17.2.2022   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 35/17


ODPORÚČANIE KOMISIE (EÚ) 2022/210

z 8. februára 2022

o spoločnom súbore nástrojov Únie na riešenie nedostatku polovodičov a mechanizme EÚ na monitorovanie polovodičového ekosystému

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,

keďže:

(1)

Polovodiče sú nevyhnutné pre fungovanie nášho moderného hospodárstva a spoločnosti. Únia v uplynulom roku zaznamenala bezprecedentné prerušenia ich dodávok, ktoré spôsobili vážne oneskorenia a negatívne vplyvy na dôležité hospodárske odvetvia a ktoré viedli k oneskoreniam pri oprave a údržbe základných výrobkov pre kritické odvetvia, ako sú zdravotnícke a diagnostické zariadenia.

(2)

Súčasná kríza spôsobená nedostatkom polovodičov a jej negatívne účinky preto ohrozujú kritické odvetvia ako zdravotníctvo, doprava, energetika, obrana, bezpečnosť a vesmír. Hrozí, že ekologická a digitálna transformácia Únie sa oneskorí.

(3)

V tejto súvislosti je cieľom návrhu Komisie na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady, ktorým sa stanovuje rámec opatrení na posilnenie európskeho polovodičového ekosystému (Akt o čipoch) (1), riešiť odolnosť Únie voči narušeniam dodávateľského reťazca polovodičov, podporiť rozvoj kapacít v oblasti pokročilej výroby, dizajnu a systémovej integrácie, ako aj špičkovej priemyselnej výroby v Únii, vyriešiť kritický nedostatok požadovaných zručností, zvýšiť počet kvalifikovaných pracovníkov a prispieť k vytvoreniu odolného a dynamického polovodičového ekosystému v Únii. Únia je odhodlaná splniť svoj strategický cieľ dosiahnuť do roku 2030 aspoň 20 % hodnoty svetovej produkcie špičkových, inovatívnych a udržateľných polovodičov, ako sa stanovuje v programe politiky digitálneho desaťročia (2).

(4)

Toto odporúčanie sprevádza navrhované nariadenie ako nástroj s okamžitou účinnosťou, ktorý umožní rýchlu a koordinovanú reakciu Únie na súčasný nedostatok. Na tento účel sa navrhuje zriadenie mechanizmu koordinácie s cieľom diskutovať a rozhodovať o včasných a primeraných opatreniach reakcie na krízu.

(5)

Vzhľadom na štrukturálne nedostatky dodávateľského reťazca polovodičov sa okrem toho odporúčajú opatrenia na umožnenie koordinovaného monitorovania hodnotového reťazca polovodičov so zameraním na riziká, ktoré môžu narušiť, ohroziť alebo negatívne ovplyvniť dodávky polovodičov. Tieto opatrenia by mali pripraviť a umožniť trvalý mechanizmus monitorovania dodávateľského reťazca polovodičov navrhnutý podľa nariadenia.

(6)

Na účely vykonávania tohto odporúčania Komisia zriadila európsku skupinu odborníkov pre polovodiče. Európska skupina odborníkov pre polovodiče bude pôsobiť ako platforma na koordináciu medzi členskými štátmi a poskytovať poradenstvo a pomoc Komisii pri vykonávaní pripravovaného nariadenia. Úlohy európskej skupiny odborníkov pre polovodiče prevezme Európska rada pre polovodiče, ktorá sa zriadi na základe nariadenia.

(7)

Európska skupina odborníkov pre polovodiče by mala uľahčiť rýchlu a účinnú výmenu informácií medzi členskými štátmi a Komisiou o vývoji na trhu, ktorý vystaví dodávky Únie hmatateľnému riziku, a mala by podporovať jednotnú a koordinovanú reakciu na krízu.

(8)

Ako prvé opatrenie sa členským štátom odporúča, aby si vyžiadali informácie od organizácií zastupujúcich podniky alebo v prípade potreby od jednotlivých výrobcov polovodičov a vybavenia. Zvýšila by sa tým schopnosť európskej skupiny odborníkov pre polovodiče identifikovať a prispôsobiť potenciálne opatrenia reakcie na krízu. Zhromaždené údaje by sa mali týkať výrobných schopností, výrobnej kapacity a súčasných hlavných narušení a úzkych miest. Akékoľvek zhromažďovanie alebo výmena informácií by mali byť v súlade s platnými pravidlami týkajúcimi sa zdieľania údajov a dôvernosti informácií a údajov.

(9)

Toto odporúčanie obsahuje návrhy opatrení reakcie na krízu, pričom sa členské štáty vyzývajú, aby ich prediskutovali a v prípade potreby a tam, kde je to primerané, zvážili ich vykonanie.

(10)

Ak je to na základe posúdenia súčasnej krízy potrebné, členské štáty by mohli zvážiť začatie dialógu, v ktorom by od výrobcov polovodičov so sídlom v Únii požadovali, aby uprednostnili zmluvy so spoločnosťami, ktoré dodávajú výrobky do kritických odvetví, s cieľom zabezpečiť, aby tieto odvetvia mohli naďalej fungovať.

(11)

Okrem toho, ak je to relevantné a vhodné podľa posúdenia predmetnej krízy, členské štáty môžu zvážiť udelenie mandátu Komisii na obstarávanie určitých výrobkov v ich mene s cieľom vytvoriť pákový efekt prostredníctvom svojej kúpnej sily a zabezpečiť dodávky do kritických sektorov vo verejnom záujme.

(12)

Členské štáty sa napokon vyzývajú, aby posúdili, či by Únia mala vykonávať dohľad nad určitými vývozmi s cieľom zabezpečiť dodávky na vnútorný trh. Ak takéto ochranné opatrenia považujú za vhodné, potrebné a primerané, mohli by ich prediskutovať a požiadať Komisiu, aby posúdila, či sú splnené podmienky uplatnenia ochranných opatrení v súvislosti s vývozom podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/479 (3).

(13)

Odporúčané monitorovacie opatrenia by sa mali riadiť zásadami predvídania, koordinácie a pripravenosti s cieľom vytvoriť systém včasného varovania, aby sa predchádzalo polovodičovým krízam a aby sa posilnil polovodičový ekosystém Únie. Na tieto účely sa od členských štátov žiada, aby v rámci európskej skupiny odborníkov pre polovodiče prerokovali vhodné ukazovatele včasného varovania s cieľom predvídať budúci nedostatok v dodávateľskom reťazci polovodičov.

(14)

Je potrebné ďalšie hĺbkové posúdenie rizík, ktoré môžu narušiť, ohroziť alebo negatívne ovplyvniť hodnotový reťazec, a to aj pokiaľ ide o pôvod a zdroje dodávok mimo Únie. Členským štátom sa preto odporúča, aby zhromažďovali relevantné informácie a spolupracovali s cieľom umožniť Komisii pripraviť spoločné posúdenie rizika pre hodnotový reťazec polovodičov v Únii. Mali by sa uviesť faktory, ktoré sa majú zohľadniť pri príprave posúdení rizika.

(15)

Komisia v navrhovanom nariadení stanovuje trvalý a záväzný mechanizmus koordinovaného monitorovania a reakcie na krízy, ktorý vychádza z opatrení navrhnutých v tomto odporúčaní. Po nadobudnutí účinnosti nariadenia sa toto odporúčanie môže zrušiť,

PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

1.   ÚČEL TOHTO ODPORÚČANIA

1.

Účelom tohto odporúčania je umožniť rýchlu, účinnú a koordinovanú reakciu Únie na súčasný nedostatok polovodičov a podobné situácie v budúcnosti.

2.

Toto odporúčanie preto umožní monitorovací mechanizmus vzhľadom na štrukturálne nedostatky dodávok polovodičov a prevládajúce riziko budúceho nedostatku alebo iných významných otrasov na trhu.

3.

Preto sa odporúča, aby členské štáty spolupracovali s Komisiou v rámci európskej skupiny odborníkov pre polovodiče, ktorá bude koordinovať opatrenia okamžitej reakcie na krízu a bude fungovať ako platforma na monitorovanie hodnotového reťazca polovodičov so zameraním na riziká, ktoré môžu narušiť, ohroziť alebo negatívne ovplyvniť dodávky polovodičov.

2.   VYMEDZENIE POJMOV

4.

Na účely tohto odporúčania sa uplatňuje vymedzenie pojmov uvedené v navrhovanom nariadení.

3.   EURÓPSKA SKUPINA ODBORNÍKOV PRE POLOVODIČE

5.

Odporúča sa, aby členské štáty vykonali toto odporúčanie prostredníctvom európskej skupiny odborníkov pre polovodiče. V tejto súvislosti sa uplatňuje všeobecný rokovací poriadok tejto skupiny odborníkov.

4.   OKAMŽITÁ REAKCIA NA KRÍZU

6.

Členské štáty by sa mali urýchlene zísť v rámci európskej skupiny odborníkov pre polovodiče, aby si vymenili informácie o súčasnom stave polovodičovej krízy na svojich vnútroštátnych trhoch. Mali by najmä posúdiť konkrétne výrobky a trhy postihnuté nedostatkom, ako aj prediskutovať všetky núdzové opatrenia, ktoré sa vykonali na vnútroštátnej úrovni.

7.

Členské štáty by si mali vyžiadať informácie od organizácie zastupujúcej podniky alebo v prípade potreby od jednotlivých výrobcov polovodičov a vybavenia o dodávateľských schopnostiach, ktoré môžu zahŕňať informácie o výrobných schopnostiach, výrobných kapacitách a súčasných hlavných narušeniach, s cieľom identifikovať a prispôsobiť potenciálne opatrenia reakcie na krízu. Akékoľvek zhromažďovanie alebo výmena informácií by mali byť v súlade s platnými pravidlami týkajúcimi sa zdieľania údajov a dôvernosti informácií a údajov.

8.

Členské štáty sa vyzývajú, aby na základe týchto informácií posúdili vhodné, účinné a primerané opatrenia reakcie na krízu na vnútroštátnej úrovni a na úrovni Únie (protikrízový súbor nástrojov). Tieto opatrenia by mohli zahŕňať jedno alebo viacero z týchto opatrení:

a)

nadviazať dialóg s výrobcami a požiadať ich, aby uprednostnili výrobu produktov dôležitých v krízovej situácii s cieľom zabezpečiť, aby kritické odvetvia naďalej fungovali;

b)

zvážiť prípadné udelenie mandátu Komisii, aby konala ako centrálna obstarávacia organizácia v mene dvoch alebo viacerých členských štátov pri verejnom obstarávaní produktov dôležitých v krízovej situácii pre určité kritické odvetvia;

c)

posúdiť, či by Únia mala vykonávať dohľad nad vývozom výrobkov dôležitých v krízovej situácii, a požiadať Komisiu, aby posúdila, či sú splnené podmienky uplatňovania ochranných opatrení v súvislosti s vývozom podľa nariadenia (EÚ) 2015/479;

d)

nadviazať koordinované konzultácie alebo spoluprácu s príslušnými tretími krajinami s cieľom hľadať kooperatívne riešenia na riešenie narušení dodávateľského reťazca v súlade s medzinárodnými záväzkami. V prípade potreby to môže zahŕňať koordináciu na príslušných medzinárodných fórach.

9.

S cieľom zabezpečiť koordinovaný prístup by členské štáty mali včas informovať Komisiu o všetkých vnútroštátnych opatreniach prijatých v súvislosti s dodávateľským reťazcom polovodičov.

5.   MONITOROVANIE

10.

Členské štáty by mali vykonávať pravidelné monitorovanie hodnotového reťazca polovodičov so zameraním na riziká, ktoré môžu narušiť, ohroziť alebo negatívne ovplyvniť dodávku polovodičov.

11.

Na tento účel by členské štáty mali určiť vhodné ukazovatele včasného varovania s cieľom predvídať budúce narušenia dodávateľského reťazca polovodičov.

12.

Členské štáty by mali Komisii poskytovať informácie na účely mapovania faktorov, trendov a udalostí, ktoré by mohli viesť k závažnému narušeniu globálneho hodnotového reťazca polovodičov s dôsledkami v Únii (posúdenie rizika na úrovni Únie). Medzi relevantné faktory, ktoré sa majú zohľadniť, by mohli patriť:

a)

dostupnosť a integrita služieb alebo tovaru podnikov v odvetví polovodičov v Únii, ktorých fungovanie je nevyhnutné pre dodávateľský reťazec polovodičov;

b)

miera kolísania dopytu po rôznych typoch polovodičov, a to aj vo vzťahu k dostupným výrobným kapacitám;

c)

medzery a úzke miesta vo výrobe, balení a logistike vrátane nedostatku surovín a dostupnej kvalifikovanej pracovnej sily;

d)

nehody, útoky, prírodné katastrofy alebo iné závažné udalosti, ktoré by mohli ovplyvniť dodávateľský reťazec polovodičov;

e)

technické, regulačné alebo environmentálne zmeny znižujúce výnosy z výroby;

f)

koncentrácia ponuky so zreteľom na geografické oblasti a spoločnosti s prihliadnutím na sieťové účinky a efekt odkázanosti na určitého dodávateľa;

g)

vplyv obchodných politík, ciel, obchodných prekážok a iných opatrení súvisiacich s obchodom;

h)

pravosť a neporušenosť polovodičov, možný vplyv falšovaných polovodičov;

i)

porušenie alebo krádež duševného vlastníctva alebo obchodného tajomstva.

13.

Členské štáty by mali určiť hlavné kategórie používateľov polovodičov, najmä tých, ktorí pochádzajú z kritických sektorov. Mali by vyzvať príslušné organizácie zainteresovaných strán vrátane priemyselných združení a zástupcov hlavných kategórií používateľov, aby poskytli informácie o neobvyklom náraste dopytu a známych narušeniach svojho dodávateľského reťazca vrátane nedostupnosti kritických polovodičov alebo surovín dlhšej ako priemerný potrebný čas, oneskorení dodávok a mimoriadnych cenových nárastov.

14.

Členské štáty by mali okamžite upozorniť Komisiu, ak sa dozvedia o možnom narušení dodávok polovodičov, neobvyklom náraste dopytu alebo ak majú konkrétne a spoľahlivé informácie o akomkoľvek inom rizikovom faktore alebo udalosti, ktorá nastala.

6.   PRESKÚMANIE

15.

Odporúčanie sa môže zrušiť po nadobudnutí účinnosti navrhovaného nariadenia.

V Bruseli 8. februára 2022

Za Komisiu

Thierry BRETON

člen Komisie


(1)  COM(2022) 46, 8.2.2022.

(2)  Oznámenie Komisie Európskemu parlamentu, Rade, Európskemu hospodárskemu a sociálnemu výboru a Výboru regiónov – Digitálny kompas do roku 2030: digitálne desaťročie na európsky spôsob, 9.3.2021 [COM(2021) 118 final].

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2015/479 z 11. marca 2015 o spoločných pravidlách pre vývozy (Ú. v. EÚ L 83, 27.3.2015, s. 34).