7.12.2004   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 302/35


Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Oznámeniu Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Stav vývoja výskumného programu GALILEO začiatkom roku 2004

COM(2004) 112 final

(2004/C 302/08)

Dňa 5. mája 2004 sa Európska komisia v súlade s článkom 262 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, rozhodla obrátiť na Európsky hospodársky a sociálny výbor ohľadom „Oznámenia Komisie Európskemu parlamentu a Rade – Stav vývoja výskumného programu GALILEO začiatkom roku 2004“

Špecializovaná sekcia pre dopravu, energetiku, infraštruktúru a informačnú spoločnosť, poverená spracovaním materiálov výboru v danej oblasti, prijala svoje stanovisko dňa 10. júna 2004 (spravodajca: M. BUFFETAUT).

Európsky hospodársky a sociálny výbor, na svojom 410. plenárnom zasadaní 30. júna a 1. júla 2004 (schôdza zo dňa 30. júna), prijal nasledujúce stanovisko počtom 161 hlasov za a 3 hlasujúci sa hlasovania zdržali.

1.   Preambula

1.1

Program GALILEO predstavuje veľkú výzvu pre Európsku úniu, jej nezávislosť, jej vedecko-technické kapacity, jej ekonomiku a v prvom rade jej vesmírny sektor a sektor telekomunikácií. Vývoj vesmírneho sektoru v posledných rokoch spočíval hlavne v komerčných aktivitách, spojených s družicovými telekomunikáciami. Ťažkosti, ktoré značne postihli telekomunikačný priemysel vážne ovplyvnili vesmírny sektor, nedostatočne podporovaný z inštitučného a politického hľadiska, najmä v porovnaní s našimi hlavnými konkurentmi.

1.2

Program GALILEO, oneskorený z dôvodu diskusií ohľadom „spravodlivého rozdelenia zisku“ z programu medzi Členské štáty Európskej vesmírnej agentúry, ako aj z dôvodu vonkajších tlakov na Európu, konečne vstúpil do etapy skutočného spustenia na základe dohody z 26. mája 2003 v rade ESA (Európskej agentúry pre vesmír) o jednotlivých finančných príspevkoch svojich členov.

1.3

Program GALILEO sa v porovnaní s GPS významne odlišuje tým, že sa jedná o civilný program. Tento veľký infraštruktúrny projekt má strategický a rozhodujúci význam pre Európu a jej nezávislosť, ako to už zdôraznil EHSV, Európsky parlament a Rada. Dokonale zapadá do lisabonskej stratégie. Význam programu takého rozsahu pre pokrok pri budovaní Európy si zasluhuje, aby bol značne zdôraznený.

1.4

Systém GALILEO bude poskytovať nasledujúcich päť služieb:

verejne prístupná služba (porovnateľná so základnou službou, ktorú poskytuje GPS);

služba pre bezpečnosť života (safety of life), ktorá je určená hlavne pre leteckú, železničnú a námornú dopravu;

komerčná služba, ktorá je presnejšia ako verejne prístupná služba a je určená pre komerčné využitie;

pátracia a záchranná služba;

vládna služba, vyhradená pre verejnú moc - činnosť polície, colnej správy a civilnej ochrany. Pre tieto aktivity budú používané veľmi presné kryptované signály a tiež budú môcť byť využívané na vojenské účely. Aby sa zabránilo akémukoľvek neoprávnenému zásahu budú vydané potrebné opatrenia.

1.5

Vzhľadom na to, že sa jedná o civilný systém, slúžiť bude hlavne pre bežný život, najmä v oblasti dopravy. Bude teda musieť byť schopný zaistiť kontinuitu a bezpečnosť služby a na rozdiel od GPS, v prípade poruchy môže byť využité jeho povinné ručenie.

1.6

Nakoniec, GALILEO bude mať presnosť o niečo vyššiu ako GPS a hlavne pokryje celú planétu. Okrem toho je schopný v reálnom čase overovať integritu signálu, ktorý je podstatný pre určité aplikácie a osobitne pre civilné letectvo.

1.7

Cieľom tohoto oznámenia je najmä zhrnúť vývoj programu GALILEO, naplánovať budúce perspektívy, identifikovať niekoľko pretrvávajúcich nevyjasnených bodov v projekte, ktorý by mal mobilizovať 3,2 miliardy eur v troch etapách:

etapa vývoja a potvrdenia od roku 2002 do roku 2005;

etapa rozvinutia od roku 2006 do roku 2007;

etapa komerčnej prevádzky, ktorá začne v roku 2008.

2.   Štruktúra oznámenia a obsah dokumentu

Jedná sa o tri témy:

stav postupu vývojovej etapy;

rozvoj medzinárodnej spolupráce;

prechod k etapám rozvinutia a prevádzky.

2.1   Etapa vývoja.

2.1.1   Spoločný podnik.

Dohoda z mája 2003 v rade ESA umožnila odblokovať situáciu a spoločný podnik GALILEO je v plnej prevádzke od minulého leta. Jeho riaditeľ bol vymenovaný, jeho organizačná štruktúra schválená, jeho rozpočet na roky 2003/2004 prijatý. EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) by mal byť pod jeho kontrolou. Otvoreným problémom zostáva jeho daňový a sociálny štatút, ktorý sa prejednáva s belgickou vládou a ktorého význam nie je zanedbateľný (5 miliónov €/ročne). Ide o získanie režimu rovnakej povahy akým je režim členov ESA alebo Komisie pre 32 pracovníkov spoločného podniku. Belgické orgány neoponujú, ale chcú sa uistiť o sociálnom zabezpečení spolupracovníkov tohoto spoločného podniku. Problém je teda skôr administratívnej ako vecnej povahy.

2.1.2   Technické štúdie a výskumné práce.

Týkajú sa:

posledných prác etapy definície;

základnej infraštruktúry;

EGNOS-u, ktorý bude čoskoro v prevádzke;

Európskej rádionavigácie.

2.1.3   Svetová konferencia rádiokomunikácií, ktorá sa konala v júni 2003.

2.1.3.1

Význam konferencie pre Európske spoločenstvo bol veľmi veľký. Išlo o dva ciele:

získať potvrdenie frekvenčného spektra priradeného v roku 2000;

dbať, aby v rámci tohto frekvenčného spektra rozdelenie nebolo nepriaznivé pre európsky systém a aby prístup do tohto spektra bol spravodlivý a vychádzal z princípu interoperability.

2.1.3.2

Diskusie prebiehali v situácii poznačenej historickým monopolom amerického systému GPS, ale nakoniec Európske spoločenstvo dosiahlo výsledky, ktoré očakávalo z hľadiska využitia frekvenčného spektra, ako aj z hľadiska požiadavky na nestrannú multilaterálnu koordináciu.

2.1.4   Integrácia nových členských štátov a kandidátskych krajín.

Na priemyselnej úrovni boli vypracované iniciatívy, aby sa podľa priania, ktoré vyjadrila Komisia, tieto krajiny plne zúčastnili programu GALILEO.

2.2   Rozvoj medzinárodnej spolupráce.

2.2.1

Ako to Rada viackrát zdôraznila, podstatným faktorom pre získanie maximálneho benefitu z programu GALILEO je medzinárodná spolupráca. Napokon, podnety tretích krajín sú čoraz početnejšie. V tomto ohľade Komisia aplikuje súčasne bilaterálny prístup a regionálny prístup.

2.2.2

Prvá dohoda bola podpísaná 30. októbra 2003 v Číne, jednania začali s Indiou a Izraelom. Podobné kroky prebiehajú s Južnou Kóreou, Brazíliou, Japonskom, Kanadou, Austráliou, Mexikom a Chile.

2.2.3

Čo sa týka regionálnej spolupráce, dialóg začína so stredomorským regiónom, Latinskou Amerikou a Afrikou.

2.2.4

Nakoniec, jednania začali aj so štátmi, ktoré už disponujú družicovým navigačným systémom, t.j. s Ruskom a Spojenými štátmi. Sú osobitne dôležité, lebo ich cieľom je zabezpečiť technickú kompatibilitu a interoperabilitu ich systému so systémom GALILEO. Treba pripomenúť, že Spojené štáty spočiatku spochybňovali opodstatnenosť samotného programu GALILEO. V každom prípade musí mechanizmus spolupráce, ktorý sa v súčasnosti prejednáva spočívať v rovnakých právach a povinnostiach každého partnera voči inému, najmä z hľadiska uplatnenia prípadného práva veta.

2.3   Prechod k etapám rozvinutia a prevádzky.

Toto je podstatný bod. Etapa vývoja systému začne v roku 2006 a prevádzka v roku 2008.

2.3.1   Koncesovanie systému.

2.3.1.1

Koncesovanie systému riadi spoločný podnik. Procedúra bola spustená v októbri 2003. Zaregistrované boli štyri žiadosti, ktoré spĺňali potrebné náležitostí. Pochádzali od konzorcií, zložených z hlavných partnerov, ku ktorým sa pridali pridružené spoločnosti. Všetci kandidáti brali do úvahy, že budúci európsky systém by mohol generovať významné komerčné príjmy a teda sa domnievali, že môžu financovať nezanedbateľnú časť príspevkov do vlastných fondov.

2.3.1.2

Tento prvok je o to významnejší, že si Rada želá, aby vklady príspevkov do komunitárnych fondov neprekročili tretinu financovania etapy vývoja. Nakoniec boli do druhého kola výberového konania vybraté tri konzorciá (Alcatel/Alenia/Vinci, EADS/Thalès/Inmarsat, Eutelsat).

2.3.1.3

Bolo identifikovaných šesť druhov zdrojov:

predaj služieb, ktoré poskytuje GALILEO;

licencie a práva duševného vlastníctva;

komunitárne financovanie,

pôžičky od Európskej investičnej banky;

účasť niektorých tretích krajín;

prípadne povinné poplatky od prijímačov družicových rádionavigačných signálov.

2.3.2   Upravenie systému (predpismi).

2.3.2.1

Komisia doručila Rade a Európskemu parlamentu návrh nariadenia o štruktúrach riadenia európskeho programu pre družicovú rádionavigáciu. Bolo navrhnuté na jednej strane vytvoriť Dozorný orgán a na druhej strane centrum pre bezpečnosť a zaistenie, ktoré by bolo priamo podriadené Generálnemu tajomníkovi/Vysokému predstaviteľovi pre spoločnú zahraničnú politiku a bezpečnosť. Napokon, dozorný orgán by mal byť skutočne vytvorený a mal by získať kompetencie v oblasti bezpečnosti. Centrum pre bezpečnosť a zaistenie vytvorené nebude a v prípade krízy bude v reálnom čase vydávať rozhodnutia samotná Rada.

2.3.2.2

Ďalšia dôležitá otázka v oblasti úprav ohľadom systému sa týka prípadných rizík na súkromie. Je treba pripomenúť, že systém GALILEO nepredstavuje sám o sebe žiadne riziko na súkromie, pretože neprijíma žiadne informácie od svojich používateľov (niet spojenia smerom od užívateľa k systému). Naproti tomu informácia, ktorú získa používateľ môže byť prenesená iným systémom – napríklad mobilnými telefónmi (GSM) – a umožňuje lokalizáciu. Zodpovednosť za reguláciu takéhoto používania informácií, ktoré poskytuje GALILEO v žiadnom prípade nepripadá európskym štruktúram pre riadenie programu, ale národným orgánom. Ich pozornosť by mala byť upriamená na opatrenia, ktoré majú vziať pre upravenie používania systému GALILEO a už v súčasnosti používaného systému GPS.

3.   Všeobecné komentáre

3.1

Výbor oceňuje voluntaristický postoj, o ktorom svedčí dokument Komisie. Jedná sa o projekt, ktorého extrémnu dôležitosť a veľkú zložitosť poznáme. V tomto duchu, vyznačujúcom sa vôľou dosiahnuť úspech, musí byť niektorým otázkam venovaná zvýšená pozornosť:

integrácia bezpečnostných podmienok do koncepcie systému a jeho riadenia;

uzavretie jednaní so Spojenými štátmi pre dosiahnutie dohody, založenej na symetrických záväzkoch a cielenej interoperabilite;

hľadanie dostatočného súkromného financovania a záruka na dlhodobé úvery od EIB;

udržanie nákladov na realizáciu programu v rámci plánovaného rozpočtu.

3.2

Úspech tohto veľkého projektu závisí od jasne potvrdenej a silne udržiavanej politickej a finančnej vôle Rady. Pristúpením k projektu GALILEO vyjadrila ctižiadostivosť, ktorú má pre Európsku úniu a pre jej vesmírnu politiku.

4.   Záver

4.1

Zdá sa, že Komisia vyjadruje určité znepokojenia alebo neistoty ohľadom financovania. Táto otázka je podstatná, ak bolo financovanie spochybnené, lebo by mohol byť spochybnený celý program. EHSV môže len opätovne potvrdiť veľký strategický význam projektu GALILEO pre Európsku úniu a budúcnosť jej vesmírneho sektoru ako aj pre pokrok v budovaní Európy. EHSV tento bod už jasne zdôraznil, pričom vysvetlil podrobný prípad, vo svojich stanoviskách k Zelenej knihe a Bielej knihe ohľadne európskej vesmírnej politiky (1). Zdieľa spokojnosť Komisie ohľadom skutočných krokov, vykonaných pre jeho spustenie a želá si, aby prejavený optimizmus nebol tlmený ťažkosťami, ktoré by sa mohli objaviť na poslednú chvíľu.

Brusel, 30. júna 2004

Predseda

Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru

Roger BRIESCH


(1)  Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Bielej knihe „Vesmír: nová európska hranica rozširujúcej sa Únie“ – akčný plán realizácie Európskej vesmírnej politiky (COM(2003) 673 final

Stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru k Zelenej knihe o Európskej vesmírnej politike (COM(2003) 17 final – OJ C 220 zo 16.9.2003)