23.6.2015   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 157/97


ODPORÚČANIE KOMISIE (EÚ) 2015/976

z 19. júna 2015

o monitorovaní prítomnosti tropánových alkaloidov v potravinách

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 292,

keďže:

(1)

Vedecká skupina pre kontaminanty v potravinovom reťazci (ďalej len „CONTAM“) Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (ďalej len „EFSA“) prijala stanovisko týkajúce sa tropánových alkaloidov v potravinách a krmivách (1).

(2)

Najviac skúmanými tropánovými alkaloidmi sú (-)-hyoscyamín a (-)-skopolamín. Atropín je racemická zmes (-)-hyoscyamínu a (+)-hyoscyamínu, pričom iba (-)-enantiomér hyoscyamínu vykazuje anticholinergické účinky.

(3)

Prítomnosť tropánových alkaloidov v rode Datura je dobre známa. Datura stramonium je rastlina veľmi rozšírená v oblastiach mierneho a tropického pásma, a preto boli semená rastliny Datura stramonium zistené ako nečistoty v ľanových semenách, sójových zrnách, ciroku, prose, slnečnici a pohánke a vo výrobkoch z nich. Semená rastliny Datura stramonium nie je možné jednoducho odstrániť z ciroku, prosa a pohánky triedením a čistením.

(4)

Je potrebné získať viac údajov o prítomnosti tropánových alkaloidov v potravinách. Takisto je potrebné pochopiť poľnohospodárske podmienky, za ktorých sa tropánové alkaloidy objavujú v poľnohospodárskych komoditách.

(5)

Preto je vhodné odporučiť monitorovanie prítomnosti tropánových alkaloidov v potravinách,

PRIJALA TOTO ODPORÚČANIE:

1.

Členské štáty by s aktívnou pomocou prevádzkovateľov potravinárskych podnikov mali monitorovať prítomnosť tropánových alkaloidov v potravinách, a najmä v týchto potravinách:

Obilniny a obilné výrobky, najmä (v poradí dôležitosti)

pohánka, cirok, proso, kukurica a múka vyrobená z pohánky, cirku, prosa a kukurice,

potraviny na báze obilnín pre dojčatá a malé deti,

raňajkové cereálie,

výrobky z mletého zrna,

zrná určené na ľudskú spotrebu,

bezlepkové výrobky,

výživové doplnky, čaje a bylinné nálevy,

bôbovité (bez strukov), strukoviny a olejnaté semená a výrobky z nich.

2.

Medzi tropánové alkaloidy, ktoré je potrebné analyzovať, patria minimálne atropín a skopolamín, ale aj iné tropánové alkaloidy. V prípade, že je to možné, enantioméry hyoscyamínu by sa mali analyzovať osobitne.

3.

S cieľom zabezpečiť, aby boli vzorky reprezentatívne pre šaržu, z ktorej sa odoberajú, by členské štáty mali dodržiavať postupy odberu vzoriek stanovené v nariadení Komisie (ES) č. 401/2006 (2).

4.

Metóda analýzy, ktorá sa má použiť na monitorovanie, je prednostne vysokoúčinná kvapalinová chromatografia – hmotnostná spektrometria/(hmotnostná spektrometria) [HPLC-MS/(MS)] alebo, ak metóda HPLC-MS/(MS) nie je možná, plynová chromatografia – hmotnostná spektrometria (GC-MS).

Cieľová hodnota kvantifikačného limitu (LOQ) pre atropín (racemickú zmes enantiomérov hyoscyamínu) a skopolamín by mala byť podľa možnosti nižšia ako 5 μg/kg a nie vyššia ako 10 μg/kg v prípade poľnohospodárskych komodít, potravinových zložiek, výživových doplnkov a bylinkových čajov a mala by byť podľa možnosti nižšia ako 2 μg/kg v prípade hotových potravín (napr. raňajkových cereálií) a nižšia ako 1 μg/kg v prípade potravín na báze obilnín pre dojčatá a malé deti.

5.

Členské štáty by v prípade zistenia vysokých hodnôt tropánových alkaloidov mali s aktívnou pomocou prevádzkovateľov potravinárskych podnikov vykonávať vyšetrovania určené na identifikáciu poľnohospodárskych podmienok, ktoré spôsobujú prítomnosť tropánových alkaloidov v potravinách.

6.

Členské štáty by mali zabezpečiť, aby sa výsledky analýz poskytovali EFSA pravidelne a najneskôr do októbra 2016 na formulári na predkladanie údajov, ktorý stanovil EFSA, v súlade s požiadavkami v usmerneniach EFSA o štandardnom opise vzorky (SSD) pre potraviny a krmivá (3) a dodatočnými osobitnými požiadavkami EFSA týkajúcimi sa podávania správ.

V Bruseli 19. júna 2015

Za Komisiu

Vytenis ANDRIUKAITIS

člen Komisie


(1)  Skupina CONTAM úradu EFSA (Vedecká skupina pre kontaminanty v potravinovom reťazci EFSA), 2013. Vedecké stanovisko týkajúce sa tropánových alkaloidov v potravinách a krmivách. Vestník EFSA (EFSA Journal) 2013; 11(10):3386, s. 113. doi:10.2903/j.efsa.2013.3386.

(2)  Nariadenie Komisie (ES) č. 401/2006 z 23. februára 2006, ktorým sa stanovujú metódy odberu vzoriek a analytické metódy na úradnú kontrolu hodnôt mykotoxínov v potravinách (Ú. v. EÚ L 70, 9.3.2006, s. 12).

(3)  http://www.efsa.europa.eu/en/datex/datexsubmitdata.htm.