25.1.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 27/1


ODPORÚČANIE EURÓPSKEHO VÝBORU PRE SYSTÉMOVÉ RIZIKÁ

z 15. decembra 2020,

ktorým sa mení odporúčanie ESRB/2020/7 o obmedzeniach týkajúcich sa rozdeľovania počas pandémie COVID-19

(ESRB/2020/15)

(2021/C 27/01)

GENERÁLNA RADA EURÓPSKEHO VÝBORU PRE SYSTÉMOVÉ RIZIKÁ,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1092/2010 z 24. novembra 2010 o makroprudenciálnom dohľade Európskej únie nad finančným systémom a o zriadení Európskeho výboru pre systémové riziká (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 2 písm. b), d) a f) a články 16 až 18,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho výboru pre systémové riziká ESRB/2011/1 z 20. januára 2011, ktorým sa prijíma rokovací poriadok Európskeho výboru pre systémové riziká (2), a najmä na jeho článok 15 ods. 3 písm. e) a články 18 až 20,

keďže:

(1)

Pri vypuknutí pandémie COVID-19 Európska rada pre systémové riziká (ESRB) uznala, že je potrebné, aby si finančné inštitúcie zachovali vysokú úroveň vlastných zdrojov s cieľom zmierniť systémové riziko a prispieť k oživeniu hospodárstva. Na tieto účely vydal ESRB odporúčanie ESRB/2020/7 o obmedzeniach týkajúcich sa rozdeľovania počas pandémie COVID-19 (3), ktorého cieľom bolo zabezpečiť, aby si všetky finančné inštitúcie, ktoré môžu predstavovať riziko pre finančnú stabilitu, zachovali vysokú úroveň kapitálu, a to tak, že sa ním príslušné orgány vyzvali, aby požiadali finančné inštitúcie, aby sa zdržali rozdeľovania počas trvania pandémie COVID-19, aspoň však do 1. januára 2021.

(2)

Kríza COVID-19 pretrváva v Európe aj na celom svete a s ňou pretrváva aj neistota, aký bude mať dopad na ekonomiku a finančné inštitúcie, pričom existuje riziko ďalšieho zhoršovania zdravotných a hospodárskych podmienok. Trhy a príslušné orgány nemajú k dispozícii informácie o dlhodobých dopadoch krízy na finančný sektor a úverové trhy. Finančné inštitúcie sú tiež naďalej výrazne závislé na podpore verejnej politiky. Zabezpečenie nepretržitého riadneho fungovania finančného systému je nesmierne dôležité. Výnimočné predĺženie obmedzenia vyplácania z dôvodu neistoty, pokiaľ ide o budúci makroekonomický vývoj, prispieva k dosiahnutiu tohto cieľa tým, že umožňuje, aby si finančné inštitúcie zachovali dostatočne vysokú úroveň kapitálu s cieľom zmierniť systémové riziko a prispieť k oživeniu hospodárstva. Zároveň ESRB oceňuje pokroky dosiahnuté príslušnými orgánmi a finančnými inštitúciami pri vyrovnávaní sa s doterajšími dopadmi pandémie. ESRB si je takisto vedomá dôležitosti rozdeľovania pre finančné inštitúcie, ktoré im umožňuje zvyšovať kapitál z vonkajších zdrojov, keďže odmeňovanie investorov za ich investície je zásadné pre dlhodobú udržateľnosť finančných inštitúcií a trhov. ESRB napriek tomu vyzýva v súvislosti s rozdeľovaním na mimoriadnu opatrnosť, aby sa ním neohrozila stabilita finančného systému a proces oživenia, a domnieva sa, že akákoľvek úroveň rozdeľovania by mala byť výrazne nižšia ako v posledných rokoch pred krízou COVID-19.

(3)

Odporúčanie ESRB/2020/7 sa vzťahuje aj na centrálne protistrany vzhľadom na ich systémový význam pri zúčtovaní transakcií na finančných trhoch. Zamýšľaným cieľom bolo zabrániť akcionárom a vrcholovým manažérom, aby prostredníctvom rozdeľovania čerpali prebytočný kapitál centrálnych protistrán v dobe, keď je operačné riziko – ktoré centrálne protistrany kryjú svojimi vlastnými zdrojmi, a nie príspevkami zúčtovacích členov – najzávažnejšie, a to aj vzhľadom na obmedzenia týkajúce sa prítomnosti zamestnancov v kanceláriách centrálnych protistrán. Stresové testovanie centrálnych protistrán v Únii, ktoré vykonal Európsky orgán pre cenné papiere a trhy po vypuknutí pandémie COVID-19, však potvrdilo celkovú prevádzkovú odolnosť centrálnych protistrán v Únii voči spoločným šokom a viacnásobným zlyhaniam, pokiaľ ide o kreditné riziko, riziko likvidity a riziko koncentrácie v súvislosti so stresovými situáciami (4). Okrem toho je potrebné uviesť, že k dnešnému dňu neboli preukázané žiadne systémové alebo procesné zlyhania. Účinnosť opatrení zavedených centrálnymi protistranami na zníženie operačného rizika naznačuje, že už nie je potrebné zahrnúť centrálne protistrany do rozsahu pôsobnosti odporúčania ESRB/2020/7.

(4)

Opatrenia, ktoré sú súčasťou odporúčania ESRB/2020/7, majú dočasný charakter a ESRB bude aj naďalej sledovať ich dopad na finančné inštitúcie a ich schopnosť prispieť k oživeniu hospodárstva. Pri rozhodovaní o tom, či a kedy sú potrebné zmeny tohto odporúčania, by mal ESRB okrem iného vziať do úvahy makroekonomický vývoj a nové údaje o stabilite finančného systému.

(5)

Oddiel 2 bod 5 odporúčania ESRB/2020/7 stanovuje, že generálna rada môže rozhodnúť, či a kedy sú potrebné zmeny odporúčania ESRB/2020/7. Takéto zmeny by mohli zahŕňať najmä predĺženie obdobia, počas ktorého sa uplatňuje odporúčanie A.

(6)

Odporúčanie ESRB/2020/7 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť,

PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

ZMENY

Odporúčanie ESRB/2020/7 sa mení takto:

1.

V oddiele 1 sa odporúčanie A nahrádza takto:

Odporúčanie A - Obmedzenia týkajúce sa rozdeľovania

Odporúča sa, aby príslušné orgány požiadali finančné inštitúcie, ktoré patria do ich pôsobnosti v oblasti dohľadu (*1), aby sa do 30. septembra 2021 zdržali týchto krokov:

a)

rozdelenie dividend alebo prevzatie neodvolateľného záväzku rozdeliť dividendy;

b)

spätný nákup kmeňových akcií;

c)

vytvorenie povinnosti zaplatiť pohyblivú zložku odmeny osobe zodpovednej za podstupovanie závažných rizík,

ktoré majú za následok zníženie objemu alebo kvality vlastných zdrojov okrem prípadov, keď finančné inštitúcie pri uskutočnení týchto krokov postupujú s mimoriadnou opatrnosťou a takéto zníženie nepresahuje konzervatívnu prahovú hodnotu stanovenú príslušným orgánom. Príslušným orgánom sa odporúča, aby sa zapojili do diskusií s finančnými inštitúciami predtým, ako finančné inštitúcie uskutočnia niektorý z krokov uvedených v písmenách a) alebo b).

Toto odporúčanie sa uplatňuje na úrovni skupiny v EÚ (alebo na individuálnej úrovni, ak finančná inštitúcia nie je súčasťou skupiny v EÚ), a prípadne na subkonsolidovanej alebo individuálnej úrovni.

(*1)  Nepatria sem pobočky finančných inštitúcií.“"

2.

Oddiel 2 bod. 1 ods. 1 sa mení takto :

a)

písmeno b) sa nahrádza takto:

„b)

‚Príslušný orgán‘ je príslušný orgán v zmysle článku 4 ods. 1 bodu 40 nariadenia (EÚ) č. 575/2013, alebo orgán dohľadu v zmysle článku 13 bodu 10 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/138/ES. (*2)

(*2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/138/ES z 25. novembra 2009 o začatí a vykonávaní poistenia a zaistenia (Solventnosť II) (Ú. v. EÚ L 335, 17.12.2009, s. 1)“;"

b)

písmeno c) sa nahrádza takto:

„c)

‚Finančná inštitúcia‘ je ktorýkoľvek z týchto podnikov, ktoré majú ústredie alebo sídlo v Únii:

i)

inštitúcia, ako je vymedzená v článku 4 ods. 1 bode 3 nariadenia (EÚ) č. 575/2013;

ii)

poisťovňa, ako je vymedzená v článku 13 bode 1 smernice 2009/138/ES;

iii)

zaisťovňa, ako je vymedzená v článku 13 bode 4 smernice 2009/138/ES.“;

c)

písmeno d) sa nahrádza takto:

„d)

‚Osoba zodpovedná za podstupovanie závažných rizík‘ je zamestnanec, ktorý patrí do kategórie zamestnancov, ktorých pracovná činnosť má významný vplyv na rizikový profil finančnej inštitúcie, vrátane kategórie zamestnancov uvedenej v článku 92 ods. 2 smernice 2013/36/EÚ alebo v článku 275 ods. 1 písm. c) delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/35 (*3).

(*3)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2015/35 z 10. októbra 2014, ktorým sa dopĺňa smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/138 / ES o začatí a vykonávaní poistenia a zaistenia (Solventnosť II) ( Ú. v. EÚ L 12, 17.1.2015, s. 1).“"

3.

V oddiele 2 bode 3 sa vkladá tento odsek:

„1a.

Pri nastavení konzervatívnej prahovej hodnoty by mali príslušné orgány náležite zohľadniť:

a)

ciele tohto odporúčania, najmä potrebu, aby finančné inštitúcie zachovávali dostatočne vysokú úroveň kapitálu – aj so zohľadnením vývoja úrovne kapitálu – s cieľom zmierniť systémové riziko a prispieť k oživeniu hospodárstva, s prihliadnutím na riziká spočívajúce v zhoršení solventnosti spoločností a domácností v súvislosti s pandémiou;

b)

potrebu zabezpečiť, aby celková výška rozdeľovania uskutočňovaného finančnými inštitúciami, ktoré patria do ich právomoci v oblasti dohľadu, bola podstatne nižšia, ako v posledných rokoch predchádzajúcich kríze COVID-19;

c)

špecifiká jednotlivých sektorov, ktoré patria do ich pôsobnosti.“

4.

Oddiel 2 bod 4 sa nahrádza takto:

„4.   Lehoty na uskutočnenie nadväzujúcich krokov

V súlade s článkom 17 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1092/2010 sú adresáti povinní informovať Európsky parlament, Radu, Komisiu a ESRB o opatreniach prijatých v reakcii na toto odporúčanie alebo náležite odôvodniť prípadnú nečinnosť. Každý z adresátov sa vyzýva, aby do 15. októbra 2021 predložil správu o vykonávaní odporúčania A.“

5.

Oddiel 2 bod 5 sa nahrádza takto:

„5.   Zmeny tohto odporúčania

Generálna rada do 30. septembra 2021 rozhodne, či a kedy sú potrebné zmeny tohto odporúčania, pričom okrem iného zohľadní makroekonomický vývoj a nové údaje o stabilite finančného systému.“

6.

V oddiele 2 bode 6 s názvom „Monitorovanie a hodnotenie“ sa vkladá tento odsek:

„3.

Sekretariát ESRB bude pomáhať adresátom tak, že zabezpečí koordináciu podávania správ a poskytne príslušné vzory a v prípade potreby spresní postup a lehoty na uskutočnenie nadväzujúcich krokov.“

7.

Príloha s názvom „Oznámenie činnostiach vykonaných v reakcii na toto odporúčanie“ sa vypúšťa.

Vo Frankfurte nad Mohanom 15. decembra 2020

Vedúci sekretariátu ESRB

v mene Generálnej rady ESRB

Francesco MAZZAFERRO


(1)  Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ C 58, 24.2.2011, s. 4.

(3)  Odporúčanie Európskeho výboru pre systémové riziká ESRB/2020/7 z 27. mája 2020 o obmedzeniach týkajúcich sa rozdeľovania počas pandémie COVID-19 (Ú. v. EÚ C 212, 26.6.2020, s. 1).

(4)  Pozri tlačovú správu ESMA: " ESMA’s Third EU-Wide CCP Stress Test Finds System Resilient to Shocks " , ktorá je dostupná na: https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma%E2%80%99s-third-eu-wide-ccp-stress-test-finds-system-resilient-shocks.