18.6.2008   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 159/46


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 28. apríla 2008,

ktorým sa mení a dopĺňa rozhodnutie 2002/253/ES, ktorým sa stanovujú definície ochorení pre oznamovanie prenosných chorôb do siete Spoločenstva na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 2119/98/ES

[oznámené pod číslom K(2008) 1589]

(Text s významom pre EHP)

(2008/426/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 2119/98/ES z 24. septembra 1998, ktorým sa v Spoločenstve zriaďuje sieť na epidemiologický dohľad a kontrolu prenosných ochorení (1), a najmä na jeho článok 3 písm. c),

keďže:

(1)

V súlade s článkom 2 rozhodnutia Komisie 2002/253/ES (2) by sa definície ochorení ustanovené v prílohe k tomuto rozhodnutiu mali aktualizovať v potrebnom rozsahu na základe najnovších vedeckých údajov.

(2)

V súlade s článkom 9 nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 851/2004 z 21. apríla 2004, ktorým sa zriaďuje Európske Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (3) (ECDC), centrum poskytlo na žiadosť Komisie a po dohode s poradným fórom technickú dokumentáciu k definíciám ochorení, ktoré Komisii pomáhajú pri vyvíjaní zásahových stratégií v oblasti dohľadu a reakcií. Táto technická dokumentácia sa následne uverejnila na internetovej stránke ECDC. Na základe poskytnutia tejto dokumentácie by sa definície ochorení uvedené v prílohe k rozhodnutiu 2002/253/ES mali aktualizovať.

(3)

Účelom týchto definícií ochorení je uľahčiť oznamovanie chorôb a špeciálnych zdravotných problémov uvedených v prílohe I k rozhodnutiu Komisie 2000/96/ES z 22. decembra 1999 o prenosných chorobách, ktoré majú byť postupne zahrnuté do siete Spoločenstva na základe rozhodnutia Európskeho parlamentu a Rady č. 2119/98/ES (4). Rozhodnutím 2002/253/ES sa však neustanovuje oznamovacia povinnosť.

(4)

Opatrenia ustanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru zriadeného rozhodnutím č. 2119/98/ES,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

Článok 1

Príloha k rozhodnutiu 2002/253/ES sa nahrádza prílohou k tomuto rozhodnutiu.

Článok 2

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 28. apríla 2008

Za Komisiu

Androulla VASSILIOU

členka Komisie


(1)  Ú. v. ES L 268, 3.10.1998, s. 1. Rozhodnutie naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím Komisie 2007/875/ES (Ú. v. EÚ L 344, 28.12.2007, s. 48).

(2)  Ú. v. ES L 86, 3.4.2002, s. 44. Rozhodnutie zmenené a doplnené rozhodnutím 2003/534/ES (Ú. v. EÚ L 184, 23.7.2003, s. 35).

(3)  Ú. v. EÚ L 142, 30.4.2004, s. 1.

(4)  Ú. v. ES L 28, 3.2.2000, s. 50. Rozhodnutie naposledy znemené a doplnené rozhodnutím 2007/875/ES.


PRÍLOHA

VYSVETLENIE ODDIELOV POUŽITÝCH PRI DEFINÍCII A KLASIFIKÁCII OCHORENÍ

Klinické kritériá

Tieto kritériá by mali zahŕňať všeobecné a relevantné symptómy a prejavy choroby, ktorá samostatne alebo v kombinácii predstavuje jasný alebo predbežný klinický obraz tejto choroby. Klinické kritériá poskytujú všeobecné charakteristické vlastnosti choroby a nemusia nevyhnutne indikovať všetky črty potrebné pre klinickú diagnózu choroby.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá by mali byť zoznamom laboratórnych metód, ktoré sa používajú na potvrdenie prípadu ochorenia. Na potvrdenie prípadu ochorenia zvyčajne stačí jeden z uvedených testov. Ak je na laboratórne potvrdenie potrebné skombinovať viacero metód, je to špecifikované. Typ vzorky, ktorá sa má odobrať na laboratórne testy, sa špecifikuje len vtedy, keď sa na potvrdenie diagnózy za relevantné pokladajú len určité typy vzoriek. V prípade dohodnutých výnimiek sú zahrnuté laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia. Ide o zoznam laboratórnych metód, ktoré možno použiť na podporu pri diagnostikovaní ochorenia, no tieto metódy nie sú potvrdzujúce.

Epidemiologické kritériá a epidemiologické súvislosti

Epidemiologické kritériá sa pokladajú za splnené v prípade, že je možné potvrdiť epidemiologické súvislosti.

Epidemiologické súvislosti sa počas inkubačnej doby definujú ako jeden z týchto šiestich javov:

interhumánny prenos (prenos z človeka na človeka): každá osoba, ktorá prišla do kontaktu s osobou s laboratórne potvrdeným ochorením takým spôsobom, že mala príležitosť získať infekciu,

prenos zo zvieraťa na človeka: každá osoba, ktorá prišla do kontaktu so zvieraťom infikovaným laboratórne potvrdenou infekciou takým spôsobom, že mala príležitosť získať infekciu,

vystavenie účinkom spoločného zdroja: každá osoba vystavená tomu istému spoločnému zdroju alebo prenášaču infekcie ako potvrdené humánne ochorenie,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody: každá osoba, ktorá konzumovala potraviny alebo pitnú vodu, v prípade ktorých bola laboratórne potvrdená kontaminácia, alebo osoba, ktorá konzumovala potenciálne kontaminované produkty získané zo zvieraťa s laboratórne potvrdenou infekciou,

environmentálne vystavenie: každá osoba, ktorá sa kúpala vo vode, alebo prišla do kontaktu s kontaminovaným environmentálnym zdrojom, ktorý bol laboratórne potvrdený,

laboratórne vystavenie: každá osoba pracujúca v laboratóriu, v ktorom je potenciálne riziko vystavenia.

Ak je laboratórne potvrdený aspoň jeden prípad ochorenia v reťazi prenosu, možno skonštatovať, že medzi danou osobou a potvrdeným prípadom ochorenia je epidemiologická súvislosť. V prípade výskytu feko-orálneho ohniska alebo infekcií prenášaných vzduchom nie je na skonštatovanie epidemiologickej súvislosti nevyhnutné ustanoviť reťaz prenosu.

Prenos sa môže uskutočniť jednou alebo viacerými z týchto ciest:

vzduchom, šírením aerosólu od infikovanej osoby na sliznicové membrány prostredníctvom kašľania, pľutia, spievania alebo rozprávania, alebo formou vdychovania rozptýlených mikrobiálnych aerosólov vo vzduchu,

kontaktom, priamym kontaktom s infikovanou osobou (feko-orálna cesta, kvapôčková cesta, cez pokožku alebo sexuálnym stykom) alebo so zvieraťom (napr. uhryznutím, dotykom) alebo nepriamym kontaktom s infikovaným materiálom alebo infikovanými predmetmi (kontaminované predmety, telesné tekutiny, krv),

vertikálne, z matky na dieťa, často v maternici, alebo v dôsledku náhodnej výmeny telesných tekutín zvyčajne počas perinatálneho obdobia,

vektorovým prenosom, nepriamym prenosom prostredníctvom infikovaných komárov, roztočov, múch a iného hmyzu, ktorý prenáša choroby uštipnutím,

potravinami alebo vodou, konzumáciou potencionálne kontaminovaných potravín alebo pitnej vody.

Klasifikácia prípadov ochorenia

Prípady ochorenia sa klasifikujú ako „možné“, „pravdepodobné“ a „potvrdené“. Inkubačná doba v prípade ochorení je uvedená v dodatočných informáciách, aby sa mohli posúdiť epidemiologické súvislosti.

Možný prípad ochorenia

Definuje sa ako prípad, ktorý sa klasifikuje ako možný na účely oznamovania. Zvyčajne ide o prípad s klinickými kritériami opísanými v definícii ochorenia bez epidemiologických alebo laboratórnych dôkazov týkajúcich sa daného ochorenia. Definícia možného prípadu ochorenia má vysokú citlivosť a nízku špecifickosť. V tejto kategórii ide väčšinou o zistené prípady ochorenia, no zahrnuté do nej budú aj niektoré falošne pozitívne nálezy.

Pravdepodobný prípad ochorenia

Definuje sa ako prípad, ktorý sa klasifikuje ako pravdepodobný na účely oznamovania. Ide zvyčajne o prípad s klinickými kritériami a epidemiologickými súvislosťami podľa definície ochorenia. Laboratórne testy pre pravdepodobné prípady ochorenia sú špecifikované len v prípade určitých ochorení.

Potvrdený prípad ochorenia

Definuje sa ako prípad, ktorý sa klasifikuje ako potvrdený na účely podávania správ. Potvrdené prípady ochorenia by mali byť klinicky potvrdené a môžu alebo nemusia spĺňať klinické kritériá, uvedené v definícii ochorenia. Definícia potvrdeného prípadu ochorenia je vysoko špecifická a menej citlivá; preto väčšina prípadov ochorení, ktoré sa tu uvádzajú, bude predstavovať skutočné prípady, hoci niektoré budú chýbať.

V klinických kritériách niektorých chorôb sa neuvádza skutočnosť, že mnohé akútne ochorenia sú asymptomatické (napr. hepatitída A, B a C, kampylobakter, salmonelóza), hoci tieto ochorenia môžu byť dôležité z hľadiska verejného zdravia na vnútroštátnej úrovni.

Potvrdené prípady ochorenia budú spadať do jednej z týchto uvedených podkategórií. Tieto podkategórie sa vytvoria počas analýzy údajov s použitím premenných, ktoré sa zozbierajú s informáciami o daných prípadoch ochorenia.

Laboratórne potvrdený prípad ochorenia s klinickými kritériami

Prípad ochorenia spĺňa klinické kritériá pre potvrdenie prípadu ochorenia a klinické kritériá zahrnuté do definície ochorenia.

Laboratórne potvrdený prípad ochorenia s neznámymi klinickými kritériami

Prípad ochorenia spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie prípadu ochorenia, no nie sú k dispozícii informácie týkajúce sa klinických kritérií (t. j. len laboratórny nález).

Laboratórne potvrdený prípad ochorenia bez klinických kritérií

Prípad ochorenia spĺňa klinické kritériá pre potvrdenie prípadu ochorenia, no nespĺňa klinické kritériá zahrnuté do definície ochorenia, alebo je asymptomatické.

SYNDRÓM ZÍSKANEJ IMUNODEFICIENCIE (AIDS) A INFEKCIA VÍRUSOM HUMÁNNEJ IMUNODEFICIENCIE (HIV)

Klinické kritériá (AIDS)

Každá osoba, ktorá spĺňa ktorúkoľvek z klinických podmienok definovaných v európskom opise ochorenia AIDS týkajúcich sa:

dospelých a dospievajúcich vo veku 13 rokov a viac (1),

detí vo veku do 13 rokov (2).

Laboratórne kritériá (HIV)

Dospelí, dospievajúci a deti vo veku 18 mesiacov a viac

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

pozitívny výsledok skríningového testu na protilátky proti vírusu HIV alebo kombinovaný skríningový test (protilátky HIV a antigén p24) potvrdený špecifickejším testom na protilátky (napr. testom Western blot),

pozitívny výsledok testu 2 ELA na protilátky potvrdený pozitívnym výsledkom ďalšieho testu EIA,

pozitívne výsledky jedného z týchto troch testov vykonaných na dvoch osobitných vzorkách:

zistenie HIV nukleovej kyseliny (HIV-RNA, HIV-DNA),

dôkaz vírusu HIV pomocou HIV p24 antigénového testu vrátane neutralizačného testu,.

izolácia vírusu HIV

Deti vo veku do 18 mesiacov

Pozitívne výsledky aspoň jedného z týchto troch testov vykonaných na dvoch osobitných vzorkách (okrem pupočníkovej krvi):

izolácia vírusu HIV,

zistenie HIV nukleovej kyseliny (HIV-RNA, HIV-DNA),

dôkaz vírusu HIV pomocou HIV p24 antigénového testu vrátane neutralizačného testu u dieťaťa vo veku 1 mesiac a menej.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Infekcia HIV

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá infekcie HIV.

AIDS

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá ochorenia AIDS a laboratórne kritériá infekcie HIV.

ANTRAX

(Bacillus anthracis)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Kožná forma

Aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

papulózna alebo vezikulárna lézia,

čierny príškvar obklopený edémom.

Črevná forma

Horúčka alebo zimnica

A aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

silná abdominálna bolesť,

hnačka.

Inhalačná forma

Horúčka alebo zimnica

A aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

syndróm akútnej dychovej tiesne,

rádiologický dôkaz mediastinálneho rozšírenia.

Meningeálna/meningoencefalitická forma

Horúčka

A aspoň jedno z týchto troch symptómov:

kŕče,

strata vedomia,

meningeálne príznaky.

Septická forma

Laboratórne kritériá

Izolácia Bacillus anthracis z klinickej vzorky.

Zistenie Bacillus anthracis nukleovej kyseliny v klinickej vzorke.

Pozitívny výsledok vyšetrenia na základe výteru z nosa bez klinických príznakov neprispieva k potvrdeniu diagnózy tohto ochorenia.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

VTÁČIA CHRÍPKA A/H5 ALEBO A/H5N1 U ĽUDÍ

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto symptómov:

horúčka A príznaky akútnej respiračnej infekcie,

smrť v dôsledku nevysvetleného akútneho respiračného ochorenia.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia vírusu chrípky A/H5N1 z klinickej vzorky,

zistenie vírusu chrípky A/H5 nukleovej kyseliny v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na A/H5 (štvornásobný alebo viacnásobný vzostup alebo jednorazový vysoký titer).

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

interhumánny prenos v dôsledku blízkeho kontaktu (do jedného metra) s človekom, ktorý je evidovaný ako pravdepodobný alebo potvrdený prípad ochorenia,

laboratórne vystavenie: v prípade možného vystavenia účinkom chrípky A/H5N1,

blízky kontakt (do jedného metra) so zvieraťom, u ktorého je potvrdená infekcia A/H6N1 okrem hydiny alebo voľne žijúceho vtáctva (napr. mačka alebo ošípané),

pobyt v oblasti, kde je v súčasnosti podozrenie na chrípku H5N1 alebo kde je výskyt tejto chrípky potvrdený (3), A aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

blízky kontakt (do jedného metra) s chorou alebo mŕtvou hydinou alebo voľne žijúcim vtáctvom (4) v postihnutej oblasti,

zdržiavanie sa v domovoch alebo na farme, na ktorej bola v postihnutej oblasti v predchádzajúcom mesiaci nahlásená chorá alebo uhynutá hydina.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a epidemiologické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba s pozitívnym výsledkom testu na chrípku A/H5 alebo A/H5N1 vykonaného v laboratóriu, ktoré nie je národným referenčným laboratóriom zapojeným do siete referenčných laboratórií pre humánna chrípku v rámci Spoločenstva (Community Network of Reference Laboratories for human influenza, CNRL).

C.   Potvrdený prípad ochorenia na vnútroštátnej úrovni

Každá osoba s pozitívnym výsledkom testu na chrípku A/H5 alebo A/H5N1 vykonaného v národnom referenčnom laboratóriu, ktoré je zapojené do siete referenčných laboratórií pre ľudskú chrípku v rámci Spoločenstva (Community Network of Reference Laboratories for human influenza, CNRL).

D.   Potvrdený prípad ochorenia na úrovni WHO

Každá osoba s laboratórnym potvrdením od Centra siete WHO pre spoluprácu na detekciu H5.

BOTULIZMUS

(Clostridium botulinum)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Botulizmus z potravín a botulizmus rán

Aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

bilaterálne kraniálne nervové poruchy (napr. diplopia, nejasné videnie, sťažené prehĺtanie, bulbárna slabosť),

periférna symetrická paralýza.

Botulizmus u detí

Každé dieťa, u ktorého sa prejavuje aspoň jeden z týchto šiestich príznakov:

obstipácia,

letargia,

znížené prijímanie potravy,

ptóza,

sťažené prehĺtanie,

všeobecné svalové oslabenie.

Typ botulizmu, s ktorým sa zvyčajne stretávame u detí (vo veku do 12 mesiacov), môže postihnúť aj deti staršie ako 12 mesiacov a niekedy aj dospelé osoby so zmenenou gastrointestinálnou anatómiou a mikroflórou.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia C. botulinum v prípade detského botulizmu (zo stolice) alebo botulizmu rán (z rany) (izolácia C. botulinum v stolici v prípade dospelých nie je pri diagnostike botulizmu z potravy aktuálna),

zistenie botulotoxínu v klinickej vzorke.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja (napr. potraviny, spoločné používanie ihiel a iných pomôcok),

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

BRUCELÓZA

(Brucella spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku

A aspoň jeden z týchto siedmych symptómov:

potenie (nadmerné, zapáchajúce, najmä nočné),

triašky,

bolesť kĺbov,

slabosť,

depresia,

bolesť hlavy,

anorexia.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia Brucella sp. z klinickej vzorky,

špecifická protilátková odpoveď na Brucella (štandardný aglutinačný test, fixácia komplementu, ELISA).

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto štyroch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

vystavenie účinkom produktov z kontaminovaných zvierat (mlieko alebo mliečne výrobky),

prenos zo zvieraťa na človeka (kontaminované výlučky alebo orgány, napr. vaginálny výtok, placenta),

vystavenie účinkom spoločného zdroja.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

KAMPYLOBAKTERIÓZA

(Campylobacter spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto troch symptómov:

hnačka,

abdominálna bolesť,

horúčka.

Laboratórne kritériá

Izolácia Campylobacter spp. zo stolice alebo krvi.

V prípade možnosti by sa malo vykonať rozlíšenie Campylobacter spp.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto piatich epidemiologických súvislostí:

prenos zo zvieraťa na človeka,

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

CHLAMÝDIOVÉ INFEKCIE

(Chlamydia trachomatis)

VRÁTANE LYMPHOGRANULOMA VENEREUM (LGV)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Chlamýdiová infekcia iná ako LGV

Aspoň jeden z týchto šiestich symptómov:

uretritída,

epididymitída,

akútna salpingitída,

akútna endometritída,

cervicitída,

proktitída.

V prípade novorodencov aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

konjunktivitída,

pneumónia.

LGV

Aspoň jeden z týchto piatich symptómov:

uretritída,

genitálny ulkus,

ingvinálna lymfadenopatia,

cervicitída,

proktitída.

Laboratórne kritériá

Chlamýdiová infekcia iná ako LGV

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Chlamydia trachomatis zo vzorky z análnej oblasti a genitálneho traktu alebo zo spojiviek,

dôkaz Chlamydia trachomatis na základe testu DFA na klinickej vzorke,

zistenie Chlamydia trachomatis nukleovej kyseliny v klinickej vzorke.

LGV

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia Chlamydia trachomatis zo vzorky z análnej oblasti a genitálneho traktu alebo spojiviek,

zistenie Chlamydia trachomatis nukleovej kyseliny v klinickej vzorke

A

sérologický dôkaz (genovar) L1, L2, alebo L3.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos (sexuálny styk alebo vertikálny prenos).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

CHOLERA

(Vibrio cholerae)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

hnačka,

zvracanie.

Laboratórne kritériá

Izolácia Vibrio cholerae z klinickej vzorky

A

dôkaz antigénu O1 alebo O139 v izoláte

A

dôkaz prítomnosti cholerového enterotoxínu alebo génu cholerového enterotoxínu.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto štyroch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

VARIANT CREUTZFELDT-JAKOBOVEJ CHOROBY (VCJD)

Predpoklady

Každá osoba s progresívnou neuropsychiatrickou poruchou s minimálne 6 mesačným trvaním.

Rutinné vyšetrenie nepoukazuje na alternatívnu diagnózu.

V anamnéze nie je vystavenie ľudským pituitárnym hormónom alebo štepu tvrdej pleny.

Neexistuje dôkaz o genetickej forme prenosnej spongiformnej encefalopatie.

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň štyri z týchto symptómov:

skoré psychiatrické symptómy (5),

pretrvávajúce bolestivé senzorické symptómy (6),

ataxia,

myoklónia alebo chorea alebo dystónia,

demencia.

Diagnostické kritériá

Diagnostické kritériá pre potvrdenie ochorenia:

neuropatologické potvrdenie: Spongiformná zmena a rozsiahle ukladanie priónových proteínov s floridnými plakmi po celom (veľkom) mozgu a mozočku.

Diagnostické kritériá pravdepodobného alebo možného ochorenia:

EEG nepreukazuje typický nález (7) sporadického CJD (8) v skorých štádiách choroby,

bilaterálne vysoký pulvinárny signál na MRI snímke mozgu,

Pozitívna biopsia tonzíl (9).

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť prostredníctvom prenosu z človeka na človeka/interhumánneho prenosu (napr. krvnou transfúziou).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa uvedené predpoklady

A

klinické kritériá

A

negatívny výsledok vyšetrenia EEG na sporadické CJD (8).

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa uvedené predpoklady

A

klinické kritériá

A

negatívny výsledok vyšetrenia EEG na sporadické CJD (8)

A

pozitívna MRI snímka mozgu

ALEBO

každá osoba, ktorá spĺňa uvedené predpoklady

A

pozitívna biopsia tonzíl.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa uvedené predpoklady

A

diagnostické kritériá pre potvrdenie ochorenia.

KRYPTOSPORIDIÓZA

(Cryptosporidium spp.)

Klinické kritériá

každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

hnačka,

abdominálna bolesť.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

dôkaz oocýst Cryptosporidium v stolici,

dôkaz prítomnosti Cryptosporidium v intestinálnej tekutine alebo vzorkách z biopsie tenkého čreva,

zistenie Cryptosporidium nukleovej kyseliny v stolici,

dôkaz prítomnosti Cryptosporidium antigénu v stolici.

Epidemiologické kritériá

Jedna z týchto piatich epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

DIFTÉRIA (ZÁŠKRT)

(Corynebacterium diphtheriae a Corynebacterium ulcerans)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Respiračná diftéria:

Choroba horných dýchacích ciest s horúčkou A jedným z týchto príznakov:

krupózna

ALEBO

adherujúca membrána aspoň v jednej z týchto lokalít:

tonzíly,

farynx,

nos.

Nazálna diftéria:

Uni- alebo bilaterálny nazálny sekrét najskôr číry, ktorý sa zmení na krvavý.

Kožná diftéria:

Kožná lézia.

Diftéria iných lokalít

Lézia spojiviek alebo sliznicových membrán.

Laboratórne kritériá

Izolácia C. diphtheriae alebo C. ulcerans produkujúceho toxín z klinickej vzorky.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá respiračnej diftérie.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá diftérie a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

ECHINOKOKÓZA

(Echinococcus spp.)

Klinické kritériá

Nie sú relevantné na účely epidemiologického sledovania.

Diagnostické kritériá

Aspoň jedno z týchto piatich kritérií:

histopatia alebo parazitologický nález Echinococcus multilocularis alebo granulosus (napr. priamou vizualizáciou protoscolexu v cystovej tekutine),

zistenie patognomickej mikroskopickej morfológie cysty (císt) Echinoccocus granulosus v chirurgických vzorkách,

typické orgánové lézie zistené obrazovými technikami (napr. počítačová tomografia, sonografia, MRI) A potvrdené sérologickým testom,

špecifické sérum na protilátky Echinococcus spp. sérologickým testom s vysokou citlivosťou A potvrdené vysoko špecifickým sérologickým testom,

zistenie nukleovej kyseliny Echinococcus multilocularis alebo granulosus v klinickej vzorke.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa diagnostické kritériá.

INFEKCIE ESCHERICHIA COLI PRODUKUJÚCE TOXÍN SHIGA/VERO (STEC/VTEC)

Klinické kritériá

STEC/VTEC hnačka

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

hnačka,

bolesť brucha.

Hemolyticko-uremický syndróm (HUS)

Každá osoba s akútnym zlyhaním obličiek, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

mikroangipatická hemolytická anémia,

trombocytopénia.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia E. coli produkujúceho Shigatoxin/Verotoxin (STEC/VTEC),

zistenie génu(-ov) stx1 alebo stx2 nukleovej kyseliny,

zistenie voľných shigatoxínov.

Len v prípade HUS možno na potvrdenie STEC/VTEC použiť toto laboratórne kritérium:

špecifická protilátková odpoveď na skupinu sérotypov E. coli.

Ak je to možné, mala by sa vykonať izolácia a dodatočná charakterizácia sérotypom, fagotypom, génmi eae a podtypmi stx1/stx2.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto piatich epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia HUS súvisiaci so STEC

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá HUS.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia STEC/VTEC

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti alebo laboratórne potvrdený prípad ochorenia bez klinických kritérií.

C.   Potvrdený prípad ochorenia STEC/VTEC

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

GIARDIÁZA

(Giardia lamblia)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto štyroch symptómov:

hnačka,

abdominálna bolesť,

plynatosť,

príznaky porúch vstrebávania (napr. tuková stolica, úbytok hmotnosti).

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

dôkaz cýst Giardia lamblia alebo trofozoitov v stolici, duodenálnej tekutine alebo vo vzorkách z biopsie tenkého čreva,

dôkaz antigénu Giardia lamblia v stolici.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto štyroch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

GONOREA (KVAPAVKA)

(Neisseria gonorrhoeae)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto ôsmich symptómov:

uretritída,

akútna salpingitída,

zápalové ochorenie panvy,

cervicitída,

epididymitída,

proktitída,

faryngitída,

artritída

ALEBO

každý novorodenec s konjunktivitídou.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia Neisseria gonorrhoeae z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny Neisseria gonorrhoeae v klinickej vzorke,

dôkaz prítomnosti Neisseria gonorrhoeae prostredníctvom testu bez amplifikácie sondou kyseliny nukleovej v klinickej vzorke,

mikroskopické zistenie gramnegatívnych intracelulárnych diplokokov vo vzorke z uretry u muža.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos (sexuálny styk alebo vertikálny prenos).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

HEMOFILOVÁ INVAZÍVNA MENINGITÍDA

Haemophilus influenzae

Klinické kritériá

Nie sú relevantné na účely epidemiologického sledovania.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre definíciu ochorenia

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia Haemophilus influenzae z prirodzene sterilného miesta,

dôkaz nukleovej kyseliny Haemophilus influenzae z prirodzene sterilného miesta.

V prípade možnosti by sa mala vykonať typizácia izolátov.

Epidemiologická súvislosť

Neuplatňuje sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

HEPATITÍDA A

(Hepatitis A virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa postupne rozvíjajú symptómy (napr. únava, abdominálna bolesť, strata chuti do jedla, občasná nevoľnosť a zvracanie)

A

má aspoň jeden z týchto troch symptómov:

horúčka,

žltačka,

zvýšené hladiny sérových anminostransferáz.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

zistenie nukleovej kyseliny vírusu hepatitídy A v sére alebo stolici,

špecifická protilátková odpoveď na vírus hepatitídy A,

zistenie vírusového antigénu hepatitídy A v stolici.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

AKÚTNA HEPATITÍDA B

(Hepatitis B virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa postupne rozvíjajú symptómy (napr. únava, abdominálna bolesť, strata chuti do jedla, občasná nevoľnosť a zvracanie)

A

má aspoň jeden z týchto troch symptómov:

horúčka,

žltačka,

zvýšené hladiny séra anminostransferázy.

Laboratórne kritériá

Špecifická IgM protilátková odpoveď na antigén vírusu hepatitídy B.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos (napr. sexuálny styk, vertikálny prenos alebo prenos krvou).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

HEPATITÍDA C

(Hepatitis C virus)

Klinické kritériá

Nie sú relevantné na účely epidemiologického sledovania.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

zistenie nukleovej kyseliny vírusu hepatitídy C v sére,

špecifická protilátková odpoveď na vírus hepatitídy C potvrdená rôznymi testami na protilátky.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

CHRÍPKA

(influenza virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Ochorenie podobné chrípke (ILI)

Náhle prepuknutie symptómov

A

aspoň jeden z týchto štyroch systematických symptómov:

horúčka alebo zimnica,

nevoľnosť,

bolesť hlavy,

myalgia

A

aspoň jeden z týchto troch respiračných symptómov:

kašeľ,

bolesť hrdla,

dychová nedostatočnosť.

Akútna respiračná infekcia (ARI)

Náhle prepuknutie príznakov

A

aspoň jeden z týchto štyroch respiračných symptómov:

kašeľ,

bolesť hrdla,

dychová nedostatočnosť,

koryza

A

vyjadrenie lekára, že ochorenie je infekčné.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia vírusu chrípky z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny vírusu chrípky v klinickej vzorke,

dôkaz antigénu vírusu chrípky testom DFA v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na vírus chrípky.

V prípade možnosti by sa mala vykonať podtypizácia chrípkového izolátu.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá (ILI alebo ARI).

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá (ILI alebo ARI) a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické (ILI a ARI) a laboratórne kritériá.

LEGIONÁRSKA CHOROBA

(Legionella spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má pneumóniu.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Legionella spp. z respiračných sekrétov alebo akéhokoľvek prirodzene sterilného miesta,

dôkaz antigénu Legionella pneumophila v moči,

špecifická protilátková odpoveď na Legionella pneumophila sérotyp 1.

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

zistenie antigénu Legionella pneumophila v respiračných sekrétoch alebo tkanive pľúc napr. sfarbením DFA s použitím reagensov získaných z monoklonálnych protilátok,

zistenie nukleovej kyseliny Legionella spp. v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na Legionella pneumophila, ktorá nepatrí do sérotypu 1 alebo inej Legionella spp.,

L. pneumophila sérotyp 1, iné sérotypy alebo iné druhy Legionella: jednorazový vysoký titer špecifických sérových protilátok.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

environmentálne vystavenie,

vystavenie účinkom spoločného zdroja.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá A u ktorej výsledok aspoň jedného laboratórneho testu je pozitívny na pravdepodobný prípad ochorenia ALEBO je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdený prípad ochorenia.

LEPTOSPIRÓZA

(Leptospira interrogans)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má

horúčku

ALEBO

aspoň jeden z týchto jedenástich symptómov:

triašky,

cephalea,

myalgia,

konjunktiválna sufúzia,

hemorágia do kože alebo sliznicových membrán,

exantem,

ikterus,

myokarditída,

meningitída,

renálne poškodenie,

respiračné symptómy ako napr. hemoptýza.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia Leptospira interrogans z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny Leptospira interrogans v klinickej vzorke,

dôkaz Leptospira interrogans v klinickej vzorke pomocou imunofluorescencie,

špecifická protilátková odpoveď na Leptospira interrogans.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

prenos zo zvieraťa na človeka,

environmentálne vystavenie,

vystavenie účinkom spoločného zdroja.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

LISTERIÓZA

(Listeria monocytogenes)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jedno z týchto troch kritérií:

Listerióza novorodencov sa definuje ako

narodenie mŕtveho plodu

ALEBO

aspoň jeden z týchto piatich symptómov v prvom mesiaci života:

granulomatóza infantiseptica,

meningitída alebo meningoencefalitída,

septikémia,

dyspnoe,

lézie na koži, mukonazálnych membránach alebo spojivkách.

Listerióza v tehotenstve sa definuje aspoň jedným z týchto znakov:

interupcia, potrat, narodenia mŕtveho plodu alebo predčasný pôrod,

horúčka,

príznaky podobné chrípke.

Iná forma listeriózy sa definuje aspoň jedným z týchto štyroch symptómov:

horúčka,

meningitída alebo meningoencefalitída,

septikémia,

lokalizované infekcie ako napr. artritída, endokarditída a abscesy.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia Listeria monocytogenes z prirodzene sterilného miesta,

izolácia Listeria monocytogenes z prirodzene nesterilného miesta v plode, mŕtvom novorodencovi, novorodencovi alebo matke pri pôrode alebo do 24 hodín po ňom.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

interhumánny prenos (vertikálny prenos),

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody.

Ďalšie informácie

Inkubačná doba 3 – 70 dní, najčastejšie 21 dní.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá

ALEBO

každá matka, u ktorej sa laboratórne potvrdila infekcia listeriózy v plode, mŕtvom novorodencovi alebo novorodencovi.

MALÁRIA

(Plasmodium spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku ALEBO s anamnézou horúčky.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

mikroskopický dôkaz parazitov malárie v krvných náteroch,

dôkaz nukleovej kyseliny Plasmodium v krvi,

zistenie antigénu Plasmodium.

V prípade možnosti by sa malo vykonať rozlíšenie Plasmodium spp.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

OSÝPKY

(Vírus osýpok)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku

A

makulopapulárnu vyrážku

A aspoň jedno z týchto troch symptómov:

kašeľ,

koryza,

konjunktivitída.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

Izolácia vírusu osýpok z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny vírusu osýpok v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na vírus osýpok v sére alebo slinách charakteristická pre akútnu infekciu,

zistenie antigénu vírusu osýpok prostredníctvom DFA v klinickej vzorke s použitím špecifických monoklonálnych protilátok.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu. V prípade nedávnej vakcinácie je potrebné urobiť vyšetrenie divokého vírusu.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá nebola v poslednom čase vakcinovaná a spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

INVAZÍVNE MENINGOKOKOVÉ OCHORENIE

(Neisseria meningitidis)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto piatich symptómov:

horúčka,

meningeálne príznaky,

petechiálna vyrážka,

septický šok,

septická artritída.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia Neisseria meningitidis z prirodzene sterilného miesta vrátane kožnej purpury,

dôkaz nukleovej kyseliny Neisseria meningitidis z prirodzene sterilného miesta vrátane kožnej purpury,

zistenie antigénu Neisseria meningitidis v CSF,

zistenie gramnegatívnych sfarbených diplokokov v CSF.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

MUMPS

(Mumps virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má

horúčku

A

aspoň jeden z týchto troch symptómov:

náhle bolestivé opuchnutie príušnej žľazy alebo iných slinných žliaz,

orchitída,

meningitída.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia vírusu mumpsu z klinickej vzorky,

dôkaz nukleovej kyseliny mumpsového vírusu,

špecifická protilátková odpoveď na mumps charakteristická pre akútnu infekciu v sére alebo slinách.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá nebola v poslednom čase vakcinovaná a spĺňa laboratórne kritériá.

V prípade nedávnej vakcinácie: Každá osoba, u ktorej bol zistený divoký vírusový kmeň mumpsu.

PERTUSSIS (ČIERNY KAŠEĽ)

(Bordetella pertussis)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má kašeľ viac ako dva týždne

A

aspoň jeden z týchto troch symptómov:

paroxyzmy kašľa,

inspiratórne sípavé vdychovanie,

zvracanie po kašli

ALEBO

každá osoba, u ktorej lekár diagnostikoval čierny kašeľ

ALEBO

apnoické epizódy u detí.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Bordetella pertussis z klinickej vzorky,

dôkaz nukleovej kyseliny Bordetella pertussis v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na Bordetella pertussis.

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

MOR

(Yersinia pestis)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Bubonický mor:

horúčka

A

náhly bolestivý zápal lymfatických uzlín.

Septikemický mor:

horúčka.

Pneumonický mor:

horúčka

A

aspoň jeden z týchto troch symptómov:

kašeľ,

bolesť v hrudníku,

vykašliavanie krvi.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Yersinia pestis z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny Yersinia pestis z klinickej vzorky (antigén F1),

špecifická protilátková odpoveď na antigén Yersinia pestis anti-F1.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto štyroch epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

prenos zo zvieraťa na človeka,

laboratórne vystavenie (v prípade potenciálneho vystavenia účinkom moru),

vystavenie účinkom spoločného zdroja.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

PNEUMOKOKOVÉ INVAZÍVNE OCHORENIE(-A)

(Streptococcus pneumoniae)

Klinické kritériá

Nie sú relevantné na účely epidemiologického sledovania.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia S. pneumoniae z prirodzene sterilného miesta,

dôkaz nukleovej kyseliny S. pneumoniae z prirodzene sterilného miesta,

izolácia antigénu S. pneumoniae z prirodzene sterilného miesta.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

POLIOMYELITÍDA

(Polio virus)

Klinické kritériá

Každá osoba vo veku do 15 rokov, ktorá má akútnu chabú obrnu (AFB)

ALEBO

každá osoba, u ktorej má lekár podozrenie na polio.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia polio vírusu a intratypologická diferenciácia – divoký polio vírus (WPV),

poliovírus odvodený z vakcíny (VDPV) (v prípade VDPV aspoň 85 % podobnosť s vakcínovým vírusom v sekvencii nukleotidov v sekci VP1),

poliovírus podobný Sabinovmu: intratypologická diferenciácia vykonaná laboratóriom pre polio akreditovaným WHO (pre VDPV je > 1 % až 15 % sekvenčný rozdiel VP1 v porovnaní s vakcínovým vírusom rovnakého sérotypu).

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

v anamnéze cestovanie do polio-edemickej oblasti s podozrením na cirkuláciu poliovírusu alebo s jeho potvrdením.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

Q HORÚČKA

(Coxiella burnetii)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto troch symptómov:

horúčka,

pneumónia,

hepatitída.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Coxiella burnetii z klinickej vzorky,

dôkaz nukleovej kyseliny Coxiella burnetii v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na Coxiella burnetii (IgG alebo IgM fáza II).

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

BESNOTA

(Lyssa virus)

Klinické kritériá

Každá osoba s akútnou encefalomyelitídou

A

aspoň jedným z týchto siedmich symptómov:

senzorické zmeny vo vzťahu k miestu predchádzajúceho uhryznutia zvieraťom,

paréza alebo paralýza,

spazmy prehĺtacích svalov,

hydrofóbia,

delírium,

kŕče,

úzkosť.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia vírusu Lyssia z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny vírusu Lyssa v klinickej vzorke (napr. v slinách alebo mozgovom tkanive),

zistenie vírusových antigénov pomocou DFA v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na vírus Lyssa pomocou vírus neutralizáčného testu v sére alebo CSF.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného alebo imunizačného stavu.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

prenos zo zvieraťa na človeka (zviera s podozrením na infekciu alebo jej potvrdením),

vystavenie účinkom spoločného zdroja (rovnaké zviera),

interhumánny prenos (napr. transplantácia orgánov).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

RUBEOLA

(Rubella virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa náhle objaví a rozširuje makulo-papulózna vyrážka

A

ktorá má aspoň jeden z týchto piatich symptómov:

zdurenie krčných lymfatických uzlín,

zdurenie lymfatických uzlín na záhlaví,

zdurenie lymfatických uzlín za ušami,

bolesť kĺbov,

zápal kĺbov.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia vírusu rubeoly z klinickej vzorky,

dôkaz nukleovej kyseliny vírusu rubeoly v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na vírus rubeoly (IgG) v sére alebo slinách.

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Špecifická protilátková odpoveď na vírus rubeoly [IgM (10)].

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu

Epidemiologické kritériá

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

epidemiologická súvislosť,

splnenie laboratórnych kritérií pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá nebola v poslednom čase vakcinovaná a spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenie.

V prípade nedávnej vakcinácie osoba, u ktorej bol zistený divoký typ vírusového kmeňa rubeoly.

RUBEOLA, KONGENITÁLNA

(vrátane kongenitálneho rubeolového syndrómu)

Klinické kritériá

Kongenitálna rubeolová infekcia (CRI)

Pre CRI nemožno definovať žiadne klinické kritériá.

Syndróm kongenitálnej rubeoly (CRS)

Každé dieťa vo veku do jedného roka alebo mŕtvo narodené dieťa:

aspoň dve z podmienok uvedených v časti A

ALEBO

jedna podmienka kategórie A a jedna z kategórie B.

A.

katarakty,

kongenitálny glaukóm,

kongenitálne srdcové ochorenie,

strata sluchu,

pigmentová retinopatia.

B.

purpura,

splenomegália,

mikrocephalia,

oneskorený vývoj,

meningoencefalitída,

ochorenie kostí prepúšťajúce röntgenové žiarenie,

žltačka začínajúca do 24 hodín po pôrode.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia vírusu rubeoly z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny vírusu rubeoly,

špecifická protilátková odpoveď na vírus rubeoly (IgM),

pretrvávanie IgG rubeoly medzi 6 a 12 mesiacmi veku (aspoň dve vzorky s podobnou koncentráciou rubeoly IgG).

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu.

Epidemiologické kritériá

Každé dieťa alebo mŕtvo narodené dieťa, ktoré sa narodí žene s laboratórne potvrdenou infekciou rubeoly počas tehotenstva intehumánnym prenosom (vertikálny prenos).

Klasifikácia prípadu ochorenia kongenitálna rubeola

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každé mŕtvo narodené dieťa alebo dieťa, ktoré nebolo testované ALEBO ktorého výsledky laboratórnych testov boli negatívne a ktoré spĺňa aspoň tieto dve kritériá:

je v epidemiologickej súvislosti A spĺňa aspoň jedno klinické kritérium CRS KATEGÓRIE A,

spĺňa klinické kritériá pre CRS.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každé mŕtvo narodené dieťa, ktoré spĺňa klinické kritériá

ALEBO

každé dieťa, ktoré spĺňa laboratórne kritériá A aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

epidemiologická súvislosť,

Aspoň jedno klinické kritérium CRS kategórie A.

Ako ochorenie rubeola možno nahlásiť len prípad dieťaťa s pozitívnymi laboratórnymi kritériami len bez anamnézy rubeoly u matky počas tehotenstva a bez klinických kritérií A.

SALMONELÓZA

(Salmonella spp. okrem S. Typhi a S. Paratyphi)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto štyroch symptómov:

hnačka,

horúčka,

bolesť brucha,

zvracanie.

Laboratórne kritériá

Izolácia Salmonella (okrem S. TyphiS. Paratyphi) zo stolice alebo krvi.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto piatich epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

ZÁVAŽNÝ AKÚTNY RESPIRAČNÝ SYNDRÓM – SARS

(SARS-coronavirus, SARS-CoV)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku ALEBO anamnézu horúčky

A

spĺňa aspoň jeden z týchto troch symptómov:

kašeľ,

ťažkosti pri dýchaní,

dychová nedostatočnosť

A

spĺňa aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

röntgenový dôkaz pneumónie,

röntgenový dôkaz syndrómu akútnej dychovej tiesne,

pitevný nález pneumónie,

pitevný nález syndrómu akútnej dychovej tiesne

A

žiadna alternatívna diagnóza, ktorou by sa v plnej miere dalo ochorenie vysvetliť.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia vírusu v bunkovej kultúre z akejkoľvek vzorky a identifikácia SARS – CoV s použitím metódy ako napr. RT-PCR,

zistenie nukleovej kyseliny SARS-CoV aspoň jedným z týchto troch spôsobov:

aspoň dve rôzne klinické vzorky (napr. nazofaryngálny výter alebo stolica),

tá istá klinická vzorka odobratá minimálne dvakrát v priebehu choroby (napr. sekvenčné nazofaryngálne vdychovanie),

dva rôzne testy alebo opakovanie RT-PCR s použitím extraktu RNA z pôvodnej klinickej vzorky pri každom testovaní,

špecifická protilátková odpoveď na SARS-CoV jedným z týchto dvoch spôsobov:

sérokonverzia pomocou ELISA alebo IFA vo vzorke séra v akútnej a rekonvalescentnej fáze pri paralelnom testovaní,

štvor- alebo viacnásobné zvýšenie titra protilátok v sére medzi akútnou a konvalescentnou fázou pri paralelnom testovaní.

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

jediný test na protilátky na SARS-CoV s pozitívnym výsledkom,

pozitívny výsledok PCR na SARS CoV na jedinej klinickej vzorke a pri jedinom teste.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

každá osoba, ktorá spĺňa aspoň jedno z týchto troch kritérií:

zamestnanie spojené so zvýšeným rizikom vystavenia účinkom SARS-CoV (napr. personál v laboratóriu, v ktorom sa pracuje so živými vírusmi SARS-CoV alebo živými vírusmi podobnými SARS-CoV, alebo v ktorom sa skladujú vzorky infikované vírusom SARS-CoV; osoby vystavené voľne žijúcim alebo iným zvieratám, ktoré sa považujú za rezervoár SARS-CoV, ich exkrétom alebo sekrétom atď.),

blízky kontakt (11) s jednou alebo viacerými osobami, u ktorých bol potvrdený SARS alebo ktoré sú v štádiu vyšetrovania na SARS,

v anamnéze cestovanie do oblasti s ohniskom výskytu SARS alebo pobyt v takejto oblasti,

dvaja alebo viacerí zdravotníci (12), u ktorých bol dokázaný SARS na tej istej jednotke zariadenia zdravotnej starostlivosti a u ktorých sa choroba objavila v tom istom 10 dňovom období,

tri alebo viaceré osoby (zdravotníci a/alebo pacienti a/alebo návštevníci), u ktorých bol klinicky dokázaný SARS, ktorý sa objavil v tom istom 10 dňovom období a je epidemiologicky spojený so zariadením zdravotnej starostlivosti.

Klasifikácia prípadu ochorenia na interepidemické obdobie

Uplatňuje sa aj počas vzniku ohniska výskytu v krajine alebo oblasti, ktorá nie je postihnutá.

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá A je v epidemiologickej súvislosti A spĺňa laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia na vnútroštátnej úrovni

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia v prípade, že národné referenčné laboratórium vykonalo testovanie

D.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia v prípade, že verifikačné a referenčné laboratórium WHO pre SARS vykonalo testovanie.

Klasifikácia prípadu ochorenia počas vzniku ohniska výskytu

Uplatňuje sa počas vzniku ohniska výskytu v krajine/oblasti, v ktorej aspoň u jednej osoby bol potvrdený referenčným a verifikačným laboratóriom WHO pre SARS.

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti s prípadom ochorenia potvrdeným na vnútroštátnej úrovni.

C.   Potvrdený prípad ochorenia na vnútroštátnej úrovni

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia v prípade, že národné referenčné laboratórium vykonalo testovanie.

D.   Potvrdený prípad ochorenia

Jedno z týchto troch kritérií:

každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia v prípade, že verifikačné a referenčné laboratórium WHO pre SARS vykonalo testovanie,

každý potvrdený prípad ochorenia na vnútroštátnej úrovni, ktorý je v epidemiologickej súvislosti s reťazou prenosu, ak referenčné a verifikačné laboratórium WHO pre SARS nezávisle verifikovalo aspoň jeden prípad ochorenia,

každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia a je v epidemiologickej súvislosti s reťazou prenosu, ak referenčné a verifikačné laboratórium WHO pre SARS nezávisle verifikovalo aspoň jeden prípad ochorenia.

ŠIGELÓZA

(Shigella spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá spĺňa aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

hnačka,

horúčka,

zvracanie,

bolesť brucha.

Laboratórne kritériá

Izolácia Shigella spp. z klinickej vzorky.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto piatich epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody,

environmentálne vystavenie.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

VARIOLA

(Variola virus)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

horúčka

A

vezikuly alebo pevné pustuly v tom istom štádiu vývoja s odstredivým rozložením.

Atypické prejavy sa definujú ako aspoň jeden z týchto štyroch symptómov:

hemoragické lézie,

ploché zamatovo pôsobiace lézie nepostupujúce na vezikuly,

variola bez erupcie,

miernejší typ.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jeden z týchto dvoch laboratórnych testov:

izolácia varioly (vírusu varioly) z klinickej vzorky a následné sekvencovanie (len v určených laboratóriách P4),

zistenie nukleovej kyseliny vírusu varioly v klinickej vzorke a následné sekvencovanie.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Identifikácia orthopox vírusových častíc pomocou EM.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

laboratórne vystavenie (v prípade potenciálneho vystavenia účinkom vírusu varioly).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

epidemiologická súvislosť s potvrdeným humánnym ochorením – interhumánnym prenosom,

splnenie laboratórnych kritérií pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

Počas vzniku ohniska výskytu: každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

SYFILIS

(Treponema pallidum)

Klinické kritériá

Primárny syfilis

Každá osoba, u ktorej sa objaví jedna alebo viacero (zvyčajne nebolestivých) vredov v genitálnej, perineálnej, análnej oblasti alebo v ústnej, alebo faryngálnej sliznici alebo v inej extragenitálnej oblasti.

Sekundárny syfilis

Každá osoba, ktorá spĺňa aspoň jedno z týchto troch kritérií:

difúzna makulopapulárna vyrážka, často aj na dlaniach a chodidlách,

generalizovaná lymfadenopatia,

syfilitický kondylóm,

enantém,

difúzna alopécia.

Skorý latentný syfilis (do jedného roka)

V anamnéze symptómy kompatibilné so symptómami skorých štádií syfilisu, ktoré sa objavili v predchádzajúcich 12 mesiacoch.

Neskorý latentný syfilis (po jednom roku)

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá (špecifické sérologické testy).

Laboratórne kritériá

Aspoň jeden z týchto štyroch laboratórnych testov:

dôkaz prítomnosti Treponema pallidum v exsudáte lézií alebo tkanivách mikroskopickým vyšetrením v tmavom poli,

dôkaz prítomnosti Treponema pallidum v exsudáte lézií alebo tkanivách DFA testom,

dôkaz prítomnosti Treponema pallidum v exsudáte lézií alebo tkanivách PCR testom,

dôkaz protilátok proti Treponema pallidum skríningovým testom (TPHA, TPPA alebo EIA) A dodatočný dôkaz IgM protilátok na Tp (IgM ELISA, IgM Imunoblot alebo 19S-IgM-FTA-abs) potvrdený druhým IgM testom.

Epidemiologické kritériá

Primárny/sekundárny syfilis

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos (sexuálny styk).

Skorý latentný syfilis (do jedného roka)

Epidemiologická súvislosť – interhumánny prenos (sexuálny styk) v priebehu predchádzajúcich 12 mesiacov.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

SYFILIS, CONGENITALNY A NEONATÁLNY

(Treponema pallidum)

Klinické kritériá

Každé dieťa vo veku do dvoch rokov, u ktorého sa prejavuje aspoň jeden z týchto desiatich príznakov:

hepatosplenomegália,

mukokutánne lézie,

kondyloma lata,

pretrvávajúca rinitída,

žltačka,

pseudoparalýza (v dôsledku periostitídy a osteochondritídy),

postihnutie centrálnych nervov,

anémia,

nefrotický syndróm,

podvýživa.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

dôkaz prítomnosti Treponema pallidum mikroskopickým testom v tmavom poli v pupočnej šnúre, placente, výlučkoch z nosa alebo na kožnom materiále z lézií,

dôkaz prítomnosti Treponema pallidum pomocou DFA-TP v pupočnej šnúre, placente, výlučkoch z nosa alebo na kožnom materiále z lézií,

zistenie Treponema pallidum – špecifický IgM (FTA-abs., EIA)

A reaktívnym netreponemálnym testom (VDRL, RPR) v sére dieťaťa.

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

reaktívny výsledok testu VDRL-CSF,

reaktívne netreponemálne a treponemálne testy v sére matky,

netreponemálny titer protilátok u dieťaťa je štvornásobne vyšší ako titer protilátok v sére matky.

Epidemiologické kritériá

Každé dieťa, ktoré je v epidemiologickej súvislosti – interhumánny prenos (vertikálny prenos).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každé dieťa, ktoré spĺňa klinické kritériá a aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

epidemiologická súvislosť,

splnenie laboratórnych kritérií pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každé dieťa, ktoré spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

TETANUS

(Clostridium tetani)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto troch symptómov:

bolestivé svalové kontrakcie najmä v žuvacích a krčných svaloch prerastajúce v tvárové spazmy známe ako trismus (kŕč žuvacieho svalu) a „risus sardonicus (sardonický úsmev)“,

bolestivé svalové kontrakcie trupových svalov,

generalizované kŕče, často v polohe opistotonusu.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia Clostridium tetani z miesta infekcie,

zistenie toxínu tetanusu vo vzorke séra.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

TOXOPLAZMÓZA, KONGENITÁLNA

(Toxoplasma gondii)

Klinické kritériá

Nie sú relevantné na účely epidemiologického sledovania.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

dôkaz prítomnosti T. gondii v telesných tkanivách alebo tekutinách,

zistenie nukleovej kyseliny T. gondii v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď (IgM, IgG, IgA) u novorodenca,

pretrvávajúce stabilné titre IgG T. gondii u detí (do 12 mesiacov veku).

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každé dieťa, ktoré spĺňa laboratórne kritériá.

TRICHINELLÓZA

(Trichinella spp.)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto šiestich symptómov:

horúčka,

bolesť svalov,

hnačka,

tvárový opuch,

vzostup eozinofilov,

subkonjunktiválne, subungválne a retinálne hemorágie.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

dôkaz prítomnosti lárv Trichinella v tkanive získanom svalovou biopsiou,

špecifická protilátková odpoveď na Trichinella (IFA test, ELISA alebo Western Blot).

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín (mäso),

vystavenie účinkom spoločného zdroja.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a laboratórne kritériá.

TUBERKULÓZA

(Mycobacterium tuberculosis complex)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá spĺňa tieto dve kritériá:

príznaky, prejavy a/alebo rádiologické nálezy s aktívnou tuberkulózou na akomkoľvek mieste

A

rozhodnutie lekára liečiť pacienta kompletnou antituberkulóznou liečbou

ALEBO

ochorenie zistené post mortem s patologickými nálezmi v súlade s aktívnou tuberkulózou, ktorá v prípade, že by bola pacientovi diagnostikovaná pred úmrtím, indikovala by antituberkulóznu antibiotickú liečbu.

Laboratórne kritériá

Laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia komplexu Mycobacterium tuberculosis (okrem Mycobacterium bovis-BCG) z klinickej vzorky,

zistenie komplexu nukleovej kyseliny M. tuberculosis v klinickej vzorke A pozitívne výsledky mikroskopického vyšetrenia na acidorezistentné bacily alebo ekvivalentné fluorescentne sfarbujúce bacily alebo ekvivalentné sfarbujúce bacily pomocou svetelnej mikroskopie.

Laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

mikroskopické vyšetrenie na acidorezistentné bacily alebo ekvivalentné fluorescentne sfarbujúce bacily pomocou svetelnej mikroskopie,

zistenie komplexu M. tuberculosis v klinickej vzorke,

histologicky zistený výskyt granulómov.

Epidemiologické kritériá

Neuplatňujú sa.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a laboratórne kritériá pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá pre potvrdený prípad ochorenia.

TULARAÉMIA

(Francisella tularensis)

Klinické kritériá

Každá osoba, u ktorej sa prejavuje aspoň jedna z týchto klinických foriem:

Ulceroglandulárna tularémia

kožný ulkus

A

lokálna lymfadenopatia.

Glandulárna tularémia

zväčšené alebo bolestivé lymfatické uzliny bez zjavného ulkusu.

Okuloglandulárna tularémia

konjunktivitída

A

lokálna lymfadenopatia.

Orofaryngálna tularémia

cervikálna lymfadenopatia

A

aspoň jeden z týchto troch symptómov:

stomatitída,

faryngitída,

tonzilitída.

Črevná tularémia

Aspoň jeden z týchto troch symptómov:

bolesť brucha,

zvracanie,

hnačka.

Pneumonická tularémia

pneumónia.

Tyfoidná tularémia

Aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

horúčka bez skorých lokalizačných príznakov alebo prejavov,

septikémia.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto troch kritérií:

izolácia Francisella tularensis z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny Francisella tularensis v klinickej vzorke,

špecifická protilátková odpoveď na Francisella tularensis.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

TÝFOVÁ/PARATÝFOVÁ HORÚČKA

(Salmonella Typhi/Paratyphi)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

náhla trvalá horúčka,

aspoň dva z týchto štyroch symptómov:

bolesť hlavy,

relatívna bradykardia,

neproduktívny kašeľ,

hnačka, obstipácia, nevoľnosť alebo bolesť brucha.

Paratýfová horúčka má rovnaké príznaky ako týfová horúčka, no zvyčajne má miernejší priebeh.

Laboratórne kritériá

Izolácia Salmonella Typhi alebo Paratyphi z klinickej vzorky.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto troch epidemiologických súvislostí:

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín/kontaminovanej pitnej vody.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

VÍRUSOVÉ HEMORAGICKÉ HORÚČKY

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

horúčka,

hemoragické prejavy v rôznych formách, ktoré môžu viesť k zlyhaniu viacerých orgánov.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

izolácia špecifického vírusu z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny špecifického vírusu v klinickej vzorke a genotypizáciou.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

cestovanie do oblasti, v ktorej je známy alebo predpokladaný výskyt prípadov VHF počas predchádzajúcich 21 dní,

vystavenie pravdepodobnému alebo potvrdenému ochoreniu vírusovej hemoragickej horúčky počas predchádzajúcich 21 dní, ktorá sa objavila v priebehu predchádzajúcich 6 mesiacov.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

ZÁPADONÍLSKA HORÚČKA

(infekcia západonílskej horúčky, West Nile virus infection – WNV)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku.

ALEBO

aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

encefalitída,

meningitída.

Laboratórne kritériá

Laboratórny test pre potvrdenie ochorenia

Aspoň jedno z týchto štyroch kritérií:

izolácia WNV z krvi alebo CSF,

dôkaz WNV nukleovej kyseliny v krvi alebo CSF,

špecifická protilátková odpoveď na WNV (IgM) v CSF,

vysoký titer WNV IgM A zistenie WNV IgG A potvrdenie neutralizáciou.

Laboratórny test pre pravdepodobný prípad ochorenia

Špecifická protilátková odpoveď na WNV v sére.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu na flavivírus.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedna z týchto dvoch epidemiologických súvislostí:

prenos zo zvieraťa na človeka (pobyt, návšteva alebo vystavenie účinkom bodnutia komárom v oblasti s endemickou WNV u koní alebo vtáctva),

interhumánny prenos (vertikálny prenos, krvná transfúzia, transplantáty).

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá A aspoň jedno z týchto dvoch kritérií:

epidemiologická súvislosť,

laboratórny test pre pravdepodobný prípad ochorenia.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa laboratórne kritériá pre potvrdenie ochorenia.

ŽLTÁ ZIMNICA

(vírus žltej zimnice)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má horúčku

A

spĺňa aspoň jeden z týchto dvoch symptómov:

žltačka,

celková hemorágia.

Laboratórne kritériá

Aspoň jedno z týchto piatich kritérií:

izolácia vírusu žltej zimnice z klinickej vzorky,

zistenie nukleovej kyseliny vírusu žltej zimnice,

zistenie antigénu vírusu žltej zimnice,

špecifická protilátková odpoveď na žltú zimnicu,

dôkaz typických lézií v pečeni post mortem pomocou histopatológie.

Laboratórne výsledky sa musia interpretovať podľa vakcinačného stavu na flavivírus.

Epidemiologické kritériá

Cestovanie do oblasti, v ktorej je známy výskyt prípadov žltej zimnice, alebo existuje o ňom domnienka, počas predchádzajúcich 7 dní.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá nebola v poslednom čase vakcinovaná a spĺňa klinické a laboratórne kritériá.

V prípade nedávnej vakcinácie osoba, u ktorej bol zistený divoký typ kmeňa vírusu žltej zimnice.

YERSINIÓZA

(Yersinia enterocolitica, Yersinia pseudotuberculosis)

Klinické kritériá

Každá osoba, ktorá má aspoň jeden z týchto piatich symptómov:

horúčka,

hnačka,

zvracanie,

bolesť brucha (pseudoapendicitída),

tenezmus.

Laboratórne kritériá

Izolácia ľudského patogenického Yersinia enterocolitica alebo Yersinia pseudotuberculosis z klinickej vzorky.

Epidemiologické kritériá

Aspoň jedno z týchto štyroch epidemiologických súvislostí:

interhumánny prenos,

vystavenie účinkom spoločného zdroja,

prenos zo zvieraťa na človeka,

vystavenie účinkom kontaminovaných potravín.

Klasifikácia prípadu ochorenia

A.   Možný prípad ochorenia

Neuplatňuje sa.

B.   Pravdepodobný prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické kritériá a je v epidemiologickej súvislosti.

C.   Potvrdený prípad ochorenia

Každá osoba, ktorá spĺňa klinické a laboratórne kritériá.


(1)  Európske centrum pre epidemiologické monitorovanie AIDS. Revízia definície prípadu ochorenia uvedená v Európskom dohľade nad AIDS z roku 1993, štvrťročná správa, 1993, č. 37, s. 23 – 28.

(2)  Európske centrum pre epidemiologické monitorovanie AIDS. Revízia definície prípadu ochorenia pre dohľad nad AIDS u detí z roku 1995. Dohľad nad AIDS/HIV v Európe, štvrťročná správa z roku 1995, č. 48, s. 46 – 53.

(3)  Pozri systém oznamovania chorôb zvierat (ADNS) Svetovej organizácie pre zdravie zvierat – OIE a Európskej komisie (SANCO) na stránke: http://www.oie.int/eng/en_index.htm and http://ec.europa.eu/food/animal/diseases/adns/index_en.htm#.

(4)  To sa nevťahuje na zdanlivo zdravé vtáctvo, ktoré bolo zabité napríklad pri poľovaní.

(5)  Depresia, úzkosť, apatia, stiahnutie sa, sebaklam.

(6)  Tieto symptómy zahŕňajú skutočnú bolesť a/alebo dyzestéziu.

(7)  Typický nález EEG v sporadickom CJD pozostáva zo všeobecných periodických komplexov s frekvenciou približne jeden za sekundu Niekedy ich možno vidieť v neskorých štádiách vCJD.

(8)  Pozri poznámku pod čiarou č. 7.

(9)  Biopsia tonzíl sa neodporúča rutinne ani v prípade, že vyšetrenie EEG preukáže typické sporadické CJD, no môže byť užitočná v prípadoch podozrenia, keď sú klinické črty kompatibilné s vCJD a MRI sa nepreukáže vysoký pulvinárny signál.

(10)  Ak je podozrenie na rubeolu v tehotenstve, vyžaduje sa ďalšie potvrdenie pozitívnych výsledkov rubeoly IgM [napr. špecifický test na rubeolu na zistenie citlivosti (avidity), ktorým sa preukáže nízka citlivosť (avidita)]. V istých situáciách, ako napr. pri potvrdených ohniskách výskytu rubeoly sa zistenie vírusu rubeoly IgM môže u netehotných žien považovať za potvrdzujúce.

(11)  Blízky kontakt predstavuje kontakt s osobou, ktorá sa stará o osobu so SARS, žije s ňou alebo má priamy kontakt s jej respiračnými výlučkami, telovými tekutinami a/alebo inými výlučkami/napr. fekálnymi).

(12)  V tomto kontexte výraz „zdravotník“ zahŕňa všetok personál pracujúci v nemocnici. Definícia jednotky zdravotnej starostlivosti, v ktorej sa choroba vyskytla, závisí od situácie v danej lokalite. Veľkosť jednotky môže siahať od celého zariadenia zdravotnej starostlivosti v prípade, že je malé, po jedno oddelenie alebo nemocničnú izbu veľkej terciálnej nemocnice.