28.12.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 320/17


Uverejnenie žiadosti v zmysle článku 6 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006 o ochrane zemepisných označení a označení pôvodu poľnohospodárskych výrobkov a potravín

(2006/C 320/09)

Týmto uverejnením sa vzniká právo na vznesenie námietky v zmysle článku 7 nariadenia Rady (ES) č. 510/2006. Vyhlásenia obsahujúce námietky musia byť doručené Komisii v lehote do šiestich mesiacov od dátumu uverejnenia.

SÚHRN

NARIADENIA RADY (ES) č. 510/2006

Žiadosť o zápis do registra v zmysle článkov 5 a 17 ods. 2

„CAFÉ DE COLOMBIA“

ES č.: CO/PGI/0467/08.06.2005

CHOP ( ) CHZO ( X )

Tento súhrn je informatívneho charakteru. Záujemcovia si môžu na získanie podrobnejších informácií vyžiadať úplnú verziu špecifikácie od vnútroštátnych orgánov uvedených v oddiele 1 alebo od Európskej Komisie (1).

1.   Príslušný orgán v tretej krajine:

Názov:

Superintendencia de Industria y Comercio de la República de Colombia

Adresa:

Carrera 13 no 27-00, Bogotá, Colombia

Telefón:

(57-1) 382 08 40

Fax:

(57-1) 382 26 95

Elektronická adresa:

info@sic.gov.co

2.   Skupina žiadateľov:

Názov:

Federación Nacional de Cafeteros de Colombia

Adresa:

Calle 73 no 8-13, Bogotá, Colombia

Telefón:

(57-1) 313 66 00

Fax:

(57-1) 217 21 90

Elektronická adresa:

propiedad.intelectual@cafedecolombia.com

Zloženie:

Výrobcovia/spracovatelia ( X ) Ostatné kategórie ( )

3.   Druh výrobku:

Trieda 1.8 (ostatné výrobky uvedené v prílohe I k zmluve): Káva (kapitola 9 prílohy I k zmluve)

4.   Špecifikácia (súhrn podmienok v zmysle článku 4 ods. 2)

4.1.   Názov výrobku: „Café de Colombia“

4.2.   Opis: Výrobok „Café de Colombia“ je definovaný ako káva, ktorá rastie v kolumbijskej kávovej oblasti, ktorá je definovaná v popise špecifikácií a ktorá spĺňa vývozné podmienky stanovené Národným výborom pestovateľov kávy a ktorá má po spracovaní nasledujúce vlastnosti: jemná, s čistou šálkou, so strednou a vysokou kyslosťou a silou, výraznou a plnou arómou.

V kolumbijskej kávovej oblasti sa pestuje len odroda Arabica. Hlavné odrody alebo rastliny kávy druhu arabica, ktoré sa pestujú v Kolumbii sú známe ako Caturra, Típica, Borbón, Maragogipe, Tabi, Colón, San Bernardo a „Colombia“, ktorá je teraz známa ako Castillo. Zelená alebo spracovaná káva „Café de Colombia“ môže byť vyrobená z jedného z týchto druhov alebo odrôd alebo z ich zmesi. Preto len káva, ktorá vo svojej spotrebiteľskej prezentácii uvádza, že obsahuje výlučne 100 % „Café de Colombia“ má bez ohľadu na svoj stav (zelená alebo pražená) uvedené vlastnosti.

4.3.   Zemepisná oblasť: Oblasť nachádzajúca sa v Kolumbijskej republike medzi 1° až 11° 15' stupňom severnej šírky, 72° až 78° západnej dĺžky a v nadmorskej výške od 400 do 2 500 metrov.

V každom prípade je potrebné zdôrazniť, že uvedená zemepisná oblasť nepokrýva celkové územie Kolumbijskej republiky.

4.4.   Dôkaz o pôvode: Možnosti vysledovania výrobku sa vykonávajú v nasledujúcich fázach:

Sledovanie pestovateľov: Sledovanie prebieha na základe databázy Informačného systému pestovateľov kávy (SICA), ktorý sleduje všetky a každú kávovú plantáž kolumbijskej kávovej oblasti, vrátane príslušných parciel. Tento mechanizmus zhromažďovania údajov je súčasťou databázy Pozemkovej správy.

Sledovanie dokladov o káve a o jej drvení: Toto sledovanie sa vykonáva prostredníctvom právnych dokumentov ako napríklad „tranzitných dokladov“ a kontrolách nákupných dokladov v skladovacích strediskách alebo pri zariadeniach na drvenie, ktoré podliehajú zákonne regulovanej registrácii a prevádzke.

Sledovanie zelenej kávy: Po prechode zariadeniami na drvenie, ktoré sú riadne zaregistrované v súlade s rezolúciou č. 1 z roku 2002 Národného výboru pestovateľov kávy „tranzitné doklady“, ktoré sú normatívne upravené v Kolumbijskom dekréte 2685 z roku 1999 sú naďalej právnym dokumentom, ktorý sprevádza každú šaržu kávy určenej na vývoz.

Sledovanie vývozu: Vývozcov sledujú pomocou tranzitného dokladu rovnako colné úrady ako ALMACAFÉ, orgán, ktorému delegovala tieto kontroly Národná federácia pestovateľov kávy. Okrem toho tiež existuje register vývozcov, ktorý sa riadi podľa rozhodnutia č. 355 z roku 2002 ministerstva zahraničného obchodu, pre vývozcov spĺňajúcich kritériá stanovené v rozhodnutí Národného výboru pestovateľov kávy č. 3 z roku 2002. ALMACAFÉ vykonáva tiež záverečné kontroly v prístave za účelom sledovať splnenie kvalitatívnych kritérií pre kávu „Café de Colombia“.

Sledovanie praženej kávy: Pražiarne, ktoré sa nachádzajú v Kolumbii regulujú možnosti vysledovania kávy „Café de Colombia“ na základe rozhodnutia Národného výboru pestovateľov kávy č. 1 z roku 2002. Možnosti vysledovania mimo Kolumbie sa vykonávajú prostredníctvom dohôd o osvedčených metódach, ktoré podpisujú zahraničné pražiarne a tiež prostredníctvom rôznych kontrolných mechanizmov, ako vykonávanie skúšok kvality kontrolnými spoločnosťami a ochutnávačmi.

4.5.   Spôsob výroby: Fázy spracovania výrobku sú nasledujúce: zber, spracovanie a drvenie:

Zber: Zber kávového plodu nastáva medzi 210 a 224 dňami od rozkvetu, s plodmi v polozrelom, zrelom a prezrelom stave a zbiera sa selektívne (zrno po zrne) a najčastejšie ručne.

Spracovanie: Postup čistenia (spracovania) obalom chránenej kávy sa vykonáva prostredníctvom použitia vody („proces vlhkého spracovania“) a skladá sa z nasledujúcich fáz (1) odstránenie dužiny, (2) čistenie kávy bez dužiny (3) odstránenie slizu (kvasenie) (4) premývanie (5) sušenie.

Drvenie: odstráni sa suchá pergamenová šupka v drviacich strojoch, čím sa získajú zrná kávy, ktoré sa triedia v strojoch podľa veľkosti, farby a hustoty.

Praženie: nevykonáva sa nutne v zemepisnej oblasti, spočíva v zohrievaní zeleného zrna s definovanými vlastnosťami pochádzajúceho z kolumbijskej kávovej oblasti, ako posledný krok pred prípravou kávového nápoja. Tento postup zvýrazňuje organoleptické vlastnosti (jemnosť, svetlosť šálky, so strednou a vysokou kyslosťou a silou, výraznou a plnou arómou), ktoré sú charakteristické pre zelenú kávu „Café de Colombia“pochádzajúcu z kolumbijskej kávovej oblasti.

4.6.   Spojenie: Spojenie potvrdzujú nasledujúce skutočnosti:

Zemepisné: Špecifická zemepisná poloha kolumbijskej kávovej oblasti v kombinácii s klimatickými vlastnosťami, zvláštnou pôdou a reliéfom, dodávajú káve „Café de Colombia“ špecifické fyzické a organoleptické vlastnosti.

Agroklimatické: Kolumbijská kávová oblasť sa nachádza v intertropickej zóne konvergencie (ITCZ). Umožňuje dve úrody ročne ako aj ročné obdobia, čo v kombinácii s horopisom spôsobuje veľmi špecifické vysoké objemy zrážok. Okrem toho sú tieto dažde v kolumbijskej kávovej oblasti ovplyvnené miestnymi zrážkami medzi údoliami a horami. Dvojitý prechod ITCZ cez kávovú oblasť spolu s rozdielnou topografiou umožňuje dosiahnutie vhodného množstva a rozdelenia dažďov počas roka s dostatočným množstvom vody na celý produktívny cyklus plodiny a zaručuje zber kávy počas celého roka. Z týchto dôvodov agroklimatického pôvodu je definovaná kolumbijská kávová oblasť charakteristická dostupnosťou „čerstvej kávy počas celého roka“.

Topografické: Kolumbijská kávová oblasť sa nachádza na svahoch horských hrebeňov kolumbijských Ánd, v oblastiach la Sierra Nevada de Santa Marta a la Serranía de la Macarena. Táto poloha spôsobuje špecifické mineralogické zloženie rôznych príbuzenských materiálov a fyzické a chemické charakteristiky pôd, ktoré sú výsledkom klimatických účinkov (najmä zrážok a teploty) a topografie prostredníctvom rôznych veterných procesov. Vďaka týmto podmienkam sa vytvorili pôdy s vysokou výživnosťou: nízka kyslosť a vysoká schopnosť udržiavania vlhkosti.

Zberové: Vďaka skutočnosti, že počas roka prebieha viacero zberov, sa na tej istej kávovej rastline nachádzajú zároveň rôzne zelené a dozreté zrná. Toto stanovuje jednu z hlavných charakteristík kávy „Café de Colombia“, pretože zber plodov kávovníka je selektívny a prevažne ručný, zrno po zrne.

Ostatné faktory: historické a tradičné, kultúrne a sociálne a spojené s prestížou kávy „Café de Colombia“.

Vďaka týmto okolnostiam je káva „Café de Colombia“ uznávaná ako kvalitná káva, ktorej zelené zrná majú sviežu vôňu a priemernú vlhkosť od 10 do 12 % s vlastnosťami, ktoré na vývoz v súčasnosti upravuje rozhodnutie Národného výrobu pestovateľov kávy č. 5 z roku 2002 o prezentácii praženej kávy.

Kolumbijská kávová oblasť je charakteristická pestovaním kávových zŕn, z ktorých sa varí nápoj s jasnou chuťou, so strednou/vysokou kyslosťou a silou a výraznou a plnou arómou. Tieto charakteristiky a kvalitatívne vlastnosti sa získavajú z kávy odrody Arabica za predpokladu prísneho dodržiavania vhodných postupov počas starostlivosti o plodiny. Preto kvalita kolumbijskej kávy závisí tiež od nasledujúcich spoločných faktorov: procesu vlhkého spracovania, ktorý je podrobne uvedený vyššie, selektívneho zberu s vysokým podielom ručného zberu, pestovania tradičnými pestovateľmi kávy a znalosti a prísnych výberových a triediacich postupov. Všetky charakteristické vlastnosti kávy „Café de Colombia“ pramenia zo špecifických podmienok, ktoré sú typické pre Kolumbijskú republiku, pokiaľ ide o kvalitu pôd, klimatické podmienky krajiny v podhorských tropických oblastiach a výšinách kolumbijskej kávovej oblasti a podobnosti postupov a procesov počas sadenia, zberu a požiadavkách na medzinárodný predaj. Kombinácii týchto faktorov, ktoré sú charakteristické a výlučné pre kolumbijskú kávovú oblasť a kávu „Café de Colombia“ vďačí tento výrobok za svoje meno, povesť a znamenitosť, ktoré ho sprevádzajú po celom svete.

Za zvláštnu zmienku stojí prestíž a reputácia kávy „Café de Colombia“. Rôzne uznania zo strany spotrebiteľov, ktoré potvrdzujú štatistické údaje, dokazujú vysokú prestíž a vynikajúcu reputáciu, ktorú dosiahla káva „Café de Colombia“. Tento výsledok sa dosiahol zásluhou kolumbijských pestovateľov kávy a ich výrobku. Preto opis dopĺňajú akreditačne dôkazy reklamných kampaní (ktoré pochádzajú od roku 1960), ktorých cieľom bolo propagovať kávu „Café de Colombia“. Vďaka tejto činnosti sa vytvorila odvtedy mnohé novinové články a správy venovali téme kávy „Café de Colombia“, ktorá sa v nich považovala za kávu vysokej kvality a prestíže. Národná kolumbijská federácia pestovateľov kávy odviedla veľké množstvo práce, tak právneho ako aj administratívneho charakteru, proti mnohým pokusom o protiprávne získanie výhody neoprávneným privlastnením si prestíže kávy „Café de Colombia“.

4.7.   Kontrolný orgán:

Názov:

ALMACAFÉ

Adresa:

Calle 73 no 8-13 Piso 2B. Bogotá, Colombia

Telefón:

(57-1) 313 66 00

Fax:

(57-1) 212 85 40

Elektronická adresa:

informacion.calidades@almacafe.com.co

ALMACAFÉ spĺňa požiadavky a technické špecifikácie uvedené v norme ISO 65.

4.8.   Označovanie: Etiketa obsahuje nasledujúce prvky: Názov: „I.G.P. CAFÉ DE COLOMBIA“.

4.9.   Vnútroštátne predpisy: Vnútroštátne právne predpisy Kolumbie. Rozhodnutie č. 486 Andskej oblasti.

Registrácia v D.O. v Kolumbii: Uznesenie dozorného orgánu pre priemysel a obchod (Superintendencia de Industria y Comercio) č. 4819 zo 4. marca 2005.


(1)  Európska Komisia, Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka, Politika kvality poľnohospodárskych výrobkov, B-1049 Brusel.