21.6.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 158/31


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/1192

zo 14. marca 2023,

ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/23, pokiaľ ide o regulačné technické predpisy spresňujúce obsah písomných dohôd a postupov na fungovanie kolégií pre riešenie krízových situácií

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2021/23 zo 16. decembra 2020 o rámci na ozdravenie a riešenie krízových situácií centrálnych protistrán a o zmene nariadení (EÚ) č. 1095/2010, (EÚ) č. 648/2012, (EÚ) č. 600/2014, (EÚ) č. 806/2014 a (EÚ) 2015/2365 a smerníc 2002/47/ES, 2004/25/ES, 2007/36/ES, 2014/59/EÚ a (EÚ) 2017/1132 (1), a najmä na jeho článok 4 ods. 7 štvrtý pododsek,

keďže:

(1)

S cieľom zabezpečiť jednotné riadenie riešenia krízových situácií centrálnych protistrán v celej Únii by sa kolégiá pre riešenie krízových situácií zriadené podľa článku 4 nariadenia (EÚ) 2021/23 mali opierať o spoločný súbor pravidiel fungovania.

(2)

Kolégiá pre riešenie krízových situácií majú uľahčovať spoluprácu medzi príslušnými orgánmi a orgánmi pre riešenie krízových situácií, najmä v prípravných fázach ozdravenia a riešenia krízových situácií, a to zhromaždením všetkých relevantných príslušných orgánov, relevantných členov Európskeho systému centrálnych bánk, emisných centrálnych bánk príslušných mien Únie, v ktorých sú zúčtované finančné nástroje, príslušného ministerstva, Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA).

(3)

S cieľom zabezpečiť efektívne a účinné rozhodovanie, procesy výmeny informácií a spoluprácu medzi orgánmi by písomné dohody a postupy kolégia pre riešenie krízových situácií mali obsahovať potrebné organizačné ustanovenia. Kolégium pre riešenie krízových situácií by malo najmä uznať potrebu zriadiť flexibilné čiastkové štruktúry v rámci kolégia pre riešenie krízových situácií na výkon jeho funkcií a zabezpečiť, aby jeho členovia boli schopní náležitým spôsobom prispievať k rôznym činnostiam kolégia.

(4)

Písomné dohody a postupy kolégia pre riešenie krízových situácií by mali obsahovať aj potrebné prevádzkové ustanovenia. Uvedené prevádzkové ustanovenia by mali orgánom pre riešenie krízových situácií umožniť koordinovať svoje vstupy pre kolégium dohľadu zriadené podľa článku 18 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 (2), ktoré pokrýva každodennú prevádzku centrálnej protistrany. Okrem toho by uvedené prevádzkové ustanovenia mali uľahčiť úlohu orgánov pre riešenie krízových situácií organizovať analýzu, posudzovanie a hodnotenie vstupov, ktoré dostávajú od kolégia dohľadu. Písomné dohody a postupy by preto mali zahŕňať proces komunikácie medzi kolégiom dohľadu a kolégiom pre riešenie krízových situácií.

(5)

S cieľom zabezpečiť stabilné fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií, efektívnosť jeho vnútorných procesov a efektívnu koordináciu s kolégiom dohľadu by sa kolégium pre riešenie krízových situácií malo opierať o súbor prevádzkových pravidiel upravujúcich fungovanie zasadnutí kolégia, výmenu informácií v rámci kolégia pre riešenie krízových situácií a pravidlá komunikácie.

(6)

S cieľom zabezpečiť, aby boli prevádzkové postupy účinné na riešenie mimoriadnej situácie, by mal orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany vykonať primerané testy pripravenosti kolégia pre riešenie krízových situácií konať a reagovať v takomto scenári.

(7)

Na zabezpečenie hladkého a efektívneho rozhodovania je potrebné včasné a realistické plánovanie všetkých procesov spoločného rozhodovania. Každý orgán zapojený do týchto procesov by mal v súvislosti s príslušným spoločným rozhodnutím poskytnúť svoj príspevok orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany včas, efektívne a v súlade s harmonogramami dohodnutými pre príslušné spoločné rozhodnutie.

(8)

Treba zabezpečiť, aby boli spoločné rozhodnutia prijímané rýchlo a včas. Je to obzvlášť dôležité pre rozhodnutia o riešení krízových situácií, rovnako je to však dôležité aj pre plánovanie riešenia krízových situácií a posudzovanie riešiteľnosti krízových situácií. Zároveň by sa všetkým orgánom zapojeným do procesu spoločného rozhodovania mal poskytnúť dostatočný čas na vyjadrenie názorov. Kroky na dosiahnutie každého spoločného rozhodnutia by mali byť stanovené s prihliadnutím na to, že niektoré z týchto krokov možno vykonávať súbežne a iné následne po sebe.

(9)

S cieľom zabezpečiť porovnateľnosť procesov a výstupov, a tým dosiahnuť ich zblíženie v rôznych kolégiách pre riešenie krízových situácií, je nevyhnutné stanoviť jednotné pravidlá týkajúce sa procesu a potrebnej dokumentácie pre spoločné rozhodovanie v rámci kolégií pre riešenie krízových situácií.

(10)

Okrem toho je potrebné stanoviť procesný rámec pre orgán pre riešenie krízových situácií, orgány, ktoré sú členmi kolégia pre riešenie krízových situácií, a prípadne príslušné orgány tretích strán a orgány pre riešenie krízových situácií, aby sa usilovali o efektívne a uskutočniteľné plánovanie riešenia krízových situácií aj v prípade absencie spoločných rozhodnutí.

(11)

Toto nariadenie vychádza z návrhu regulačných technických predpisov, ktorý Komisii predložil orgán ESMA.

(12)

Orgán ESMA vykonal otvorené verejné konzultácie k návrhu regulačných technických predpisov, z ktorého vychádza toto nariadenie, analyzoval možné súvisiace náklady a prínosy a požiadal o poradenstvo Skupinu zainteresovaných strán v oblasti cenných papierov a trhov vytvorenú v súlade s článkom 37 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1095/2010 (3),

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA 1

PREVÁDZKOVÁ ORGANIZÁCIA KOLÉGIÍ PRE RIEŠENIE KRÍZOVÝCH SITUÁCIÍ

Článok 1

Určenie členov a potenciálnych pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany určuje členov kolégia pre riešenie krízových situácií uvedených v článku 4 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/23 a potenciálnych pozorovateľov uvedených v článku 4 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/23 v súlade s postupom stanoveným v článku 2 tohto nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznamuje zoznam členov a potenciálnych pozorovateľov a všetky jeho následné zmeny kolégiu pre riešenie krízových situácií.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany preskúmava a aktualizuje zoznam členov a potenciálnych pozorovateľov aspoň raz ročne a v každom prípade vždy, keď v tomto zozname dôjde k akejkoľvek zmene.

Článok 2

Orgány tretích krajín ako pozorovatelia v kolégiu pre riešenie krízových situácií

1.   Po prijatí relevantnej žiadosti o účasť v kolégiu pre riešenie krízových situácií od príslušného orgánu alebo orgánu pre riešenie krízových situácií zúčtovacích členov usadených v tretích krajinách alebo od príslušného orgánu alebo orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany z tretích krajín, s ktorými daná centrálna protistrana uzavrela dohody o interoperabilite, ako sa uvádza v článku 4 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/23, alebo ak má orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany v úmysle vyzvať ich, aby sa zúčastnili na kolégiu pre riešenie krízových situácií, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi túto žiadosť alebo tento zámer vyzvať na účasť kolégiu pre riešenie krízových situácií.

2.   K oznámeniu sa pripoja tieto náležitosti:

a)

stanovisko orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, a to aj so zreteľom na odsek 2 písm. b) a c), k rovnocennosti požiadaviek na dôvernosť uplatniteľných na potenciálneho pozorovateľa;

b)

podmienky účasti pozorovateľov v kolégiu pre riešenie krízových situácií uvedené v článku 5 ods. 2 písm. f) tohto nariadenia;

c)

stanovisko orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, pokiaľ ide o význam expozície príslušných zúčtovacích členov z tretích krajín alebo interoperabilných centrálnych protistrán;

d)

stanovenie lehoty pre kolégium pre riešenie krízových situácií na prijatie rozhodnutia o žiadosti alebo zámere vyzvať na účasť v kolégiu pre riešenie krízových situácií, po uplynutí ktorej sa bude predpokladať súhlas kolégia pre riešenie krízových situácií. V lehote stanovenej v tomto odseku písm. d) môžu akékoľvek nesúhlasiace orgány uvedené v článku 4 ods. 2 písm. b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23 vyjadriť svoju plne odôvodnenú námietku proti stanovisku orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany uvedenému v písmene a). Po vyjadrení námietky ju orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zohľadní pred vydaním svojho konečného rozhodnutia. Konečné rozhodnutie orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany o žiadosti alebo zámere vyzvať na účasť sa plne zdôvodní a oznámi všetkým členom kolégia pre riešenie krízových situácií a v prípade potreby sa v ňom uvedú dôvody, prečo sa nezohľadnili rozdielne názory.

3.   Keď orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany prijme rozhodnutie vyzvať orgán tretej krajiny na účasť v kolégiu pre riešenie krízových situácií, ako sa stanovuje v článku 4 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/23, zašle pozvanie potenciálnym pozorovateľom. K pozvaniu sa priložia podmienky účasti pozorovateľov v kolégiu pre riešenie krízových situácií uvedené v článku 5 ods. 2 písm. f) tohto nariadenia. Potenciálny pozorovateľ, ktorý dostane pozvanie, sa považuje za pozorovateľa po prijatí pozvania, ktoré sa považuje za súhlas s podmienkami účasti pozorovateľov uvedenými v článku 5 ods. 2 písm. f) tohto nariadenia.

4.   Po prijatí pozvania orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zašle aktualizovanú verziu zoznamu uvedeného v článku 1 tohto nariadenia kolégiu pre riešenie krízových situácií.

Článok 3

Komunikácia s centrálnou protistranou

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečuje pravidelnú interakciu s centrálnou protistranou s cieľom posilniť efektívne a účinné fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi centrálnej protistrane zriadenie kolégia pre riešenie krízových situácií a zoznam jeho členov a prípadných pozorovateľov, ako aj každú zmenu tohto zoznamu.

Článok 4

Zriadenie a aktualizácia zoznamov kontaktných údajov

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany uchováva a zdieľa s členmi a pozorovateľmi kolégia pre riešenie krízových situácií kontaktné údaje osôb vymenovaných každým členom na účely vykonávania úloh kolégia pre riešenie krízových situácií, ako aj kontaktné údaje osôb vymenovaných pozorovateľmi.

Kontaktné údaje uvedené v prvom pododseku zahŕňajú aj kontaktné údaje pre mimoriadne situácie mimo pracovného času.

2.   Všetci členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií zabezpečia, aby orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany dostal všetky kontaktné údaje príslušných kontaktných osôb a bol bezodkladne informovaný o všetkých príslušných zmenách.

Článok 5

Obsah písomných dohôd a postupov na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií

1.   Písomné dohody a postupy uvedené v článku 4 ods. 5 písm. a) nariadenia (EÚ) 2021/23 zahŕňajú aspoň identifikáciu členov a pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií podľa článkov 1 a 2 tohto nariadenia, pričom sa v nich stanovuje rámec pre spoluprácu medzi členmi kolégia pre riešenie krízových situácií a pre koordináciu činností a úloh kolégia pre riešenie krízových situácií.

2.   Rámec pre spoluprácu a koordináciu zahŕňa všetky tieto prvky:

a)

pravidlá týkajúce sa riadenia kolégia pre riešenie krízových situácií, jeho pracovného jazyka a postupov hlasovania;

b)

úlohy a rozhodnutia, ktoré má prijať kolégium pre riešenie krízových situácií, vrátane práva kolégia pre riešenie krízových situácií vytvárať výbory a postupy na dosiahnutie dohody o vytvorení takýchto výborov a delegovať na ne úlohy, spolu so všetkými uplatniteľnými podmienkami;

c)

povinnosti orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany ako predsedu kolégia pre riešenie krízových situácií uvedeného v článku 4 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2021/23 a v súvislosti s úlohami a rozhodnutiami uvedenými v písmene b) tohto odseku;

d)

štruktúru kolégia pre riešenie krízových situácií, najmä všetkých výborov vytvorených podľa písmena b), a určenie členov kolégia pre riešenie krízových situácií zúčastňujúcich sa na takýchto výboroch a pozorovateľov prijatých do takýchto výborov;

e)

podmienky účasti členov kolégia pre riešenie krízových situácií vrátane ich zapojenia do úloh a rozhodnutí uvedených v písmene b);

f)

podmienky účasti pozorovateľov v kolégiu pre riešenie krízových situácií vrátane ich účasti na dialógoch a činnostiach kolégia pre riešenie krízových situácií, ako aj ich práv a povinností vo vzťahu k výmene informácií so zreteľom na články 4, 8 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23. Na tento účel orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečí, aby podmienky účasti pozorovateľov neboli priaznivejšie ako podmienky stanovené pre členov kolégia pre riešenie krízových situácií;

g)

opatrenia týkajúce sa každodenných, ako aj mimoriadnych situácií, komunikácie, spolupráce a koordinácie, ako napríklad pravidelná aktualizácia podnikovej štruktúry a obchodných činností centrálnej protistrany vrátane druhu služieb, ktoré poskytuje, produktov, tried aktív a druhov transakcií, ktoré zúčtováva, iných centrálnych protistrán, miest obchodovania, platobných systémov a centrálnych depozitárov cenných papierov a systémov vyrovnania transakcií s cennými papiermi, s ktorými je prepojená, a geografického mixu priamych a významných nepriamych účastníkov známych pre centrálnu protistranu;

h)

postupy prijímania spoločných rozhodnutí, pokiaľ sa na ne nevzťahuje nariadenie (EÚ) 2021/23, a postupy na dosiahnutie rovnakého chápania, ak sa spoločné rozhodnutie nevyžaduje, ale takéto rovnaké chápanie v rámci kolégia pre riešenie krízových situácií alebo v rámci niektorého z jeho výborov sa zdá potrebné pre orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

i)

opatrenia na výmenu dôverných a nedôverných informácií, ako sa stanovuje v článku 8, vrátane príslušného rozsahu a frekvencie takejto výmeny a komunikačných kanálov, ktoré sa majú použiť, so zreteľom na články 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23 a úlohu orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany ako koordinátora pre zber a šírenie informácií medzi členmi kolégia pre riešenie krízových situácií a prípadne pozorovateľmi;

j)

opis relevantných informácií, ktoré sa môžu sprístupniť členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií, a to najmä v súvislosti s plánovaním riešenia krízových situácií, posúdením riešiteľnosti krízových situácií a inými úlohami uvedenými v článku 4 nariadenia (EÚ) 2021/23, so zreteľom na články 8, 73 a 80 uvedeného nariadenia a na úlohu orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

k)

dohody týkajúce sa zaobchádzania s dôvernými informáciami so zreteľom na články 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23;

l)

postupy zvolávania a usporadúvania pravidelných a ad hoc zasadnutí uvedených v článku 7;

m)

dohody týkajúce sa interakcie medzi kolégiom pre riešenie krízových situácií a kolégiom dohľadu uvedeným v článku 2 bode 24 nariadenia (EÚ) 2021/23 vrátane koordinácie vstupov od členov kolégia pre riešenie krízových situácií a oznamovania takýchto vstupov uvedenému kolégiu dohľadu, ak je to potrebné na účely vykonávania ich úloh podľa uvedeného nariadenia;

n)

postupy v súvislosti s politikou komunikácie uvedenou v článku 9 tohto nariadenia;

o)

akékoľvek iné dohody o fungovaní kolégia pre riešenie krízových situácií;

p)

všetky ustanovenia týkajúce sa mechanizmov zmeny a prerušenia.

Článok 6

Vypracovanie a aktualizácia písomných dohôd a postupov na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany pripraví svoj návrh písomných dohôd a postupov na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií v súlade s článkom 5 tohto nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi svoj návrh na konzultáciu kolégiu pre riešenie krízových situácií, vyzve jeho členov, aby poskytli svoje stanovisko, a uvedie lehotu na predloženie takýchto stanovísk.

3.   Ak členovia kolégia pre riešenie krízových situácií uvedení v odseku 2 nepredložia žiadne stanoviská v stanovenej lehote, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany pristúpi k prijatiu písomných dohôd a postupov kolégiom pre riešenie krízových situácií.

Ak členovia kolégia pre riešenie krízových situácií predložia stanoviská k návrhu písomných dohôd a postupov podľa odseku 2, tieto stanoviská predložia spolu s dôkladným vysvetlením pripomienok a návrhov poskytnutých orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany v stanovenej lehote.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany skúma stanoviská členov kolégia pre riešenie krízových situácií a zdôvodní svoje rozhodnutie v prípade, že tieto stanoviská nevezme do úvahy, a pristúpi k prijatiu písomných dohôd a postupov.

5.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany po finalizácii oznámi písomné dohody a postupy na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií členom kolégia pre riešenie krízových situácií.

6.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany preskúma a aktualizuje písomné dohody a postupy na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií aspoň raz ročne a po akýchkoľvek podstatných zmenách v zložení kolégia pre riešenie krízových situácií.

7.   Pri aktualizácii písomných dohôd a postupov na fungovanie kolégia pre riešenie krízových situácií sa orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a ostatní členovia kolégia riadia postupom stanoveným v odsekoch 1 až 6.

8.   Všetci členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií sú viazaní písomnými dohodami a postupmi prijatými v súlade s týmto článkom.

Článok 7

Zasadnutia a ďalšie činnosti kolégia pre riešenie krízových situácií

1.   Kolégium pre riešenie krízových situácií zvoláva aspoň jedno zasadnutie ročne. Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany môže so súhlasom všetkých členov kolégia pre riešenie krízových situácií a s prihliadnutím na osobitosti centrálnej protistrany určiť častejšie zasadnutia kolégia pre riešenie krízových situácií so zreteľom na veľkosť, povahu, rozsah a zložitosť centrálnej protistrany, systémové dôsledky centrálnej protistrany naprieč jurisdikciami a menami, potenciálny vplyv činností centrálnej protistrany, vonkajšie okolnosti a potenciálne žiadosti členov kolégia pre riešenie krízových situácií.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany organizuje ad hoc zasadnutia alebo iné formy činností medzi členmi kolégia pre riešenie krízových situácií a pozorovateľmi, najmä ak sa vyžaduje dialóg medzi členmi kolégia pre riešenie krízových situácií a pozorovateľmi.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany pripravuje program a ciele plánovaných zasadnutí a iných činností. Pred zasadnutím orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi návrh programu členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií na konzultáciu, vyzve ich, aby k nemu prispeli, a v stanovenej lehote doň pridá body.

4.   Všetci členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií zabezpečia, aby sa na zasadnutiach a iných činnostiach kolégia pre riešenie krízových situácií zúčastňovali vhodní zástupcovia príslušných inštitúcií vzhľadom na ciele zasadnutia a iné činnosti kolégia pre riešenie krízových situácií. Títo členovia a pozorovatelia takisto zabezpečia, aby uvedení zástupcovia boli oprávnení v maximálnej možnej miere zaviazať svoje orgány k rozhodnutiam prijatým na týchto zasadnutiach alebo v rámci týchto iných činností.

5.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečí, aby sa príslušné dokumenty distribuovali aspoň 5 pracovných dní pred konkrétnym zasadnutím alebo činnosťou kolégia pre riešenie krízových situácií alebo v akomkoľvek inom časovom rámci, na ktorom sa dohodne kolégium pre riešenie krízových situácií. Výsledky a rozhodnutia zasadnutí alebo iných činností kolégia pre riešenie krízových situácií sa písomne zdokumentujú a orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečí, aby boli oznámené členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií v rozsahu, ktorý zodpovedá ich účasti na zasadnutí, a to do 15 pracovných dní od zasadnutia alebo činnosti alebo v akomkoľvek inom časovom rámci, na ktorom sa dohodne kolégium pre riešenie krízových situácií.

Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečí minimálne to, aby:

a)

sa na výročných zasadnutiach kolégia pre riešenie krízových situácií rozhodlo o pláne riešenia krízových situácií centrálnej protistrany v predchádzajúcom cykle riešenia krízových situácií a prerokoval sa dosiahnutý pokrok v súvislosti s riešiteľnosťou krízovej situácie centrálnej protistrany;

b)

si zasadnutia alebo činnosti kolégia pre riešenie krízových situácií zachovali účinnosť a zároveň sa zabezpečilo, aby boli všetci členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií plne informovaní o činnostiach kolégia pre riešenie krízových situácií, ktoré sú pre nich relevantné;

c)

sa činnosti kolégia pre riešenie krízových situácií pravidelne preskúmavali a aby sa prijímali nápravné opatrenia, ak kolégium pre riešenie krízových situácií nefunguje účinne.

6.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany koná ako centrálne kontaktné miesto pre všetky záležitosti týkajúce sa praktickej organizácie kolégia pre riešenie krízových situácií.

Článok 8

Výmena informácií

1.   S výhradou článkov 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23 orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií zabezpečia, aby si vymenili všetky základné informácie získané z akéhokoľvek zdroja a relevantné pre činnosti kolégia pre riešenie krízových situácií.

2.   Základné informácie uvedené v odseku 1 sú primerané a presné a k ich výmene dochádza včas.

3.   S výhradou článkov 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23 si orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a príslušný orgán uvedený v článku 2 bode 7 nariadenia (EÚ) 2021/23 vymieňajú všetky informácie potrebné na zabezpečenie toho, aby obe kolégiá plnili svoju úlohu stanovenú v článku 18 nariadenia (EÚ) č. 648/2012 a článku 4 nariadenia (EÚ) 2021/23.

4.   Keď orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany dostane informácie uvedené v odsekoch 1 a 2 tohto článku, s výhradou článkov 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23 ich postúpi členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií.

5.   Ak je kolégium pre riešenie krízových situácii organizované do rôznych výborov, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany plne a včas informuje všetkých členov a pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií o opatreniach prijatých alebo vykonaných v týchto výboroch.

6.   Pokiaľ nie je stanovené inak, kolégium pre riešenie krízových situácií môže na výmenu informácií so svojimi členmi a pozorovateľmi uvedenú v odsekoch 1 a 2 použiť akékoľvek komunikačné prostriedky. Dôverné a citlivé informácie sa oznamujú v najväčšej možnej miere zabezpečenými prostriedkami. Pokiaľ ide o verejne dostupné informácie, stačí, ak orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany poskytne odkaz na takéto informácie.

7.   Ak má kolégium pre riešenie krízových situácií webové sídlo, používa sa ako hlavný prostriedok komunikácie.

8.   Týmto nariadením nie sú dotknuté právomoci príslušného orgánu centrálnej protistrany alebo orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zhromažďovať informácie.

Článok 9

Politika komunikácie

Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany je orgán zodpovedný za komunikáciu s centrálnou protistranou a s príslušným orgánom uvedeným v článku 2 bode 7 nariadenia (EÚ) 2021/23, ak je tento príslušný orgán iný ako orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany.

Článok 10

Vonkajšia komunikácia

Pokiaľ je to uskutočniteľné, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany informuje kolégium pre riešenie krízových situácií aspoň o týchto skutočnostiach:

a)

o koordinácii externej komunikácie a verejných vyhlásení v situácii, keď sa predpokladá nepretržité pokračovanie v činnosti, ak centrálna protistrana zlyháva alebo pravdepodobne zlyhá v zmysle článku 22 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23;

b)

o úrovni informácií, ktoré sa majú zverejniť.

Článok 11

Mimoriadne situácie

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany stanoví a pravidelne aspoň raz ročne testuje prevádzkové postupy týkajúce sa fungovania kolégia pre riešenie krízových situácií v mimoriadnych situáciách, najmä tých systémových, ktoré môžu predstavovať hrozbu pre životaschopnosť centrálnej protistrany.

2.   Prevádzkové postupy uvedené v odseku 1 zahŕňajú aspoň tieto prvky:

a)

bezpečné komunikačné prostriedky, ktoré sa majú používať;

b)

súbor informácií, ktoré majú byť predmetom výmeny;

c)

príslušné osoby, ktoré majú byť kontaktované;

d)

komunikačné postupy, ktoré majú dodržiavať príslušní členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií.

KAPITOLA 2

SPOLOČNÉ ROZHODNUTIA O PLÁNOVANÍ RIEŠENIA KRÍZOVÝCH SITUÁCIÍ A RIEŠITEĽNOSTI KRÍZOVÝCH SITUÁCIÍ

ODDIEL 1

Proces spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

Článok 12

Plánovanie krokov procesu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

1.   Pred začatím procesu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií v súlade s článkom 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/23 sa členovia kolégia pre riešenie krízových situácií dohodnú na harmonograme krokov, ktorý sa má v tomto procese dodržiavať (ďalej len „harmonogram spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií“).

V prípade, že sa nedohodne harmonogram spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií, po zvážení názorov a výhrad vyjadrených členmi kolégia pre riešenie krízových situácií tento harmonogram stanoví orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany.

2.   Členovia kolégia pre riešenie krízových situácií aspoň raz ročne aktualizujú harmonogram spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií, ktorý obsahuje všetky tieto kroky, ktoré sa majú vykonať v poradí, na akom sa dohodne kolégium pre riešenie krízových situácií alebo ktoré stanoví orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, ako sa stanovuje v odseku 1 druhom pododseku:

a)

predbežný dialóg v kolégiu pre riešenie krízových situácií o stratégii riešenia krízovej situácie centrálnej protistrany v rámci prípravy spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie;

b)

žiadosť o informácie potrebné na vypracovanie plánu riešenia krízových situácií adresovaná centrálnej protistrane v súlade s článkom 12 nariadenia (EÚ) 2021/23 a na posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkom 15 uvedeného nariadenia;

c)

predloženie informácií požadovaných v písmene b) zo strany centrálnej protistrany priamo orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

d)

postúpenie informácií, ktoré orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany dostáva od centrálnej protistrany, kolégiu pre riešenie krízových situácií a uvedenie lehoty na akékoľvek dodatočné žiadosti o informácie;

e)

predloženie príspevkov k vypracovaniu plánu riešenia krízových situácií a posúdeniu riešiteľnosti krízovej situácie orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zo strany členov a pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií;

f)

predloženie návrhu plánu riešenia krízových situácií a návrhu posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií zo strany orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

g)

predloženie prípadných pripomienok k návrhu plánu riešenia krízových situácií a k návrhu posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zo strany členov kolégia pre riešenie krízových situácií;

h)

diskusia s centrálnou protistranou o návrhu plánu riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie, ak to orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany považuje za vhodné;

i)

dialóg v kolégiu pre riešenie krízových situácií o návrhu plánu riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie;

j)

distribúcia návrhu spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií kolégiu pre riešenie krízových situácií zo strany orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

k)

dialóg o návrhu spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a o posúdení riešiteľnosti krízovej situácie, pokiaľ ho orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany považuje za nevyhnutný;

l)

dosiahnutie spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a o posúdení riešiteľnosti krízovej situácie;

m)

oznámenie o uzavretí spoločného rozhodnutia centrálnej protistrane spolu so zhrnutím kľúčových prvkov plánu riešenia krízových situácií.

3.   V harmonograme spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií:

a)

sa odzrkadľuje rozsah a zložitosť každého kroku procesu spoločného rozhodovania;

b)

sa zohľadňuje harmonogram iných spoločných rozhodnutí, ktoré má prijať kolégium pre riešenie krízových situácií;

c)

sa v rámci možností zohľadňuje harmonogram ďalších spoločných rozhodnutí, ktoré má prijať príslušné kolégium dohľadu, najmä harmonogram spoločného rozhodovania o preskúmaní a posúdení plánu ozdravenia v súlade s článkom 10 nariadenia (EÚ) 2021/23.

Článok 13

Prvky harmonogramu spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií

1.   Pri vypracúvaní harmonogramu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií zúčastnené orgány alebo orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany konajúci samostatne zohľadnia článok 16 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/23 o potrebe súbežného posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie a pozastavenia procesu s cieľom riešiť podstatné prekážky a zabezpečia, aby sa príslušné lehoty stanovené v harmonograme spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií náležite upravili.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany pri vypracúvaní harmonogramu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií zohľadňuje podmienky účasti pozorovateľov, ako sú stanovené v písomných dohodách a postupoch kolégia pre riešenie krízových situácií uvedených v článku 4 ods. 4 a v článku 5 nariadenia (EÚ) 2021/23.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznamuje centrálnej protistrane tieto aspekty harmonogramu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií:

a)

odhadovaný dátum podania žiadosti o informácie potrebné na vypracovanie plánu riešenia krízových situácií a posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkom 12 ods. 2 písm. b) tohto nariadenia, ako aj lehotu na predloženie týchto informácií v súlade s článkom 12 ods. 2 písm. c) tohto nariadenia;

b)

odhadovaný dátum zorganizovania diskusie uvedenej v článku 12 ods. 2 písm. h) tohto nariadenia, ak je to relevantné;

c)

odhadovaný dátum oznámenia uvedeného v článku 12 ods. 2 písm. m) tohto nariadenia.

Článok 14

Predbežný dialóg o stratégii riešenia krízovej situácie

Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zorganizuje predbežný dialóg s príslušnými členmi a pozorovateľmi kolégia pre riešenie krízových situácií s cieľom vykonať všetky tieto činnosti:

a)

prerokovať predbežný návrh stratégie riešenia krízovej situácie centrálnej protistrany;

b)

skontrolovať, či všetky informácie potrebné na vypracovanie plánu riešenia krízových situácií a posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie už majú všetky príslušné orgány k dispozícii, a sprístupniť tieto informácie v súlade s článkom 14 nariadenia (EÚ) 2021/23;

c)

určiť dodatočné informácie, ktoré sa majú vyžadovať od centrálnej protistrany;

d)

dohodnúť sa na príspevkoch, ktoré orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany potrebuje od príslušných orgánov, či už ide o orgány pre riešenie krízových situácií alebo nie, aby vypracoval plán riešenia krízových situácií a vykonal posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie.

Článok 15

Informácie od centrálnej protistrany

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany požiada centrálnu protistranu o všetky potrebné informácie v súlade s článkom 13 nariadenia (EÚ) 2021/23, pričom zohľadní výsledok dialógu stanoveného v článku 14 tohto nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany jasne oznámi centrálnej protistrane lehotu na poskytnutie takýchto informácií.

3.   centrálna protistrana poskytne požadované informácie orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany včas, najneskôr však v lehote stanovenej podľa odseku 2.

Článok 16

Postúpenie informácií zo strany orgánu pre riešenie krízových situácií

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany bez zbytočného odkladu postúpi informácie, ktoré prijal v súlade s článkom 15 a s výhradou článku 8 tohto nariadenia, členom kolégia pre riešenie krízových situácií a vyzve ich, aby predložili pripomienky k tomu, či sa v konkrétnom časovom rámci vyžadujú dodatočné informácie.

2.   Každý člen kolégia pre riešenie krízových situácií, ktorý dostane informácie, môže požiadať orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany o dodatočné informácie v lehote stanovenej v odseku 1 tohto článku, ak prijímajúci orgán považuje tieto dodatočné informácie za relevantné pre vypracovanie a udržiavanie plánu riešenia krízových situácií centrálnej protistrany alebo pre posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie. V takom prípade sa zodpovedajúcim spôsobom uplatňujú príslušné ustanovenia článku 15 tohto nariadenia.

3.   Postúpenie informácií členom kolégia pre riešenie krízových situácií zo strany orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany uvedené v odseku 2 sa nepovažuje za úplné, kým nedôjde k faktickému postúpeniu prvotných aj dodatočných informácií.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany so zreteľom na odsek 3 tohto článku oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií počiatočný dátum štvormesačnej lehoty na dosiahnutie spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkom 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/23.

5.   Členovia kolégia pre riešenie krízových situácií si vymieňajú dodatočné informácie potrebné na uľahčenie vypracúvania plánu riešenia krízových situácií a posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie so zreteľom na požiadavky na dôvernosť ustanovené v článkoch 8, 73 a 80 nariadenia (EÚ) 2021/23.

Článok 17

Vypracovanie a distribúcia návrhu plánu riešenia krízových situácií a návrhu posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie

1.   Všetci členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií poskytnú orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany svoje príspevky k plánu riešenia krízových situácií centrálnej protistrany a k posúdeniu riešiteľnosti krízovej situácie, a to včas a každopádne v lehote stanovenej v harmonograme spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií podľa článku 12 ods. 2 písm. e) tohto nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany vypracuje návrh plánu riešenia krízových situácií v súlade s článkom 12 nariadenia (EÚ) 2021/23, pričom zohľadní všetky príspevky, ktoré predložili príslušní členovia a pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany distribuuje príspevky uvedené v odseku 1, návrh plánu riešenia krízových situácií a návrh posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií, a to včas, no najneskôr v lehote stanovenej v článku 12 ods. 2 písm. j) tohto nariadenia.

Článok 18

Diskusia s centrálnou protistranou

Keď orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany organizuje diskusiu s centrálnou protistranou o kľúčových prvkoch návrhu plánu riešenia krízových situácií na základe stanoviska, ktoré dostala od centrálnej protistrany v súlade s článkom 12 ods. 8 nariadenia (EÚ) 2021/23, a o posúdení riešiteľnosti krízovej situácie centrálnej protistrany podľa článku 12 ods. 2 písm. h) tohto nariadenia, urobí to včas a každopádne v lehotách stanovených v príslušnom kroku harmonogramu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií. Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany počas tejto konzultácie oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií všetky poznámky predložené zo strany centrálnej protistrany v súvislosti s kľúčovými prvkami plánu riešenia krízových situácií vrátane posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie.

Článok 19

Dialóg o návrhu plánu riešenia krízových situácií a návrhu posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zorganizuje dialóg o návrhu plánu riešenia krízových situácií a návrhu posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie s členmi kolégia pre riešenie krízových situácií podľa článku 12 ods. 2 písm. i) tohto nariadenia včas, no najneskôr v lehotách stanovených v harmonograme spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií.

Ak je centrálna protistrana súčasťou skupiny podnikov, ktorá obsahuje inú centrálnu protistranu (iné centrálne protistrany), orgány pre riešenie krízových situácií centrálnych protistrán medzi sebou zorganizujú diskusiu o návrhoch plánov riešenia krízových situácií a návrhoch posúdení riešiteľnosti krízových situácií.

2.   Na základe dialógu uvedeného v odseku 1 orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany dokončí príslušný plán riešenia krízových situácií centrálnej protistrany a posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie.

3.   Ak sa zistia podstatné prekážky riešiteľnosti krízových situácií, uplatňuje sa článok 24 ods. 1 tohto nariadenia.

Článok 20

Vypracovanie spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany pripraví návrh spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie centrálnej protistrany. Návrh spoločného rozhodnutia obsahuje všetky tieto prvky:

a)

názvy orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a členov kolégia pre riešenie krízových situácií, ktorí dosiahli spoločné rozhodnutie o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie centrálnej protistrany;

b)

názvy pozorovateľov, ktorí sa zapojili v súlade s podmienkami účasti pozorovateľov stanovenými v písomných dohodách a postupoch uvedených v článku 5 tohto nariadenia;

c)

zhrnutie názorov, ktoré vyjadrili orgány konzultované v rámci procesu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie;

d)

odkazy na uplatniteľné právne predpisy Únie a vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa vypracúvania, finalizácie a uplatňovania spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a o posúdení riešiteľnosti krízovej situácie;

e)

dátum prijatia spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií, posúdení riešiteľnosti krízovej situácie a ich prípadných aktualizáciách;

f)

plán riešenia krízových situácií a posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie vrátane akýchkoľvek opatrení na riešenie alebo odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkami 15 a 16 nariadenia (EÚ) 2021/23, ktorými je podmienené prijatie spoločného rozhodnutia. Ak je centrálna protistrana v procese vykonávania týchto opatrení, poskytnú sa aj informácie o harmonograme ich vykonávania;

Článok 21

Dosiahnutie spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zašle návrh spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie členom kolégia pre riešenie krízových situácií bez zbytočného odkladu, pričom pre členov kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacími právami stanoví lehotu na poskytnutie písomného súhlasu s uvedeným spoločným rozhodnutím v súlade s článkom 8 ods. 6 tohto nariadenia.

2.   Členovia kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacími právami, ktorí nevyjadrili nesúhlas, po prijatí návrhu spoločného rozhodnutia zašlú svoj písomný súhlas v lehote stanovenej v odseku 1 orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany.

3.   Konečné spoločné rozhodnutie pozostáva z dokumentu spoločného rozhodnutia vypracovaného v súlade s článkom 20 tohto nariadenia, písomných dohôd uvedených v odseku 2 tohto článku a súhlasu orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi spoločné rozhodnutie o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií.

Článok 22

Oznámenie spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a zhrnutia tohto plánu centrálnej protistrane

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi spoločné rozhodnutie o pláne riešenia krízových situácií a zhrnutie kľúčových prvkov plánu riešenia krízových situácií vrátane posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie riadiacemu orgánu centrálnej protistrany, a to včas a každopádne v lehote stanovenej v harmonograme spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany o tomto oznámení informuje členov a pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany vysvetlí centrálnej protistrane kľúčové prvky spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie.

Článok 23

Postup pri nedosiahnutí spoločného rozhodnutia o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

Ak členovia kolégia pre riešenie krízových situácií neprijmú spoločné rozhodnutie do štyroch mesiacov od dátumu postúpenia návrhu plánu riešenia krízových situácií v súlade s článkom 14 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2021/23, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany prijme rozhodnutie o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie, ktoré sa bez zbytočného odkladu písomne oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií v dokumente obsahujúcom všetky tieto položky:

a)

názov orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

b)

názov centrálnej protistrany;

c)

odkazy na uplatniteľné právne predpisy Únie a vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa vypracúvania, finalizácie a uplatňovania rozhodnutia;

d)

dátum rozhodnutia;

e)

plán riešenia krízových situácií a posúdenie riešiteľnosti krízovej situácie vrátane akýchkoľvek opatrení na riešenie alebo odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkami 15 a 16 nariadenia (EÚ) 2021/23, ktorými je podmienené prijatie rozhodnutia. Ak je centrálna protistrana v procese vykonávania týchto opatrení, poskytne sa aj harmonogram ich vykonávania;

f)

názvy členov kolégia pre riešenie krízových situácií, ktorí sú zapojení do procesu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií a posúdení riešiteľnosti krízovej situácie, spolu so zhrnutím nimi vyjadrených názorov a informácií o otázkach, ktoré viedli k nezhode;

g)

pripomienky orgánu pre riešenie krízových situácií centrálna protistrana k názorom, ktoré vyjadrili členovia kolégia pre riešenie krízových situácií, najmä k otázkam, ktoré viedli k nezhode, a k možnosti ktoréhokoľvek člena kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacím právom postúpiť tieto otázky orgánu ESMA v súlade s článkom 19 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

ODDIEL 2

Spoločné rozhodnutia o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok

Článok 24

Pozastavenie procesu spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií a o posúdení riešiteľnosti krízovej situácie

1.   Ak orgán pre riešenie krízových situácií centrálna protistrana v spolupráci s kolégiom pre riešenie krízových situácií zistí podstatné prekážky riešiteľnosti krízovej situácie alebo súhlasí so stanoviskom k zisteným podstatným prekážkam, ktoré vyjadrili ktoríkoľvek členovia alebo pozorovatelia kolégia pre riešenie krízových situácií k plánu riešenia krízových situácií a posúdeniu riešiteľnosti krízovej situácie, predloží správu členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií v súlade s článkom 16 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/23. Znamená to, že orgán pre riešenie krízových situácií centrálna protistrana pozastavuje proces spoločného rozhodovania v súlade s článkom 16 ods. 2 uvedeného nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálna protistrana opätovne začne proces spoločného rozhodovania o pláne riešenia krízových situácií vrátane posúdenia riešiteľnosti krízovej situácie po ukončení procesov spoločného rozhodovania uvedených v článku 17 ods. 3 a 4 nariadenia (EÚ) 2021/23 v súvislosti s opatreniami na riešenie alebo odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie, ktoré navrhla centrálna protistrana v súlade s článkom 16 ods. 3 uvedeného nariadenia, alebo v súvislosti s alternatívnymi opatreniami orgánu pre riešenie krízových situácií podľa článku 16 ods. 4 uvedeného nariadenia.

Článok 25

Plánovanie krokov procesov spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok

1.   Pred začatím procesov spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok v súlade s článkom 17 ods. 2, 3 a 4 nariadenia (EÚ) 2021/23 sa členovia kolégia pre riešenie krízových situácií dohodnú na harmonograme krokov, ktoré sa v tomto procese majú dodržiavať (ďalej len „harmonogram spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok“).

V prípade, že sa nedohodne harmonogram spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok, tento harmonogram stanoví po zvážení názorov a akýchkoľvek výhrad vyjadrených členmi kolégia pre riešenie krízových situácií orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany.

2.   Harmonogram spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok zahŕňa tieto kroky:

a)

príprava a distribúcia správy o podstatných prekážkach, ktoré v súlade s článkom 16 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/23 zistil orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany v spolupráci s príslušným orgánom centrálnej protistrany;

b)

predloženie správy podľa článku 16 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/23 centrálnej protistrane a kolégiu pre riešenie krízových situácií zo strany orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany;

c)

dátum, keď centrálna protistrana predloží orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany svoje poznámky a alternatívne opatrenia na nápravu podstatných prekážok, ak nejaké sú, v súlade s článkom 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23;

d)

dialóg medzi orgánom pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a členmi a pozorovateľmi kolégia pre riešenie krízových situácií o akýchkoľvek relevantných poznámkach alebo alternatívnych opatreniach na nápravu podstatných prekážok, ktoré navrhla centrálna protistrana podľa článku 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23;

e)

vypracovanie návrhov spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok podľa článku 17 ods. 1 písm. a), b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23;

f)

finalizácia spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok podľa článku 17 ods. 1 písm. a), b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23;

g)

oznámenie spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok adresované centrálnej protistrane podľa článku 17 ods. 1 písm. a), b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany preskúma a aktualizuje harmonogram spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok s cieľom zohľadniť predĺženie trvania procesu spoločného rozhodovania, ak centrálna protistrana predloží poznámky a navrhne akékoľvek alternatívne opatrenia na riešenie alebo odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkom 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23.

4.   Pri vypracúvaní harmonogramu spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zohľadní podmienky účasti pozorovateľov uvedené v písomných dohodách a postupoch kolégia pre riešenie krízových situácií a v článku 4 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/23.

5.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi centrálnej protistrane tie aspekty harmonogramu spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok, v ktorých sa predpokladá zapojenie centrálnej protistrany.

Článok 26

Konzultácia a oznamovanie správy centrálnej protistrane

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany vypracuje návrh správy o podstatných prekážkach riešiteľnosti krízovej situácie v súlade s článkom 16 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2021/23 a postúpi ho príslušnému orgánu centrálnej protistrany a orgánu ESMA.

2.   Pripomienky a názory prijaté v súvislosti s návrhom správy posúdi orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, aby sa mohla správa finalizovať.

3.   Po finalizácii sa správa poskytne centrálnej protistrane a kolégiu pre riešenie krízových situácií.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií začiatok štvormesačnej lehoty podľa článku 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23, v ktorej môže centrálna protistrana navrhnúť opatrenia na riešenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie.

Článok 27

Predkladanie poznámok centrálnej protistrane a konzultácia s orgánmi

1.   Ak do štyroch mesiacov od doručenia správy v súlade s článkom 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23 centrálna protistrana navrhne orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany alternatívne opatrenia na nápravu podstatných prekážok riešiteľnosti krízových situácií, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany postúpi uvedené opatrenia ostatným členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií, a to bez zbytočného odkladu a každopádne do desiatich pracovných dní.

2.   Pri distribúcii alternatívnych opatrení, ktoré predložila centrálna protistrana, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany stanoví lehotu na predloženie pripomienok členmi kolégia pre riešenie krízových situácií.

3.   Ak členovia kolégia pre riešenie krízových situácií nepredložia pripomienky v lehote uvedenej v odseku 2, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany predpokladá, že títo členovia nemajú žiadne pripomienky k alternatívnym opatreniam, ktoré predložila centrálna protistrana, a podľa toho postupuje.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany bez zbytočného odkladu distribuuje všetky pripomienky predložené členom kolégia pre riešenie krízových situácií všetkým ostatným členom kolégia pre riešenie krízových situácií a prediskutuje s nimi navrhované opatrenia predložené zo strany centrálnej protistrany na riešenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie.

5.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a členovia kolégia pre riešenie krízových situácií riadne prerokujú navrhované opatrenia a zvážia ich potenciálny vplyv na centrálnu protistranu, na všetky členské štáty, v ktorých centrálna protistrana pôsobí, ako aj na Úniu ako celok.

Článok 28

Vypracovanie spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany s prihliadnutím na výsledok dialógu uvedeného v článku 27 ods. 5 tohto nariadenia pripraví návrhy spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok.

2.   Návrh spoločného rozhodnutia obsahuje všetky tieto položky:

a)

názov centrálnej protistrany, na ktorú sa spoločné rozhodnutie vzťahuje a uplatňuje;

b)

názov orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a názvy členov kolégia pre riešenie krízových situácií, ktorí sa podieľajú na spoločnom rozhodnutí;

c)

názvy pozorovateľov, ak boli títo pozorovatelia zapojení do procesu spoločného rozhodovania v súlade s podmienkami účasti pozorovateľov uvedenými v písomných dohodách a postupoch kolégia pre riešenie krízových situácií;

d)

zhrnutie názorov, ktoré vyjadrili orgány, s ktorými sa konzultovalo v rámci procesu spoločného rozhodovania;

e)

odkazy na uplatniteľné právne predpisy Únie a vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa vypracúvania, finalizácie a uplatňovania spoločného rozhodnutia;

f)

dátum spoločného rozhodnutia;

g)

identifikáciu podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie;

h)

posúdenie opatrení navrhnutých zo strany centrálnej protistrany podľa článku 16 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2021/23;

i)

opatrenia stanovené podľa článku 16 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2021/23 a uvedené v článku 16 ods. 7 uvedeného nariadenia, na ktorých sa dohodol orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a členovia kolégia pre riešenie krízových situácií, a lehotu, v ktorej sa majú týmito opatreniami zaoberať príslušné subjekty;

j)

ak orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany opatrenia navrhnuté zo strany centrálnej protistrany neprijme alebo ich prijme čiastočne, vysvetlenie, akým spôsobom boli opatrenia navrhnuté zo strany centrálnej protistrany vyhodnotené ako nevhodné na odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a akým spôsobom by opatrenia uvedené v písmene i) takéto prekážky účinne obmedzili alebo odstránili.

Článok 29

Dosiahnutie spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zašle členom a pozorovateľom kolégia pre riešenie krízových situácií bez zbytočného odkladu návrhy spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok opísaných v článku 17 ods. 1 písm. a), b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23, pričom pre členov kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacími právami stanoví lehotu na poskytnutie písomného súhlasu s týmito spoločnými rozhodnutiami v súlade s článkom 8 ods. 6 tohto nariadenia.

2.   Po prijatí návrhov spoločných rozhodnutí členovia kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacím právom, ktorí s nimi nevyjadrili nesúhlas, zašlú svoj písomný súhlas orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany v lehote uvedenej v odseku 1.

3.   Každé konečné spoločné rozhodnutie pozostáva z dokumentu spoločného rozhodnutia vypracovaného v súlade s článkom 28 tohto nariadenia, z písomných dohôd uvedených v odseku 2 tohto článku a zo súhlasu orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany. Poskytuje sa všetkým členom kolégia pre riešenie krízových situácií.

4.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi spoločné rozhodnutia o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok členom kolégia pre riešenie krízových situácií.

Článok 30

Oznamovanie spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok centrálnej protistrane

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi riadiacemu orgánu centrálnej protistrany spoločné rozhodnutia o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok, a to včas a každopádne v lehote stanovenej v harmonograme spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok. Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany informuje o oznámení členov a pozorovateľov kolégia pre riešenie krízových situácií.

2.   Ak sú niektoré opatrenia prijaté v súlade s článkom 16 ods. 7 nariadenia (EÚ) 2021/23 adresované iným subjektom ako centrálnej protistrane, orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany zabezpečí, aby on sám alebo príslušné orgány uvedených subjektov poskytli riadiacim orgánom uvedených subjektov v ich jurisdikcii príslušné časti spoločného rozhodnutia o opatreniach na riešenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie, a to včas a každopádne v lehote stanovenej v harmonograme spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany môže v prípade potreby prediskutovať s centrálnou protistranou podrobnosti o obsahu a uplatňovaní spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok opísaných v článku 17 ods. 1 písm. a), b) a c) nariadenia (EÚ) 2021/23.

Článok 31

Monitorovanie uplatňovania spoločných rozhodnutí

1.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií výsledok prípadnej diskusie uvedenej v článku 30 ods. 3 tohto nariadenia.

2.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany oznámi výsledok prípadnej diskusie uvedenej v článku 30 ods. 2 tohto nariadenia orgánu pre riešenie krízových situácií ktorejkoľvek inej centrálnej protistrane, centrálnych depozitárov cenných papierov alebo úverových inštitúcií, ktoré sú súčasťou tej istej skupiny alebo s ktorými má centrálna protistrana interoperabilné spojenie.

3.   Orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany a prípadne členovia kolégia pre riešenie krízových situácií monitorujú uplatňovanie spoločných rozhodnutí o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok, ktoré sú relevantné pre každý zo subjektov uvedených v odseku 2, za ktoré prípadne jednotlivo zodpovedajú.

Článok 32

Postup pri nedosiahnutí spoločného rozhodnutia o opatreniach na riešenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie

Ak sa spoločné rozhodnutie o opatreniach na riešenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie podľa článku 17 ods. 8 nariadenia (EÚ) 2021/23 neprijme, rozhodnutie prijaté orgánom pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany sa bez zbytočného odkladu písomne oznámi kolégiu pre riešenie krízových situácií v dokumente, ktorý obsahuje všetky tieto položky:

a)

názov orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, ktorý rozhodnutie prijal;

b)

názov centrálnej protistrany a subjektov, na ktoré sa rozhodnutie vzťahuje a uplatňuje;

c)

odkazy na uplatniteľné právne predpisy Únie a vnútroštátne právne predpisy týkajúce sa vypracúvania, finalizácie a uplatňovania rozhodnutia;

d)

dátum rozhodnutia;

e)

identifikáciu podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie;

f)

opatrenia určené podľa článku 16 ods. 7 nariadenia (EÚ) 2021/23, o ktorých rozhodol orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany, a lehotu, v ktorej sa týmito opatreniami má zaoberať;

g)

ak orgán pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany opatrenia navrhnuté zo strany centrálnej protistrany neprijme alebo ich prijme čiastočne, vysvetlenie, akým spôsobom boli opatrenia navrhnuté zo strany centrálnej protistrany vyhodnotené ako nevhodné na odstránenie podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a akým spôsobom by opatrenia uvedené v písmene f) tohto odseku účinne obmedzili alebo odstránili podstatné prekážky riešiteľnosti krízových situácií;

h)

názvy členov kolégia pre riešenie krízových situácií, ktorí sú zapojení do procesu spoločného rozhodovania o identifikácii podstatných prekážok riešiteľnosti krízovej situácie a o opatreniach na riešenie alebo odstránenie takýchto prekážok, spolu so zhrnutím názorov vyjadrených týmito členmi a informáciami o otázkach, ktoré viedli k nezhode;

i)

pripomienky orgánu pre riešenie krízových situácií centrálnej protistrany k názorom, ktoré vyjadrili členovia kolégia pre riešenie krízových situácií, a to najmä na otázky, ktoré viedli k nezhode;

j)

možnosť ktoréhokoľvek člena kolégia pre riešenie krízových situácií s hlasovacím právom postúpiť tieto otázky orgánu ESMA v súlade s článkom 19 nariadenia (EÚ) č. 1095/2010.

Článok 33

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 14. marca 2023

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 22, 22.1.2021, s. 1.

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 648/2012 zo 4. júla 2012 o mimoburzových derivátoch, centrálnych protistranách a archívoch obchodných údajov (Ú. v. EÚ L 201, 27.7.2012, s. 1).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1095/2010 z 24. novembra 2010, ktorým sa zriaďuje Európsky orgán dohľadu (Európsky orgán pre cenné papiere a trhy) a ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie č. 716/2009/ES a zrušuje rozhodnutie Komisie 2009/77/ES (Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 84).