1.7.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 208/48


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2020/911

z 30. júna 2020,

ktorým sa špecifikujú vlastnosti bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom podľa článku 57 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1972, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2018/1972 z 11. decembra 2018, ktorou sa stanovuje európsky kódex elektronických komunikácií (1), a najmä na jej článok 57 ods. 2,

keďže:

(1)

Ako sa uznáva v smernici (EÚ) 2018/1972, keďže bezdrôtový prístupový bod s malým dosahom a nízkym výkonom má pravdepodobne pozitívny vplyv na využívanie rádiového spektra a na vývoj bezdrôtovej komunikácie v Únii, zavádzanie bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom by sa malo uľahčiť prostredníctvom režimu zavádzania bez povinnosti získať povolenie.

(2)

Bezdrôtový prístupový bod s malým dosahom pozostáva z rôznych prvkov ako jednotka na spracovanie signálu, anténový systém, káblové spoje a kryt. V niektorých prípadoch by sa anténové systémy alebo ich časti mohli inštalovať oddelene od ostatných prvkov bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom a pripojiť jedným alebo viacerými vyhradenými káblami. Môže ísť o prípad distribuovaných anténových systémov alebo distribuovaného rádiového systému, ktorý používajú jeden alebo viacerí prevádzkovatelia. Bezdrôtový prístupový bod s malým dosahom môže byť projektovaný tak, aby ho mohli používať dvaja alebo viacerí užívatelia spektra.

(3)

S cieľom zabezpečiť prijatie zo strany verejnosti a udržateľné zavádzanie by bezdrôtové prístupové body s malým dosahom, na ktoré sa vzťahuje článok 57 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/1972, mali mať minimálny vizuálny vplyv. Preto by nemali byť viditeľné alebo by mali byť na svojej podpornej konštrukcii namontované tak, aby vizuálne nerušili. Ich prevádzka by takisto mala zabezpečiť vysokú úroveň ochrany verejného zdravia, ako sa stanovuje v odporúčaní Rady 1999/519/ES (2) o obmedzení vystavenia širokej verejnosti elektromagnetickým poliam (EMP).

(4)

V smernici Európskeho parlamentu a Rady 2014/53/EÚ (3) o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania rádiových zariadení na trhu sa stanovuje, že rádiové zariadenia vrátane bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom musia byť skonštruované tak, aby sa zabezpečila ochrana zdravia a bezpečnosti osôb.

(5)

Mali by sa preto vymedziť fyzické a technické charakteristiky bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom, na ktoré sa vzťahuje článok 57 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/1972, pokiaľ ide o maximálny objem, obmedzenie hmotnosti a maximálny vysielací výkon pre pripojenie užívateľov. Výber maximálneho objemu na obmedzenie vizuálneho vplyvu bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom by mal umožňovať flexibilitu pri návrhu a umožniť prispôsobenie fyzickým a technickým charakteristikám podpornej konštrukcie.

(6)

Štúdia vypracovaná pre Komisiu „Režim jednoduchého zavádzania bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom (4)“ preukazuje, že obmedzenie objemu na 20 litrov by malo stačiť na uloženie hlavných prvkov bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom, a zároveň zaistiť jeho nerušivý charakter. Tento maximálny objem by sa mal uplatňovať na každé zavádzanie bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom pre jedného alebo viacerých užívateľov spektra, ako aj na zavádzanie viacerých bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom na tej istej infraštruktúre, ako je napríklad stĺp osvetlenia, semafor, bilbord alebo autobusová zastávka, ktoré vzhľadom na svoje fyzikálne rozmery a/alebo hustý výskyt v danej oblasti pravdepodobne budú vizuálne narúšať vzhľad.

(7)

Bezdrôtové prístupové body s malým dosahom by mali spĺňať európsku harmonizovanú normu EN 62232:2017 (5) „Stanovenie intenzity vysokofrekvenčných polí, hustoty výkonu a špecifickej miery absorpcie (SAR) v okolí rádiokomunikačných základňových staníc na účely hodnotenia expozície osôb“, v ktorej sa stanovuje metodika inštalácie základňových staníc pri zohľadnení ich vysielacieho výkonu na účely hodnotenia expozície ľudí elektromagnetickým poliam (ďalej len „EMP“), v súlade s obmedzeniami stanovenými v odporúčaní 1999/519/ES.

(8)

Táto norma platí pre všetky typy základňových staníc, ktoré sa rozdeľujú na päť inštalačných tried zodpovedajúcich rôznym hraničným hodnotám ekvivalentov nesmerovo vyžiareného výkonu (EIRP), konkrétne niekoľko miliwattov (trieda E0), 2 watty (trieda E2), 10 wattov (trieda E10), 100 wattov (trieda E100) a nad 100 wattov (trieda E+). Vzhľadom na bezpečné vzdialenosti pri inštalácii, ktoré treba podľa danej normy dodržiavať, a keďže v smernici (EÚ) 2018/1972 sa stanovuje, že bezdrôtové prístupové body s malým dosahom by mali byť zariadenia s nízkym výkonom, by sa toto nariadenia malo vzťahovať iba na inštalačné triedy E0, E2 a E10. V tabuľke 2 ustanovenia 6.2.4 normy EN 62232:2017 sa vyžaduje, aby najnižšia vyžarujúca časť antény triedy E10 mala výšku aspoň 2,2 metra nad verejným chodníkom, aby sa medzi hlavnou anténou a telom osoby vysokej 2 metre zabezpečila vzdialenosť aspoň 20 cm (6).

(9)

Z estetických dôvodov by sa vo vnútorných priestoroch inštalácia bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom triedy E10, pri ktorých sa pravdepodobne využije maximálny objem 20 litrov, mala obmedziť na veľké vnútorné priestory s výškou stropu aspoň 4 metre, ako napríklad múzeá, štadióny, kongresové centrá, letiská, stanice metra, železničné stanice alebo nákupné strediská.

(10)

Hmotnosť a tvar bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom by nemali vyžadovať konštrukčné vystuženie použitej podpornej konštrukcie.

(11)

Ak by sa mali ďalšie príslušné normy, ktorých vypracovanie sa predpokladá, vzťahovať na bezdrôtové prístupové body s malým dosahom využívajúce aktívne anténové systémy, takéto prístupové body by v tomto štádiu nemali patriť do rozsahu pôsobnosti režimu zavádzania bez povinnosti získať povolenie.

(12)

Aby mohli príslušné orgány vykonávať dohľad a monitorovanie, najmä v prípade viacerých spoločne umiestnených anténových systémov, každý prevádzkovateľ, ktorý zaviedol bezdrôtové prístupové body s malým dosahom v súlade s charakteristikami stanovenými v tomto nariadení, by mal príslušnému orgánu včas predložiť oznámenie o inštalácii a umiestnení týchto prístupových bodov.

(13)

Týmto nariadením nie sú dotknuté právomoci členských štátov určiť súhrnné úrovne merania EMP, ktoré sú výsledkom spoločného umiestnenia alebo zoskupenia v miestnej oblasti bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom, na ktoré sa vzťahuje článok 57 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/1972, a zabezpečiť ich súlad s uplatniteľnými súhrnnými hraničnými hodnotami expozície v súlade s právnymi predpismi Únie inými spôsobmi než individuálnymi povoleniami.

(14)

Vykonávanie tohto nariadenia by sa malo pravidelne monitorovať, aby sa v prípade potreby uľahčilo jeho preskúmanie, a to pri zohľadnení vnútroštátnej praxe a vývoja v oblasti normalizácie, najmä pokiaľ ide o začlenenie aktívnych anténových systémov.

(15)

Týmto nariadením nie sú dotknuté vnútroštátne opatrenia týkajúce sa bezpečnosti, zásobovania a rešpektovania súkromného majetku vrátane práva vlastníkov rozhodovať o využívaní svojho majetku.

(16)

Týmto nariadením nie je dotknuté uplatňovanie menej reštriktívnych režimov zavádzania bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom na vnútroštátnej úrovni, aby sa uľahčilo dosiahnutie zodpovedajúcej hustoty a nízkeho vizuálneho vplyvu pri zavádzaní bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom.

(17)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Komunikačného výboru,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Týmto nariadením sa stanovujú fyzikálne a technické charakteristiky bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom uvedených v článku 57 ods. 1 smernice (EÚ) 2018/1972.

Toto nariadenie sa nevzťahuje na bezdrôtové prístupové body s malým dosahom s aktívnym anténovým systémom.

Článok 2

Na účely tohto nariadenia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„ekvivalent nesmerovo vyžiareného výkonu“ je súčin výkonu dodávaného do antény a zisku antény v danom smere v pomere k izotropnej anténe;

2.

„anténový systém“ je hardvérová časť bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom, ktorá vyžaruje rádiofrekvenčnú energiu na účely poskytovania bezdrôtového pripojenia koncovým používateľom;

3.

„aktívny anténový systém“ (AAS) je anténový systém bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom, kde sa amplitúda a/alebo fáza medzi prvkami antény nepretržite upravujú, výsledkom čoho je vyžarovací diagram antény, ktorý sa mení v závislosti od krátkodobých zmien v rádiovom prostredí. Nepatrí sem dlhodobé tvarovanie lúčov, ako napríklad pevný elektrický náklon. Aktívny anténový systém v bezdrôtovom prístupovom bode s malým dosahom je integrovaný ako súčasť bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom;

4.

„vnútorné priestory“ sú akékoľvek priestory vrátane dopravných prostriedkov, ktorých strop alebo strecha či akákoľvek pevná alebo pohyblivá konštrukcia dokážu zakryť celé takéto priestory, a s výnimkou dverí, okien a chodieb sú celkom ohraničené múrmi alebo stenami bez ohľadu na typ materiálu použitého na strechu, múr alebo steny a bez ohľadu na to, či ide o trvalú alebo dočasnú konštrukciu;

5.

„vonkajšie priestory“ sú akékoľvek priestory, ktoré nie sú vnútorné.

Článok 3

1.   Bezdrôtové prístupové body s malým dosahom uvedené v článku 57 ods. 1 druhom pododseku smernice (EÚ) 2018/1972 musia byť plne a bezpečne integrované do ich podpornej konštrukcie, a teda nesmú byť viditeľné pre širokú verejnosť, alebo musia spĺňať podmienky stanovené v bode A prílohy k tomuto nariadeniu a musia spĺňať požiadavky európskej normy stanovené v bode B prílohy k tomuto nariadeniu.

2.   Odsekom 1 nie sú dotknuté právomoci členských štátov určiť súhrnné úrovne merania EMP, ktoré sú výsledkom spoločného umiestnenia alebo zoskupenia v miestnej oblasti bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom, a zabezpečiť súlad s platnými hraničnými hodnotami expozície EMP v súlade s právnymi predpismi Únie inými spôsobmi než individuálnymi povoleniami.

3.   Prevádzkovatelia, ktorí zaviedli bezdrôtové prístupové body s malým dosahom spĺňajúce charakteristiky stanovené v odseku 1, musia príslušným orgánom včas oznámiť inštaláciu a umiestnenie týchto prístupových bodov.

Článok 4

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 21. decembra 2020.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 30. júna 2020

Za Komisiu

predsedníčka

Ursula VON DER LEYEN


(1)  Ú. v. EÚ L 321, 17.12.2018, s. 36.

(2)  Odporúčanie Rady 1999/519/ES z 12. júla 1999 o obmedzení vystavenia širokej verejnosti elektromagnetickým poliam (0 Hz až 300 GHz) (Ú. v. ES L 199, 30.7.1999, s. 59).

(3)  Smernica Európskeho parlamentu a Rady 2014/53/EÚ zo 16. apríla 2014 o harmonizácii právnych predpisov členských štátov týkajúcich sa sprístupňovania rádiových zariadení na trhu, ktorou sa zrušuje smernica 1999/5/ES (Ú. v. EÚ L 153, 22.5.2014, s. 62).

(4)  Smart 2018/0017, https://op.europa.eu/en/publication-detail/-/publication/463e2d3d-1d8f-11ea-95ab-01aa75ed71a1/language-en/format-PDF/source-112125706.

(5)  Vzťahuje sa na frekvenčný rozsah 110 MHz – 100 GHz.

(6)  Príloha C.4 k norme EN 62232:2017.


PRÍLOHA

A.   Podmienky uvedené v článku 3 ods. 1

1.

Celkový objem viditeľnej časti bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom pre jedného alebo viacerých používateľov spektra nesmie presiahnuť 20 litrov.

2.

Celkový objem viditeľných častí viacerých oddelených bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom maloplošného bodu infraštruktúry, ako je napríklad stĺp osvetlenia, semafor, bilbord alebo autobusová zastávka, nesmie presiahnuť 20 litrov.

3.

Ak sa anténový systém a iné prvky bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom, ako napríklad rádiofrekvenčná jednotka, digitálny procesor, jednotka na ukladanie dát, chladiaci systém, zdroj napájania, káblové spoje, medziuzlové prvky alebo prvky na uzemňovanie a upevnenie, inštalujú oddelene, žiadna ich časť presahujúca 20 litrov nesmie byť viditeľná.

4.

Bezdrôtový prístupový bod s malým dosahom musí spĺňať vizuálne charakteristiky, ktoré zabezpečujú vizuálnu konzistentnosť s podpornou konštrukciou, musí mať primeranú veľkosť vzhľadom na celkovú veľkosť podpornej konštrukcie, vhodný tvar, neutrálne farby a skryté káble, a spolu s ostatnými bezdrôtovými prístupovými bodmi s malým dosahom, ktoré sú už nainštalované v priľahlých miestach, nesmie pôsobiť nadmerne rušivo.

5.

Hmotnosť a tvar bezdrôtového prístupového bodu s malým dosahom si nesmú vyžadovať konštrukčné vystuženie podpornej konštrukcie.

B.   Požiadavky európskej normy uvedenej v článku 3 ods. 1

1.

Zavádzanie musí byť v súlade s inštalačnými triedami E0, E2 a E10 uvedenými v tabuľke 2 ustanovenia 6.2.4 európskej normy EN 62232:2017 „Stanovenie intenzity vysokofrekvenčných polí, hustoty výkonu a špecifickej miery absorpcie (SAR) v okolí rádiokomunikačných základňových staníc na účely hodnotenia expozície osôb“.

2.

Bezdrôtový prístupový bod s malým dosahom, ktorý patrí do inštalačnej triedy E10, sa môže používať iba vo vonkajších priestoroch alebo vo vnútorných priestoroch s výškou stropu najmenej 4 metre.

3.

V prípade viacerých spoločne umiestnených anténových systémov (alebo ich častí) jedného alebo viacerých bezdrôtových prístupových bodov s malým dosahom sa kritériá týkajúce sa EIRP, na ktoré sa odkazuje v bode 1, vzťahujú na súčet EIRP všetkých spoločne umiestnených anténových systémov (alebo ich častí).