11.12.2020   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 419/16


ROZHODNUTIE RADY (EÚ) 2020/2026

zo 4. decembra 2020

o pozícii, ktorá sa má v mene Európskej únie zaujať v Generálnej rade Svetovej obchodnej organizácie, pokiaľ ide o prijatie rozhodnutia, ktorým sa určité nákupy potravín oslobodzujú od uplatňovania zákazov alebo obmedzení vývozu

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 207 ods. 4 prvý pododsek v spojení s jej článkom 218 ods. 9,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

keďže:

(1)

Dohoda o založení Svetovej obchodnej organizácie z roku 1994 (ďalej len „Dohoda o založení WTO“) bola Úniou uzavretá 22. decembra 1994 rozhodnutím Rady 94/800/ES (1) a nadobudla platnosť 1. januára 1995.

(2)

Podľa článku IV ods. 1 Dohody o založení WTO má Konferencia ministrov WTO právo prijímať rozhodnutia o všetkých otázkach týkajúcich sa všetkých mnohostranných obchodných dohôd, ak o to ktorýkoľvek člen požiada.

(3)

Podľa článku IV ods. 2 Dohody o založení WTO v období medzi zasadnutiami Konferencie ministrov vykonáva jej funkcie Generálna rada WTO.

(4)

Podľa článku IX ods. 1 Dohody o založení WTO zachováva WTO prax prijímania rozhodnutí konsenzom.

(5)

Generálna rada WTO môže byť na svojom zasadnutí v decembri 2020 alebo na nasledujúcom zasadnutí v roku 2021 požiadaná, aby zvážila a prijala návrh na oslobodenie potravín nakupovaných Svetovým potravinovým programom Organizácie Spojených národov (OSN) na nekomerčné humanitárne účely od zákazov a obmedzení vývozu.

(6)

Článok XI ods. 2 písm. a) Všeobecnej dohody o clách a obchode z roku 1947 (GATT 1947) umožňuje členom WTO dočasne uplatňovať zákazy alebo obmedzenia vývozu za osobitných okolností s cieľom zamedziť alebo odstrániť kritický nedostatok potravín alebo iných výrobkov, ktoré sú pre nich dôležité. V článku 12 Dohody WTO o poľnohospodárstve, ktorá je súčasťou GATT 1994, sa stanovujú dodatočné podmienky, ktoré musia členovia WTO v takýchto prípadoch dodržiavať. Počas pandémie ochorenia COVID-19 sa členovia WTO rozhodli uplatňovať takéto reštriktívne opatrenia, čo môže mať vplyv aj na potraviny nakupované na nekomerčné humanitárne účely.

(7)

Humanitárne nákupy v rámci Svetového potravinového programu OSN by mali byť od zákazov a obmedzení vývozu oslobodené vzhľadom na to, že humanitárna podpora poskytovaná Svetovým potravinovým programom OSN je mimoriadne potrebná a počas pandémie ochorenia COVID-19 je ešte naliehavejši ako doposiaľ.

(8)

Je vhodné stanoviť pozíciu, ktorá sa má v mene Únie zaujať na príslušnom budúcom zasadnutí Generálnej rady WTO, pokiaľ ide o prijatie rozhodnutia o návrhu na oslobodenie potravín nakupovaných Svetovým potravinovým programom OSN na nekomerčné humanitárne účely od zákazov a obmedzení vývozu, keďže také rozhodnutie by bolo pre Úniu záväzné,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Pozícia, ktorá sa má v mene Únie zaujať v Generálnej rade Svetovej obchodnej organizácie (ďalej len „WTO“) na jej zasadnutí v decembri 2020 alebo na nasledujúcom zasadnutí v roku 2021, je pripojiť sa ku konsenzu, ak ho členovia WTO dosiahnu, pokiaľ ide o rozhodnutie o oslobodení potravín nakupovaných Svetovým potravinovým programom na nekomerčné humanitárne účely od uplatňovania zákazov alebo obmedzení vývozu.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 4. decembra 2020

Za Radu

predseda

M. ROTH


(1)  Rozhodnutie Rady 94/800/ES z 22. decembra 1994 týkajúce sa uzavretia dohôd v mene Európskeho spoločenstva, pokiaľ ide o záležitosti v rámci jeho kompetencie, ku ktorým sa dospelo na Uruguajskom kole multilaterálnych rokovaní (1986 – 1994) (Ú. v. ES L 336, 23.12.1994, s. 1).