14.6.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 183/12


Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov zasadajúcich v Rade z 21. mája 2014 o pracovnom pláne Európskej únie pre šport (2014 – 2017)

2014/C 183/03

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV,

I.   ÚVOD

1.

PRIPOMÍNAJÚ právomoc udelenú Európskej únii najmä v článku 6 a článku 165 Zmluvy o fungovaní Európskej únie, podľa ktorých je šport oblasťou, v ktorej by činnosť na úrovni EÚ mala podporovať, koordinovať a dopĺňať opatrenia členských štátov.

2.

PRIPOMÍNAJÚ uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o pracovnom pláne Európskej únie pre šport na roky 2011 – 2014 (1).

3.

VÍTAJÚ správu Komisie o vykonávaní pracovného plánu Európskej únie pre šport na roky 2011 – 2014 (2).

4.

UZNÁVAJÚ, že šport môže prispieť k dosiahnutiu cieľov stratégie Európa 2020 – stratégie pre zamestnanosť a inteligentný, udržateľný a inkluzívny rast.

5.

PRIPOMÍNAJÚ uznesenie Rady z 18. novembra 2010, v ktorom Rada súhlasila s tým, že v záujme výmeny názorov na záležitosti týkajúce sa športu v EÚ bude pravidelne, zvyčajne popri zasadnutí Rady, usporadúvať neformálne stretnutie vedúcich predstaviteľov verejných orgánov EÚ a športového hnutia (3).

6.

SÚHLASIA s ďalším posilnením rámca európskej spolupráce v oblasti športu stanovením trojročného pracovného plánu EÚ pre šport, ktorý sa bude týkať činnosti členských štátov a Komisie.

7.

SÚHLASIA, že činnosti EÚ v oblasti športu by sa mali zamerať na prioritné tézy a kľúčové témy, výsledky a pracovné metódy a štruktúry uvedené v tomto pracovnom pláne a ako sa uvádzajú v prílohe I.

8.

BERÚ NA VEDOMIE výsledky prieskumu Eurobarometra v oblasti športu a fyzickej aktivity (2013) a uznávajú veľké rozdiely medzi členskými štátmi vrátane výsledkov týkajúcich sa dobrovoľníckej práce a sedavého spôsobu života.

II.   ROZVÍJANIE EURÓPSKEHO ROZMERU V ŠPORTE VYTVORENÍM PRACOVNÉHO PLÁNU EÚ

9.

DOMNIEVAJÚ SA, že trojročný pracovný plán EÚ pre šport by mal vychádzať z týchto hlavných zásad:

podporovať prístup k zabezpečovaniu pridanej hodnoty v oblasti športu na úrovni EÚ z dlhodobého hľadiska, ktorý by bol spoločný pre členské štáty i Komisiu a bol by založený na spolupráci,

riešiť nadnárodné výzvy prostredníctvom koordinovaného prístupu EÚ,

zohľadňovať osobitnú povahu športu,

odrážať potrebu začleňovania športu do ostatných oblastí politík EÚ,

usilovať sa o odborne podloženú politiku v oblasti športu,

prispievať k zastrešujúcim prioritám programu EÚ v oblasti hospodárskej a sociálnej politiky, najmä k procesu stratégie Európa 2020,

stavať na dosiahnutých výsledkoch prvého pracovného plánu EÚ pre šport,

dopĺňať a posilňovať vplyv činností, ktorých realizácia sa v oblasti športu začala v rámci programu Erasmus+.

10.

ZDÔRAZŇUJÚ, že tento pracovný plán EÚ by mal byť pružným rámcom schopným reagovať v prípade potreby na vývoj v oblasti športu.

11.

SÚHLASIA, že členské štáty a Komisia by mali v období, na ktoré sa viaže súčasný pracovný plán, venovať hlavnú pozornosť týmto nižšie uvedeným kľúčovým témam. Každé predsedníctvo môže tieto priority doplniť na základe prípadného nového vývoja:

1.

čestnosť v športe, najmä boj proti dopingu, boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov, ochrana maloletých športovcov, dobrá správa a rodová rovnosť;

2.

hospodársky rozmer športu, najmä udržateľné financovanie športu, odkaz významných športových podujatí, hospodársky prínos športu a inovácie;

3.

šport a spoločnosť, najmä zdraviu prospešné pohybové aktivity (HEPA), dobrovoľnícka činnosť, zamestnanosť v športe, ako aj vzdelávanie a odborná príprava v športe.

12.

SÚHLASIA, že Rada a zástupcovia vlád členských štátov zasadajúcich v Rade môžu na základe dosiahnutých výsledkov a vývoja politiky na úrovni EÚ pracovný plán preskúmať.

III.   PRACOVNÉ METÓDY A ŠTRUKTÚRY

13.

UZNÁVAJÚ, že:

V podmienkach EÚ po nadobudnutí platnosti Lisabonskej zmluvy je potrebné pokračovať v spolupráci v oblasti športu, a to na základe usmerňujúcich zásad uvedených v oddiele II tohto pracovného plánu.

Taktiež je potrebné, aby EÚ úzko spolupracovala so športovým hnutím a príslušnými zodpovednými organizáciami na vnútroštátnej, európskej a medzinárodnej úrovni, ako je napríklad Rada Európy a Svetová antidopingová agentúra (WADA), najmä prostredníctvom štruktúrovaného dialógu.

14.

SÚHLASIA s tým, že:

Mali by sa vytvoriť odlíšené pracovné štruktúry a metódy na účely nadviazania na dosiahnuté výsledky z prvého pracovného plánu EÚ, ako aj na vytváranie nových výstupov, a to v súlade s prioritnými tézami a kľúčovými témami uvedenými v oddiele II.

Z tohto dôvodu sa vytvorí päť skupín zložených z odborníkov, ktorých vymenujú členské štáty, pričom tieto skupiny sa budú venovať nasledujúcim témam: ovplyvňovanie výsledkov zápasov, dobrá správa, hospodársky rozmer, HEPA a rozvoj ľudských zdrojov v športe. Zásady týkajúce sa zriaďovania a fungovania týchto skupín sa nachádzajú v prílohe II.

Okrem skupín odborníkov môžu medzi ďalšie štruktúry a pracovné metódy patriť napr. konferencie predsedníctva, zasadnutia ministrov športu a riaditeľov pre oblasť športu, štúdie Komisie a konferencie, ako aj tabule záväzkov (4).

V prvej polovici roka 2017 by Rada mala zhodnotiť vykonávanie súčasného pracovného plánu na základe správy, ktorú Komisia vypracuje do konca novembra 2016.

IV.   ĎALŠIE KROKY

15.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY:

spolupracovali s Komisiou a využívali pracovné štruktúry a metódy uvedené v tomto uznesení,

pri vypracúvaní politík na vnútroštátnej úrovni riadne zohľadnili tento pracovný plán a dodržiavali pri tom zásadu subsidiarity a autonómiu riadiacich štruktúr v oblasti športu,

pravidelne informovali a v relevantných prípadoch konzultovali so zainteresovanými stranami v oblasti športu o pokroku vo vykonávaní pracovného plánu EÚ s cieľom zabezpečiť relevantnosť a viditeľnosť príslušnej činnosti.

16.

VYZÝVAJÚ PREDSEDNÍCTVA RADY, ABY:

v kontexte skupiny predsedníctiev pri tvorbe svojich programov zohľadňovali prioritné tézy pracovného plánu, podávali správy o jeho plnení a nadviazali na dosiahnuté výsledky,

informovali členské štáty o prebiehajúcej alebo plánovanej práci v iných zoskupeniach Rady, ktoré majú vplyv na šport,

na konci trojročného obdobia, na ktoré sa vzťahuje toto uznesenie, navrhli na základe správy Komisie podľa potreby nový pracovný plán na ďalšie obdobie.

17.

VYZÝVAJÚ KOMISIU, ABY:

spolupracovala s členskými štátmi na plnení tohto pracovného plánu, predovšetkým na dosiahnutí výsledkov uvedených v prílohe I,

informovala členské štáty o prebiehajúcich alebo plánovaných iniciatívach v iných oblastiach politiky EÚ, ktoré majú vplyv na šport, a o príslušnom vývoji v rámci činnosti Komisie,

podporovala členské štáty a ďalších príslušných aktérov pri spolupráci v rámci systému, ktorý sa ustanovuje v tomto uznesení, predovšetkým:

preskúmaním možností, ako uľahčiť čo najširšiu účasť členských štátov a expertov, ako aj pozývania predstaviteľov športového hnutia a iných zainteresovaných strán na zasadnutia pracovných štruktúr, na ktoré sa odkazuje v prílohe I, pričom by sa mala zabezpečiť vysoká a jednotná úroveň reprezentatívnosti,

prípadným zriadením skupín odborníkov, ktoré zabezpečia vysokú úroveň príslušnej odbornosti, ako aj vytvorením iných foriem podpory výmeny názorov a partnerského učenia, ako aj rozvíjania znalostí (napr. štúdie),

napomáhala štruktúrovaný dialóg o športe vrátane každoročnej organizácie športového fóra EÚ, ktoré by spájalo všetky kľúčové zainteresované strany na rôznych úrovniach organizácie športu,

použila finančné zdroje programu Erasmus+ a iných príslušných programov EÚ na podporu prioritných téz a zodpovedajúcich kľúčových tém stanovených v tomto pracovnom pláne,

do novembra 2016 prijala správu o vykonávaní a relevantnosti pracovného plánu, ktorá bude vychádzať z dobrovoľných príspevkov členských štátov. Táto správa bude slúžiť ako základ na vypracovanie možného pracovného plánu EÚ v priebehu prvého polroka 2017,

podľa potreby zverejnila výstupy dosiahnuté v rámci pracovných štruktúr.

18.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, KOMISIU A PREDSEDNÍCTVA, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÁVOMOCÍ V PLNOM SÚLADE SO ZÁSADOU SUBSIDIARITY:

pokračovali v úzkej spolupráci v súlade s prílohou I a II tohto uznesenia,

prihliadali na otázky športu pri formulovaní, vykonávaní a hodnotení politík a opatrení v iných politických oblastiach a mimoriadnu pozornosť venovali rýchlemu a účinnému začleneniu do procesu tvorby politík,

podporovali väčšie uznanie príspevku športu k celkovým cieľom stratégie Európa 2020 vzhľadom na veľký potenciál tohto odvetvia prispievať k inteligentnému, udržateľnému a inkluzívnemu rastu a vytváraniu nových pracovných miest a jeho pozitívny vplyv na sociálne začlenenie, vzdelávanie a odbornú prípravu, ako aj verejné zdravie a aktívne starnutie,

podporovali spoluprácu s tretími krajinami, najmä kandidátskymi a potenciálnymi kandidátskymi krajinami EÚ a príslušnými medzinárodnými organizáciami v oblasti športu vrátane Rady Európy.


(1)  Ú. v. EÚ C 162, 1.6.2011, s. 1.

(2)  5842/14.

(3)  Ú. v. EÚ C 322, 27.11.2010, s. 1.

(4)  Tabuľa záväzkov: nástroj, prostredníctvom ktorého môžu hlavne športové organizácie zverejniť svoje záväzky v súvislosti s určitými záležitosťami, ako napríklad zásadami dobrej správy alebo cieľmi týkajúcimi sa rodovej rovnosti (pozri prílohu I). Komisia predloží pracovnej skupine Rady pre šport návrh o vytváraní a fungovaní tabúľ záväzkov v druhej polovici roka 2014.


PRÍLOHA I

Kľúčové témy (bod 11), požadované výstupy a zodpovedajúce pracovné štruktúry

Kľúčová téma

Výstup a cieľový termín

Pracovná štruktúra

Čestnosť v športe

Boj proti dopingu (1)

odporúčania skupiny odborníkov týkajúce sa dopingu v rekreačnom športe a predchádzania dopingu: výmena najlepších postupov a partnerské učenie (druhá polovica roka 2015)

generálni riaditelia pre šport

Boj proti ovplyvňovaniu výsledkov zápasov

výmena najlepších postupov týkajúcich sa boja proti ovplyvňovaniu zápasov, najmä v súvislosti s možnými odporúčaniami Komisie o najlepších postupoch v oblasti predchádzania ovplyvňovaniu výsledkov zápasov súvisiacemu so stávkovaním, po ktorej bude nasledovať vypracovanie správy o súčasnom stave (prvá polovica roka 2016)

skupina odborníkov pre ovplyvňovanie výsledkov zápasov

Ochrana maloletých športovcov

príprava odporúčaní expertnej skupiny týkajúcich sa ochrany mladých športovcov a práv detí v športe (prvá polovica roka 2016)

skupina odborníkov pre Dobrú správu

Dobrá správa

príprava usmerňujúcich zásad súvisiacich s demokraciou, ľudskými právami a pracovnými právami, najmä v súvislosti s postupom prideľovania práva na usporiadanie významných športových podujatí, prípadne následné vytvorenie tabule záväzkov (druhá polovica roka 2015)

podpora existujúcich zásad dobrej správy, prípadne následné vytvorenie tabule záväzkov (prvá polovica roka 2016)

 

Rodová rovnosť

príprava odporúčaní skupiny odborníkov alebo usmernení týkajúcich sa rodovej rovnosti v športe, prípadne následné vytvorenie tabule záväzkov (druhá polovica roka 2015)

 

Hospodársky rozmer športu

Hospodársky rozmer športu

príprava odporúčaní skupiny odborníkov týkajúce sa merania hospodárskeho prínosu športu v EÚ, a to na základe prebiehajúcej práce na účely podpory vytvorenia špecifickej podpornej činnosti v členských štátoch (druhá polovica roka 2015)

skupina odborníkov pre hospodársky rozmer

Odkaz významných športových podujatí

príprava odporúčaní skupiny odborníkov týkajúcich sa významných športových podujatí najmä z hľadiska ich odkazu s dôrazom na sociálnu, hospodársku a environmentálnu udržateľnosť (druhá polovica roka 2015)

 

Udržateľné financovanie športu

príprava praktických usmernení o spôsoboch, ako podnietiť trasparentné a dlhodobé investície do športu vrátane financovania EÚ založeného okrem iného na odporúčaniach z roku 2012 o udržateľnom financovaní športu vrátane štátnej pomoci (prvá polovica roka 2016)

 

Šport a spoločnosť

Zdraviu prospešné pohybové aktivity

príprava odporúčaní skupiny odborníkov na účely podpory telesnej výchovy na školách vrátane rozvoja motorických schopností v ranom detstve a na vytvorenie hodnotnej súčinnosti so športovým sektorom, miestnymi orgánmi a súkromným sektorom (prvá polovica roka 2015)

koordinácia a vykonávanie odporúčaní Rady o HEPA (druhá polovica roka 2016)

skupina odborníkov pre HEPA

Vzdelávanie, odborná príprava, zamestnanosť a dobrovoľnícka činnosť

príprava odporúčaní skupiny odborníkov na účely podpory dobrovoľníckej činnosti v športe vrátane najlepších postupov v oblasti právnych a fiškálnych mechanizmov (druhá polovica roka 2015 alebo 2014)

výmena najlepších postupov a správa o súčasnom stave týkajúca sa začlenenia kvalifikácií v športe do národných kvalifikačných rámcov s odkazom na európsky kvalifikačný rámec (druhá polovica roka 2016)

príprava odporúčaní skupiny odborníkov týkajúcich sa príspevku športu k zamestnateľnosti mladých ľudí vrátane mladých profesionálnych športovcov a športovkýň a vytvárania pracovných miest na športovom trhu práce a trhu práce so zamestnaniami súvisiacimi so športom (druhá polovica roka 2016)

príprava praktických usmernení týkajúcich sa zosúladenia národných kvalifikácií s medzinárodnými kvalifikačnými normami medzinárodných športových federácií

príprava správy o súčasnom stave týkajúca sa vykonávania usmernení EÚ pre dvojité kariéry (prvá polovica roka 2017)

skupina odborníkov pre riadenie ľudských zdrojov v športe


(1)  Rada (pracovná skupina pre šport/Coreper) bude naďalej pred zasadnutiami WADA koordinovať pozície členských štátov EÚ.


PRÍLOHA II

Zásady týkajúce sa členstva v skupinách odborníkov, ktoré členské štáty a Komisia vytvoria v rámci pracovného plánu EÚ pre šport na roky 2014 – 2017, a fungovania týchto skupín

Členstvo

Účasť členských štátov na práci skupín je dobrovoľná a členské štáty sa môžu k týmto skupinám kedykoľvek pripojiť.

Členský štát, ktorý má záujem zapojiť sa do práce niektorej zo skupín, vymenuje odborníkov za členov príslušných skupín. Tento členský štát zabezpečí, aby poverení odborníci mali príslušné skúsenosti v danej oblasti na národnej úrovni, a zaistí účinnú komunikáciu s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi. Vymenúvanie odborníkov bude koordinovať Komisia.

Každá skupina odborníkov môže rozhodnúť o pozvaní iných účastníkov: nezávislých odborníkov, zástupcov športového hnutia a iných zainteresovaných strán, ako aj zástupcov európskych tretích krajín. Každá skupina odborníkov môže navrhnúť rozšírenie skupiny o ďalších účastníkov počas celého pracovného obdobia, pričom sa požaduje, aby ich členstvo schválila skupina odborníkov jednomyseľne.

Pracovné postupy

Na účely realizácie tohto pracovného plánu bude každá skupina odborníkov zodpovedná za vymenovanie svojho predsedu alebo spolupredsedov na prvom zasadnutí skupiny po prijatí pracovného plánu. Voľby predsedov budú otvorené a transparentné a koordinovať ich bude Komisia, ktorá bude vykonávať funkciu sekretariátu skupín odborníkov.

Každá skupina odborníkov pripraví rozpis práce v súlade so svojím pracovným plánom a sústredí sa na dosiahnutie konkrétnych a použiteľných výsledkov v súlade s prílohou I.

Členské štáty budú mať možnosť usmerňovať skupiny odborníkov s cieľom zabezpečiť želaný výsledok a časový plán, ako aj koordináciu ich práce.

Rada a zástupcovia vlád členských štátov zasadajúci v Rade rozhodnú o tom, či je vhodné navrhnúť pre expertné skupiny nové opatrenia.

Komisia poskytne skupinám odborné znalosti, ako aj logistickú a sekretársku podporu. Okrem toho im v rámci možností bude poskytovať aj akúkoľvek ďalšiu pomoc (vrátane štúdií týkajúcich sa konkrétnej oblasti práce).

Skupiny odborníkov sa budú spravidla stretávať v Bruseli, na pozvanie členských štátov však môžu organizovať zasadnutia i mimo Bruselu.

Skupiny odborníkov sa budú spravidla stretávať dvakrát za rok, podľa potreby však môžu prijať aj iný časový plán.

Podávanie správ a informácie

Predsedovia skupín odborníkov budú podľa potreby podávať pracovnej skupine pre šport správu o pokroku v práci príslušných skupín a predložia dosiahnuté výsledky.

Programy zasadnutia a zápisnice zo zasadnutí všetkých skupín budú k dispozícii všetkým členským štátom bez ohľadu na mieru ich zapojenia v danej oblasti. Výsledky činnosti skupín odborníkov sa budú uverejňovať.

Výsledky činnosti skupín odborníkov budú východiskom pre správu Komisie o plnení pracovného plánu.