26.8.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 282/183


ODPORÚČANIE RADY

z 20. júla 2020,

ktoré sa týka národného programu reforiem Spojeného kráľovstva na rok 2020 a ktorým sa predkladá stanovisko Rady ku konvergenčnému programu Spojeného kráľovstva na rok 2020

(2020/C 282/28)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 121 ods. 2 a článok 148 ods. 4,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 1466/97 zo 7. júla 1997 o posilnení dohľadu nad stavmi rozpočtov a o dohľade nad hospodárskymi politikami a ich koordinácii (1), a najmä na jeho článok 9 ods. 2,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 1176/2011 zo 16. novembra 2011 o prevencii a náprave makroekonomických nerovnováh (2), a najmä na jeho článok 6 ods. 1,

so zreteľom na odporúčanie Európskej komisie,

so zreteľom na uznesenia Európskeho parlamentu,

so zreteľom na závery Európskej rady,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre zamestnanosť,

so zreteľom na stanovisko Hospodárskeho a finančného výboru,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre sociálnu ochranu,

so zreteľom na stanovisko Výboru pre hospodársku politiku,

keďže:

(1)

Komisia 17. decembra 2019 prijala ročnú stratégiu udržateľného rastu, čo znamenalo začiatok európskeho semestra pre koordináciu hospodárskych politík na rok 2020. Náležite pri tom zohľadnila Európsky pilier sociálnych práv, ktorý vyhlásili Európsky parlament, Rada a Komisia 17. novembra 2017. Komisia 17. decembra 2019 prijala na základe nariadenia (EÚ) č. 1176/2011 aj správu o mechanizme varovania, v ktorej Spojené kráľovstvo neurčila za jeden z členských štátov, vo vzťahu ku ktorým sa vykoná hĺbkové preskúmanie.

(2)

Po vystúpení Spojeného kráľovstva z Únie 31. januára 2020 a nadobudnutí platnosti Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z Európskej únie a z Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu (3) (ďalej len „dohoda o vystúpení“) vstúpilo Spojené kráľovstvo do prechodného obdobia, ktoré trvá do 31. decembra 2020. Toto obdobie možno predĺžiť najviac o jeden rok alebo dva roky na základe jediného rozhodnutia prijatého pred 1. júlom 2020 zo strany Únie a Spojeného kráľovstva v spoločnom výbore, ako sa stanovuje v dohode o vystúpení. Počas tohto obdobia sa na Spojené kráľovstvo a v Spojenom kráľovstve naďalej uplatňuje právo Únie vrátane právnych predpisov súvisiacich s európskym semestrom.

(3)

Správa o Spojenom kráľovstve na rok 2020 bola uverejnená 26. februára 2020. Posudzoval sa v nej pokrok, ktorý Spojené kráľovstvo dosiahlo pri plnení odporúčaní pre jednotlivé krajiny prijatých Radou 9. júla 2019 (4) (ďalej len „odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2019“), následné opatrenia v nadväznosti na odporúčania pre jednotlivé krajiny prijaté v predchádzajúcich rokoch, ako aj pokrok Spojeného kráľovstva pri dosahovaní jeho národných cieľov stratégie Európa 2020.

(4)

Svetová zdravotnícka organizácia 11. marca 2020 oficiálne vyhlásila šírenie ochorenia COVID-19 za globálnu pandémiu. Ide o závažné ohrozenie verejného zdravia, ktoré sa dotýka občanov, spoločností aj hospodárstiev. Vyvíja výrazný tlak na vnútroštátne systémy zdravotnej starostlivosti, narúša globálne dodávateľské reťazce, spôsobuje volatilitu na finančných trhoch, vyvoláva otrasy v oblasti spotrebiteľského dopytu a negatívne vplýva na rôzne odvetvia hospodárstva. Ohrozuje pracovné miesta a príjmy ľudí, ako aj podnikanie spoločností. Spôsobila zásadný hospodársky otras, ktorý má v Únii už teraz závažné dôsledky. Komisia 13. marca 2020 prijala oznámenie, v ktorom vyzvala na koordinovanú ekonomickú reakciu na krízu, pričom táto reakcia by mala zahŕňať všetkých aktérov na vnútroštátnej úrovni i na úrovni Únie.

(5)

Viaceré členské štáty vyhlásili núdzový stav alebo zaviedli núdzové opatrenia. Akékoľvek núdzové opatrenia by mali byť striktne primerané, nevyhnutné, časovo obmedzené a v súlade s európskymi a medzinárodnými normami. Mali by podliehať demokratickému dohľadu a nezávislému súdnemu preskúmaniu.

(6)

Komisia 20. marca 2020 prijala oznámenie o aktivácii všeobecnej únikovej doložky Paktu stability a rastu. Všeobecnou únikovou doložkou podľa článku 5 ods. 1, článku 6 ods. 3, článku 9 ods. 1 a článku 10 ods. 3 nariadenia (ES) č. 1466/97 a článku 3 ods. 5 a článku 5 ods. 2 nariadenia Rady (ES) č. 1467/97 (5) sa uľahčuje koordinácia rozpočtových politík v obdobiach prudkého hospodárskeho poklesu. Komisia vo svojom oznámení z 20. marca 2020 vyjadrila názor, že vzhľadom na očakávaný prudký hospodársky pokles v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 boli podmienky na aktiváciu všeobecnej únikovej doložky splnené, a požiadala Radu, aby tento záver schválila. Ministri financií členských štátov 23. marca 2020 vyjadrili súhlas s názorom Komisie. Zhodli sa na tom, že prudký hospodársky pokles si vyžaduje rozhodnú, ambicióznu a koordinovanú reakciu. Aktivácia všeobecnej únikovej doložky umožňuje dočasný odklon od postupu úprav smerom k dosiahnutiu strednodobého rozpočtového cieľa za predpokladu, že to neohrozí fiškálnu udržateľnosť v strednodobom horizonte. Čo sa týka nápravnej časti paktu, Rada sa môže na základe odporúčania Komisie tiež rozhodnúť, že prijme revidovanú fiškálnu trajektóriu. Všeobecnou únikovou doložkou sa nepozastavujú postupy Paktu stability a rastu. Členským štátom dovoľuje odchýliť sa od rozpočtových požiadaviek, ktoré by sa za bežných okolností uplatňovali, zatiaľ čo Komisii a Rade umožňuje uskutočniť potrebné opatrenia koordinácie politík v rámci paktu.

(7)

V záujme obmedzenia a kontroly šírenia pandémie ochorenia COVID-19, posilnenia odolnosti vnútroštátnych systémov zdravotnej starostlivosti, zmiernenia sociálno-ekonomických dôsledkov pandémie prostredníctvom podporných opatrení pre podniky a domácnosti, ako aj v záujme zabezpečenia primeraných zdravotných a bezpečnostných podmienok na pracovisku s cieľom obnoviť hospodársku činnosť treba ďalej konať. Únia by mala v plnej miere využiť rozličné nástroje, ktoré má k dispozícii, aby podporila úsilie členských štátov v týchto oblastiach. Členské štáty a Únia by zároveň mali spolupracovať na príprave opatrení, ktoré sú potrebné na návrat k normálnemu fungovaniu našich spoločností a hospodárstiev a k udržateľnému rastu, pričom tieto opatrenia by mali okrem iného zahŕňať zelenú a digitálnu transformáciu a mali by vychádzať z ponaučení z tejto krízy.

(8)

Kríza spôsobená ochorením COVID-19 preukázala flexibilitu vnútorného trhu pri prispôsobovaní sa mimoriadnym situáciám. Na to, aby bolo možné zabezpečiť rýchly a hladký prechod do fázy oživenia a zaistiť voľný pohyb tovaru, služieb a pracovníkov, by sa mimoriadne opatrenia, ktoré bránia normálnemu fungovaniu vnútorného trhu, mali odstrániť hneď ako stratia svoje opodstatnenie. Súčasná kríza poukázala na potrebu krízových plánov pripravenosti v sektore zdravotníctva. Medzi kľúčové prvky na vypracovanie širších krízových plánov pripravenosti patria zlepšené stratégie nákupov, diverzifikované dodávateľské reťazce a strategické rezervy základných potrieb.

(9)

Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie ochorenia COVID-19 sa vzhľadom na odlišné modely špecializácie v jednotlivých regiónoch Spojeného kráľovstva pravdepodobne prejavia nerovnomerne. Z toho vyplýva vysoké riziko ďalšieho prehlbovania regionálnych rozdielov v Spojenom kráľovstve. Súčasná situácia si vyžaduje cielenú politickú odozvu.

(10)

Spojené kráľovstvo predložilo 30. apríla 2020 svoj národný program reforiem na rok 2020 a 7. mája 2020 svoj konvergenčný program na rok 2020. S cieľom zohľadniť prepojenia medzi nimi sa obidva programy posudzovali súčasne.

(11)

Spojené kráľovstvo v súčasnosti podlieha preventívnej časti Paktu stability a rastu a vzťahuje sa naň dlhové pravidlo. Rada 13. júla 2018 odporučila Spojenému kráľovstvu, aby zabezpečilo, že nominálna miera rastu čistých primárnych verejných výdavkov (6) v rokoch 2019 – 2020 neprekročí 1,6 %, čo zodpovedá ročnej štrukturálnej úprave vo výške 0,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). V celkovom hodnotení Komisie sa potvrdilo riziko značnej odchýlky od odporúčaného postupu úprav smerom k dosiahnutiu strednodobého rozpočtového cieľa v rokoch 2019 – 2020, ako aj v rokoch 2018 – 2019 a 2019 – 2020 posudzovaných spolu. Výsledok rozpočtového hospodárenia za roky 2019 – 2020 bude k dispozícii na jeseň 2020.

(12)

Vláda vo svojom konvergenčnom programe na roky 2019 – 2020 plánuje zhoršenie celkového salda z deficitu vo výške 2,2 % HDP v rokoch 2019 – 2020 na deficit vo výške 2,5 % HDP v rokoch 2020 – 2021. Predpokladá sa, že deficit sa v rokoch 2021 – 2022 zvýši na 3,1 % HDP a v rokoch 2024 – 2025 klesne na 2,4 % HDP. Po tom, ako pomer verejného dlhu k HDP v rokoch 2019 – 2020 klesne na odhadovanú úroveň 83,2 % HDP, sa podľa konvergenčného programu na roky 2019 – 2020 očakáva, že v rokoch 2020 – 2021 sa zníži na úroveň 82,9 %. Zdá sa však, že makroekonomický scenár, z ktorého vychádzajú tieto rozpočtové prognózy, už nie je realistický, keďže sa v ňom nezohľadňuje hospodársky dosah pandémie COVID-19. V prognózach z programu sa neprihliada na opatrenia, ktoré Spojené kráľovstvo oznámilo v reakcii na pandémiu COVID-19. Makroekonomický a fiškálny výhľad je ovplyvnený vysokou neistotou spôsobenou pandémiou ochorenia COVID-19.

(13)

Spojené kráľovstvo prijalo v reakcii na pandémiu ochorenia COVID-19 včasné rozpočtové opatrenia na zvýšenie kapacity systému zdravotnej starostlivosti, zamedzenie šíreniu pandémie a poskytnutie pomoci tým jednotlivcom a odvetviam, ktoré boli obzvlášť výrazne zasiahnuté. Tieto opatrenia nie sú zahrnuté v prognózach v konvergenčnom programe, sú však zohľadnené v prognóze Komisie z jari 2020. Rozpočtové opatrenia predstavujú približne 5,5 % HDP a zahŕňajú podporu pre zamestnancov, samostatne zárobkovo činné osoby a podniky, ako aj sociálne opatrenia. Spojené kráľovstvo okrem toho oznámilo opatrenia, ktoré síce nemajú priamy vplyv na rozpočet, ale prispejú k zabezpečeniu podpory likvidity pre podniky. Tieto opatrenia zahŕňajú úverové záruky v objeme zhruba 16 % HDP. Úplné vykonávanie núdzových opatrení a podporných fiškálnych opatrení, po ktorom bude nasledovať preorientovanie fiškálnych politík na dosiahnutie obozretných strednodobých fiškálnych pozícií, keď to hospodárske podmienky umožnia, prispeje v strednodobom horizonte k zachovaniu fiškálnej udržateľnosti.

(14)

Na základe prognózy Komisie z jari 2020 sa odhaduje, že pri nezmenených politikách bude saldo verejných financií Spojeného kráľovstva v rokoch 2020 – 2021 na úrovni –10,7 % HDP a v rokoch 2021 – 2022 na úrovni –6,2 % HDP. Predpokladá sa, že miera zadlženosti verejnej správy dosiahne v rokoch 2020 – 2021 úroveň 102,5 % HDP a v roku 2022 úroveň 100,2 % HDP. V makroekonomickom scenári, z ktorého vychádza konvergenčný program, sa nezohľadňuje vplyv pandémie COVID-19, takže v ňom uvedené prognózy dlhu a deficitu sa výrazne líšia od prognóz Komisie.

(15)

Komisia 20. mája 2020 vydala správu vypracovanú v súlade s článkom 126 ods. 3 zmluvy, keďže Spojené kráľovstvo očakáva, že v rokoch 2020 – 2021 nedodrží prahovú hodnotu deficitu na úrovni 3 % HDP. Analýza celkovo naznačuje, že kritérium deficitu vymedzené v zmluve a v nariadení (ES) č. 1467/1997 nie je splnené.

(16)

Prebiehajúca kríza spôsobená ochorením COVID-19 priniesla výzvy v oblasti hospodárskej a sociálnej politiky, ktoré v posledných desaťročiach nemajú obdobu. Očakáva sa, že nezamestnanosť sa v roku 2020 zvýši o takmer 3 percentuálne body na 6,7 % a v roku 2021 sa mierne zlepší na 6 % z hodnoty 3,8 % v roku 2019. Vláda Spojeného kráľovstva prijala núdzové opatrenia na zmiernenie negatívnych účinkov tohto otrasu. Náklady na priamu fiškálnu podporu budú závisieť od dopytu, ale môžu dosiahnuť približne 110 miliárd GBP (5,5 % HDP). Tento objem dopĺňajú úverové záruky vo výške 330 miliárd GBP (16 % HDP) na bankové úvery. Zaviedli sa režimy skráteného pracovného času na ochranu zamestnanosti a oznámené sú aj opatrenia na podporu samostatne zárobkovo činných osôb. Rozsah poskytovania univerzálneho príspevku, ako aj oprávnenosť na prístup k preddavkom na tento príspevok sa dočasne zlepšili a základný nárok v rámci univerzálneho príspevku sa prechodne predlžuje na dvanásť mesiacov. Miestne orgány majú tiež získať ďalšie jednorazové finančné prostriedky na podporu ekonomicky zraniteľných ľudí a domácností. Vláda avizovala aj trojmesačné moratórium na hypotekárne splátky pre vlastníkov nehnuteľností, ktorí sa pre pandémiu ochorenia COVID-19 dostali do ťažkostí.

(17)

S cieľom podporiť finančnú situáciu podnikov Bank of England dvakrát znižovala diskontnú sadzbu, a to celkovo z 0,75 % na 0,1 %, znížila mieru proticyklického kapitálového vankúša Spojeného kráľovstva na 0 % z nastúpeného trendu jej zvýšenia na úroveň 2 % do decembra 2020, posilnila program nákupu dlhopisov na 645 miliárd GBP a popri štátnych zárukách na úvery zintenzívnila podporu pre komerčné bankové úvery pre reálnu ekonomiku. Vláda ponúkla odvetviam ročné moratórium na platby dane za podnikateľské priestory, odklad platieb dane z pridanej hodnoty (DPH), ako aj hotovostné granty pre menšie firmy. Podpora likvidity bola poskytnutá aj vo forme záruk a kombinovaných grantov v rámci úverovej schémy pri prerušení podnikania pre koronavírus (Coronavirus Business Interruption Loan Scheme), ktorá je určená pre malé a stredné podniky (MSP) s obratom do určitého limitu, s využitím širokej škály produktov financovania podnikania, napríklad revolvingových kreditných facilít a iných produktov vrátane termínovaných úverov. Pre všetky sektory činností bol navyše sprístupnený všeobecný systém poskytovania likvidity pre MSP, ale aj pre väčšie podniky, ktorý môže zahŕňať aj investičnú podporu. V procese navrhovania a vykonávania týchto opatrení treba zohľadniť odolnosť bankového sektora.

(18)

Pandémia COVID-19 odhalila nedostatočnú pripravenosť systému zdravotnej starostlivosti v Spojenom kráľovstve reagovať na výskyt takýchto ochorení, ako aj jeho nedostatočnú kapacitu v tejto oblasti, najmä pokiaľ ide o zariadenia, zamestnancov a zásoby. Výsledkom bolo núdzové vytvorenie dočasných poľných nemocníc pre pacientov s COVID-19 po celom Spojenom kráľovstve. Krajina vyzvala výrobné odvetvia, aby upravili svoje výrobné linky s cieľom urýchlene produkovať dodatočné zdravotnícke vybavenie, napríklad ventilátory, s cieľom pokryť očakávanú úroveň dopytu. Kríza spôsobená ochorením COVID-19 ešte viac zvýraznila existujúci nedostatok pracovných síl v zdravotníctve. Zvládnutie podobných kríz v budúcnosti si vyžaduje investície do systémov zdravotnej starostlivosti v celom Spojenom kráľovstve vrátane účinných opatrení v oblasti verejného zdravia s dostatočnými zdrojmi. Cieľom týchto investícií by malo byť zabezpečenie potrebného vybavenia, zariadení a požadovanej kvalifikovanej pracovnej sily, ako aj celkovo schopnosti poskytovať všetky bežne očakávané služby zdravotnej starostlivosti popri starostlivosti o pacientov s COVID-19 alebo podobnými infekčnými chorobami.

(19)

Je pravdepodobné, že aktuálna kríza bude mať väčší vplyv na najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva, pričom ešte viac prehĺbi chudobu. Riziko chudoby alebo sociálneho vylúčenia rástlo už pred krízou, a to aj napriek rekordne nízkej nezamestnanosti. Vysoká je aj miera chudoby zamestnaných a chudoby detí. Hrozí, že znižovanie sociálnych výdavkov a reformy narušia silný vplyv daňového a dávkového systému v Spojenom kráľovstve na zmierňovanie chudoby. Existuje priestor na posilnenie podpory pre najzraniteľnejšie skupiny vrátane detí žijúcich v chudobe, najmä vzhľadom na to, že kríza podľa predpokladov ešte viac zvýši príjmovú nerovnosť.

(20)

Veľkou výzvou pre Spojené kráľovstvo zostáva zlepšenie produktivity práce. Produkcia za hodinu je v Spojenom kráľovstve výrazne nižšia ako vo väčšine ostatných rozvinutých ekonomík a sotva presahuje úroveň spred finančnej krízy. Rast HDP bol spôsobený len rastom zamestnanosti, prakticky bez akéhokoľvek zvýšenia produktivity v nedávnej minulosti. Napriek prehriatiu trhu práce je produktivita práce v Spojenom kráľovstve od začiatku roku 2018 v podstate nemenná. Aj rast reálnych miezd zostáva pomalý. Mnohé časti Spojeného kráľovstva sú relatívne chudobné s pomerne nízkou úrovňou investícií do zručností a infraštruktúry. Obmedzené vyhliadky na kariérny postup pre ľudí, ktorí pracujú na pracovných miestach s nízkou mzdou, majú negatívny vplyv na produktivitu aj chudobu. Tento stav bude zrejme pokračovať a kríza spojená s ochorením COVID-19 ho môže ešte zhoršiť. Nedávna pandémia predstavuje značné výzvy aj pre systémy vzdelávania a odbornej prípravy v Spojenom kráľovstve, najmä pokiaľ ide o vzdelávanie na diaľku a rôzny prístup k štruktúrovanému vzdelávaniu. Existuje teda priestor na zvýšenie produktivity riešením širokospektrálnych problémov, napríklad nízkych investícií do vybavenia, infraštruktúry, výskumu a vývoja či chýbajúcich zručností, predovšetkým základných a technických zručností. Cieľom Spojeného kráľovstva je investovať viac do výskumu a inovácií a zlepšovať využívanie existujúcich technológií v rámci celej ekonomiky.

(21)

Pokiaľ ide o podporu oživenia hospodárstva, bude dôležité, aby sa čím skôr realizovali pripravené verejné investičné projekty a aby sa podporili investície súkromného sektora, a to aj prostredníctvom príslušných reforiem. Spojené kráľovstvo zaznamenáva pretrvávajúci nedostatok bytov. Objavujú sa kapacitné obmedzenia, zatiaľ čo rezidenčná výstavba zostáva pod úrovňou, ktorá je potrebná na uspokojenie odhadovaného dopytu. Rozloha a poloha pozemkov, ktoré sú k dispozícii na nové bývanie, je však obmedzená prísnou reguláciou trhu s pozemkami, a to najmä v okolí veľkých miest. Sektor stavebníctva má naďalej kľúčový význam pre bývanie, ako aj pre splnenie budúcich cieľov v oblasti energetickej efektívnosti a klímy, hoci zníženie množstva energie používanej na vykurovanie domácností je komplikované vzhľadom na vek bytového fondu a jeho pomalé nahrádzanie. Po desaťročiach nedostatočných investícií vo verejnom sektore sa vláda začala zaoberať deficitom infraštruktúry. V oblasti investícií do obnoviteľných zdrojov energie nastal sľubný pokrok a v odvetví energetiky sa dosiahlo významné zníženie emisií. Prechod ku klimatickej neutrálnosti však stále čelí výzvam v celom hospodárstve. Využívanie cestných, železničných a leteckých sietí sa v Spojenom kráľovstve blíži ku kapacitnému maximu, čo prispieva k dopravnému preťaženiu a znečisťovaniu ovzdušia. Spojené kráľovstvo má ambíciu byť v prvej línii zavádzania vozidiel s nulovými emisiami, ale väčšina železničnej siete ešte nie je elektrifikovaná. Hoci pokrytie Spojeného kráľovstva optickými sieťami je naďalej skromné, na trhu s optickými vláknami silnie hospodárska súťaž, keďže vláda výrazne zvyšuje verejnú podporu na zavádzanie optických sietí. Takúto investíciu do digitálnej infraštruktúry však musia sprevádzať lepšie digitálne zručnosti, keďže Spojené kráľovstvo trpí štrukturálnym deficitom špecializovaných zručností v oblasti IT.

(22)

Zatiaľ čo odporúčania pre jednotlivé krajiny stanovené v tomto odporúčaní (ďalej len „odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2020“) sa zameriavajú na riešenie sociálno-ekonomických vplyvov pandémie a na uľahčenie hospodárskeho oživenia, odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2019 zahŕňali aj reformy, ktoré sú nevyhnutné na riešenie strednodobých až dlhodobých štrukturálnych výziev. Odporúčania pre jednotlivé krajiny na rok 2019 sú naďalej relevantné a budú sa aj naďalej monitorovať v rámci európskeho semestra až do konca prechodného obdobia.

(23)

Európsky semester poskytuje rámec pre nepretržitú koordináciu hospodárskych politík a politík zamestnanosti v Únii, čo môže prispieť k udržateľnému hospodárstvu. Členské štáty vo svojich národných programoch reforiem na rok 2020 zhodnotili pokrok, ktorý sa dosiahol pri plnení cieľov OSN v oblasti udržateľného rozvoja. Zabezpečením plného vykonávania odporúčaní pre jednotlivé krajiny na rok 2020 prispeje Spojené kráľovstvo k pokroku pri dosahovaní cieľov udržateľného rozvoja.

(24)

Komisia vykonala v kontexte európskeho semestra na rok 2020 komplexnú analýzu hospodárskej politiky Spojeného kráľovstva, ktorú uverejnila v správe o tejto krajine na rok 2020. Zároveň posúdila konvergenčný program na rok 2020, národný program reforiem na rok 2020 a následné opatrenia v nadväznosti na odporúčania pre jednotlivé krajiny adresované Spojenému kráľovstvu v predchádzajúcich rokoch. Komisia zohľadnila nielen ich význam pre udržateľnú fiškálnu a sociálno-ekonomickú politiku v Spojenom kráľovstve, ale aj ich súlad s pravidlami a usmerneniami Únie vzhľadom na potrebu posilniť celkovú správu hospodárskych záležitostí Únie.

(25)

Rada na základe tohto posúdenia preskúmala konvergenčný program na rok 2020 a jej stanovisko (7) je zohľadnené najmä v odporúčaní 1, ktoré je uvedené ďalej,

TÝMTO ODPORÚČA, aby Spojené kráľovstvo v rokoch 2020 a 2021 prijalo opatrenia s cieľom:

1.

Prijať v súlade so všeobecnou únikovou doložkou Paktu stability a rastu všetky potrebné opatrenia na účinné riešenie pandémie ochorenia COVID-19, udržanie hospodárstva a podporu následného oživenia. Keď to hospodárske podmienky umožnia, realizovať fiškálne politiky zamerané na dosiahnutie obozretných strednodobých fiškálnych pozícií a zabezpečenie udržateľnosti dlhovej služby pri súčasnom zvyšovaní miery investícií. Posilniť odolnosť systému zdravotnej starostlivosti.

2.

Zabezpečiť pokrytie systémom sociálnej ochrany a jeho primeranosť s cieľom poskytovať podporu všetkým, a najmä osobám najviac postihnutým krízou.

3.

Podporovať inovácie a napomáhať rozvoj ľudského kapitálu. Čo najskôr realizovať pripravené verejné investičné projekty a podporiť investície súkromného sektora zamerané na podporu oživenia hospodárstva. Zamerať investície na zelenú a digitálnu transformáciu, najmä na bývanie, čistú a efektívnu výrobu a využívanie energie, udržateľnú dopravnú infraštruktúru a vysokorýchlostné širokopásmové siete.

V Bruseli 20. júla 2020

Za Radu

predsedníčka

J. KLOECKNER


(1)  Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 306, 23.11.2011, s. 25.

(3)  Ú. v. EÚ L 29, 31.1.2020, s. 7.

(4)  Ú. v. EÚ C 301, 5.9.2019, s. 163.

(5)  Nariadenie Rady (ES) č. 1467/97 zo 7. júla 1997 o urýchľovaní a objasňovaní vykonania postupu pri nadmernom schodku (Ú. v. ES L 209, 2.8.1997, s. 6).

(6)  Čisté primárne verejné výdavky pozostávajú z celkových verejných výdavkov bez úrokových výdavkov, výdavkov na programy Únie plne hradených z fondov Únie a nediskrečných zmien vo výdavkoch na dávky v nezamestnanosti. Tvorba hrubého fixného kapitálu financovaná z vnútroštátnych zdrojov je rozložená na obdobie štyroch rokov. Diskrečné opatrenia na strane príjmov alebo zvýšenia príjmov vyplývajúce z právnych predpisov sú zohľadnené. Jednorazové opatrenia na strane príjmov aj výdavkov sú vzájomne započítané.

(7)  Podľa článku 9 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1466/97.