14.1.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 9/4


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) 2016/27

z 13. januára 2016,

ktorým sa menia prílohy III a IV k nariadeniu Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001, ktorým sa stanovujú pravidlá prevencie, kontroly a eradikácie niektorých prenosných spongiformných encefalopatií

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 999/2001 z 22. mája 2001, ktorým sa stanovujú pravidlá prevencie, kontroly a eradikácie niektorých prenosných spongiformných encefalopatií (1), a najmä na jeho článok 23 prvý odsek,

keďže:

(1)

V nariadení (ES) č. 999/2001 sa stanovujú pravidlá prevencie, kontroly a eradikácie prenosných spongiformných encefalopatií u zvierat. Príslušné nariadenie sa vzťahuje na produkciu a uvádzanie živých zvierat a produktov živočíšneho pôvodu na trh a v určitých osobitných prípadoch na ich vývoz.

(2)

V súlade s článkom 6 ods. 4 nariadenia (ES) č. 999/2001 a v súlade s kapitolou B prílohy III k uvedenému nariadeniu členské štáty každoročne predkladajú Komisii informácie o monitorovaní prenosných spongiformných encefalopatií na svojich územiach a Komisia predkladá zhrnutie týchto informácií Stálemu výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá.

(3)

Po dohode medzi Európskou komisiou a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín sa príprava a uverejnenie výročnej súhrnnej správy Únie o monitorovaní a testovaní prežúvavcov na prítomnosť prenosných spongiformných encefalopatií prenesie z Komisie na Európsky úrad pre bezpečnosť potravín. Kapitola B prílohy III k nariadeniu (ES) č. 999/2001 by sa preto mala zmeniť, aby sa zohľadnila táto nová skutočnosť.

(4)

Prílohou IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa zakazuje kŕmenie určitých hospodárskych zvierat spracovanými živočíšnymi bielkovinami, najmä tými, ktoré sú získané z neprežúvavcov.

(5)

Okrem toho podľa písm. b) bodu ii) kapitoly II prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa rybia múčka a kŕmne zmesi s obsahom rybej múčky môžu použiť na kŕmenie neprežúvavých hospodárskych zvierat vrátane živočíchov akvakultúry.

(6)

V bode 3 oddielu A kapitoly III prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa stanovuje, že voľne ložené spracované živočíšne bielkoviny získané z neprežúvavcov a voľne ložené kŕmne zmesi s obsahom takýchto bielkovín sa prepravujú vo vozidlách a nádobách, ktoré sa nepoužívajú na prepravu krmiva určeného pre neprežúvavé hospodárske zvieratá s výnimkou živočíchov akvakultúry. Keďže rybia múčka a kŕmne zmesi s obsahom rybej múčky sú povolené na použitie v krmive pre všetky neprežúvavé hospodárske zvieratá, toto ustanovenie by sa nemalo uplatňovať na rybiu múčku ani na kŕmne zmesi s obsahom rybej múčky. Bod 3 oddielu A kapitoly III prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť, aby nezahŕňal rybiu múčku.

(7)

V oddiele E kapitoly V prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa stanovuje, že vývoz spracovaných živočíšnych bielkovín získaných z neprežúvavcov a výrobkov s obsahom takýchto bielkovín je povolený len vtedy, ak sú určené na použitia, ktoré nie sú zakázané týmto nariadením a ak je pred vývozom uzavretá písomná dohoda medzi príslušným orgánom vyvážajúceho členského štátu alebo Komisiou a príslušným orgánom dovážajúcej tretej krajiny, ktorá obsahuje záväzok dovážajúcej tretej krajiny, že bude dodržiavať plánované použitie a nebude opätovne vyvážať spracované živočíšne bielkoviny ani výrobky s obsahom takýchto bielkovín na použitia, ktoré sú zakázané nariadením (ES) č. 999/2001.

(8)

Táto požiadavka bola pôvodne určená na kontrolu šírenia bovinnej spongiformnej encefalopatie (BSE) v čase, keď bola epidémia BSE v Únii a keď bol európsky kontinent predstavoval hlavnú časť sveta, ktorá bola zasiahnutá touto epidémiou. Odvtedy sa však v Únii situácia v oblasti BSE výrazne zlepšila. V roku 2013 bolo nahlásených v Únii 7 prípadov BSE a v roku 2014 bolo nahlásených 11 prípadov v porovnaní s 2 166 nahlásenými prípadmi v roku 2001 a 2 124 nahlásenými prípadmi v roku 2002. Toto zlepšenie situácie v oblasti BSE v Únii je vidieť na skutočnosti, že dvadsať členských štátov Únie má v súčasnosti štatút zanedbateľného rizika BSE v súlade s rozhodnutím Komisie 2007/453/ES (2) v znení zmien.

(9)

Požiadavka uvedená v oddiele E kapitoly V prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001, ktorou sa stanovuje povinnosť uzavrieť písomnú dohodu s treťou krajinou určenia ako nevyhnutná podmienka pre vývoz spracovaných živočíšnych bielkovín získaných z neprežúvavcov a výrobkov obsahujúcich takéto bielkoviny, a zákaz, aby boli tieto výrobky používané v tretích krajinách na kŕmenie hospodárskych zvierat s výnimkou živočíchov akvakultúry, by sa preto mala vypustiť.

(10)

V oddiele D kapitoly IV prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa stanovujú podmienky pre výrobu a používanie spracovaných živočíšnych bielkovín z neprežúvavcov určených na kŕmenie živočíchov akvakultúry a kŕmnych zmesí s obsahom takýchto bielkovín, čo si vyžaduje úplné oddelenie materiálu z prežúvavcov od materiálu z neprežúvavcov v každom štádiu výrobného reťazca a pravidelný odber vzoriek a analýzu s cieľom overiť, či nedošlo ku krížovej kontaminácii. Tieto podmienky by sa mali vyžadovať aj v prípade spracovaných živočíšnych bielkovín z neprežúvavcov a kŕmnych zmesí s obsahom takýchto bielkovín určených na vývoz, aby sa zabezpečilo, že vyvážané spracované živočíšne bielkoviny a kŕmne zmesi s obsahom takýchto bielkovín poskytujú rovnakú úroveň bezpečnosti ako tie, ktoré sa používajú na území Únie.

(11)

Keďže krmivo pre spoločenské zvieratá a rybia múčka sa vyrábajú v spracovateľských zariadeniach určených výlučne na výrobu výrobkov získaných z vodných živočíchov s výnimkou morských cicavcov, respektíve na výrobu krmiva pre spoločenské zvieratá, nemala by sa požiadavka, ktorá stanovuje, že vývoz je povolený iba zo zariadení, ktoré spĺňajú požiadavky oddielu D kapitoly IV prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001, vzťahovať na krmivo pre domáce zvieratá alebo na rybiu múčku.

(12)

Oddiel E kapitoly V prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 by sa preto mal zodpovedajúcim spôsobom zmeniť.

(13)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre rastliny, zvieratá, potraviny a krmivá,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Kapitola B prílohy III k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa nahrádza takto:

„KAPITOLA B

POŽIADAVKY NA PREDKLADANIE SPRÁV A VEDENIE ZÁZNAMOV

I.   POŽIADAVKY KLADENÉ NA ČLENSKÉ ŠTÁTY

A.   Informácie, ktoré predkladajú členské štáty vo svojich ročných správach v súlade s článkom 6 ods. 4

1.

Počet podozrivých prípadov zahrnutých pod oficiálne obmedzenia pohybu v súlade s článkom 12 ods. 1 podľa druhov zvierat.

2.

Počet podozrivých prípadov podrobených laboratórnemu preskúmaniu v súlade s článkom 12 ods. 2 podľa druhov zvierat vrátane výsledkov zrýchlených testov a potvrdzujúcich testov (počet negatívnych a počet pozitívnych prípadov) a pokiaľ ide o hovädzí dobytok, vekové rozdelenie všetkých zvierat, ktoré boli podrobené testom. Vekové rozdelenie by sa malo uviesť v takýchto skupinách: ‚mladšie ako 24 mesiacov‘, rozdelenie po 12 mesiacoch od 24 do 155 mesiacov a ‚staršie ako 155 mesiacov‘.

3.

Počet stád, v ktorých sa zaznamenali podozrivé prípady oviec a kôz a ktoré sa vyšetrovali v súlade s článkom 12 ods. 1 a 2.

4.

Počet hovädzieho dobytka, ktorý sa podrobil skúške v rámci každej subpopulácie uvedenej v kapitole A časti I bodoch 2.1, 2.2, 3.1 a 5. Určí sa metóda výberu vzoriek, výsledky zrýchlených a potvrdzujúcich testov a vekové rozdelenie zvierat, ktoré sa podrobia testom, zoskupených v súlade s bodom 2.

5.

Počet oviec a kôz a počet stád, ktoré sa podrobili testom v rámci každej subpopulácie uvedenej v kapitole A, časti II, bodoch 2, 3, 5 a 6, spolu s metódou výberu vzoriek a výsledkami zrýchlených a potvrdzujúcich testov.

6.

Zemepisné rozdelenie pozitívnych prípadov BSE a klusavky vrátane krajiny pôvodu, ak to nie je rovnaká krajina ako krajina predkladajúca správu. Pre každý prípad TSE hovädzieho dobytka, oviec a kôz by sa mal uviesť rok a podľa možnosti aj mesiac narodenia zvieraťa. Uvedú sa tiež prípady TSE, ktoré sa považujú za atypické. Podľa potreby sa v prípadoch klusavky nahlasujú výsledky primárnych a sekundárnych molekulárnych testov uvedených v prílohe X kapitole C bode 3.2 písm. c).

7.

Pre zvieratá iné ako hovädzí dobytok, ovce a kozy, počet vzoriek a potvrdených prípadov TSE podľa druhov.

8.

Genotyp a podľa možností plemeno každej ovce, ktorá mala pozitívne výsledky testov TSE a ktorej sa odoberali vzorky v súlade s kapitolou A časťou II bodom 8.1 alebo kapitolou A časťou II bodom 8.2.

B.   Obdobia predkladania správ

Vypracovanie správ obsahujúcich informácie uvedené v oddiele A a mesačne predkladaných Komisii (ktorá ich zašle Európskemu úradu pre bezpečnosť potravín) v elektronickej podobe dohodnutej medzi členskými štátmi, Komisiou a Európskym úradom pre bezpečnosť potravín, alebo v prípade informácií uvedených v bode 8 predkladané štvrťročne, môže predstavovať ročnú správu požadovanú článkom 6 ods. 4, za predpokladu, že sú informácie aktualizované vždy, keď sú k dispozícii nové informácie.

II.   INFORMÁCIE, KTORÉ MÁ KOMISIA PREDLOŽIŤ V SÚHRNNEJ SPRÁVE ÚNIE

Súhrnná správa Únie sa predkladá v tabuľkovom formáte obsahujúcom aspoň informácie uvedené v časti I.A pre každý členský štát.

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín od 1. januára 2016 analyzuje informácie uvedené v časti I a do konca novembra uverejňuje súhrnnú správu o trendoch a zdrojoch prenosných spongiformných encefalopatií v Únii.

III.   ZÁZNAMY

1.

Príslušný orgán vedie a uchováva počas siedmych rokov záznamy o informáciách uvedených v časti I.A.

2.

Vyšetrujúce laboratórium uchováva počas siedmych rokov všetky záznamy o testovaní, najmä laboratórne pracovné denníky a, ak je to možné, parafínové bloky a fotografie Western Blot.“

Článok 2

V oddiele A kapitoly III prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa bod 3 nahrádza takto:

„3.

Voľne ložené spracované živočíšne bielkoviny s výnimkou rybej múčky získané z neprežúvavcov a voľne ložené kŕmne zmesi s obsahom takýchto spracovaných živočíšnych bielkovín sa prepravujú vo vozidlách a nádobách, ktoré sa nepoužívajú na prepravu krmiva určeného pre neprežúvavé hospodárske zvieratá s výnimkou živočíchov akvakultúry.“

Článok 3

V kapitole V prílohy IV k nariadeniu (ES) č. 999/2001 sa oddiel E nahrádza takto:

„ODDIEL E

Vývoz spracovaných živočíšnych bielkovín a výrobkov s obsahom takýchto bielkovín

1.

Vývoz spracovaných živočíšnych bielkovín získaných z prežúvavcov a výrobkov s obsahom takýchto bielkovín je zakázaný.

Ako výnimka sa však tento zákaz nevzťahuje na spracované krmivo pre spoločenské zvieratá, ktoré obsahuje spracované živočíšne bielkoviny získané z prežúvavcov a ktoré bolo spracované v schválených zariadeniach pre krmivo pre spoločenské zvieratá v súlade s článkom 24 nariadenia (ES) č. 1069/2009 a je zabalené a označené v súlade s právnymi predpismi Únie.

2.

Vývoz spracovaných živočíšnych bielkovín získaných z neprežúvavcov alebo kŕmnych zmesí s obsahom takýchto bielkovín sa schvaľuje, iba ak sú splnené tieto podmienky:

a)

spracované živočíšne bielkoviny získané z neprežúvavcov musia pochádzať zo spracovateľských zariadení, ktoré sa zaoberajú výlučne spracovaním vedľajších živočíšnych produktov z neprežúvavcov pochádzajúcich z bitúnkov a rozrábkarní uvedených v písmene a) oddielu D kapitoly IV, alebo zo schválených spracovateľských zariadení, ktoré sú uvedené vo verejne prístupných zoznamoch uvedených v písmene d) oddielu A kapitoly V,

b)

kŕmne zmesi obsahujúce spracované živočíšne bielkoviny získané z neprežúvavcov musia pochádzať zo schválených zariadení, ktoré sú uvedené vo verejne prístupných zoznamoch uvedených v písmene e) oddielu A kapitoly V a sú zabalené a označené v súlade s právnymi predpismi Únie.

3.

Podmienky stanovené v bode 2 sa nevzťahujú na:

a)

krmivo pre spoločenské zvieratá, ktorá obsahuje spracované živočíšne bielkoviny získané z neprežúvavcov a ktoré bolo spracované v schválených zariadeniach pre krmivo pre spoločenské zvieratá v súlade s článkom 24 nariadenia (ES) č. 1069/2009 a je zabalené a označené v súlade s právnymi predpismi Únie,

b)

rybiu múčku a kŕmne zmesi neobsahujúce okrem rybej múčky žiadne iné spracované živočíšne bielkoviny.“

Článok 4

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 13. januára 2016

Za Komisiu

predseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Ú. v. ES L 147, 31.5.2001, s. 1.

(2)  Rozhodnutie Komisie 2007/453/ES z 29. júna 2007, ktorým sa stanovuje štatút členských štátov, tretích krajín alebo ich regiónov podľa rizika BSE (Ú. v. EÚ L 172, 30.6.2007, s. 84).