4.2.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 30/52


NARIADENIE RADY (ES) č. 74/2008

z 20. decembra 2007

o vytvorení spoločného podniku ARTEMIS, ktorým sa vykonáva spoločná technologická iniciatíva pre vstavané počítačové systémy

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva, a najmä na jej články 171 a 172,

so zreteľom na návrh Komisie,

so zreteľom na stanovisko Európskeho parlamentu,

so zreteľom na stanovisko Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru (1),

keďže:

(1)

V rozhodnutí Európskeho parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES z 18. decembra 2006 o siedmom rámcovom programe Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností (2007 – 2013) (2) (ďalej len „siedmy rámcový program“) sa stanovuje príspevok Spoločenstva na vytvorenie dlhodobých verejno-súkromných partnerstiev vo forme spoločných technologických iniciatív (STI), ktoré by sa mohli vykonávať prostredníctvom spoločných podnikov v zmysle článku 171 zmluvy. Tieto STI vyplývajú z práce európskych technologických platforiem, ktoré už boli vytvorené podľa šiesteho rámcového programu a týkajú sa vybraných aspektov výskumu vo svojom odvetví. Mali by spájať verejno-súkromné investície a európske verejné financovanie vrátane financovania zo siedmeho rámcového programu.

(2)

V rozhodnutí Rady 2006/971/ES z 19. decembra 2006 o osobitnom programe Spolupráca, ktorým sa vykonáva siedmy rámcový program Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technického rozvoja a demonštračných činností (2007 – 2013) (3) (ďalej len „osobitný program Spolupráca“), sa zdôrazňuje potreba ambicióznych celoeurópskych verejno-súkromných partnerstiev na urýchlenie vývoja hlavných technológií prostredníctvom rozsiahlych výskumných akcií na úrovni Spoločenstva, medzi ktoré patria najmä STI.

(3)

V Lisabonskom programe pre rast a zamestnanosť sa zdôrazňuje potreba vytvoriť priaznivé podmienky pre investície do znalostí a inovácie v Spoločenstve, aby sa podporila konkurencieschopnosť, rast a zamestnanosť.

(4)

Rada vo svojich záveroch z 25. a 26. novembra 2004 vyzvala Komisiu, aby ďalej rozpracovala koncepciu technologických platforiem a STI. Zdôraznila, že takéto iniciatívy by mohli prispieť ku koordinovaniu celkových výskumných činností Spoločenstva s cieľom dosiahnuť synergiu s činnosťami existujúcich programov, ako napríklad Eureka a COST so zohľadnením ich významného príspevku k výskumu a vývoju.

(5)

Európske spoločnosti a ostatné výskumné a vývojové organizácie, ktoré pôsobia v oblasti vstavaných počítačových systémov, prevzali vedúcu úlohu pri vytváraní európskej technologickej platformy pre vstavané počítačové systémy (ďalej len „technologická platforma ARTEMIS“) v rámci šiesteho rámcového programu. Technologická platforma ARTEMIS vypracovala strategický výskumný plán na základe rozsiahlych konzultácií so zainteresovanými verejnými a súkromnými stranami. V strategickom výskumnom pláne sa určili priority pre oblasť vstavaných počítačových systémov a odporučili sa smery pre STI v tejto oblasti.

(6)

STI pre vstavané počítačové systémy je odpoveďou na oznámenia Komisie zo 6. apríla 2005 pod názvom Budovanie EVP vedomostí pre hospodársky rast a z 20. júla 2005 Spoločné akcie pre rast a zamestnanosť: Lisabonský program Spoločenstva, ktoré sa odvolávajú na nový a ambicióznejší prístup k verejno-súkromným partnerstvám veľkého rozsahu v oblastiach hlavného záujmu pre európsku konkurencieschopnosť určených prostredníctvom dialógu s oblasťou priemyslu.

(7)

STI pre vstavané počítačové systémy je reakciou na potrebu podpory všadeprítomných informačných a komunikačných technológií uvedenej v správe Vytvorenie inovačnej Európy z januára 2006 (4). V tejto správe sa tiež odporúča spoločný model technologickej platformy ARTEMIS na spojenie vnútroštátneho financovania a financovania zo strany Spoločenstva v rámci jasnej právnej štruktúry a harmonizovaným a synchrónnym spôsobom.

(8)

STI pre vstavané počítačové systémy by mala vytvoriť udržateľné verejno-súkromné partnerstvo a zamerať sa na zvyšovanie a pritiahnutie súkromných a verejných finančných prostriedkov v sektore vstavaných systémov v Európe, ktoré by na účely tohto nariadenia malo zahŕňať členské štáty Európskej únie (ďalej len „členské štáty“) a krajiny pridružené k siedmemu rámcovému programu (ďalej len „pridružené krajiny“). STI pre vstavané počítačové systémy by tiež mala dosiahnuť účinnú koordináciu a synergiu zdrojov a financovania z rámcového programu, priemyslu, vnútroštátnych programov výskumu a vývoja a medzivládnych programov výskumu a vývoja (Eureka), čím by prispela k zvýšeniu budúceho rastu, konkurencieschopnosti a trvalo udržateľného rozvoja Európy. Jej cieľom by mala byť podpora spolupráce medzi všetkými zainteresovanými stranami, ako napríklad priemyslom vrátane malých a stredných podnikov (MSP), vnútroštátnymi orgánmi, akademickými a výskumnými strediskami, pri ktorej sa spoja sily a pozornosť sa zameria na výskumnú činnosť.

(9)

STI pre vstavané počítačové systémy by mala vymedziť spoločne prijatý výskumný plán (ďalej len „výskumný plán“), ktorý by mal dôsledne dodržiavať odporúčania strategického výskumného plánu vypracovaného technologickou platformou ARTEMIS. V tomto výskumnom pláne by sa mali identifikovať a pravidelne prehodnocovať priority výskumu pre vývoj a prijatie kľúčových technológií pre vstavané počítačové systémy v rôznych oblastiach použitia, aby sa posilnila konkurencieschopnosť Európy a umožnil sa vznik nových trhov a spoločenských aplikácií.

(10)

STI pre vstavané počítačové systémy by sa mala zaoberať návrhom, vývojom a rozmiestnením všadeprítomných, interoperabilných a nákladovo efektívnych, výkonných, bezpečných a spoľahlivých elektronických a softvérových systémov. Mala by vytvoriť referenčné návrhy a architektúry, ktoré by poskytovali spoločné prístupy architektúry pre daný rozsah aplikácií, programové vybavenie typu „middleware“ umožňujúce bezproblémovú prepojiteľnosť a interoperabilitu a metódy a nástroje návrhu integrovaných systémov pre rýchly vývoj a prípravu prototypu.

(11)

Ambícia a rozsah uvedených cieľov STI pre vstavané počítačové systémy, rozsah finančných a technických zdrojov, ktoré je potrebné zmobilizovať, a potreba zabezpečiť účinnú koordináciu a synergiu zdrojov a finančných prostriedkov si vyžadujú činnosť Spoločenstva. Preto je potrebné založiť spoločný podnik (ďalej len „spoločný podnik ARTEMIS“) podľa článku 171 zmluvy ako právnickú osobu zodpovednú za vykonávanie STI pre vstavané počítačové systémy. Na zabezpečenie vhodného riadenia výskumných a vývojových činností, ktoré sa začali v rámci siedmeho rámcového programu (2007 – 2013), by sa mal spoločný podnik ARTEMIS vytvoriť na obdobie do 31. decembra 2017.

(12)

Spoločný podnik ARTEMIS by mal byť orgán zriadený Spoločenstvom a absolutórium na plnenie jeho rozpočtu by mal udeľovať Európsky parlament na odporúčanie Rady, pričom by sa však mali vziať do úvahy osobitosti vyplývajúce z povahy STI ako verejno-súkromných partnerstiev, a najmä z príspevkov súkromného sektora do rozpočtu.

(13)

Ciele spoločného podniku ARTEMIS by sa mali dosahovať zlúčením zdrojov z verejného a súkromného sektora na podporu výskumných a vývojových činností vo forme projektov. Na tento účel by spoločný podnik ARTEMIS mal byť schopný organizovať súťažné výzvy na predloženie návrhov na projekty realizujúce časti výskumného plánu. Výskumné a vývojové činnosti by mali rešpektovať základné etické zásady platné v siedmom rámcovom programe.

(14)

Zakladajúcimi členmi spoločného podniku ARTEMIS by mali byť: Spoločenstvo, Belgicko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Fínsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a ARTEMISIA, združenie zastupujúce spoločnosti a ostatné výskumné a vývojové organizácie pôsobiace v oblasti vstavaných počítačových systémov v Európe. Spoločný podnik ARTEMIS by mal byť otvorený pre nových členov.

(15)

Pravidlá organizácie a činnosti spoločného podniku ARTEMIS by sa mali stanoviť v štatúte spoločného podniku ARTEMIS ako súčasť tohto nariadenia.

(16)

ARTEMISIA podpísala list, v ktorom sa zaviazala podporiť vytvorenie a činnosť spoločného podniku ARTEMIS.

(17)

Projekty by sa mali podporovať prostredníctvom finančných príspevkov Spoločenstva, ako aj členských štátov ARTEMIS, aj prostredníctvom nefinančných príspevkov výskumných a vývojových organizácií, ktoré sa zúčastňujú na projektoch spoločného podniku ARTEMIS.

K dispozícii môžu byť aj ďalšie možnosti financovania, okrem iného z Európskej investičnej banky (EIB), najmä prostredníctvom nástroja s rozdelením rizika, ktorý sa vytvoril spoločne s EIB a Komisiou podľa prílohy III k rozhodnutiu 2006/971/ES.

(18)

Verejné financovanie výskumných a vývojových činností na základe otvorených a súťažných výziev na predkladanie návrhov zverejňovaných spoločným podnikom ARTEMIS by malo pozostávať z finančných príspevkov členských štátov ARTEMIS a finančného príspevku spoločného podniku ARTEMIS. Finančný príspevok spoločného podniku ARTEMIS by sa mal poskytovať ako percentuálny podiel nákladov na výskum a vývoj, ktoré vzniknú účastníkom projektov. Tento percentuálny podiel by mal byť rovnaký pre všetkých účastníkov projektov v každej z jednotlivých výziev na predkladanie návrhov.

(19)

Počas trvania spoločného podniku ARTEMIS by výskumné a vývojové organizácie zúčastňujúce sa na projektoch mali poskytnúť zdroje, ktoré sa rovnajú celkovému verejnému financovaniu výskumných a vývojových činností alebo ho presahujú.

(20)

V záujme zabezpečenia stabilných podmienok zamestnania a rovnakého zaobchádzania so zamestnancami a s cieľom pritiahnuť špecializovaných vedeckých a technických pracovníkov najvyššej kvality je potrebné, aby sa na všetkých pracovníkov, ktorých bude spoločný podnik ARTEMIS zamestnávať, uplatňoval Služobný poriadok úradníkov Európskych spoločenstiev a Podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov Európskych spoločenstiev ustanovené v nariadení Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 259/68 (5).

(21)

Ako orgán, ktorý má právnu subjektivitu, by spoločný podnik ARTEMIS mal zodpovedať za svoju činnosť. V prípade potreby by právomoc na riešenie sporov vyplývajúcich z činností spoločného podniku ARTEMIS mal mať Súdny dvor.

(22)

Komisia by mala Európskemu parlamentu a Rade pravidelne podávať správy o pokroku, ktorý dosiahol spoločný podnik ARTEMIS.

(23)

Spoločný podnik ARTEMIS by mal prijať v súlade s nariadením Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 z 25. júna 2002 o rozpočtových pravidlách, ktoré sa vzťahujú na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev (6) (ďalej len „nariadenie o rozpočtových pravidlách“), a s predchádzajúcim súhlasom Komisie osobitné rozpočtové pravidlá, v ktorých sa zohľadnia jeho špecifické prevádzkové potreby vyplývajúce najmä z potreby účinným a včasným spôsobom spojiť financovanie výskumných a vývojových činností na úrovni Spoločenstva a vnútroštátnej úrovni. S cieľom zabezpečiť jednotné zaobchádzanie s účastníkmi na výskumných činnostiach spoločného podniku ARTEMIS a účastníkmi nepriamych akcií siedmeho rámcového programu je vhodné, aby daň z pridanej hodnoty nebola nákladom oprávneným na financovanie Spoločenstvom v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1906/2006 z 18. decembra 2006, ktorým sa ustanovujú pravidlá pre účasť podnikov, výskumných centier a univerzít na akciách v rámci siedmeho rámcového programu a pre šírenie výsledkov výskumu (2007 – 2013) (7).

(24)

Je potrebné prijať primerané opatrenia, aby sa zabránilo nezrovnalostiam a podvodom, a podniknúť potrebné kroky na vrátenie ušlých, neoprávnene vyplatených alebo nesprávne použitých finančných prostriedkov v súlade s nariadením Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 z 18. decembra 1995 o ochrane finančných záujmov Európskych spoločenstiev (8), nariadením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 z 11. novembra 1996 o kontrolách a inšpekciách na mieste, vykonávaných Komisiou s cieľom ochrany finančných záujmov Európskych spoločenstiev pred spreneverou a inými podvodmi (9), a nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 z 25. mája 1999 o vyšetrovaniach vykonávaných Európskym úradom pre boj proti podvodom (10).

(25)

Politika ochrany práv duševného vlastníctva spoločného podniku ARTEMIS by mala podporovať vytváranie a využívanie znalostí.

(26)

S cieľom uľahčiť jeho založenie by Komisia mala byť zodpovedná za vytvorenie a počiatočnú prevádzku spoločného podniku ARTEMIS, kým tento podnik nebude mať prevádzkovú kapacitu na plnenie svojho rozpočtu.

(27)

Keďže cieľ tohto nariadenia, a to vytvorenie spoločného podniku ARTEMIS, nemožno uspokojivo dosiahnuť na úrovni jednotlivých členských štátov z dôvodu nadnárodnej povahy určených významných výskumných výziev, ktoré si vyžadujú spojenie doplnkových znalostí a finančných zdrojov z rôznych sektorov a krajín, a preto ho možno lepšie dosiahnuť na úrovni Spoločenstva, Spoločenstvo môže prijať opatrenia v súlade so zásadou subsidiarity podľa článku 5 zmluvy. V súlade so zásadou proporcionality podľa uvedeného článku toto nariadenie neprekračuje rámec nevyhnutný na dosiahnutie tohto cieľa,

PRIJALA TOTO NARIADENIE:

Článok 1

Vytvorenie spoločného podniku

1.   Na realizáciu spoločnej technologickej iniciatívy (STI) pre vstavané počítačové systémy sa týmto zakladá spoločný podnik v zmysle článku 171 zmluvy (ďalej len „spoločný podnik ARTEMIS“) na obdobie do 31. decembra 2017.

2.   Sídlo spoločného podniku ARTEMIS sa nachádza v Bruseli v Belgicku.

Článok 2

Ciele

Spoločný podnik ARTEMIS prispieva k vykonávaniu siedmeho rámcového programu a k téme Informačné a komunikačné technológie osobitného programu Spolupráca. Spoločný podnik ARTEMIS najmä:

a)

vymedzuje a realizuje „výskumný plán“ pre vývoj kľúčových technológií pre vstavané počítačové systémy v rôznych oblastiach použitia s cieľom posilniť európsku konkurencieschopnosť a udržateľnosť a umožňuje vznik nových trhov a spoločenských aplikácií. Činnosti pre realizáciu výskumného plánu sú ďalej len „výskumné a vývojové činnosti“;

b)

podporuje vykonávanie výskumných a vývojových činností najmä poskytovaním finančných prostriedkov účastníkom vybraných projektov na základe súťažných výziev na predkladanie návrhov;

c)

presadzuje verejno-súkromné partnerstvo zamerané na mobilizovanie a spájanie činnosti Spoločenstva a činnosti na vnútroštátnej a súkromnej úrovni prostredníctvom zvýšenia celkových investícií do výskumu a vývoja v oblasti vstavaných počítačových systémov a podpory spolupráce medzi verejným a súkromným sektorom;

d)

dosahuje synergiu a koordináciu európskych výskumných a vývojových činností so zameraním sa na oblasť vstavaných počítačových systémov, ak možno vytvoriť pridanú hodnotu, postupné začlenenie súvisiacich činností v tejto oblasti, ktoré sa v súčasnosti vykonávajú prostredníctvom medzivládnych programov výskumu a vývoja (Eureka), do spoločného podniku ARTEMIS;

e)

podporuje zapojenie MSP do jeho činnosti v súlade s cieľmi siedmeho rámcového programu.

Článok 3

Právne postavenie

Spoločný podnik ARTEMIS je orgánom Spoločenstva a má právnu subjektivitu. Vo všetkých členských štátoch Európskeho spoločenstva má čo najširšiu právnu spôsobilosť priznanú právnickým osobám podľa právnych predpisov uvedených štátov. Môže najmä nadobúdať hnuteľný a nehnuteľný majetok alebo s ním nakladať, ako aj byť účastníkom súdneho konania.

Článok 4

Štatút

Štatút spoločného podniku ARTEMIS, ustanovený v prílohe k tomuto nariadeniu, tvorí súčasť tohto nariadenia a týmto sa prijíma.

Článok 5

Príspevok Spoločenstva

1.   Maximálny príspevok Spoločenstva do spoločného podniku ARTEMIS, pokrývajúci prevádzkové náklady a výskumné a vývojové činnosti, je 420 miliónov EUR vyplatených z rozpočtových prostriedkov určených na tému Informačné a komunikačné technológie osobitného programu Spolupráca v súlade s článkom 54 ods. 2 písm. b) nariadenia o rozpočtových pravidlách.

2.   Podmienky finančného príspevku Spoločenstva sa určia prostredníctvom všeobecnej dohody a ročných finančných dohôd uzavretých medzi Komisiou v mene Spoločenstva a spoločným podnikom ARTEMIS.

3.   Príspevok Spoločenstva do spoločného podniku ARTEMIS na financovanie projektov sa pridelí na základe otvorených a súťažných výziev na predkladanie návrhov.

Článok 6

Rozpočtové pravidlá

1.   Spoločný podnik ARTEMIS prijme osobitné rozpočtové pravidlá v súlade s článkom 185 ods. 1 nariadenia o rozpočtových pravidlách. Od pravidiel stanovených v nariadení Komisie (ES, Euratom) č. 2343/2002 z 19. novembra 2002 o rámcovom rozpočtovom nariadení pre subjekty uvedené v článku 185 rozpočtových pravidiel (11) sa môže odchýliť v prípadoch, keď si to vyžiadajú osobitné prevádzkové potreby spoločného podniku ARTEMIS, po predchádzajúcom súhlase Komisie.

2.   Spoločný podnik ARTEMIS má vlastné oddelenie vnútorného auditu.

Článok 7

Zamestnanci

1.   Na zamestnancov spoločného podniku ARTEMIS a jeho výkonného riaditeľa sa vzťahuje Služobný poriadok úradníkov Európskych spoločenstiev a Podmienky zamestnávania ostatných zamestnancov Európskych spoločenstiev a pravidlá spoločne prijaté inštitúciami Európskych spoločenstiev na účely uplatňovania tohto služobného poriadku a podmienok zamestnávania.

2.   Bez toho, aby bol dotknutý odsek 3 tohto článku a článok 7 ods. 2 štatútu, vykonáva spoločný podnik ARTEMIS vo vzťahu k svojim zamestnancom právomoci zverené menovaciemu orgánu Služobným poriadkom úradníkov Európskych spoločenstiev a orgánu poverenému uzatváraním zmlúv na základe Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskych spoločenstiev.

3.   Správna rada prijme po dohode s Komisiou potrebné vykonávacie opatrenia uvedené v článku 110 Služobného poriadku úradníkov Európskych spoločenstiev a Podmienok zamestnávania ostatných zamestnancov Európskych spoločenstiev.

4.   Personálne zdroje sa stanovujú v organizačnom poriadku spoločného podniku ARTEMIS a uvádzajú sa v jeho ročnom rozpočte.

5.   Zamestnancov spoločného podniku ARTEMIS tvoria dočasní zamestnanci a zmluvní zamestnanci prijatí na dobu určitú, ktorá sa môže raz predĺžiť o určitú dobu. Celková dĺžka zamestnania nepresiahne sedem rokov a v žiadnom prípade nepresiahne dĺžku trvania spoločného podniku.

6.   Všetky náklady týkajúce sa zamestnancov znáša spoločný podnik ARTEMIS.

7.   Spoločný podnik ARTEMIS môže prijať ustanovenia, ktoré umožnia, aby boli doň dočasne vyslaní experti.

Článok 8

Výsady a imunity

Na spoločný podnik ARTEMIS a jeho zamestnancov sa vzťahuje Protokol o výsadách a imunitách Európskych spoločenstiev.

Článok 9

Zodpovednosť

1.   Zmluvná zodpovednosť spoločného podniku ARTEMIS sa riadi príslušnými zmluvnými ustanoveniami a právom vzťahujúcim sa na príslušnú dohodu alebo zmluvu.

2.   V prípade mimozmluvnej zodpovednosti spoločný podnik ARTEMIS nahradí akúkoľvek škodu spôsobenú jeho zamestnancami pri výkone ich funkcií v súlade so všeobecnými zásadami spoločnými pre právne poriadky členských štátov.

3.   Každá platba vykonaná spoločným podnikom ARTEMIS v súvislosti so zodpovednosťou uvedenou v odsekoch 1 a 2 a náklady a výdavky vzniknuté v tejto súvislosti sa považujú za výdavky spoločného podniku ARTEMIS a pokryjú sa zo zdrojov spoločného podniku ARTEMIS.

4.   Spoločný podnik ARTEMIS nesie výlučnú zodpovednosť za plnenie svojich povinností.

Článok 10

Právomoc Súdneho dvora a rozhodné právo

1.   Súdny dvor má právomoc:

a)

v každom spore medzi členmi, ktorý sa týka predmetu úpravy tohto nariadenia a/alebo štatútu uvedeného v článku 4;

b)

podľa ktorejkoľvek rozhodcovskej doložky obsiahnutej v dohodách a v zmluvách uzatvorených spoločným podnikom ARTEMIS;

c)

v žalobách podaných proti spoločnému podniku ARTEMIS vrátane rozhodnutí jeho orgánov za podmienok ustanovených v článkoch 230 a 232 zmluvy;

d)

v sporoch týkajúcich sa náhrady škody spôsobenej zamestnancami spoločného podniku ARTEMIS pri výkone ich funkcií.

2.   Na všetky záležitosti, na ktoré sa nevzťahuje toto nariadenie alebo iné právne predpisy Spoločenstva, sa uplatňuje právo štátu, v ktorom sa nachádza sídlo spoločného podniku ARTEMIS.

Článok 11

Správa, hodnotenie a absolutórium

1.   Komisia predkladá Európskemu parlamentu a Rade výročnú správu o pokroku, ktorý dosiahol spoločný podnik ARTEMIS. Táto správa obsahuje podrobnosti o plnení STI pre vstavané počítačové systémy vrátane počtu predložených návrhov, počtu návrhov vybraných na financovanie, typu účastníkov vrátane MSP a štatistiky za jednotlivé krajiny.

2.   Do 31. decembra 2010, ako aj do 31. decembra 2013 Komisia uskutoční priebežné hodnotenie spoločného podniku ARTEMIS v spolupráci s nezávislými expertmi a na základe referenčného rámca vypracovaného po konzultácii so spoločným podnikom ARTEMIS. Tieto hodnotenia sa budú týkať kvality a efektívnosti spoločného podniku ARTEMIS a pokroku v dosahovaní stanovených cieľov. Závery tohto hodnotenia zašle Komisia spolu so svojimi pripomienkami a prípadnými návrhmi na zmenu a doplnenie tohto nariadenia vrátane prípadného predčasného ukončenia spoločného podniku Európskemu parlamentu a Rade.

3.   Najneskôr šesť mesiacov po zrušení spoločného podniku Komisia uskutoční záverečné hodnotenie spoločného podniku ARTEMIS v spolupráci s nezávislými expertmi. Výsledky záverečného hodnotenia sa predložia Európskemu parlamentu a Rade.

4.   Absolutórium na plnenie rozpočtu spoločného podniku ARTEMIS udeľuje Európsky parlament na odporúčanie Rady v súlade s postupom ustanoveným v rozpočtových pravidlách spoločného podniku ARTEMIS uvedených v článku 6.

Článok 12

Ochrana finančných záujmov členov a opatrenia proti podvodom

1.   Spoločný podnik ARTEMIS zabezpečí, aby sa finančné záujmy jeho členov primerane chránili vykonávaním alebo zadaním vhodných interných a externých kontrol.

2.   V prípade nezrovnalostí si členovia spoločného podniku ARTEMIS vyhradzujú právo získať späť nesprávne vynaloženú sumu vrátane zníženia alebo pozastavenia následných príspevkov do spoločného podniku ARTEMIS.

3.   Na účely boja proti podvodom, korupcii alebo iným nezákonným činom sa uplatňuje nariadenie (ES) č. 1073/1999.

4.   Spoločný podnik ARTEMIS vykonáva kontroly na mieste a finančné audity u príjemcov verejných finančných prostriedkov spoločného podniku ARTEMIS. Tieto kontroly a audity môže vykonávať buď priamo spoločný podnik ARTEMIS, alebo členské štáty ARTEMIS v jeho mene. Členské štáty ARTEMIS môžu u prijímateľov svojho vnútroštátneho financovania vykonávať akékoľvek ďalšie kontroly a audity, ktoré považujú za potrebné, pričom ich výsledky oznámia spoločnému podniku ARTEMIS.

5.   Komisia a/alebo Dvor audítorov môžu v prípade potreby vykonať kontroly na mieste u príjemcov finančných prostriedkov spoločného podniku ARTEMIS a sprostredkovateľov zodpovedných za ich pridelenie. Na tento účel spoločný podnik ARTEMIS zabezpečí, aby jeho dohody a zmluvy o grantoch ustanovovali právo Komisie a/alebo Dvora audítorov vykonávať príslušné kontroly a v prípade zistenia nezrovnalostí udeľovať odrádzajúce a primerané sankcie.

6.   Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), zriadený rozhodnutím Komisie 1999/352/ES, ESUO, Euratom (12), má vo vzťahu k spoločnému podniku a jeho zamestnancom rovnaké právomoci ako vo vzťahu k útvarom Komisie. Spoločný podnik hneď po svojom vytvorení pristúpi k medziinštitucionálnej dohode z 25. mája 1999 medzi Európskym parlamentom, Radou a Komisiou, ktorá sa týka vnútorných vyšetrovaní zo strany OLAF-u (13). Spoločný podnik ARTEMIS prijme opatrenia potrebné na uľahčenie vnútorných vyšetrovaní, ktoré vykonáva OLAF.

Článok 13

Dôvernosť

Bez toho, aby bol dotknutý článok 14, spoločný podnik ARTEMIS zabezpečí ochranu citlivých informácií, ktorých zverejnenie by mohlo poškodiť záujmy jeho členov alebo účastníkov projektov.

Článok 14

Transparentnosť

1.   Na dokumenty, ktoré má v držbe spoločný podnik ARTEMIS, sa vzťahuje nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 z 30. mája 2001 o prístupe verejnosti k dokumentom Európskeho parlamentu, Rady a Komisie (14).

2.   Spoločný podnik ARTEMIS prijme praktické opatrenia na uplatňovanie nariadenia (ES) č. 1049/2001 do 7. augusta 2008.

3.   Rozhodnutia, ktoré prijme spoločný podnik ARTEMIS v zmysle článku 8 nariadenia (ES) č. 1049/2001, môžu byť predmetom sťažnosti adresovanej ombudsmanovi alebo žaloby pred Súdnym dvorom podľa podmienok uvedených v článkoch 195 a 230 zmluvy.

Článok 15

Duševné vlastníctvo

Pravidlá upravujúce ochranu, využívanie a šírenie výsledkov výskumu, ktoré vychádzajú z nariadenia (ES) č. 1906/2006, sú ustanovené v článku 23 štatútu.

Článok 16

Prípravné činnosti

1.   Komisia je zodpovedná za vytvorenie a počiatočnú prevádzku spoločného podniku ARTEMIS, kým spoločný podnik ARTEMIS nebude mať prevádzkovú kapacitu na plnenie svojho rozpočtu. Komisia vykonáva všetky potrebné akcie v spolupráci s ďalšími zakladajúcimi členmi a za účasti príslušných orgánov v súlade s právom Spoločenstva.

2.   Kým výkonný riaditeľ nezačne vykonávať svoje povinnosti po tom, ako ho v súlade s článkom 7 ods. 2 štatútu vymenuje správna rada, Komisia môže dočasne poveriť určitý počet svojich úradníkov, z ktorých jeden bude vykonávať funkcie výkonného riaditeľa.

3.   Dočasný výkonný riaditeľ môže povoľovať všetky platby kryté úvermi, stanovené v rozpočte spoločného podniku ARTEMIS, po ich schválení správnou radou a po prijatí organizačného poriadku spoločného podniku ARTEMIS môže uzatvárať zmluvy vrátane zamestnaneckých zmlúv. Povoľujúci úradník Komisie môže povoliť všetky platby kryté úvermi, stanovené v rozpočte spoločného podniku ARTEMIS.

Článok 17

Podpora hostiteľského štátu

Medzi spoločným podnikom ARTEMIS a Belgickom sa uzatvorí hostiteľská dohoda týkajúca sa kancelárskych priestorov, výsad a imunít a inej podpory, ktorú Belgicko poskytne spoločnému podniku ARTEMIS.

Článok 18

Nadobudnutie účinnosti

Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

V Bruseli 20. decembra 2007

Za Radu

predseda

F. NUNES CORREIA


(1)  Stanovisko z 24. októbra 2007 (zatiaľ neuverejnené v úradnom vestníku).

(2)  Ú. v. EÚ L 412, 30.12.2006, s. 1.

(3)  Ú. v. EÚ L 400, 30.12.2006, s. 86, opravená verzia v Ú. v. EÚ L 54, 22.2.2007, s. 30.

(4)  http://ec.europa.eu/invest-in-research/action/2006_ahogroup_en.htm

(5)  Ú. v. ES L 56, 4.3.1968, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES, Euratom) č. 337/2007 (Ú. v. EÚ L 90, 30.3.2007, s. 1).

(6)  Ú. v. ES L 248, 16.9.2002, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES, Euratom) č. 1995/2006 (Ú. v. EÚ L 390, 30.12.2006, s. 1).

(7)  Ú. v. EÚ L 391, 30.12.2006, s. 1.

(8)  Ú. v. ES L 312, 23.12.1995, s. 1.

(9)  Ú. v. ES L 292, 15.11.1996, s. 2.

(10)  Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 1.

(11)  Ú. v. ES L 357, 31.12.2002, s. 72.

(12)  Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 20.

(13)  Ú. v. ES L 136, 31.5.1999, s. 15.

(14)  Ú. v. ES L 145, 31.5.2001, s. 43.


PRÍLOHA

ŠTATÚT SPOLOČNÉHO PODNIKU ARTEMIS

Článok 1

Vymedzenie pojmov

Na účely tohto štatútu sa uplatňujú tieto vymedzenia pojmov:

a)

„Projekt“ je výskumný a/alebo vývojový projekt, ktorý vybral spoločný podnik ARTEMIS na základe otvorených a súťažných výziev na predkladanie návrhov a ktorý potom čiastočne financuje spoločný podnik ARTEMIS.

b)

„Celkové náklady“ sú oprávnené náklady projektov, ako ich vymedzili príslušné finančné orgány vydávajúce dohody o grantoch.

c)

„Prevádzkové náklady“ sú náklady potrebné na fungovanie spoločného podniku ARTEMIS s výnimkou financovania výskumných a vývojových činností.

d)

„Pridružený subjekt“ je pridružený subjekt vymedzený v článku 2 nariadenia (ES) č. 1906/2006.

Článok 2

Úlohy a činnosti

Hlavné úlohy a činnosti spoločného podniku ARTEMIS sú:

a)

zabezpečiť vytvorenie a udržateľné riadenie STI pre vstavané počítačové systémy;

b)

vymedziť a vykonávať všetky potrebné úpravy viacročného strategického plánu vrátane výskumného plánu, ako sa uvádza v článku 19 ods. 1;

c)

vymedziť a vykonávať ročné plány plnenia uvedené v článku 19 ods. 3 na uskutočnenie viacročného strategického plánu, ako sa uvádza v článku 19 ods. 1;

d)

vydávať výzvy na predkladanie návrhov, hodnotiť návrhy, vyberať a prideľovať financovanie projektom vybraným prostredníctvom otvorených, transparentných a účinných postupov v rámci dostupných finančných prostriedkov;

e)

rozvíjať úzku spoluprácu a zabezpečovať koordináciu s európskymi činnosťami, najmä rámcovým programom, vnútroštátnymi a nadnárodnými činnosťami, orgánmi a zainteresovanými stranami s cieľom posilniť plodné inovačné prostredie v Európe a lepšiu synergiu a využitie výsledkov výskumu a vývoja v oblasti vstavaných počítačových systémov;

f)

sledovať pokrok v plnení cieľov spoločného podniku ARTEMIS;

g)

uskutočňovať činnosti zamerané na komunikáciu a šírenie informácií;

h)

zverejňovať informácie o projektoch vrátane mien účastníkov a výšky finančného príspevku spoločného podniku ARTEMIS na účastníka;

i)

vykonávať akúkoľvek inú činnosť potrebnú na dosiahnutie cieľov uvedených v článku 2 tohto nariadenia.

Článok 3

Členovia

1.   Zakladajúci členovia spoločného podniku ARTEMIS (ďalej len „zakladajúci členovia“) sú:

a)

Európske spoločenstvo zastúpené Komisiou;

b)

Belgicko, Dánsko, Nemecko, Estónsko, Írsko, Grécko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko, Maďarsko, Holandsko, Rakúsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Fínsko, Švédsko, Spojené kráľovstvo a

c)

po akceptovaní štatútu spoločného podniku ARTEMIS združenie ARTEMISIA (ďalej len „ARTEMISIA“), združenie registrované podľa holandského práva (registračné č. 17201341) so sídlom v Eindhovene (Holandsko), ktoré vystupuje ako zástupca spoločností a ostatných výskumných a vývojových subjektov pôsobiacich v oblasti vstavaných počítačových systémov v Európe.

2.   Ak sa prihlásia k cieľom opísaným v článku 2 tohto nariadenia a sú ochotné prevziať všetky povinnosti vyplývajúce z členstva vrátane akceptovania štatútu spoločného podniku ARTEMIS, môžu sa členmi spoločného podniku ARTEMIS stať tieto subjekty:

a)

ostatné členské štáty a pridružené krajiny;

b)

ktorákoľvek iná krajina (ďalej len „tretia krajina“), ktorá vykonáva politiku alebo programy výskumu a vývoja v oblasti vstavaných počítačových systémov;

c)

každá právnická osoba schopná podstatne finančne prispieť k dosiahnutiu cieľov spoločného podniku ARTEMIS.

3.   Zakladajúci členovia a noví členovia uvedení v odseku 2 sa ďalej označujú ako „členovia“.

4.   Členské štáty a pridružené krajiny, ktoré sú členmi spoločného podniku ARTEMIS, sa ďalej označujú ako „členské štáty ARTEMIS“. Každý členský štát ARTEMIS vymenuje svojho zástupcu do orgánov spoločného podniku ARTEMIS a určí vnútroštátny subjekt alebo subjekty zodpovedné za plnenie jeho povinností týkajúcich sa realizácie činností spoločného podniku ARTEMIS.

5.   Členské štáty ARTEMIS a Komisia sa ďalej označujú ako „verejné orgány“ spoločného podniku ARTEMIS.

Článok 4

Pristúpenie a zmeny členstva

1.   Každá žiadosť o nové členstvo v spoločnom podniku ARTEMIS sa adresuje správnej rade v súlade s článkom 6 ods. 2 písm. a).

2.   Členské štáty alebo pridružené krajiny, ktoré nie sú zakladajúcimi členmi spoločného podniku ARTEMIS, sa stanú členmi, keď správnej rade oznámia, že tento štatút a všetky ostatné ustanovenia upravujúce činnosť spoločného podniku ARTEMIS písomne akceptovali.

3.   Každú žiadosť tretích krajín o členstvo v spoločnom podniku ARTEMIS posúdi správna rada, ktorá vydá odporúčanie Komisii. Komisia môže podať návrh na zmenu a doplnenie tohto nariadenia o pristúpení tretej krajiny po úspešnom ukončení rokovaní so spoločným podnikom ARTEMIS.

4.   Rozhodnutia správnej rady o pristúpení ktorejkoľvek inej právnickej osoby alebo odporúčania správnej rady o pristúpení tretích krajín sa prijímajú na základe relevantnosti a možnej pridanej hodnoty žiadateľa v súvislosti s dosahovaním cieľov spoločného podniku ARTEMIS. Pri akejkoľvek žiadosti o nové členstvo Komisia poskytne Rade včasné informácie o posúdení a v prípade potreby o rozhodnutí správnej rady.

5.   Členstvo v spoločnom podniku ARTEMIS sa nesmie previesť na tretiu stranu bez predchádzajúceho súhlasu správnej rady.

6.   Ktorýkoľvek člen môže vystúpiť zo spoločného podniku ARTEMIS. Vystúpenie nadobúda účinnosť a stáva sa neodvolateľným šesť mesiacov po jeho oznámení ostatným členom, po čom bude bývalý člen zbavený všetkých povinností okrem tých, ktoré sa už prijali prostredníctvom rozhodnutí spoločného podniku ARTEMIS v súlade s týmto štatútom pred vystúpením dotknutého člena.

Článok 5

Orgány spoločného podniku ARTEMIS

1.   Orgánmi spoločného podniku ARTEMIS sú:

správna rada,

výkonný riaditeľ,

rada verejných orgánov,

výbor pre priemysel a výskum.

2.   V prípade špecifickej úlohy, ktorá nie je pridelená žiadnemu z orgánov, bude príslušným orgánom správna rada.

Článok 6

Správna rada

Zloženie, hlasovanie a rozhodovací proces

a)

Správna rada sa skladá zo zástupcov členov spoločného podniku ARTEMIS a predsedu výboru pre priemysel a výskum.

b)

Každý člen spoločného podniku ARTEMIS vymenuje svojich zástupcov a vedúceho delegáta, ktorí majú hlasovacie právo člena správnej rady. Predseda výboru pre priemysel a výskum nemá hlasovacie právo.

c)

Hlasovacie práva za ARTEMISIU a verejné orgány sú rovnocenné a celkovo tvoria najmenej 90 % všetkých hlasov. Počiatočné rozdelenie hlasovacích práv je 50 % pre ARTEMISIU a 50 % pre verejné orgány.

d)

Rozdelenie hlasov pre verejné orgány sa ustanovuje každoročne úmerne k finančným prostriedkom, ktorými prispeli na projekty v uplynulých dvoch rozpočtových rokoch. Komisia má minimálne 10 % hlasov.

e)

Za prvý rozpočtový rok a všetky nasledujúce rozpočtové roky, počas ktorých dva členské štáty alebo menej členských štátov ARTEMIS prisľúbilo verejné finančné prostriedky na projekty v predchádzajúcich rozpočtových rokoch, má Komisia jednu tretinu hlasov zodpovedajúcich verejným orgánom. Zvyšné dve tretiny sa rozdelia rovnomerne medzi členské štáty ARTEMIS.

f)

Hlasovacie právo pre každého nového člena, ktorý nie je členským štátom alebo pridruženou krajinou, určí správna rada pred jeho vstúpením do spoločného podniku ARTEMIS.

g)

Rozhodnutia sa prijímajú väčšinou najmenej 75 % všetkých hlasov, ak nie je v tomto štatúte výslovne uvedené inak.

h)

Zástupcovia nie sú osobne zodpovední za činnosti, ktoré vykonávajú vo svojej funkcii zástupcov v správnej rade.

Funkcia a úlohy

Správna rada nesie celkovú zodpovednosť za činnosť spoločného podniku ARTEMIS a dohliada na vykonávanie jeho činností.

Správna rada predovšetkým:

a)

posudzuje žiadosti a rozhoduje o zmenách členstva alebo ich odporúča v súlade s článkom 4;

b)

rozhoduje o ukončení členstva každého člena, ktorý si neplní svoje povinnosti a nenapravil tento stav v primeranej lehote stanovenej výkonným riaditeľom, bez toho, aby boli dotknuté ustanovenia zmluvy zabezpečujúce dodržiavanie práva Spoločenstva;

c)

prijíma rozpočtové pravidlá spoločného podniku ARTEMIS v súlade s článkom 6 tohto nariadenia;

d)

schvaľuje iniciatívy na zmenu a doplnenie štatútu v súlade s článkom 24;

e)

schvaľuje viacročný strategický plán vrátane výskumného plánu uvedeného v článku 19 ods. 1;

f)

dohliada na celkové činnosti spoločného podniku ARTEMIS;

g)

dohliada na pokrok pri plnení viacročného strategického plánu uvedeného v článku 19 ods. 1;

h)

schvaľuje v súlade s článkom 18 ods. 4 ročný plán plnenia a návrh ročného rozpočtu uvedeného v článku 19 ods. 3 vrátane organizačného poriadku;

i)

schvaľuje výročnú správu o činnosti uvedenú v článku 19 ods. 4 a ročné účtovné výkazy a súvahu;

j)

vymenúva, odvoláva alebo nahrádza výkonného riaditeľa, poskytuje poradenstvo výkonnému riaditeľovi a sleduje jeho výkon;

k)

podľa potreby vytvára výbory alebo pracovné skupiny na vykonávanie osobitných úloh;

l)

prijíma svoj rokovací poriadok v súlade s odsekom 3;

m)

zadáva všetky úlohy, ktoré nie sú osobitne pridelené niektorému z ostatných orgánov spoločného podniku ARTEMIS;

n)

prijíma praktické opatrenia na vykonávanie nariadenia (ES) č. 1049/2001, ako sa uvádzajú v článku 14 tohto nariadenia.

Spoločenstvo má právo veta pri všetkých rozhodnutiach týkajúcich sa používania jeho finančných príspevkov, rozhodnutí týkajúcich sa zrušenia spoločného podniku a rozhodnutí týkajúcich sa písmen a), b), c), j) a n).

Rokovací poriadok

a)

Správna rada zasadá najmenej dvakrát ročne, zvyčajne v sídle spoločného podniku ARTEMIS.

b)

Zasadnutiam správnej rady predsedá predseda výboru pre priemysel a výskum.

c)

Ak správna rada nerozhodne inak, na zasadnutiach sa zúčastňuje výkonný riaditeľ.

d)

Kým správna rada neprijme vlastný rokovací poriadok, zvoláva jej zasadnutia Komisia.

e)

Kvórum správnej rady tvorí Komisia, ARTEMISIA a zástupcovia najmenej troch členských štátov ARTEMIS.

Článok 7

Výkonný riaditeľ

1.   Výkonný riaditeľ je vedúci výkonný pracovník zodpovedný za každodenné riadenie spoločného podniku ARTEMIS v súlade s rozhodnutiami správnej rady a je jeho právnym zástupcom. Svoje úlohy vykonáva úplne nezávisle a zodpovedá sa správnej rade. Riaditeľ vykonáva vo vzťahu k svojim zamestnancom právomoci stanovené v článku 7 ods. 2 tohto nariadenia.

2.   Výkonného riaditeľa vymenúva správna rada na obdobie troch rokov na základe výzvy na vyjadrenie záujmu uverejnenej v Úradnom vestníku Európskej únie a v iných verejne prístupných periodikách alebo na internetových stránkach. Po zhodnotení práce výkonného riaditeľa môže rada predĺžiť jeho funkčné obdobie najviac o ďalšie štyri roky.

3.   Funkcia a úlohy výkonného riaditeľa:

a)

pripraviť ročný plán plnenia uvedený v článku 19 ods. 3 a návrh ročného rozpočtu v spolupráci s výborom pre priemysel a výskum a predložiť ich správnej rade na schválenie v súlade s článkom 18;

b)

dohliadať na organizáciu a vykonávanie všetkých činností potrebných na uskutočnenie ročného plánu plnenia v rámci a podľa pravidiel stanovených v tomto štatúte a následných rozhodnutí prijatých správnou radou a radou verejných orgánov;

c)

pripraviť výročnú správu o činnosti a ročné účtovné výkazy uvedené v článku 19 ods. 4 a súvahu uvedenú v článku 18 ods. 5 a predložiť ich správnej rade na schválenie;

d)

predkladať návrhy o vnútornom fungovaní spoločného podniku ARTEMIS správnej rade na schválenie;

e)

predkladať rade verejných orgánov na schválenie návrhy pravidiel postupu pre výzvy na predkladanie návrhov vyhlásené spoločným podnikom ARTEMIS vrátane súvisiaceho procesu hodnotenia a výberu návrhov projektov;

f)

riadiť vyhlasovanie výziev na predkladanie návrhov, proces hodnotenia a výberu návrhov projektov, ako aj rokovania o dohodách o grantoch pre vybrané návrhy a následné pravidelné monitorovanie projektov a nadviazanie na ne v rámci mandátu udeleného radou verejných orgánov;

g)

uzatvárať dohody o grantoch na vykonávanie výskumných a vývojových činností, ako sa uvádza v článkoch 12 a 13, a zmluvy o službách a dodávkach potrebných na činnosť spoločného podniku ARTEMIS, ako sa uvádza v článku 20;

h)

schvaľovať všetky platby, ktoré má spoločný podnik ARTEMIS zaplatiť;

i)

stanoviť a vykonávať potrebné opatrenia a činnosti na hodnotenie pokroku spoločného podniku ARTEMIS pri dosahovaní jeho cieľov vrátane nezávislého monitorovania a auditu na posúdenie účinnosti a výkonu spoločného podniku ARTEMIS;

j)

organizovať kontroly projektov a technické audity na hodnotenie výsledkov výskumu a vývoja a predkladať správnej rade informácie o celkových výsledkoch;

k)

vykonávať podľa potreby finančné audity účastníkov projektov, a to priamo alebo prostredníctvom vnútroštátnych verejných orgánov, v súlade s rozpočtovými pravidlami spoločného podniku ARTEMIS;

l)

prerokúvať podmienky pristúpenia nových členov spoločného podniku ARTEMIS v mene správnej rady a v rámci jej mandátu;

m)

vykonávať všetky ostatné činnosti potrebné na úspešné dosiahnutie cieľov spoločného podniku ARTEMIS, ktoré sa neuvádzajú v ročnom pláne plnenia uvedenom v článku 19 ods. 3, v rámci obmedzení a podmienok stanovených správnou radou;

n)

zvolávať a/alebo organizovať zasadnutia správnej rady a rady verejných orgánov, a ak je to vhodné, zúčastňovať sa na týchto zasadnutiach ako pozorovateľ;

o)

poskytovať správnej rade všetky informácie, ktoré požaduje;

p)

predkladať správnej rade svoje návrhy týkajúce sa organizačnej štruktúry sekretariátu;

q)

vykonávať hodnotenie rizika a analýzu riadenia rizika a navrhovať správnej rade každé poistenie, ktoré bude spoločný podnik ARTEMIS prípadne musieť uzavrieť, aby splnil svoje záväzky.

4.   V rámci právomoci výkonného riaditeľa sa vytvorí sekretariát, ktorý mu bude poskytovať podporu pri všetkých jeho úlohách vrátane:

a)

sekretárskej podpory orgánov spoločného podniku ARTEMIS;

b)

prevádzkovej podpory pri hodnotení návrhov a monitorovaní projektov, vrátane podpory pri organizovaní výziev na predkladanie návrhov a zabezpečovania preskúmania projektov a technických auditov;

c)

vytvorenia a riadenia vhodného systému vnútorného auditu a účtovníctva;

d)

finančných úloh vrátane vyplácania finančných príspevkov spoločného podniku ARTEMIS účastníkom projektov;

e)

podpory komunikačných činností, ako sú vzťahy s verejnosťou, činnosti publikovania a šírenia informácií a organizácia podujatí;

f)

riadenia pozvaní do verejných súťaží týkajúcich sa obstarávania tovaru/služieb pre potreby spoločného podniku ARTEMIS podľa rozpočtových pravidiel spoločného podniku ARTEMIS.

5.   Spoločný podnik ARTEMIS môže uzatvoriť zmluvy na nefinančné úlohy sekretariátu s externými poskytovateľmi takýchto služieb. Takéto zmluvy sa vypracujú podľa ustanovení rozpočtových pravidiel spoločného podniku ARTEMIS.

Článok 8

Rada verejných orgánov

Zloženie, hlasovanie a rozhodovací proces

a)

Rada verejných orgánov sa skladá z verejných orgánov spoločného podniku ARTEMIS.

b)

Každý verejný orgán nominuje svojich zástupcov a vedúceho delegáta, ktorí majú hlasovacie právo v rade verejných orgánov.

c)

Tretina hlasovacích práv v rade verejných orgánov sa prideľuje Spoločenstvu; zvyšné dve tretiny sa každoročne prideľujú ostatným členom rady verejných orgánov úmerne k ich finančnému príspevku na činnosti spoločného podniku ARTEMIS za príslušný rok v súlade s článkom 11 ods. 6 písm. b) a s obmedzením pre každého člena na 50 % celkového počtu hlasovacích práv v rade verejných orgánov.

d)

Ak výkonnému riaditeľovi oznámia svoj finančný príspevok podľa článku 11 ods. 6 písm. b) menej ako tri členské štáty ARTEMIS, Spoločenstvo bude mať jednu tretinu hlasov a zvyšné dve tretiny sa rovnomerne rozdelia medzi členské štáty ARTEMIS.

e)

Rozhodnutia sa prijímajú väčšinou najmenej 60 % celkového počtu hlasov.

f)

Zástupca Spoločenstva má právo veta vo všetkých otázkach týkajúcich sa použitia príspevku Spoločenstva do spoločného podniku ARTEMIS.

g)

Každý členský štát alebo pridružená krajina, ktorá nie je členom spoločného podniku ARTEMIS, sa môže zúčastňovať na zasadnutiach rady verejných orgánov ako pozorovateľ. Tieto štáty budú dostávať všetky relevantné dokumenty rady verejných orgánov a budú môcť poskytovať poradenstvo v súvislosti s akýmikoľvek rozhodnutiami, ktoré prijíma rada verejných orgánov.

Funkcia a úlohy

Rada verejných orgánov:

a)

zabezpečuje, aby sa pri prideľovaní verejných finančných prostriedkov účastníkom projektov riadne uplatňovali zásady nestrannosti a transparentnosti;

b)

prerokúva a schvaľuje ročný pracovný program uvedený v článku 19 ods. 2 podľa návrhov výboru pre priemysel a výskum vrátane rozpočtov, ktoré sú k dispozícii pre výzvy na predkladanie návrhov;

c)

schvaľuje pravidlá pre výzvy na predkladanie návrhov, pravidlá hodnotenia a výberu návrhov a monitorovania projektov;

d)

na návrh zástupcu Spoločenstva rozhoduje o finančnom príspevku spoločného podniku ARTEMIS do rozpočtu výziev na predkladanie návrhov;

e)

schvaľuje rozsah a vyhlasovanie výziev na predkladanie návrhov;

f)

schvaľuje výber návrhov projektov na získanie verejných finančných prostriedkov na základe výziev na predkladanie návrhov;

g)

na návrh zástupcu Spoločenstva rozhoduje o percentuálnom podiele finančného príspevku spoločného podniku ARTEMIS uvedenom v článku 13 ods. 6 písm. a) pre účastníkov projektov, ktoré vzišli z výziev na predkladanie návrhov v príslušnom roku;

h)

prijíma svoj rokovací poriadok v súlade s odsekom 3.

Rokovací poriadok

a)

Rada verejných orgánov zasadá najmenej dvakrát ročne, zvyčajne v sídle spoločného podniku ARTEMIS.

b)

Rada verejných orgánov si volí svojho predsedu.

c)

Kým rada verejných orgánov neprijme vlastný rokovací poriadok, zvoláva jej zasadnutia Komisia.

d)

Kvórum rady verejných orgánov tvorí Komisia a zástupcovia najmenej troch členských štátov ARTEMIS.

Článok 9

Výbor pre priemysel a výskum

Zloženie

Členov výboru pre priemysel a výskum vymenúva ARTEMISIA.

Výbor pre priemysel a výskum sa skladá najviac z 25 členov.

Funkcia a úlohy

Výbor pre priemysel a výskum:

a)

vypracúva návrh viacročného strategického plánu uvedeného v článku 19 ods. 1 vrátane obsahu a aktualizácie výskumného plánu a predkladá ho správnej rade na schválenie;

b)

pripravuje návrh ročného pracovného programu uvedeného v článku 19 ods. 2 vrátane návrhov na obsah výziev na predkladanie návrhov, ktoré má vyhlásiť spoločný podnik ARTEMIS;

c)

vypracúva návrhy týkajúce sa technologickej, výskumnej a inovačnej stratégie spoločného podniku ARTEMIS;

d)

vypracúva návrhy na činnosti týkajúce sa vytvorenia otvorených inovačných prostredí, podpory účasti MSP, vypracúvania noriem transparentným spôsobom a s otvorenosťou pre účasť, medzinárodnú spoluprácu, šírenie informácií a vzťahy s verejnosťou;

e)

radí ostatným orgánom v akejkoľvek otázke týkajúcej sa plánovania a realizácie programov výskumu a vývoja, pomáhania rozvoju partnerstiev a pritiahnutiu zdrojov v Európe na dosiahnutie cieľov spoločného podniku ARTEMIS;

f)

v prípade potreby vytvára pracovné skupiny koordinované jedným alebo viacerými členmi výboru pre priemysel a výskum s cieľom dosiahnuť uvedené úlohy;

g)

prijíma svoj rokovací poriadok v súlade s odsekom 3.

Rokovací poriadok

a)

Výbor pre priemysel a výskum zasadá najmenej dvakrát ročne.

b)

Výbor pre priemysel a výskum si volí svojho predsedu.

c)

Kým výbor pre priemysel a výskum neprijme vlastný rokovací poriadok, zvoláva jeho zasadnutia ARTEMISIA.

Článok 10

Funkcia vnútorného auditu

Za funkcie zverené podľa článku 185 ods. 3 rozpočtových pravidiel vnútornému audítorovi Komisie zodpovedá správna rada, ktorá vhodným spôsobom zabezpečí ich plnenie, pričom zohľadní veľkosť a rozsah pôsobnosti spoločného podniku ARTEMIS.

Článok 11

Zdroje financovania

1.   Činnosti spoločného podniku ARTEMIS sa spoločne financujú prostredníctvom finančných príspevkov vyplácaných čiastkovými splátkami a nefinančných príspevkov jeho členov na podporu prevádzkových nákladov a výskumných a vývojových činností.

2.   Všetky zdroje spoločného podniku ARTEMIS sa venujú dosahovaniu cieľov stanovených v článku 2 tohto nariadenia.

3.   Zdroje spoločného podniku ARTEMIS zahrnuté do jeho rozpočtu sa skladajú z:

a)

príspevkov členov na prevádzkové náklady okrem tých, ktoré sa uvádzajú v odseku 5 písm. c);

b)

príspevku Spoločenstva na financovanie výskumných a vývojových činností;

c)

všetkých príjmov vygenerovaných spoločným podnikom ARTEMIS;

d)

všetkých ostatných finančných príspevkov a príjmov.

Všetky úroky z príspevkov platených jeho členmi sa považujú za príjmy spoločného podniku ARTEMIS.

4.   Každá právnická osoba, ktorá nie je členom, môže poskytovať nefinančné alebo finančné príspevky do zdrojov spoločného podniku ARTEMIS podľa podmienok prerokovaných s výkonným riaditeľom v mene správnej rady a v rámci mandátu, ktorý mu poskytla.

5.   Prevádzkové náklady spoločného podniku ARTEMIS znášajú jeho členovia:

a)

ARTEMISIA poskytne príspevok do výšky 20 miliónov EUR alebo do výšky 1 % celkových nákladov na všetky projekty, podľa toho, ktorá hodnota je vyššia, pričom však tento príspevok nepresiahne 30 miliónov EUR;

b)

Spoločenstvo poskytne príspevok do výšky 10 miliónov EUR. Ak sa časť tohto príspevku nevyužije, môže sa použiť na činnosti výskumu a vývoja uvedené v odseku 6;

c)

členské štáty ARTEMIS poskytnú nefinančné príspevky na prevádzkové náklady tým, že pomôžu pri realizácii projektov a poskytnú verejné finančné prostriedky, ako sa uvádza v článkoch 12 a 13;

d)

príspevky Spoločenstva a ARTEMISIE sa sprístupnia podľa ustanovení príslušného návrhu ročného rozpočtu uvedeného v článku 18. Čiastkové splátky sa poskytujú na základe finančných potrieb spoločného podniku.

6.   Hlavné úlohy výskumu a vývoja, ktoré vykonáva spoločný podnik ARTEMIS, sa podporujú prostredníctvom:

a)

finančného príspevku Spoločenstva do výšky 410 miliónov EUR na financovanie projektov, ktoré sa môže nakoniec zvýšiť o akúkoľvek nevyužitú časť príspevku Spoločenstva uvedenú v odseku 5 písm. b);

b)

finančných príspevkov členských štátov ARTEMIS zodpovedajúcich celkovo najmenej 1,8-násobku finančného príspevku Spoločenstva. Tieto finančné príspevky sa vyplatia účastníkom projektov podľa ustanovení článkov 12 a 13. Členské štáty ARTEMIS každý rok oznámia výkonnému riaditeľovi do dátumu stanoveného správnou radou svoje vnútroštátne finančné záväzky rezervované pre výzvy na predkladanie návrhov vyhlásené spoločným podnikom ARTEMIS, pričom zohľadnia rozsah podporovaných výskumných a vývojových činností obsiahnutých vo výzvach;

c)

nefinančných príspevkov výskumných a vývojových organizácií zúčastňujúcich sa na projektoch, ktoré sa rovnajú ich podielu na potrebných oprávnených nákladoch na vykonávanie projektov, ako sa vymedzujú na základe pravidiel príslušných finančných orgánov vydávajúcich dohody o grantoch. Ich celkový príspevok počas trvania spoločného podniku ARTEMIS sa rovná príspevku verejných orgánov alebo ho presahuje.

7.   Finančné príspevky členov spoločného podniku ARTEMIS sa realizujú čiastkovými splátkami v súlade s ustanoveniami návrhu ročného rozpočtu uvedeného v článku 18.

8.   Každý nový člen spoločného podniku ARTEMIS, ktorý nie je členským štátom alebo pridruženou krajinou, poskytne finančný príspevok na spoločný podnik ARTEMIS.

9.   Ak by ktorýkoľvek člen spoločného podniku ARTEMIS nesplnil svoje záväzky týkajúce sa dohodnutého finančného príspevku do spoločného podniku ARTEMIS, výkonný riaditeľ to takémuto členovi písomne oznámi a ustanoví primeranú lehotu na splnenie záväzkov. Ak sa záväzky v tejto lehote nesplnia, výkonný riaditeľ zvolá zasadnutie správnej rady, na ktorom sa rozhodne, či sa má zrušiť členstvo člena neplniaceho záväzky, alebo či sa majú prijať akékoľvek ďalšie opatrenia, pokiaľ sa nesplnia jeho povinnosti.

10.   Spoločný podnik ARTEMIS vlastní všetky aktíva, ktoré vytvára alebo ktoré sa naň previedli na účely plnenia jeho cieľov, ako sa uvádza v článku 2 tohto nariadenia, pokiaľ nie je uvedené inak.

Článok 12

Vykonávanie výskumných a vývojových činností

1.   Spoločný podnik ARTEMIS podporuje výskumné a vývojové činnosti prostredníctvom otvorených a súťažných výziev na predkladanie návrhov, nezávislého hodnotenia a výberu návrhov, prideľovania verejných finančných prostriedkov vybraným návrhom a financovania projektov.

2.   Spoločný podnik ARTEMIS uzatvára s účastníkmi projektov dohody o grantoch na vykonávanie týchto projektov. Podmienky týchto dohôd o grantoch musia byť v súlade s rozpočtovými pravidlami spoločného podniku ARTEMIS uvedenými v článku 6 tohto nariadenia, a ak je to vhodné, odkazovať na príslušné vnútroštátne dohody o grantoch, ako sa uvádzajú v článku 13 ods. 6 písm. b).

3.   Na uľahčenie vykonávania projektov a poskytovania verejných finančných prostriedkov uzavrie spoločný podnik ARTEMIS administratívne dojednania s vnútroštátnymi subjektmi určenými na tento účel členskými štátmi ARTEMIS v súlade s rozpočtovými pravidlami spoločného podniku ARTEMIS.

4.   Členské štáty alebo pridružené krajiny, ktoré nie sú členmi spoločného podniku ARTEMIS, môžu so spoločným podnikom ARTEMIS uzavrieť podobné dojednania.

5.   Spoločný podnik ARTEMIS ustanoví postupy dohľadu a kontroly nad výskumnými a vývojovými činnosťami vrátane ustanovení pre monitorovanie a technický audit projektov. Členské štáty ARTEMIS nebudú vyžadovať iné monitorovacie správy a správy technického auditu ako správy, ktoré vyžaduje spoločný podnik ARTEMIS.

Článok 13

Financovanie projektov

1.   Verejné financovanie projektov vybraných na základe výziev na predkladanie návrhov zverejnených spoločným podnikom ARTEMIS sa skladá z finančných príspevkov členských štátov ARTEMIS a/alebo finančného príspevku spoločného podniku ARTEMIS. Akoukoľvek verejnou podporou v rámci tejto iniciatívy nie sú dotknuté procedurálne ani materiálne pravidlá štátnej pomoci, ak ich možno uplatniť.

2.   Na financovanie z príspevkov Spoločenstva na výskumné a vývojové činnosti spoločného podniku ARTEMIS, ako sa uvádza v článku 5 nariadenia, sú oprávnené tieto právnické osoby:

a)

právnické osoby usadené v členských štátoch ARTEMIS, ktoré uzavreli dohodu o grante na takýto projekt s príslušným vnútroštátnym orgánom na základe postupov zadávania zákaziek spoločného podniku ARTEMIS;

b)

iné právnické osoby usadené v členských štátoch alebo pridružených krajinách, ktoré nie sú členmi spoločného podniku ARTEMIS. V tomto prípade môžu takéto štáty so spoločným podnikom ARTEMIS uzavrieť administratívne dojednania, ktoré umožnia účasť spoločnostiam a organizáciám zaoberajúcim sa výskumom a vývojom, ktoré sídlia v príslušnom štáte.

Aby sa náklady vzniknuté pri vykonávaní činností výskumu a vývoja považovali za oprávnené na financovanie Spoločenstvom, musia byť bez dane z pridanej hodnoty.

3.   Výzvy na predkladanie návrhov vydané a uverejnené spoločným podnikom ARTEMIS uvádzajú celkový rozpočet, ktorý je k dispozícii pre každú výzvu. Tento rozpočet obsahuje sumy pridelené na vnútroštátnej úrovni každým členským štátom ARTEMIS a sumu predpokladanú ako finančný príspevok spoločného podniku ARTEMIS. Vo výzvach sa uvádzajú kritériá hodnotenia týkajúce sa cieľov výzvy a všetky vnútroštátne kritériá oprávnenosti alebo kritériá oprávnenosti spoločného podniku.

4.   Finančný príspevok spoločného podniku ARTEMIS do rozpočtu každej výzvy sa rovná 55 % celkového rozpočtu prideleného členskými štátmi ARTEMIS, ak rada verejných orgánov na návrh zástupcu Spoločenstva nerozhodne inak.

5.   Pri výzvach na predkladanie návrhov, hodnotení a výbere sa dodržiavajú tieto pravidlá:

a)

Výzvy na predkladanie návrhov vydané spoločným podnikom ARTEMIS sú otvorené pre účastníkov usadených v členských štátoch ARTEMIS a vo všetkých ostatných členských štátoch Európskej únie alebo pridružených krajinách. Zverejňujú sa.

b)

Konzorciá účastníkov návrhov projektov predložených ako reakcie na tieto výzvy sa musia skladať najmenej z troch neprepojených subjektov usadených najmenej v troch členských štátoch ARTEMIS. Spoločný podnik ARTEMIS overí perspektívnych účastníkov a ich príspevok k návrhom projektov na základe overení, ktoré poskytnú príslušné verejné orgány, a vopred stanovených vnútroštátnych kritérií oprávnenosti na financovanie alebo kritérií oprávnenosti na financovanie spoločného podniku. Oznámi sa im, či kritériá spĺňajú, podľa možností ešte pred tým, ako predložia úplný návrh projektu. Výsledkom týchto kontrol nesmú byť významné omeškania v procese hodnotenia a výberu návrhu.

c)

Proces hodnotenia a výberu uskutočnený s pomocou nezávislých expertov zabezpečí, aby sa pri prideľovaní verejných finančných prostriedkov spoločným podnikom ARTEMIS dodržiavali zásady rovnakého zaobchádzania, excelentnosti a hospodárskej súťaže.

d)

Po vyhodnotení návrhov rada verejných orgánov vypracuje zoznam obsahujúci poradie návrhov na základe jasných hodnotiacich kritérií a ich spoločného príspevku k dosahovaniu cieľov výzvy.

e)

Rada verejných orgánov rozhodne o výbere návrhov a pridelení verejných finančných prostriedkov vybraným návrhom do výšky rozpočtov, ktoré sú k dispozícii, pri zohľadnení všetkých vnútroštátnych kritérií oprávnenosti a overení vykonaných v súlade s písmenom b). Toto rozhodnutie je záväzné aj pre členské štáty ARTEMIS bez akéhokoľvek ďalšieho procesu hodnotenia alebo výberu.

6.   Pri financovaní projektov sa dodržiavajú tieto pravidlá:

a)

Finančný príspevok spoločného podniku ARTEMIS účastníkom projektov sa poskytuje ako percentuálny podiel na celkových nákladoch vzniknutých pri realizácii projektu, ktoré, ak je to vhodné, vymedzia príslušné finančné orgány vydávajúce dohody o grante. Tento percentuálny podiel každoročne určuje spoločný podnik ARTEMIS a dosahuje maximálne 16,7 %. Tento percentuálny podiel musí byť rovnaký pre všetkých účastníkov projektov v každej jednotlivej výzve na predkladanie návrhov.

b)

Členské štáty ARTEMIS pripravia dohody o grante s účastníkmi projektov v súlade s vnútroštátnymi predpismi, najmä pokiaľ ide o kritériá oprávnenosti a iné nevyhnutné finančné a právne požiadavky. Ak je to vhodné, vnútroštátne finančné príspevky od členských štátov ARTEMIS sa vyplatia priamo účastníkom projektov podľa vnútroštátnych dohôd o grante. Členské štáty ARTEMIS vynaložia maximálne úsilie na zjednotenie podmienok a prípravy dohôd o grante a včasné vyplácanie svojich finančných príspevkov.

Článok 14

Finančné záväzky

Finančné záväzky spoločného podniku ARTEMIS nepresahujú sumu finančných zdrojov, ktoré sú k dispozícii alebo ktoré do jeho rozpočtu pridelili jeho členské štáty.

Článok 15

Finančné príjmy

Okrem prípadu zrušenia spoločného podniku ARTEMIS podľa článku 25 sa prebytok príjmov oproti výdavkom členom spoločného podniku ARTEMIS nevypláca.

Článok 16

Rozpočtový rok

Rozpočtový rok zodpovedá kalendárnemu roku.

Článok 17

Plnenie rozpočtu

Rozpočet spoločného podniku ARTEMIS plní výkonný riaditeľ.

Článok 18

Finančné vykazovanie

1.   Výkonný riaditeľ predkladá každý rok správnej rade predbežný návrh rozpočtu obsahujúci predpoveď ročných výdavkov na nasledujúce dva roky vrátane organizačného poriadku. V tejto predpovedi sa uvádzajú odhady príjmov a výdavkov za prvý z týchto dvoch rokov do takej podrobnosti, ktorá je potrebná na vnútorný rozpočtový postup každého člena týkajúci sa jeho finančných príspevkov do spoločného podniku ARTEMIS. Výkonný riaditeľ poskytne správnej rade všetky doplňujúce informácie potrebné na tento účel.

2.   Členovia správnej rady oznámia výkonnému riaditeľovi svoje pripomienky k predbežnému návrhu ročného rozpočtu a predovšetkým k odhadom zdrojov a výdavkov na nasledujúci rok.

3.   S prihliadnutím na pripomienky získané od členov správnej rady výkonný riaditeľ vypracuje v spolupráci s výborom pre priemysel a výskum návrh ročného rozpočtu na nasledujúci rok a predloží ho na schválenie správnej rade.

4.   Návrh ročného rozpočtu a ročný plán plnenia na príslušný rok prijíma správna rada spoločného podniku ARTEMIS do konca predchádzajúceho roku.

5.   Do dvoch mesiacov od ukončenia každého rozpočtového roku predloží výkonný riaditeľ správnej rade na schválenie ročné účtovné výkazy a súvahy za predchádzajúci rok. Ročné účtovné výkazy a súvahy za predchádzajúci rok sa predložia Dvoru audítorov a Komisii.

Článok 19

Plánovanie a predkladanie správ

1.   Vo viacročnom strategickom pláne sa uvádzajú stratégie a plány na dosiahnutie cieľov spoločného podniku ARTEMIS vrátane výskumného plánu.

2.   V ročnom pracovnom programe sa opisuje rozsah a rozpočet výziev na predkladanie návrhov, ktoré sú potrebné na realizáciu výskumného plánu na príslušný rok.

3.   V ročnom pláne plnenia sa špecifikuje plán vykonávania všetkých činností spoločného podniku ARTEMIS na príslušný rok vrátane predpokladaných výziev na predkladanie návrhov a činností, ktoré je potrebné vykonať prostredníctvom výziev na predkladanie ponúk. Ročný plán plnenia predkladá výkonný riaditeľ správnej rade spolu s návrhom ročného rozpočtu uvedeným v článku 18.

4.   Vo výročnej správe o činnosti sa uvádza pokrok, ktorý spoločný podnik ARTEMIS dosiahol v jednotlivých kalendárnych rokoch, najmä v súvislosti s viacročným strategickým plánom a ročným plánom plnenia za daný rok. Obsahuje aj informácie o zapojení sa MSP do výskumných a vývojových činností spoločného podniku.

Výročnú správu o činnosti predkladá výkonný riaditeľ spolu s ročnými účtovnými výkazmi a súvahami.

5.   Po schválení správnou radou sa sprístupní taká verzia viacročného strategického plánu, ročného plánu plnenia a výročnej správy o činnosti, ktorú možno uverejniť.

Článok 20

Zmluvy o službách a dodávkach

Spoločný podnik ARTEMIS vytvorí všetky príslušné postupy a mechanizmy na vykonávanie a kontrolu zmlúv o službách a dodávkach, ktoré sa prípadne uzatvorili pre činnosť spoločného podniku ARTEMIS, a dohľad nad nimi, a to v súlade s ustanoveniami svojich rozpočtových pravidiel.

Článok 21

Zodpovednosť členov, poistenie

1.   Spoločný podnik ARTEMIS nenesie zodpovednosť za plnenie finančných záväzkov svojich členov. Nenesie zodpovednosť za to, že niektorý členský štát ARTEMIS nesplní svoje povinnosti vyplývajúce z výziev na predkladanie návrhov vyhlásených spoločným podnikom ARTEMIS.

2.   Členovia nenesú zodpovednosť za žiadne povinnosti spoločného podniku ARTEMIS. Finančná zodpovednosť členov je vnútornou zodpovednosťou týkajúcou sa len spoločného podniku ARTEMIS a obmedzuje sa na ich záväzok prispieť k zdrojom, ako sa uvádza v článku 11 ods. 3.

3.   Bez ohľadu na finančné príspevky, ktoré sa majú účastníkom projektu vyplatiť podľa článku 13 ods. 6 písm. a), je finančná zodpovednosť spoločného podniku ARTEMIS za vlastné dlhy obmedzená výškou príspevkov, ktoré členovia poskytli na prevádzkové náklady, ako sa uvádza v článku 11 ods. 3 písm. a).

4.   Spoločný podnik ARTEMIS uzatvorí a udržiava primerané poistenie.

Článok 22

Konflikt záujmov

Spoločný podnik ARTEMIS sa pri výkone svojich činností vyhýba akémukoľvek konfliktu záujmov.

Článok 23

Politika práv duševného vlastníctva

1.   Nasledujúce pravidlá, ktorými sa riadi ochrana, využívanie a šírenie výsledkov výskumu, sú založené na nariadení (ES) č. 1906/2006 a zabezpečia, aby sa tam, kde je to vhodné, chránilo duševné vlastníctvo vytvárané výskumnými a vývojovými činnosťami podľa tohto nariadenia a aby sa výsledky výskumu využívali a šírili.

Cieľom politiky duševného vlastníctva, ako sa ustanovuje v tomto článku, je podporovať vytváranie znalostí a ich využívanie, dosahovať spravodlivé rozdelenie práv, odmeňovať inováciu a dosahovať širokú účasť súkromných a verejných subjektov na projektoch.

2.   Na účely tohto článku:

a)

„informácie“ sú akékoľvek výkresy, špecifikácie, fotografie, vzorky, modely, procesy, postupy, inštrukcie, softvér, správy, štúdie alebo všetky ostatné technické a/alebo komerčné informácie, know-how, údaje alebo dokumenty akéhokoľvek druhu vrátane ústnych informácií, iné než „práva duševného vlastníctva“;

b)

„práva duševného vlastníctva“ (Intellectual Property Rights – IPR) sú všetky práva duševného vlastníctva vrátane patentov, úžitkových vzorov a osvedčení o užitočnosti, práv dizajnu, autorských práv, obchodných tajomstiev, databázových práv, práva na topografiu polovodičových integrovaných obvodov, ako aj všetkých registrácií, žiadostí, delení, pokračovaní, opätovných preskúšaní, obnovení alebo opätovných vydaní všetkých uvedených práv s výnimkou obchodných značiek a obchodných mien;

c)

„východiskové informácie“ sú všetky informácie, ktoré vlastní alebo kontroluje účastník projektu k dátumu nadobudnutia účinnosti príslušnej dohody o projekte alebo pre ktoré účastník projektu nadobudol vlastníctvo alebo kontrolu ako výsledok činností mimo rámca projektu;

d)

„východiskové IPR“ sú všetky IPR, ktoré sú vo vlastníctve alebo pod kontrolou účastníka projektu k dátumu nadobudnutia účinnosti príslušnej dohody o projekte alebo pre ktoré účastník projektu nadobudol vlastníctvo alebo kontrolu počas trvania príslušnej dohody o projekte ako výsledok činností mimo rámca projektu;

e)

„východiskové znalosti“ sú východiskové informácie a východiskové IPR;

f)

„nadobudnuté informácie“ sú všetky informácie, ktoré sa vytvárajú ako výsledok činností vykonávaných v rámci príslušného projektu, ako sa uvádza v príslušnej dohode o projekte;

g)

„nadobudnuté IPR“ sú všetky IPR, ktoré sa vytvárajú ako výsledok činností vykonávaných v rámci príslušného projektu, ako sa uvádza v príslušnej dohode o projekte;

h)

„nadobudnuté znalosti“ sú nadobudnuté informácie a nadobudnuté IPR;

i)

„prístupové právo“, to sú neexkluzívne licencie a užívateľské práva na východiskové alebo nadobudnuté znalosti, pričom tieto práva nezahŕňajú právo na sublicenciu, ak sa v dohode o projekte nedohodlo inak;

j)

„potrebný“ je „technicky podstatný“ pre realizáciu projektu a/alebo v súvislosti s použitím nadobudnutých znalostí, a ak ide o práva duševného vlastníctva, znamená, že tieto práva duševného vlastníctva by sa porušili, ak by sa neposkytli prístupové práva;

k)

„používanie“ je vyvinutie, vytvorenie a uvedenie výrobku alebo procesu na vytvorenie a poskytovanie služby na trh, ako sa môže ďalej definovať v príslušnej dohode o projekte;

l)

„šírenie“ je odhaľovanie východiskových znalostí akýmikoľvek inými vhodnými prostriedkami ako prostriedkami, ktoré vyplývajú z formálnych postupov na ich ochranu, vrátane zverejnenia nadobudnutých znalostí v ktoromkoľvek médiu;

m)

„dohoda o projekte“ je dohoda medzi účastníkmi projektu, ktorá stanovuje všetky podmienky, alebo ich časť, ktoré sa medzi nimi uplatňujú v súvislosti so špecifickým projektom, ako napríklad dohoda o projektovom konzorciu, pričom táto dohoda obsahuje bez obmedzenia prístupové práva v súlade s týmto článkom;

n)

„podmienky prevodu“ sú finančné podmienky, ktoré majú nižšiu hodnotu ako spravodlivé a primerané podmienky, zvyčajne náklady na poskytnutie prístupových práv.

3.   Bez toho, aby boli dotknuté pravidlá hospodárskej súťaže Spoločenstva, sa dojednania v projektoch týkajúce sa duševného vlastníctva riadia týmito zásadami:

3.1.   Vlastníctvo

3.1.1.

Spoločný podnik vlastní všetky hmotné a nehmotné aktíva, ktoré vytvoril vlastnými zdrojmi alebo ktoré naň boli prevedené na vykonávanie činnosti spoločného podniku ARTEMIS, ak nie je uvedené inak.

3.1.2.

Bez ohľadu na uvedené ustanovenia si spoločný podnik ARTEMIS neponechá žiadne informácie ani IPR vytvorené v projektoch.

3.1.3.

Každý účastník projektu zostáva vlastníkom svojich východiskových znalostí. Účastníci môžu vymedziť východiskové znalosti potrebné na účely projektu spoločného podniku ARTEMIS v písomnej dohode o projekte a v prípade potreby môžu vylúčiť špecifické východiskové znalosti.

3.1.4.

Nadobudnuté znalosti vyplývajúce z práce vykonanej v rámci projektov sú vlastníctvom účastníka vykonávajúceho prácu, ktorá vytvára tieto nadobudnuté znalosti podľa dojednaní opísaných v dohodách o grante a o projekte a zásad ustanovených v tomto článku.

3.2.   Prístupové práva

3.2.1.

Účastníci projektu môžu rozhodnúť o poskytnutí širších prístupových práv, ako sú práva, ktoré sa vyžadujú v tomto článku. Účastníci projektu môžu vymedziť východiskové znalosti potrebné na účely projektu a v prípade potreby sa môžu dohodnúť na vylúčení špecifických východiskových znalostí.

3.2.2.

Prístupové práva k východiskovým znalostiam sa poskytnú ostatným účastníkom toho istého projektu, ak títo ostatní účastníci takéto východiskové znalosti potrebujú na vykonávanie vlastnej práce v projekte, za predpokladu, že vlastník je oprávnený takéto práva poskytnúť. Prístupové práva sa pridelia podľa podmienok prevodu schválených dotknutými účastníkmi projektu, ak sa všetci účastníci projektu nedohodnú inak v dohode o projekte.

3.2.3.

Prístupové práva k nadobudnutým znalostiam sa poskytnú ostatným účastníkom toho istého projektu, ak títo ostatní účastníci takéto nadobudnuté znalosti potrebujú na vykonávanie vlastnej práce v projekte. Takéto prístupové práva sa poskytnú bez licenčného poplatku na nevýhradnom a neprenositeľnom základe.

3.2.4.

Účastníci toho istého projektu získajú prístupové práva k východiskovým znalostiam, ak to bude potrebné na používanie ich vlastných nadobudnutých znalostí v danom projekte, za predpokladu, že vlastník východiskových znalostí je oprávnený ich poskytnúť. Takéto prístupové práva sa poskytnú na nevýhradnom a neprenositeľnom základe za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok.

3.2.5.

Účastníci toho istého projektu získajú prístupové práva k nadobudnutým znalostiam, ak ich budú potrebovať na vlastné použitie. Takéto prístupové práva sa pridelia na neprenositeľnom a nevýhradnom základe buď bez licenčných poplatkov, alebo za spravodlivých, primeraných a nediskriminačných podmienok.

3.2.6.

Podľa dohody všetkých príslušných vlastníkov sa prístupové práva k nadobudnutým znalostiam na účely vykonávania ďalších výskumných činností poskytnú tretej strane za spravodlivých a primeraných podmienok, ktoré sa dohodnú.

3.3.   Ochrana, používanie a šírenie

3.3.1.

Ak nadobudnuté znalosti možno využívať so ziskom, ich vlastník: i) zabezpečí ich vhodnú a účinnú ochranu, pričom náležite zohľadní vlastný legitímny záujem a legitímny záujem ostatných účastníkov na dotknutom projekte, najmä komerčné záujmy, a ii) bude ich používať alebo zabezpečí, aby sa používali.

3.3.2.

Každý účastník zabezpečí, aby sa nadobudnuté znalosti, ktorých je vlastníkom, šírili bez zbytočného odkladu.

3.3.3.

Všetky činnosti šírenia musia byť zlučiteľné s ochranou práv duševného vlastníctva, povinnosťami vyplývajúcimi z dôvernosti a s legitímnymi záujmami vlastníkov nadobudnutých znalostí.

3.3.4.

Ostatným účastníkom sa vopred poskytne oznámenie o akejkoľvek činnosti šírenia týkajúcej sa nadobudnutých znalostí, východiskových znalostí alebo dôverných informácií, ktoré sú vo vlastníctve ostatných účastníkov toho istého projektu, alebo iných údajov či informácií, ktorá je spojená s takýmito nadobudnutými znalosťami, východiskovými znalosťami alebo utajovanými informáciami takýchto iných účastníkov. Do 45 dní od takéhoto oznámenia každý z týchto účastníkov môže podať písomnú námietku, ak by sa takýmto šírením mohli poškodiť jeho legitímne záujmy vo vzťahu k jeho nadobudnutým alebo východiskovým znalostiam. V takýchto prípadoch sa nesmie uskutočňovať šírenie, kým sa neprijmú vhodné opatrenia na zabezpečenie týchto legitímnych záujmov.

3.3.5.

Všetky publikácie, žiadosti o patent podané účastníkom alebo v jeho mene alebo akékoľvek iné šírenia týkajúce sa nadobudnutých znalostí musia obsahovať vyhlásenie, že príslušné nadobudnuté znalosti boli vytvorené s finančnou podporou spoločného podniku ARTEMIS. Všetky činnosti šírenia musia byť zlučiteľné s ochranou práv duševného vlastníctva, povinnosťami vyplývajúcimi z dôvernosti a s legitímnymi záujmami vlastníkov nadobudnutých znalostí.

3.4.   Prenos

3.4.1.

Ak účastník prenesie vlastníctvo nadobudnutých znalostí, prevedie na príjemcu svoje povinnosti týkajúce sa takýchto nadobudnutých znalostí vrátane povinnosti preniesť tieto povinnosti na príjemcu pri každom ďalšom prenose. Patria sem aj tie povinnosti, ktoré sa týkajú poskytovania prístupových práv, ako aj šírenia a používania.

3.4.2.

S výhradou jeho povinností týkajúcich sa zachovania dôvernosti, ak sa od účastníka projektu vyžaduje prenesenie povinností poskytnúť prístupové práva, oznámi to najmenej 45 dní vopred ostatným účastníkom predpokladaného prenosu a zároveň poskytne dostatočné informácie o predpokladanom novom vlastníkovi nadobudnutých znalostí, aby ostatní účastníci mohli uplatniť svoje prístupové práva. Po tomto oznámení môže ktorýkoľvek iný účastník podať do 30 dní alebo v inom písomne dohodnutom časovom limite námietku proti predpokladanému prenosu vlastníctva, ak by takýto prenos nepriaznivo ovplyvnil jeho prístupové práva. Ak ktorýkoľvek z ostatných účastníkov preukáže, že jeho prístupové práva by boli nepriaznivo ovplyvnené, zamýšľaný prenos sa neuskutoční dovtedy, kým medzi dotknutými účastníkmi nedôjde k dohode.

3.5.

Účastníci toho istého projektu uzavrú medzi sebou dohodu o projekte, v ktorej sa ustanovia dojednania týkajúce sa prístupových práv v súlade s týmto článkom.

Článok 24

Zmeny a doplnenia štatútu

1.   Každý člen spoločného podniku ARTEMIS môže správnej rade predložiť podnet na zmenu a doplnenie štatútu.

2.   Podnety uvedené v odseku 1, ktoré schváli správna rada, sa predložia ako návrh na zmenu a doplnenie Komisii, ktorá ich, ak je to vhodné, prijme.

3.   Akákoľvek zmena a doplnenie, ktoré sa týkajú podstatných prvkov tohto štatútu, a najmä zmena a doplnenie článkov 3, 4, 6, 7, 11, 13, 21, 24 a 25 tohto štatútu, sa prijme v súlade s článkom 172 zmluvy.

Článok 25

Zrušenie

1.   Na konci obdobia ustanoveného v článku 1 ods. 1 nariadenia alebo na základe zmeny a doplnenia podľa článku 11 ods. 2 nariadenia sa spoločný podnik ARTEMIS zruší.

2.   Proces zrušenia sa spustí automaticky, ak Komisia zruší svoje členstvo v spoločnom podniku ARTEMIS.

3.   Na účely vykonania postupov týkajúcich sa likvidácie spoločného podniku ARTEMIS vymenuje správna rada jedného alebo viacerých likvidátorov, ktorí budú dodržiavať rozhodnutia správnej rady.

4.   Počas likvidácie spoločného podniku ARTEMIS sa hostiteľskému štátu vrátia všetky predmety materiálnej podpory, ktoré hostiteľský štát poskytol v súlade s hostiteľskou dohodou uvedenou v článku 17 tohto nariadenia.

5.   Keď sa so všetkými fyzickými aktívami naloží podľa odseku 4, všetky ďalšie aktíva sa použijú na krytie pasív spoločného podniku ARTEMIS a nákladov na jeho zrušenie. Akýkoľvek prebytok sa rozdelí medzi členov, ktorí existujú v čase zrušenia, v pomere k ich skutočným príspevkom do spoločného podniku ARTEMIS. Akýkoľvek prebytok pridelený Spoločenstvu sa vráti do rozpočtu Komisie.

6.   Zostávajúce aktíva sa rozdelia medzi členov, ktorí existujú v čase zrušenia, v pomere k ich aktuálnym príspevkom do spoločného podniku ARTEMIS.

7.   Vytvorí sa postup ad hoc na zabezpečenie primeraného riadenia každej dohody o grante a zmluvy o službách a dodávkach, ktorú uzatvoril spoločný podnik ARTEMIS s trvaním, ktoré je dlhšie ako trvanie spoločného podniku ARTEMIS.