19.3.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 105/1


Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade z 24. februára 2016 o podpore sociálno-ekonomického rozvoja a inkluzívnosti v EÚ prostredníctvom vzdelávania: príspevok vzdelávania a odbornej prípravy k európskemu semestru 2016

(2016/C 105/01)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV ZASADAJÚCI V RADE

BERÚC DO ÚVAHY

Ročný prieskum rastu na rok 2016: posilniť oživenie a upevniť konvergenciu (1), ktorý vypracovala Európska komisia,

Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2015 (2), ktorý vypracovala Európska komisia,

Spoločnú správu Rady a Komisie na rok 2015 o vykonávaní strategického rámca pre európsku spoluprácu vo vzdelávaní a odbornej príprave (ET 2020) – Nové priority pre európsku spoluprácu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy (3),

SA DOMNIEVAJÚ, ŽE

Európa čelí viacnásobným a súbežným spoločenským výzvam.

Napriek miernemu oživeniu hospodárstva Európskej únie ako celku v našich spoločnostiach naďalej pretrváva vplyv finančnej a hospodárskej krízy. Rozdiely medzi členskými štátmi a v rámci nich naďalej rastú a spôsobujú dlhodobé nerovnováhy. Nezamestnanosť mládeže zostáva v mnohých krajinách znepokojujúco vysoká a dosiahnutá úroveň vzdelania je nedostatočná.

Súčasná utečenecká kríza predstavuje pre našu spoločnosť a naše vzdelávacie systémy významnú výzvu. Je našou spoločnou povinnosťou vytvoriť prostredie, v ktorom každý jedinec môže naplno využívať svoj talent bez ohľadu na svoje postavenie alebo pôvod.

Naše spoločnosti zároveň čelia hrozbám vyplývajúcim z rastúcej radikalizácie, čo v niektorých prípadoch vedie k násiliu a terorizmu. Tým sa ešte viac zdôrazňuje významná úloha, ktorú zohrávajú vzdelávanie a odborná príprava pri podpore inkluzívnosti, aktívneho občianstva a spoločných základných hodnôt stanovených v Parížskej deklarácii z marca 2015 (4).

Tieto kľúčové výzvy sú spoločné a význame ovplyvňujú politiku v oblasti vzdelávania. Na dosiahnutie udržateľného oživenia hospodárstva a odstránenie rozdielov a nerovnováh je potrebná reakcia, na ktorej sa zúčastnia členské štáty spolu s inštitúciami EÚ a v spolupráci s ostatnými medzinárodnými organizáciami, akými sú OECD, Rada Európy a UNESCO (5).

UZNÁVAJÚ, ŽE

tým, že sa ľuďom poskytne možnosť získať náležité zručnosti, kompetencie a znalosti, sa podnecuje inovácia a rast a podporuje sa osobné naplnenie a blahobyt. Je to najlepší spôsob, ako sa jednotlivci môžu vyhnúť nezamestnanosti, čím sa znižuje riziko chudoby a sociálneho vylúčenia (6).

Bohužiaľ, pri prechode zo vzdelávania na trh práce pretrváva značný nedostatok zručností a nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami, čo môže viesť k obmedzovaniu európskych hospodárstiev nedostatkom primerane kvalifikovaných pracovníkov, čím sa zas znižuje ich rastový potenciál (7). Rovnako poľutovaniahodná je však aj skutočnosť, že mnohí vysokokvalifikovaní pracovníci sa môžu ocitnúť na pracovných miestach, kde nevyužívajú svoj talent naplno, čo môže viesť k zníženiu ich individuálneho potenciálu rásť (8).

Vzdelávanie a odborná príprava môžu výrazne prispieť k zabezpečeniu súdržnej spoločnosti, ako aj dobre fungujúceho trhu práce. Vzdelávane a odborná príprava by mali vyrovnávať podmienky pre všetkých a mali by slúžiť ako hnacia sila sociálneho a hospodárskeho začlenenia znevýhodnených skupín akceptovaním rôznorodosti vo všetkých jej formách. Vzdelávanie a odborná príprava majú podobne zohrávať dôležitú úlohu pri rozvíjaní potenciálu každej osoby a pri posilňovaní schopnosti kritického myslenia a spravodlivého a nezávislého úsudku, a to najmä – nie však výlučne – v kontexte sociálnych médií.

Aj keď systémy vzdelávania dosahujú v mnohých ohľadoch dobré výsledky a podstatným spôsobom prispievajú k rastovému potenciálu Európy a vytváraniu otvorených a demokratických spoločností, naďalej pretrvávajú niektoré závažné nedostatky. Mimoriadne znepokojujúci je veľký počet študentov, ktorí nedosahujú minimálne normy v oblasti vzdelávania, ako sa ukazuje v najnovších údajoch o miere predčasného ukončenia školskej dochádzky (9) a o úrovni základných zručností (10). Sociálno-ekonomické postavenie, migrantský pôvod a rod sú stále dôležitými faktormi ovplyvňujúcimi výsledky vo vzdelávaní (11), čím sa obmedzuje emancipačný účinok (12), ktorý by vzdelávanie a odborná príprava mali mať.

V TEJTO SÚVISLOSTI PREDKLADAJÚ na zasadnutie Európskej rady, ktoré sa uskutoční v marci 2016, tento príspevok v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy:

1.

Vzdelávanie a odborná príprava by mali byť kľúčovým prvkom komplexného prístupu zameraného na posilnenie sociálno-ekonomického rozvoja a inkluzívnosti. Vyžaduje si to cielené reformy systémov vzdelávania s cieľom zlepšiť ich výkonnosť z hľadiska výsledkov vzdelávania ako súčasť celkového úsilia potrebného na obnovu zamestnanosti a udržateľného rastu. Investovanie do vzdelávania a odbornej prípravy by sa malo stať prioritou na regionálnej aj vnútroštátnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ, pretože sa ním prispieva k rastu a podporuje sa krátkodobé oživenie, ako aj dlhodobý hospodársky rast. Nemusí to vždy znamenať zvýšenie rozpočtov, ale môže sa to namiesto toho dosiahnuť lepším zacielením výdavkov a poskytnutím správnych stimulov zameraných na zlepšenie kvality.

2.

Rozvoj zručností, kompetencií a vedomostí v rámci celoživotného vzdelávania je kľúčovým prvkom dobre fungujúceho trhu práce, ktorý bude živnou pôdou pre talent jednotlivcov. Treba nájsť spôsob, ako pripraviť mladých ľudí na meniace sa požiadavky trhu práce, a zároveň neustále aktualizovať a zlepšovať zručností tých, ktorí už na trhu práce sú. Nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami a nedostatok zručností by sa mali prednostne riešiť v rámci sektora vzdelávania aj sektora zamestnanosti. To okrem iného znamená, že je potrebné klásť väčší dôraz na rozvoj prierezových zručností (13) a že by sa malo podporovať učenie sa prácou, predvídanie budúcich požiadaviek na zručnosti a partnerstvá medzi sférou vzdelávania a podnikateľskou sférou.

Význam rozvoja zručností a kompetencií siaha ďaleko nad rámec trhu práce. Ide pri ňom aj o vychovávanie zodpovedných občanov schopných zohrávať aktívnu úlohu v spoločnosti a v demokratickom živote. Tieto dva ciele sa navzájom dopĺňajú, pretože spoločnosťou požadované zručnosti a kompetencie sa v mnohých ohľadoch rovnako týkajú aj oblasti práce.

3.

Štrukturálne reformy zamerané na modernizáciu našich hospodárstiev by sa mali vykonávať so zreteľom na posilňovanie rozvoja zručností, kompetencií a znalostí ľudí s cieľom podnecovať inováciu a produktivitu a zároveň podporovať inkluzívnosť. V rámci systémov vzdelávania by sa podobne malo usilovať o zvýšenie ich emancipačného účinku, zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých bez ohľadu na sociálno-ekonomické postavenie, migrantský pôvod alebo rod. To znamená otváranie systémov vzdelávania s cieľom reagovať na čoraz väčšiu rozmanitosť študentov a vytváranie väzieb so všetkými relevantnými zainteresovanými stranami.

A VYJADRUJÚ SVOJE ODHODLANIE

1.

spolupracovať s cieľom podporovať sociálno-ekonomický rozvoj a inkluzívnosť v EÚ prostredníctvom vzdelávania, a to s využitím reforiem, príslušných politík a cielených investícií. Mali by sa identifikovať a rozširovať politiky, ktoré sa ukázali ako úspešné, a mala by sa poskytnúť primeraná podpora pri ich vykonávaní v iných krajinách, ktoré sa nimi chcú inšpirovať pri vytváraní podobných politík a reforiem;

2.

monitorovať pokrok pri dosahovaní našich spoločných cieľov v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy a usilovať sa o výmenu znalostí a skúseností, a to najmä v rámci nedávno zrevidovaných prioritných oblastí a štruktúr ET 2020 (14). Mal by sa pritom zabezpečiť súlad s hlavnými cieľmi stratégie Európa 2020 a mechanizmami správy v rámci európskeho semestra pri súčasnom plnom rešpektovaní zásady subsidiarity, nezávislosti inštitúcií vzdelávania a pedagogickej slobody;

3.

primeraným spôsobom investovať do vzdelávania na všetkých úrovniach, a pritom v rámci neho zabezpečiť motiváciu, aby sa zvyšovala dosiahnutá úroveň vzdelania, identifikovali a riešili sa nedostatky a nesúlad medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami a zvyšoval sa emancipačný účinok vzdelávania a odbornej prípravy. Na tento účel by sa mali naplno využívať možnosti, ktoré ponúkajú európske nástroje, ako sú európske štrukturálne a investičné fondy, záruka pre mladých ľudí, Európsky fond pre strategické investície a program Erasmus+;

4.

poskytovať učiteľom prostredníctvom úvodnej odbornej prípravy a kontinuálneho profesijného rozvoja primerané a aktuálne pedagogické nástroje a metódy zamerané na posilnenie rozvoja zručností a kompetencií a získavanie vedomostí. Súčasťou tohto prístupu na všetkých úrovniach vzdelávania a odbornej prípravy by malo byť otvorenie inštitúcií vzdelávania vonkajšiemu svetu. Na dosiahnutie tohto cieľa by sa mali podporovať partnerstvá na národnej, regionálnej a miestnej úrovni so zapojením príslušných zainteresovaných strán, ako sú napríklad sociálni partneri a zástupcovia sektora mládeže, pričom tieto partnerstvá by mali byť zamerané na riešenie osobitných problémov;

5.

aktívne oslovovať mladých ľudí so slabými vyhliadkami na vzdelanie a zamestnanie, ktoré vyplýva z ich sociálno-ekonomického postavenia, migrantského pôvodu alebo rodu, a to s cieľom zabezpečiť, aby sa na nikoho nezabudlo. Popri zlepšovaní sociálnych zručností mladých ľudí a ich kompetencií v oblasti občianstva by sa mala posilňovať aj ich digitálna a mediálna gramotnosť, ako aj schopnosť kriticky myslieť. Malo by sa posilniť postavenie učiteľov a vedúcich pracovníkov škôl, aby boli schopní včas odhaliť znaky neúčasti a upozorniť na ne s cieľom zvýšiť dosiahnutú úroveň vzdelania a predchádzať predčasnému ukončeniu školskej dochádzky, sociálnemu vylúčeniu a násilnej radikalizácii.

VYZÝVAJÚ KOMISIU, ABY

1.

v rámci pracovného programu Erasmus+ na rok 2017 naďalej podporovala všetky iniciatívy, ktorými sa reaguje na výzvy uvedené v tomto uznesení, pričom sa v plnej miere využijú možnosti existujúceho programu. Preskúmanie viacročného finančného rámca v polovici trvania je okrem toho príležitosťou na zváženie, ako možno reakciu na tieto výzvy čo najúčinnejšie podporiť prostredníctvom rôznych existujúcich nástrojov EÚ vrátane programu Erasmus+;

2.

opätovne potvrdila význam vzdelávania a odbornej prípravy vo všetkých európskych iniciatívach na obdobie po roku 2020 v oblasti rastu, zamestnanosti a udržateľnosti, pričom sa zohľadnia aj iniciatívy so širším záberom, akými sú napríklad rozvojové ciele Organizácie Spojených národov na obdobie do roku 2030. Je to obzvlášť dôležité najmä v prípade vzdelávania – oblasti, pre ktorú je charakteristická dlhodobá perspektíva.

3.

do mája 2016 predložila Rade EYCS pripravovaný návrh nového programu v oblasti zručností pre Európu na podporu členských štátov, v rámci ktorého by sa mohli okrem iného zvážiť spôsoby zlepšenia rozvoja zručností a získavania vedomostí prostredníctvom celoživotného vzdelávania s osobitným dôrazom na tieto oblasti:

a)

zvyšovanie dosiahnutej úrovne vzdelania, pričom sa uzná, že ukončenie vyššieho sekundárneho vzdelania alebo rovnocenného vzdelania sa považuje za minimálnu požiadavku na zabezpečenie úspešného prechodu zo vzdelávania na trh práce a na získanie prístupu k ďalšiemu vzdelávaniu;

b)

zlepšenie rozvíjania kľúčových kompetencií, ktoré majú rozhodujúci význam pre celoživotné vzdelávanie, zamestnateľnosť a aktívnu účasť v spoločnosti a na demokratickom živote;

c)

zvyšovanie schopnosti Európy predvídať požiadavky na zručnosti v budúcnosti a riešenie problému nedostatku zručností a nesúladu medzi ponúkanými a požadovanými zručnosťami, pričom sa zdôrazní spoločná zodpovednosť oblasti vzdelávania a práce a bude sa vychádzať z iniciatív v obidvoch sektoroch;

d)

podpora lepšej transparentnosti a využívania dostupných zručností a kvalifikácií mobilných pracovníkov EÚ a študentov;

e)

obnova procesu modernizácie vysokoškolského vzdelávania v Európe, a to aj prostredníctvom:

zlepšovania kvality a primeranosti pri vypracúvaní učebných plánov a pri ich realizácii,

posilňovania úlohy inštitúcií vysokoškolského vzdelávania ako regionálnych inovátorov,

zlepšovania vzťahov medzi vzdelávacími a výskumnými funkciami inštitúcií vysokoškolského vzdelávania,

prípravy reakcie na vplyv otvoreného a online vysokoškolského vzdelávania,

venovania pozornosti občianskej úlohe inštitúcií vysokoškolského vzdelávania pri účasti na činnosti komunít,

zabezpečenia, aby všetci ľudia, ktorí majú potenciál uspieť v rámci vysokoškolského vzdelávania, dostali príležitosť bez ohľadu na svoju situáciu;

4.

v nadväznosti na Parížsku deklaráciu podporovala členské štáty pri posilňovaní úlohy, ktorú vzdelávanie a odborná príprava zohrávajú pri podpore aktívneho občianstva a základných hodnôt (15); v tejto súvislosti zabezpečila synergiu a spoluprácu s Radou Európy, pokiaľ ide o demokratické občianstvo.


(1)  14270/15.

(2)  ISBN 978-92-79-50621-5.

(3)  Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 25.

(4)  Deklarácia o podpore občianstva a spoločných hodnôt slobody, tolerancie a nediskriminácie prostredníctvom vzdelávania, Paríž 17. marca 2015.

(5)  Konkrétne cieľ udržateľného rozvoja OSN č. 4, ktorý sa týka vzdelávania a celoživotného vzdelávania [rezolúcia OSN č. 70/1 Transformujeme náš svet: program trvalo udržateľného rozvoja do roku 2030].

(6)  Ročný prieskum rastu na rok 2016 [14270/15, strana 8].

(7)  Podľa údajov má 39 % spoločností problém nájsť zamestnancov s požadovanou kvalifikáciou – [tretí Európsky prieskum pracovných podmienok, Eurofound (2013)].

(8)  Európsky prieskum zručností a pracovných miest Cedefop na rok 2014.

(9)  Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2015, časť 2. V roku 2014 predstavoval podiel osôb s predčasne ukončenou školskou dochádzkou v EÚ 11,1 % populácie vo veku 18 – 24 rokov, čo prekračuje cieľ stratégie Európa 2020 stanovený na 10 %.

(10)  Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2015, bod 1.1. Podľa najnovšieho prieskumu OECD – PISA (2012) dosahuje v EÚ 17,8 % populácie slabé výsledky v čítaní, v matematike je to 22,1 % a vo vede 16,6 %, t. j. nad referenčnou hodnotou 15 % stanovenou v rámci ET 2020.

(11)  Monitor vzdelávania a odbornej prípravy 2015, bod 1.1.

(12)  T. j. umožniť jedincovi, aby prekonal obmedzenia alebo prekážky, ktorým môže čeliť z dôvodu svojho pôvodu alebo sociálno-ekonomického postavenia.

(13)  Napríklad zručnosti ako naučiť sa učiť, riešiť problémy, podnikateľské a digitálne zručnosti, tvorivosť a kritické myslenie.

(14)  Okrem iného prostredníctvom dohodnutých konkrétnych otázok a novovzniknutých pracovných skupín [pozri spoločnú správu z roku 2015 prijatú 23. novembra 2015 (Ú. v. EÚ C 417, 15.12.2015, s. 25)].

(15)  Pozri poznámku pod čiarou č. 4.