29.10.2021   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 384/1


NARIADENIE RADY (EÚ) 2021/1888

z 27. októbra 2021,

ktorým sa na rok 2022 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb uplatniteľné v Baltskom mori a ktorým sa mení nariadenie (EÚ) 2021/92, pokiaľ ide o určité rybolovné možnosti v iných vodách

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 3,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

V nariadení Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 (1) sa vyžaduje, aby sa prijali ochranné opatrenia s prihliadnutím na dostupné vedecké, technické a hospodárske odporúčania a v príslušných prípadoch aj na správy Vedeckého, technického a hospodárskeho výboru pre rybárstvo a ďalších poradných orgánov, ako aj na odporúčania poskytnuté poradnými radami zriadenými pre príslušné geografické oblasti a na spoločné odporúčania členských štátov.

(2)

Rada má prijať opatrenia týkajúce sa stanovovania a prideľovania rybolovných možností vrátane určitých podmienok, ktoré sú funkčne prepojené s týmito rybolovnými možnosťami. Podľa nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 by sa rybolovné možnosti mali členským štátom prideľovať tak, aby sa zabezpečila relatívna stabilita rybolovných činností každého členského štátu v súvislosti s každou populáciou rýb alebo každým druhom rybolovu.

(3)

V nariadení (EÚ) č. 1380/2013 sa stanovuje, že cieľom spoločnej rybárskej politiky je dosiahnuť mieru využívania na úrovni maximálneho udržateľného výnosu do roku 2015 tam, kde je to možné, a postupne a na vzostupnom základe najneskôr do roku 2020 pre všetky populácie. Cieľom prechodného obdobia do roku 2020 bolo vyvážiť dosiahnutie maximálneho udržateľného výnosu pre všetky populácie s možnými sociálno-ekonomickými dôsledkami prípadných úprav zodpovedajúcich rybolovných možností.

(4)

Celkový povolený výlov (ďalej len „TAC“) by sa mal preto v súlade s nariadením (EÚ) č. 1380/2013 stanoviť na základe dostupných vedeckých odporúčaní, pričom by sa mali zohľadniť biologické a sociálno-ekonomické dôsledky pri zabezpečení spravodlivého zaobchádzania s jednotlivými odvetviami rybolovu a zohľadniť stanoviská vyjadrené počas konzultácií so zainteresovanými stranami.

(5)

Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1139 (2) sa ustanovuje viacročný plán pre populácie tresky škvrnitej, sleďa atlantického a šproty severnej v Baltskom mori a pre rybolov využívajúci tieto populácie (ďalej len „plán“). Cieľom tohto plánu je zabezpečiť, aby využívanie živých morských biologických zdrojov viedlo k obnove a zachovaniu populácií lovených druhov nad úrovňami, pri ktorých možno dosiahnuť maximálny udržateľný výnos. V nariadení (EÚ) č. 1380/2013 sa stanovuje, že rybolovné možnosti pre populácie, na ktoré sa vzťahujú osobitné viacročné plány, sa majú stanoviť v súlade s pravidlami stanovenými v týchto viacročných plánoch.

(6)

V súlade s článkom 4 ods. 1 plánu by sa rybolovné možnosti pre populácie uvedené v článku 1 plánu mali stanoviť tak, aby sa čo najskôr a postupne a na vzostupnom základe najneskôr do roku 2020 dosiahla rybolovná úmrtnosť na úrovni maximálneho udržateľného výnosu vyjadrená ako rozsahy. Obmedzenia výlovu, ktoré sa majú v roku 2022 uplatňovať na populácie tresky škvrnitej, sleďa atlantického a šproty severnej v Baltskom mori, by sa preto mali stanoviť v súlade s cieľmi plánu.

(7)

Medzinárodná rada pre výskum mora (ďalej len „ICES“) zverejnila 28. mája 2021 svoje ročné odporúčanie pre populácie v Baltskom mori. Uviedla, že biomasa západobaltskej populácie sleďa atlantického v poddivíziách ICES 20 – 24 predstavovala len 54 % hraničnej referenčnej hodnoty biomasy neresiacej sa populácie (Blim), pod úrovňou ktorej je možné, že sa zníži reprodukčná kapacita. Dopĺňanie populácie je aj naďalej na historicky najnižších úrovniach. ICES preto už po štvrtý rok vydala odporúčanie na nulový výlov západobaltskej populácie sleďa atlantického. Podľa článku 5 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/1139 by sa preto mali prijať všetky náležité nápravné opatrenia s cieľom zabezpečiť rýchly návrat príslušnej populácie na úrovne presahujúce úroveň, pri ktorej možno dosiahnuť maximálny udržateľný výnos. V uvedenom ustanovení sa navyše požaduje prijatie ďalších nápravných opatrení. Ak by sa rybolovné možnosti pre západobaltskú populáciu sleďa atlantického stanovili na úrovni uvedenej v odporúčaní ICES, povinnosť vylodiť všetky úlovky v rámci zmiešaného rybolovu vrátane vedľajších úlovkov západobaltskej populácie sleďa atlantického by spôsobila fenomén tzv. blokačných druhov. S cieľom dosiahnuť ideálnu rovnováhu medzi možnosťou pokračovať v rybolove iných populácií v záujme zamedzenia závažným sociálno-ekonomickým dôsledkom na jednej strane a potrebou dosiahnuť dobrý biologický stav danej populácie na strane druhej s prihliadnutím na to, že v rámci zmiešaného rybolovu je náročné súbežne loviť vo všetkých populáciách na úrovni maximálneho udržateľného výnosu, je vhodné stanoviť osobitný TAC pre vedľajšie úlovky zo západobaltskej populácie sleďa atlantického. Rybolovné operácie zamerané na západobaltskú populáciu sleďa atlantického by sa však mali povoliť, ak sa vykonávajú výlučne na účely vedeckého výskumu a v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1241 (3), alebo ak ide o maloobjemový pobrežný rybolov s určitými druhmi pasívneho výstroja. Úroveň TAC by sa mala stanoviť tak, aby sa nezvýšila úmrtnosť a aby sa poskytla motivácia na zlepšenie selektívnosti a zamedzovania nechceným úlovkom.

(8)

Pokiaľ ide o východobaltskú populáciu tresky škvrnitej, od roku 2019 môže ICES pri vypracúvaní svojich odporúčaní vychádzať z väčšieho množstva údajov. Z odhadov ICES vyplýva, že biomasa východobaltskej populácie tresky škvrnitej je naďalej pod úrovňou Blim a od roku 2020 došlo k ďalšiemu poklesu. ICES preto už po tretí rok vydala odporúčanie na nulový výlov východobaltskej populácie tresky škvrnitej. Od roku 2019 sa v Únii prijali prísnejšie ochranné opatrenia. Podľa článku 5 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/1139 bol prijatý zákaz cieleného rybolovu vo východobaltskej populácii tresky škvrnitej a TAC pre nezamedziteľné vedľajšie úlovky z východobaltskej populácie tresky škvrnitej bol stanovený na veľmi nízkej úrovni, aby sa zabránilo fenoménu tzv. blokačných druhov pri iných druhoch rybolovu. Okrem toho boli prijaté ďalšie nápravné opatrenia, ktoré sú funkčne prepojené s rybolovnými možnosťami, a to vo forme zákazov rybolovu počas obdobia neresenia a zákazu rekreačného rybolovu v hlavnej oblasti distribúcie. Vzhľadom na odporúčanie ICES a nezmenený stav populácií je vhodné zachovať doterajšiu úroveň rybolovných možností a funkčne prepojené nápravné opatrenia.

(9)

Pokiaľ ide o západobaltskú populáciu tresky škvrnitej, vedecké odhady niekoľko rokov poukazujú, že biomasa neresiacej sa populácie je pod referenčným bodom, pod ktorým sa majú prijať osobitné a vhodné riadiace opatrenia (Btrigger). V posledných rokoch sa preto prijímali čoraz prísnejšie riadiace opatrenia. ICES sa v roku 2021 rozhodla vykonať podrobnejšie posúdenie situácie tejto populácie, a preto svoje odporúčanie odložila na 10. septembra 2021. Z tohto posúdenia vyplynulo, že biomasa západobaltskej populácie tresky škvrnitej bola nižšia ako polovica predchádzajúceho odhadu a že za viac ako 10 rokov bola prevažne pod úrovňou Blim. Odhaduje sa, že súčasná biomasa dosahuje približne polovicu hodnoty Blim. Dopĺňanie populácie je od roku 2018 na historicky najnižšej úrovni. ICES odhaduje, že s 53 % pravdepodobnosťou by sa biomasa populácie mohla v roku 2023 zvýšiť mierne nad hodnotu Blim, a to aj pri určitých úlovkoch. V takejto situácii by sa podľa článku 5 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2016/1139 malo prijať nápravné opatrenie a rybolovné možnosti by sa mali stanoviť tak, aby sa zabezpečil rýchly návrat populácie nad úroveň, pri ktorej možno dosiahnuť maximálny udržateľný výnos. Odporúčaná úroveň úlovkov je taká nízka, že nedokáže pokryť cielený rybolov aj nezamedziteľné vedľajšie úlovky pri iných druhoch rybolovu, najmä pri rybolove platesotvarých rýb pri morskom dne. Preto je vhodné stanoviť TAC len pre nezamedziteľné vedľajšie úlovky pri iných druhoch rybolovu, aby sa zabránilo fenoménu tzv. blokačných druhov, ako aj výnimku pre rybolovné operácie vykonávané výlučne na účely vedeckého výskumu a v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241. Okrem toho sa v minulosti prijali ďalšie nápravné opatrenia, ktoré sú funkčne prepojené s rybolovnými možnosťami, a to vo forme zákazu rybolovu počas neresenia a obmedzení rekreačného rybolovu. Vzhľadom na ďalšie závažné zhoršenie stavu populácie je vhodné predĺžiť zákaz rybolovu počas neresenia od 15. januára do 31. marca, aby sa pokrylo aj obdobie, keď sa treska škvrnitá zhromažďuje pred neresením. Mala by sa zaviesť dodatočná výnimka zo zákazu rybolovu počas neresenia pre rybárske plavidlá loviace lastúrniky s dredžami v poddivízii ICES 22 vo vodách s hĺbkou menej ako 20 metrov, keďže tento rybolov sa uskutočňuje mimo neresísk tresky škvrnitej a dochádza pri ňom k veľmi malým vedľajším úlovkom tresky škvrnitej. Pokiaľ ide o rekreačný rybolov, na rozdiel od predchádzajúcich rokov ICES nedokázala z dôvodu nízkej úrovne celkových odporúčaných úlovkov poskytnúť rozdelenie medzi komerčné a rekreačné úlovky. Vzhľadom na stav populácie je obmedzenie počtu úlovkov potrebné znížiť na minimum, aby sa neprekročili úrovne výlovu, ktoré odporúča ICES. Okrem toho je vhodné zrušiť výnimku pre rekreačný rybolov v súvislosti s obdobím zákazu rybolovu počas neresenia.

(10)

Z odhadov ICES z roku 2020 vyplýva, že biomasa stredobaltskej populácie sleďa atlantického klesla pod referenčný bod biomasy neresiacej sa populácie, pod úrovňou ktorého sa majú prijať špecifické a primerané riadiace opatrenia (Btrigger). Z odhadov ICES z roku 2021 vyplýva, že došlo k ďalšiemu poklesu biomasy, v dôsledku čoho sa približuje k Blim. Je preto vhodné stanoviť rybolovné možnosti v súlade s článkom 5 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2016/1139.

(11)

Podľa odporúčania ICES je treska škvrnitá vedľajším úlovkom pri rybolove platesy veľkej. Šprota severná sa loví v rámci zmiešaného rybolovu so sleďom atlantickým a je korisťou tresky škvrnitej. Pri stanovovaní rybolovných možností pre platesu veľkú a šprotu severnú je vhodné zohľadniť uvedené medzidruhové aspekty.

(12)

Pokiaľ ide o lososa atlantického v poddivíziách ICES 22 – 31, ICES už niekoľko rokov uvádza, že stav riečnych populácií je veľmi rôznorodý. S cieľom poskytnúť odborníkom viac času na lepšie zohľadnenie týchto rozdielov sa ICES rozhodla odložiť svoje odporúčanie do 15. septembra 2021. Podľa odporúčania ICES by sa mal v záujme ochrany slabých riečnych populácií zastaviť všetok komerčný a rekreačný rybolov v hlavnej oblasti, ktorý predstavuje najmä zmiešaný rybolov lososa zo zdravých a slabých riečnych populácií. ICES sa však domnieva, že existujúci cielený rybolov v pobrežných oblastiach Botnického zálivu a Alandského mora by mohol počas letnej migrácie lososa pokračovať. S cieľom dosiahnuť ideálnu rovnováhu medzi možnosťou pokračovať v rybolove v záujme zamedzenia inak potenciálne závažných sociálno-ekonomických dôsledkov na jednej strane a potrebou dosiahnuť dobrý biologický stav danej populácie na strane druhej s prihliadnutím na to, že v rámci zmiešaného rybolovu je náročné súbežne loviť vo všetkých populáciách na úrovni maximálneho udržateľného výnosu, je vhodné stanoviť osobitný TAC pre vedľajšie úlovky lososa atlantického v uvedených oblastiach s výnimkou rybolovných operácií vykonávaných výhradne na účely vedeckého výskumu a v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241 a s výnimkou pobrežného rybolovu severne od 59°30′ s. z. š. počas obdobia od 1. mája do 31. augusta. Vzhľadom na odporúčanie ICES je vhodné prijať ďalšie nápravné opatrenia, ktoré sú funkčne prepojené s rybolovnými možnosťami. Malo by sa zakázať používanie lovných šnúr vo vzdialenosti viac ako štyri námorné míle, keďže tento výstroj sa zvyčajne používa na lov lososa. Okrem toho v tých oblastiach, v ktorých nie je povolený komerčný rybolov, malo by byť umožnené ponechať si v rámci rekreačného rybolovu denne len jedného jedinca lososa atlantického označeného orezanou plutvou. Napokon, aby sa predišlo nesprávnemu nahlasovaniu, by sa všetky ponechané jedince všetkých druhov rýb mali vyloďovať v celku, aby ich bolo možné jednoznačne identifikovať.

(13)

S cieľom zabezpečiť úplné vyčerpanie rybolovných možností v pobrežných vodách sa v roku 2019 zaviedla v prípade lososa atlantického obmedzená medzioblastná flexibilita medzi poddivíziami ICES 22 – 31 a poddivíziou ICES 32. Vzhľadom na zmeny rybolovných možností pre uvedené dve populácie je vhodné túto flexibilitu obmedziť.

(14)

Zavedenie zákazu rybolovu pstruha morského vo vzdialenosti viac ako štyri námorné míle a obmedzenie vedľajších úlovkov pstruha morského na 3 % kombinovaného úlovku pstruha morského a lososa atlantického prispeli v značnom rozsahu k podstatnému zníženiu dovtedy častých prípadov nesprávneho nahlasovania úlovkov pri rybolove lososa atlantického, ktoré sa predtým nahlasovali ako úlovky pstruha morského. Preto je vhodné zachovať uvedené ustanovenie, aby bol počet prípadov neprávneho nahlasovania aj naďalej nízky.

(15)

Na využívanie rybolovných možností stanovených v tomto nariadení sa vzťahuje nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 (4), a najmä jeho články 33 a 34, ktoré sa týkajú zaznamenávania úlovkov a rybolovného úsilia a zasielania údajov o vyčerpaní rybolovných možností Komisii. V tomto nariadení by sa preto mali špecifikovať kódy, ktoré majú členské štáty používať pri zasielaní údajov Komisii v súvislosti s vyloďovaním úlovkov z populácií, na ktoré sa vzťahuje toto nariadenie.

(16)

Nariadením Rady (ES) č. 847/96 (5) sa zaviedli dodatočné podmienky medziročného riadenia TAC vrátane ustanovení o flexibilite podľa jeho článku 3 (preventívny TAC) a jeho článku 4 (analytický TAC). Podľa článku 2 uvedeného nariadenia Rada pri stanovovaní TAC rozhoduje o tom, na ktoré populácie sa článok 3 alebo 4 neuplatňuje, a to najmä na základe biologického stavu populácií. Relatívne nedávno sa článkom 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 zaviedol mechanizmus medziročnej flexibility pre všetky populácie, na ktoré sa vzťahuje povinnosť vylodiť úlovky. Preto by sa s cieľom zabrániť nadmernej flexibilite, ktorá by oslabila zásadu rozumného a zodpovedného využívania živých morských biologických zdrojov, bránila dosiahnutiu cieľov spoločnej rybárskej politiky a spôsobila zhoršenie biologického stavu populácií, malo stanoviť, že články 3 a 4 nariadenia (ES) č. 847/96 sa uplatňujú na analytické TAC len vtedy, keď sa nevyužíva medziročná flexibilita stanovená v článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

(17)

Vzhľadom na to, že biomasa východobaltskej populácie tresky škvrnitej, západobaltskej populácie sleďa atlantického a západobaltskej populácie tresky škvrnitej je pod úrovňou Blim a v roku 2022 sú povolené len vedľajšie úlovky, rybolov na vedecké účely a v prípade západobaltskej populácie sleďa atlantického, určitý pobrežný rybolov v malom rozsahu, členské štáty majúce podiel kvót príslušného TAC sa zaviazali, že v roku 2022 nevyužijú v prípade týchto populácií medziročnú flexibilitu uvedenú v článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013, aby úlovky v roku 2022 neprekročili TAC stanovený pre východobaltskú populáciu tresky škvrnitej, západobaltskú populáciu sleďa atlantického a západobaltskú populáciu tresky škvrnitej. Okrem toho, vzhľadom na to, že biomasy riečnych populácií lososa atlantického južne od 59° 30′ s. z. š. sú takmer všetky pod hraničnou referenčnou hodnotou produkcie lososa (Rlim) a v uvedenej oblasti sú v roku 2022 povolené len vedľajšie úlovky a rybolov na vedecké účely, príslušné členské štáty sa zaviazali k podobnému záväzku, pokiaľ ide o medziročnú flexibilitu v súvislosti s úlovkami lososa v hlavnej panve v roku 2022.

(18)

Rybársky hospodársky rok pre tresku koruškovitú v divízii ICES 3a, vo vodách Spojeného kráľovstva divízie ICES 2a a vodách Spojeného kráľovstva a Únie podoblasti ICES 4 trvá od 1. novembra do 31. októbra. S cieľom umožniť, aby sa rybolov začal 1. novembra 2021, a na základe nových vedeckých odporúčaní a po konzultáciách so Spojeným kráľovstvom je potrebné stanoviť predbežný TAC pre tresku koruškovitú v divízii ICES 3a, vo vodách Spojeného kráľovstva divízie ICES 2a a vodách Spojeného kráľovstva a Únie podoblasti ICES 4 na obdobie od 1. novembra 2021 do 31. decembra 2021. Uvedený predbežný TAC by sa mal stanoviť v súlade s odporúčaním ICES uverejneným 8. októbra 2021.

(19)

V nariadení Rady (EÚ) 2021/92 (6) sa tabuľka rybolovných možností pre makrelu atlantickú v Severnom mori vzťahuje na vody zón 3a a 4, vody Spojeného kráľovstva zóny 2a, vody Únie zón 3b, 3c a poddivízií 22 – 32 v súlade s Dohodou o obchode a spolupráci medzi Európskou úniou a Európskym spoločenstvom pre atómovú energiu na jednej strane a Spojeným kráľovstvom Veľkej Británie a Severného Írska na strane druhej (7). V roku 2021 však konzultácie medzi pobrežnými štátmi neviedli k dohode o podmienkach prístupu medzi Úniou, Spojeným kráľovstvom a Nórskom. Únia preto nemá prístup k lovu svojej kvóty na makrelu atlantickú v nórskych vodách Severného mora.

(20)

Únia v roku 2021 ukončila rokovania so Spojeným kráľovstvom o rybolovných možnostiach a riadiacich opatreniach pre určité TAC na rok 2021 vrátane TAC pre makrelu atlantickú, čo Únii umožňuje loviť makrelu atlantickú vo vodách Spojeného kráľovstva. V dôsledku toho by sa príslušné tabuľky rybolovných možností mali zodpovedajúcim spôsobom zmeniť, aby odrážali skutočnosť, že rybolovná oblasť vo vodách Severného mora zahŕňa vody Spojeného kráľovstva a Únie.

(21)

Únia v roku 2021 nemá prístup k lovu svojej kvóty na makrelu atlantickú v nórskych vodách Severného mora. Nariadenie (EÚ) 2021/92 obsahuje tabuľku rybolovných možností pre makrelu atlantickú v nórskych vodách zón 2a a 4a a malo by byť možné loviť kvótu 13 359 ton pridelenú Dánsku v vo vodách Únie a Spojeného kráľovstva v Severnom mori. Do príslušnej tabuľky rybolovných možností by sa mala vložiť poznámka pod čiarou, ktorá Dánsku umožní loviť uvedenú kvótu vo vodách Únie a Spojeného kráľovstva v Severnom mori. So Spojeným kráľovstvom sa o uvedenej možnosti konzultovalo a Spojené kráľovstvo nevznieslo žiadne námietky k prístupu, ktorým sa umožňuje lov uvedenej kvóty v uvedených vodách Spojeného kráľovstva od 12. októbra 2021.

(22)

V Dohode o partnerstve v odvetví udržateľného rybárstva medzi Európskou úniou na jednej strane a vládou Grónska a vládou Dánska na strane druhej a vo vykonávacom protokole k tejto dohode (8), sa stanovuje, že Únia má dostať 7,7 % TAC pre korušku polárnu, ktorý sa má vyloviť v grónskych vodách podoblastí ICES 5 a 14. Orgány Grónska informovali Úniu 5. októbra 2021 o tom, že ICES vydala odporúčanie týkajúce sa TAC pre korušku polárnu na sezónu 2021/2022 na úrovni 904 200 ton. Na základe vedeckého odporúčania a dohody medzi Grónskom, Islandom a Nórskom o koruške polárnej stanovila vláda Grónska kvótu na 135 630 ton. V súlade s vykonávacím protokolom by Grónsko chcelo ponúknuť Únii 69 623 ton korušky polárnej, čo predstavuje 7,7 % celkového TAC. Uvedený TAC by sa mal teda stanoviť na uvedenom základe. Okrem toho sa Grónsko, Island a Nórsko v rámci svojho rámcového dojednania o ochrane a riadení populácií korušky polárnej dohodli na nových dojednaniach týkajúcich sa rybárskej sezóny. Preto je takisto potrebné zohľadniť zmenu rybárskej sezóny, ktorá by teraz mala trvať od 15. októbra 2021 do 15. apríla 2022.

(23)

Komisia udeľuje licencie na rybolov plavidlám, ktoré sa plavia pod venezuelskou vlajkou, s cieľom umožniť im loviť ryby čeľade Lutjanidae vo vodách Únie pri pobreží Francúzskej Guyany. Cieľom navrhovanej zmeny je zabezpečiť za určitých podmienok kontinuitu rybolovných operácií počas procesu udeľovania oprávnení medzi dvoma rokmi.

(24)

Nariadenie (EÚ) 2021/92 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(25)

S cieľom predísť prerušeniu rybolovných činností a zabezpečiť živobytie rybárov Únie by sa ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa Baltického mora mali uplatňovať od 1. januára 2022. Obmedzenia výlovu stanovené v nariadení (EÚ) 2021/92 sa uplatňujú od 1. januára 2021. Ustanovenia zavedené týmto nariadením týkajúce sa uvedených obmedzení výlovu by sa preto tiež mali uplatňovať od 1. januára 2021. Toto nariadenie by sa však malo od 1. novembra 2021 do 31. októbra 2022 uplatňovať na tresku koruškovitú v divízii ICES 3a, vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie podoblasti ICES 4 a vo vodách Spojeného kráľovstva v divízii ICES 2a. Vzhľadom na potrebu pokračovať v udržateľných rybolovných činnostiach a začať príslušný rybolov včas pre otvorenie rybárskych sezón, ustanovenia tohto nariadenia týkajúce sa obmedzení výlovu pre makrelu atlantickú v nórskych vodách Severného mora by sa mali uplatňovať od 12. októbra 2021 a pre korušku polárnu v grónskych vodách podoblastí ICES 5 a 14 od 15. októbra 2021. Keďže príslušné rybolovné možnosti buď nie sú zatiaľ vyčerpané alebo sa zvýšia týmto nariadením, princípy právnej istoty a ochrany legitímnych očakávaní nie sú dotknuté retroaktívnym uplatnením tohto nariadenia. Z dôvodu naliehavosti by toto nariadenie malo nadobudnúť účinnosť ihneď po jeho uverejnení,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Predmet úpravy

Týmto nariadením sa stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb v Baltskom mori na rok 2022 a menia sa určité rybolovné možnosti v iných vodách stanovené nariadením (EÚ) 2021/92.

Článok 2

Rozsah pôsobnosti

1.   Toto nariadenie sa uplatňuje na rybárske plavidlá Únie pôsobiace v Baltskom mori.

2.   Toto nariadenie sa uplatňuje aj na rekreačný rybolov, pokiaľ sa to výslovne uvádza v príslušných ustanoveniach.

Článok 3

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje vymedzenie pojmov uvedené v článku 4 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

Okrem toho sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„poddivízia“ je poddivízia Medzinárodnej rady pre výskum mora (ďalej len „ICES“) Baltského mora v zmysle prílohy III k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 218/2009 (9);

2.

„celkový povolený výlov“ (TAC) je množstvo rýb z každej populácie, ktoré možno vyloviť počas jedného roka;

3.

„kvóta“ je podiel na TAC pridelený Únii, členskému štátu alebo tretej krajine;

4.

„rekreačný rybolov“ sú nekomerčné rybolovné činnosti, pri ktorých sa využívajú morské biologické zdroje na rekreačné, turistické alebo športové účely.

KAPITOLA II

RYBOLOVNÉ MOŽNOSTI

Článok 4

TAC a prideľovanie

TAC, kvóty a prípadné funkčne súvisiace podmienky sú stanovené v prílohe.

Článok 5

Osobitné ustanovenia o prideľovaní rybolovných možností

Prideľovaním rybolovných možností jednotlivým členským štátom podľa tohto nariadenia nie sú dotknuté:

a)

výmeny vykonané podľa článku 16 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013;

b)

zníženia a prerozdelenia vykonané podľa článku 37 nariadenia (ES) č. 1224/2009;

c)

dodatočné vylodenia povolené podľa článku 3 nariadenia (ES) č. 847/96 alebo podľa článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013;

d)

množstvá zadržané v súlade s článkom 4 nariadenia (ES) č. 847/96 alebo prevedené podľa článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013;

e)

odpočítania vykonané podľa článkov 105 a 107 nariadenia (ES) č. 1224/2009.

Článok 6

Podmienky vylodenia úlovkov a vedľajších úlovkov

Populácie necieľových druhov v rámci bezpečných biologických hraníc podľa článku 15 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013, ktoré spĺňajú podmienky pre výnimku z povinnosti započítavať úlovky do príslušnej kvóty, sú uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 7

Zákaz rybolovu na ochranu neresenia tresky škvrnitej

1.   Od 1. mája do 31. augusta sa zakazuje loviť akýmkoľvek druhom rybárskeho výstroja v poddivíziách 25 a 26.

2.   Zákaz uvedený v odseku 1 sa nevzťahuje na:

a)

rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu, ktoré sa môžu vykonávať, ak sa daný výskum uskutočňuje v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241;

b)

rybárske plavidlá Únie s najväčšou dĺžkou menej ako 12 metrov, ktoré lovia žiabrovkami, zakliesňovacími sieťami alebo viacstennými žiabrovkami, osadenými lovnými šnúrami na lov pri dne, lovnými šnúrami do štyroch námorných míľ od základných línií, unášanými lovnými šnúrami, ručnými šnúrami a výstrojom na džigovanie alebo podobným pasívnym výstrojom v oblastiach, kde hĺbka vody dosahuje menej než 20 metrov podľa súradníc na oficiálnej námornej mape, ktorú vydali príslušné vnútroštátne orgány;

c)

rybárske plavidlá Únie, ktoré lovia v poddivízii 25 pelagické populácie určené na priamu ľudskú spotrebu výstrojom s veľkosťou ôk 45 mm alebo menej v oblastiach, kde hĺbka vody dosahuje menej ako 50 metrov podľa súradníc na oficiálnej námornej mape, ktorú vydali príslušné vnútroštátne orgány, a ktorých vylodenia sú triedené.

3.   Od 15. januára do 31. marca v poddivíziách 22 a 23 a od 15. mája do 15. augusta v poddivízii 24 sa zakazuje loviť akýmkoľvek druhom rybárskeho výstroja.

4.   Zákaz uvedený v odseku 3 sa nevzťahuje na:

a)

rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu, ktoré sa môžu vykonávať, ak sa daný výskum uskutočňuje v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241;

b)

rybárske plavidlá Únie s najväčšou dĺžkou menej ako 12 metrov, ktoré lovia žiabrovkami, zakliesňovacími sieťami alebo viacstennými žiabrovkami, osadenými lovnými šnúrami na lov pri dne, lovnými šnúrami do štyroch námorných míľ od základných línií, unášanými lovnými šnúrami, ručnými šnúrami a výstrojom na džigovanie alebo podobným pasívnym výstrojom v oblastiach, kde hĺbka vody dosahuje menej než 20 metrov podľa súradníc na oficiálnej námornej mape, ktorú vydali príslušné vnútroštátne orgány;

c)

rybárske plavidlá Únie, ktoré lovia v poddivízii 24 pelagické populácie určené na priamu ľudskú spotrebu výstrojom s veľkosťou ôk 45 mm alebo menej v oblastiach, kde hĺbka vody dosahuje menej ako 40 metrov podľa súradníc na oficiálnej námornej mape, ktorú vydali príslušné vnútroštátne orgány, a ktorých vylodenia sú triedené;

d)

rybárske plavidlá Únie, ktoré lovia dredžmi lastúrniky v poddivízii 22 v oblastiach s hĺbkou vody menej ako 20 metrov podľa súradníc na oficiálnej námornej mape, ktorú vydali príslušné vnútroštátne orgány.

5.   Kapitáni rybárskych plavidiel uvedených v odseku 2 písm. b) alebo c) a odseku 4 písm. b), c) alebo d) zabezpečia, aby kontrolné orgány členského štátu mohli ich rybolovnú činnosť kedykoľvek monitorovať.

Článok 8

Opatrenia týkajúce sa rekreačného rybolovu tresky škvrnitej v poddivíziách 22 – 26

1.   Pri rekreačnom rybolove v poddivíziách 22 a 23 a v poddivízii 24 v pásme do šiestich námorných míľ od základných línií si každý rybár môže denne ponechať maximálne jedného jedinca tresky škvrnitej, okrem obdobia od 15. januára do 31. marca, kedy sa rekreačný rybolov tresky škvrnitej zakazuje.

2.   Rekreačný rybolov tresky škvrnitej sa zakazuje v poddivízii 24 vo vzdialenosti viac ako šesť námorných míľ od základných línií a v poddivíziách 25 a 26.

3.   Týmto článkom nie sú dotknuté prísnejšie vnútroštátne opatrenia.

Článok 9

Opatrenia týkajúce sa rekreačného rybolovu lososa atlantického v poddivíziách 22 – 31

1.   V poddivíziách 22 – 31 sa zakazuje rekreačný rybolov lososa atlantického. Každý ulovený jedinec lososa atlantického sa okamžite musí vypustiť späť do mora.

2.   Odchylne od odseku 1 sa rekreačný rybolov lososa atlantického povoľuje za týchto kumulatívnych podmienok:

a)

jeden rybár si nemôže ponechať viac ako jedného jedinca lososa označeného orezanou tukovou plutvou za deň;

b)

všetky ponechané jedince všetkých druhov rýb sa vylodia v celku.

3.   Odchylne od odsekov 1 a 2 sa od 1. mája do 31. augusta povoľuje rekreačný rybolov lososa atlantického severne od 59° 30′ s. z. š. bez obmedzení v oblastiach do štyroch námorných míľ od základných línií.

4.   Týmto článkom nie sú dotknuté prísnejšie vnútroštátne opatrenia.

Článok 10

Opatrenia na ochranu populácií pstruha morského a lososa atlantického v poddivíziách 22 – 32

1.   Rybárskym plavidlám sa od 1. januára do 31. decembra 2022 zakazuje loviť pstruha morského vo vzdialenosti viac ako štyri námorné míle od základných línií v poddivíziách 22 – 32. Pri rybolove lososa atlantického vo vzdialenosti viac ako štyri námorné míle od základných línií v poddivízii 32 nesmú vedľajšie úlovky pstruha morského v žiadnom momente, či už na palube alebo po vylodení po každom rybárskom výjazde, prekročiť 3 % celkového úlovku lososa atlantického a pstruha morského.

2.   Zakazuje sa rybolov lovnými šnúrami vo vzdialenosti viac ako štyri námorné míle od základných línií v poddivíziách 22 – 31.

3.   Týmto článkom nie sú dotknuté prísnejšie vnútroštátne opatrenia.

Článok 11

Flexibilita

1.   Pokiaľ sa v prílohe k tomuto nariadeniu neuvádza inak, článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96 sa uplatňuje na populácie, v prípade ktorých sa uplatňuje preventívny TAC, a článok 3 ods. 2 a 3 a článok 4 uvedeného nariadenia sa uplatňujú na populácie, v prípade ktorých sa uplatňuje analytický TAC.

2.   Článok 3 ods. 2 a 3 a článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96 sa neuplatňujú, keď členský štát využíva medziročnú flexibilitu stanovenú v článku 15 ods. 9 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013.

Článok 12

Zasielanie údajov

Keď členské štáty zasielajú Komisii údaje o ulovených alebo vylodených množstvách z populácií podľa článkov 33 a 34 nariadenia (ES) č. 1224/2009, používajú na tento účel kódy populácií uvedené v prílohe k tomuto nariadeniu.

KAPITOLA III

ZÁVEREČNÉ USTANOVENIA

Článok 13

Zmeny nariadenia (EÚ) 2021/92

Nariadenie (EÚ) 2021/92 sa mení takto:

1.

Príloha IA sa mení takto:

a)

tabuľka rybolovných možností pre tresku škvrnitú v divízii ICES 7d sa nahrádza takto:

„Druh:

treska škvrnitá

Gadus morhua

Zóna:

7d

(COD/07D.)

Belgicko

33

(1)

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Francúzsko

649

(1)

Holandsko

19

(1)

Únia

701

(1)

Spojené kráľovstvo

71

(2)

TAC

772

 

(1)

Osobitná podmienka: z toho najviac 5 % možno uloviť v zóne 4, v časti zóny 3a, ktorá nepatrí do oblastí Skagerrak a Kattegat, a vo vodách Spojeného kráľovstva zóny 2a (COD/*2A3X4).

(2)

Osobitná podmienka: z toho do 5 % možno uloviť vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie zóny 4, v časti zóny 3a, ktorá nepatrí do oblastí Skagerrak a Kattegat, a vo vodách Spojeného kráľovstva zóny 2a (COD/*2A3X4).“

b)

tabuľka rybolovných možností pre makrelu atlantickú vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie v divízii ICES 2a, a podoblastiach 3 a 4 sa nahrádza takto:

„Druh:

makrela atlantická

Scomber scombrus

Zóna:

vody Spojeného kráľovstva a Únie zón 2a, 3 a 4

(MAC/2A34.)

Belgicko

544

(1)(2)

Analytický TAC

Uplatňuje sa článok 8 ods. 2 tohto nariadenia.

Dánsko

18 666

(1)(2)

Nemecko

567

(1)(2)

Francúzsko

1 713

(1)(2)

Holandsko

1 724

(1)(2)

Švédsko

5 108

(1)(2)(3)

Švédsko

28 322

(1)(2)

Nórsko

Neuplatňuje sa

(4)

Spojené kráľovstvo

Neuplatňuje sa

(1)(2) (3)

TAC

852 284

 

(1)

Osobitná podmienka: najviac 60 % sa môže uloviť vo vodách Spojeného kráľovstva a v medzinárodných vodách zón 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 a 14 (MAC/*2AX14.).

(2)

V rámci uvedených kvót nemôžu úlovky v týchto dvoch zónach prekročiť tieto množstvá:

 

nórske vody zóny 2a (MAC/*02AN-)

vody Faerských ostrovov (MAC/*FRO1)

Belgicko

0

0

Dánsko

0

0

Nemecko

0

0

Francúzsko

0

0

Holandsko

0

0

Švédsko

0

0

Únia

0

0

(3)

Osobitná podmienka: vrátane tohto množstva v tonách, ktoré sa má uloviť v nórskych vodách zón 2a a 4a (MAC/*2A4AN):

 

251

Pri rybolove na základe tejto osobitnej podmienky sa vedľajšie úlovky tresky škvrnitej, tresky jednoškvrnnej, tresky žltkavej, tresky merlang a tresky tmavej započítajú do kvót pre tieto druhy.

(4)

Odpočíta sa z podielu Nórska na TAC (prístupová kvóta). Tento objem zahŕňa tento podiel Nórska na TAC v Severnom mori:

 

0

V rámci tejto kvóty možno loviť iba v zóne 4a (MAC/*04A.) s výnimkou tohto množstva v tonách, ktoré možno loviť v zóne 3a (MAC/*03A.):

 

0

Osobitná podmienka: v rámci uvedených kvót nemôžu úlovky v týchto zónach prekročiť tieto množstvá:


 

3a

vody Spojeného kráľovstva a Únie zón 3a a 4bc

4b

4c

vody Spojeného kráľovstva a medzinárodné vody zón 2a, 5b, 6, 7, 8d, 8e, 12 a 14

 

(MAC/*03A.)

(MAC/*3A4BC)

(MAC/*04B.)

(MAC/*04C.)

(MAC/*2A6.)

Belgicko

0

0

0

0

326

Dánsko

0

4 130

0

0

11 200

Nemecko

0

0

0

0

340

Francúzsko

0

490

0

0

1 028

Holandsko

0

490

0

0

1 034

Švédsko

0

0

390

10

3 065

Únia

0

5 110

390

10

16 993

Spojené kráľovstvo

0

Neuplatňuje sa

0

0

Neuplatňuje sa

Nórsko

0

0

0

0

0 “

c)

tabuľka rybolovných možností pre makrelu atlantickú v nórskych vodách oblastí ICES 2a a 4a sa nahrádza takto:

„Druh:

makrela atlantická

Scomber scombrus

Zóna:

nórske vody oblastí 2a a 4a

(MAC/2A4A-N)

Dánsko

 

13 359

(1)

Analytický TAC

Únia

 

13 359

(1)

TAC

 

Neuplatňuje sa

 

(1)

V roku 2021 možno v rámci tejto kvóty loviť iba vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie oblastí 2a, 3 a 4 (MAC/*2A34X).“

d)

tabuľka rybolovných možností pre tresku koruškovitú a súvisiace vedľajšie úlovky v divízii ICES 3a, vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie podoblasti ICES 4 a vo vodách Spojeného kráľovstva divízie ICES 2a sa nahrádza takto:

„Druh:

treska koruškovitá a súvisiace vedľajšie úlovky

Trisopterus esmarkii

Zóna:

3a; vody Spojeného kráľovstva a Únie zóny 4; vody Spojeného kráľovstva zóny 2a

(NOP/2A3A4.)

Rok

2021

2022

 

Dánsko

116 447

(1)(3)

24 727

(1)(6)

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

22

(1)(2)(3)

5

(1)(2)(6)

Holandsko

86

(1)(2)(3)

18

(1)(2)(6)

Únia

116 555

(1)(3)

24 750

(1)(6)

Spojené kráľovstvo

11 745

(2)(3)

5 250

(2)(6)

Nórsko

0

(4)

0

(4)

Faerské ostrovy

0

(5)

0

(5)

TAC

Neuplatňuje sa

 

Neuplatňuje sa

 

(1)

Vedľajšie úlovky tresky jednoškvrnnej a tresky merlang môžu predstavovať maximálne 5 % kvóty (OT2/*2A3A4). Vedľajšie úlovky tresky jednoškvrnnej a tresky merlang započítané do kvóty podľa tohto ustanovenia a vedľajšie úlovky druhov započítané do kvóty podľa článku 15 ods. 8 nariadenia (EÚ) č. 1380/2013 nesmú spolu presiahnuť 9 % kvóty.

(2)

V rámci kvóty možno loviť iba vo vodách Spojeného kráľovstva a Únie zón ICES 2a, 3a a 4.

(3)

Možno loviť iba od 1. novembra 2020 do 31. októbra 2021.

(4)

Používa sa triediaca mriežka.

(5)

Používa sa triediaca mriežka. Zahŕňa maximálne 15 % nezamedziteľných vedľajších úlovkov (NOP/*2A3A4), ktoré sa započítajú do tejto kvóty.

(6)

Možno loviť iba od 1. novembra 2021 do 31. decembra 2021.“

e)

tabuľka rybolovných možností pre iné druhy vo vodách Únie oblastí ICES 4 a 6a severne od 56°30′ s. z. š. sa nahrádza takto:

„Druh:

iné druhy

Zóna:

vody Únie zón 4 a 6a severne od 56° 30′ s. z. š.

(OTH/2A46AN)

Únia

Neuplatňuje sa

 

Preventívny TAC

Nórsko

1 000

(1)(2)

Faerské ostrovy

0

 

TAC

Neuplatňuje sa

 

(1)

Obmedzené na zónu 4 (OTH/*2A4-C).

(2)

Druhy, na ktoré sa nevzťahujú iné TAC.“

2.

V prílohe IB sa tabuľka rybolovných možností pre korušku polárnu v grónskych vodách zón 5 a 14 nahrádza takto:

„Druh:

koruška polárna

Mallotus villosus

Zóna:

grónske vody zón 5 a 14

(CAP/514GRN)

Dánsko

51 088

 

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

2 224

 

Švédsko

3 666

 

Všetky členské štáty

2 645

(1)

Únia

59 623

(2)

Nórsko

10 000

(2)

TAC

Neuplatňuje sa

 

(1)

Dánsko, Nemecko a Švédsko môžu využívať kvótu pre „všetky členské štáty“ až po vyčerpaní svojich vlastných kvót. Platí však, že členské štáty s viac ako 10 % podielom na kvóte Únie nemajú ku kvóte pre „všetky členské štáty“ vôbec prístup. Úlovky, ktoré sa majú započítať do tejto spoločnej kvóty, sa nahlasujú osobitne (CAP/514GRN_AMS).

(2)

Na obdobie rybolovu od 15. októbra 2021 do 15. apríla 2022.“

3.

V časti B prílohy V sa do tabuľky, v ktorej sa stanovuje maximálny počet oprávnení na rybolov pre plavidlá tretích krajín loviace vo vodách Únie, dopĺňa táto poznámka pod čiarou týkajúca sa Venezuely:

„2.

Rybolovné činnosti sa povoľujú na báze kalendárneho roku. Rybárske plavidlo však môže pokračovať v rybolovných činnostiach až do troch mesiacov po uplynutí platnosti oprávnenia na rybolov za predpokladu, že prevádzkovateľ:

začal proces obnovenia jeho oprávnenia na rybolov

splnil všetky zmluvné a informačné povinnosti.

Platnosť tohto predĺženia uplynie nadobudnutím účinnosti rozhodnutia Komisie, ktorým sa danému plavidlu doručí nové oprávnenie na rybolov alebo oznámenie o zamietnutí nového oprávnenia na rybolov.“

Článok 14

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2022.

Odchylne od druhého odseku:

a)

článok 13 bod 1 písm. a), bod 1 písm. b) a bod 1 písm. e) a bod 3 sa uplatňuje od 1. januára 2021;

b)

článok 13 bod 1 písm. c) sa uplatňuje od 12. októbra 2021;

c)

článok 13 bod 2 sa uplatňuje od 15. októbra 2021 do 15. apríla 2022;

d)

článok 13 bod 1 písm. d) sa uplatňuje od 1. novembra 2021 do 31. októbra 2022.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 27. októbra 2021

Za Radu

predseda

G. DOVŽAN


(1)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013 z 11. decembra 2013 o spoločnej rybárskej politike, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009, a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutie Rady 2004/585/ES (Ú. v. EÚ L 354, 28.12.2013, s. 22).

(2)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/1139 zo 6. júla 2016, ktorým sa ustanovuje viacročný plán pre populácie tresky škvrnitej, sleďa atlantického a šproty severnej v Baltskom mori a pre rybolov využívajúci tieto populácie a ktorým sa mení nariadenie Rady (ES) č. 2187/2005 a zrušuje nariadenie Rady (ES) č. 1098/2007 (Ú. v. EÚ L 191, 15.7.2016, s. 1).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2019/1241 z 20. júna 2019 o zachovaní rybolovných zdrojov a ochrane morských ekosystémov prostredníctvom technických opatrení, ktorým sa menia nariadenia Rady (ES) č. 1967/2006, (ES) č. 1224/2009 a nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1380/2013, (EÚ) 2016/1139, (EÚ) 2018/973, (EÚ) 2019/472 a (EÚ) 2019/1022 a ktorým sa zrušujú nariadenia Rady (ES) č. 894/97, (ES) č. 850/98, (ES) č. 2549/2000, (ES) č. 254/2002, (ES) č. 812/2004 a (ES) č. 2187/2005 (Ú. v. EÚ L 198, 25.7.2019, s. 105).

(4)  Nariadenie Rady (ES) č. 1224/2009 z 20. novembra 2009, ktorým sa zriaďuje systém kontroly Únie na zabezpečenie dodržiavania pravidiel spoločnej politiky v oblasti rybného hospodárstva a ktorým sa menia a dopĺňajú nariadenia (ES) č. 847/96, (ES) č. 2371/2002, (ES) č. 811/2004, (ES) č. 768/2005, (ES) č. 2115/2005, (ES) č. 2166/2005, (ES) č. 388/2006, (ES) č. 509/2007, (ES) č. 676/2007, (ES) č. 1098/2007, (ES) č. 1300/2008, (ES) č. 1342/2008 a ktorým sa zrušujú nariadenia (EHS) č. 2847/93, (ES) č. 1627/94 a (ES) č. 1966/2006 (Ú. v. EÚ L 343, 22.12.2009, s. 1).

(5)  Nariadenie Rady (ES) č. 847/96 zo 6. mája 1996, ktorým sa zavádzajú dodatočné podmienky pre riadenie celkových prípustných úlovkov (TAC) a kvót presahujúce rok (Ú. v. ES L 115, 9.5.1996, s. 3).

(6)  Nariadenie Rady (EÚ) 2021/92 z 28. januára 2021, ktorým sa na rok 2021 stanovujú rybolovné možnosti pre určité populácie rýb a skupiny populácií rýb uplatniteľné vo vodách Únie a v prípade rybárskych plavidiel Únie aj v určitých vodách nepatriacich Únii (Ú. v. EÚ L 31, 29.1.2021, s. 31).

(7)  Ú. v. EÚ L 149, 30.4.2021, s. 10.

(8)  Ú. v. EÚ L 175, 18.5.2021, s. 3.

(9)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 218/2009 z 11. marca 2009 o predkladaní štatistík nominálneho úlovku členských štátov vykonávajúcich rybolov v severovýchodnom Atlantiku (Ú. v. EÚ L 87, 31.3.2009, s. 70).


PRÍLOHA

TAC UPLATNITEĽNÉ NA RYBÁRSKE PLAVIDLÁ ÚNIE V OBLASTIACH, V KTORÝCH EXISTUJÚ TAC, PODĽA DRUHOV A OBLASTÍ

V nasledujúcich tabuľkách sú stanovené TAC a kvóty (v tonách živej hmotnosti, pokiaľ nie je uvedené inak) podľa populácií a podmienky, ktoré s nimi funkčne súvisia.

Pokiaľ nie je uvedené inak, odkazy na rybolovné zóny sú odkazmi na zóny ICES.

Populácie rýb sa uvádzajú v abecednom poradí vedeckých mien jednotlivých druhov.

Na účely tohto nariadenia sa uvádza táto porovnávacia tabuľka vedeckých a slovenských mien:

Vedecké meno

Trojmiestny alfabetický kód

Slovenské meno

Clupea harengus

HER

sleď atlantický

Gadus morhua

COD

treska škvrnitá

Pleuronectes platessa

PLE

platesa veľká

Salmo salar

SAL

losos atlantický

Sprattus sprattus

SPR

šprota severná


Tabuľka 1

Druh:

sleď atlantický

Clupea harengus

Zóna:

poddivízie 30-31

(HER/30/31.)

Fínsko

91 287

 

Analytický TAC

Švédsko

20 058

 

Únia

111 345

 

TAC

111 345

 

 


Tabuľka 2

Druh:

sleď atlantický

Clupea harengus

Zóna:

poddivízie 22-24

(HER/3BC+24)

Dánsko

110

(1)

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 ods. 2 a 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

435

(1)

Fínsko

0

(1)

Poľsko

103

(1)

Švédsko

140

(1)

Únia

788

(1)

TAC

788

(1)

(1)

Výhradne ako vedľajší úlovok. V rámci tejto kvóty nie je povolený cielený rybolov.

Odchylne od prvého odseku môžu byť rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu zacielené na sleďa atlantického, ak sa uvedený vedecký výskum vykonáva v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241.

Odchylne od prvého odseku je z tejto kvóty povolené loviť rybárskym plavidlám Únie s celkovou dĺžkou menej ako 12 metrov, ktoré lovia žiabrovkami, zakliesňovacími sieťami, ručnými šnúrami, pascovými sieťami alebo výstrojom na džigovanie. Kapitáni príslušných rybárskych plavidiel zabezpečia, aby kontrolné orgány členského štátu mohli ich rybolovnú činnosť kedykoľvek monitorovať.


Tabuľka 3

Druh:

sleď atlantický

Clupea harengus

Zóna:

vody Únie poddivízií 25-27, 28.2, 29 a 32

(HER/3D-R30)

Dánsko

1 180

 

Analytický TAC

Uplatňuje sa článok 6 tohto nariadenia.

Nemecko

313

 

Estónsko

6 028

 

Fínsko

11 766

 

Lotyšsko

1 488

 

Litva

1 566

 

Poľsko

13 367

 

Švédsko

17 945

 

Únia

53 653

 

TAC

Neuplatňuje sa


Tabuľka 4

Druh:

sleď atlantický

Clupea harengus

Zóna:

poddivízia 28.1

(HER/03D.RG)

Estónsko

22 026

 

Analytický TAC

Uplatňuje sa článok 6 tohto nariadenia.

Lotyšsko

25 671

 

Únia

47 697

 

TAC

47 697

 


Tabuľka 5

Druh:

treska škvrnitá

Gadus morhua

Zóna:

vody Únie poddivízií 25-32

(COD/3DX32.)

Dánsko

137

(1)

Preventívny TAC

Neuplatňuje sa článok 3 ods. 2 a 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

54

(1)

Estónsko

13

(1)

Fínsko

10

(1)

Lotyšsko

51

(1)

Litva

33

(1)

Poľsko

159

(1)

Švédsko

138

(1)

Únia

595

(1)

TAC

Neuplatňuje sa

(1)

Výhradne ako vedľajší úlovok. V rámci tejto kvóty nie je povolený cielený rybolov.

Odchylne od prvého odseku môžu byť rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu zacielené na tresku škvrnitú, ak sa uvedený vedecký výskum vykonáva v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241.


Tabuľka 6

Druh:

treska škvrnitá

Gadus morhua

Zóna:

poddivízie 22-24

(COD/3BC+24)

Dánsko

214

(1)

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 ods. 2 a 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

104

(1)

Estónsko

5

(1)

Fínsko

4

(1)

Lotyšsko

18

(1)

Litva

11

(1)

Poľsko

57

(1)

Švédsko

76

(1)

Únia

489

(1)

TAC

489

(1)

(1)

Výhradne ako vedľajší úlovok. V rámci tejto kvóty nie je povolený cielený rybolov.

Odchylne od prvého odseku môžu byť rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu zacielené na tresku škvrnitú, ak sa uvedený vedecký výskum vykonáva v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241.


Tabuľka 7

Druh:

platesa veľká

Pleuronectes platessa

Zóna:

vody Únie poddivízií 22-32

(PLE/3BCD-C)

Dánsko

6 483

 

Analytický TAC

Uplatňuje sa článok 6 tohto nariadenia.

Nemecko

720

 

Poľsko

1 358

 

Švédsko

489

 

Únia

9 050

 

TAC

9 050

 


Tabuľka 8

Druh:

losos atlantický

Salmo salar

Zóna:

vody Únie poddivízií 22-31

(SAL/3BCD-F)

Dánsko

13 223

(1)(2)

Analytický TAC

Neuplatňuje sa článok 3 ods. 2 a 3 nariadenia (ES) č. 847/96.

Neuplatňuje sa článok 4 nariadenia (ES) č. 847/96.

Nemecko

1 471

(1)(2)

Estónsko

1 344

(1)(2)(3)

Fínsko

16 488

(1)(2)

Lotyšsko

8 411

(1)(2)

Litva

989

(1)(2)

Poľsko

4 011

(1)(2)

Švédsko

17 874

(1)(2)

Únia

63 811

(1)(2)

TAC

Neuplatňuje sa

(1)

Vyjadrené počtom jedincov.

(2)

Výhradne ako vedľajší úlovok. V rámci tejto kvóty nie je povolený cielený rybolov.

Odchylne od prvého odseku môžu byť rybolovné operácie vykonávané výhradne na účely vedeckého výskumu zacielené na lososa atlantického, ak sa uvedený vedecký výskum vykonáva v plnom súlade s podmienkami stanovenými v článku 25 nariadenia (EÚ) 2019/1241.

Odchylne od prvého odseku je táto kvóta povolená rybárskym plavidlám Únie severne od 59° 30′ s. z. š. v oblastiach do štyroch námorných míľ od základných línií v období od 1. mája do 31. augusta.

(3)

Osobitná podmienka: vo vodách Únie poddivízie 32 (SAL/*3D32) možno uloviť najviac 450 jedincov z tejto kvóty.


Tabuľka 9

Druh:

losos atlantický

Salmo salar

Zóna:

vody Únie poddivízie 32

(SAL/3D32.)

Estónsko

969

(1)

Preventívny TAC

Fínsko

8 486

(1)

Únia

9 455

(1)

TAC

Neuplatňuje sa

(1)

Vyjadrené počtom jedincov.


Tabuľka 10

Druh:

šprota severná

Sprattus sprattus

Zóna:

vody Únie poddivízií 22-32

(SPR/3BCD-C)

Dánsko

24 852

 

Analytický TAC

Uplatňuje sa článok 6 tohto nariadenia.

Nemecko

15 745

 

Estónsko

28 859

 

Fínsko

13 010

 

Lotyšsko

34 855

 

Litva

12 608

 

Poľsko

73 969

 

Švédsko

48 045

 

Únia

251 943

 

TAC

Neuplatňuje sa