17.9.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 303/1


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2020/1294

z 15. septembra 2020

o mechanizme Únie na financovanie energie z obnoviteľných zdrojov

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1999 (1) z 11. decembra 2018 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy, ktorým sa menia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 663/2009 a (ES) č. 715/2009, smernice Európskeho parlamentu a Rady 94/22/ES, 98/70/ES, 2009/31/ES, 2009/73/ES, 2010/31/EÚ, 2012/27/EÚ a 2013/30/EÚ, smernice Rady 2009/119/ES a (EÚ) 2015/652 a ktorým sa zrušuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 525/2013, a najmä na jeho článok 33,

keďže:

(1)

V nariadení (EÚ) 2018/1999 o riadení energetickej únie a opatrení v oblasti klímy sa stanovuje potrebný právny základ pre nákladovo efektívne, transparentné a predvídateľné riadenie energetickej únie a opatrení v oblasti klímy. Cieľom je zabezpečiť dosiahnutie cieľov energetickej únie a dlhodobých záväzkov Únie v oblasti emisií skleníkových plynov v súlade s Parížskou dohodou, a najmä s cieľmi v oblasti znižovania emisií skleníkových plynov, energie z obnoviteľných zdrojov a energetickej efektívnosti.

(2)

V smernici Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 (2) sa zaviedol nový záväzný cieľ, aby podiel energie z obnoviteľných zdrojov na hrubej konečnej energetickej spotrebe predstavoval v roku 2030 v Únii aspoň 32 %.

(3)

V záujme dosiahnutia záväzného cieľa Únie, aby podiel energie z obnoviteľných zdrojov predstavoval v roku 2030 aspoň 32 %, musia členské štáty k hrubej konečnej energetickej spotrebe prispieť podielom energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový záväzný cieľ Únie je založený na povinnostiach členských štátov začať využívať energiu z obnoviteľných zdrojov aj v odvetví vykurovania, chladenia a dopravy podľa článkov 23 a 25 smernice (EÚ) 2018/2001. Okrem toho sa v nariadení (EÚ) 2018/1999 stanovuje orientačná trajektória od roku 2021 do roku 2030 pre príspevok každého členského štátu v oblasti obnoviteľných zdrojov energie a pre cieľ Únie s tromi referenčnými bodmi, ktoré sa majú dosiahnuť v rokoch 2022, 2025 a 2027.

(4)

S cieľom umožniť členským štátom a Komisii primerané monitorovanie a včasné nápravné opatrenia by Komisia okrem iného mala posúdiť dosiahnutie referenčných bodov v rokoch 2022, 2025 a 2027 na základe integrovaných národných energetických a klimatických správ o pokroku.

(5)

Ak Komisia v tejto súvislosti dospeje k záveru, že jeden alebo viaceré z referenčných bodov Únie neboli splnené, členské štáty, ktoré nedosiahli svoj národný referenčný bod, by mali zabezpečiť vykonanie dodatočných opatrení, aby sa v prípade cieľa EÚ v oblasti obnoviteľných zdrojov energie do roku 2030 daný rozdiel odstránil. Jedno z týchto opatrení by mohlo pozostávať z dobrovoľnej finančnej platby do mechanizmu Únie na financovanie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov s cieľom čiastočne alebo úplne odstrániť rozdiely v súvislosti s národnými referenčnými bodmi, pretože energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v zariadeniach financovaných z mechanizmu financovania by sa štatisticky priradila zúčastneným členským štátom, zohľadňujúc ich pomerné platby. Tento mechanizmus by mal členským štátom uľahčiť zvýšenie podielu energie z obnoviteľných zdrojov v odvetví elektrickej energie, vykurovania a chladenia a dopravy.

(6)

V smernici (EÚ) 2018/2001 sa od Komisie vyžaduje, aby podporovala ambície členských štátov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom podporného rámca, a to aj účinnejším využívaním finančných prostriedkov Únie. Cieľom tejto podpory by malo byť najmä zníženie kapitálových nákladov na projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a posilnenie regionálnej spolupráce medzi členskými štátmi navzájom a medzi členskými štátmi a tretími krajinami prostredníctvom spoločných projektov, spoločných systémov podpory a otváraním systémov podpory pre elektrinu z obnoviteľných zdrojov výrobcom nachádzajúcim sa v iných členských štátoch. V tejto súvislosti a s výhradou požiadaviek v článku 5 smernice (EÚ) 2018/2001 sa účasť členského štátu na tomto mechanizme môže považovať za otváranie systémov podpory pre elektrinu z obnoviteľných zdrojov.

(7)

S cieľom podporiť zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov v celej Únii by mal tento mechanizmus prispieť k podpornému rámcu, a to najmä poskytovaním podpory vo forme úverov a grantov.

(8)

S cieľom podporiť tento dvojaký cieľ, a to funkciu odstraňovania rozdielov stanovenú nariadením (EÚ) 2018/1999, a podporný rámec stanovený v smernici (EÚ) 2018/2001, sa nariadením (EÚ) 2018/1999 Komisia splnomocňuje, aby prijala vykonávacie akty a stanovila tak potrebné ustanovenia na vytvorenie a fungovanie mechanizmu Únie na financovanie energie z obnoviteľných zdrojov.

(9)

V nariadení (EÚ) 2018/1999 sa stanovuje mechanizmus na získanie zdrojov z platieb členských štátov, finančných prostriedkov Únie alebo z príspevkov súkromného sektora. Takéto zdroje by sa mali účtovať oddelene a v rámci osobitných zdrojov finančných prostriedkov v rámci rozpočtovej položky mechanizmu.

(10)

Ako sa predpokladá v článku 33 nariadenia 2018/1999, dodatočné platby členských štátov, ktoré by financovali osobitné položky výdavkov, ako je podpora pre nové projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v Únii, by sa mali považovať za vonkajšie pripísané príjmy podľa článku 21 ods. 5 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 (3) o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie. Komisia by mala zabezpečiť transparentnosť, pokiaľ ide o implementáciu vonkajších pripísaných príjmov, a to prostredníctvom pravidelného podávania správ členským štátom.

(11)

Finančné prostriedky v rámci tohto mechanizmu možno kombinovať s financovaním z iných programov Únie, ak sa tak stanovuje v príslušnom základnom akte a za podmienok, ktoré sú v ňom stanovené.

(12)

Koordinácia s nástrojmi a fondmi alebo programami Únie na podporu investícií, ako aj operácie kombinovaného financovania v rámci nástroja Únie na podporu investícií by sa mohli použiť na uľahčenie dosiahnutia cieľov mechanizmu, a to najmä umožnením zníženia kapitálových nákladov v hostiteľských členských štátoch, čím by sa stimulovali investície do projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

(13)

Koordinácia podpory Únie a vnútroštátnej podpory na nové projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov sa môže opierať o dlhodobý harmonogram uverejnený podľa článku 6 ods. 3 smernice (EÚ) 2018/2001.

(14)

Príspevky zo súkromného sektora môžu zohrávať dôležitú úlohu pri financovaní mechanizmu a podpore využívania projektov v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v rámci tohto mechanizmu. Tieto príspevky by sa mali považovať za doplnok k záväznému cieľu Únie na úrovni aspoň 32 %. Príspevky súkromného sektora tak môžu priniesť pridanú hodnotu a zabezpečiť doplnkovosť projektov. Preto s cieľom zvýšiť transparentnosť takejto doplnkovosti sa môže energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v rámci projektov, ktoré dostávajú podporu z príspevkov súkromného sektora, prepojiť so zelenou značkou Únie, ako sa uvádza v článku 19 ods. 13 smernice (EÚ) 2018/2001, v súlade s taxonómiou udržateľného financovania. S cieľom stimulovať príspevky súkromného sektora môže súkromný subjekt, ktorý prispieva do mechanizmu, požiadať o získanie potvrdenia o pôvode vyrobenej energie, ktorá zodpovedá jeho príspevku, ktoré by mohlo byť vydané na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov v súlade s článkom 19 smernice (EÚ) 2018/2001 a s výhradou vnútroštátnych právnych predpisov.

(15)

V nariadení (EÚ) 2018/1999 sa okrem iného ustanovuje podpora z mechanizmu vo forme prémií nad rámec trhových cien. Verejná súťaž a ponukové konanie uvedené v článku 33 uvedeného nariadenia sa bude realizovať prostredníctvom finančnej podpory z mechanizmu vo forme grantov.

(16)

Mechanizmus by mal poskytnúť primerané finančné zdroje schváleným projektom včas, a to môže zahŕňať vyplatenie investičnej podpory vopred alebo na základe dosiahnutia čiastkových cieľov.

(17)

Okrem toho podľa nariadenia (EÚ) 2018/1999 môže tento mechanizmus poskytovať podporu vo forme finančných nástrojov, ako sú pôžičky s nízkym úrokom. S cieľom implementovať tieto finančné nástroje a zároveň zabezpečiť súlad s úsilím o zefektívnenie finančných nástrojov Únie v medziach viacročného finančného rámca na roky 2021 – 2027 je vhodné poskytnúť takúto podporu z iných nástrojov alebo programov Únie. Nákladová efektívnosť podpory sa môže zvýšiť kombináciou splatných a nesplatných foriem podpory, napríklad prostredníctvom príspevkov na operácie kombinovaného financovania v rámci nástroja Únie na podporu investícií.

(18)

Mechanizmus by mal prideľovať podporu prostredníctvom súťažných výziev na predkladanie návrhov na nové projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov, pričom všetky technológie vymedzené ako technológie výroby energie z obnoviteľných zdrojov podľa smernice (EÚ) 2018/2001 by mali byť v rámci mechanizmu financovania oprávnené na podporu. Uskladňovanie energie by mohlo byť oprávnené na podporu z mechanizmu len vtedy, ak sa zavedie v kombinácii s novou kapacitou pre energiu z obnoviteľných zdrojov. Projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov podporované mechanizmom by mali byť v súlade s príslušnými právnymi predpismi Únie a vnútroštátnymi právnymi predpismi v oblasti životného prostredia a mali by plne rešpektovať medzinárodné právo.

(19)

Komisia by na základe preferencií vyjadrených hostiteľskými a prispievajúcimi členskými štátmi mala byť schopná v súlade s kritériami stanovenými v článku 4 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001 obmedziť postupy udeľovania grantov na konkrétne technológie v prípade, ak by otvorenie podpory pre všetkých výrobcov energie z obnoviteľných zdrojov viedlo k nepriaznivému výsledku, najmä pokiaľ ide o elektrinu.

(20)

Komisia môže podľa článku 3 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001 a na základe vyjadrení preferencií hostiteľských a prispievajúcich členských štátov organizovať osobitné postupy udeľovania grantov, ktorých cieľom je podporiť malé alebo inovačné projekty vrátane projektov v najvzdialenejších regiónoch a na izolovaných alebo malých ostrovoch, ako súčasť príspevku mechanizmu k podpornému rámcu.

(21)

Postup udeľovania grantu v rámci tohto mechanizmu by mal zabezpečiť dostatočnú hospodársku súťaž, aby sa žiadateľom umožnilo odhaliť svoje skutočné náklady a vyhnúť sa koluzívnemu správaniu, minimalizovať transakčné náklady pre Komisiu a žiadateľov a zvýšiť pravdepodobnosť, že úspešný žiadateľ vytvorí nové projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov.

(22)

V súlade s nariadením (EÚ) 2018/1999 by sa podpora pre projekty financované z dobrovoľných platieb členských štátov, ktoré členský štát určil na odstránenie rozdielu v porovnaní s jeho vnútroštátnou orientačnou trajektóriou, mala prideľovať projektom s najnižšími nákladmi alebo tým, ktoré sa uchádzajú o najnižšiu prémiu. Pre projekty v rámci podpornej funkcie mechanizmu sa môžu stanoviť ďalšie kritériá udeľovania, ako aj kritériá oprávnenosti alebo výberu a medzi ne môže patriť aj vplyv projektov na životné prostredie.

(23)

Vyplatenie podpory mechanizmu by malo byť spojené aj s overeným zvýšením kapacít pre energiu z obnoviteľných zdrojov alebo výrobu energie z obnoviteľných zdrojov v odvetviach elektrickej energie, vykurovania a chladenia alebo dopravy, dosiahnutých projektmi, ktorým boli udelené granty z mechanizmu. Takéto výstupy by mali byť uvedené v dohode o grante a výrazne horšie výsledky v porovnaní s plánovaným zvýšením kapacít (kW) alebo dodávok energie, ako sa stanovuje v dohode o grante, môžu viesť k tomu, že orgán poskytujúci grant využije príslušné ustanovenia upravujúce pozastavenie, ukončenie a zníženie uvedené v nariadení (EÚ, Euratom) 2018/1046.

(24)

Mechanizmus by sa mal vykonávať v súlade so zásadami správneho finančného riadenia a výkonnosti stanovenými v nariadení (EÚ, Euratom) 2018/1046. Komisia by mala predovšetkým prijať primerané opatrenia s cieľom zabezpečiť, aby sa pri vykonávaní činností financovaných podľa tohto nariadenia chránili finančné záujmy Únie, napríklad prostredníctvom preventívnych opatrení proti podvodom, korupcii a akýmkoľvek iným nezákonným činnostiam, a to účinnými kontrolami, a v prípade zistenia nezrovnalostí, podvodu alebo porušenia povinností vymáhaním neoprávnene vyplatených súm.

(25)

Ak postup udeľovania grantu zlyhá, je vhodné, aby Komisia ponúkla prispievajúcemu členskému štátu možnosť buď získať späť sumu, ktorou prispel, alebo počkať, než Komisia zorganizuje novú výzvu, keďže finančné prostriedky mechanizmu, ktoré sa kvalifikujú ako vonkajšie pripísané príjmy, možno automaticky preniesť. Na tento účel by sa mal zriadiť vhodný účtovný systém. Ak členský štát počká, než Komisia zorganizuje novú výzvu, malo by sa až do zorganizovania novej výzvy zvážiť prijatie dodatočných opatrení v súlade s článkom 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999.

(26)

Ak žiadateľ projekt nezrealizuje a s cieľom ochrániť oprávnené očakávania členských štátov, je vhodné, aby sa členské štáty zúčastňujúce sa na projekte, ktorý žiadateľ nezrealizoval, považovali za také, ktoré prijali dodatočné opatrenia v súlade s článkom 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999, pokiaľ ide o množstvo energie vypočítané a účtované osobitne Komisiou na základe očakávanej výrobnej kapacity, finančného príspevku zaplateného týmto členským štátom a maximálnych cien platných pre výzvu, na ktorej sa tento členský štát zaviazal zúčastniť, za obdobie, počas ktorého by projekt priniesol štatistické výhody podľa článku 27 ods. 2. Tým by nemal byť dotknutý cieľ, aby bol podľa smernice (EÚ) 2018/2001 podiel energie z obnoviteľných zdrojov pre Úniu na rok 2030 aspoň na úrovni 32 %.

(27)

Pokiaľ ide o postupy udeľovania grantov, Komisia by mala vykonávať mechanizmus financovania priamo alebo prostredníctvom výkonnej agentúry. V súlade s článkom 69 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046 by Komisia mala mať možnosť podľa potreby delegovať na výkonnú agentúru osobitné úlohy týkajúce sa vykonávania, ako je príprava výziev na predkladanie návrhov, postup hodnotenia, zmluvné riadenie grantov a monitorovanie vykonávania projektov. Pokiaľ ide o podporu v akejkoľvek forme stanovenej v nariadení (EÚ, Euratom) 2018/1046 inej ako granty, bude sa vykonávať inými nástrojmi alebo programami Únie, ktorú budú poverené úlohami súvisiacimi s plnením rozpočtu.

(28)

Podľa článku 33 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999 si hostiteľské členské štáty ponechajú právo rozhodnúť, či a za akých podmienok umožnia zariadeniam nachádzajúcim sa na ich území získať podporu z mechanizmu. V súlade s uvedeným ustanovením by hostiteľské členské štáty mali mať možnosť vyjadriť preferencie ohľadom výziev na predkladanie návrhov, ktoré má mechanizmus realizovať, pokiaľ súvisia s vykonávaním projektu na ich území vrátane vplyvu projektov na životné prostredie.

(29)

Vzhľadom na dvojitý cieľ mechanizmu, ktorým je na jednej strane odstrániť rozdiel v kontexte článku 33 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2018/1999 a na druhej strane podpora podporného rámca podľa článku 33 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999, by členské štáty mali pri vykonávaní mechanizmu zohrávať dôležitú úlohu.

(30)

Energia z obnoviteľných zdrojov každoročne vyrobená v zariadeniach, ktoré získali nesplatnú finančnú podporu z mechanizmu financovania, by sa mala štatisticky prideliť zúčastneným členským štátom spôsobom, ktorý zohľadňuje pomerné finančné príspevky, ako aj rozdelenie štatistických výhod medzi prispievajúce a hostiteľské členské štáty, ako sa stanovuje v konkrétnej výzve na predkladanie návrhov. Štatisticky pridelená energia z obnoviteľných zdrojov by sa mala zahrnúť do výpočtu podielu obnoviteľných zdrojov energie zúčastnených členských štátov podľa článku 7 smernice (EÚ) 2018/2001. Na obdobie medzi podpisom dohody o grante na projekt a začiatkom výroby energie z obnoviteľných zdrojov daného projektu by sa mali zúčastnené členské štáty považovať za také, ktoré prijali dodatočné opatrenia v súlade s článkom 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999, pokiaľ ide o množstvo energie vypočítané na základe očakávanej výrobnej kapacity daného projektu, príslušného finančného príspevku a maximálnych cien platných pre danú výzvu na predkladanie návrhov. Po uplynutí tohto obdobia by sa členské štáty mali považovať za také, ktoré prijali dodatočné opatrenia v súlade s článkom 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999 pre skutočne vyrobenú energiu. Energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v zariadeniach, ktoré boli financované výlučne z iných zdrojov, ako sú platby členských štátov, by sa nemala štatisticky započítavať do vnútroštátnych príspevkov členských štátov, ale do cieľa Únie, ktorým je aspoň 32 % podiel energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie do roku 2030.

(31)

Prispievajúce, ako aj hostiteľské členské štáty preto majú značnú motiváciu, aby sa do tohto mechanizmu zapojili, a mali by teda z prideľovania štatistických výhod profitovať. Pokiaľ ide o prispievajúce členské štáty, mechanizmus by im mal ponúknuť možnosť získať pridelenie energie z obnoviteľných zdrojov za každé vyplatené euro, využívať výhody úspor nákladov a potenciálu lacnej energie z obnoviteľných zdrojov v rôznych odvetviach v porovnaní s čisto vnútroštátnym zavádzaním obnoviteľných zdrojov energie a profitovať z nízkych transakčných nákladov. Okrem toho by mechanizmus mal uľahčiť dodržiavanie ich základného cieľa na rok 2020 týkajúceho sa obnoviteľných zdrojov energie.

(32)

Tento mechanizmus by mal umožniť hostiteľským členským štátom získať viacero výhod, ktoré by mohli byť bez nákladov, profitovať z miestnych investícií a lokálneho vytvárania pracovných miest, zo zníženia emisií skleníkových plynov a zlepšenej kvality ovzdušia, zmodernizovať svoje národné energetické systémy a znížiť závislosť od dovozu. Hostiteľské členské štáty by okrem toho mali získať štatistické výhody týkajúce sa nákladov, ktoré skutočný projekt vytvára, napríklad náklady na sieť. S cieľom pokryť tieto náklady je opodstatnené, aby hostiteľské členské štáty získali tieto štatistické výhody aj v prípade, že zariadenie bolo financované z iných zdrojov, než sú platby členských štátov.

(33)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Výboru pre energetickú úniu zriadeného podľa článku 44 nariadenia (EÚ) 2018/1999,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

KAPITOLA I

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 1

Predmet úpravy

Týmto nariadením sa stanovujú ustanovenia potrebné na vykonávanie a fungovanie mechanizmu Únie na financovanie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov (ďalej len „mechanizmus“).

Článok 2

Ciele

1.   Týmto mechanizmom sa podporuje zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov v celej Únii.

2.   Na tento účel mechanizmus plní tieto dve funkcie:

a)

poskytuje podporu pre nové projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v Únii s cieľom odstrániť rozdiely v orientačnej trajektórii Únie podľa článku 33 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2018/1999 („funkcia odstraňovania rozdielov“);

b)

prispieva k podpornému rámcu podľa článku 33 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999 tak, aby sa podporilo zavádzanie energie z obnoviteľných zdrojov v celej Únii bez ohľadu na rozdiely v porovnaní s orientačnou trajektóriou Únie („podporná funkcia“).

3.   Pokiaľ nie je v tomto nariadení stanovené inak, mechanizmus prideľuje svoje zdroje na podporu zavádzania energie z obnoviteľných zdrojov v celej Únii v súlade s pravidlami stanovenými v tomto nariadení bez toho, aby rozlišoval medzi dvoma funkciami uvedenými v odseku 2 tohto článku.

Článok 3

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„mechanizmus“ je mechanizmus Únie na financovanie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov uvedený v článku 33 nariadenia (EÚ) 2018/1999;

2.

„funkcie mechanizmu“ sú funkcia odstraňovania rozdielov, ako aj podporná funkcia mechanizmu Únie na financovanie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov;

3.

„prispievajúci členský štát“ je členský štát, ktorý uskutočňuje priame platby do mechanizmu podľa článku 33 ods. 1 alebo 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999;

4.

„hostiteľský členský štát“ je členský štát, ktorý povoľuje, aby fyzické zariadenia na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov financované mechanizmom mohli byť nainštalované na jeho území;

5.

„zúčastnené členské štáty“ sú prispievajúce aj hostiteľské členské štáty;

6.

„realizátor projektu“ je osoba alebo subjekt, ktorý realizuje projekt v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov;

7.

„finančné prostriedky Únie“ sú každá forma finančnej podpory zo strany Únie vrátane nástrojov a fondov Únie na podporu investícií alebo programov poskytujúcich finančné nástroje, bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú súčasťou rozpočtu Európskej únie;

8.

„dobrovoľná finančná platba“ je platba vykonaná členskými štátmi, ktorej funkciou je odstraňovanie rozdielov v súlade s článkom 33 ods. 1 nariadenia (EÚ) 2018/1999;

9.

„dodatočné platby“ sú platby vykonané priamo členskými štátmi, ktoré majú slúžiť na podporu v súlade s článkom 33 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) 2018/1999;

10.

„platba“ je dodatočná platba aj dobrovoľná finančná platba;

11.

„koordinácia“ je koordinácia medzi finančným mechanizmom a akýmkoľvek iným únijným alebo vnútroštátnym finančným nástrojom v súlade s článkom 24;

12.

„operácia kombinovaného financovania“ je operácia podporovaná z rozpočtu Únie, ktorá kombinuje buď nesplatné a splatné formy podpory alebo splatné formy podpory z rozpočtu Únie so splatnými formami podpory od rozvojových alebo iných verejných finančných inštitúcií, ako aj od komerčných finančných inštitúcií a investorov;

13.

„maximálna cena“ je maximálna cena za kWh alebo kW, ktorá sa môže zadať v rámci konkrétnej výzvy a pri prekročení ktorej sú žiadosti vylúčené z postupu udeľovania grantov;

14.

„energia z obnoviteľných zdrojov“ má rovnaké vymedzenie ako v článku 2 bode 1 smernice (EÚ) 2018/2001;

15.

„dodatočná jednotka“ je vymedzené množstvo výrobnej kapacity (kW) alebo energie vyrobenej (kWh) v súlade s článkom 7 smernice (EÚ) 2018/2001, ktorá sa môže priradiť samotnému vykonávaniu podpory poskytnutej z mechanizmu;

16.

„pay-as-bid“ je postup udeľovania grantu, pri ktorom sa žiadateľom poskytne grantová podpora zodpovedajúca cene, ktorú vo svojej žiadosti ponúkli za dodatočnú jednotku;

17.

„pay-as-clear“ je postup udeľovania grantu, pri ktorom sa žiadateľom poskytne grantová podpora zodpovedajúca cene určenej za dodatočnú jednotku na základe výsledku postupu udeľovania;

18.

„pohyblivá prémia“ je prevádzková podpora vo forme prémie za kWh vypočítaná ako rozdiel medzi priemernou veľkoobchodnou cenou v cenovej oblasti, v ktorej sa zariadenie nachádza, a cenou stanovenou v rámci postupu udeľovania grantu;

19.

„pevná prémia“ je prevádzková podpora vo forme prémie za kWh, ktorá sa pripočíta k trhovej cene a ktorej výška sa stanovuje v rámci postupu udeľovania grantu;

20.

„investičná podpora“ sú platby z mechanizmu vzťahujúce sa na inštaláciu kapacity v prípade dodatočných jednotiek za kW;

21.

„prevádzková podpora“ sú príspevky z mechanizmu, ktoré sa týkajú nepretržitej prevádzky podniku a ktoré sa vyplácajú za dodatočnú jednotku vyrobenej kWh.

Článok 4

Zdroje financovania

1.   Podľa článku 33 nariadenia (EÚ) 2018/1999 sa opatrenia v rámci mechanizmu môžu financovať z platieb členských štátov, finančných prostriedkov Únie alebo z príspevkov súkromného sektora.

2.   Tento mechanizmus môže prijímať dobrovoľné platby od členských štátov podľa článku 32 ods. 3 písm. d) nariadenia (EÚ) 2018/1999 alebo dodatočné platby od členských štátov podľa článku 33 ods. 2 písm. a) nariadenia (EÚ) 2018/1999.

3.   Mechanizmus môže prijímať rozpočtové príspevky z iných programov Únie v súlade s uplatniteľnými základnými aktmi. Ak sa tak v týchto uplatniteľných základných aktoch stanovuje, tieto príspevky sa použijú v súlade s ustanoveniami tohto nariadenia, najmä s cieľom prispieť k podpornému rámcu podľa článku 3 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001. Komisia rozhodne, pre ktoré výzvy na predkladanie návrhov sa tieto príspevky použijú.

4.   Tento mechanizmus môže získať príspevky súkromného sektora od akéhokoľvek súkromného subjektu, bez ohľadu na to, či ide o fyzickú alebo právnickú osobu. Súkromný subjekt môže pred poskytnutím svojho príspevku do mechanizmu uviesť, akú výzvu na predloženie návrhov, ktorej je platba je určená, uprednostňuje, alebo aký druh technológie či konečného použitia je ochotný podporiť, bez narušenia hospodárskej súťaže na trhu, a môže požiadať o získanie potvrdení o pôvode, ktoré by sa mohli vydať na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov. Komisia túto preferenciu môže zohľadniť, nie je však pre ňu záväzná. Súkromný subjekt prispeje do tohto mechanizmu do troch mesiacov od prijatia informácií o konečných prvkoch výzvy na predkladanie návrhov.

Článok 5

Vykonávanie a formy financovania

1.   Mechanizmus sa vykonáva priamym riadením v súlade s nariadením o rozpočtových pravidlách alebo nepriamym riadením orgánmi uvedenými v článku 62 ods. 1 písm. c) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.   V súlade s článkom 33 nariadenia (EÚ) 2018/1999 mechanizmus spĺňa ciele stanovené v článku 2 poskytovaním finančných prostriedkov v akejkoľvek forme stanovenej v nariadení (EÚ, Euratom) 2018/1046 vrátane grantov. Takisto sa z neho môžu poskytovať finančné prostriedky vo forme finančných nástrojov v rámci operácií kombinovaného financovania.

3.   Mechanizmus môže plniť svoje ciele stanovené v článku 2 aj pridelením finančnej podpory v koordinácii s inými nástrojmi a programami Únie, ako sa stanovuje v kapitole III.

Článok 6

Príspevok mechanizmu do podporného rámca

1.   Tento mechanizmus prispieva do podporného rámca podľa článku 33 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999, okrem iného na účely zníženia kapitálových nákladov na projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov a zlepšenia regionálnej spolupráce medzi členskými štátmi navzájom a medzi členskými štátmi a tretími krajinami. Na tento účel:

a)

Komisia môže prideliť finančné zdroje Únie získané podľa článku 4 ods. 3;

b)

podpora pridelená z tohto mechanizmu sa môže koordinovať s financovaním z iných vnútroštátnych alebo únijných programov a/alebo nástrojov podľa ustanovení tohto nariadenia.

2.   Keď mechanizmus poskytuje podporu ako súčasť príspevku do podporného rámca, zodpovedajúcim spôsobom sa uplatňujú zásady postupu udeľovania grantov podľa článku 15 ods. 4 a akékoľvek iné príslušné ustanovenia tohto nariadenia.

KAPITOLA II

Nesplatná podpora vo forme grantov

Oddiel I

Vyjadrenie záujmu členských štátov a postup udeľovania grantov

Článok 7

Vyjadrenie záujmu členských štátov

1.   Komisia každý rok vyzve členské štáty, aby vyjadrili svoj záujem o účasť ako prispievajúci a/alebo hostiteľský členský štát v postupe udeľovania grantov, ktorý sa organizuje v rámci mechanizmu, a poskytne členským štátom orientačný harmonogram, kde budú uvedené procedurálne kroky od vyjadrenia záujmu k výzvam na predkladanie návrhov, ako aj informácia o tom, kedy Komisia plánuje zorganizovať ďalšiu výzvu na vyjadrenie záujmu.

2.   Členské štáty, ktoré majú záujem o účasť ako hostiteľský členský štát, a prípadne tretie krajiny v súlade s požiadavkami článku 11 smernice 2018/2001 poskytujú Komisii aspoň tieto informácie:

a)

maximálnu celkovú kapacitu alebo maximálne množstvo energie z obnoviteľných zdrojov vyrobené na území hostiteľského členského štátu, ktoré je k dispozícii na projekty podporované z mechanizmu, v prípade potreby aj podľa technológie a roku;

b)

uprednostňované technológie alebo odvetvia koncového použitia;

c)

maximálnu kapacitu alebo maximálne množstvo energie z obnoviteľných zdrojov vyrobené v rámci projektov, v prípade potreby podľa technológie;

d)

prípadné obmedzenia týkajúce sa lokality alebo geografické obmedzenia;

e)

požadovaný minimálny podiel štatistických výhod, ktorý sa má prideliť hostiteľskému členskému štátu v súlade s článkom 27, v prípade potreby podľa technológie vrátane odhadu nákladov na integráciu do systému;

f)

uvedenie vnútroštátnych regulačných režimov uplatniteľných na realizátorov projektov podľa technológie z hľadiska rozdelenia nákladov siete;

g)

akékoľvek iné preferencie alebo obmedzenia vrátane environmentálnych kritérií podložené vysvetlením.

3.   Členské štáty, ktoré majú záujem zúčastniť sa ako prispievajúci členský štát, poskytujú Komisii aspoň tieto informácie:

a)

objemy vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov vyjadrené v kWh, ktoré majú v úmysle z mechanizmu podporiť a profitovať z nich, z hľadiska štatistického pridelenia;

b)

orientačný maximálny rozpočet na kWh/kW, ktoré sú pripravené vyplatiť na účely svojej štatistickej výhody;

c)

maximálny plánovaný finančný príspevok v EUR do mechanizmu financovania za každý postup udeľovania grantov;

d)

preferenciu v prípade postupov udeľovania grantov, ktoré sú technologicky neutrálne, zamerané na viacero technológií, na konkrétnu technológiu, konkrétny projekt alebo konečné použitie, v súlade s kritériami stanovenými v článku 4 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001;

e)

požadovaný minimálny podiel štatistických výhod, ktoré sa medzi ne majú rozdeliť v súlade s článkom 27, a to prípadne podľa technológie;

f)

iné preferencie týkajúce sa ich finančného príspevku vrátane environmentálnych kritérií.

4.   Bez toho, aby bolo dotknuté nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (4), Komisia nezverejňuje žiadne informácie, ktoré poskytol členský štát v rámci vyjadrenia záujmu, s výnimkou prípadov, keď to príslušný členský štát výslovne povolil.

5.   Komisia zohľadňuje informácie hostiteľského a prispievajúceho členského štátu podľa tohto článku s cieľom skoncipovať výzvy na predkladanie návrhov, a najmä:

a)

ciele výzvy na predkladanie návrhov;

b)

formu grantov (investičná alebo prevádzková podpora);

c)

množstvo energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej počas obdobia podpory alebo kapacitu (kWh alebo kW), na základe ktorej sa rozhodne o udelení podpory;

d)

oprávnené technológie;

e)

maximálnu cenu;

f)

obmedzenie týkajúce sa lokality, geografické a regulačné obmedzenia a environmentálne kritériá;

g)

obdobie realizácie projektov;

h)

rozdelenie štatistických výhod medzi prispievajúce a hostiteľské členské štáty;

i)

kritériá udeľovania finančnej podpory.

6.   Komisia vypočíta maximálnu cenu uvedenú v odseku 5 tohto článku okrem iného na základe informácií poskytnutých členskými štátmi počas vyjadrenia záujmu, príslušných porovnávacích kritérií, ako sú výsledky minulých výziev, štúdií nákladov a v prípade potreby aj výsledkov modelovania. Pri výpočte sa zohľadnia merné náklady na energiu potrebnú pre technológiu výroby energie z obnoviteľných zdrojov, ktoré sa pravidelne upravujú.

7.   Komisia oznámi členským štátom svoj zámer uverejniť výzvu na predkladanie návrhov a predpokladané prvky uvedené v predchádzajúcich dvoch odsekoch pred zverejnením výzvy.

8.   Členské štáty sa k informáciám, ktoré Komisia oznámila podľa predchádzajúceho odseku, môžu vyjadriť. Po preskúmaní týchto pripomienok vzhľadom na ciele mechanizmu Komisia oznámi členským štátom konečné prvky uvedené v odsekoch 5 a 6.

Článok 8

Povinné záväzky hostiteľských členských štátov

1.   Hostiteľské členské štáty potvrdia Komisii svoj neodvolateľný a bezpodmienečný záväzok zúčastniť sa na mechanizme s cieľom umožniť zariadeniam nachádzajúcim sa na ich území získať podporu v rámci mechanizmu v súlade s vnútroštátnym regulačným režimom, a to do troch mesiacov od doručenia informácií uvedených v článku 7 ods. 8. Tento záväzok je povinný.

2.   Pokiaľ ide o požiadavky, ktoré musia projekty na ich území spĺňať, aby získali podporu v rámci mechanizmu, hostiteľské členské štáty poskytujú tieto informácie:

a)

maximálnu kapacitu na území hostiteľských členských štátov, ktorá je k dispozícii na projekty podporované z mechanizmu, v prípade potreby aj podľa technológie a roku;

b)

maximálne množstvo energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v rámci týchto projektov a prípadné obmedzenia týkajúce sa lokality;

c)

vnútroštátny režim vzťahujúci sa na realizátorov projektov, s ohľadom na podporované sieťové náklady;

d)

ďalšie relevantné prvky.

3.   Pri koncipovaní postupu udeľovania grantov zohľadní Komisia informácie získané podľa odseku 2 tohto článku.

4.   Hostiteľský členský štát potvrdzujúci svoj záväzok poskytne Komisii potrebnú administratívnu pomoc na vykonávanie mechanizmu, najmä na účely nahlasovania množstva energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v rámci projektov na území tohto hostiteľského členského štátu, ktorým sa poskytuje nesplatná podpora z mechanizmu.

5.   Ustanovenia tohto článku sa vzťahujú na tretie krajiny, ktoré sa zúčastňujú na mechanizme, a sú hostiteľskými krajinami projektov.

Článok 9

Oznamovanie maximálnych cien Komisiou

Na základe povinných záväzkov hostiteľských členských štátov a s použitím prístupu uvedeného v článku 7 ods. 6 Komisia určí a zúčastneným členským štátom oznámi maximálnu cenu a maximálny dostupný rozpočet v EUR pre každú výzvu na predkladanie návrhov, ako aj informácie o možnostiach pre členský štát v prípade, že výsledok výzvy na predkladanie návrhov je pod úrovňou maximálnej ceny.

Článok 10

Povinné záväzky prispievajúcich členských štátov

Prispievajúce členské štáty potvrdia Komisii svoj neodvolateľný a bezpodmienečný záväzok poskytovať platby do mechanizmu v súvislosti s jednou alebo viacerými výzvami na predkladanie návrhov do troch mesiacov od doručenia oznámenia o maximálnych cenách uvedeného v článku 9. Záväzok prispievajúceho členského štátu je povinný a v súvislosti s príspevkami do mechanizmu zahŕňa aspoň tieto prvky:

a)

objem finančného príspevku členského štátu (v EUR) na postup udeľovania grantov alebo výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, ktorú členský štát podporí a bude využívať z hľadiska štatistického pridelenia, vyjadrenú v kW alebo kWh, podľa konečnej maximálnej ceny, v kombinácii s maximálnym dostupným rozpočtom v EUR;

b)

načasovanie platieb;

c)

údaj o tom, či sa platba vykonáva podľa článku 33 ods. 1 alebo ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999;

d)

rozdelenie štatistických výhod medzi prispievajúce a hostiteľské členské štáty.

Článok 11

Výzva na predkladanie návrhov

1.   Na základe povinných záväzkov hostiteľských členských štátov a prípadne tretích krajín a povinných záväzkov prispievajúcich členských štátov Komisia včas zverejní výzvu alebo výzvy na predkladanie návrhov. Komisia môže súčasne uverejniť viacero výziev alebo v rámci jednej výzvy realizovať viacero postupov udeľovania grantov. Komisia sa takisto môže rozhodnúť, že neuverejní výzvu na predkladanie návrhov, ak záujem vyjadrený prispievajúcimi členskými štátmi a/alebo hostiteľskými členskými štátmi predstavuje objemy, ktoré sú na úspešnú realizáciu výzvy príliš nízke, alebo ak by súvisiace transakčné náklady boli nadmerné, čo sa posúdi pre každú konkrétnu výzvu na predkladanie návrhov.

2.   Výzva na predkladanie návrhov sa uverejní po tom, ako sa platby členských štátov prevedú do rozpočtu Únie.

Článok 12

Postup vyhodnotenia

1.   Po overení kritérií oprávnenosti Komisia vyhodnotí predložené návrhy v súlade s postupom stanoveným v článku 200 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

2.   Granty sa udeľujú najskôr tej žiadosti, ktorá ponúka najnižšiu cenu, a následne v poradí od najnižšej po najvyššiu cenu, s výnimkou prípadov, keď sa uplatňujú iné kritériá udeľovania podľa článku 21.

Článok 13

Neúspešný postup udeľovania grantov

Ak po platbe prispievajúceho členského štátu do mechanizmu sa postup udeľovania nedokončí okrem iného v dôsledku situácie, keď žiadni z vhodných uchádzačov nezareagujú na výzvu na predloženie návrhov, Komisia ponúkne prispievajúcemu členskému štátu možnosť buď získať naspäť sumu, ktorou prispel, alebo ponechať príspevok v mechanizme, aby sa použil v novej výzve na predkladanie návrhov, v prípade ktorej bude musieť členský štát potvrdiť svoj záväzok podľa článku 10.

Článok 14

Nevykonanie projektu jeho realizátorom

1.   Ak realizátor projektu nezrealizuje svoj projekt v súlade s výzvou na predkladanie návrhov a s príslušnou dohodou o grante, uplatňujú sa príslušné ustanovenia upravujúce pozastavenie, ukončenie a zníženie v nariadení (EÚ, Euratom) 2018/1046.

2.   Ak podľa odseku 1 projekt neprináša očakávanú výrobnú kapacitu ani očakávaný objem vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov, členským štátom sa pridelia štatistické výhody na základe skutočne poskytnutej kapacity alebo skutočne vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov. V takom prípade sa zúčastnené členské štáty považujú za také, ktoré prijali dodatočné opatrenia v súlade s článkom 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999, pokiaľ ide o množstvo energie vypočítané Komisiou na základe očakávanej výrobnej kapacity, finančného príspevku zaplateného daným členským štátom a maximálnych cien platných pre ponuku, na ktorej sa tento členský štát zaviazal zúčastniť, za obdobie, počas ktorého by projekt priniesol štatistické výhody podľa článku 27 ods. 2.

ODDIEL II

Koncepcia postupu udeľovania grantov

Článok 15

Zásady postupu udeľovania grantov

1.   Granty sa prideľujú prostredníctvom výziev na predkladanie návrhov a následného postupu udeľovania grantov.

2.   Ak členský štát prispieva do mechanizmu prostredníctvom dobrovoľnej finančnej platby podľa článku 32 ods. 3 nariadenia (EÚ) 2018/1999, takýto príspevok sa môže prideliť len na projekty vybrané v súvislosti s postupom udeľovania, ktorého jediným kritériom udelenia je najnižšia cena.

3.   Ak členský štát prispieva do mechanizmu prostredníctvom dodatočnej platby v súlade s článkom 33 ods. 2 nariadenia (EÚ) 2018/1999, takýto príspevok sa môže prideliť na spoločné projekty, spoločné projekty s tretími krajinami, spoločné systémy podpory, projekty malého rozsahu alebo projekty využívajúce inovačné technológie, projekty v najvzdialenejších regiónoch a na izolovaných alebo malých ostrovoch, vypracúvanie projektov na integráciu obnoviteľných zdrojov energie do energetického systému alebo na iné projekty, ktoré prispievajú k podpornému rámcu podľa článku 3 ods. 5 smernice 2018/2001.

4.   Koncepcia postupu udeľovania musí byť v súlade s týmito zásadami:

a)

zabezpečiť konkurenciu medzi žiadosťami o grant s cieľom dosiahnuť nákladovo efektívne využívanie energie z obnoviteľných zdrojov;

b)

zmierniť finančné riziko pre žiadateľov v rámci rôznych postupov udeľovania grantov;

c)

obmedziť transakčné náklady pre žiadateľov a prispievajúce členské štáty.

Článok 16

Rozsah pôsobnosti postupu udeľovania grantov

1.   Udelenie podpory vo forme grantov sa vykonáva v súlade s kritériami stanovenými v článku 4 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001 prostredníctvom postupov udeľovania grantov, ktoré môžu mať rôzny rozsah pôsobnosti, a to takto:

a)

posúdi sa uskutočniteľnosť postupov udeľovania grantov, ktoré sú technologicky neutrálne a v ktorých sú všetky technológie podľa smernice (EÚ) 2018/2001 oprávnené;

b)

prípadne sa zváži použitie postupov udeľovania grantov, ktoré sa zameriavajú na viacero technológií a v ktorých sú na vzájomnú konkurenciu oprávnené podľa smernice (EÚ) 2018/2001 len konkrétne technológie;

c)

postupy udeľovania grantov, ktoré sa zameriavajú na konkrétne technológie a v ktorých je oprávnená jedna špecifická technológia vymedzená v smernici (EÚ) 2018/2001;

d)

postupy udeľovania grantov, ktoré sa zameriavajú na konkrétne projekty, v ktorých navrhovatelia projektov súťažia o vypracovanie vopred určeného projektu, ktorý môže zahŕňať obmedzenia na konkrétnu technológiu a/alebo na konkrétne miesto, ktoré vopred určí hostiteľský členský štát;

e)

postupy udeľovania grantov, ktoré sa zameriavajú na konečné použitie, v ktorých sú oprávnené iba projekty zamerané na konkrétne konečné použitie, napríklad na vykurovanie a chladenie alebo dopravu.

2.   O rozsahu pôsobnosti postupu udeľovania grantov rozhodne Komisia, pričom zohľadní preferencie vyjadrené prispievajúcimi a hostiteľskými členskými štátmi, rozvoj trhu s energiou z obnoviteľných zdrojov v Únii a ďalšie relevantné okolnosti.

3.   Postupy udeľovania grantov uvedené v odseku 1 tohto článku môžu byť otvorené pre projekty v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v celom odvetví elektrickej energie, vykurovania a chladenia a dopravy s cieľom preskúmať potenciál nákladovej efektívnosti a podporiť zbližovanie a spoluprácu.

Článok 17

Forma a prideľovanie grantov

1.   Mechanizmus prideľuje granty na:

a)

investičnú podporu poskytovanú na zvýšenie kapacity výroby energie z obnoviteľných zdrojov;

b)

prevádzkovú podporu poskytovanú na stimulovanie prevádzky zariadení na výrobu energie z obnoviteľných zdrojov poskytovaním prémií, tak pevných, ako aj pohyblivých, nad rámec trhových príjmov.

2.   O forme podpory pre schválené projekty rozhodne Komisia, pričom zohľadní preferencie vyjadrené prispievajúcimi a hostiteľskými členskými štátmi, rozvoj trhu s energiou z obnoviteľných zdrojov v Únii a ďalšie relevantné okolnosti.

Článok 18

Investičná podpora

Ak sa v rámci mechanizmu poskytuje investičná podpora, forma podpory, jej vyplácanie a ďalšie osobitné pravidlá sa stanovia v príslušnej výzve alebo výzvach na predkladanie návrhov.

Článok 19

Prevádzková podpora

Ak mechanizmus poskytuje prevádzkovú podporu, môže mať formu pevnej alebo pohyblivej prémie. Jej vyplatenie a ďalšie osobitné pravidlá sa stanovia v príslušnej výzve alebo výzvach na predkladanie návrhov.

Článok 20

Kritériá oprávnenosti a výberu

Kritériá oprávnenosti a výberu sa stanovujú vo výzve na predkladanie návrhov so zreteľom na ciele akcie a v súlade s článkom 197 a 198 nariadenia (EÚ, Euratom) 2018/1046.

Článok 21

Kritériá udeľovania

1.   Kritériá udeľovania sa stanovujú vo výzve na predkladanie návrhov a sú v súlade s článkom 15 ods. 2, pokiaľ ide o funkciu odstraňovania rozdielov, a s článkom 3 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001, pokiaľ ide o podpornú funkciu.

2.   Pokiaľ ide o podpornú funkciu, kritériá udeľovania v maximálnej možnej miere zohľadňujú vyjadrené preferencie členských štátov, najmä pokiaľ ide o environmentálne kritériá.

3.   V prípade demonštračných projektov, ktoré predstavujú významnú inováciu, sa môžu vo výzve na predkladanie návrhov stanoviť osobitné kritériá udeľovania, a to najmä pokiaľ ide o žiadosti v rámci postupu udeľovania grantov, ktoré sú zamerané na konkrétne technológie alebo konkrétne projekty.

Článok 22

Predmet a objem, na ktoré sa vzťahuje udeľovanie

1.   Predmet a objem, na ktoré sa vzťahuje udeľovanie v rámci postupu udeľovania grantov, sa môžu vymedziť v kW v prípade inštalovaného výkonu alebo v kWh v prípade výroby energie. Prípadne sa objem môže vymedziť z hľadiska rozpočtu v EUR a môžu sa udeliť výrobné kapacity alebo vyrobená energia, až pokiaľ sa rozpočet nevyčerpá.

2.   Ak je postup udeľovania grantu vymedzený z hľadiska kapacity alebo vyrobenej energie z obnoviteľných zdrojov, stanoví sa cieľový objem a podpora sa udelí projektom s najlepším hodnotením podľa príslušných kritérií udeľovania, až pokiaľ sa nedosiahne cieľový objem.

3.   Ak je postup udeľovania grantu vymedzený z hľadiska rozpočtu, stanoví sa maximálna výška rozpočtu, ktorá sa pridelí na projekty s najlepším hodnotením podľa príslušných kritérií udeľovania, až pokiaľ sa tento rozpočet nevyčerpá.

4.   Objemy súťažného postupu udeľovania grantu sa vymedzia v predstihu pred týmto postupom a počas jeho vykonávania sa neupravujú.

Článok 23

Obdobia vykonávania

1.   Obdobia vykonávania sú určené podľa konkrétnych technológií a zohľadňujú realistické obdobia realizácie projektu pre každú technológiu, pričom sa od uchádzačov zároveň vyžaduje, aby v prípravnej fáze vyvinuli značné úsilie.

2.   Odchylne od odseku 1, v postupoch udeľovania, ktoré sú technologicky neutrálne alebo postupoch udeľovania, ktoré sa zameriavajú na viacero technológií, môžu byť obdobia vykonávania jednotné pre všetky technológie s cieľom vybrať projekty a technológie s najkratším časom dodania bez diskriminácie určitých technológií, ktoré si vyžadujú dlhšie obdobia vykonávania.

3.   Obdobia vykonávania sú jednotné vo všetkých členských štátoch, pokiaľ Komisia na základe odôvodnených výnimiek, ako napríklad na zmiernenie systematických nevýhod pri projektoch v konkrétnej krajine, nedospeje k záveru, že vhodné sú obdobia vykonávania stanovené pre jednotlivé krajiny.

KAPITOLA III

Koordinácia podpory

Článok 24

Kombinované financovanie a koordinácia podpory medzi finančným mechanizmom a ďalšími nástrojmi Únie alebo vnútroštátnymi nástrojmi

1.   Projekty sa môžu financovať prostredníctvom kombinovaného financovania z mechanizmu a z iných únijných alebo vnútroštátnych, verejných alebo súkromných programov a/alebo nástrojov, pokiaľ sú tieto vnútroštátne verejné mechanizmy v súlade s právnymi predpismi o štátnej pomoci a rovnaké náklady sa z rozpočtu Únie nefinancujú dvakrát.

2.   Na účely odseku 1:

a)

mechanizmus môže koordinovať svoje pracovné programy a postup udeľovania grantov vrátane harmonogramu a procesu podávania žiadostí a monitorovania s pracovnými programami iných fondov Únie alebo vnútroštátnych fondov;

b)

kombinácia podpory z mechanizmu a z iných nástrojov alebo programov Únie nesmie prekročiť celkové náklady na projekt;

c)

projekt nesmie kombinovať financovanie z mechanizmu s financovaním z režimov podpory poskytovaných členskými štátmi, ktoré by financovali tie isté dodatočné jednotky;

d)

súčet splatnej a nesplatnej podpory pre daný projekt podľa článku 5 ods. 2, či už únijnej alebo vnútroštátnej, verejnej alebo súkromnej, nesmie presiahnuť celkové náklady projektu;

e)

splatná podpora z nástrojov alebo programov Únie na daný projekt sa nepoužije na predbežné financovanie grantu z mechanizmu na ten istý projekt;

f)

grant z mechanizmu na daný projekt sa nepoužije na úhradu splatnej podpory z nástrojov alebo programov Únie na ten istý projekt.

KAPITOLA IV

Platby členských štátov do mechanizmu a prideľovanie štatistických výhod

Článok 25

Platby prispievajúcich členských štátov

Na základe povinného záväzku prispievajúcich členských štátov podľa článku 10 vydá Komisia prispievajúcemu členskému štátu oznámenie o dlhu. Členský štát prevedie platbu na účet uvedený v oznámení o dlhu v lehote uvedenej v danom oznámení.

Článok 26

Prideľovanie štatistických výhod členským štátom

1.   Energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v rámci projektov, ktoré dostávajú podporu z grantov financovaných výlučne členskými štátmi prostredníctvom mechanizmu, má za následok pridelenie štatistických výhod zúčastneným členským štátom v súlade s článkom 7 smernice (EÚ) 2018/2001 a v súlade s podmienkami stanovenými vo výzve na predkladanie návrhov.

2.   Energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v rámci projektov, ktoré dostávajú podporu z grantov financovaných prostredníctvom mechanizmu výlučne finančnými prostriedkami pochádzajúcimi z finančných zdrojov Únie alebo zo súkromných príspevkov, sa štatisticky nepridelí jednotlivým členským štátom, ale započítava sa do záväzného cieľa Únie podľa článku 3 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/2001.

3.   Hostiteľské členské štáty získajú časť štatistických výhod z energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v rámci projektov, ktoré sa nachádzajú na ich území, a získajú podporu z grantov financovaných z iných zdrojov, ako sú príspevky členských štátov v rámci podpornej funkcie tohto mechanizmu. Rozdelenie štatistických výhod hostiteľským členským štátom sa vymedzuje v súlade s článkom 27.

4.   Finančné prostriedky Únie alebo súkromné príspevky, ktorých výsledkom je vyrobená energia, ktorá sa započítava do záväzného cieľa Únie podľa článku 3 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/2001, sa započítavajú oddelene od spoločného príspevku členských štátov.

5.   Energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v rámci projektov, ktoré dostávajú podporu z grantov prostredníctvom mechanizmu financovaného z prostriedkov pochádzajúcich z platieb členských štátov na jednej strane a finančných zdrojov Únie alebo súkromných príspevkov na strane druhej, vytvára pre prispievajúce členské štáty štatistické výhody do výšky podielu financovaného z platieb členských štátov a podľa podmienok stanovených vo výzve na predkladanie návrhov, pokiaľ ide o rozdelenie štatistických výhod medzi prispievajúce a hostiteľské členské štáty. Pokiaľ ide o štatistické výhody pre hostiteľské členské štáty, uplatňuje sa odsek 3.

Článok 27

Rozdelenie štatistických výhod medzi prispievajúce a hostiteľské členské štáty.

1.   Energia z obnoviteľných zdrojov pridelená prispievajúcim členským štátom a hostiteľským členským štátom je energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v zariadeniach, ktoré boli podporené v rámci osobitnej výzvy na predkladanie návrhov, na ktorej sa podieľali členské štáty.

2.   Energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v zariadeniach, ktoré tento mechanizmus podporuje, vytvára štatistické výhody pre prispievajúce členské štáty počas obdobia vykonávania vymedzeného vo výzvach na predkladanie návrhov a oznámeného členským štátom podľa článku 7 ods. 7 a 8, vypočítaného na základe očakávanej odpisovanej alebo ekonomickej životnosti podporovanej technológie. Po uplynutí tohto obdobia zostanú všetky štatistické výhody hostiteľskému členskému štátu.

3.   S výhradou odseku 2 sa energia z obnoviteľných zdrojov vyrobená v zariadeniach, ktoré tento mechanizmus podporuje, štatisticky pridelí podľa smernice (EÚ) 2018/2001 a rozdelí sa takto:

a)

80 % prispievajúcim členským štátom;

b)

20 % hostiteľským členským štátom.

4.   Komisia môže navrhnúť odchýliť sa od rozdelenia uvedeného v odseku 2 tohto článku a prideliť energiu prispievajúcemu a hostiteľskému členskému štátu v rozsahu od 50 % do 100 % v prípade prispievajúceho členského štátu a od 0 % do 50 % v prípade hostiteľského členského štátu, ak celkové prideľovanie pre prispievajúce a hostiteľské členské štáty dosiahne 100 %. Navrhované rozdelenie sa uplatňuje na danú výzvu na predloženie návrhov a je založené na týchto kritériách:

a)

pravdepodobnosť, že táto výzva vzbudí u prispievajúcich a hostiteľských členských štátov vyvážený záujem s cieľom zabezpečiť účinnú hospodársku súťaž vo výzve na predkladanie návrhov;

b)

pravdepodobnosť, že na základe výzvy sa z mechanizmu nevyplatí žiadna alebo sa vyplatí len malá podpora;

c)

potenciálne náklady vrátane nákladov na integráciu systému, ktoré môžu hostiteľským členským štátom vzniknúť.

5.   Komisia informuje členské štáty o pridelení, ktoré zamýšľa zahrnúť do výzvy na predkladanie návrhov podľa článku 7 ods. 7 a 8.

6.   V prípade energie z obnoviteľných zdrojov vyrobenej v zariadeniach s podporou mechanizmu, ktoré sa nachádzajú v tretích krajinách zúčastňujúcich sa na mechanizme, sa 100 % štatistických výhod rozdelí prispievajúcim členským štátom v súlade s článkom 11 smernice (EÚ) 2018/2001.

Článok 28

Podávanie správ o výrobe energie a výpočet štatistických výhod uskutočnený Komisiou

1.   Hostiteľské členské štáty a tretie krajiny zúčastňujúce sa na mechanizme, ktoré sú hostiteľskými krajinami projektov, predkladajú Komisii dostupné údaje o výrobe energie v danom roku v rámci projektov financovaných z mechanizmu dvakrát do roka – do 1. januára a do 1. júla roku nasledujúceho po roku výroby.

2.   Skutočné štatistické výhody, ktoré sa majú prideliť zúčastneným členským štátom, každý rok vypočíta Komisia a oznámi ich zúčastneným členským štátom do 1. októbra roku nasledujúceho po roku výroby a zúčastnené členské štáty ich nahlásia v súlade s ustanoveniami smernice (EÚ) 2018/2001. Celkové pridelené štatistické výhody zodpovedajú skutočnej vyrobenej energii v súlade s údajmi a trhovými hodnotami, ktoré oznámili členské štáty.

KAPITOLA V

Záverečné ustanovenia

Článok 29

Hodnotenie

1.   Komisia vykoná hodnotenie fungovania mechanizmu v rámci preskúmania podľa článku 45 nariadenia (EÚ) 2018/1999.

2.   Hodnotenie sa zameria na posúdenie synergií medzi mechanizmom a ostatnými príslušnými programami Únie, na účinnosť mechanizmu pri prispievaní k cieľom stanoveným v článku 3 ods. 5 smernice (EÚ) 2018/2001, v článku 32 ods. 3 písm. d), článku 32 ods. 4 a článku 33 nariadenia (EÚ) 2018/1999, na účinnosť poskytovania splatných foriem podpory z mechanizmu na projekty a účinnosť kombinovania splatných a nesplatných foriem podpory prostredníctvom operácií kombinovaného financovania v rámci nástroja Únie na podporu investícií.

3.   Na základe výsledkov hodnotení uvedených v odseku 1 Komisia v prípade potreby predloží návrhy s cieľom zabezpečiť, aby mechanizmus napredoval pri dosahovaní cieľov uvedených v odseku 2.

4.   Komisia predloží výsledky hodnotení vykonaných podľa odsekov 1 a 2 Výboru pre energetickú úniu a zverejní ich.

Článok 30

Podávanie správ

1.   Komisia do 31. októbra každého roka predkladá Výboru pre energetickú úniu správu o fungovaní mechanizmu a o jeho príspevku k záväznému cieľu Únie v oblasti energie z obnoviteľných zdrojov v roku 2030 a k cieľom Európskej zelenej dohody. Táto správa sa zverejní.

2.   Komisia každý rok do 31. októbra predloží Výboru pre energetickú úniu a Európskemu parlamentu správu o využívaní vonkajších pripísaných príjmov od členských štátov a finančných prostriedkov Únie získaných z mechanizmu, o výške podpory, ktorá bola pridelená v predchádzajúcom roku, a o zostávajúcich neviazaných finančných prostriedkoch v rámci mechanizmu.

Článok 31

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 15. septembra 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 1.

(2)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/2001 z 11. decembra 2018 o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov (Ú. v. EÚ L 328, 21.12.2018, s. 82).

(3)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ, Euratom) 2018/1046 z 18. júla 2018 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Únie, o zmene nariadení (EÚ) č. 1296/2013, (EÚ) č. 1301/2013, (EÚ) č. 1303/2013, (EÚ) č. 1304/2013, (EÚ) č. 1309/2013, (EÚ) č. 1316/2013, (EÚ) č. 223/2014, (EÚ) č. 283/2014 a rozhodnutia č. 541/2014/EÚ a o zrušení nariadenia (EÚ, Euratom) č. 966/2012 (Ú. v. EÚ L 193, 30.7.2018, s. 1).

(4)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43).