29.5.2009   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 132/13


ROZHODNUTIE RADY

z 25. mája 2009

o prijatí doplnkového výskumného programu, ktorý má vykonávať Spoločné výskumné centrum Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu

(2009/410/Euratom)

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva pre atómovú energiu, a najmä na jej článok 7,

so zreteľom na návrh Komisie predložený po porade s Výborom pre vedu a techniku,

keďže:

(1)

V rámci Európskeho výskumného priestoru reaktor s vysokým tokom neutrónov (ďalej len „HFR“) v Pettene je a určitý čas zostane dôležitým prostriedkom, ktorý má Spoločenstvo k dispozícii na to, aby prispievalo k náukám o materiáloch a testovaniu materiálov, k jadrovej medicíne a k výskumu bezpečnosti v oblasti jadrovej energie.

(2)

Prevádzka HFR sa podporila súborom doplnkových výskumných programov, z ktorých platnosť posledného, a to rozhodnutia Rady 2007/773/Euratom z 26. novembra 2007 o jednoročnom predĺžení súčasného doplnkového výskumného programu, ktorý za Európske spoločenstvo pre atómovú energiu implementuje Spoločné výskumné centrum (1), uplynula 31. decembra 2007.

(3)

HFR bol aj naďalej v prevádzke po celý rok 2008 bez doplnkového výskumného programu, pričom sa vynakladalo úsilie na to, aby sa jeho prevádzka a využívanie zakladali na nezávislom a trvalejšom právnom režime. Keďže toto úsilie nebolo úspešné, je nevyhnutné zaistiť pokračovanie finančnej podpory podľa nového doplnkového výskumného programu.

(4)

Pretože HFR je aj naďalej potrebný ako nenahraditeľná infraštruktúra pre výskum, ktorý Spoločenstvo vykonáva v oblasti zlepšovania bezpečnosti existujúcich jadrových reaktorov, ochrany zdravia vrátane vývoja lekárskych izotopov na riešenie otázok lekárskeho výskumu, jadrovej syntézy, základného výskumu a odbornej prípravy i odpadového hospodárstva vrátane možnosti študovať bezpečnosť správania sa jadrových palív pre novú generáciu reaktorových systémov, malo by sa v jeho prevádzke pokračovať na základe tohto doplnkového výskumného programu do roku 2011.

(5)

Belgicko, Francúzsko a Holandsko by pre svoj osobitný záujem o ďalšiu prevádzku HFR mali, ako už naznačili, financovať tento program prostredníctvom finančných príspevkov do všeobecného rozpočtu Európskej únie prostredníctvom pripísaných príjmov.

(6)

Z časti príspevkov podľa tohto doplnkového programu by sa mali takisto uhrádzať výdavky vynaložené počas roku 2008,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Doplnkový výskumný program týkajúci sa prevádzky reaktora s vysokým tokom neutrónov (HFR) v Pettene (ďalej len „program“), ktorého ciele sú stanovené v prílohe I, sa prijíma na obdobie troch rokov so začiatkom 1. januára 2009.

Článok 2

Odhadovaná výška finančného príspevku nevyhnutného na realizáciu programu je 34,992 milióna EUR. Rozdelenie tejto sumy sa uvádza v prílohe II. Tento príspevok sa pokladá za priradený príjem v súlade s článkom 18 ods. 2 nariadenia Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (2).

Článok 3

1.   Riadením programu je poverená Komisia. Na tento účel požiada o služby Spoločného výskumného centra.

2.   Správna rada Spoločného výskumného centra musí byť o vykonávaní programu sústavne informovaná.

Článok 4

Komisia každý rok do 15. septembra predloží Európskemu parlamentu a Rade správu o vykonávaní tohto rozhodnutia.

Článok 5

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Uplatňuje sa od 1. januára 2009.

Článok 6

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 25. mája 2009

Za Radu

predseda

J. ŠEBESTA


(1)  Ú. v. EÚ L 312, 30.11.2007, s. 29.

(2)  Nariadenie Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev (Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1).


PRÍLOHA I

VEDECKÉ A TECHNICKÉ CIELE

Hlavné ciele programu sú:

1.

Zaistiť bezpečnú a spoľahlivú prevádzku reaktora s vysokým tokom neutrónov (HFR) v Pettene tak, aby sa zaručila dostupnosť toku neutrónov na pokusné účely.

2.

Umožniť výskumným ústavom efektívne využívať HFR v širokej škále odborov: zlepšenie bezpečnosti existujúcich jadrových reaktorov, ochrana zdravia vrátane vývoja lekárskych izotopov na riešenie otázok lekárskeho výskumu, jadrová syntéza, základný výskum a odborná príprava a odpadové hospodárstvo vrátane možnosti študovať bezpečnosť správania sa jadrových palív pre novú generáciu reaktorových systémov.


PRÍLOHA II

ROZDELENIE PRÍSPEVKOV

Príspevky určené na program pochádzajú z Belgicka, Francúzska a Holandska.

Tieto príspevky sa rozdeľujú takto:

 

Belgicko: 1,2 milióna EUR

 

Francúzsko: 0,9 milióna EUR

 

Holandsko: 32,892 milióna EUR

 

Celkom: 34,992 milióna EUR.

Tieto príspevky sa platia do všeobecného rozpočtu Európskej únie a musia sa prideliť na tento program. Z časti príspevkov podľa tohto doplnkového programu sa môžu takisto uhrádzať výdavky vynaložené na prevádzku HFR počas roku 2008 v súlade s pracovným programom, ktorý sa dohodne medzi prispievajúcimi krajinami a Komisiou.

Tieto príspevky sú stanovené pevne a pokiaľ ide o zmeny prevádzkových nákladov a nákladov na údržbu, nie sú revidovateľné.