15.8.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 220/24


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 5. augusta 2008

o harmonizovanom využívaní rádiového frekvenčného spektra v pásme 5 875 MHz – 5 905 MHz pre aplikácie inteligentných dopravných systémov (ITS) súvisiace s bezpečnosťou

[oznámené pod číslom K(2008) 4145]

(Text s významom pre EHP)

(2008/671/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 676/2002/ES zo 7. marca 2002 o regulačnom rámci pre politiku rádiového frekvenčného spektra v Európskom spoločenstve (rozhodnutie o rádiovom frekvenčnom spektre) (1), a najmä na jeho článok 4 ods. 3,

keďže:

(1)

Rada (2) a Európsky parlament (3) zdôraznili význam zvýšenej bezpečnosti na cestách v Európe. Inteligentné dopravné systémy (ďalej len „ITS“) sú základom integrovaného prístupu k bezpečnosti (4) na cestách tým, že do dopravnej infraštruktúry a vozidiel zavádzajú informačné a komunikačné technológie (ďalej len „IKT“), aby sa predišlo potenciálne nebezpečným dopravným situáciám a znížil počet dopravných nehôd.

(2)

Efektívne a premyslené využívanie rádiového frekvenčného spektra je nevyhnutné z hľadiska rozvoja nových bezdrôtových aplikácií v Spoločenstve (5).

(3)

ITS zahŕňajú kooperatívne systémy, ktoré pri prenášaní informácií v reálnom čase využívajú komunikáciu medzi vozidlami, medzi vozidlom a infraštruktúrou a infraštruktúrou a vozidlom. Tieto systémy môžu potenciálne poskytnúť výrazné zlepšenia v oblasti účinnosti dopravného systému, bezpečnosti všetkých účastníkov cestnej premávky a cestovného pohodlia. Na dosiahnutie týchto cieľov je potrebné, aby bola komunikácia medzi vozidlami a cestnou infraštruktúrou spoľahlivá a rýchla.

(4)

Vzhľadom na mobilitu vozidiel a potrebu zabezpečiť dosiahnutie vnútorného trhu a zvýšenie bezpečnosti na cestách v celej Európe by malo byť spektrum, ktoré využívajú kooperatívne systémy ITS, sprístupnené harmonizovaným spôsobom v celej Európskej únii.

(5)

Podľa článku 4 ods. 2 rozhodnutia č. 676/2002/ES vydala Komisia 5. júla 2006 mandát pre Európsku konferenciu poštových a telekomunikačných správ (ďalej len „CEPT“) na overenie požiadaviek na spektrum pre aplikácie významné z hľadiska bezpečnosti v súvislosti s ITS a kooperatívnymi systémami a na vykonanie štúdií technickej kompatibility aplikácií ITS významných z hľadiska bezpečnosti s potenciálne dotknutými rádiovými službami v príslušných frekvenčných pásmach. Komisia ďalej požiadala CEPT o vypracovanie optimálnych kanálových plánov v pásmach určených pre ITS.

(6)

Relevantné výsledky práce CEPT predstavujú technický základ tohto rozhodnutia.

(7)

CEPT vo svojej správe z 21. decembra 2007 (správa CEPT 20) dospela k záveru, že pásmo 5 GHz, najmä rozsah 5 875 MHz – 5 905 MHz, je vhodné pre aplikácie ITS súvisiace s bezpečnosťou, ktoré zvyšujú bezpečnosť na cestách zlepšovaním informovanosti vodičov a vozidiel o celkovej situácii, ostatných vozidlách a ostatných účastníkoch cestnej premávky. ITS sú okrem toho zlučiteľné so všetkými službami, ktoré boli v tomto pásme skúmané, a so všetkými ostatnými existujúcimi službami skúmanými v pásme pod 5 850 MHz a nad 5 925 MHz, pokiaľ tieto služby spĺňajú určité emisné limity stanovené v správe CEPT. Výber tohto pásma bude tiež v súlade s využívaním spektra v iných regiónoch sveta, a prispeje tak k celosvetovej harmonizácii. ITS by si okrem toho nemohli uplatňovať ochranu proti pozemským staniciam pracujúcim v pevnej družicovej službe (ďalej len „FSS“) a nežiaduce emisie zariadení ITS musia byť v záujme ochrany FSS obmedzené.

(8)

Európsky inštitút pre telekomunikačné normy (ďalej len „ETSI“) dokončuje v súlade so štúdiami zlučiteľnosti, ktoré uskutočnila CEPT, harmonizovanú normu EN 302 571 na vytvorenie predpokladu zhody s článkom 3 ods. 2 smernice Európskeho parlamentu a Rady 1999/5/ES z 9. marca 1999 o rádiových zariadeniach a koncových telekomunikačných zariadeniach a o vzájomnom uznávaní ich zhody (6), čím sa zaistí, že vyhovujúce zariadenia ITS nebudú spôsobovať škodlivé rušenie. Očakáva sa, že vysielače ITS budú v maximálnej miere využívať spektrum a svoj vysielací výkon budú udržovať na minimálnej úrovni, aby účinne využívali spektrum pridelené ITS a predchádzali škodlivému rušeniu.

(9)

Z uvedených dôvodov norma predpokladá, že v rozsahu najmenej do 30 dB sa zavedie automatická regulácia výkonu vysielača (ďalej len „TPC“) v súvislosti s maximálnym celkovým vyžiareným výkonom 33 dBm stredného e.i.r.p. V prípade, že sa niektorí výrobcovia rozhodnú nepoužívať techniky stanovené v tejto norme, akékoľvek alternatívne metódy musia zabezpečiť prinajmenšom rovnakú úroveň potlačenia rušenia, aká sa ustanovuje v norme.

(10)

Harmonizáciou podľa tohto rozhodnutia by sa nemala vylúčiť možnosť členských štátov uplatňovať v odôvodnených prípadoch prechodné obdobia alebo opatrenia na spoločné používanie rádiového frekvenčného spektra.

(11)

Očakáva sa, že členské štáty sprístupnia spektrum pre komunikáciu ITS medzi vozidlami počas obdobia šiestich mesiacov, počas ktorého v súlade s týmto rozhodnutím určia frekvenčné pásmo 5 875 MHz – 5 905 MHz. V prípade komunikácie ITS medzi infraštruktúrou a vozidlom a vozidlom a infraštruktúrou by však mohli mať niektoré členské štáty ťažkosti pri dokončovaní vhodného licenčného rámca alebo koordinačného mechanizmu pre inštaláciu infraštruktúry na okraji cesty jednotlivých prevádzkovateľov ITS v danom časovom rámci. Akékoľvek oneskorenia sprístupnenia spektra po uplynutí tohto obdobia by mohli mať negatívne dôsledky na zavádzanie aplikácií ITS súvisiacich s bezpečnosťou v Európskej únii, preto by mali byť obmedzené a riadne zdôvodnené.

(12)

Vzhľadom na vývoj trhu a technológií môže dôjsť k potrebe preskúmať v budúcnosti rozsah a uplatňovanie tohto rozhodnutia, najmä na základe informácií členských štátov o tomto vývoji.

(13)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom Výboru pre rádiové spektrum,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Účelom tohto rozhodnutia je harmonizácia podmienok dostupnosti a efektívneho využívania frekvenčného pásma 5 875 MHz – 5 905 MHz pre aplikácie inteligentných dopravných systémov (ITS) súvisiace s bezpečnosťou v Spoločenstve.

Článok 2

Na účely tohto rozhodnutia sa uplatňuje toto vymedzenie pojmov:

1.

„inteligentné dopravné systémy“ znamenajú škálu systémov a služieb založených na informačných a komunikačných technológiách vrátane spracovania, riadenia, umiestnenia, komunikácie a elektroniky, ktoré sa používajú v systéme cestnej dopravy;

2.

„stredný ekvivalentný izotropne vyžiarený výkon (e.i.r.p.)“ znamená e.i.r.p. počas prenosového impulzu, ktorý zodpovedá najvyššiemu výkonu, ak sa použije riadenie výkonu.

Článok 3

1.   Najneskôr šesť mesiacov od nadobudnutia účinnosti tohto rozhodnutia členské štáty určia frekvenčné pásmo 5 875 MHz – 5 905 MHz pre inteligentné dopravné systémy a potom v čo najkratšom možnom čase sprístupnia toto frekvenčné pásmo na nevýhradnom základe.

Takéto určenie pásma je v súlade s parametrami stanovenými v prílohe.

2.   Odchylne od odseku 1 môžu členské štáty požiadať o prechodné obdobia a/alebo opatrenia na spoločné používanie rádiového frekvenčného spektra podľa článku 4 ods. 5 rozhodnutia o rádiovom frekvenčnom spektre.

Článok 4

Členské štáty sledujú využívanie pásma 5 875 MHz – 5 905 MHz a o svojich zisteniach informujú Komisiu, aby bolo možné rozhodnutie v prípade potreby preskúmať.

Článok 5

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 5. augusta 2008

Za Komisiu

Viviane REDING

členka Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 108, 24.4.2002, s. 1.

(2)  Závery Rady 15101/03 z 5. decembra 2003 a závery z Verony 2 z 26. októbra 2004.

(3)  Ú. v. EÚ C 244 E, 18.10.2007, s. 220.

(4)  KOM(2006) 314.

(5)  Závery Rady 15530/04 a 15533/04 z 3. decembra 2004.

(6)  Ú. v. EÚ L 91, 7.4.1999, s. 10. Smernica naposledy zmenená a doplnená nariadením (ES) č. 1882/2003 (Ú. v. EÚ L 284, 31.10.2003, s. 1).


PRÍLOHA

Technic parametre pre inteligentné dopravné systémy súvisiace s bezpečnosťou v pásme 5 875 MHz – 5 905 MHz

Parameter

Hodnota

Maximálna spektrálna výkonová hustota (stredný e.i.r.p.)

23 dBm/MHz

Maximálny celkový vysielací výkon (stredný e.i.r.p.)

33 dBm

Predpisy týkajúce sa prístupu ku kanálu a obsadenia kanálu

Na zmiernenie rušenia sa musia použiť techniky minimálne rovnako účinné ako techniky opísané v harmonizovaných normách prijatých podľa smernice 1999/5/ES. Tieto techniky vyžadujú TPC v rozsahu najmenej 30 dB.