23.11.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 416/80


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2021/2037

z 22. novembra 2021,

ktorým sa stanovujú pravidlá uplatňovania nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o výnimky z povinností prevádzkovateľov týkajúcich sa registrácie zariadení pre akvakultúru a vedenia záznamov

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429 o prenosných chorobách zvierat a zmene a zrušení určitých aktov v oblasti zdravia zvierat („právna úprava v oblasti zdravia zvierat“) (1), a najmä na jeho článok 175 ods. 2 a článok 190,

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) 2016/429 sa stanovujú pravidlá týkajúce sa povinnosti prevádzkovateľov registrovať zariadenia pre akvakultúru a povinnosti prevádzkovateľov zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov týkajúce sa vedenia záznamov. Okrem toho sa v uvedenom nariadení uvádza, že Komisia môže stanoviť vykonávacie pravidlá týkajúce sa typov zariadení pre akvakultúru, ktoré môžu členské štáty oslobodiť od požiadavky registrácie, pretože predstavujú zanedbateľné riziko šírenia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb, ako aj vykonávacie predpisy týkajúce sa typov zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov, ktoré, resp. ktorých môžu členské štáty oslobodiť od povinnosti viesť určité typy záznamov. Preto je vhodné stanoviť takéto predpisy v tomto nariadení. Navyše, keďže delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/691 (2) bolo prijaté v rámci nariadenia (EÚ) 2016/429 a stanovujú sa v ňom pravidlá týkajúce sa vodných živočíchov, vymedzenie pojmov stanovené v uvedenom delegovanom nariadení by sa malo uplatňovať aj na účely tohto nariadenia.

(2)

Vymedzenie pojmu „zariadenie“ stanovené v článku 4 bode 27 nariadenia (EÚ) 2016/429 je široké, rovnako ako vymedzenie pojmu „akvakultúra“, ktoré je stanovené v bode 6 uvedeného článku. Je preto vhodné, aby sa splnomocnenie udelené Komisii článkom 175 ods. 2 uvedeného nariadenia využilo na to, aby sa členským štátom umožnilo oslobodiť od požiadavky registrácie príslušným orgánom určité typy zariadení pre akvakultúru, ktoré predstavujú zanedbateľné riziko.

(3)

Určité zariadenia pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami alebo ktoré nevypúšťajú odpadové vody priamo do prírodných vôd, predstavujú nízke riziko kontaminácie otvorených vôd. Ak sa zohľadnia dodatočné faktory, ako je premiestňovanie vodných živočíchov do zariadenia pre akvakultúru a z takého zariadenia a druhy, kategórie a množstvo v ňom držaných živočíchov, niektoré z týchto zariadení pre akvakultúru možno považovať za zariadenia, ktoré predstavujú zanedbateľné riziko šírenia chorôb, a preto ich členské štáty môžu vyňať z požiadavky registrácie.

(4)

Okrasné vodné živočíchy sa často držia ako spoločenské zvieratá v iných priestoroch, ako sú domácnosti. Na takéto priestory sa vzťahuje vymedzenie pojmu „zariadenie“ stanovené v článku 4 bode 27 nariadenia (EÚ) 2016/429. Podobne sa vymedzenie pojmu „zariadenie“ vzťahuje aj na priestory, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na účely zdravotnej starostlivosti a na iné podobné účely. Živočíchy akvakultúry sa pred predajom na ľudskú spotrebu takisto často držia vystavené v reštauráciách a niekedy aj v rybníkoch alebo nádržiach v domácnostiach, pričom sú takisto určené na ľudskú spotrebu. Ak sú takéto zariadenia pre akvakultúru uzavretými zariadeniami alebo nevypúšťajú odpadové vody priamo do prírodných vôd a nepremiestňujú živočíchy akvakultúry, predstavujú zanedbateľné riziko, a preto by sa členským štátom malo povoliť, aby ich oslobodili od požiadavky registrácie.

(5)

S cieľom zmierniť riziká spojené s chorobami a umožniť výnimku z registrácie by v určitých prípadoch v závislosti od typu daného akvakultúrneho zariadenia mali byť splnené aj dodatočné požiadavky. Napríklad na to, aby členské štáty mohli oslobodiť od požiadavky registrácie maloobchodné predajne, ktoré predávajú okrasné druhy držiteľom spoločenských zvierat, alebo rekreačné zariadenia či domácnosti, v ktorých sú živočíchy akvakultúry držané vo vonkajších rybníkoch alebo nádržiach, ktoré sú ich konečným miestom určenia, by tieto prevádzky mali svoje dodávky uskutočňovať priamo zo zariadenia pre akvakultúru schváleného v súlade s nariadením (EÚ) 2016/429.

(6)

Zariadenia pre akvakultúru, ktoré zahŕňajú sieťové klietky alebo iné štruktúry, v ktorých sa dočasne držia predtým voľne žijúce vodné živočíchy v prírodných vodách, v rovnakej epidemiologickej jednotke ako jednotka, v ktorej boli vylovené, až do zberu na účely ľudskej spotreby, takisto predstavujú zanedbateľné riziko spojené s chorobami a členské štáty ich môžu oslobodiť od požiadavky registrácie.

(7)

Vedenie záznamov je dôležité z hľadiska vysledovateľnosti živočíchov akvakultúry. Za určitých okolností sa však môžu udeliť výnimky z požiadavky, aby prevádzkovatelia viedli takéto záznamy, ak je riziko spojené s konkrétnym typom zariadenia pre akvakultúru nízke. Zariadenia pre akvakultúru zaregistrované v súlade s článkom 173 nariadenia (EÚ) 2016/429, ktoré nepremiestňujú živočíchy akvakultúry do iných zariadení pre akvakultúru ani ich nevypúšťajú do voľnej prírody, predstavujú nižšiu úroveň rizika než zariadenia, ktoré musia byť schválené v súlade s článkami 176 alebo 177 uvedeného nariadenia. Členské štáty preto môžu takéto registrované zariadenia pre akvakultúru oslobodiť od povinnosti viesť určité záznamy.

(8)

Členské štáty môžu oslobodiť od požiadavky viesť určité záznamy aj prepravcov určitých kategórií vodných živočíchov, ktoré sa prepravujú biologicky bezpečným spôsobom. Kategórie vodných živočíchov a podrobnosti o podmienkach, za ktorých sa musia prepravovať, ako aj záznamy, od ktorých sú oslobodené, by sa mali stanoviť v tomto nariadení.

(9)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Predmet úpravy a rozsah pôsobnosti

Týmto nariadením sa stanovujú pravidlá týkajúce sa:

a)

typov zariadení pre akvakultúru predstavujúcich zanedbateľné riziko, ktoré môžu členské štáty oslobodiť od požiadavky registrácie v súlade s článkom 174 nariadenia (EÚ) 2016/429;

b)

typov zariadení pre akvakultúru a prepravcov predstavujúcich nízke riziko šírenia chorôb zo zoznamu alebo objavujúcich sa chorôb, ktoré, resp. ktorých môžu členské štáty oslobodiť od požiadaviek viesť záznamy stanovených v článkoch 186 a 188 nariadenia (EÚ) 2016/429.

Článok 2

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov stanovené v článku 2 delegovaného nariadenia (EÚ) 2020/691.

Článok 3

Typy zariadení pre akvakultúru, ktoré môžu členské štáty oslobodiť od požiadavky registrácie

Typy zariadení pre akvakultúru, ktoré môžu členské štáty oslobodiť od požiadavky registrácie v súlade s článkom 174 nariadenia (EÚ) 2016/429, sú:

a)

zariadenia pre akvakultúru, ktoré sú uzavretými zariadeniami alebo ktoré nevypúšťajú odpadové vody priamo do prírodných vôd, a nepremiestňujú živočíchy akvakultúry do iných zariadení pre akvakultúru ani ich nevypúšťajú do voľnej prírody, a sú jedným z týchto typov zariadení pre akvakultúru:

i)

priestory, v ktorých sa okrasné zvieratá držia vystavené v akváriách alebo rybníkoch ako spoločenské zvieratá;

ii)

reštaurácie, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia vystavené v akváriách alebo rybníkoch pred použitím na ľudskú spotrebu;

iii)

zariadenia, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia na účely zdravotnej starostlivosti a na iné podobné účely;

iv)

maloobchodné predajne, v ktorých sa držia živočíchy akvakultúry určené na okrasné účely, ktoré priamo dodáva zariadenie pre akvakultúru alebo skupiny takýchto zariadení schválené v súlade s článkom 176 alebo článkom 177 nariadenia (EÚ) 2016/429 (ďalej len „schválené zariadenie pre akvakultúru“) a ktoré sa predávajú priamo konečnému držiteľovi spoločenských zvierat;

v)

vonkajšie rekreačné zariadenia, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia v rybníkoch na estetické účely alebo účely kvality vody, ktoré priamo dodáva schválené zariadenie pre akvakultúru;

vi)

domácnosti, v ktorých sa živočíchy akvakultúry držia vonku v rybníkoch alebo nádržiach výlučne na osobnú spotrebu, ktoré priamo dodáva schválené zariadenie pre akvakultúru;

b)

zariadenia pre akvakultúru, ktoré zahŕňajú sieťové klietky alebo iné štruktúry, v ktorých sa dočasne držia predtým voľne žijúce vodné živočíchy v prírodných vodách, v rovnakej epidemiologickej jednotke ako jednotka, v ktorej boli vylovené, až do zberu na účely ľudskej spotreby.

Článok 4

Typy zariadení pre akvakultúru a prepravcovia, ktoré, resp. ktorých môžu členské štáty oslobodiť od určitých požiadaviek viesť záznamy

1.   Typy zariadení pre akvakultúru, ktoré v súlade s článkom 186 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 môžu členské štáty oslobodiť od požiadavky viesť záznamy o všetkých informáciách uvedených v článku 186 ods. 1 písm. c), d) a e) uvedeného nariadenia alebo o niektorých z nich, sú tie zariadenia pre akvakultúru alebo skupiny takýchto zariadení, ktoré spĺňajú tieto podmienky:

a)

sú zaregistrované príslušným orgánom v súlade s článkom 173 nariadenia (EÚ) 2016/429 a

b)

nepremiestňujú živočíchy akvakultúry do iných zariadení pre akvakultúru ani ich nevypúšťajú do voľnej prírody.

2.   Prepravcovia, ktorí v súlade s článkom 188 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/429 môžu byť oslobodení od požiadavky viesť záznamy o všetkých informáciách uvedených v článku 188 ods. 1 uvedeného nariadenia alebo o niektorých z nich, sú prepravcovia týchto kategórií vodných živočíchov, pod podmienkou, že vodné živočíchy premiestňujú v zapečatených, nepriepustných nádobách, ktoré zostávajú neotvorené a neporušené od momentu ich naloženia do momentu ich vyloženia v konečnom mieste určenia:

a)

živočíchy akvakultúry, ktoré sú určené na okrasné účely;

b)

ikry a gaméty vodných živočíchov, ktoré sú určené na akvakultúrne účely alebo vypustenie do voľnej prírody.

Článok 5

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 22. novembra 2021

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 84, 31.3.2016, s. 1.

(2)  Delegované nariadenie Komisie (EÚ) 2020/691 z 30. januára 2020, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/429, pokiaľ ide o pravidlá týkajúce sa zariadení pre akvakultúru a prepravcov vodných živočíchov (Ú. v. EÚ L 174, 3.6.2020, s. 345).