29.5.2014   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 163/7


NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (EÚ) č. 544/2014

z 15. mája 2014,

ktorým sa mení nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori

EURÓPSKY PARLAMENT A RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie, a najmä na jej článok 43 ods. 2,

so zreteľom na návrh Európskej komisie,

po postúpení návrhu legislatívneho aktu národným parlamentom,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

konajúc v súlade s riadnym legislatívnym postupom (2),

keďže:

(1)

Únia je zmluvnou stranou Medzinárodného dohovoru o zachovaní atlantických tuniakov (3) („dohovor“).

(2)

Medzinárodná komisia pre zachovanie atlantických tuniakov („ICCAT“), ktorá bola zriadená na základe dohovoru, na svojom 16. osobitnom zasadnutí v roku 2008 prijala odporúčanie 08-05, ktorého cieľom bolo zaviesť nový plán obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori, a nahradiť tak predchádzajúci plán obnovy prijatý v roku 2006. Nariadenie Rady (ES) č. 302/2009 (4) bolo prijaté na vykonanie uvedených medzinárodných ochranných opatrení na úrovni Únie.

(3)

ICCAT na svojom 17. osobitnom zasadnutí v roku 2010 prijala odporúčanie 10-04, ktorým sa mení viacročný plán obnovy populácie tuniaka modroplutvého. Nariadenie (ES) č. 302/2009 bolo neskôr zmenené nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 500/2012 (5), ktorým sa vykonávajú uvedené revidované medzinárodné ochranné opatrenia na úrovni Únie.

(4)

ICCAT na svojom 18. osobitnom zasadnutí v roku 2012 prijala odporúčanie 12-03, ktorým sa ďalej mení viacročný plán obnovy populácie tuniaka modroplutvého. V záujme lepšieho prispôsobenia rybolovných sezón činnosti rybárskych flotíl sa v odporúčaní 12-03 upravujú rybolovné sezóny, ktoré sú teraz vymedzené ako obdobia povoleného rybolovu, na rozdiel od období zákazu rybolovu uvedených v predchádzajúcich odporúčaniach ICCAT. Okrem toho sa zmenili dátumy vymedzujúce obdobie, keď je povolený rybolov pre plavidlá s kruhovými záťahovými sieťami, lode s návnadou a lode s vlečnými lovnými šnúrami. A napokon, aby sa predišlo neistote v prípade výstroja, na ktorý sa nevzťahujú žiadne osobitné pravidlá o rybolovnej sezóne, bolo potrebné zahrnúť ustanovenie, ktorým sa plavidlám používajúcim akýkoľvek iný výstroj, s výnimkou všetkých typov unášaných sietí, výslovne povoľuje rybolov počas celého roka. ICCAT môže obdobia a dátumy rybolovných sezón v Atlantickom oceáne preskúmať v roku 2015 na základe odporúčania Stáleho výboru ICCAT pre výskum a štatistiku (SCRS).

(5)

ICCAT na svojom 23. pravidelnom zasadnutí v novembri 2013 prijala odporúčanie 13-08 dopĺňajúce odporúčanie 12-03, aby bolo možné upraviť pre lode s návnadou a lode s vlečnými lovnými šnúrami rybolovné sezóny vo východnej časti Atlantického oceánu, a to tak, aby nemali vplyv na ochranu neresísk tuniaka modroplutvého v Stredozemnom mori. V uvedenom odporúčaní ICCAT sa uvádza, že zmluvné strany a spolupracujúce nezmluvné strany, subjekty alebo rybolovné subjekty môžu pre lode s návnadou a lode s vlečnými lovnými šnúrami, ktoré lovia vo východnej časti Atlantického oceánu, stanoviť iný dátum začiatku rybolovných sezón, pričom sa zachová celková dĺžka obdobia povoleného rybolovu pre tieto druhy rybolovu. V uvedenom odporúčaní ICCAT sa stanovujú aj pravidlá používania stereoskopických kamier pri umiestňovaní do klietok. Zámerom je, aby SCRS na svojom zasadnutí v roku 2014 preskúmal všetky technické špecifikácie vrátate intenzity odberu vzoriek, spôsobu odoberania vzoriek, vzdialenosti od kamery, rozmerov priechodu, algoritmov (pre vzťah medzi dĺžkou a hmotnosťou) a aby ich ICCAT v prípade potreby na základe odporúčania SCRS zmenila na svojom zasadnutí v roku 2014.

(6)

S cieľom zaviesť odporúčanie ICCAT 12-03 do práva Únie, aby sa tak zabezpečila účinná ochrana populácie tuniaka modroplutvého, s cieľom poskytnúť právnu istotu, pokiaľ ide o príslušné rybolovné sezóny, a napokon, s cieľom umožniť členským štátom, aby riadne definovali svoje rybolovné plány, plány kapacít a inšpekčné plány a ďalšie povinnosti v oblasti podávania správ, a s cieľom zaviesť do práva Únie odporúčanie ICCAT 13-08 vzhľadom na používanie stereoskopických kamerových systémov v súvislosti s umiesťovaním do klietok a vzhľadom na možné určenie iného dátumu začiatku rybolovných sezón pre lode s návnadou a lode s vlečnými lovnými šnúrami vo východnej časti Atlantického oceánu je potrebné čo najskôr upraviť príslušné ustanovenia nariadenia (ES) č. 302/2009,

PRIJALI TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Nariadenie (ES) č. 302/2009 sa mení takto:

1.

Článok 7 sa nahrádza takto:

„Článok 7

Rybolovné sezóny

1.   Lov tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori pomocou veľkoobjemových plavidiel s dlhými lovnými šnúrami na pelagický lov, dlhších ako 24 m, sa povoľuje od 1. januára do 31. mája s výnimkou oblasti západne od 10° z. d. a severne od 42° s. š., v ktorej sa takýto rybolov povoľuje od 1. augusta do 31. januára.

2.   Lov tuniaka modroplutvého kruhovými záťahovými sieťami vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori sa povoľuje od 26. mája do 24. júna.

3.   Lov tuniaka modroplutvého loďami s návnadou a loďami s vlečnými lovnými šnúrami vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori sa povoľuje od 1. júla do 31. októbra.

Bez ohľadu na prvý pododsek a vzhľadom na skutočnosť, že ochrana neresísk nie je ovplyvnená, môžu členské štáty na roky 2014 a 2015 určiť vo svojich národných ročných rybolovných plánoch iný dátum začiatku rybolovných sezón pre lode s návnadou a lode s vlečnými lovnými šnúrami, ktoré sa plavia pod ich vlajkou a lovia vo východnej časti Atlantického oceánu, pokiaľ je celková dĺžka obdobia povoleného rybolovu pre uvedené druhy rybolovu naďalej v súlade s prvým pododsekom.

V rybolovnom pláne Únie, ktorý sa má každoročne predložiť ICCAT do 15. februára, sa uvedie, či sa zmenili dátumy začiatku týchto rybolovov, a uvedú sa tam aj súradnice dotknutých oblastí.

4.   Lov tuniaka modroplutvého plavidlami s vlečnými sieťami na pelagický lov vo východnej časti Atlantického oceánu sa povoľuje od 16. júna do 14. októbra.

5.   Rekreačný a športový lov tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori sa povoľuje od 16. júna do 14. októbra.

6.   Lov tuniaka modroplutvého pomocou iného výstroja, ako je výstroj uvedený v odsekoch 1 až 5 sa povoľuje počas celého roka. Bez ohľadu na to, je lov tuniaka modroplutvého pomocou všetkých typov unášaných sietí zakázaný.“;

2.

Vkladá sa tento článok:

„Článok 24a

Používanie stereoskopických kamier počas umiestňovania do klietok

Používanie stereoskopických kamerových systémov v súvislosti s umiestňovaním do klietok je v súlade s týmito podmienkami:

a)

intenzita odberu vzoriek živých rýb nie je nižšia ako 20 % všetkých rýb umiestnených do klietok; ak je to technicky možné, odoberanie vzoriek živých rýb prebieha postupne, a to tak, že sa zmeria každý piaty jedinec; takáto vzorka pozostáva z rýb odmeraných zo vzdialenosti 2 až 8 metrov od kamery;

b)

rozmery priechodu spájajúceho zdrojovú klietku s cieľovou klietkou nepresahujú 10 metrov do šírky a 10 metrov do výšky;

c)

ak merania dĺžky rýb vykazujú multimodálne rozdelenie (dve alebo viacero kohort rôznych veľkostí), je možné na to isté umiestnenie do klietky použiť viac než jeden prevodný algoritmus; na prevod vzdialenosti od začiatku rypáka až po koniec stredných lúčov chvostových plutiev (dĺžka po vidlicu chvostovej plutvy) na celkovú hmotnosť sa používajú najaktuálnejšie algoritmy, ktoré vypracoval Stály výbor pre výskum a štatistiku ICCAT, podľa kategórie veľkosti rýb meraných počas umiestňovania do klietky;

d)

pred každým umiestnením do klietky sa vykoná overenie stereoskopického merania dĺžky rýb s použitím meracej tyče vo vzdialenosti 2 až 8 metrov;

e)

pri oznamovaní výsledkov stereoskopického programu sa pri údajoch uvedie medzná odchýlka vyplývajúca z technickej špecifikácie stereoskopického kamerového systému, ktorá nepresiahne +/- 5 percent.“.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 15. mája 2014

Za Európsky parlament

predseda

M. SCHULZ

Za Radu

predseda

D. KOURKOULAS


(1)  Ú. v. EÚ C 67, 6.3.2014, s. 157.

(2)  Pozícia Európskeho parlamentu a Rady zo 16. apríla 2014 (zatiaľ neuverejnená v úradnom vestníku) a rozhodnutie Rady z 8. mája 2014.

(3)  Rozhodnutie Rady 86/238/EHS z 9. júna 1986 o pristúpení spoločenstva k Medzinárodnému dohovoru o zachovaní atlantických tuniakov, zmenenému a doplnenému protokolom pripojeným k záverečnému aktu z konferencie splnomocnených zástupcov zmluvných štátov k dohovoru podpísanému v Paríži 10. júla 1984 (Ú. v. ES L 162, 18.6.1986, s. 33).

(4)  Nariadenie Rady (ES) č. 302/2009 zo 6. apríla 2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 43/2009 a zrušuje nariadenie (ES) č. 1559/2007 (Ú. v. EÚ L 96, 15.4.2009, s. 1).

(5)  Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 500/2012 z 13. júna 2012, ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 302/2009 o viacročnom pláne obnovy populácie tuniaka modroplutvého vo východnej časti Atlantického oceánu a v Stredozemnom mori (Ú. v. EÚ L 157, 16.6.2012, s. 1).