24.2.2012   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 52/28


VYKONÁVACIE ROZHODNUTIE KOMISIE

z 23. februára 2012,

ktorým sa stanovuje zoznam kľúčových rozhodovacích bodov na účely hodnotenia vykonávania programu Galileo, pokiaľ ide o pozemné strediská a stanice, ktoré sa majú zriadiť v rámci fázy vývoja a fázy budovania programu

(2012/117/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 683/2008 z 9. júla 2008 o pokračovaní v implementácii európskych programov satelitnej navigácie (EGNOS a Galileo) (1), a najmä na jeho článok 12 ods. 3,

keďže:

(1)

Finančný a právny rámec programu Galileo sa stanovil nariadením (ES) č. 683/2008. Podľa tohto nariadenia je Európska únia vlastníkom všetkého hmotného alebo nehmotného majetku vytvoreného alebo vyvinutého v rámci programov a systém vytvorený v rámci programu Galileo pozostáva z konštelácie satelitov a z celosvetovej siete pozemných staníc.

(2)

V rámci integrovaného riadenia rizík na hodnotenie vykonávania programu Galileo sa vyžaduje, aby správca programu včas prijímal kľúčové rozhodnutia, t. j. rozhodnutia, ktoré majú významný vplyv na náklady, harmonogram, výkonnosť a/alebo riziká, a aby v súvislosti s kľúčovými rozhodnutiami, ktoré sa ešte majú prijať, ako aj pri ich vykonávaní konal transparentným spôsobom. Patria sem rozhodnutia o zriaďovaní pozemnej infraštruktúry v rámci fázy vývoja a validácie a fázy budovania programu.

(3)

Celosvetová sieť pozemných staníc systému vytvoreného v rámci programu Galileo na jednej strane zahŕňa šesť stredísk a jednu stanicu a na druhej strane štyri série tzv. vzdialených staníc.

(4)

Šesť pozemných stredísk a jedna pozemná stanica zahŕňajú: dve vzájomne redundantné strediská, ktoré kontrolujú všeobecnú prevádzku systému (ďalej len „kontrolné strediská“ alebo „GCC“); bezpečnostné stredisko Galileo uvedené v článku 16 nariadenia č. 683/2008, ktoré dohliada na bezpečnosť systému a poskytovaných služieb a ktoré je z dôvodu kontinuity služby rozdelené do dvoch lokalít (ďalej len „bezpečnostné stredisko Galileo“ alebo „GSMC“); stredisko služieb, ktoré zabezpečuje rozhranie medzi systémom na jednej strane a používateľmi verejne prístupnej služby, komerčnej služby a služby ochrany života na strane druhej (ďalej len „stredisko služieb GNSS“ alebo „GSC“); stredisko, ktoré riadi získavanie informácií potrebných na prevádzku pátracej a záchrannej služby a ktoré zabezpečuje rozhranie medzi systémom a organizáciou Cospas-Sarsat (ďalej len „stredisko služieb SAR“); stredisko, ktoré v mene správcu programu a nezávisle od používateľa hodnotí kvalitu poskytovaných služieb a oznamuje skupinám používateľov údaje o čase a geodézii (ďalej len „výkonnostné stredisko Galileo“); stanicu, ktorá umožňuje overovať kvalitu signálov vysielaných satelitmi na obežnej dráhe hneď po ich vypustení (ďalej len „stanica pre orbitálne testovanie“).

(5)

Pri rozhodovaní o umiestnení týchto stredísk a staníc sa zohľadňuje prípadná prítomnosť už existujúcich zariadení a vybavenia vyhovujúcich pre príslušné úlohy, dodržiavanie bezpečnostných požiadaviek v prípade jednotlivých stredísk a staníc, technické a rozpočtové obmedzenia prevádzky a požiadavky jednotlivých členských štátov týkajúce sa národnej bezpečnosti.

(6)

Štyri série tzv. vzdialených staníc zahŕňajú: stanice na diaľkové ovládanie a telemetriu, ktoré prostredníctvom „vzostupných“ spojení (uplink) a „zostupných“ spojení (downlink) zabezpečujú prepojenie medzi satelitmi a dvomi kontrolnými strediskami (ďalej len „stanice TTC“); meracie stanice Galileo, ktoré v záujme zabezpečenia poskytovania služieb na jednej strane vykonávajú merania pseudovzdialenosti a na druhej strane zbierajú signály vysielané satelitmi na účely dohľadu nad ich kvalitou (ďalej len „stanice GSS“); vysielacie stanice, ktoré vysielajú do satelitov údaje potrebné na poskytovanie služieb (ďalej len „stanice ULS“); stanice, ktoré zabezpečujú zber údajov potrebných na prevádzku pátracej a záchrannej služby (ďalej len „stanice SaR“).

(7)

Pri rozhodovaní o počte a umiestnení vzdialených staníc sa zohľadňujú prípadné geografické a technické obmedzenia týkajúce sa optimálneho rozmiestnenia na celej planéte, prípadná prítomnosť už existujúcich zariadení a vybavenia vyhovujúcich pre príslušné úlohy, dodržiavanie bezpečnostných požiadaviek v prípade jednotlivých staníc a požiadavky jednotlivých členských štátov týkajúce sa národnej bezpečnosti. Vzhľadom na to, že takéto rozhodnutia sa môžu meniť so zreteľom na pokrok vo vykonávaní programov, ich potreby a vývoj logistických alebo politických požiadaviek, uvedený počet a umiestnenie vzdialených staníc, ktoré sa ešte majú zriadiť, sú len orientačné.

(8)

Je preto potrebné stanoviť kľúčové rozhodovacie body na hodnotenie vykonávania prvkov celosvetovej siete pozemných staníc systému vytvoreného v rámci programu Galileo.

(9)

Opatrenia ustanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného podľa článku 19 ods. 1 nariadenia (ES) č. 683/2008,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Kľúčové rozhodovacie body na účely hodnotenia vykonávania programu Galileo, pokiaľ ide o pozemné strediská a stanice, ktoré sa majú zriadiť v rámci fázy vývoja a fázy budovania programu uvedených v článku 3 písm. b) a c) nariadenia (ES) č. 683/2008, sú uvedené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 23. februára 2012

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. EÚ L 196, 24.7.2008, s. 1.


PRÍLOHA

Kľúčové rozhodovacie body na účely hodnotenia vykonávania programu Galileo, pokiaľ ide o pozemné strediská a stanice, ktoré sa majú zriadiť v rámci fázy vývoja a fázy budovania programu uvedených v článku 3 písm. b) a c) nariadenia (ES) č. 683/2008.

Dátum

Kľúčové rozhodovacie body

Opatrenia

2009 – 2016

Zriadenie pozemných stredísk

 

2009 – 2014

Zriadenie dvoch kontrolných stredísk (GCC)

Jedno kontrolné stredisko sa postupne zriaďuje v Oberpfaffenhoffene (Nemecko). Jeho zriaďovanie sa začalo v roku 2009 a ukončí sa v roku 2014.

 

 

Jedno kontrolné stredisko sa postupne zriaďuje vo Fucine (Taliansko). Jeho zriaďovanie sa začalo v roku 2009 a ukončí sa v roku 2014.

2013 – 2015

Zriadenie bezpečnostného strediska Galileo (GSMC)

Bezpečnostné stredisko Galileo, rozdelené do dvoch lokalít, sa postupne zriaďuje vo Francúzsku a v Spojenom kráľovstve. S jeho zriaďovaním by sa malo začať v roku 2013 a malo by sa ukončiť v roku 2015. Malo by byť predmetom dohôd medzi Francúzskom a Spojeným kráľovstvom, ktoré sa majú podpísať v priebehu roka 2012.

2011 – 2016

Zriadenie strediska služieb GNSS (GSC)

Stredisko služieb GNSS sa postupne zriaďuje v Madride (Španielsko). Jeho zriaďovanie sa začalo v roku 2011 a malo by sa ukončiť v roku 2016. Bolo predmetom dohody so Španielskom, ktorá bola podpísaná 17. marca 2011.

2012 – 2014

Zriadenie strediska služieb SaR

Stredisko služieb SaR by sa malo postupne zriadiť v Toulouse (Francúzsko). S jeho zriaďovaním by sa malo začať v roku 2012 a malo by sa ukončiť v roku 2014. Malo by byť predmetom dohody s Francúzskom.

2013 – 2014

Zriadenie výkonnostného strediska Galileo

Výkonnostné stredisko Galileo by sa malo postupne zriadiť v zatiaľ neurčenom členskom štáte a mieste. S jeho zriaďovaním by sa malo začať v roku 2013 a malo by sa ukončiť v roku 2014. Malo by byť predmetom dohody s príslušným členským štátom.

2010

Zriadenie stanice pre orbitálne testovanie

Stanica pre orbitálne testovanie bola zriadená v roku 2010 v Redu (Belgicko). Jej zriadenie je súčasťou predmetu zmluvy uzatvorenej 25. októbra 2010 medzi Komisiou a spoločnosťou Spaceopal o vykonávaní časti „Operácie“ v rámci činností vo fáze budovania programu Galileo.

2009 – 2014

Zriadenie vzdialených pozemných staníc

 

2010 – 2014

Zriadenie staníc TTC

V rokoch 2010 a 2011 boli zriadené stanice TTC v Kirune? (Švédsko) a Kourou (Francúzsko).

V rokoch 2012 až 2014 by sa stanice TTC mali zriadiť v týchto lokalitách: Tahiti (Francúzska Polynézia), La Réunion (Francúzsko), Nouméa (Nová Kaledónia).

Zriadenie týchto staníc TTC je predmetom zmlúv uzatvorených medzi Európskou vesmírnou agentúrou a poskytovateľmi služieb.

2009 – 2014

Zriadenie staníc GSS

V rokoch 2009 až 2011 boli stanice GSS zriadené v týchto lokalitách: Fucino (Taliansko), Svalbard (Nórsko), Redu (Belgicko), La Réunion (Francúzsko), Kourou (Francúzsko), Nouméa (Nová Kaledónia), Troll (Nórsko), Papeete (Francúzska Polynézia).

V rokoch 2012 až 2014 by sa stanice GSS mali zriadiť v týchto lokalitách: Kiruna (Švédsko), Jan Mayen (Nórsko), Azorské ostrovy (Portugalsko), Kanárske ostrovy (Španielsko), Madeira (Portugalsko), Kerguelen, Adelina zem, Saint Pierre a Miquelon, Wallis, Ascension, Diego Garcia, Malouines.

Zriadenie týchto staníc GSS je predmetom zmlúv uzatvorených medzi Európskou vesmírnou agentúrou a poskytovateľmi služieb.

2009 – 2011

Zriadenie staníc ULS

V rokoch 2009 až 2011 sa stanice ULS zriadili v týchto lokalitách: Tahiti (Francúzska Polynézia), Kourou (Francúzsko), La Réunion (Francúzsko), Nová Kaledónia, Svalbard (Nórsko).

Zriadenie týchto staníc ULS je predmetom zmlúv uzatvorených medzi Európskou vesmírnou agentúrou a poskytovateľmi služieb.

2012 – 2013

Zriadenie staníc SaR

V rokoch 2012 a 2013 by sa stanice SaR mali zriadiť v týchto lokalitách: Svalbard (Nórsko), Toulouse (Francúzsko), Makarios (Cyprus), Maspalomas (Španielsko).

Zriadenie týchto staníc SaR vo Svalbarde a v Maspalomas bude predmetom zmlúv medzi Európskou vesmírnou agentúrou a poskytovateľmi služieb, v prípade stanice v Makarios to bude predmetom dohody medzi Komisiou a Cyprom a v prípade stanice v Toulouse to bude predmetom zmluvy medzi Komisou a poskytovateľom služieb.