17.3.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 65/70


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru na tému „Návrh rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady o Európskom roku rovnakých príležitostí pre všetkých (2007) – na ceste k spravodlivej spoločnosti“

KOM(2005) 225, konečné znenie – 2005/0107 (COD)

(2006/C 65/14)

Európsky hospodársky a sociálny výbor sa 27. októbra 2005 rozhodol v súlade s článkom 29 odsek 2 vnútorného poriadku vypracovať stanovisko k danej téme.

Odborná sekcia pre zamestnanosť, sociálne veci a občianstvo poverená vypracovaním stanoviska výboru v danej veci prijala svoje stanovisko 8. decembra 2005. Spravodajkyňou bola Mária Herczog.

Európsky hospodársky a sociálny výbor prijal na svojom 422. plenárnom zasadnutí 14. a 15. decembra 2005 (schôdzi z 14. decembra) 123 hlasmi za, pričom 7 sa hlasovania zdržali, nasledujúce stanovisko:

1.   Postoj EHSV v skratke

1.1

Európsky hospodársky a sociálny výbor opätovne zdôrazňuje svoju silnú podporu programu Európskeho roka rovnakých príležitostí (2007) a svoju angažovanosť za rovnaké príležitosti, sociálnu súdržnosť v Európe a základné práva pre všetkých

1.2

Vo svojich nedávnych stanoviskách na túto tému EHSV dôsledne zdôrazňoval, že na odstránenie všetkých foriem diskriminácie vymedzenej v článku 13 je potrebný hmatateľnejší pokrok, než aký sa doteraz dosiahol (1). Výbor uznáva, že sa urobili rozličné nápravné opatrenia na podporu rovnakých príležitostí, ale stále zastáva názor, že v mnohých oblastiach je ešte stále naliehavá potreba konať a že Európsky rok rovnakých príležitostí pre všetkých v roku 2007 by mohol predstavovať vhodnú príležitosť na určenie dotknutých skupín a poukázanie na ne.

1.3

EHSV zastáva názor, že všetkým osobám s pobytom v EÚ treba zaručiť nediskrimináciu a rovnaké príležitosti pri uplatňovaní celého spektra ľudských práv: občianskych, politických, hospodárskych, spoločenských a kultúrnych. Uvedený európsky rok by sa preto mal využiť na ďalší pokrok pri eliminácii všetkých druhov diskriminácie. Hoci osobitná pozornosť sa venuje dôvodom uvedených v článku 13, tento európsky rok by sa mal vnímať ako príležitosť zvýšiť povedomie o diskriminácii určitých skupín, ktoré zvyčajne nie sú v tejto súvislosti zohľadnené, napr. deti, ako aj povedomie o problémoch, ktoré s diskrimináciou súvisia a ktoré ešte neboli riešené.

1.4

EHSV súhlasí so sociálnym programom na roky 2005 – 2010, ktorý sa zameriava na potreby rovnakých príležitostí a sociálnej súdržnosti a formuluje novú stratégiu činnosti v týchto oblastiach. Pod podmienkou nasledovných navrhovaných úprav a doplnení EHSV uzná a podporí ciele Európskeho roka rovnakých príležitostí pre všetkých (2007) týkajúce sa práv, zastúpenia, uznávania, rešpektovania a tolerancie, ako aj usmerňovania príslušnej problematiky.

2.   Argumenty na podporu stanoviska a pripomienky

2.1   Zhrnutie návrhu Komisie

2.1.1

S cieľom dosiahnuť súdržnejšiu spoločnosť sa v oznámení Komisie o sociálnom programe na roky 2005 – 2010 zdôrazňuje dôležitosť podporovania rovnakých príležitostí pre všetkých. Uvádza sa v ňom zámer Komisie rozvíjať novú rámcovú stratégiu nediskriminácie a rovnakých príležitostí pre všetkých (vysvetľuje sa v oznámení, ktoré je priložené k tomuto návrhu rozhodnutia) (2). Jednou z hlavných iniciatív uvedených v oznámení je navrhnúť, aby bol rok 2007 Európskym rokom rovnakých príležitostí pre všetkých. Všeobecným cieľom roku bude zvýšenie povedomia o tom, že rovnosť príležitostí pre všetkých prispieva k spravodlivej a súdržnej spoločnosti. To si bude vyžadovať riešenie problémov týkajúcich sa účasti v spoločnosti a podporovanie takého prostredia, v ktorom sa európska rozmanitosť považuje za zdroj sociálnej a kultúrnej vitality. Špecifické ciele európskeho roka sú:

Práva – Zvyšovanie povedomia o práve na rovnosť a nediskrimináciu

Zastúpenie – Podporovanie diskusie na ceste k zvýšeniu občianskej, politickej, hospodárskej, sociálnej a kultúrnej účasti v spoločnosti

Uznávanie – Zachovanie a prispôsobenie sa rozmanitosti

Rešpektovanie a tolerancia – Podporovanie súdržnejšej spoločnosti.

Predkladaný návrh obsahuje ustanovenia o Európskom roku rovnakých príležitostí pre všetkých a stanovuje rozpočet na túto akciu. Návrh vychádza z článku 13 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva (3).

2.2   Všeobecné a konkrétne pripomienky

2.2.1

Dosiahnutie rovnosti je a malo by zostať prioritou politiky EÚ. Aj keď v oblasti boja proti diskriminácii prišlo k značným legislatívnym zmenám na európskej a národnej úrovni, osobitne ohľadom konkrétnych dôvodov diskriminácie uvedených v článku 13 Zmluvy o založení ES, na zabezpečenie dôslednejšieho uplatnenia rovnakých príležitostí a nediskriminácie sú potrebné ďalšie opatrenia. Aj keď nepriame formy diskriminácie sú často rozpoznateľné, je ťažké ich dokázať a program na rok 2007, ktorý by bol Európskym rokom rovnakých príležitostí pre všetkých, by sa tým mal zaoberať.

2.2.2

Ďalej je potrebné zamerať sa aj na rozdiely v úrovni a rozsahu ochrany proti rôznym formám diskriminácie. Výbor dôrazne odporúča, aby bola každá forma diskriminácie – na základe pohlavia, rasy alebo etnického pôvodu, náboženstva alebo viery, postihnutia, veku a sexuálnej orientácie – zakázaná v oblasti zamestnania, odbornej prípravy, vzdelávania, sociálnej ochrany, sociálnych výhod a prístupu k tovarom a službám. V opačnom prípade sa spoločnosť vystavuje riziku vytvorenia hierarchického rozdelenia skupín.

2.2.3

Od návrhu Charty základných práv už Európsku úniu nemožno považovať za medzivládne združenie štátov založené na čisto hospodárskych záujmoch a preto by sa mala zodpovedajúca pozornosť venovať sociálnym skupinám, ktoré sú kvôli rozličným formám vylučovania buď znevýhodnené na trhu práce alebo v hospodárskom živote, alebo napriek svojej účasti na trhu práce ešte stále trpia chudobou.

2.2.4

Jestvujú sociálne a ekonomické argumenty v prospech zabezpečenia rovnakých príležitostí pre všetkých jednotlivcov a osobitne pre takých, ktorí sú terčom diskriminácie alebo sa nachádzajú v menej výhodnom postavení kvôli sociálnym, ekonomickým, kultúrnym, zemepisným alebo iným okolnostiam. Ak sa poskytne zodpovedajúca pomoc, mohli by zohrávať v spoločnosti plnohodnotnú úlohu a prispievať spoločensky i hospodársky.

2.2.5

Podľa názoru EHSV program Európskeho roku rovnakých príležitostí pre všetkých, ktorý je plánovaný na rok 2007, je príležitosťou vyzdvihnúť tie kategórie, ktoré sa možno prehliadajú: mladých ľudí, vrátane detí, ktorí sú diskriminovaní na základe veku, osoby, ktoré trpia viacerými formami diskriminácie, a obyvateľov odľahlých alebo riedko osídlených oblastí a miest, ktorí sú postihnutí diskrimináciou, ale možno nemajú prístup k požadovaným službám.

2.2.6

Výbor zastáva názor, že európsky rok by mal tiež poskytnúť príležitosť hlbšie preskúmať kľúčové výzvy, ako napr. problematiku viacnásobnej diskriminácie, ktorej sú často vystavené určité skupiny (napr. zdravotne postihnuté deti, starší migranti, rómske ženy). Vo všetkých iniciatívach v oblasti boja proti diskriminácii je napokon potrebné zobrať do úvahy rôznorodý a heterogénny charakter skupín, ktoré sú vystavené diskriminácii najviac.

2.2.7

Európsky rok by mal byť príležitosťou na zlepšenie situácie väčšieho počtu skupín. Pri stanovovaní budúcich cieľov je potrebné zamerať osobitnú pozornosť na Dohovor OSN o právach dieťaťa, dokument, ktorý ratifikovali všetky členské štáty EÚ, čím otvorili dvere na jeho začlenenie medzi ostatné zásady schválené členskými štátmi EÚ a ochrana práv detí sa stala budúcou európskou požiadavkou.

2.2.8

Ešte stále by bolo priskoro hodnotiť prvé dosahy Európskeho roku ľudí so zdravotným postihnutím (2003) a akčného plánu, ktorý sa potom prijal (2004 – 2010) (4), ale je zrejmé (5), že tejto sociálnej skupine sa vďaka účinku európskeho roku dostáva v členských štátoch viac pozornosti a že občania majú ľahší prístup k presnejším informáciám o svojich spoluobčanoch so zdravotným postihnutím. No aby bolo možné dosiahnuť skutočnú zmenu, je nevyhnutné vykonať zodpovedajúce vyhodnotenie dosiahnutého pokroku a opatrení nasledujúcich po európskych rokoch. EHSV v súčasnosti pripravuje stanovisko k vyhodnoteniu a opatreniach nasledujúcich po Európskom roku ľudí so zdravotným postihnutím.

2.2.9

K nepriamym prínosom európskeho roka patrí, že keď sa vypracováva nejaká legislatíva, kapitola o monitorovaní by mala zohľadňovať nielen percento občanov EÚ, ktorí sa viacej dozvedeli o sociálnych skupinách systematicky konfrontovaných s diskrimináciou, ale aj špecifické zmeny, ku ktorým dochádza v každodennom živote a administratívnych postupoch.

2.2.10

Zosúladenie rôznych dôvodov diskriminácie vo všetkých politikách a iniciatívach EÚ a zohľadnenie osobitných požiadaviek špecifického dôvodu diskriminácie pri zavádzaní opatrení súvisiacich s inými dôvodmi diskriminácie (napr. zohľadnenie problematiky zdravotného postihnutia pri súčasnom zohľadnení iných dôvodov) je kľúčom k ďalšiemu pokroku pri eliminácii diskriminácie a presadzovaní rovnakých príležitostí. Skúsenosti, ktoré boli doteraz nadobudnuté v tejto oblasti, vzťahujúce sa na problematiku napr. pohlaví, by bolo možné preniesť na iné dôvody diskriminácie.

2.2.11

Je veľmi dôležité zdôrazniť, že je potrebné na jednej strane odmietnuť diskrimináciu, xenofóbiu a rasizmus, no zároveň na strane druhej vyzdvihnúť multikultúrne európske hodnoty a uplatňovanie smerníc, ktoré sa už prijali v oblasti antidiskrimininačnej politiky.

2.2.12

V niekoľkých svojich stanoviskách (6) EHSV zdôraznil potrebu zapojiť mimovládne organizácie, ako aj predstaviteľov príslušných menšinových skupín, zamestnávateľov vo verejnom i súkromnom sektore, sociálne hospodárstvo, zamestnancov a regióny. Osoby postihnuté diskrimináciou a skupiny a organizácie, ktoré ich reprezentujú, musia byť zároveň zapojené do všetkých etáp a na všetkých úrovniach uplatňovania. Pri podpore plánovania, uplatňovania a sledovania je potrebné účinnejšie zabezpečiť (napr. prostredníctvom správ z alternatívnych zdrojov), aby sa napríklad zodpovedajúco komunikovalo s mimovládnymi organizáciami.

2.2.13

Osobitnú pozornosť a uznanie treba venovať úlohe mimovládnych organizácií a organizácií zastupujúcich skupiny, ktoré sú vystavené diskriminácii. Ich zapojenie do európskeho roka by malo byť zabezpečené na všetkých úrovniach (miestnej, regionálnej, národnej a európskej) a vo všetkých oblastiach (celkové plánovanie, implementácia, presadzovanie, vyhodnotenie a ďalšie opatrenia nasledujúce po európskom roku). Zdôraznená a zohľadnená by mala byť najmä úloha podnikov a organizácií sociálnej ekonomiky (družstvá, združenia, nadácie a vzájomné fondy) pri boji proti diskriminácii.

2.2.14

Výbor vyjadruje potešenie, že Komisia uznala význam spolupráce so zamestnávateľmi a zamestnancami, aby podnietila a povzbudila politiku nediskriminácie a rôznorodosti na pracovisku. EHSV odporúča, aby sa európsky rok využil na:

označenie a podporu výmeny informácií a príkladov overených postupov,

zvýšenie povedomia o prínose rešpektovania a uplatňovania rovnakých príležitostí v rámci podnikových politík výberových konaní a kariérneho postupu,

vytvorenie partnerstva a udržateľných sietí medzi zamestnávateľmi a ostatnými zainteresovanými subjektami, vrátane mimovládnych organizácií a organizácií, ktoré pracujú so skupinami postihnutými diskrimináciou,

prepojenie a urýchlenie pripravovaného plánu Komisie o sociálnej zodpovednosti podnikov (bude uvedený v roku 2006).

2.2.15

Rok rovnakých príležitostí by sa mal starostlivo pripraviť na základe predchádzajúcich skúseností. Príslušné informácie by sa mali vhodne formulovať a poskytovať v zrozumiteľnom jazyku tak, aby im každý porozumel a aby sa zabezpečila dostupnosť odbornej prípravy a vzdelávania, zodpovedajúci záujem médií, koordinácia s ostatnými politikami a potrebná technická podpora. Závery výskumu spolu s príkladmi osvedčených postupov a úspešných programov by sa mohli viacej propagovať a prispôsobovať.

2.2.16

EHSV zastáva názor, že plánovaný rozpočet je príliš obmedzený, ak vezmeme do úvahy ambície a vlastne aj potreby. Pozornosť by sa mala venovať rozdeľovaniu dostupných zdrojov, aby sa zabezpečilo, že prístup k nim budú mať tí, ktorí to najviac potrebujú.

2.2.17

V priebehu Európskeho roku rovnakých príležitostí pre všetkých by sa malo objasniť, že všetci, a nielen skupiny uvedené v článku 13 a v tomto stanovisku, by mali mať možnosť rozvíjať svoje schopnosti a svoj potenciál vo väčšom rozsahu než kedykoľvek predtým, predovšetkým prostredníctvom sociálneho začlenenia a vzdelávania, teda zabezpečením rovnakých príležitostí.

V Bruseli, 14. decembra 2005

Predsedníčka

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  Stanovisko EHSV na tému „Chudoba žien v Európe“ (spravodajkyňa: Brenda King) – Ú. v. EÚ C 24, 31.1.2006. Stanovisko EHSV na tému „Sociálny program“ (spravodajkyňa: Ursula Engelen-Kefer) – Ú. v. EÚ C 294, 25.11.2005. Stanovisko EHSV na tému „Európsky sociálny fond“ (spravodajkyňa: Ursula Engelen-Kefer) – Ú. v. EÚ C 234, 22.9.2005. Stanovisko EHSV na tému „Program Spoločenstva pre zamestnanosť a sociálnu solidaritu – PROGRESS“ (spravodajca: Wolfgang Greif) – Ú. v. EÚ C 234, 22.3.2006. Stanovisko EHSV na tému „EQUAL (ROVNÍ)“ (spravodajca: Sukhdev Sharma) – Ú. v. EÚ C 241, 28.9.2004. Stanovisko EHSV na tému „Európsky rok ľudí so zdravotným postihnutím“ (spravodajca: Miguel Ángel Cabra de Luna) – Ú. v. C 110, 30.4.2004.

(2)  Oznámenie Komisie Rade, Európskemu parlamentu, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov „Nediskriminácia a rovnaké príležitosti pre všetkých – rámcová stratégia“ – KOM(2005) 224

(3)  Článok 13 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva: (1) Rada môže, bez toho, aby boli dotknuté ostatné ustanovenia tejto zmluvy a v rámci právomocí, ktorými je poverené spoločenstvo, na návrh Komisie a po porade s Európskym parlamentom jednomyseľne prijať opatrenia na boj proti diskriminácii založenej na pohlaví, rasovom alebo etnickom pôvode, náboženskom vyznaní alebo viere, postihnutí, veku alebo sexuálnej orientácii. (2) Ak Rada na podporu krokov podniknutých členskými štátmi s cieľom prispieť k dosiahnutiu cieľov uvedených v odseku 1 prijíma motivačné opatrenia spoločenstva okrem zosúladenia zákonov a iných právnych predpisov členských štátov, koná bez ohľadu na ustanovenia odseku 1 v súlade s postupom uvedeným v článku 251.

(4)  Stanovisko EHSV pozri SOC/163, Ú. v. EÚ C 110, 30.4.2004.

(5)  Pozri Eurobarometer.

(6)  Viď SOC/189 – Ú. v. EÚ C 234, 22.9.2005