10.2.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 37/16


NARIADENIE KOMISIE (EÚ) č. 116/2010

z 9. februára 2010,

ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006, pokiaľ ide o zoznam výživových tvrdení

(Text s významom pre EHP)

EURÓPSKA KOMISIA,

so zreteľom na Zmluvu o fungovaní Európskej únie,

so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 z 20. decembra 2006 o výživových a zdravotných tvrdeniach o potravinách (1), a najmä na jeho článok 8 ods. 2,

keďže:

(1)

V článku 8 ods. 1 nariadenia (ES) č. 1924/2006 sa uvádza, že výživové tvrdenia o potravinách sú povolené len v tom prípade, ak sú uvedené v jeho prílohe, v ktorej sa uvádzajú aj podmienky ich použitia.

(2)

V nariadení (ES) č 1924/2006 sa takisto stanovuje, že zmeny a doplnenia tejto prílohy sa v prípade potreby prijímajú po konzultácii s Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (European Food Safety Authority, EFSA, ďalej len „úrad“).

(3)

Pred prijatím nariadenia (ES) č. 1924/2006 Komisia požiadala úrad o stanovisko k výživovým tvrdeniam a podmienkam ich používania týkajúcim sa omega-3 mastných kyselín, mono-nenasýteného tuku, poly-nenasýteného tuku a nenasýteného tuku.

(4)

Úrad vo svojom stanovisku zo 6. júla 2005 (2) dospel k záveru, že omega-3 mastné kyseliny, mono-nenasýtený tuk, poly-nenasýtený tuk a nenasýtený tuk zohrávajú v strave dôležitú úlohu. Niektoré nenasýtené tuky, ako sú omega-3 mastné kyseliny, sa niekedy konzumujú v množstve nižšom, ako sa odporúča. Z tohto dôvodu by výživové tvrdenia označujúce potraviny, ktoré sú zdrojom týchto živín alebo sú bohaté na tieto živiny, mohli spotrebiteľom pomôcť rozhodnúť sa pre zdravšie výrobky. Tieto výživové tvrdenia však neboli zahrnuté do zoznamu uvedeného v prílohe k nariadeniu (ES) č. 1924/2006 prijatému Európskym parlamentom a Radou, keďže zatiaľ nebolo možné jasne definovať podmienky ich používania.

(5)

Tieto podmienky používania sa už zadefinovali, pričom sa zohľadnilo aj stanovisko úradu týkajúce sa označovania referenčných denných dávok omega-3 a omega-6 mastných kyselín prijaté 30. júna 2009 (3), a preto sa odporúča predmetné tvrdenia zahrnúť do zoznamu.

(6)

Pokiaľ ide o tvrdenia „zdroj omega-3 mastných kyselín“, a „s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín“, malo by sa v podmienkach používania rozlišovať medzi dvoma typmi omega-3 mastných kyselín, ktoré zohrávajú odlišnú fyziologickú úlohu, a v prípade každej sa odporúča konzumovať odlišné množstvo. Okrem toho by sa týmito podmienkami používania malo zaviesť minimálne množstvo požadované na 100 g a 100 kcal výrobku, aby sa zabezpečilo, že takéto tvrdenia sa môžu uvádzať len pri potravinách, ktoré poskytujú významné množstvo omega-3 mastných kyselín v konzumovanom množstve.

(7)

Pokiaľ ide o tvrdenia „s vysokým obsahom mono-nenasýteného tuku“, „s vysokým obsahom poly-nenasýteného tuku“ a „s vysokým obsahom nenasýteného tuku“, podmienky používania by mali vyžadovať minimálne množstvo nenasýteného tuku v potravinách, a teda zabezpečiť, že vyžadované množstvo sa vždy zhoduje s významným množstvom v konzumovanom množstve, ktoré možno dosiahnuť vyváženou stravou.

(8)

Opatrenia stanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Stáleho výboru pre potravinový reťazec a zdravie zvierat,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Príloha k nariadeniu (ES) č. 1924/2006 sa mení a dopĺňa tak, ako je stanovené v prílohe k tomuto nariadeniu.

Článok 2

Toto nariadenie nadobúda účinnosť dvadsiatym dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 9. februára 2010

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  Ú. v. EÚ L 404, 30.12.2006, s. 9.

(2)  The EFSA Journal (2005) 253, 1 – 29.

(3)  The EFSA Journal (2005) 1176, 1 – 11.


PRÍLOHA

V prílohe k nariadeniu (ES) č. 1924/2006 sa dopĺňa tento text:

„ZDROJ OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELÍN

Tvrdenie, že potravina je zdrojom omega-3 mastných kyselín, a každé tvrdenie, ktoré môže mať pre spotrebiteľa rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak výrobok obsahuje aspoň 0,3 g kyseliny alfa-linolénovej na 100 g a na 100 kcal alebo aspoň 40 mg sumy kyseliny eikozapentaénovej a kyseliny dokozahexaénovej na 100 g a na 100 kcal.

S VYSOKÝM OBSAHOM OMEGA-3 MASTNÝCH KYSELÍN

Tvrdenie, že potravina má vysoký obsah omega-3 mastných kyselín, a každé tvrdenie, ktoré môže mať pre spotrebiteľa rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak tento výrobok obsahuje aspoň 0,6 g kyseliny alfa-linolénovej na 100 g a na 100 kcal alebo aspoň 80 mg sumy kyseliny eikozapentaénovej a kyseliny dokozahexaénovej na 100 g a na 100 kcal.

S VYSOKÝM OBSAHOM MONO-NENASÝTENÉHO TUKU

Tvrdenie, že potravina má vysoký obsah mono-nenasýteného tuku, a každé tvrdenie, ktoré môže mať pre spotrebiteľa rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak aspoň 45 % mastných kyselín prítomných vo výrobku pochádza z mono-nenasýteného tuku, a pod podmienkou, že mono-nenasýtený tuk poskytuje viac ako 20 % energetickej hodnoty výrobku.

S VYSOKÝM OBSAHOM POLY-NENASÝTENÉHO TUKU

Tvrdenie, že potravina má vysoký obsah poly-nenasýteného tuku, a každé tvrdenie, ktoré môže mať pre spotrebiteľa rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak aspoň 45 % mastných kyselín prítomných vo výrobku pochádza z poly-nenasýteného tuku, a pod podmienkou, že poly-nenasýtený tuk poskytuje viac ako 20 % energetickej hodnoty výrobku.

S VYSOKÝM OBSAHOM NENASÝTENÉHO TUKU

Tvrdenie, že potravina má vysoký obsah poly-nenasýteného tuku, a každé tvrdenie, ktoré môže mať pre spotrebiteľa rovnaký význam, sa môže uvádzať len vtedy, ak aspoň 70 % mastných kyselín prítomných vo výrobku pochádza z nenasýteného tuku, a pod podmienkou, že nenasýtený tuk poskytuje viac ako 20 % energetickej hodnoty výrobku.“