10.12.2016   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 461/8


ROKOVACÍ PORIADOK

Poradného výboru pre koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia

z 21. októbra 2016

(2016/C 461/05)

PORADNÝ VÝBOR PRE KOORDINÁCIU SYSTÉMOV SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA ZRIADENÝ PODĽA ČLÁNKU 75 ODS. 1 NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 883/2004 Z 29. APRÍLA 2004 O KOORDINÁCII SYSTÉMOV SOCIÁLNEHO ZABEZPEČENIA,

so zreteľom na článok 75 nariadenia (ES) č. 883/2004,

so zreteľom na štandardný rokovací poriadok expertných skupín stanovených v prílohe 3 k rozhodnutiu Komisie C(2016) 3301 z 30. mája 2016, ktorým sa stanovujú horizontálne pravidlá vytvárania a fungovania expertných skupín Komisie,

s cieľom umožniť poradnému výboru plniť úlohy, ktoré mu boli zverené podľa článku 75 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 883/2004 z 29. apríla 2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (1) a podľa článku 89 ods. 2 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 987/2009 zo 16. septembra 2009, ktorým sa stanovuje postup na vykonávanie nariadenia (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (2),

konajúc v súlade s podmienkami ustanovenými v treťom pododseku článku 75 ods. 1 nariadenia (ES) č. 883/2004,

PRIJAL ABSOLÚTNOU VÄČŠINOU SVOJICH ČLENOV TENTO ROKOVACÍ PORIADOK PORADNÉHO VÝBORU:

Článok 1

Frekvencia zasadnutí, ich zvolávanie a návrh programu

1.   Poradný výbor zasadá najmenej raz za rok.

2.   Predseda oznámi každému členovi a náhradnému členovi aspoň mesiac vopred dátum konania zasadnutia. Zároveň im zašle návrh programu, ktorý bude obsahovať body, ktoré sa majú preskúmať. Podľa možností im súčasne dá k dispozícii všetky prípravné dokumenty.

3.   V naliehavých prípadoch môže predseda skrátiť mesačnú lehotu uvedenú v odseku 2, v žiadnom prípade ju však nemôže skrátiť na dobu kratšiu ako dva týždne.

4.   Ak najmenej jedna tretina členov poradného výboru predloží písomnú žiadosť o zvolanie zasadnutia poradného výboru, a spolu so žiadosťou predloží i konkrétne návrhy týkajúce sa programu zasadnutia, predseda do troch týždňov tejto žiadosti vyhovie v súlade s odsekom 2.

5.   Návrh programu musí obsahovať záležitosti spadajúce do príslušnosti poradného výboru:

a)

ktoré navrhol predseda, alebo

b)

v prípade ktorých sa žiadosť o ich zaradenie do návrhu programu zasadnutia a príslušné dokumenty predložené jedným členom alebo viacerými členmi, dostali k predsedovi v písomnej forme najmenej desať dní pred zasadnutím. V takomto prípade musí predseda o takej žiadosti ihneď informovať ostatných členov a náhradných členov poradného výboru.

Článok 2

Miesto zasadnutí

Zasadnutia poradného výboru a pracovných skupín zriadených podľa článku 9 sa spravidla konajú v sídle Európskej komisie.

Článok 3

Program zasadnutia

1.   Na začiatku zasadnutia poradný výbor schváli program zasadnutia, ktorý obsahuje body uvedené v návrhu programu, o ktorom sa zmieňuje článok 1 ods. 5, a všetky ďalšie body, ktoré patria do príslušnosti poradného výboru, ktoré navrhuje predseda.

2.   Počas zasadnutia môže každý člen výboru podať návrh na zaradenie určitého bodu do programu nasledujúceho zasadnutia. Na začiatku tohto nasledujúceho zasadnutia poradný výbor rozhodne, či zaradí tento bod do programu zasadnutia.

Článok 4

Účasť na zasadnutiach

Okrem predsedu a členov menovaných podľa prvého pododseku článku 75 ods. 1 nariadenia (ES) č. 883/2004, na zasadnutí poradného výboru sa môžu zúčastniť nasledovné osoby:

a)

náhradní členovia vymenovaní v súlade s článkom 75 ods. 1 nariadenia (ES) č. 883/2004; zúčastňujú sa na konaniach uvedených v článkoch 3, 5, 6, 7 a 12 len vtedy, keď právoplatne nahradia člena poradného výboru;

b)

zamestnanci Európskej komisie určení predsedom;

c)

ďalší experti v oblasti koordinácie sociálneho zabezpečenia prizvaní predsedom výboru na poskytnutie svojich odborných poznatkov poradnému výboru vrátane koordinátorov európskych organizácií sociálnych partnerov.

Článok 5

Rokovanie

1.   Kvórum tvorí prítomná väčšina členov alebo náhradných členov, ktorí ich právoplatne zastupujú, pričom sa berie do úvahy článok 7

2.   Zasadnutia poradného výboru nie sú verejné. Po dohode s generálnym riaditeľstvom pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie môže poradný výbor absolútnou väčšinou svojich členov rozhodnúť, že rokovania sú verejné.

Článok 6

Požadovaná väčšina, prijímanie stanovísk a návrhov a písomný postup

1.   Bez toho, aby bol dotknutý článok 5 ods. 2, článok 12 a tretí pododsek odseku 3 tohto článku, poradný výbor rozhoduje absolútnou väčšinou platne odovzdaných hlasov členov alebo náhradných členov, ktorí ich právoplatne zastupujú. Prázdne hlasovacie lístky a zdržanie sa hlasovania sa považujú za platne odovzdané hlasy. Predseda nehlasuje.

2.   Stanoviská a návrhy uvádzané v článku 75 ods. 2 písm. b) nariadenia (ES) č. 883/2004 sa spravidla predkladajú na zasadnutí poradného výboru.

Sú v nich uvedené dôvody, o ktoré sa opierajú.

V každom stanovisku alebo návrhu, ktoré(-ý) výbor prijme, sa musia uviesť číselné údaje týkajúce sa hlasovania o ňom. K stanovisku alebo návrhu sa pripojí písomná poznámka uvádzajúca názory menšiny, ak o to menšina požiada.

Stanoviská a návrhy sa zasielajú Európskej komisii, Správnej komisii pre koordináciu systémov sociálneho zabezpečenia a členom a náhradným členom poradného výboru.

3.   Poradný výbor môže prijať stanovisko alebo návrh a iné rozhodnutia pomocou písomného postupu, ak bol takýto písomný postup dohodnutý na predchádzajúcom zasadnutí poradného výboru.

Na tento účel predseda oznámi členom poradného výboru znenie textu, ktorý sa má prijať. Členom sa stanoví lehota minimálne desiatich pracovných dní, v rámci ktorej majú možnosť uviesť, že navrhované znenie textu zamietajú alebo že sa zdržia hlasovania. Ak sa člen nevyjadrí v stanovenej lehote, považuje sa to za kladný hlas.

Po uplynutí stanovenej lehoty predseda informuje členov o výsledku hlasovania. Stanovisko, návrh alebo iné rozhodnutie, za ktorý hlasovala absolútna väčšina členov poradného výboru, sa považuje za schválený v posledný deň lehoty stanovenej pre členov na vyjadrenie sa.

Článok 7

Nahradenie člena inou osobou ako jeho náhradným členom

1.   Člen, ktorý sa nemôže zúčastniť zasadnutia a nemôže zabezpečiť, aby sa zasadnutia miesto neho zúčastnil jeho náhradný člen, môže splnomocniť ktoréhokoľvek iného člena alebo náhradného člena v jeho kategórii, aby hlasoval v jeho mene. Členovia, ktorí tak urobia, musia o tom pred zasadnutím písomne informovať predsedu.

2.   Každý člen a každý náhradný člen môže mať splnomocnenie na hlasovanie v zastúpení len od jedného člena.

3.   Hlas splnomocnenca je platný iba na zasadnutí, na ktoré bolo splnomocnenie na hlasovanie v zastúpení udelené.

Článok 8

Zápisnice zo zasadnutí

1.   Zápisnice z diskusie o každom bode v programe rokovania a stanoviská, návrhy a odporúčania predložené poradným výborom, sú zmysluplné a úplné. Zápisnice vypracúva sekretariát, za ktorý zodpovedá predseda.

2.   Zápisnica zahŕňa aj zoznam účastníkov, pričom tam, kde je to primerané, špecifikuje aj orgány členských štátov, organizácie alebo iné verejné subjekty, ku ktorým účastníci patria.

3.   Zápisnicu schvaľuje poradný výbor.

4.   Zápisnica sa predloží na schválenie poradnému výboru až po tom, ako bol návrh zápisnice najmenej pätnásť dní pred plánovaným dátumom zasadnutia zaslaný členom a náhradným členom. Ak im tento dokument nebude zaslaný včas, jeho schválenie sa odloží na nasledujúce zasadnutie poradného výboru.

5.   Návrhy na zmenu a doplnenie návrhu zápisnice sa predkladajú v písomnej podobe najneskôr do otvorenia zasadnutia, na ktorom má byť schválená.

Článok 9

Pracovné skupiny

1.   Výbor môže zriaďovať pracovné skupiny na plnenie konkrétnych úloh. Ak to považuje za vhodné, môže také pracovné skupiny zrušiť.

2.   Členov pracovných skupín menuje poradný výbor.

Poradný výbor sa pri výbere zástupcov odborových organizácií a zástupcov zamestnávateľských organizácií usiluje o dosiahnutie spravodlivého zastúpenia rôznych dotknutých sektorov v pracovných skupinách.

3.   Pracovným skupinám predsedá predseda poradného výboru alebo ním menovaná osoba.

4.   Predseda pracovnej skupiny môže z vlastného podnetu alebo na žiadosť jedného alebo viacerých členov pracovnej skupiny prizvať expertov na účasť na zasadnutí pracovnej skupiny.

5.   Dokumenty potrebné na rokovanie pracovnej skupiny sa dajú k dispozícii všetkým členom a náhradným členom poradného výboru.

Článok 10

Sekretariát

1.   Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie poskytne sekretariát poradnému výboru. Sekretariát pod dohľadom predsedu organizuje prácu poradného výboru a pracovných skupín a pomáha pri príprave stanovísk a návrhov.

2.   Korešpondencia poradnému výboru, pracovným skupinám a sekretariátu sa zasiela na e-mailovú adresu určenú na tento účel (empl-ss-advisory-committee@ec.europa.eu) v rámci Generálneho riaditeľstva pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie.

Článok 11

Transparentnosť

1.   Poradný výbor a jeho pracovné skupiny musia byť zapísané v registri expertných skupín.

2.   Odborové zväzy a organizácie zamestnávateľov musia byť zapísané v registri transparentnosti.

3.   Sekretariát sprístupní všetky príslušné dokumenty vrátane programu, zápisnice a príspevkov účastníkov, a to buď v registri expertných skupín, alebo prostredníctvom odkazu z registra na špeciálnu internetovú stránku, kde možno tieto informácie nájsť. Prístup k špeciálnej internetovej stránke nemožno podmieniť registráciou či iným obmedzením. Sekretariát v prvom rade uverejní program a iné príslušné podkladové dokumenty v dostatočnom časovom predstihu pred zasadnutím. Nasledovať bude zverejnenie schválenej zápisnice. Výnimky z uverejňovania sú možné len vtedy, keď sa predpokladá, že by plánované zverejnenie dokumentu poškodilo ochranu verejného alebo súkromného záujmu, ako sa vymedzuje v článku 4 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (3).

4.   So žiadosťami o prístup k dokumentom v držbe skupiny sa zaobchádza v súlade s nariadením (ES) č. 1049/2001.

Článok 12

Nadobudnutie účinnosti, revízia a zrušenie

1.   Tento rokovací poriadok nadobúda platnosť v deň jeho prijatia absolútnou väčšinou členov poradného výboru.

Rokovací poriadok sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

2.   Poradný výbor rozhodne absolútnou väčšinou svojich členov o revízii svojho rokovacieho poriadku.

3.   Rokovací poriadok poradného výboru z 22. októbra 2010 sa zrušuje s účinnosťou od dátumu uvedeného v odseku 1.

V Bruseli 21. októbra 2016

Predseda poradného výboru

Jordi CURELL GOTOR


(1)  Ú. v. EÚ L 166, 30.4.2004, s. 1, naposledy zmenené nariadením Komisie (EÚ) č. 1368/2014 zo 17. decembra 2014 (Ú. v. EÚ L 366, 20.12.2014, s. 15).

(2)  Ú. v. EÚ L 284, 30.10.2009, s. 1.

(3)  Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43.