15.6.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 200/1


ODPORÚČANIE EURÓPSKEHO VÝBORU PRE SYSTÉMOVÉ RIZIKÁ

zo 6. mája 2020

o rizikách likvidity v investičných fondoch

(ESRB/2020/4)

(2020/C 200/01)

GENERÁLNA RADA EURÓPSKEHO VÝBORU PRE SYSTÉMOVÉ RIZIKÁ,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1092/2010 z 24. novembra 2010 o makroprudenciálnom dohľade Európskej únie nad finančným systémom a o zriadení Európskeho výboru pre systémové riziká (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 2 písm. b), d) a f) a články 16 až 18,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho výboru pre systémové riziká ESRB/2011/1 z 20. januára 2011, ktorým sa prijíma rokovací poriadok Európskeho výboru pre systémové riziká (2), a najmä na jeho článok 15 ods. 3 písm. e) a články 18 až 20,

keďže:

(1)

Pandémia ochorenia spôsobeného koronavírusom 2019 (COVID-19) a s tým súvisiace a potrebné opatrenia na zamedzenie šírenia tohto ochorenia predstavujú pre európske ekonomiky závažný a bezprecedentný šok. V tejto súvislosti Generálna rada Európskeho výboru pre systémové riziká (ESRB) na svojom zasadnutí 2. apríla 2020 oznámila, že svoju pozornosť zameria na päť prioritných oblastí, v ktorých bude koordinácia medzi orgánmi v Únii na zabezpečenie finančnej stability v Únii pravdepodobne obzvlášť dôležitá (3). Jedna z piatich prioritných oblastí sa týka stavu likvidity na finančnom trhu a s tým spojených dôsledkov pre správcov aktív a poisťovateľov.

(2)

Prudký pokles cien aktív zaznamenaný na začiatku pandémie COVID-19 sprevádzali významné vyplácania z niektorých investičných fondov a výrazné zhoršenie stavu likvidity na finančnom trhu. Hoci sa podmienky na trhu následne stabilizovali, najmä v dôsledku rozhodných opatrení prijatých centrálnymi bankami, orgánmi dohľadu a vládami v Únii a na celom svete, naďalej pretrváva značná neistota v súvislosti s makrofinančným výhľadom.

(3)

Predchádzajúce hodnotenia ESRB (4) týkajúce sa nebankového finančného sprostredkovania upozornili na možné zraniteľné miesta vyplývajúce z fungovania investičných fondov, ktoré majú krátke lehoty na vyplatenie, ale investujú do menej likvidných aktív. Takýto nesúlad v profile likvidity zvyšuje riziko vzniku ďalších tlakov na oceňovanie aktív v období napätia na trhu, ak sa investičné fondy snažia predať menej likvidné aktíva v krátkej lehote s cieľom uspokojiť žiadosti o vyplatenie. To by mohlo viesť k vyšším stratám z ocenenia podľa trhovej hodnoty u iných finančných inštitúcií, ktoré majú expozície voči rovnakým alebo korelovaným aktívam, alebo k náhlemu sprísneniu finančných podmienok.

(4)

Platné pravidlá Únie zahŕňajú osobitné povinnosti pre správcovské spoločnosti, pokiaľ ide o riadenie rizika likvidity fondov, ktoré spravujú (5). V prípade podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP) musí byť profil likvidity investícií PKIPCP primeraný z hľadiska politiky vyplácania ustanovenej v zmluvných podmienkach alebo v stanovách či prospekte. Podobne, pokiaľ ide o alternatívne investičné fondy (AIF), musia byť investičná stratégia, profil likvidity a politika vyplácania konzistentné (6). Tieto pravidlá dopĺňajú usmernenia Európskeho orgánu pre cenné papiere a trhy (ESMA) pre stresové testovanie likvidity v PKIPCP a AIF určené pre správcov fondov na pravidelné testovanie odolnosti ich fondov voči riziku likvidity za bežného aj mimoriadneho stavu likvidity (7).

(5)

Cieľom tohto odporúčania je zlepšenie pripravenosti reagovať na možné budúce nepriaznivé otrasy, ktoré by mohli viesť k zhoršeniu stavu likvidity na finančnom trhu, čo by mohlo mať nepriaznivé dôsledky pre podmienky finančnej stability v Únii.

(6)

ESRB si je vedomý toho, že sektor investičných fondov v Únii je rozsiahly a rôznorodý. Berúc do úvahy túto skutočnosť ESRB identifikoval dva jeho segmenty ako obzvlášť prioritné, ktoré si vyžadujú zvýšenú kontrolu z hľadiska finančnej stability.

(7)

Prvým z týchto segmentov sú investičné fondy s významnými expozíciami voči podnikovým dlhovým cenným papierom. Krátko po vypuknutí pandémie COVID-19 došlo k významným vyplateniam z investičných fondov, ktoré investujú do podnikových dlhových cenných papierov. Investičné fondy majú okrem toho v držbe významnú časť objemu nesplatených nefinančných podnikových dlhových cenných papierov v Únii. Akékoľvek budúce tlaky na vyplatenie z otvorených fondov s krátkymi lehotami na vyplatenie by mohli viesť k tomu, že správcovia fondov budú rýchlo predávať menej likvidné aktíva, čo by prispelo k zhoršeniu podmienok likvidity na trhoch s podnikovými dlhovými cennými papiermi. To by mohlo mať nepriaznivé vedľajšie účinky na iné finančné inštitúcie, ktoré majú expozície voči týmto aktívam – napr. na poisťovne, penzijné fondy alebo banky – alebo nepriaznivý vplyv na náklady a dostupnosť trhového financovania pre nefinančné korporácie.

(8)

Druhý segment, ktorý ESRB identifikoval ako obzvlášť prioritnú oblasť, ktorá si vyžaduje zvýšenú kontrolu z hľadiska finančnej stability, sú investičné fondy so značnými expozíciami voči nehnuteľnostiam. Obmedzenia na ochranu verejného zdravia potrebné na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 by mohli viesť k zníženiu objemu transakcií na trhu s nehnuteľnosťami a k zvýšeniu neistoty v súvislosti s ich ocenením. Odhaduje sa, že realitné investičné fondy vlastnia približne jednu tretinu trhu Únie s nehnuteľnosťami určenými na podnikanie. Budúce vyplácanie z investičných fondov, ktoré majú významné podiely v nehnuteľnostiach, by mohlo zvýšiť tlak na zníženie ocenenia nehnuteľností, ak by bolo sprevádzané predajom nehnuteľností v prostredí s nízkym objemom transakcií. To by mohlo mať nepriaznivý vplyv na iné finančné inštitúcie, ktoré majú expozície voči nehnuteľnostiam, vrátane tých, ktoré používajú nehnuteľnosti ako zábezpeku pri poskytovaní úverov.

(9)

Na zabezpečenie toho, aby finančný systém v Únii pomáhal absorbovať otrasy spojené s ochorením COVID-19 namiesto ich zosilňovania, je potrebná riadna koordinácia medzi orgánmi dohľadu zodpovednými za rôzne segmenty finančných trhov, ako aj koordinácia na cezhraničnej úrovni. Platí to najmä v prípade činností na kapitálových trhoch vrátane činností investičných fondov, pri ktorých dochádza k veľkým cezhraničným tokom a ktorých bezproblémové fungovanie závisí od viacerých subjektov v rámci finančného systému.

(10)

ESRB uznáva dôležitú prácu, ktorú v súčasnosti vykonáva ESMA v oblasti posilnenia konvergencie dohľadu nad riadením rizika likvidity správcami fondov. To zahŕňa spoločné opatrenia v oblasti dohľadu nad riadením rizika likvidity správcami PKIPCP oznámené v roku 2020 (8) a prebiehajúcu koordináciu, ktorú ESMA uskutočňuje vo vzťahu k opatreniam v oblasti dohľadu prijímaným v súvislosti s COVID-19.

(11)

Týmto odporúčaním nie sú dotknuté právomoci centrálnych bánk v Únii v oblasti menovej politiky.

(12)

Odporúčania ESRB sa uverejňujú po tom, ako boli adresáti informovaní o zámere uverejniť ich, a po tom, čo generálna rada oboznámila Radu Európskej únie so svojím zámerom uverejniť ich a umožnilo sa jej reagovať,

PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

ODDIEL 1

ODPORÚČANIE

Odporúčanie A – Koordinácia činností dohľadu nad investičnými fondmi za účelom posúdenia ich pripravenosti

Odporúča sa, aby Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA):

1.

koordinoval svoje kroky s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi s cieľom vykonať cielené preskúmanie v rámci dohľadu nad investičnými fondmi, ktoré majú významné expozície voči podnikovým dlhovým cenným papierom a nehnuteľnostiam, a posúdiť pripravenosť týchto dvoch segmentov sektora investičných fondov na možné budúce nepriaznivé otrasy, vrátane prípadného obnovenia významného vyplácania a/alebo zvýšenia neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností;

2.

podal ESRB správu o svojej analýze a o prijatých záveroch týkajúcich sa pripravenosti príslušných investičných fondov.

ODDIEL 2

IMPLEMENTÁCIA

1.   Vymedzenie pojmov

1.

Na účely tohto odporúčania sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

a)

„príslušný vnútroštátny orgán“ je príslušný orgán, ako je vymedzený v článku 2 ods. 1 písm. h) smernice Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES (9) alebo v článku 4 ods. 1 písm. f) smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/61/EÚ (10);

b)

„investičný fond“ je: I) podnik kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP), ako je vymedzený v článku 1 ods. 2 smernice 2009/65/ES, ktorému bolo udelené povolenie v súlade s článkom 5 uvedenej smernice a ii) alternatívny investičný fond, ako je vymedzený v článku 4 ods. 1 písm. a) smernice 2011/61/EÚ.

2.   Kritériá implementácie

1.

Na implementáciu tohto odporúčania sa uplatňujú nasledujúce kritériá:

a)

mala by sa venovať náležitá pozornosť princípu proporcionality, pričom sa zohľadňuje cieľ a obsah tohto odporúčania;

b)

mali by byť splnené osobitné kritériá súladu stanovené v prílohe.

3.   Lehoty na uskutočnenie nadväzujúcich krokov

1.

V súlade s článkom 17 ods. 1 nariadenia (EÚ) č. 1092/2010 sú adresáti povinní oznámiť Európskemu parlamentu, Rade, Komisii a ESRB činnosti vykonané v reakcii na odporúčania a prípadné nekonanie náležite odôvodniť. ESMA sa vyzýva na predloženie takéhoto oznámenia do 31. októbra 2020.

4.   Monitorovanie a hodnotenie

1.

V prípade potreby sekretariát ESRB:

a)

pomáha ESMA tak, že prispeje k určitým častiam analýzy z hľadiska finančnej stability;

b)

koordinuje postupy pre nadväzujúce kroky;

c)

na žiadosť ESMA poskytne tomuto orgánu pomoc.

2.

Generálna rada hodnotí podniknuté kroky a odôvodnenia oznámené ESMA a v relevantných prípadoch môže rozhodnúť o tom, že toto odporúčanie nebolo zohľadnené a ESMA dostatočne neodôvodnil svoju nečinnosť.

Vo Frankfurte nad Mohanom 6. mája 2020

Vedúci sekretariátu ESRB

v mene generálnej rady ESRB

Francesco MAZZAFERRO


(1)  Ú. v. EÚ L 331, 15.12.2010, s. 1 .

(2)  Ú. v. EÚ C 58, 24.2.2011, s. 4.

(3)  Pozri tlačovú správu vydanú po zasadnutí Generálnej rady ESRB, ktoré sa konalo 2. apríla 2020, dostupnú na: https://www.esrb.europa.eu/news/pr/date/2020/html/esrb.pr200409~a26cc93c59.en.html.

(4)  Pozri napríklad dokument EU Non-bank Financial Intermediation Risk Monitor 2019, dostupný na: https://www.esrb.europa.eu/pub/pdf/reports/nbfi_monitor/esrb.report190717_NBFImonitor2019~ba7c155135.en.pdf?aad1f4a011a6d589537645242475aa89.

(5)  Pozri článok 40 ods. 4 smernice Komisie 2010/43/EÚ z. 1. júla 2010, ktorou sa vykonáva smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES, pokiaľ ide o organizačné požiadavky, konflikty záujmov, pravidlá výkonu činnosti, riadenie rizík a obsah dohody medzi depozitárom a správcovskou spoločnosťou (Ú. v. EÚ L 176, 10.7.2010, s. 42.).

(6)  Pozri článok 16 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady 2011/2/EÚ z 8. júna 2011 o správcoch alternatívnych investičných fondov a o zmene a doplnení smerníc 2003/41/ES a 2009/65/ES a nariadení (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 1095/2010 (Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 1).

(7)  Final Report: Guidelines on liquidity stress testing in UCITS and AIFs, ESMA, 2. septembra 2019, dostupný na: https://www.esma.europa.eu/sites/default/files/library/esma34-39-882_final_report_guidelines_on_lst_in_ucits_and_aifs.pdf.

(8)  Pozri tlačovú správu ESMA z 30. januára 2020, dostupná na: https://www.esma.europa.eu/press-news/esma-news/esma-launches-common-supervisory-action-ncas-ucits-liquidity-risk-management.

(9)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2009/65/ES z 13. júla 2009 o koordinácii zákonov, iných právnych predpisov a správnych opatrení týkajúcich sa podnikov kolektívneho investovania do prevoditeľných cenných papierov (PKIPCP) (Ú. v. EÚ L 302, 17.11.2009, s. 32).

(10)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2011/61/EÚ z 8. júna 2011 o správcoch alternatívnych investičných fondov a o zmene a doplnení smerníc 2003/41/ES a 2009/65/ES a nariadení (ES) č. 1060/2009 a (EÚ) č. 1095/2010 (Ú. v. EÚ L 174, 1.7.2011, s. 1).


PRÍLOHA

KRITÉRIA SÚLADU S ODPORÚČANIAMI

V prípade odporúčania A platia nasledujúce kritériá súladu:

1.

Aby bolo možné uskutočniť cielené a včasné preskúmanie, mal by ESMA koordinovať svoje kroky s príslušnými vnútroštátnymi orgánmi s cieľom:

a)

identifikovať investičné fondy v Únii, ktoré majú mimoriadne veľké expozície voči trhom s podnikovými dlhovými cennými papiermi a trhom s nehnuteľnosťami a ktoré sú obzvlášť významné z makroprudenciálneho hľadiska. Obmedzením rozsahu tohto preskúmania na uvedené fondy sa toto odporúčanie snaží zabezpečiť, aby sa mohlo preskúmanie uskutočniť v čase, ktorý je k dispozícii. ESMA by tiež mohol pri identifikácii fondov zobrať do úvahy aj iné relevantné charakteristiky, napríklad periodicitu vyplácania a/alebo mieru pákového efektu.

b)

zaoberať sa cielene podskupinou investičných fondov identifikovaných podľa písmena a) s cieľom posúdiť ich aktuálny stav pripravenosti na neočakávané zvýšenie vyplácania a/alebo zvýšenie neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností a získať predstavu o tom, ako by tieto fondy mohli v krátkodobom horizonte reagovať na možné budúce nepriaznivé otrasy;

c)

posúdiť pripravenosť dvoch segmentov sektora investičných fondov, a to segmentu s expozíciami voči podnikovým dlhovým cenným papierom a segmentu s expozíciami voči nehnuteľnostiam, a zvážiť, či je potrebné prijať ďalšie opatrenia na zlepšenie tejto pripravenosti. Toto posúdenie by sa malo zamerať najmä na možné budúce otrasy spojené s vyplácaním a/alebo neistotou v súvislosti ocenením nehnuteľností a zhodnotiť, či sú potrebné ďalšie opatrenia – napríklad dodatočné usmernenie pre fondy alebo orgány dohľadu, pokiaľ ide o používanie nástrojov na riadenie likvidity a/alebo postupy v prípade neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností.

2.

Pri preskúmaní v rámci dohľadu by sa mali zohľadniť ďalej uvedené aspekty s osobitným dôrazom na oblasti, ktoré sú relevantné z hľadiska finančnej stability.

a)

Fondy s obzvlášť veľkými expozíciami voči podnikovým dlhovým cenným papierom

V rámci cieleného preskúmania týkajúceho sa fondov s obzvlášť veľkými expozíciami voči podnikovým dlhovým cenným papierom by mohli byť z hľadiska finančnej stability obzvlášť užitočné tieto informácie:

i)

Informácie na posúdenie správania sa fondu na začiatku pandémie COVID-19. Tieto informácie by mohli zahŕňať: i) úroveň vyplácania na začiatku pandémie COVID-19, kedy boli vyplatenia z fondov podnikových dlhopisov zvýšené; ii) spôsob, akým sa v tom čase použili nástroje na riadenie likvidity, vrátane osobitných nástrojov aktivovaných rôznymi druhmi fondov a iii) aké druhy aktív sa predali s cieľom uspokojiť žiadosti o vyplatenie a akým spôsobom (napríklad s pomocou vertikálneho rozčlenenia).

ii)

Informácie na posúdenie aktuálneho stavu pripravenosti. Tieto informácie by mohli zahŕňať opis: i) súboru nástrojov na riadenie likvidity, ktorý majú identifikované fondy k dispozícii; ii) spôsobu, akým samotní správcovia fondov pripravujú na možné budúce nepriaznivé otrasy; iii) spôsobu, akým by samotní správcovia fondov pravdepodobne reagovali na možné obnovenie vyplácania; iv) aktuálnej držby likvidných aktív v identifikovaných fondoch a v) počtu a povahy investorov vo fonde (napríklad retailoví investori v porovnaní s inštitucionálnymi investormi).

b)

Fondy s obzvlášť veľkými expozíciami voči nehnuteľnostiam

V rámci cieleného preskúmania týkajúceho sa fondov s obzvlášť veľkými expozíciami voči nehnuteľnostiam by mohli byť z hľadiska finančnej stability obzvlášť užitočné tieto informácie:

i)

Informácie na posúdenie aktuálneho rozsahu neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností a rozsahu vyplácania. Tieto informácie by mohli zahŕňať opis: i) prípadných problémov týkajúcich sa neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností, s ktorými sa stretávajú realitné fondy v rôznych jurisdikciách; ii) spôsobu, akým boli k dnešnému dňu použité nástroje na riadenie likvidity, vrátane aktivovaných osobitných nástrojov, a iii) rozsahu žiadostí o vyplatenie od začiatku pandémie COVID-19 a spôsobu, akým na tieto žiadosti reagovali identifikované fondy.

ii)

Informácie na posúdenie aktuálneho stavu pripravenosti. Tieto informácie by mohli zahŕňať opis: i) štrukturálnych charakteristických znakov realitných fondov (napr. frekvencia obchodovania, výpovedné lehoty, atď.); ii) súboru nástrojov na riadenie likvidity, ktorý majú identifikované fondy k dispozícii; iii) spôsobu, akým samotní správcovia fondov pripravujú na možné budúce nepriaznivé otrasy; iv) spôsobu, akým by samotní správcovia fondov pravdepodobne reagovali na zvýšenie neistoty v súvislosti s ocenením nehnuteľností/nárastom vyplácania; v) aktuálnej držby likvidných aktív v identifikovaných fondoch a vi) počtu a povahy investorov v identifikovaných fondoch (napríklad retailoví investori v porovnaní s inštitucionálnymi investormi).