4.12.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 327/1


Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o práci s mládežou

2010/C 327/01

RADA A ZÁSTUPCOVIA VLÁD ČLENSKÝCH ŠTÁTOV, KTORÍ SA ZIŠLI NA ZASADNUTÍ RADY:

PRIPOMÍNAJÚC POLITICKÉ POZADIE TEJTO OTÁZKY, KTORÉ SA UVÁDZA V PRÍLOHE, A NAJMÄ TO, ŽE:

1.

V zmluve sa stanovuje, že činnosť EÚ sa má zameriavať na podporu rozvoja výmenných programov pre mladých ľudí a sociálnych a výchovno-vzdelávacích pracovníkov (ďalej len „pracovníkov s mládežou“ a „mládežníckych lídrov“) a podporu účasti mladých ľudí na demokratickom živote.

2.

Európsky parlament a Rada prijali rozhodnutím č. 1719/2006/ES program Mládež v akcii (1). Tento program, ktorý vo všetkých členských štátoch postupne získava stále väčší úspech, obsahuje dôležitý prvok, ktorý má prispieť k rozvoju kvality systémov na podporu mládežníckych činností a kapacít organizácií občianskej spoločnosti v oblasti mládeže.

3.

Rada 29. novembra 2009 prijala uznesenie o obnovenom rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018). Podpora a rozvoj práce s mládežou sa v tomto rámci spolupráce považujú za medziodvetvové otázky.

4.

Európska rada vo svojich záveroch zo 17. júna 2010 vyhlásila, že očakáva predloženie ostatných hlavných iniciatív do konca tohto roku (2).

NA ZÁKLADE

prvej európskej konferencie o práci s mládežou, ktorá sa konala 7. – 10. júla 2010 v Gente (Belgicko) a na ktorej sa zdôraznila dôležitosť práce s mládežou.

BERÚC TIEŽ DO ÚVAHY, ŽE:

ako sa uvádza v obnovenom rámci pre európsku spoluprácu v oblasti mládeže (2010 – 2018) (ďalej len „obnovený rámec“), cieľom v oblasti mládeže je:

vytvoriť viac príležitostí a viac rovných príležitostí vo vzdelávaní a na trhu práce a

podporovať aktívne občianstvo, sociálne začlenenie a solidaritu všetkých mladých ľudí.

V obnovenom rámci sa vytyčuje osem oblastí činnosti (3), v ktorých by sa mali vyvíjať medziodvetvové iniciatívy, ktoré sa týkajú politiky v oblasti mládeže a v ktorých by práca s mládežou mohla byť prínosom. Ďalšími dôležitými oblasťami činnosti sú v tejto súvislosti ľudské práva a demokracia, kultúrna rozmanitosť a mobilita.

Rada sa zhodla, že v tomto obnovenom rámci je „práca s mládežou“ všeobecný pojem, ktorý zahŕňa širokú škálu činností sociálneho, kultúrneho, vzdelávacieho alebo politického charakteru vykonávanú mladými ľuďmi, s nimi a pre nich. Takéto činnosti stále častejšie zahŕňajú aj šport a služby pre mladých ľudí.

Vo všetkých politikách a činnostiach, ktoré sa týkajú práce s mládežou, by sa malo dodržiavať niekoľko hlavných zásad, najmä význam podpory rodovej rovnosti a boja proti všetkým formám diskriminácie, dodržiavania práv a rešpektovania zásad uznaných okrem iného v článkoch 21 a 23 Charty základných práv Európskej únie, pričom je potrebné zohľadniť možné rozdiely v životných podmienkach, potrebách, túžbach, záujmoch a postojoch mladých ľudí, ktoré sú spôsobené rôznymi faktormi, a všetci mladí ľudia sa budú uznávať za prínos pre spoločnosť.

Boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu je jedným z kľúčových záväzkov Európskej únie a jej členských štátov. Sociálne vylúčenie má škodlivý vplyv na blahobyt občanov a obmedzuje ich schopnosť prejaviť sa a zúčastňovať sa na dianí v spoločnosti. Boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu sa má uskutočňovať tak v rámci Európskej únie, ako aj mimo nej, v súlade s rozvojovými cieľmi tisícročia OSN.

UZNÁVAJÚ, ŽE:

Nespočetné množstvo detí, mladých ľudí, pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov pochádzajúcich z rôznych prostredí vo všetkých členských štátoch sa zapája do bohatej a rozmanitej škály činností v rámci práce s mládežou, má z nich osoh alebo je v tejto oblasti aktívne. Tieto činnosti sa môžu odohrávať v mnohých kontextoch, môžu byť zamerané na rôzne otázky, ktoré ovplyvňujú ich život a prostredie, v ktorom žijú.

Práca s mládežou sa uskutočňuje v mimoškolskej oblasti, ako aj prostredníctvom špecifických aktivít na voľný čas, a je založená na procese neformálneho vzdelávania a informálneho učenia a na dobrovoľnej účasti. Tieto činnosti a procesy si účastníci riadia sami alebo prebiehajú pod výchovným a pedagogickým vedením buď profesionálnych alebo dobrovoľných pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov alebo v spolupráci s nimi a môžu sa vyvíjať a podliehať zmenám na základe rôznej dynamiky.

Práca s mládežou sa organizuje a uskutočňuje rôzne (organizáciami vedenými mládežou, organizáciami pre mládež, neformálnymi skupinami alebo prostredníctvom služieb starostlivosti o mládež a verejných orgánov) a formuje sa na miestnej, regionálnej, vnútroštátnej a európskej úrovni v závislosti napríklad od týchto prvkov:

komunitný, historický, sociálny a politický kontext, v ktorom práca s mládežou prebieha,

cieľ, ktorým je zapojiť a posilniť postavenie všetkých detí a mladých ľudí, najmä tých s obmedzenými príležitosťami,

zapojenie pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov,

organizácie, služby alebo poskytovatelia – vládne alebo mimovládne, vedené mládežou alebo nie,

prístup alebo metóda, ktoré sa použili pri zohľadnení potrieb mladých ľudí.

V mnohých členských štátoch zohrávajú kľúčovú úlohu pri podpore a rozvoji práce s mládežou na miestnej a regionálnej úrovni aj miestne a regionálne orgány.

UZNÁVAJÚ, ŽE:

Mladí ľudia sú neoddeliteľnou súčasťou čoraz zložitejšej spoločnosti. Formujú ich rozličné vplyvy a rôzne prostredia, domov, škola, pracovisko, priatelia a médiá. V tomto kontexte môže práca s mládežou zohrávať vo vývine mladých ľudí dôležitú úlohu.

Práca s mládežou – ktorá dopĺňa formálne vzdelávacie prostredie, môže mať pre deti a mladých ľudí značné prínosy, pretože im poskytuje širokú a rozmanitú škálu príležitostí na neformálne vzdelávanie a informálne učenie, ako aj primerané cielené prístupy.

Práca s mládežou vedie mladých ľudí k zodpovednosti za svoje činy tým, že sú do jej rozvoja a vykonávania aktívne zapojení. Práca s mládežou môže poskytovať pohodlné, bezpečné, inšpiratívne a príjemné prostredie, v ktorom sa všetky deti a všetci mladí ľudia môžu prejaviť ako jednotlivci alebo súčasť skupiny, učiť sa od seba navzájom, stretávať sa, hrať sa, skúmať a experimentovať.

Okrem toho by práca s mládežou mala poskytovať mladým ľuďom možnosť rozvíjať širokú škálu rôznych osobných a profesionálnych zručností, ktoré sú zbavené stereotypov, ako aj kľúčových kompetencií, ktoré môžu byť pre modernú spoločnosť prínosom. Preto môže zohrávať dôležitú úlohu pri rozvoji samostatnosti, posilňovaní postavenia mladých ľudí a ich podnikateľského ducha.

Práca s mládežou môže predstavovať pridanú spoločenskú hodnotu aj tým, že šíri univerzálne hodnoty týkajúce sa ľudských práv, demokracie, mieru, boja proti rasizmu, kultúrnej rozmanitosti, solidarity, rovnosti a udržateľného rozvoja, pretože môže:

podporovať účasť na spoločenskom dianí a zodpovednosť, dobrovoľnú zaangažovanosť a aktívne občianstvo,

posilňovať budovanie spoločenstva a občianskej spoločnosti na všetkých úrovniach (napr. dialóg medzi generáciami a medzi kultúrami),

prispievať k rozvoju tvorivosti mladých ľudí, ich kultúrneho a sociálneho povedomia, podnikavosti a inovácie,

podporovať možnosti pre sociálne začlenenie všetkých detí a mladých ľudí,

osloviť aj mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami prostredníctvom rôznych pružných a rýchlo prispôsobiteľných metód.

Práca s mládežou preto zohráva v spoločnosti rôzne úlohy a môže byť prínosom pre oblasti politiky, ktoré sa týkajú mládeže, ako napríklad celoživotné vzdelávanie, sociálne začlenenie a zamestnanosť.

Práca s mládežou, či už ju vykonávajú dobrovoľníci alebo profesionáli, má značný sociálno-ekonomický potenciál, keďže môže zabezpečovať hospodársku činnosť, poskytuje infraštruktúru, vytvára hospodárske prínosy a zvyšuje zamestnanosť (mládeže). Osobné a profesionálne zručnosti a kompetencie, ktoré účastníci, pracovníci s mládežou a mládežnícki lídri získali pri práci s mládežou, sú pre trh práce prínosom. Takéto zručnosti a kompetencie sa musia dostatočne ceniť a efektívne uznávať.

Program Mládež v akcii je dôležitým prínosom ku kvalite práce s mládežou na všetkých úrovniach, ako aj k rozvoju kompetencií pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov a k uznaniu neformálneho vzdelávania v práci s mládežou tým, že pracovníkom s mládežou a mládežníckym lídrom poskytuje skúsenosti z mobility v oblasti vzdelávania a z vytvárania kontaktov.

PRETO SÚHLASIA, ŽE:

Pri vykonávaní tohto uznesenia by sa mali zohľadniť tieto zásady:

mladí ľudia, mládežnícke organizácie, pracovníci s mládežou a mládežnícki lídri, výskumní pracovníci v oblasti mládeže, tvorcovia politík a ďalší experti v oblasti mládeže by sa mali zapájať do vypracovania, vykonávania a hodnotenia osobitných iniciatív v oblasti práce s mládežou na všetkých úrovniach,

mali by sa rešpektovať úlohy a povinnosti všetkých aktérov zainteresovaných v rámci ich príslušných oblastí právomocí,

je potrebné zhromažďovať a vymieňať si lepšie znalosti a chápanie práce s mládežou,

na začleňovanie hľadiska práce s mládežou, ako aj na vykonávanie osobitných iniciatív v oblasti práce s mládežou by sa v plnej miere mali využívať nástroje uvedené v obnovenom rámci,

pri práci s mládežou by sa mala venovať osobitná pozornosť zapojeniu detí a mladých ľudí, ktorí žijú v chudobe alebo ktorí čelia riziku sociálneho vylúčenia.

A PRETO VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY, ABY:

propagovali rôzne druhy podpory práce s mládežou, napr. dostatočné financovanie, zdroje alebo infraštruktúru. Znamená to aj odstránenie prekážok zapájania sa do práce s mládežou a v prípade potreby vytvorenie stratégie práce s mládežou,

podporovali a rozvíjali úlohu práce s mládežou pri vykonávaní obnoveného rámca, najmä prínos práce s mládežou pre ciele v rôznych oblastiach činnosti,

v prípade potreby zapojili miestne a regionálne orgány a aktérov, aby zohrávali dôležitú úlohu v rozvoji, podpore a vykonávaní práce s mládežou.

VYZÝVAJÚ KOMISIU, ABY:

vypracovala štúdiu, v ktorej by zmapovala rozmanitosť, rozsah a vplyv práce s mládežou v EÚ, a následne zahrnula prácu s mládežou do správy EÚ o mládeži,

podporovala európske mládežnícke mimovládne organizácie, ako aj menšie iniciatívy na stimulovanie silnej európskej občianskej spoločnosti a ďalšiu účasť mládeže na demokratickom živote,

zlepšila kvalitu práce s mládežou, budovanie kapacít a rozvoj kompetencií pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov a uznávanie neformálneho vzdelávania v práci s mládežou tým, že bude pracovníkom s mládežou a mládežníckym lídrom poskytovať skúsenosti z mobility v oblasti vzdelávania,

vyvinula a podporovala vývoj európskych nástrojov (napr. Youthpass) pre nezávislé hodnotenie aj sebahodnotenie, ako aj nástrojov na dokumentáciu kompetencií pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov, ktoré by sa používali jednoducho a pomohli uznať a vyhodnotiť kvalitu práce s mládežou v Európe,

poskytla dostatočné a vhodné európske platformy ako databázy, činnosti v rámci partnerského učenia sa a konferencie pre neustálu výmenu v oblasti inovatívneho výskumu, politík, prístupov, postupov a metód.

VYZÝVAJÚ ČLENSKÉ ŠTÁTY A KOMISIU, ABY V RÁMCI SVOJICH PRÍSLUŠNÝCH OBLASTÍ PRÁVOMOCI:

vytvorili lepšie podmienky a viac príležitostí na rozvoj, podporu a vykonávanie práce s mládežou na miestnej, regionálnej, celoštátnej a európskej úrovni,

plne uznali úlohu práce s mládežou v spoločnosti, zvýšili povedomie o nej a posilnili ju,

umožnili ďalší rozvoj kvality práce s mládežou,

podporovali vypracovanie nových stratégií na budovanie kapacít pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov alebo posilnili existujúce stratégie a podporovali občiansku spoločnosť v realizácii vhodných foriem odbornej prípravy pre pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov,

identifikovali rôzne formy práce s mládežou, kompetencie a metódy, ktoré pracovníci s mládežou a mládežnícki pracovníci spoločne využívajú, s cieľom vypracovať stratégie na zlepšenie kvality práce s mládežou a jej uznávanie,

podporovali zamestnateľnosť pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov a ich mobilitu prostredníctvom lepšej informovanosti o ich kvalifikáciách a uznávania zručností, ktoré nadobudli počas svojich skúseností,

propagovali a podporovali výskum práce s mládežou a politiky v oblasti mládeže vrátane jej historického rozmeru a jej dôležitosť pre dnešnú politiku v oblasti práce s mládežou,

dali k dispozícii dostatočné informácie o práci s mládežou a sprístupnili ich prostredníctvom mechanizmov, ako sú napríklad európske a vnútroštátne kampane zamerané na prácu s mládežou, a zlepšili synergie a komplementárnosť medzi iniciatívami Európskej únie, Rady Európy a iných subjektov na miestnej, regionálnej, celoštátnej a európskej úrovni,

propagovali možnosti výmeny, spolupráce a vytvárania kontaktov medzi pracovníkmi s mládežou a mládežníckymi lídrami, tvorcami politík a výskumných pracovníkov na miestnej, regionálnej, celoštátnej, európskej a medzinárodnej úrovni,

v kontexte práce s mládežou prípadne propagovali vývoj systematického hodnotenia zručností a kompetencií požadovaných pre všetky formy odbornej prípravy zamerané na získanie znalostí a zlepšenie zručností.

NABÁDAJÚ OBČIANSKU SPOLOČNOSŤ PÔSOBIACU V OBLASTI MLÁDEŽE, ABY:

zvýšila dostupnosť práce s mládežou pre všetky deti a všetkých mladých ľudí, najmä tých s obmedzenými príležitosťami,

podporovala rôzne formy odbornej prípravy pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov aktívnych v občianskej spoločnosti v oblasti mládeže, aby sa zaručila kvalita práce s mládežou,

vyhodnotila súčasné prístupy, postupy a metódy práce s mládežou a neustále investovala do ich inovatívneho rozvoja prostredníctvom nových iniciatív a činností na základe skúseností z reálneho života detí, mladých ľudí, pracovníkov s mládežou a mládežníckych lídrov,

vymieňala si informácie a osvedčené postupy, spolupracovala a budovala kontakty na miestnej, regionálnej, celoštátnej a európskej úrovni.

ZDÔRAZŇUJÚ, ŽE JE DÔLEŽITÉ:

V kontexte vykonávania konkurencieschopnej, inkluzívnej a udržateľnej stratégie Európa 2020:

uznať kľúčovú úlohu práce s mládežou ako zdroj príležitostí neformálneho vzdelávania pre všetkých mladých ľudí,

zabezpečiť, aby sa práca s mládežou plne začlenila do iniciatívy Mládež v pohybe, ako aj do iných programov/politík, ktoré vyzbroja všetkých mladých ľudí a najmä tých s obmedzenými príležitosťami príslušnými zručnosťami a kľúčovými kompetenciami, ktoré budú potrebné v spoločnosti a hospodárstve v roku 2020 a neskôr.


(1)  Ú. v. EÚ L 327, 24.11.2006, s. 30.

(2)  Dokument EUCO 13/10.

(3)  Týmito ôsmimi oblasťami sú: vzdelávanie a odborná príprava, zamestnanosť a podnikanie, zdravie a pohoda, účasť, dobrovoľné činnosti, sociálne začlenenie, mládež a svet, tvorivosť a kultúra.


PRÍLOHA

Politické súvislosti

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, zo 14. decembra 2000 o sociálnom začleňovaní mladých ľudí (1).

Uznesenie Rady a zástupcov vlád, ktorí sa stretli na zasadnutí Rady, zo 14. februára 2002 o pridanej hodnote dobrovoľnej činnosti pre mladých ľudí v kontexte rozvoja činnosti Spoločenstva v oblasti mládeže (2).

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, z 28. mája 2004 o sociálnej integrácii mladých ľudí (3).

Návrh uznesenia Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa stretli na zasadnutí Rady, o uznaní hodnoty neformálneho a informálneho vzdelávania v oblasti európskej mládeže (4).

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, z 22. mája 2008 o účasti mladých ľudí s obmedzenými príležitosťami.

Odporúčanie Rady z 20. novembra 2008 o mobilite mladých dobrovoľníkov v rámci Európskej únie (5).

Rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1098/2008/ES z 22. októbra 2008 o Európskom roku boja proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu (2010) (6).

Rozhodnutie Rady 2010/37/ES z 27. novembra 2009 o Európskom roku dobrovoľníckych činností podporujúcich aktívne občianstvo (2011) (7).

Uznesenie Rady a zástupcov vlád členských štátov, ktorí sa zišli na zasadnutí Rady, o aktívnom začleňovaní mladých ľudí: boj proti nezamestnanosti a chudobe (8).

Závery Rady z 11. mája 2010 o kompetenciách podporujúcich celoživotné vzdelávanie a iniciatíve „nové zručnosti pre nové pracovné miesta“ (9).

Oznámenie Komisie „Európa 2020: stratégia na zabezpečenie inteligentného, udržateľného a inkluzívneho rastu“ (10).

Uznesenie o politike Rady Európy v oblasti mládeže (11).


(1)  Ú. v. ES C 374, 28.12.2000, s. 5.

(2)  Ú. v. ES C 50, 23.2.2002, s. 3.

(3)  Dokument 9601/04.

(4)  Ú. v. EÚ C 168, 20.7.2006, s. 1.

(5)  Ú. v. EÚ C 319, 13.12.2008, s. 8.

(6)  Ú. v. EÚ L 298, 7.11.2008, s. 20.

(7)  Ú. v. EÚ L 17, 22.1.2010, s. 43.

(8)  Ú. v. EÚ C 137, 27.5.2010, s. 1.

(9)  Ú. v. EÚ C 135, 26.5.2010, s. 8.

(10)  KOM(2010) 2020 v konečnom znení.

(11)  Uznesenie CM/Res (2008)23. Prijaté Výborom ministrov 25. novembra 2008 na 1042. schôdzi zástupcov ministrov.