24.8.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 197/52


Stanovisko Výboru regiónov „Správa v európskom konsenze o rozvojovej politike“

(2007/C 197/09)

VÝBOR REGIÓNOV

Sa nazdáva, že demokratická správa je základom realizácie miléniových rozvojových cieľov a musí vychádzať zo širokého prístupu a že lepšia správa spoločnosti je kľúčom k úspešnej rozvojovej politike. Kľúčovým prvkom takejto správy je uznanie skutočnosti, že najlepšie rozhodnutia sa prijímajú na úrovni čo najbližšie k občanom.

Podotýka, že nestačí len zdôrazniť „rozhodujúcu úlohu, ktorú môžu zohrávať miestne orgány pri realizácii miléniových rozvojových cieľov“, nakoľko realizácia správy zároveň predpokladá, že sa na všetkých úrovniach správy v danej krajine uplatňujú spôsoby správy vychádzajúce zo zásad transparentnosti a účasti obyvateľstva pri dodržaní princípu subsidiarity.

Preto považuje v tejto situácii za nevyhnutné pripomenúť, a to najmä v súvislosti s krajinami ležiacimi pri Stredozemnom mori (z ktorých viaceré patria zároveň do stratégie pre Afriku), odporúčania uvedené už vo svojom stanovisku z 13. októbra 2005 pri príležitosti 10. výročia euro-stredomorského partnerstva a zopakované v záveroch zo seminára vo Valencii z 10. apríla 2007, ustanoviť euro-stredomorské fórum miestnych samospráv.

Poukazuje na finančnú podporu, ktorú si zaslúži miestna správa. Vyhradiť (tak ako sa uvádza v predpisoch 10. Európskeho rozvojového fondu) maximálne 15 % rozpočtovej pomoci celkovo na podporu občianskej spoločnosti, odbornú spoluprácu a správu spoločnosti v prípadoch, keď správa spoločnosti nefiguruje medzi sektormi koncentrácie, sa výboru javí ako výrazne nedostatočné. Príspevok by sa mal zvýšiť najmenej na 25 % tak, aby pokryl zároveň národný aj miestny rozmer.

Žiada Európsku komisiu, aby v súlade s cieľmi dohody o spolupráci pre rozvoj a zhodnotenie decentralizovanej spolupráce poskytla technickú a finančnú podporu a spolupracovala s ním na vytvorení burzy decentralizovanej spolupráce, ktorá umožní, aby sa aktivity decentralizovanej spolupráce medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi EÚ a ich partnermi v tretích rozvojových krajinách ľahšie rozvíjali a lepšie koordinovali.

I.   Politické odporúčania

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Správa v európskom konsenze o rozvojovej politike – K harmonizovanému prístupu v Európskej únii

KOM(2006) 421 v konečnom znení – SEC(2006) 1020, SEC(2006) 1021, SEC(2006) 1022

VÝBOR REGIÓNOV

1.

Sa stotožňuje s viacerými všeobecnými líniami oznámenia Komisie, podľa ktorých:

a)

je demokratická správa základom realizácie miléniových rozvojových cieľov a musí vychádzať zo širokého prístupu: neobmedzovať sa na boj proti korupcii, ale podporovať interakciu medzi jednotlivými prvkami, ktorých riadne fungovanie je rozhodujúce pre život a napredovanie danej krajiny v prospech všetkých,

b)

treba uprednostňovať proces osvojovania a politický dialóg pred podmienkami určovanými zvonka, ktoré môžu mať nepriaznivý vplyv na obyvateľstvo,

c)

v duchu Parížskej deklarácie z 2. marca 2005 treba poskytnúť všetkým európskym donorom spoločné orientačné body pre uplatňovanie zásady demokratickej správy spoločnosti v ich aktivitách.

2.

Opätovne poukazuje na zásadu, ktorú vyjadril v odporúčaniach v stanovisku z vlastnej iniciatívy na tému decentralizovanej spolupráce v reforme rozvojovej politiky (CdR 224/2005), podľa ktorej je lepšia správa spoločnosti kľúčom k úspešnej rozvojovej politike a kľúčovým prvkom takejto správy je uznanie skutočnosti, že najlepšie rozhodnutia sa prijímajú na úrovni čo najbližšie k občanom.

3.

Nazdáva sa teda, že účinná realizácia demokratickej správy si vyžaduje, aby sme sa pri zásadách, ktoré vydala Komisia, neobmedzili iba na národnú a medzivládnu úroveň a uvedomili si úlohu decentralizácie a výkonu demokracie na miestnej úrovni. Odporúča teda, aby sa neplánovali len kontakty medzi jednotlivými sektormi vnútroštátneho života, ale aby sme sa zamerali aj na hľadanie vhodného prepojenia národnej úrovne s miestnou správou.

4.

Podotýka, že nestačí len zdôrazniť „rozhodujúcu úlohu, ktorú môžu zohrávať miestne orgány pri realizácii miléniových rozvojových cieľov“, nakoľko realizácia správy zároveň predpokladá, že sa na všetkých úrovniach správy v danej krajine uplatňujú spôsoby správy vychádzajúce zo zásad transparentnosti a účasti obyvateľstva pri dodržaní princípu subsidiarity. Preto treba pri uplatňovaní oznámenia Komisie v praxi vychádzať z nasledovných zásad:

a)

správa spoločnosti sa musí prejaviť vo vytvorení dôveryhodných a kompetentných miestnych orgánov, ktoré dokážu medzi občanmi stelesniť pokrok demokratickej decentralizácie, prispievajúcej k dodržiavaniu ich práv a uspokojovaniu ich potrieb;

b)

vo všetkých politikách a programoch EÚ v oblasti spolupráce, a to pokiaľ ide o Komisiu aj členské štáty, sa musí dôsledne zohľadniť potreba poskytnúť miestnym orgánom v rozvojových krajinách a v krajinách v procese transformácie prostriedky zodpovedajúce ich úlohám, pričom európske miestne samosprávy by mali dostať prostriedky, aby im mohli poskytnúť pomoc vo forme skúseností a know-how;

c)

je potrebné neustále hodnotiť pokroky v oblasti miestnej správy a prekážky, ktoré bránia jej rozvoju v jednotlivých krajinách. Zozbierané skúsenosti treba zhromaždiť v regionálnych monitorovacích strediskách, ktoré by sa mali stať ohniskami kontaktov medzi miestnymi volenými zástupcami občanov z jednotlivých krajín a šíriť overené postupy. V takýchto monitorovacích strediskách by sa takisto (podľa vzoru monitorovacieho strediska pre decentralizovanú spoluprácu medzi EÚ a krajinami Latinskej Ameriky v Barcelone) evidovali kontakty nadviazané medzi miestnymi samosprávami daného regiónu a miestnymi samosprávami z Európskej únie či z iných regiónov; v tejto súvislosti by dnes malo byť prioritou vytvoriť druhé monitorovacie stredisko pre vzťahy afrických územných samospráv.

d)

vo všeobecnosti by si decentralizačný proces v rozvojových krajinách zaslúžil osobitnú pozornosť pri príprave strategického dokumentu pre každú krajinu.

5.

Odporúča zamerať sa na určité ťažkosti, s ktorými sa môže stretnúť zásada osvojovania uvedená v rozvojovej stratégii Európskej únie, pokiaľ ide o jej vzťahy s vládami krajín prijímajúcich pomoc pri zohľadňovaní nižších úrovní správy než je štátna úroveň.

V oblasti územných samospráv v rozvojových krajinách, najmä v krajinách Ázie, Karibiku a Tichomoria a v krajinách Afriky

Krajiny Ázie, Karibiku a Tichomoria

6.

Odporúča zamerať sa najprv na plné uplatňovanie nového článku 4 revidovanej Dohody z Cotonou a zorganizovať riadne konzultácie s decentralizovanými miestnymi orgánmi v oblasti doladenia programov pomoci EÚ, o ktorých prebehli rokovania s vládami dotknutých krajín.

7.

Považuje za nevyhnutné, aby boli združeniam miestnych volených zástupcov občanov v príslušnej krajine poskytnuté informácie o priebehu a dôsledkoch daných konzultácií.

8.

V tomto smere víta zaslanie usmernení na zastúpenia Komisie v súlade s odporúčaním uvedenom v jeho stanovisku CdR 224/2005, s cieľom upriamiť ich pozornosť na miestny rozmer aktivít Európskej únie, najmä v oblasti správy spoločnosti, no s poľutovaním podotýka, že v záujme lepšej informovanosti mohol byť o týchto dokumentoch informovaný.

9.

Považuje za potrebné upraviť štruktúru tzv. „profilu správy“, ktorého koncepcia nedostatočne vychádza zo zásady osvojovania a ktorý neprispieva k pokroku v oblasti podpory demokratickej správy na miestnej úrovni. Tá tu totiž nepredstavuje plnohodnotný a samostatný rozmer, ale objavuje sa v ňom v oklieštenej forme a rozdrobená vo viacerých z deviatich oblastí (1). A naopak, decentralizovaný rozmer, ktorý sa vyskytuje vo viacerých rubrikách (napr. právny štát, hospodárska správa) by si zaslúžil samostatné miesto.

10.

Napriek tomu odporúča, aby sa iniciatíva v oblasti správy, teda finančná rezerva určená na cieľ „podnietiť reálne zmeny a rozhodujúci pokrok v oblasti demokratickej správy“, v rozsiahlej miere využila na podporu spolupráce medzi národnou a miestnou úrovňou správy, pri dodržaní zásad rovnoprávnosti, transparentnosti a účasti obyvateľstva. Prostriedky z nej by sa mali udeľovať iba tým vládam, ktoré sa zaviažu, že na samosprávy prevedú prostriedky súvisiace s právomocami, ktoré im podľa príslušných textov prislúchajú.

11.

Poukazuje na finančnú podporu, ktorú si zaslúži miestna správa. Vyhradiť (tak ako sa uvádza v predpisoch 10. Európskeho rozvojového fondu) maximálne 15 % rozpočtovej pomoci celkovo na podporu občianskej spoločnosti, odbornú spoluprácu a správu spoločnosti v prípadoch, keď správa spoločnosti nefiguruje medzi sektormi koncentrácie, sa výboru javí ako výrazne nedostatočné. Príspevok by sa mal zvýšiť najmenej na 25 % tak, aby pokryl zároveň národný aj miestny rozmer.

Afrika

12.

Víta skutočnosť, že vzťahy nadviazané vďaka mechanizmu rovnocenného hodnotenia (MARP), ktorý africké krajiny samé vytvorili v rámci partnerstva NEPAD, môže slúžiť ako základ pre profil správy.

13.

Vyjadruje želanie, aby pozornosť a podpora, ktoré je Európska únia pripravená venovať tomuto národnému samohodnoteniu, prispeli k posilneniu účasti miestnych orgánov na správe a k pokroku v decentralizácii a vyústili do národného akčného programu na nápravu zistených nedostatkov.

14.

Opätovne zdôrazňuje, že posilnenie kapacít miestnych samospráv predstavuje najdôležitejší prvok pri realizácii decentralizácie moci v rozsahu, ktorý budú občania vnímať ako skutočný pokrok. Opatrenia v tejto oblasti môžu mať rozličné formy, ako napríklad:

a)

posilnená podpora sieťam miestnych volených zástupcov, či už národným, regionálnym alebo kontinentálnym (napr. vytvorenie Rady miest a regiónov Afriky (CCRA) – africkej vetvy svetovej Únie miest a miestnych samospráv (CGLU)). Úspech pravidelných stretnutí združenia samospráv „Africités“, ktorý potvrdilo aj stretnutie v Nairobi v septembri 2006, dokazuje, že členovia miestnych samospráv majú v tejto súvislosti veľké očakávania;

b)

zvýšenie objemu prostriedkov na posilnenie účinnosti organizácií, ktoré – ako napr. PDM (Program pre miestny rozvoj, so sídlom v Cotonou) – ponúkajú technickú pomoc členom miestnych samospráv a umožňujú im nadväzovať kontakty a vymieňať si navzájom skúsenosti;

c)

poskytnúť členom miestnych samospráv výkonné informačné nástroje, najmä v rámci Iniciatívy na podporu digitálnej solidarity (Initiative de Solidarité numérique).

15.

Odporúča prepojiť organizácie združujúce členov miestnych samospráv, v rámci ktorých diskutujú o svojich problémoch, s orgánmi politického dialógu medzi EÚ a príslušnými krajinami, najmä v súvislosti so summitom EÚ-Afrika, ktorý by sa mal konať v druhom polroku 2007.

V oblasti ostatných častí sveta

16.

S uspokojením konštatuje, že v Latinskej Amerike sa decentralizácia prezentuje ako prvok modernizácie štátu a žiada, aby bol informovaný o pokrokoch pri realizácii programu na podporu správy spoločnosti na rok 2008 v regióne Ázie.

17.

Víta skutočnosť, že „nástroj správy“, uvedený v oznámení Komisie, sa objavuje vo finančnom nástroji, ktorý dopĺňa európsku politiku susedských vzťahov a žiada, aby bol od roku 2008 zapojený do realizácie programu spolupráce medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi v partnerských krajinách a EÚ, ktorý presahuje cezhraničné zóny a uvádza sa v medziregionálnom pláne na roky 2007-2010.

18.

Vyjadruje napriek tomu poľutovanie, že v rozličných dohodách medzi EÚ a jednotlivými štátmi zapojenými do politiky susedských vzťahov sa opomína otázka miestneho rozmeru správy.

19.

V tejto situácii považuje za nevyhnutné pripomenúť, a to najmä v súvislosti s krajinami ležiacimi pri Stredozemnom mori (z ktorých viaceré patria zároveň do stratégie pre Afriku), odporúčania uvedené už vo svojom stanovisku CdR 142/2005 z 13. októbra 2005 na tému 10. výročia euro-stredomorského partnerstva a zopakované v záveroch zo seminára vo Valencii z 10. apríla 2007 (CdR 59/2007), ustanoviť euro-stredomorské fórum miestnych samospráv.

V oblasti samospráv EÚ

20.

Pripomína úvodom svoje skoršie stanovisko (CdR 224/2005) a žiada, aby sa na samosprávy v plnom rozsahu prihliadalo v európskej rozvojovej politike. Zároveň žiada, aby mali organizácie, ktoré zastupujú samosprávy na medzinárodnej a európskej úrovni, možnosť efektívne viesť dialóg s európskymi inštitúciami.

21.

Zamýšľa v rámci európskych inštitúcií v plnom rozsahu plniť svoju úlohu zástupcu miestnych samospráv, ktoré sú zároveň garantom a nositeľom správy medzi občanmi. Želá si byť zapojený do politického dialógu EÚ s rozličnými časťami sveta, najmä Afrikou a nazdáva sa, že prvou príležitosťou na takéto kroky by mal byť nasledujúci summit EÚ-Afrika.

22.

Želá si zapojiť sa do dialógu s miestnymi orgánmi dotknutých krajín s cieľom nadviazať kontakty v oblasti realizácie decentralizácie a postupov podporujúcich pokrok demokratickej správy v praxi. Preto sa pri príležitosti nasledujúcej revízie Dohody z Cotonou nazdáva, že v inštitucionálnom usporiadaní by sa orgánom decentralizovanej správy mala venovať rovnaká pozornosť ako hospodárskym a sociálnym kruhom a že by sa naň preto mali uplatňovať podmienky obdobné ustanoveniam protokolu č. 1.4, ktoré sa vzťahujú na Európsky hospodársky a sociálny výbor.

23.

Potvrdzuje, že európske miestne samosprávy si želajú podeliť sa o skúsenosti a know-how so svojimi náprotivkami z iných častí sveta. Takéto kontakty už prebiehajú, a to aj v oblasti mierových snáh, napríklad prostredníctvom tzv. „diplomacie miest“, avšak politika správy spoločnosti by mala využiť ich príspevok rozličnými spôsobmi:

a)

podporou zbližovania a nadväzovania kontaktov medzi národnými združeniami členov miestnych samospráv z Európy a ostatných častí sveta;

b)

posilňovaním existujúcich vzťahov medzi samosprávami v rámci decentralizovanej spolupráce a ich prípadným spájaním do sietí zameraných na danú tému alebo oblasť;

c)

napomáhaním vzniku nových vzťahov prostredníctvom družobných programov medzi samosprávami v Európe a ostatných častiach sveta.

24.

Žiada Európsku komisiu, aby v súlade s cieľmi dohody o spolupráci pre rozvoj a zhodnotenie decentralizovanej spolupráce poskytla technickú a finančnú podporu a spolupracovala s ním na vytvorení burzy decentralizovanej spolupráce, ktorá umožní, aby sa aktivity decentralizovanej spolupráce medzi miestnymi a regionálnymi orgánmi EÚ a ich partnermi v tretích rozvojových krajinách ľahšie rozvíjali a lepšie koordinovali. Táto burza spolupráce by mohla mať formu elektronickej služby, kde by sa stretli na jednej strane potreby alebo žiadosti o pomoc a na druhej strane by sa tu vyjadroval záujem a predkladali ponuky.

V Bruseli 7. júna 2007

Predseda

Výboru regiónov

Michel DELEBARRE

II.   Postup

Názov

Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Správa v európskom konsenze o rozvojovej politike – K harmonizovanému prístupu v Európskej únii

Referenčný dokument

KOM(2006) 421 v konečnom znení – 2006/1020 (SEC) 2006/1021 (SEC) 2006/1022 (SEC)

Právny základ

Článok 265 ods. 1 Zmluvy o ES

Postup podľa VP

 

Dátum žiadosti Rady

30.8.2006

Dátum rozhodnutia predsedu

20.11.2006

Príslušná komisia

Komisia pre vonkajšie vzťahy a decentralizovanú spoluprácu (RELEX)

Spravodajca

Pani Juliette Soulabaille, starostka mesta Corps-Nuds (FR/PSE)

Analytická poznámka

30.11.2006

Prerokovanie v komisii

25.1.2007

Dátum schválenia v komisii

29.3.2007

Výsledok hlasovania v komisii

Schválené jednomyseľne. Skrátené konanie podľa čl. 26

Dátum schválenia na plenárnom zasadnutí

7. júna 2007

Predchádzajúce stanovisko výboru

CdR 224/2005 fin (2), „Decentralizovaná spolupráca pri reforme rozvojovej politiky EÚ“, spravodakyňa pani Juliette Soulabaille, (FR/PSE), schválené na plenárnom zasadnutí 16.11.2005,

CdR 142/2005 fin  (3), stanovisko VR k oznámeniu Komisie na tému „Desiate výročie euro-stredomorského partnerstva – Program práce na plnenie výziev ďalších piatich rokov“ (KOM(2005) 139 v konečnom znení), spravodajkyňa pani Terron i Cusi, (ES/SES) schválené na plenárnom zasadnutí 13.10.2005,

CdR 327/2003 fin  (4), „Euro-stredomorské partnerstvo a miestne a regionálne orgány: potreba koordinácie a špecifického nástroja pre decentralizovanú spoluprácu“, spravodajcovia páni Jacques Blanc (FR/EĽS) a Gianfranco Lamberti (IT/SES).


(1)  1. politická/demokratická správa, 2. politická správa/právny štát (súdy a represívne orgány), 3. boj proti korupcii, 4. efektívnosť verejnej správy, 5. hospodárska správa, 6. vnútorná a vonkajšia bezpečnosť, 7. sociálna správa, 8. medzinárodný a regionálny kontext, 9. kvalita partnerstva.

(2)  Ú.v. EÚ C 115, 16.5.2006, s. 42.

(3)  Ú.v. EÚ C 81, 4.4.2006, s. 46.

(4)  Ú.v. EÚ C 121, 30.4.2004, s. 18.