17.7.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 185/31


JEDNOTNÁ AKCIA RADY 2007/501/SZBP

zo 16. júla 2007

týkajúca sa spolupráce s Africkým centrom pre štúdium a výskum terorizmu v rámci vykonávania stratégie Európskej únie boja proti terorizmu

RADA EURÓPSKEJ ÚNIE,

so zreteľom na Zmluvu o Európskej únii, a najmä na jej článok 14,

keďže:

(1)

Európska rada prijala 15. decembra 2005 stratégiu Európskej únie boja proti terorizmu, ktorou sa ustanovuje hlavne rozvoj spolupráce s vonkajšími partnermi Európskej únie na účely predchádzania terorizmu a boja proti nemu.

(2)

Európska rada prijala 15. decembra 2005 stratégiu „Európska únia a Afrika: na ceste k strategickému partnerstvu“, v ktorej sa Európska únia zaväzuje podporovať úsilie afrických štátov v oblasti boja proti terorizmu.

(3)

Africká únia schválila 14. septembra 2002 akčný plán v oblasti predchádzania terorizmu v Afrike a boja proti nemu, v ktorom sa ustanovuje najmä vytvorenie Afrického centra pre štúdium a výskum terorizmu [Centre africain d’Etudes et de Recherches sur le Terrorisme (CAERT)].

(4)

CAERT vytvorila Africká únia 13. októbra 2004. Je zodpovedné hlavne za hodnotenie teroristickej hrozby v Afrike a podporu vzájomnej africkej protiteroristickej spolupráce. Má záujem o európsku podporu.

(5)

Teroristická hrozba sa rozvíja v niektorých afrických krajinách a predstavuje pre tieto krajiny, ale aj pre Európsku úniu, rastúce nebezpečenstvo.

(6)

Na účinnosť boja proti terorizmu v Afrike majú vplyv niektoré miestne nedostatky, najmä v oblasti inštitucionálnej organizácie,

PRIJALA TÚTO JEDNOTNÚ AKCIU:

Článok 1

Cieľ

Cieľom tejto jednotnej akcie je poskytnúť podporu Európskej únie členským štátom Africkej únie na účely zlepšenia organizácie ich kapacít v oblasti boja proti terorizmu v rámci ustanovení stratégie Európskej únie boja proti terorizmu týkajúcich sa podpory partnerstva v tejto oblasti mimo Európskej únie, a to najmä s medzinárodnými organizáciami. Európska únia má v úmysle posilniť touto jednotnou akciou spoluprácu medzi krajinami Africkej únie v oblasti boja proti terorizmu, najmä prostredníctvom výmeny informácií.

Článok 2

Opis projektu

Európska únia poskytne na účely tejto jednotnej akcie finančnú podporu pre CAERT na realizáciu projektu opísaného nižšie, ktorého cieľom je zlepšiť efektívnosť protiteroristických opatrení v afrických krajinách.

Projekt spočíva v realizácii misií zameraných na audit vnútroštátnych opatrení na boj proti terorizmu a poradenstvo v oblasti reorganizácie v členských štátoch Africkej únie. Tieto misie budú vychádzať z akčného plánu vypracovaného s pomocou CAERT, ktorý Európska únia predstaví pri príležitosti predbežného seminára v Addis Abebe so všetkými členskými krajinami Africkej únie.

Podrobný opis tohto projektu sa nachádza v prílohe.

Článok 3

Vykonávanie

1.   Za vykonávanie tejto jednotnej akcie je zodpovedné predsedníctvo, ktorému pomáha generálny tajomník Rady/vysoký splnomocnenec pre SZBP (GT/VS). Komisia sa plne zapája.

2.   Technickým vykonávaním projektu uvedeného v článku 2 je poverené CAERT, pričom podlieha kontrole GT/VS. GT/VS uzavrie na tento účel potrebné dohody s CAERT.

Článok 4

Finančné ustanovenia

1.   Finančná referenčná suma na vykonávanie projektu uvedeného v článku 2 je 665 000 EUR a poskytne sa zo všeobecného rozpočtu Európskych spoločenstiev na rok 2007.

2.   Za riadenie výdavkov bude zodpovedná Komisia v súlade s postupmi a pravidlami Európskych spoločenstiev uplatniteľnými na všeobecný rozpočet Európskych spoločenstiev.

3.   Komisia dohliada na správne riadenie výdavkov uvedených v odseku 2, ktoré budú mať formu nenávratnej pomoci. Komisia uzavrie na tento účel s CAERT dohodu o financovaní. V dohode o financovaní sa ustanovuje, že CAERT zabezpečuje plné zviditeľnenie príspevku Európskej únie v závislosti od jeho objemu.

4.   Komisia sa vynasnaží uzavrieť dohodu o financovaní uvedenú v odseku 3 čo najskôr po nadobudnutí účinnosti tejto jednotnej akcie. Informuje Radu o akýchkoľvek ťažkostiach v súvislosti s týmto procesom a o dátume uzavretia dohody o financovaní.

Článok 5

Informovanie a hodnotenie

Predsedníctvo, ktorému pomáha GT/VS, podáva Rade správu o vykonávaní tejto jednotnej akcie na základe správ, ktoré pravidelne vypracúva CAERT. Správy vypracované pre Radu obsahujú hodnotenie projektu uvedeného v článku 2. Komisia sa plne zapája a poskytuje informácie o finančných aspektoch vykonávania tejto jednotnej akcie.

Článok 6

Súlad a spolupráca

Rada a Komisia zabezpečujú v rámci svojich právomocí súlad medzi vykonávaním tejto jednotnej akcie a vykonávaním iných vonkajších činností Spoločenstva v súlade s článkom 3, druhým odsekom Zmluvy o Európskej únii. Rada a Komisia na tento účel spolupracujú.

Článok 7

Nadobudnutie účinnosti a trvanie

Táto jednotná akcia nadobúda účinnosť dňom jej prijatia. Jej účinnosť uplynie osemnásť mesiacov po uzavretí dohody o financovaní medzi Komisiou a CAERT ako je uvedené v článku 4 ods. 3 alebo 16. júla 2008 ak sa dohoda o financovaní sa neuzavrie pred týmto dňom.

Článok 8

Uverejnenie

Táto jednotná akcia sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

V Bruseli 16. júla 2007

Za Radu

predseda

J. SILVA


PRÍLOHA

Akcia Európskej únie na podporu Africkej únie v oblasti boja proti terorizmu

Opis akcie

Dohovor o predchádzaní terorizmu a boji proti nemu, podpísaný 14. júla 1999 v Alžíre členskými štátmi Organizácie Africkej jednoty (OAJ), je prvým konkrétnym nástrojom na boj proti terorizmu na úrovni celého afrického kontinentu.

Tento dohovor obsahuje vymedzenie pojmu terorizmus (1), povinnosť kvalifikovať podľa vnútroštátneho práva teroristické činy ako trestné činy, záväzok nepodporovať teroristické aktivity, povinnosť spolupracovať s ostatnými štátmi v boji proti terorizmu prostredníctvom výmeny informácií, ustanovenia o vydávaní teroristov a uľahčenie súdnych vyšetrovaní cudzími orgánmi na vnútroštátnom území.

Na základe toho Africká únia (AÚ), ktorá je od roku 2001 nástupcom OAJ, schválila 14. septembra 2002 v Alžíri Akčný plán na predchádzanie terorizmu v Afrike a boj proti nemu, ktorého cieľom je vykonávať Dohovor OAJ prostredníctvom konkrétnych akcií.

V tomto pláne sa v oddiele H ustanovuje najmä vytvorenie Afrického centra pre štúdium a výskum terorizmu (CAERT), ktoré je poverené realizáciou vzdelávacích činností, vykonávaním štúdií v oblasti terorizmu, vytvorením systému databáz pre zhromažďovanie, výmenu a analýzu informácií a vykonávaním funkcie sledovania a varovania v oblasti terorizmu. Centrum má v každom štáte jedného korešpondenta, ktorý sa nazýva „kontaktný bod“.

Obsah projektu

Podpora Európskej únie (EÚ) pre AÚ v oblasti boja proti terorizmu je súčasťou postupného prístupu, ktorý umožňuje identifikáciu potrieb spolupráce a pridanej hodnoty takejto akcie.

CAERT zorganizuje v druhom polroku 2007 v Addis Abebe spoločný seminár s cieľom predložiť africkým krajinám európsku ponuku na zhodnotenie ich vnútroštátnych opatrení na boj proti terorizmu a poradenstvo v oblasti reorganizácie. Na seminári sa predstaví akčný plán. Po jeho skončení budú môcť krajiny, ktoré si to budú želať, vyjadriť svoje prianie zúčastniť sa na jeho vykonávaní prijatím audítorskej misie na svojom území. Tento plán spočíva v realizácii audítorských misií na účely zlepšenia organizácie boja proti terorizmu v Afrike.

V druhej fáze sa v krajinách, ktoré o to po ukončení semináru požiadali, uskutočnia misie na zhodnotenie miestnych kapacít krajín AÚ v oblasti boja proti terorizmu. Audítorské skupiny zhodnotia na mieste kapacity štátov v oblasti boja proti terorizmu s cieľom navrhnúť zlepšenia v správe vypracovanej vedúcim misie a predloženej CAERT-u, ktoré bude zodpovedné za jej zaslanie Rade na účely informovania členských štátov.

V tretej fáze CAERT na základe týchto hodnotení (po odsúhlasení EÚ) ponúkne poradenstvo krajinám, v ktorých sa uskutočnil audit a ktoré budú zodpovedné za vykonanie záverov týchto hodnotení.

Opatrenia na vykonávanie jednotnej akcie

CAERT, ktorý získava prostriedky SZBP, bude pri vykonávaní jednotnej akcie zohrávať ústrednú úlohu. CAERT bude mať na starosti zorganizovanie seminára v Addis Abebe, na účely realizácie audítorských misií zabezpečí stály kontakt so štátmi, ktoré akceptovali akčný plán, bude tieto misie riadiť z operačného a finančného hľadiska a bude mať úlohu koordinátora. Členské štáty sa budú pravidelne informovať o pokroku tejto jednotnej akcie, ktorá sa bude vykonávať po dobu osemnásť mesiacov.

Seminár, na ktorom sa stretnú dvaja zástupcovia 53 krajín AÚ, Maroka, UNODC, CAERT a každého členského štátu EÚ, ako aj koordinátor EÚ pre boj proti terorizmu, sa uskutoční v druhom polroku 2007 v Addis Abebe, sídle AÚ. Zástupcovia budú odborníci na vysokej úrovni a vysokí úradníci.

Seminár otvorí zástupca AÚ a predstavia sa na ňom príspevky:

CAERT-u o hodnotení teroristickej hrozby,

UNODC o medzinárodných dohovoroch,

európskeho koordinátora o európskej politike v oblasti boja proti terorizmu,

európskych zástupcov o vnútroštátnych jednotkách na koordináciu boja proti terorizmu,

a nakoniec zástupcov AÚ.

Na záver seminára sa uskutoční prezentácia akčného plánu, ktorý vopred vypracovala EÚ a ktorého cieľom je ponúknuť krajinám, ktoré si to želajú, misie zamerané na audit ich opatrení na boj proti terorizmu a poradenstvo v oblasti reorganizácie.

Predbežný rozpočet seminára bude pokrývať cestovné náklady a náklady na pobyt zástupcov 53 krajín AÚ, Maroka, európskych zástupcov a zástupcov medzinárodných organizácií, ako aj prípravnú misiu a misiu na zabezpečenie logistiky seminára. Pracovnými jazykmi seminára budú jazyky AÚ: angličtina, francúzština, arabčina a portugalčina.

Africké štáty vyjadria na záver seminára svoj záujem alebo nezáujem o vykonanie audítorskej misie. Audítorské skupiny budú zložené z dvoch špecialistov z členských štátov EÚ a jedného člena CAERT-u. Musia mať voľný prístup ku všetkým dôležitým informáciám a ich cieľom bude zhodnotenie protiteroristických opatrení každého štátu. Po ukončení misie vypracujú správy s odporúčaniami, ktoré orgány štátu, v ktorom sa audítorská misia uskutočnila, vykonajú pod dohľadom CAERT-u, v prípade, že tieto orgány odporúčania správy prijmú.


(1)  V článku 1 ods. 3 tohto dohovoru sa „teroristický čin“ vymedzuje ako „akýkoľvek čin alebo hrozba činu, ktorý je porušením trestnoprávnych predpisov zmluvnej strany, ktorý by mohol ohroziť život, fyzickú integritu, slobody osoby alebo skupiny osôb, ktorý spôsobuje alebo by mohol spôsobiť škody na súkromnom alebo verejnom majetku, prírodných zdrojoch, životnom prostrední alebo kultúrnom dedičstve, a ktorý je spáchaný s úmyslom:

i)

zastrašiť, vyvolať hrôzu, vynucovať, vykonávať nátlak alebo doviesť akúkoľvek vládu, orgán, inštitúciu, obyvateľstvo alebo skupinu obyvateľstva k tomu, aby sa zapojili do akejkoľvek iniciatívy alebo aby sa jej zdržali, aby prijali konkrétnu pozíciu, zriekli sa konkrétnej pozície alebo aby konali podľa určitých zásad, alebo

ii)

narušiť normálne fungovanie verejných služieb, poskytovanie základných služieb obyvateľstvu alebo vytvoriť krízovú situáciu v rámci obyvateľstva;

iii)

spôsobiť v zmluvnej strane všeobecnú vzburu.“

Vymedzenie v tomto článku zahŕňa aj financovanie terorizmu, a to v rozsahu, ktorý zahŕňa aj „akúkoľvek podporu, financovanie, príspevok, príkaz, pomoc, stimul, povzbudenie, pokus, hrozbu, konšpiráciu, organizáciu alebo vybavenie akejkoľvek osoby s úmyslom spáchať ktorýkoľvek čin uvedený v [predchádzajúcom] odseku.“