14.5.2019   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 125/18


ROZHODNUTIE RADY (SZBP) 2019/762

z 13. mája 2019,

ktorým sa mení rozhodnutie 2014/219/SZBP o misii Európskej únie v rámci SBOP v Mali (EUCAP Sahel Mali)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 42 ods. 4 a článok 43 ods. 2,

so zreteľom na návrh vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku,

keďže:

(1)

Rada prijala 15. apríla 2014 rozhodnutie 2014/219/SZBP (1) o misii Európskej únie v rámci SBOP v Mali (EUCAP Sahel Mali).

(2)

Rada 21. februára 2019 prijala rozhodnutie (SZBP) 2019/312 (2), ktorým predĺžila misiu EUCAP Sahel Mali a určila jej referenčnú sumu do 14. januára 2021.

(3)

Rada 25. júna 2018 vo svojich záveroch o regióne Sahel/Mali zdôraznila, že SBOP by mala v regióne Sahel získať regionálny charakter, aby sa vo vhodných prípadoch zvýšila civilná a vojenská podpora cezhraničnej spolupráce, štruktúr regionálnej spolupráce, najmä štruktúr v krajinách skupiny G5 Sahel, a kapacita a vlastná zodpovednosť krajín skupiny G5 Sahel riešiť bezpečnostné výzvy v tomto regióne.

(4)

Minister zahraničných vecí Mauritánskej islamskej republiky 15. februára 2019 privítal plánované nasadenie misie EUCAP Sahel Mali na podporu spôsobilostí skupiny G5 Sahel a vnútroštátnych spôsobilostí Mauritánie.

(5)

Rada 18. februára 2019 schválila spoločnú civilno-vojenskú koncepciu operácií týkajúcu sa regionalizácie činnosti SBOP v oblasti Sahelu.

(6)

Rozhodnutie 2014/219/SZBP by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(7)

Misia EUCAP Sahel Mali sa uskutoční v situácii, ktorá sa môže zhoršiť a mohla by ohroziť dosiahnutie cieľov vonkajšej činnosti Únie stanovených v článku 21 Zmluvy o Európskej únii,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Rozhodnutie 2014/219/SZBP sa mení takto:

1.

V článku 2 sa odseky 3 a 4 nahrádzajú takto:

„3.   Misia EUCAP Sahel Mali prispieva, bez toho, aby tým bol dotknutý jej hlavný mandát v Mali, k regionalizácii činnosti SBOP v oblasti Sahelu tým, že prispieva k zlepšeniu interoperability a koordinácie vnútorných bezpečnostných síl krajín skupiny G5 Sahel, ako aj tým, že podporuje cezhraničnú spoluprácu, štruktúry regionálnej spolupráce a prispieva k zlepšeniu vnútroštátnych spôsobilostí krajín skupiny G5 Sahel. Misia EUCAP Sahel Mali môže uvedené činnosti vykonávať v krajinách skupiny G5 Sahel. Na tento účel misia EUCAP Sahel Mali poskytuje odbornú prípravu, poradenstvo a inú osobitnú podporu pre krajiny skupiny G5 Sahel, a to v medziach svojich dostupných prostriedkov a spôsobilostí, na požiadanie dotknutej krajiny a po zvážení bezpečnostnej situácie.

4.   Na dosiahnutie svojho cieľa koná misia EUCAP Sahel Mali v súlade so strategickými operačnými usmerneniami vymedzenými v koncepcii krízového riadenia, ktorú Rada schválila 17. marca 2014, a uvedenými v dokumentoch operačného plánovania schválených Radou vrátane spoločnej civilno-vojenskej koncepcie operácií týkajúcej sa regionalizácie činnosti SBOP v oblasti Sahelu. Pred začatím novej činnosti v novej krajine skupiny G5 Sahel, sa o tejto skutočnosti informuje Politický a bezpečnostný výbor.“

2.

V článku 14 ods. 1 sa dopĺňa tento pododsek:

„Referenčná suma určená na pokrytie výdavkov spojených s misiou EUCAP Sahel Mali v období od 1. marca 2019 do 14. januára 2021 je 68 150 000,00 EUR.“

3.

Článok 14a sa nahrádza takto:

„1.   V rámci misie EUCAP Sahel Mali sa zriadi útvar pre regionálne poradenstvo a koordináciu (ďalej len „útvar RACC“).

2.   Útvar RACC tvorí personál misie EUCAP Sahel Mali a odborníci v oblasti vnútornej bezpečnosti a obrany, ktorí pôsobia na delegáciách Únie v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii a Nigeri. Útvar RACC postupne presúva personál z Bamaka do Nouakchottu v súlade s odsekom 7 a po zohľadnení bezpečnostnej situácie.

3.   Útvar RACC plní v úzkej spolupráci s delegáciami Únie a existujúcimi misiami v rámci SBOP v Sahele tieto ciele:

a)

prispieva k situačnej informovanosti Únie o potrebách a nedostatkoch krajín skupiny G5 Sahel v oblasti bezpečnosti a obrany, ktoré sa týkajú regionálnej cezhraničnej spolupráce a súvisia s bezpečnostnými výzvami;

b)

podporuje štruktúry a krajiny skupiny G5 Sahel s cieľom posilniť regionálnu spoluprácu a operačné spôsobilosti v oblasti obrany a bezpečnosti, a to v súlade s medzinárodným právom, ľudskými právami a strategickým prístupom EÚ k otázke žien, mieru a bezpečnosti, ktorý stanovila Rada vo svojich záveroch z 10. decembra 2018;

c)

uľahčuje prácu misií Únie v rámci SBOP pôsobiacich v regióne Sahel pre krajiny skupiny G5 Sahel, pri organizácii odbornej prípravy, poskytovaní poradenstva a inej osobitnej podpory, najmä organizácii kurzov odbornej prípravy v oblasti bezpečnosti a obrany určených účastníkom z uvedených krajín.

4.   Odborníci v oblasti vnútornej bezpečnosti a obrany zhromažďujú vo svojich hostiteľských krajinách informácie týkajúce sa otázok bezpečnosti a obrany. Tieto informácie a podľa potreby aj odporúčania poskytujú vedúcemu útvaru RACC. Vedúceho delegácie Únie, v ktorej pôsobia, pravidelne riadne informujú.

5.   Veliteľ civilnej operácie vykonáva strategické velenie a kontrolu útvaru RACC pod politickou kontrolou a strategickým usmerňovaním zo strany PBV a celkovou právomocou vysokého predstaviteľa. Odchylne od článku 6 ods. 1 je vedúci útvaru RACC priamo zodpovedný veliteľovi civilnej operácie a koná v súlade s jeho pokynmi. Vedúci útvaru RACC vydáva pokyny celému personálu útvaru RACC.

6.   Vedúci misie uplatňuje svoju právomoc vo vzťahu k personálu útvaru RACC v súlade s článkom 6 ods. 2 až 4 a článkom 11, bez toho, aby tým bol dotknutý odsek 7 tohto článku.

7.   Misia EUCAP Sahel Mali uzavrie potrebné administratívne dojednania s delegáciami Únie v Burkine Faso, Čade, Mali, Mauritánii a Nigeri o podpore, ktorá sa má poskytovať jej personálu.

Týmito administratívnymi dojednaniami sa najmä:

a)

zabezpečí, aby bola členom personálu misie EUCAP Sahel Mali, najmä útvaru RACC poskytnutá logistická a bezpečnostná podpora potrebná na plnenie ich úloh;

b)

stanoví, že vedúci delegácie majú v rámci svojich delegácií Únie právomoc nad členmi personálu misie EUCAP Sahel Mali, najmä útvaru RACC, najmä na účely riadneho plnenia povinnosti starostlivosti, zabezpečovania súladu s platnými bezpečnostnými požiadavkami a prispievania k vykonávaniu disciplinárnej kontroly a že členovia tohto personálu ich pravidelne náležite informujú o svojich činnostiach;

c)

stanoví, že vedúci delegácie majú zabezpečiť, aby členovia personálu misie EUCAP Sahel Mali, najmä útvaru RACC, ak pôsobia v delegácii Únie, požívali rovnaké výsady a imunity, aké sa udelili personálu tejto delegácie Únie.“

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 13. mája 2019

Za Radu

predsedníčka

F. MOGHERINI


(1)  Rozhodnutie Rady 2014/219/SZBP z 15. apríla 2014 o misii Európskej únie v rámci SBOP v Mali (EUCAP Sahel Mali) (Ú. v. EÚ L 113, 16.4.2014, s. 21).

(2)  Rozhodnutie Rady (SZBP) 2019/312 z 21. februára 2019, ktorým sa mení a predlžuje rozhodnutie 2014/219/SZBP o misii Európskej únie v rámci SBOP v Mali (EUCAP Sahel Mali) (Ú. v. EÚ L 51, 22.2.2019, s. 29).