificates and other evidence of formal qualifications intended to facilitate for these operators the right to freedom of establishment in national and international transport operations. |

Reduction measure | Introduce electronic register to enhance exchange of data and allow targeted checks, thereby reducing administrative burdens on businesses. |

Area | Transport |

Description | Ease information obligations in the maritime sector |

EC legislation | Council Directive 96/35/EC of 3 June 1996 on the appointment and vocational qualification of safety advisers for the transport of dangerous goods by road, rail and inland waterway |

Reduction measure | Simplify the administrative procedures both for public authorities (EU or national) and for private bodies. |

Area | Food hygiene |

Description | Exempt small businesses from certain HACCP requirements |

EC legislation | Regulation 852/2004 |

Reduction measure | Exempt mall retailers (butchers, bakers etc.) from certain HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point) requirements, thereby not imposing the same burdens on small butchers, bakers, etc. as on large supermarkets.. |

Area | Food hygiene |

Description | Simplify administrative requirements for small fishing vessels |

EC legislation | Regulation 853/2004 |

Reduction measure | Remove unnecessary requirements for small fishing vessels |

[1] Pracovný dokument Komisie KOM(2006) 691: „Meranie administratívnych nákladov a zníženie administratívnej záťaže v Európskej únii“ Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov KOM(2006) 689: „Strategické hodnotenie programu Lepšia právna regulácia v Európskej únii“

[2] "Pilot project on administrative burdens" [ Pilotný projekt o administratívnej záťaži ], WIFO-CEPS, október 2006.

[3] "Pilot project on administrative burdens" [ Pilotný projekt o administratívnej záťaži ], WIFO-CEPS, október 2006.

[4] Gelauff, G.M.M. a A.M. Lejour (2005). Five Lisbon highlights: The economic impact of reaching these targets. [Päť najvýznamnejších lisabonských cieľov: Ekonomický vplyv dosiahnutia týchto cieľov.] CPB dokument104. CPB, Haag

[5] Model EÚ – manuál , marec 2006, s. 1 (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/sec_2005_0791_anx_10_en.pdf); International Standard Cost Model Manual – measuring and reducing administrative burdens for businesses [Manuál k štandardnému medzinárodnému modelu nákladov – meranie a znižovanie administratívnej záťaže podnikov] , október 2005, s. 7 (http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf).

[6] "International SCM manual" [Manuál k medzinárodnému ŠMN] http://www.oecd.org/dataoecd/32/54/34227698.pdf

[7] Európska komisia, pracovný dokument útvarov Komisie, príloha k Oznámeniu o lepšej právnej úprave pre rast a zamestnanosť v Európskej únii z roku 2005, Minimalizácia administratívnych nákladov, ktoré spôsobujú právne predpisy, podrobný náčrt možného modelu čistých administratívnych nákladov v EÚ, SEK(2005) 175, 16.3.2005.

[8] Používanie ŠMN zaznamenalo značný pokrok v rámci regulačných reforiem v niekoľkých členských štátoch a tento akčný program sa evidentne zameriava na využitie týchto skúseností. ŠMN sa v súčasnosti používa v 17 členských štátoch a v OECD. http://www.administrative-burdens.com/

[9] Pozri pracovný dokument útvarov Komisie, Vytvorenie spoločnej metodiky EÚ na hodnotenie administratívnych nákladov uložených právnymi predpismi EÚ – Správa o pilotnej fáze (apríl– september 2005), SEK(2005) 1329, ktorý tvorí prílohu k oznámeniu o „spoločnej metodike EÚ na hodnotenie administratívnych nákladov uložených právnymi predpismi“ KOM(2005) 518 z 21. októbra 2005.

[10] Pozri http://ec.europa.eu/governance/impact/docs_en.htm.

[11] Pozri napríklad vplyv na poštové služby SEK(2006) 1292 ako sprievodný dokument KOM(2006) 594.

[12] Hoci sa využíva spoločná metodika, znižovanie administratívnej záťaže sa líši od bežnej praxe hodnotenia vplyvov. Cieľom tohto znižovania administratívnej záťaže je poskytnúť komplexné ex-post meranie právnych predpisov v oblasti určitej politiky na všetkých úrovniach právnych predpisov a potom následne identifikovať ciele znižovania. Hodnotenie vplyvov na druhej strane meria všetky náklady a prínosy možných politických riešení, pričom metodika hodnotenia administratívnej záťaže je len čiastočný nástroj na meranie, ktorý sa má uplatňovať úmerne a má sa používať len na ex-ante hodnotenie vplyvov navrhovaných zmien právnych predpisov (marginálny prístup).

[13] SEK(2005) 175.

[14] Spojené kráľovstvo zmapovalo takmer 20 000 povinností v porovnaní s Dánskom (1 100 povinností) a Holandskom (3 000 povinností).

[15] Pracovný dokument Komisie KOM(2006) 691: „Meranie administratívnych nákladov a zníženie administratívnej záťaže v Európskej únii“

[16] Komisia bude aj napriek tomu analyzovať administratívne požiadavky kladené na všetkých príjemcov finančných prostriedkov v rámci politiky súdržnosti. Okrem toho tento akčný program nebráni iným iniciatívam Komisie zameraným na znižovanie administratívnej záťaže pre občanov, verejnú správu a/alebo sektor dobrovoľníckych organizácií.

[17] Ďalšie technické podrobnosti pozri v publikácii „Model EÚ – manuál“ (http://ec.europa.eu/governance/impact/docs/sec_2005_0791_anx_10_en.pdf).

[18] KOM (2006) 689, s. 10.

[19] Štruktúrovaný bude prostredníctvom pilotného projektu navrhnutého v rozpočte na rok 2007 (referenčná rozpočtová položka: 26 01 08).

[20] Správa skupiny Svetovej banky o holandskom programe znižovania administratívnej záťaže, november 2006; Zjednodušovanie administratívy v Holandsku, OECD, 24. novembra 2006.

[21] Niektoré krajiny si stanovili celkový „politický“ cieľ skôr ako získali výsledky (UK, SE) alebo dokonca ešte pred začatím fázy merania (NL, DK, CZ, AT). Všetky tieto krajiny si stanovili cieľ 25 % s výnimkou Českej republiky (20 %).

[22] Administratívna záťaž súvisiaca s nariadením Rady (ES) č. 1782/2003 sa meria v rámci osobitnej štúdie, ktorá práve prebieha. Výsledky tejto štúdie budú k dispozícii v roku 2007 a budú zohľadnené pri hodnotení nariadenia v roku 2008. Prípadne zníženie administratívnej záťaže vyplývajúce z tohto preskúmania sa zohľadní v 25 %-nom cieli zníženia administratívnej záťaže.

[23] Vyhodnotené budú aj účinky zníženia záťaže dosiahnuté pomocou programu priebežného zjednodušovania.

[24] Medziinštitucionálna dohoda o lepšej právnej úprave z decembra 2003 (Ú. v. EÚ C 321, 31.12.2003, s. 1).

[25] Celková suma sa ešte stále počíta.

[26] KOM(2006) 689, 14. 11. 2006.

[27] Pozri “Prvá správa o pokroku dosiahnutom v rámci stratégie zjednodušovania na zlepšenie regulačného prostredia”, pracovný dokument útvarov Komisie z októbra 2006. Napríklad v týchto oblastiach politiky:Životné prostredie: revízia smernice o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania (IPPC) a ostatných súvisiacich právnych predpisov o priemyselných emisiách so zameraním na zlepšenie zrozumiteľnosti a súladu (najmä pokiaľ ide o podávanie správ) a zjednodušovanie požiadaviek; smernica o stavebných výrobkoch so zameraním na zjednodušenie a zníženie administratívnej záťaže, najmä pre malé a stredné podniky (MSP) prostredníctvom lepšej flexibility pri formulácii a využití technických špecifikácií, ako aj odstránením prekážok pri implementácii, ktoré doposiaľ bránili vytvoreniu celistvého vnútorného trhu so stavebnými výrobkami; uľahčiť hospodárskym subjektom predkladanie štatistických správ, s možnosťou udelenia výnimky pre MSP, zohľadnením výsledku prebiehajúceho pilotného projektu merania a znižovania administratívnych nákladov a realizačnej štúdie, ktorá analyzuje funkčnosť zberného systému, ktorý je obmedzený na jeden tok.

[28] Komisia bude aj napriek tomu analyzovať administratívne požiadavky kladené na všetkých príjemcov finančných prostriedkov v rámci politiky súdržnosti (z kohéznych fondov). Táto analýza bude slúžiť ako pilotný projekt. Okrem toho, tento akčný program nebráni iným iniciatívam Komisie zameraným na znižovanie administratívnej záťaže pre občanov, verejnú správu a/alebo sektor dobrovoľníckych organizácií.