2.6.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 145/10


VYKONÁVACIE NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2016/873

z 1. júna 2016,

ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 690/2008 o uznaní chránených zón vystavených osobitným zdravotným rizikám rastlín v Spoločenstve

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Rady 2000/29/ES z 8. mája 2000 o ochranných opatreniach proti zavlečeniu organizmov škodlivých pre rastliny alebo rastlinné produkty do Spoločenstva a proti ich rozšíreniu v rámci Spoločenstva (1), a najmä na jej článok 2 ods. 1 písm. h),

so zreteľom na žiadosti Fínska, Grécka, Írska, Malty, Portugalska, Slovenska, Spojeného kráľovstva, Španielska a Talianska,

keďže:

(1)

Nariadením Komisie (ES) č. 690/2008 (2) boli určité členské štáty a určité oblasti v členských štátoch uznané za chránené zóny v súvislosti s určitými škodlivými organizmami. V niektorých prípadoch išlo o dočasné uznanie, aby príslušný členský štát mohol predložiť úplné informácie potrebné na preukázanie toho, že v príslušnom členskom štáte alebo príslušnej oblasti nedošlo k výskytu daných škodlivých organizmov, prípadne aby mohol dokončiť snahy o eradikáciu daného organizmu. Odvtedy v niektorých chránených zónach v niektorých členských štátoch došlo k významnému vývoju zdravotného štatútu rastlín.

(2)

Určité obce regiónu Ribatejo e Oeste v Portugalsku boli uznané za chránené zóny, pokiaľ ide o Bemisia tabaci Genn. (európske populácie). Portugalsko predložilo informácie, ktoré preukazujú, že Bemisia tabaci (európske populácie) sa v súčasnosti v týchto obciach vyskytuje. Tieto obce by sa preto už nemali uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Bemisia tabaci (európske populácie).

(3)

Za chránenú zónu bolo do 30. apríla 2016 uznané územie Grécka, pokiaľ ide o organizmy Dendroctonus micans Kugelan, Gilpinia hercyniae (Hartig), Gonipterus scutellatus Gyll., Ips amitinus Eichhof, Ips cembrae Heer a Ips duplicatus Sahlberg. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Grécko, sa zdá, že územie Grécka je aj naďalej bez výskytu týchto organizmov. Grécko by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tieto škodlivé organizmy, bez časového obmedzenia.

(4)

Územia Írska a Spojeného kráľovstva boli do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Írsko a Spojené kráľovstvo, sa zdá, že ich územia sú naďalej bez výskytu tohto organizmu. Írsko a Spojené kráľovstvo by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus, bez časového obmedzenia.

(5)

Územie Portugalska bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu. Portugalsko predložilo informácie, ktoré preukazujú, že Dryocosmus kuriphilus sa v súčasnosti na jeho území vyskytuje. Portugalsko by sa preto už nemalo uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Dryocosmus kuriphilus.

(6)

Portugalsko požiadalo, aby sa územie Azor uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Globodera pallida (Stone) Behrens a Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens. Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2006 Portugalsko predložilo dôkazy o tom, že tieto škodlivé organizmy sa napriek priaznivým podmienkam na ich usídlenie na území Azor nevyskytujú. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Azory by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Globodera pallidaGlobodera rostochiensis, len do 30. apríla 2018.

(7)

Írsko, Malta a Spojené kráľovstvo požiadali, aby sa ich územia uznali za chránenú zónu, pokiaľ ide o Paysandisia archon (Burmeister). Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2007 Írsko, Malta a Spojené kráľovstvo predložili dôkazy o tom, že daný škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na ich územiach nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Írsko, Malta a Spojené kráľovstvo by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Paysandisia archon, len do 30. apríla 2018.

(8)

Írsko a Spojené kráľovstvo požiadali, aby sa ich územia uznali za chránenú zónu, pokiaľ ide o Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2007 Írsko a Spojené kráľovstvo predložili dôkazy o tom, že daný škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na ich územiach nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Írsko a Spojené kráľovstvo by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Rhynchophorus ferrugineus, len do 30. apríla 2018.

(9)

Portugalsko požiadalo, aby sa územie Azor uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Rhynchophorus ferrugineus (Olivier). Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2007 Portugalsko predložilo dôkazy o tom, že daný škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na území Azor nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Azory by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Rhynchophorus ferrugineus, len do 30. apríla 2018.

(10)

Spojené kráľovstvo požiadalo, aby sa jeho územie uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller. Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2013 Spojené kráľovstvo predložilo dôkazy o tom, že daný škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na jeho území nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Spojené kráľovstvo by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea pityocampa, len do 30. apríla 2018.

(11)

Územie Írska bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea processionea L. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Írsko, sa zdá, že územie Írska je aj naďalej bez výskytu tohto organizmu. Írsko by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus, bez časového obmedzenia.

(12)

Územie Spojeného kráľovstva s výnimkou niektorých oblastí pod miestnou správou bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea processionea L. Spojené kráľovstvo predložilo informácie o tom, že Thaumetopoea processionea sa v súčasnosti vyskytuje v oblastiach pod miestnou správou Guildford a Woking. Tieto oblasti by sa preto už nemali uznávať za súčasť chránenej zóny Spojeného kráľovstva. Podľa uvedených informácií sa zároveň zdá, že zvyšné územie Spojeného kráľovstva, ktoré bolo uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea processionea, je podľa všetkého naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali aj naďalej monitorovať experti poverení Komisiou. Spojené kráľovstvo by sa preto s výnimkou niektorých oblastí pod miestnou správou vrátane oblastí Guildford a Woking malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Thaumetopoea processionea, len do 30. apríla 2018.

(13)

Spojené kráľovstvo požiadalo, aby sa jeho územie uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Candidatus Phytoplasma ulmi. Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2013 Spojené kráľovstvo predložilo dôkazy o tom, že tento škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na jeho území nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Spojené kráľovstvo by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Candidatus Phytoplasma ulmi, len do 30. apríla 2018.

(14)

Územie Portugalska bolo uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col. Keďže vnútroštátna produkcia semena Phaseolus vulgarisDolichos (relevantných hostiteľských rastlín) v Portugalsku klesla na zanedbateľnú úroveň, Portugalsko požiadalo, aby sa jeho status chránenej zóny, pokiaľ ide o Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col., zrušil. Portugalsko by sa preto už nemalo uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col.

(15)

Španielsko s výnimkou niektorých častí jeho územia bolo uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Španielsko požiadalo o zrušenie statusu chránenej zóny v prípade Madridského autonómneho spoločenstva z dôvodu nedostatočného hospodárskeho záujmu. Madridské autonómne spoločenstvo by sa už preto nemalo uznávať za súčasť chránenej zóny Španielska, pokiaľ ide o Erwinia amylovora.

(16)

Španielsko okrem toho predložilo informácie, podľa ktorých sa Erwinia amylovora v súčasnosti vyskytuje v autonómnej oblasti Andalúzia a v okresoch (krajoch) Segrià, Noguera, Pla d'Urgell, Garrigues a Urgell v provincii Lleida (Katalánske autonómne spoločenstvo). Opatrenia prijaté v rokoch 2013 až 2015 na účely eradikácie uvedeného škodlivého organizmu sa ukázali ako neúčinné. Autonómna oblasť Andalúzia a okresy (kraje) Segrià, Noguera, Pla d'Urgell, Garrigues a Urgell v provincii Lleida (Katalánske autonómne spoločenstvo) by sa už preto nemali uznávať za súčasť chránenej zóny Španielska, pokiaľ ide o Erwinia amylovora.

(17)

Niektoré časti územia Talianska boli uznané za chránené zóny, pokiaľ ide o Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Taliansko predložilo informácie, podľa ktorých sa Erwinia amylovora v súčasnosti vyskytuje v obciach Busca, Centallo a Tarantasca v provincii Cuneo (Piemont). Obce Busca, Centallo a Tarantasca v provincii Cuneo (Piemont) by sa už preto nemali uznávať za súčasť chránenej zóny Talianska, pokiaľ ide o Erwinia amylovora.

(18)

Územie Severného Írska bolo uznané za chránenú zónu Spojeného kráľovstva, pokiaľ ide o Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Spojené kráľovstvo predložilo informácie, podľa ktorých sa Erwinia amylovora v súčasnosti vyskytuje v obciach Ballinran Upper, Carrigenagh Upper, Ballinran a Carrigenagh v grófstve Down a vo volebnom obvode Dunmurry Cross v Belfaste v grófstve Antrim v Severnom Írsku. Obce Ballinran Upper, Carrigenagh Upper, Ballinran a Carrigenagh v grófstve Down a volebný obvod Dunmurry Cross v Belfaste v grófstve Antrim v Severnom Írsku by sa preto už nemali uznávať za súčasť chránenej zóny Spojeného kráľovstva, pokiaľ ide o Erwinia amylovora.

(19)

Niektoré časti územia Talianska boli do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Taliansko predložilo informácie, podľa ktorých sa Erwinia amylovora v súčasnosti vyskytuje v provinciách Miláno a Varese v Lombardsku. Tieto provincie by sa preto už nemali uznávať za súčasť chránenej zóny Talianska. Podľa uvedených informácií sa zároveň zdá, že zvyšné územie Talianska, ktoré bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora, je podľa všetkého naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Taliansko by sa preto s výnimkou niektorých provincií vrátane provincií Miláno a Varese v Lombardsku malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora, len do 30. apríla 2018.

(20)

Územie Slovenska s výnimkou niektorých obcí v určitých okresoch bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora (Burr.) Winsl. et al. Slovensko predložilo informácie, podľa ktorých sa Erwinia amylovora v súčasnosti vyskytuje na celom území okresu Dunajská Streda. Podľa týchto informácií sa zároveň zdá, že zvyšné územie Slovenska, ktoré bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora, je podľa všetkého naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Slovensko by sa preto s výnimkou niektorých obcí v určitých okresoch vrátane okresu Dunajská Streda malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Erwinia amylovora, len do 30. apríla 2018.

(21)

Spojené kráľovstvo požiadalo, aby sa jeho územie uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al. Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2013 Spojené kráľovstvo predložilo dôkazy o tom, že daný škodlivý organizmus bol eradikovaný alebo bol v procese eradikácie na častiach jeho územia, kde predtým došlo k výskytu ohnísk daného orgnaizmu, a že napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie sa na jeho zvyšnom území nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Spojené kráľovstvo by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Xanthomonas arboricola pv. pruni, len do 30. apríla 2018.

(22)

Írsko požiadalo, aby sa jeho územie uznalo za chránenú zónu, pokiaľ ide o Ceratocystis platani (J.M. Walter) Engelbr. & T.C. Harr. Na základe prieskumov vykonávaných od roku 2013 Írsko preukázalo, že daný škodlivý organizmus sa napriek priaznivým podmienkam na jeho usídlenie na jeho území nevyskytuje. Je však nevyhnutné pokračovať v prieskumoch. Dané prieskumy by mali monitorovať experti poverení Komisiou. Írsko by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o Ceratocystis platani, len do 30. apríla 2018.

(23)

Územie Spojeného kráľovstva bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Ceratocystis platani (J.M. Walter) Engelbr. & T.C. Harr. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Spojené kráľovstvo, sa zdá, že jeho územie je naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Spojené kráľovstvo by sa preto malo uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus, bez časového obmedzenia.

(24)

Územie Ostrova Man v Spojenom kráľovstve bolo do 30. apríla 2016 uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Cryphonectria parasitica (Murill) Barr. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Spojené kráľovstvo, sa zdá, že územie Ostrova Man je naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Ostrov Man v Spojenom kráľovstve by sa preto mal uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus, bez časového obmedzenia.

(25)

Územie Fínska bolo uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o vírus bronzovitosti rajčiaka. Fínsko predložilo informácie, podľa ktorých nemôže zabrániť opakovanému zavlečeniu vírusu bronzovitosti rajčiaka na svoje územie, a žiada, aby sa prestalo uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus. Fínsko by sa preto už nemalo uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o vírus bronzovitosti rajčiaka.

(26)

Územie Portugalska s výnimkou niektorých oblastí bolo uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o vírus tristézy citrusov (európske kmene). Portugalsko predložilo informácie, podľa ktorých sa vírus tristézy citrusov (európske kmene) v súčasnosti vyskytuje v okrese Odemira v regióne Alentejo. Okres Odemira v regióne Alentejo by sa preto už nemal uznávať za chránenú zónu, pokiaľ ide o vírus tristézy citrusov (európske kmene).

(27)

Regióny Apúlia a Sardínia v Taliansku boli uznané za chránenú zónu, pokiaľ ide o Grapevine flavescence dorée MLO. Z ďalších informácií, ktoré poskytlo Taliansko, sa zdá, že regióny Apúlia a Sardínia sú aj naďalej bez výskytu tohto škodlivého organizmu. Apúlia a Sardínia v Taliansku by sa preto mali uznať za chránenú zónu, pokiaľ ide o tento škodlivý organizmus, bez časového obmedzenia.

(28)

Kvôli jasnosti by sa mala celá príloha k nariadeniu (ES) č. 690/2008 nahradiť.

(29)

Nariadenie (ES) č. 690/2008 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(30)

Keďže niektoré oblasti boli uznané za chránené zóny podľa nariadenia (ES) č. 690/2008 do 30. apríla 2016, toto nariadenie by sa malo uplatňovať od 1. mája 2016, aby sa zabezpečila právna kontinuita a predišlo narušeniu obchodu.

(31)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Zmena nariadenia (ES) č. 690/2008

Príloha I k nariadeniu (ES) č. 690/2008 sa nahrádza textom uvedeným v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Nadobudnutie účinnosti a uplatňovanie

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. mája 2016.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 1. júna 2016

Za Komisiu

predseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Ú. v. ES L 169, 10.7.2000, s. 1.

(2)  Nariadenie Komisie (ES) č. 690/2008 zo 4. júla 2008 o uznaní chránených zón vystavených osobitným zdravotným rizikám rastlín v Spoločenstve (Ú. v. EÚ L 193, 22.7.2008, s. 1).


PRÍLOHA

„PRÍLOHA I

Zóny v Spoločenstve uznané za „chránené zóny“ v súvislosti so škodlivým organizmom (organizmami) uvedeným (uvedenými) pri ich názvoch

Škodlivé organizmy

Chránené zóny: územie

a)   

Hmyz, roztoče a háďatká vo všetkých vývinových štádiách

1.

Anthonomus grandis (Boh.)

Grécko, Španielsko (Andalúzia, Katalánsko, Estremadura, Murcia, Valencia)

2.

Bemisia tabaci Genn. (európske populácie)

Írsko, Portugalsko (Azory, Beira Interior, Beira Litoral, Entre Douro e Minho a Trás-os-Montes), Fínsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo

3.

Cephalcia lariciphila (Klug.)

Írsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko, Ostrov Man a Jersey)

3.1.

Daktulosphaira vitifoliae (Fitch)

Cyprus

4.

Dendroctonus micans Kugelan

Írsko, Grécko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko, Ostrov Man a Jersey)

4.1.

Dryocosmus kuriphilus Yasumatsu

Írsko, Spojené kráľovstvo

5.

Gilpinia hercyniae (Hartig)

Írsko, Grécko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko, Ostrov Man a Jersey)

6.

Globodera pallida (Stone) Behrens

Lotyšsko, Portugalsko (Azory do 30. apríla 2018), Slovinsko, Slovensko, Fínsko

6.1.

Globodera rostochiensis (Wollenweber) Behrens

Portugalsko (Azory do 30. apríla 2018)

7.

Gonipterus scutellatus Gyll.

Grécko, Portugalsko (Azory)

8.

Ips amitinus Eichhof

Írsko, Grécko, Spojené kráľovstvo

9.

Ips cembrae Heer

Írsko, Grécko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko a Ostrov Man)

10.

Ips duplicatus Sahlberg

Írsko, Grécko, Spojené kráľovstvo

11.

Ips sexdentatus Bőrner

Írsko, Cyprus, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko a ostrov Man)

12.

Ips typographus Heer

Írsko, Spojené kráľovstvo

13.

Leptinotarsa decemlineata Say

Írsko, Španielsko (Ibiza a Menorca), Cyprus, Malta, Portugalsko (Azory a Madeira), Fínsko (regióny Åland, Håme, Kymi, Pirkanmaa, Satakunta, Turku, Uusimaa), Švédsko (krajské správne oblasti Blekinge, Gotland, Halland, Kalmar a Skåne), Spojené kráľovstvo

14.

Liriomyza bryoniae (Kaltenbach)

Írsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko)

14.1.

Paysandisia archon (Burmeister)

Írsko (do 30. apríla 2018), Malta (do 30. apríla 2018), Spojené kráľovstvo (do 30. apríla 2018)

14.2.

Rhynchophorus ferrugineus (Olivier)

Írsko (do 30. apríla 2018), Portugalsko (Azory do 30. apríla 2018), Spojené kráľovstvo (do 30. apríla 2018)

15.

Sternochetus mangiferae Fabricius

Španielsko (Granada a Málaga), Portugalsko (Alentejo, Algarve a Madeira)

15.1.

Thaumetopoea pityocampa Denis & Schiffermüller

Spojené kráľovstvo (do 30. apríla 2018)

16.

Thaumetopoea processionea L.

Írsko, Spojené kráľovstvo (okrem oblastí pod miestnou správou Barnet, Brent, Bromley, Camden, City of London, City of Westminster, Croydon, Ealing, Elmbridge District, Epsom and Ewell District, Guildford, Hackney, Hammersmith & Fulham, Haringey, Harrow, Hillingdon, Hounslow, Islington, Kensington & Chelsea, Kingston upon Thames, Lambeth, Lewisham, Merton, Reading, Richmond Upon Thames, Runnymede District, Slough, South Oxfordshire, Southwark, Spelthorne District, Sutton, Tower Hamlets, Wandsworth, West Berkshire a Woking) (do 30. apríla 2018)

b)   

Baktérie

01.

Candidatus Phytoplasma ulmi

Spojené kráľovstvo (do 30. apríla 2018)

1.

Curtobacterium flaccumfaciens pv. flaccumfaciens (Hedges) Col.

Grécko, Španielsko

2.

Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al.

Estónsko, Španielsko [okrem autonómnych oblastí Andalúzia, Aragónsko, Kastília-La Mancha, Kastília-León, Estremadura, Madridského autonómneho spoločenstva, autonómnych oblastí Murcia, Navarra a La Rioja, provincie Guipúzcoa (Baskicko), krajov Garrigues, Noguera, Pla d'Urgell, Segrià a Urgell v provincii Lleida (Katalánske autonómne spoločenstvo) a obcí Alborache a Turís v provincii Valencia a kraje L'Alt Vinalopó a El Vinalopó Mitjà v provincii Alicante (Valencijské spoločenstvo)], Francúzsko (Korzika), Taliansko [Abruzzo, Basilicata, Kalábria, Kampánia, Lazio, Ligúria, Marche, Molise, Piemont (okrem obcí Busca, Centallo a Tarantasca v provincii Cuneo), Sardínia, Sicília, Toskánsko, Umbria, Valle d'Aosta], Lotyšsko, Portugalsko, Fínsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko okrem obcí Ballinran Upper, Carrigenagh Upper, Ballinran a Carrigenagh v grófstve Down a volebného obvodu Dunmurry Cross v Belfaste v grófstve Antrim, Ostrov Man a Normanské ostrovy),

a do 30. apríla 2018 Írsko (okrem mesta Galway), Taliansko [Apúlia, Emilia-Romagna (provincie Parma a Piacenza), Lombardsko (okrem provincií Miláno, Mantua, Sondrio a Varese), Veneto (okrem provincií Rovigo a Benátky, obcí Barbona, Boara Pisani, Castelbaldo, Masi, Piacenza d'Adige, S. Urbano a Vescovana v provincii Padova a oblasti, ktorá sa nachádza južne od diaľnice A4 v provincii Verona)], Litva [okrem obcí Babtai a Kėdainiai (región Kaunas)], Slovinsko [okrem regiónov Gorenjska, Koroška, Maribor a Notranjska a občín Lendava a Renče-Vogrsko (južne od diaľnice H4)], Slovensko [okrem okresu Dunajská Streda, obcí Hronovce a Hronské Kľačany (okres Levice), obce Dvory nad Žitavou (okres Nové Zámky), obce Málinec (okres Poltár), obce Hrhov (okres Rožňava), obce Veľké Ripňany (okres Topoľčany), obcí Kazimír, Luhyňa, Malý Horeš, Svätuše a Zatín (okres Trebišov)]

3.

Xanthomonas arboricola pv. pruni (Smith) Vauterin et al.

Spojené kráľovstvo (do 30. apríla 2018)

c)   

Huby

01.

Ceratocystis platani (J.M.Walter) Engelbr. & T.C.Harr.

Írsko (do 30. apríla 2018), Spojené kráľovstvo

02.

Cryphonectria parasitica (Murrill) Barr.

Česká republika, Írsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo

1.

Glomerella gossypii Edgerton

Grécko

2.

Gremmeniella abietina Morelet

Írsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko)

3.

Hypoxylon mammatum (Wahlenberg) J. Miller

Írsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko)

d)   

Vírusy a vírusom podobné organizmy

1.

Vírus nekrotického žltnutia žilnatiny repy

Írsko, Francúzsko (Bretónsko), Portugalsko (Azory), Fínsko, Spojené kráľovstvo (Severné Írsko)

2.

Vírus bronzovitosti rajčiaka

Švédsko

3.

Vírus tristézy citrusov (európske kmene)

Grécko (okrem departmentov Argolida a Chania), Malta, Portugalsko (okrem Algarve, Madeiry a okresu Odemira v regióne Alentejo)

4.

Grapevine flavescence dorée MLO

Česká republika, Francúzsko [Alsasko, Champagne-Ardenne, Picardie (departement Aisne), Île-de-France (obce Citry, Nanteuil-sur-Marne a Saâcy-sur-Marne) a Lotrinsko], Taliansko (Apúlia, Sardínia a Basilicata)“