28.7.2011   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 196/16


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 27. júla 2011

o požiadavkách na bezpečnosť, ktoré musia spĺňať európske normy týkajúce sa stacionárnych tréningových zariadení podľa smernice Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES

(Text s významom pre EHP)

(2011/476/EÚ)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na smernicu Európskeho parlamentu a Rady 2001/95/ES z 3. decembra 2001 o všeobecnej bezpečnosti výrobkov (1), a najmä na jej článok 4 ods. 1 písm. a),

keďže:

(1)

Podľa smernice 2001/95/ES majú európske normalizačné orgány zavádzať európske normy. Na základe takýchto noriem by sa malo zabezpečiť, aby výrobky spĺňali všeobecnú požiadavku na bezpečnosť ustanovenú v smernici.

(2)

Podľa smernice 2001/95/ES sa výrobok považuje za bezpečný, ak je v súlade s nezáväznými vnútroštátnymi normami, ktorými sa transponujú európske normy a na ktoré Komisia uverejnila odkazy v Úradnom vestníku Európskej únie.

(3)

V článku 4 smernice 2001/95/ES sa stanovuje postup vypracúvania európskych noriem. Podľa tohto postupu Komisia stanovuje osobitné požiadavky na bezpečnosť, ktoré by európske normy mali spĺňať, a následne na základe týchto požiadaviek poveruje európske normalizačné orgány, aby také normy vypracovali.

(4)

Komisia uverejňuje odkazy na európske normy prijaté týmto spôsobom v Úradnom vestníku Európskej únie.

(5)

Podľa článku 4 ods. 2 druhého pododseku smernice 2001/95/ES sa odkazy na európske normy prijaté európskymi normalizačnými orgánmi pred nadobudnutím účinnosti uvedenej smernice môžu uverejniť v Úradnom vestníku Európskej únie aj bez poverenia Komisie, ak takéto normy zabezpečujú splnenie všeobecnej požiadavky na bezpečnosť stanovenej v uvedenej smernici.

(6)

Komisia na základe rozhodnutia 2006/514/ES (2) uverejnila v Úradnom vestníku Európskej únie odkazy na deväť európskych noriem týkajúcich sa bezpečnosti stacionárnych tréningových zariadení.

(7)

Uvedených deväť európskych noriem o bezpečnosti stacionárnych tréningových zariadení, na ktoré sa vzťahuje rozhodnutie 2006/514/ES, nebolo vypracovaných na základe poverenia Komisie v súlade s článkom 4 ods. 1.

(8)

Tri z týchto noriem – EN 957-4:1996, EN 957-5:1996 a EN 957-6:2001 – boli nahradené novými zneniami – EN 957-4 + A1:2010, EN 957-5:2009 a EN 957-6:2010. Keďže tieto nové znenia boli prijaté po nadobudnutí účinnosti smernice 2001/95/ES a neboli vypracované z poverenia Komisie, ktoré by zahŕňalo osobitné požiadavky na bezpečnosť, nemôžu byť odkazy na ne zverejnené v Úradnom vestníku Európskej únie.

(9)

Na účely posúdenia súladu týchto nových znení a prípadných následných znení európskych noriem týkajúcich sa stacionárnych tréningových zariadení so všeobecnou požiadavkou na bezpečnosť stanovenou v smernici 2001/95/ES je potrebné opätovne vykonať postup stanovený v článku 4 uvedenej smernice.

(10)

Komisia by preto mala stanoviť osobitné požiadavky na bezpečnosť týkajúce sa stacionárnych tréningových zariadení s cieľom poveriť európske normalizačné orgány, aby na základe týchto požiadaviek vypracovali zodpovedajúce európske normy.

(11)

Keď budú príslušné normy k dispozícii a za predpokladu, že Komisia sa rozhodne uverejniť odkaz na ne v Úradnom vestníku Európskej únie, podľa postupu stanoveného v článku 4 ods. 2 smernice 2001/95/ES sa predpokladá, že stacionárne tréningové zariadenia, ktoré sú v súlade s takýmito normami, spĺňajú všeobecné požiadavky na bezpečnosť stanovené v smernici 2001/95/ES, pokiaľ ide o požiadavky na bezpečnosť, na ktoré sa tieto normy vzťahujú.

(12)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného podľa článku 15 smernice 2001/95/ES,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Na účely tohto rozhodnutia „stacionárne tréningové zariadenie“ je výrobok, tiež poháňaný motorom, používaný na účely tréningu, cvičenia, diagnostiky alebo rehabilitácie, ktorých súčasťou sú opakujúce sa pohyby, ktorý zostáva pri použití statický. Toto zariadenie buď stojí na podlahe, alebo je pripevnené na strope alebo na stene, alebo na inej pevnej konštrukcii.

Článok 2

Osobitné požiadavky na bezpečnosť týkajúce sa výrobkov uvedených v článku 1, ktoré majú spĺňať európske normy podľa článku 4 smernice 2001/95/ES, sú stanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu.

Článok 3

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 27. júla 2011

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. ES L 11, 15.1.2002, s. 4.

(2)  Ú. v. EÚ L 200, 22.7.2006, s. 35.


PRÍLOHA

OSOBITNÉ POŽIADAVKY NA BEZPEČNOSŤ STACIONÁRNYCH TRÉNINGOVÝCH ZARIADENÍ

Časť I

Výrobok a definícia výrobku

Stacionárne tréningové zariadenia, na ktoré sa vzťahuje toto poverenie, sa používajú na účely tréningu, cvičenia, diagnostiky alebo rehabilitácie, ktorých súčasťou sú opakujúce sa pohyby. Toto zariadenie zostáva počas používania statické. Buď stojí na podlahe, alebo je pripevnené na strope alebo na stene, alebo na inej pevnej konštrukcii.

Tieto zariadenia sa vo všeobecnosti používajú vo fitnescentrách, hoteloch, športových a rekreačných kluboch, rehabilitačných centrách alebo v domácnostiach. Priestory, v ktorých sa takéto zariadenia používajú, sú „tréningové priestory“ a prístup do nich môže byť povolený len používateľom a odborným pracovníkom (napr. trénerom, zdravotníckym pracovníkom).

Tieto požiadavky sa vzťahujú aj na zariadenia poháňané motorom, pokiaľ ide o riziká, ktoré nespadajú do rozsahu pôsobnosti smernice o strojových zariadeniach (smernica Európskeho parlamentu a Rady 2006/42/ES (1)).

V prípade niektorých osobitných tréningových zariadení platia okrem všeobecných požiadaviek na bezpečnosť aj doplnkové požiadavky na bezpečnosť.

Ak sa na zamýšľané použitie stacionárnych tréningových zariadení vzťahuje tiež smernica Rady 93/42/EHS zo 14. júna 1993 o zdravotníckych pomôckach (2), sú príslušné doplnkové požiadavky splnené.

Stacionárne tréningové zariadenia, na ktoré sa vzťahuje toto poverenie, by mali byť klasifikované podľa špecifických tried presnosti a použitia v závislosti od účelu zariadenia.

Triedy presnosti

Trieda A: vysoká presnosť.

Trieda B: stredná presnosť.

Trieda C: minimálna presnosť.

Triedy použitia

Trieda S (štúdio): profesionálne a/alebo komerčné použitie.

Trieda H (domácnosť): použitie v domácnostiach.

Trieda I: profesionálne a/alebo komerčné použitie vrátane použitia osobami s osobitnými potrebami (napr. zrakovo, sluchovo, telesne postihnuté osoby alebo osoby so špecifickými poruchami učenia).

Časť II

A.   Všeobecné požiadavky na bezpečnosť

Výrobky musia spĺňať všeobecnú požiadavku na bezpečnosť podľa smernice 2001/95/ES a musia byť „bezpečné“ v zmysle jej článku 2 písm. b). Výrobok musí byť najmä bezpečný za bežných alebo predvídateľných podmienok použitia (vrátane napr. skladovania, prepravy na miesto uloženia, inštalácie, demontáže a údržby) počas celého jeho životného cyklu. Zariadenie by malo byť bezpečné aj pre profesionálnych používateľov (napr. trénerov, učiteľov).

Riziko zranenia alebo poškodenia zdravia, alebo zníženia bezpečnosti musí byť za bežných a rozumne predvídateľných podmienok používania stacionárneho tréningového zariadenia minimalizované. Žiadna časť prístupná používateľovi alebo tretím osobám nesmie pri bežnom alebo určenom použití spôsobiť fyzické poranenie alebo negatívne ovplyvniť zdravie používateľa.

Používatelia musia byť informovaní o pravdepodobných rizikách a nebezpečenstve a o tom, ako im predchádzať.

Napriek tomu, že tréningové zariadenia nie sú určené pre deti, používanie týchto výrobkov v domácnostiach je čoraz bežnejšie, čo uľahčuje prístup detí k takýmto zariadeniam. Deti môžu utrpieť nehody s domácim zariadením, ktoré môžu mať za následok vážne poranenia (najmä prstov na rukách a nohách), ako aj popáleniny, tržné rany a priškripnutia. Ak takéto riziká nemožno dostatočne obmedziť samotnou konštrukciou zariadenia alebo prostredníctvom ochranných opatrení, zostávajúce riziko sa rieši poskytnutím informácií o výrobku rodičom alebo osobám, ktoré majú deti v opatere.

B.   Osobitné požiadavky na bezpečnosť

Pri uplatňovaní všeobecnej požiadavky na bezpečnosť uvedenej v smernici 2001/95/ES je potrebné zohľadniť aspoň tieto aspekty:

a)

stabilitu voľne stojaceho zariadenia;

b)

ostré hrany a drsné povrchy;

c)

konce rúrok;

d)

časti, ktoré vykonávajú zvierací, strižný, točivý alebo vratný pohyb v prístupnom mieste;

e)

závažia;

f)

prístup k zariadeniu a opustenie zariadenia;

g)

nastavovací a aretovací mechanizmus;

h)

laná, pásy a reťaze;

i)

oceľové laná a kladky;

j)

vedenie lán a pásov;

k)

body vtiahnutia lán a pásov;

l)

pozície uchopenia;

m)

integrované držadlá;

n)

prídavné držadlá;

o)

otočné držadlá;

p)

elektrickú bezpečnosť;

q)

údržbu;

r)

montážne pokyny;

s)

všeobecný návod na použitie;

t)

základné biomechanické požiadavky;

u)

označenie;

v)

výstražné upozornenia, najmä v súvislosti s rizikami pre deti;

w)

odstavenie z prevádzky vypnutím elektrického prúdu, najmä na účely ochrany detí.

Pri uplatňovaní všeobecnej požiadavky na bezpečnosť uvedenej v smernici 2001/95/ES je potrebné zohľadniť aspoň tieto aspekty:

a)

kontrolu rozmerov;

b)

vizuálnu prehliadku;

c)

hmatovú prehliadku;

d)

prevádzkovú skúšku;

e)

osvedčenie výrobcu;

f)

skúšku bodov vtiahnutia lán a pásov;

g)

skúšobné podmienky;

h)

skúšku stability;

i)

stanovenie zaťaženia pri pretrhnutí lán, pásov a reťazí;

j)

skúšku zotrvačníkov;

k)

určenie sily potrebnej na oddelenie prídavných držadiel;

l)

skúšku prístupu k zariadeniu/opustenia zariadenia;

m)

skúšku odolnosti pri zaťažení;

n)

skúšku režimu sledovania srdcového tepu;

o)

skúšku presnosti údajov z merania výkonu;

p)

hodnotenie pokynov a výstražných upozornení;

q)

skúšobný protokol.


(1)  Ú. v. EÚ L 157, 9.6.2006, p. 24.

(2)  Ú. v. ES L 169, 12.7.1993, p. 1.