9.6.2023   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 149/16


DELEGOVANÉ NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2023/1127

z 2. marca 2023,

ktorým sa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 dopĺňa o podrobné metodiky a postupy týkajúce sa poplatkov za dohľad, ktoré Komisia účtuje poskytovateľom veľmi veľkých online platforiem a veľmi veľkých internetových vyhľadávačov

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 z 19. októbra 2022 o jednotnom trhu s digitálnymi službami a o zmene smernice 2000/31/ES (akt o digitálnych službách) (1), a najmä na jeho článok 43 ods. 4,

keďže:

(1)

V článku 43 nariadenia (EÚ) 2022/2065 sa od Komisie vyžaduje, aby účtovala poskytovateľom veľmi veľkých online platforiem a veľmi veľkých internetových vyhľadávačov ročné poplatky za dohľad, ktorých celková výška má pokryť všetky predpokladané náklady, ktoré Komisii vznikajú v súvislosti s úlohami dohľadu podľa uvedeného nariadenia, ktoré možno vopred primerane určiť.

(2)

Náklady, ktoré sa majú odhadnúť, pokiaľ ide o poplatky za dohľad účtované v roku n, by sa mali určiť s prihliadnutím na všetky ľudské zdroje, ktoré má Komisia zamestnávať v roku n + 1 na vykonávanie úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065, vrátane úradníkov, dočasných a zmluvných zamestnancov a vyslaných národných expertov. Keďže odhad sa týka budúcich nákladov, mal by byť založený na priemerných nákladoch vyjadrených ako ekvivalent plného pracovného úväzku zvýšených o priemerné použiteľné sociálne príspevky a prevádzkové výdavky týkajúce sa týchto ľudských zdrojov. Tieto prevádzkové náklady by teda mali zahŕňať priemerné náklady vynaložené s cieľom zriadiť a prevádzkovať oddelenie zamestnancov, vyjadrené ako ekvivalent plného pracovného úväzku, pôsobiacich v IT aj fyzickej infraštruktúre Komisie, napríklad tak, ako to pravidelne určujú útvary Komisie v súvislosti s výpočtom priemerných nákladov na zamestnancov na účely legislatívnych finančných výkazov.

(3)

Okrem uvedených nákladov na ľudské zdroje musí Komisia odhadnúť aj iné prevádzkové a administratívne výdavky, ktoré osobitne súvisia s plnením úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065, ako sú štúdie, nábor odborníkov, prieskumy, služobné cesty, organizácia zasadnutí alebo vývoj alebo používanie špecifického softvéru alebo IT nástrojov či služieb. Ročný odhad celkovej výšky nákladov by mal okrem toho zohľadňovať rozdiel medzi predpokladanými nákladmi a nákladmi, ktoré vznikli za predchádzajúci rok, vyplývajúci z výročnej správy prijatej Komisiou.

(4)

Celkovú výšku nákladov, ktoré každoročne odhaduje Komisia, by mali znášať poskytovatelia veľmi veľkých online platforiem a veľmi veľkých internetových vyhľadávačov prostredníctvom poplatkov za dohľad účtovaných v súvislosti s určenými službami, ktoré podliehajú poplatku za dohľad v každom kalendárnom roku. S cieľom zabezpečiť súlad s rozhodnutiami o určení podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065 by sa pojem poskytovateľ určenej služby alebo služieb mal označiť odkazom na adresáta alebo adresátov súvisiaceho rozhodnutia alebo rozhodnutí o určení podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065. Ak je rozhodnutie prijaté podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065 určené viac ako jednej právnickej osobe, všetci adresáti uvedeného rozhodnutia by mali byť spoločne a nerozdielne zodpovední za zaplatenie poplatku za dohľad v súvislosti s touto službou alebo týmito službami.

(5)

Služby, ktoré sa majú v danom roku n započítať, by mali zahŕňať tie služby, ktoré podliehajú povinnostiam vzťahujúcim sa na veľmi veľké online platformy a veľmi veľké internetové vyhľadávače už na začiatku roka, ako aj služby, v prípade ktorých rozhodnutie o určení alebo rozhodnutie ukončiť určenie nadobudne účinnosť počas daného kalendárneho roka, pričom sa zohľadní, že podľa článku 33 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2022/2065 nadobudnú rozhodnutia oboch kategórií účinnosť štyri mesiace po ich oznámení poskytovateľovi. Daná lehota by sa mala vypočítať v súlade so všeobecnými pravidlami stanovenými v nariadení Rady (EHS, Euratom) č. 1182/71 (2), ktorým sa stanovujú pravidlá pre lehoty, dátumy a termíny.

(6)

Komisia by mala stanoviť celkovú výšku poplatku za dohľad, ktorý sa má každý rok účtovať každému poskytovateľovi, a to tak, že najskôr určí základnú sumu za určenú službu. Základná suma za službu by mala byť výsledkom vydelenia celkových ročných nákladov odhadovaných na rok n + 1 všetkými určenými službami zaúčtovanými v roku n. Na určenie základnej sumy by sa mal zohľadniť počet dní určenia v roku n. Po druhé, aby sa zabezpečila úmernosť jednotlivých poplatkov za dohľad vo vzťahu k veľkosti určenej služby vyplývajúcej z priemerného mesačného počtu aktívnych používateľov v Únii, Komisia by mala upraviť základnú sumu koeficientom úmerným počtu aktívnych príjemcov, ktorý vyplýva z dostupných informácií.

(7)

Podľa článku 43 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065 žiadny poskytovateľ určenej služby alebo služieb nemá platiť celkovú sumu poplatku za dohľad presahujúcu jeho ekonomickú kapacitu, konkrétne presahujúcu 0,05 % jeho ročného celosvetového čistého príjmu. Odkaz na čistý príjem, ktorý zahŕňa celkové príjmy mínus náklady poskytovateľa, by mal zaistiť, že sa zohľadní platobná schopnosť poskytovateľa, a to aj v prípade stratových poskytovateľov. S cieľom určiť takýto limit v súlade s platnými štandardmi finančného výkazníctva by sa mal uviesť odkaz na pojem celkového celosvetového zisku v predchádzajúcom finančnom roku, ktorý sa určí na základe najlepších dostupných údajov poskytovateľa vyplývajúcich z jeho finančných výkazov oznámených Komisii. Preto by sa mal uviesť odkaz na medzinárodné štandardy finančného výkazníctva uplatniteľné v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 (3), ak ich dotknutý poskytovateľ používa, alebo v alternatívnom prípade na finančné výkazy zostavené v súlade s požiadavkami na výkazníctvo podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ (4). Ak sa na dotknutého poskytovateľa nevzťahujú medzinárodné štandardy finančného výkazníctva ani smernica 2013/34/EÚ, mal by sa uviesť odkaz na akýkoľvek iný prijateľný štandard výkazníctva tretej krajiny uplatniteľný na takéhoto poskytovateľa, ako je napríklad štandard výkazníctva tretej krajiny, ktorý sa považuje za rovnocenný s medzinárodnými štandardmi finančného výkazníctva, alebo akýkoľvek iný štandard výkazníctva tretej krajiny, ktorý sa môže považovať za všeobecne prijateľný na účely akýchkoľvek iných právnych predpisov Únie. Ak má poskytovateľ konsolidovanú účtovnú závierku, konsolidovaný celosvetový zisk skupiny, do ktorej tento poskytovateľ patrí, najlepšie odráža jeho ekonomickú kapacitu platiť poplatok za dohľad, keďže daný poskytovateľ má k dispozícii finančné zdroje skupiny na to, aby mohol znášať celkovú výšku poplatku účtovaného za určenú službu alebo za všetky určené služby poskytované daným poskytovateľom.

(8)

Ak základná suma účtovaná danému poskytovateľovi alebo súčet príslušných základných súm, ak daný poskytovateľ poskytuje viac ako jednu určenú službu, prekročí maximálny celkový limit, konečný poplatok za dohľad účtovaný danému poskytovateľovi by sa mal zodpovedajúcim spôsobom znížiť. S cieľom zabezpečiť, aby sa celkové ročné náklady v každom prípade uhrádzali prostredníctvom poplatkov za dohľad vyberaných za všetky určené služby, zostatkovú sumu, ktorá sa poskytovateľom neúčtuje vzhľadom na uplatňovanie maximálneho celkového limitu, by mali znášať zostávajúci poskytovatelia, ktorí nedosahujú limit, a to úmerne k základnému vzorcu na rozdeľovanie. Rozdeľovanie zostatkových súm medzi iných poskytovateľov určených služieb po uplatnení maximálneho celkového limitu by malo pokračovať dovtedy, kým nezostane žiadna zostatková suma.

(9)

V súlade s článkom 43 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2022/2065 má Komisia každý rok prijať individuálne vykonávacie akty, v ktorých sa stanoví individuálna výška poplatku za dohľad účtovaného každému poskytovateľovi za určenú službu alebo služby, na ktoré sa vzťahuje povinnosť platiť poplatok za dohľad počas daného kalendárneho roka. Ročný postup účtovania poplatku by sa preto mal organizovať tak, aby sa uvedené vykonávacie akty prijali po určení celkových ročných nákladov, ktoré budú základom pre výpočet celkovej výšky poplatkov za dohľad, ktoré sa majú účtovať, ako sa uvádza v prípravnom dokumente Komisie pripojenom k návrhu rozpočtu podľa článku 41 ods. 8 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie (5). Okrem toho jednotlivé vykonávacie akty je možné prijať až po určitom dátume, keď je možné stanoviť počet a veľkosť určených služieb, na ktoré sa vzťahujú poplatky za dohľad. Tento postup by mal zohľadňovať aj ekonomickú kapacitu, pokiaľ ide o zisky príslušných poskytovateľov, ako bola určená na základe informácií poskytnutých dotknutým poskytovateľom. Okrem toho by sa predbežná výška poplatku, ktorý sa má účtovať, mala oznámiť dotknutému poskytovateľovi pred tým, ako Komisia prijme akékoľvek vykonávacie rozhodnutie, aby sa poskytla možnosť predložiť pripomienky, ktoré sa majú zohľadniť pri konečnom určení poplatku za dohľad. Po zvážení predložených pripomienok by Komisia mala prijať zodpovedajúci vykonávajúci akt, ktorým sa stanovuje individuálny poplatok za dohľad splatný ako pohľadávka podľa článku 98 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046, ktorá sa má zaplatiť do konca toho istého kalendárneho roka tak, aby boli k dispozícii potrebné zdroje na pokrytie predpokladaných nákladov na nasledujúci rok.

(10)

Nezaplatenie v lehote stanovenej vo vykonávacích aktoch by malo viesť k vymáhaniu nezaplatenej sumy spolu s úrokom z omeškania podľa refinančnej sadzby Európskej centrálnej banky zvýšenej o 3,5 % v súlade s článkom 99 ods. 2 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

(11)

S cieľom zabezpečiť zodpovednosť vzhľadom na náklady vzniknuté Komisii a príjmy vyberané Komisiou za úlohy dohľadu vykonávané podľa nariadenia (EÚ) 2022/2065 a transparentnosť týchto nákladov a príjmov by o nich mala Komisia každý rok podávať správu Európskemu parlamentu a Rade a takúto správu zverejniť na svojom webovom sídle. Navyše, s cieľom zabezpečiť súlad medzi odhadom nákladov a konkrétnymi skutočne vynaloženými nákladmi na dohľad za daný rok by sa v správe mali konkrétne porovnať príslušné sumy na základe platieb skutočne vykonaných v príslušnom období za každú príslušnú kategóriu nákladov uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065, ako aj všetky výdavkové záväzky prijaté počas daného roka, a to aj v nadväznosti na akékoľvek súdne rozhodnutie vydané počas daného roka. Žiadny rozdiel medzi odhadovanou sumou a skutočne vynaloženými nákladmi by nemal ovplyvniť výšku poplatkov za dohľad účtovaných za príslušný rok, mal by sa však zohľadniť v ďalšom odhade, a to buď odpočítaním akéhokoľvek prebytku od celkových nákladov odhadovaných na rok n + 2, alebo pripočítaním akéhokoľvek deficitu k celkovým nákladom odhadovaným na rok n + 2.

(12)

V odhade nákladov by sa mali určiť náklady, ktoré sa plánujú vynaložiť v nasledujúcom kalendárnom roku, aby sa zabezpečilo, že Komisii budú vopred poskytnuté dostatočné zdroje. V období od nadobudnutia účinnosti nariadenia (EÚ) 2022/2065 do 1. januára 2024 už Komisii vzniknú skutočné alebo plánované náklady podľa článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065, ktoré nemohli byť pokryté žiadnym predchádzajúcim poplatkom za dohľad a museli byť teda vo všeobecnosti pokryté inými rozpočtovými prostriedkami stanovenými v schválenom rozpočte Únie na rok 2023. Preto by na účely určenia celkových poplatkov, ktoré sa majú účtovať v roku 2023, bolo k nákladom odhadovaným na rok 2024 možné pripočítať len náklady, ktoré ešte nie sú kryté existujúcimi rozpočtovými prostriedkami vo všeobecnom rozpočte Únie na rok 2023, a to v súlade s informáciami poskytnutými v prehľade pripojenom k odhadu. Na účely stanovenia prebytku alebo deficitu, ktorý sa má zohľadniť v nasledujúcom odhade, by sa teda v prvej správe Európskemu parlamentu a Rade mali zohľadniť iba tie náklady, ktoré vznikli v roku 2022 od nadobudnutia účinnosti nariadenia (EÚ) 2022/2065 a v roku 2023, ktoré neboli ešte pokryté existujúcimi rozpočtovými prostriedkami,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„určená služba“ je sprostredkovateľská služba určená ako veľmi veľká online platforma alebo veľmi veľký internetový vyhľadávač podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065;

2.

„poskytovateľ určenej služby alebo služieb“ je akýkoľvek poskytovateľ, ktorému je určené jedno alebo viacero rozhodnutí Komisie o určení veľmi veľkej online platformy alebo veľmi veľkého internetového vyhľadávača podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065;

3.

„základná suma“ je suma vypočítaná pre každú určenú službu v súlade s článkom 4 a pred uplatnením maximálneho celkového limitu uvedeného v článku 5.

Článok 2

Odhad celkových ročných nákladov

1.   V súlade s postupom stanoveným v článku 6 ods. 1 tohto nariadenia Komisia odhadne v každom roku n celkové ročné náklady, v prípade ktorých sa očakáva, že vzniknú v súvislosti s plnením úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065 v nasledujúcom kalendárnom roku (rok n + 1). Výška celkových ročných nákladov odhadovaných na rok n + 1 je základom na určenie celkovej výšky poplatkov za dohľad účtovaných v roku n. Táto predpokladaná suma sa v plnej výške účtuje poskytovateľom určených služieb prostredníctvom poplatkov za dohľad vypočítaných v súlade s týmto nariadením.

2.   Pri odhade celkových ročných nákladov Komisia zohľadní:

a)

ľudské zdroje potrebné na plnenie úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065 s prihliadnutím na rôzne kategórie úradníkov a ostatných zamestnancov Únie zamestnaných Komisiou. Odhad nákladov je založený na priemerných nákladoch vyjadrených ako ekvivalent plného pracovného času a zahŕňa pomerné priemerné prevádzkové výdavky a uplatniteľné sociálne príspevky spojené s takýmito ľudskými zdrojmi;

b)

akékoľvek iné administratívne alebo prevádzkové výdavky potrebné na plnenie úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065, pri ktorých sa očakáva, že vzniknú počas roka n + 1, pričom sa zohľadní neúplný zoznam položiek uvedených v prílohe I k tomuto nariadeniu.

3.   Pri každom odhade celkových ročných nákladov sa zohľadní kladná alebo záporná výška vzniknutých nákladov, ako sa uvádza v správe uvedenej v článku 8 ods. 4 Najmä v prípade deficitu, t. j. ak výška predpokladaných nákladov na rok n bola nižšia ako vykázané náklady vynaložené za daný rok, sa výška celkových ročných nákladov predpokladaných na rok n + 2, ktoré sa majú účtovať počas roka n + 1, zvýši o sumu vzniknutého deficitu za rok n. V prípade prebytku, konkrétne keď výška predpokladaných nákladov na rok n presahuje vykázané náklady za daný rok, celkové ročné náklady odhadované na rok n + 2, ktoré sa majú účtovať počas roka n + 1, sa znížia o výsledný prebytok za rok n.

Článok 3

Ročná identifikácia určených služieb

Určené služby, v súvislosti s ktorými sa v danom roku n účtuje poplatok za dohľad, sú:

a)

každá služba, na ktorú sa k 1. januáru daného roka už vzťahovali povinnosti uvedené v kapitole III oddiele 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065 v súlade s článkom 33 ods. 6 uvedeného nariadenia vrátane každej služby, ktorej ukončenie určenia sa začne uplatňovať podľa článku 33 ods. 6 uvedeného nariadenia po uvedenom dátume;

b)

každá služba, na ktorú sa v období od 1. januára do 31. decembra daného roka vzťahujú povinnosti uvedené v kapitole III oddiele 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065 v súlade s článkom 33 ods. 6 uvedeného nariadenia.

Článok 4

Určenie základnej sumy za službu

1.   V súvislosti s každou určenou službou, na ktorú sa vzťahujú poplatky za dohľad podľa článku 3, sa základná suma na rok n vypočíta ako podiel celkových ročných nákladov odhadovaných na rok n + 1 v súlade s článkom 2 úmerne priemernému mesačnému počtu aktívnych príjemcov určenej služby v súlade s koeficientom (U) uvedeným v odseku 2 tohto článku a s prihliadnutím na obdobie, počas ktorého bola služba určená v súlade s koeficientom (T) uvedeným v odseku 3 tohto článku, a to podľa tohto vzorca:

 

Formula

2.   Koeficient (U) na výpočet základnej sumy za každú určenú službu má hodnotu stanovenú v prílohe II, ktorá zodpovedá priemernému mesačnému počtu aktívnych príjemcov vyjadrenému v miliónoch jednotiek zaokrúhlenému nadol na najbližších stotisíc.

Priemerný mesačný počet aktívnych príjemcov každej určenej služby, ktorý určuje uplatniteľný koeficient podľa prvého pododseku tohto odseku, je počet vyplývajúci z údajov oznámených poskytovateľom online platformy alebo internetového vyhľadávača podľa článku 24 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065 alebo z informácií požadovaných podľa článku 24 ods. 3 uvedeného nariadenia alebo z akýchkoľvek iných informácií, ktoré sú Komisii k dispozícii k 31. augustu roka n.

3.   Koeficient (T) na výpočet základnej sumy za každú určenú službu je pomer medzi počtom dní, počas ktorých je služba určená v roku n, a počtom dní v roku, vypočítaný takto:

 

Formula

V súlade s článkom 33 ods. 6 nariadenia (EÚ) 2022/2065 sa má za to, že obdobie určenia sa začína štyri mesiace po dátume oznámenia rozhodnutia o určení podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065 a považuje sa za obdobie, ktoré končí štyri mesiace po oznámení rozhodnutia o ukončení podľa článku 33 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065.

Článok 5

Určenie celkovej výšky poplatku za dohľad a uplatňovanie maximálneho celkového limitu na poskytovateľa

1.   Dotknutý poskytovateľ určenej služby alebo služieb zaplatí každý rok poplatok za dohľad vyplývajúci zo základnej sumy alebo zo súčtu základných súm vypočítaných podľa článku 4 za určenú službu alebo služby, ktoré poskytuje, a z úprav uplatnených podľa tohto článku.

2.   Celková výška poplatku za dohľad účtovaného v danom roku danému poskytovateľovi určenej služby alebo služieb nesmie prekročiť maximálny celkový limit rovnajúci sa 0,05 % jeho celosvetového zisku v predchádzajúcom finančnom roku. Ak má poskytovateľ konsolidovanú účtovnú závierku, na účely určenia maximálneho celkového limitu poplatku sa zohľadňujú konsolidované celosvetové zisky skupiny, do ktorej daný poskytovateľ patrí.

Na účely prvého pododseku tohto odseku celosvetový zisk je zisk, ktorý vyplýva z najlepších dostupných údajov z ročných účtovných závierok týkajúcich sa posledného celého finančného roka predložených dotknutým poskytovateľom v zmysle jednej z týchto možností:

a)

medzinárodné štandardy finančného výkazníctva uplatniteľné v súlade s nariadením (ES) č. 1606/2002, ak ich poskytovateľ používa;

b)

bod 17 prílohy V alebo bod 15 prílohy VI k smernici 2013/34/EÚ;

c)

akýkoľvek prijateľný štandard výkazníctva tretej krajiny, ak poskytovateľ nepoužíva predpisy uvedené v písmene a) ani b).

3.   Ak základná suma alebo súčet základných súm vypočítaných podľa článku 4 za určenú službu alebo služby poskytované daným poskytovateľom prekročí maximálny celkový limit stanovený v odseku 2 tohto článku, celková výška poplatku za dohľad účtovaného tomuto poskytovateľovi sa zníži na tento limit.

4.   Súčet všetkých zostatkových súm, ktoré sa neúčtujú podľa odseku 3 tohto článku, sa účtuje zostávajúcim poskytovateľom určených služieb, v prípade ktorých sa nedosiahol maximálny celkový limit, a to úmerne priemernému mesačnému počtu aktívnych príjemcov určenej služby, vyjadrenému ako koeficient (U) uvedený v článku 4 ods. 2, a so zohľadnením obdobia, počas ktorého bola služba určená, vyjadreného ako koeficient (T) uvedený v článku 4 ods. 3, v súlade s týmto vzorcom:

 

Formula

Ak uplatnenie tohto odseku vyvolá uplatniteľnosť maximálneho celkového limitu pre jedného alebo viacerých zostávajúcich poskytovateľov určenej služby alebo služieb, odsek 3 a tento odsek sa naďalej uplatňujú dovtedy, kým nezostane žiadna zostatková suma.

Článok 6

Ročný postup určovania individuálnych poplatkov

1.   V súlade s článkom 41 ods. 8 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 Komisia v súvislosti so zostavovaním návrhu rozpočtu na rok n + 1 určí pre každý príslušný rozpočtový riadok odhadovanú sumu vonkajších pripísaných príjmov pochádzajúcich z poplatkov za dohľad, ktoré budú sprístupnené na začiatku roka n + 1, ako sumy zodpovedajúce celkovým ročným nákladom odhadovaným na rok n + 1 v súlade s článkom 2 tohto nariadenia.

K odhadu podľa prvého pododseku tohto odseku sa pripojí prehľad vypracovaný Komisiou, v ktorom sa uvádzajú prvky zahrnuté do takéhoto odhadu v súlade s rôznymi kategóriami nákladov podľa článku 2, ktorý sa uverejní najneskôr do 30. júna každého kalendárneho roka na webovom sídle Komisie.

2.   Každý rok najneskôr do 31. augusta poskytne každý poskytovateľ určenej služby alebo služieb podliehajúcich poplatku za dohľad podľa článku 3 Komisii svoj najnovší finančný výkaz a akýkoľvek iný podporný dokument na určenie maximálneho celkového limitu podľa článku 5 a prípadne akékoľvek informácie potrebné na uplatnenie poplatku. Ak poskytovateľ neposkytne doklady potrebné na určenie maximálneho celkového limitu, predpokladá sa, že tento limit daný poskytovateľ v danom kalendárnom roku nedosiahol.

3.   Komisia každý rok najneskôr do 30. septembra oznámi každému poskytovateľovi určenej služby alebo určených služieb identifikovaných podľa článku 3 predbežnú výšku poplatku za dohľad za všetky určené služby poskytované týmto poskytovateľom vypočítanú v súlade s metodikou stanovenou v článkoch 4 a 5. Poskytovateľ oznámi Komisii prípadné pripomienky k takémuto výpočtu do dvoch týždňov od prijatia oznámenia o tomto predbežnom určení.

4.   Komisia najneskôr do 30. novembra každého roka po zohľadnení pripomienok uvedených v odseku 3 prijme a oznámi každému poskytovateľovi určenej služby alebo určených služieb identifikovaných podľa článku 3 tohto nariadenia vykonávacie rozhodnutie prijaté v súlade s článkom 43 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2022/2065, ktorým sa určí poplatok za dohľad nad určenou službou alebo službami poskytovanými daným poskytovateľom, vypočítaný v súlade s metodikou stanovenou v článkoch 4 a 5 tohto nariadenia. Vykonávacím rozhodnutím sa stanovia pohľadávky ako poplatok za dohľad v zmysle článku 98 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 a stanoví sa lehota na zaplatenie poplatkov za dohľad do 31. decembra daného roka. Ak je rozhodnutie prijaté podľa článku 33 ods. 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065 určené viac ako jednej právnickej osobe, všetci adresáti tohto rozhodnutia sú spoločne a nerozdielne zodpovední za zaplatenie poplatku za dohľad v súvislosti s určenou službou alebo službami.

Článok 7

Spôsoby platby a finančné dôsledky v prípade nezaplatenia

1.   Všetky poplatky za dohľad sú splatné v eurách a v súlade s referenčnými údajmi platby stanovenými vo vykonávacom rozhodnutí prijatom podľa článku 6 ods. 4

2.   Každá oneskorená platba, čiastočná platba, nezaplatenie alebo nedodržanie podmienok platby, ako sa stanovuje vo vykonávacom rozhodnutí uvedenom v článku 6 ods. 4 tohto nariadenia, vedie k vymáhaniu nezaplatenej sumy spolu s úrokom so sadzbou uvedenou v článku 99 ods. 2 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046. Uvedenými platbami nie sú dotknuté pokuty a pravidelné penále uplatniteľné podľa článkov 74 a 76 nariadenia (EÚ) 2022/2065.

Článok 8

Podávanie správ o vzniknutých nákladoch a účtovaných poplatkoch za dohľad

1.   Komisia do 31. marca každého roka n predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o výške celkových ročných nákladov, ktoré vynaložila pri plnení svojich úloh podľa nariadenia (EÚ) 2022/2065, a o celkovej výške ročných poplatkov za dohľad účtovaných podľa článku 6 ods. 4 tohto nariadenia v predchádzajúcom roku (rok n – 1).

2.   V správe podľa odseku 1 sa uvedú osobitné náklady vynaložené na plnenie úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065 v súlade s kategóriami nákladov stanovenými v článku 2 ods. 2 tohto nariadenia. Náklady zahŕňajú všetky záväzky prijaté počas roka n – 1, a to aj v prípade, že sa platby na plnenie záväzkov ešte nevykonali.

3.   V správe podľa odseku 1 sa uvedie celková výška poplatkov za dohľad účtovaných každému poskytovateľovi určenej služby alebo určených služieb vrátane dátumu príslušných platieb, akýchkoľvek chýbajúcich alebo oneskorených platieb, informácie o prebiehajúcom súdnom konaní týkajúcom sa vykonávacích rozhodnutí uvedených v článku 6 ods. 4 a postupov vymáhania uvedených v článku 7 ods. 2, ktoré sa týkajú účtovaných poplatkov za dohľad, ku dňu dokončenia správy.

4.   V správe sa uvedú všetky náklady vzniknuté podľa odseku 2, ktoré presiahli výšku predpokladaných nákladov na rok n – 1, alebo akýkoľvek prípadný prebytok odhadovaných nákladov za rok n – 1 v porovnaní s nákladmi vzniknutými v danom roku podľa odseku 2.

5.   Komisia uverejní správu podľa odseku 1 na svojom webovom sídle.

Článok 9

Prechodné ustanovenia

1.   Náklady podľa článku 2 ods. 1 a 2, ktoré už vznikli alebo sú plánované na obdobie od 16. novembra 2022 do 31. decembra 2023, sa môžu pripočítať k prvému odhadu nákladov vzťahujúcich sa na rok 2024 podľa článku 6 ods. 1, pokiaľ už nie sú pokryté pôvodnými rozpočtovými prostriedkami, ktoré schválili Európsky parlament a Rada pre všeobecný rozpočet Únie na rok 2023.

2.   Prvú správu podľa článku 8 prijme Komisia do 31. marca 2024 a táto správa bude zahŕňať obdobie od 16. novembra 2022 do 31. decembra 2023. Na účely určenia vzniknutých nákladov podľa článku 8 ods. 2 sa náklady hradené z rozpočtových prostriedkov uvedených v odseku 1 uvádzajú osobitne a nezohľadňujú sa na účely zostatku podľa článku 8 ods. 4

Článok 10

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 2. marca 2023

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 277, 27.10.2022, s. 1.

(2)  Nariadenie rady (EHS, Euratom) č. 1182/71 z 3. júna 1971, ktorým sa stanovujú pravidlá pre lehoty, dátumy a termíny (Ú. v. ES L 124, 8.6.1971, s. 1).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1).

(4)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2013/34/EÚ z 26. júna 2013 o ročných účtovných závierkach, konsolidovaných účtovných závierkach a súvisiacich správach určitých druhov podnikov, ktorou sa mení smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/43/ES a zrušujú smernice Rady 78/660/EHS a 83/349/EHS (Ú. v. EÚ L 182, 29.6.2013, s. 19).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1).


PRÍLOHA I

Neúplný zoznam prevádzkových a administratívnych výdavkov

Na účely článku 2 ods. 2 písm. b) možno zohľadniť tieto položky súvisiace s plnením úloh uvedených v článku 43 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2022/2065:

prudenciálny odhad všetkých služobných ciest vykonaných pri výkone právomocí pridelených Komisii podľa kapitoly IV oddielu 4 nariadenia (EÚ) 2022/2065, pričom sa zohľadní odhad počtu určených služieb,

predpokladané náklady na fyzické zasadnutia Európskeho výboru pre digitálne služby podľa nariadenia (EÚ) 2022/2065,

plánovaná účasť na zasadnutiach alebo podujatiach súvisiacich s rozvojom odborných znalostí a spôsobilostí týkajúcich sa dohľadu nad nastupujúcimi a systémovými problémami alebo organizácia takýchto zasadnutí či podujatí,

prudenciálny odhad, pokiaľ ide o štúdie a externých konzultantov v súvislosti s danou určenou službou vrátane jej auditov alebo s analýzou danej kategórie rizika vyplývajúcou z posúdenia rizika, ktoré majú vykonať určené služby podľa článku 34 nariadenia (EÚ) 2022/2065,

akékoľvek existujúce alebo plánované dohody medzi útvarmi Komisie, s inými orgánmi, úradmi alebo agentúrami Únie alebo akýmkoľvek iným vnútroštátnym orgánom týkajúce sa analýzy, o ktorú sa opiera kontrola určených služieb v rámci dohľadu,

akýkoľvek vývoj alebo používanie akéhokoľvek digitálneho nástroja alebo prostredia vrátane softvéru a aplikačných programovacích rozhraní osobitne navrhnutých na analýzu a testovanie fungovania akejkoľvek určenej služby a dohľad nad ním na účely zabezpečenia súladu s nariadením (EÚ) 2022/2065,

prudenciálny odhad v súvislosti s prístupom k databázam a vykonávaním prieskumov zameraných na identifikáciu služieb, ktoré sa majú určiť, a na posúdenie vplyvu fungovania určených služieb, pokiaľ ide o aspekty regulované nariadením (EÚ) 2022/2065,

prudenciálny odhad výdavkov súvisiacich so zriadením, nadobudnutím, udeľovaním licencií, predplatným, vývojom, údržbou a prevádzkou systému na výmenu informácií podľa článku 85 nariadenia (EÚ) 2022/2065 a databázy spravovanej Komisiou podľa článku 24 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065.


PRÍLOHA II

Koeficient U

Priemerný mesačný počet aktívnych príjemcov určenej služby (v miliónoch zaokrúhlených nadol na jedno desatinné miesto)

Koeficient

45 – 54,9

1

55 – 64,9

1,2

65 – 74,9

1,4

75 – 84,9

1,6

85 – 94,9

1,8

95 – 104,9

2

V prípade väčšieho počtu ako 105 mil. alebo menšieho počtu ako 45 mil. [až do času, kým nadobudne účinnosť rozhodnutie podľa článku 33 ods. 5 nariadenia (EÚ) 2022/2065]: jeden segment na každých 10 mil. aktívnych príjemcov so zodpovedajúcim koeficientom U, ktorý sa vypočíta ako

Formula
, zaokrúhleným na jedno desatinné číslo nadol.