6.10.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 262/52


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 5. októbra 2009,

ktorým sa ukončuje postup preskúmania týkajúci sa opatrení uložených Uruguajskou východnou republikou, ovplyvňujúcich dovoz a predaj whisky v Uruguaji

(2009/737/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na nariadenie Rady (ES) č. 3286/94 z 22. decembra 1994 stanovujúce postupy Spoločenstva v oblasti spoločnej obchodnej politiky s cieľom zaistenia uplatňovania práv Spoločenstva podľa pravidiel medzinárodného obchodu, najmä tých, ktoré boli vytvorené pod záštitou Svetovej obchodnej organizácie (1), a najmä na jeho článok 11 ods. 1,

keďže:

A.   POZADIE POSTUPU PRESKÚMANIA

(1)

Dňa 2. septembra 2004 Asociácia výrobcov škótskej whisky (Scotch Whisky Association, ďalej len „SWA“) predložila podnet v zmysle článku 4 nariadenia (ES) č. 3286/94 (ďalej len „nariadenie“) v mene svojich členov predstavujúcich odvetvie škótskej whisky.

(2)

V podnete sa tvrdilo, že predaju škótskej whisky Spoločenstva v Uruguajskej východnej republike bránia rozličné prekážky obchodu v zmysle článku 2 ods. 1 nariadenia. Všetky údajné prekážky obchodu boli priamo spojené so spotrebnými daňami Uruguaja (IMESI – Impuesto Especifico Interno) a pozostávali z:

a)

vyňatia whisky zrejúcej tri a viac rokov z najnižšej kategórie zdanenia;

b)

nedostatočnej transparentnosti a predvídateľnosti systému IMESI;

c)

požiadavky nalepovať kontrolné známky;

d)

požiadavky platiť dane pred dovozom.

(3)

V podnete sa takisto tvrdilo, že tieto praktiky majú nepriaznivé účinky na obchod v zmysle článku 2 ods. 4 nariadenia.

(4)

Komisia preto po porade s poradným výborom ustanoveným na základe nariadenia rozhodla, že existuje dostatok dôkazov na odôvodnenie začatia postupu preskúmania s cieľom zvážiť zahrnuté právne a vecné otázky. Na základe toho sa 23. októbra 2004 (2) začal postup preskúmania.

B.   ZISTENIA V RÁMCI POSTUPU PRESKÚMANIA

(5)

Počas postupu preskúmania uruguajské orgány vyjadrili ochotu preskúmať vyhliadky na vzájomne uspokojivé riešenie. Útvary Komisie súhlasili s diskusiou o možných spôsoboch riešenia problémov nastolených v podnete. Na základe tejto diskusie uruguajské orgány navrhli túto vec vyriešiť takto:

a)

v rámci reakcie na prvú praktiku uruguajských orgánov pozostávajúcu z vyňatia whisky zrejúcej tri a viac rokov z najnižšej kategórie zdanenia (pričom v nariadeniach EÚ sa vyžaduje, aby whisky zrela aspoň 3 roky) Uruguaj navrhol stiahnutie tejto požiadavky s účinnosťou od 1. júla 2005;

b)

pokiaľ ide o diskriminačnú požiadavku nalepovať kontrolné známky na dovážané fľaše whisky, Uruguaj sa zaviazal zmeniť svoje predpisy do 30. júna 2005 s nadobudnutím účinnosti do 90 dní;

c)

SWA tiež tvrdila, že vnútorné daňové predpisy Uruguaja týkajúce sa liehovín sú porušením dohody GATT, pokiaľ sa nespravujú jednotným, objektívnym a primeraným spôsobom. Uruguajské orgány navrhli, že presadia zmenu v štruktúre spotrebnej dane IMESI, aby ju do roku 2006 „zosúladili s najzaužívanejšími daňovými systémami na medzinárodnej úrovni“;

d)

pokiaľ ide o štvrtý aspekt, t. j. požiadavku platiť vopred dovoznú daň vo výške 80 % colnej hodnoty tovaru, dohodlo sa, že Uruguaj môže zachovať svoj systém platby dane IMESI vopred, aby sa predišlo vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.

C.   VÝVOJ PO UKONČENÍ PREŠETROVANIA

(6)

Prvé dva kroky navrhnuté uruguajskými orgánmi sa vykonali v rámci dohodnutých lehôt, ale zmena štruktúry IMESI sa oneskorila až do roku 2007, keď vyhláškou č. 520/2007 z 27. decembra 2007 Uruguaj zaviedol nový právny predpis o spotrebných daniach.

(7)

Začiatkom roka 2008 Komisia požiadala Uruguaj o niekoľko spresnení, pokiaľ ide o úpravu štruktúry špecifickej vnútornej dane, ktoré Uruguaj poskytol v máji 2009. Na základe spresnení, ktoré poskytla uruguajská vláda, sa potvrdilo, že uruguajský systém sa uplatňuje spôsobom, ktorý je konzistentný s príslušnými záväzkami voči WTO a záväzkami Uruguaja v tejto veci.

D.   ZÁVER A ODPORÚČANIA

(8)

Vzhľadom na uvedenú analýzu sa usudzuje, že postupom preskúmania sa dosiahla uspokojivá situácia, pokiaľ ide o prekážky obchodu uvádzané v podnete predloženom SWA. Postup preskúmania by sa preto mal v súlade s článkom 11 ods. 1 nariadenia ukončiť.

(9)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí boli prekonzultované s poradným výborom,

ROZHODLA TAKTO:

Jediný článok

Týmto sa ukončuje postup preskúmania týkajúci sa opatrení uložených Uruguajskou východnou republikou, ovplyvňujúcich dovoz a predaj whisky v Uruguaji.

V Bruseli 5. októbra 2009

Za Komisiu

Catherine ASHTON

členka Komisie


(1)  Ú. v. ES L 349, 31.12.1994, s. 71.

(2)  Ú. v. EÚ C 261, 23.10.2004, s. 3.