22.12.2010   

SK

Úradný vestník Európskej únie

C 349/1


STANOVISKO KOMISIE

z 21. decembra 2010

týkajúce sa plánu na likvidáciu rádioaktívneho odpadu, ktorý pochádza z vyrovnávacieho skladu veľmi slabo rádioaktívneho odpadu nachádzajúceho sa v jadrovej elektrárni Ingalina v Litve, v súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome

(iba znenie v litovskom jazyku je autentické)

2010/C 349/01

V súlade s článkom 37 Zmluvy o Euratome dostala Európska komisia 8. júna 2010 od vlády Litvy všeobecné údaje o pláne na likvidáciu rádioaktívneho odpadu, ktorý pochádza z vyrovnávacieho skladu veľmi slabo rádioaktívneho odpadu nachádzajúceho sa v jadrovej elektrárni Ingalina.

Na základe týchto údajov a ďalších informácií, o ktoré Komisia požiadala 9. júla 2010 a ktoré litovské orgány poskytli 16. augusta 2010, a po porade so skupinou odborníkov Komisia vypracovala toto stanovisko:

1.

Vzdialenosť medzi zariadením a najbližším bodom na území iného členského štátu, v tomto prípade Lotyšska, je 8 km. Ďalším najbližším členským štátom je Poľsko vo vzdialenosti asi 250 km. Bielorusko ako susediaca krajina je vo vzdialenosti 5 km.

2.

Vypúšťaním kvapalných a plynných látok pri bežných prevádzkových podmienkach sa neohrozí zdravie obyvateľstva v inom členskom štáte alebo susediacich krajinách.

3.

Sekundárny tuhý rádioaktívny odpad sa dočasne uskladní v zariadení predtým, než sa presunie do príslušného zariadenia na spracovanie odpadu na mieste.

Nerádioaktívny tuhý odpad alebo zvyškové materiály, ktoré sú prepustené z regulačnej kontroly, budú uvoľnené na zneškodnenie ako bežný odpad alebo na opätovné využitie či recykláciu v súlade s kritériami ustanovenými v základných bezpečnostných normách (smernica 96/29/Euratom).

4.

V prípade neplánovaného uvoľnenia rádioaktívnych látok, ku ktorému môže dôjsť následkom havárie typu a rozsahu uvedeného vo všeobecných údajoch, dávky ožiarenia v inom členskom štáte alebo susediacich krajinách neohrozia zdravie obyvateľstva.

Záverom Komisia zastáva názor, že realizácia plánu likvidácie rádioaktívneho odpadu v akejkoľvek forme, ktorý pochádza z vyrovnávacieho skladu veľmi slabo rádioaktívneho odpadu nachádzajúceho sa v jadrovej elektrárni Ingalina v Litve, a to za bežnej prevádzky, ako aj v prípade havárie typu a rozsahu, ktoré sú uvedené vo všeobecných údajoch, nespôsobí rádioaktívnu kontamináciu vody, pôdy alebo ovzdušia iného členského štátu.

V Bruseli 21. decembra 2010

Za Komisiu

Günther OETTINGER

člen Komisie