24.2.2007   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 57/14


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 2. februára 2007,

ktorým sa zriaďuje Európska rada pre výskum

(Text s významom pre EHP)

(2007/134/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady č. 1982/2006/ES z 18. decembra 2006 o siedmom rámcovom programe Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technického vývoja a demonštračných činností (2007 – 2013) (1), a najmä na jeho články 2 a 3,

so zreteľom na rozhodnutie Rady 2006/972/ES z 19. decembra 2006 o osobitnom programe „Myšlienky“, ktorým sa vykonáva siedmy rámcový program Európskeho spoločenstva v oblasti výskumu, technického vývoja a demonštračných činností (2007 – 2013) (2), a najmä na jeho článok 4 ods. 2 a 3,

keďže:

(1)

Osobitný program Myšlienky má v rámci siedmeho rámcového programu za cieľ podporu bádateľského výskumu na hraniciach súčasného poznania vo všetkých oblastiach vedy, techniky a v akademickej sfére, ktoré uskutočňujú výskumníci v rámci tém podľa svojho výberu.

(2)

V rozhodnutí 2006/972/ES sa ustanovuje, že Komisia by mala zriadiť Európsku radu pre výskum (ďalej len „ERC“), ktorá by mala byť nástrojom na implementáciu osobitného programu Myšlienky.

(3)

Podľa článku 4 ods. 3 rozhodnutia 2006/972/ES by mala ERC tvoriť nezávislá vedecká rada (ďalej len „vedecká rada“), ktorú bude podporovať špecializovaná vykonávacia štruktúra.

(4)

Vedecká rada má pozostávať z popredných vedcov, odborníkov v oblasti techniky a akademických pracovníkov, ktorých vymenuje Komisia a ktorí budú konať podľa vlastného vedomia a svedomia nezávisle od vonkajších záujmov. Mala by konať v súlade s mandátom, ktorý sa ustanovuje v článku 5 rozhodnutia 2006/972/ES, výlučne v záujme dosiahnutia vedeckých, technických a akademických cieľov osobitného programu Myšlienky.

(5)

Vedecká rada by mala nezávisle zvoliť generálneho tajomníka, ktorý bude konať v rámci jej právomoci. Generálny tajomník bude okrem iného pomáhať vedeckej rade pri zabezpečovaní jej účinného spojenia so špecializovanou vykonávacou štruktúrou a s Komisiou, ako aj pri monitorovaní účinnej implementácie jej stratégie a pozícií, ktoré vykonáva špecializovaná vykonávacia štruktúra.

(6)

Vedecká rada by mala pracovať podľa zásad vedeckej excelentnosti, nezávislosti, účinnosti a transparentnosti. Komisia by mala byť garantom nezávislosti a bezúhonnosti vedeckej rady a mala by zabezpečovať jej riadne fungovanie.

(7)

Bez toho, aby boli dotknuté bezpečnostné predpisy Komisie stanovené v prílohe k rokovaciemu poriadku v rozhodnutí Komisie 2001/844/ES, ESUO, Euratom (3), je potrebné stanoviť pravidlá o poskytovaní informácií členmi vedeckej rady.

(8)

S osobnými údajmi týkajúcimi sa členov vedeckej rady je potrebné zaobchádzať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 z 18. decembra 2000 o ochrane jednotlivcov so zreteľom na spracovanie osobných údajov inštitúciami a orgánmi Spoločenstva a o voľnom pohybe takýchto údajov (4).

(9)

Bol zriadený nezávislý výbor odborníkov na vysokej úrovni s cieľom určiť zakladajúcich členov vedeckej rady. Na základe rozsiahlych konzultácií v rámci vedeckej a akademickej obce urobil tento výbor odporúčania, ktoré sa týkali faktorov a kritérií, ktoré sa majú uplatniť pri určovaní členov vedeckej rady, ako aj samotných zakladajúcich členov.

(10)

Mala by sa zriadiť špecializovaná vykonávacia štruktúra ako externá štruktúra vo forme výkonnej agentúry a malo by sa tak stať v rámci samostatného aktu v súlade s nariadením Rady (ES) č. 58/2003 z 19. decembra 2002, ktoré stanovuje štatút výkonných orgánov, ktorým majú byť zverené niektoré úlohy v rámci riadenia programov Spoločenstva (5).

(11)

Kým nebude táto výkonná agentúra vytvorená a funkčná, jej implementačné úlohy bude vykonávať špecializovaný útvar Komisie.

(12)

Vplyv tohto rozhodnutia na rozpočet sa zohľadní v rozhodnutí o financovaní v rámci osobitného programu Myšlienky a v legislatívnom finančnom výkaze návrhu Komisie na externú štruktúru,

ROZHODLA TAKTO:

KAPITOLA 1

EURÓPSKA RADA PRE VÝSKUM

Článok 1

Zriadenie

Týmto sa zriaďuje Európska rada pre výskum na obdobie odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto rozhodnutia do 31. decembra 2013 na implementáciu osobitného programu Myšlienky. Radu tvorí vedecká rada a špecializovaná vykonávacia štruktúra, ako sa ustanovuje ďalej.

KAPITOLA 2

VEDECKÁ RADA

Článok 2

Zriadenie

Týmto sa zriaďuje vedecká rada.

Článok 3

Úlohy

1.   Vedecká rada je poverená úlohami, ktoré sa ustanovujú v článku 5 ods. 3 rozhodnutia 2006/972/ES.

2.   Vedecká rada okrem iného vytvára celkovú vedeckú stratégiu, má plnú moc rozhodovať o type výskumu, ktorý sa má finančne podporiť v súlade s článkom 6 ods. 6 rozhodnutia 2006/972/ES, a zároveň je garantom kvality aktivity z vedeckého hľadiska. Medzi jej úlohy patrí predovšetkým vypracovanie ročného pracovného programu, vytvorenie procesu vzájomného odborného hodnotenia („peer review“), ako aj monitorovanie a kontrola kvality implementácie osobitného programu Myšlienky bez toho, aby bola dotknutá zodpovednosť Komisie.

Článok 4

Členovia

1.   Vedecká rada pozostáva najviac z 22 členov.

2.   Vedeckú radu tvoria najvýznačnejší predstavitelia európskej vedeckej obce s náležitými odbornými znalosťami, pôsobiaci v rozmanitých výskumných oblastiach, ktorí konajú samostatne a nezávisle od politických alebo iných záujmov.

3.   Týmto sa vymenúvajú zakladajúci členovia vedeckej rady, ktorí boli určení na základe faktorov a kritérií ustanovených v prílohe I a ktorí sú uvedení v prílohe II.

4.   Komisia vymenuje ďalších členov na základe faktorov a kritérií ustanovených v prílohe I a na základe nezávislého a transparentného postupu ich určovania, po dohode s vedeckou radou vrátane konzultácie s vedeckou obcou, ako aj vrátane správy Parlamentu a Rade. Vymenovanie budúcich členov sa uverejní v súlade s nariadením (ES) č. 45/2001.

5.   Členovia vykonávajú svoje úlohy nezávisle od akýchkoľvek vonkajších vplyvov. Včas informujú Komisiu o akomkoľvek konflikte záujmov, ktorý by mohol narušiť ich objektívnosť.

6.   Členovia vedeckej rady sú vymenovaní na funkčné obdobie štyroch rokov, ktoré možno predĺžiť raz na základe rotačného systému, ktorý je zárukou kontinuity práce vedeckej rady. Člena však možno vymenovať na kratšie obdobie ako maximálne funkčné obdobie s cieľom umožniť etapovité striedanie členov na základe rotácie. Členovia zostávajú vo funkcii, kým nie sú nahradení alebo kým sa neskončí ich funkčné obdobie.

7.   Po rezignácii člena alebo po skončení jeho funkčného obdobia, ktoré nemožno predĺžiť, vymenuje Komisia nového člena.

8.   Komisia môže vo výnimočných prípadoch ukončiť z vlastnej iniciatívy funkčné obdobie člena s cieľom zachovať integritu a/alebo kontinuitu vedeckej rady.

9.   Členovia vedeckej rady nedostávajú za vykonávané úlohy žiadnu odmenu.

Článok 5

Princípy a metódy

1.   Vedecká rada pôsobí samostatne a nezávisle.

2.   Vedecká rada v prípade potreby uskutočňuje konzultácie s vedeckou, technickou a akademickou obcou.

3.   Vedecká rada koná výlučne v záujme dosiahnutia vedeckých, technických a akademických cieľov osobitného programu Myšlienky. Koná bezúhonne a čestne a svoju prácu uskutočňuje efektívne a s čo najväčšou transparentnosťou.

4.   Vedecká rada sa zodpovedá Komisii, udržiava s ňou a so špecializovanou vykonávacou štruktúrou neustále úzky kontakt a na tento účel vytvára všetky potrebné opatrenia.

5.   Informácie získané pri výkone úloh nemožno zverejňovať, ak podľa názoru Komisie alebo predsedu vedeckej rady súvisia s dôvernými záležitosťami.

6.   Komisia poskytne vedeckej rade informácie a pomoc potrebnú na jej činnosť, aby rada mohla pracovať v podmienkach samostatnosti a nezávislosti.

7.   Vedecká rada pravidelne podáva Komisii správy a zabezpečuje informácie a pomoc potrebné pre povinné úlohy Komisie týkajúce sa podávania správ (t. j. výročná správa, výročná správa o činnosti).

Článok 6

Činnosť

1.   Vedecká rada zvolí spomedzi svojich členov predsedu a dvoch podpredsedov, ktorí ju v súlade s rokovacím poriadkom zastupujú a vedú jej činnosť a pomáhajú pri jej organizovaní vrátane prípravy programu zasadnutia a dokumentov na tieto zasadnutia.

2.   Predseda a podpredsedovia vedeckej rady môžu používať aj titul prezident, respektíve viceprezident Európskej rady pre výskum.

3.   Vedecká rada prijme svoj rokovací poriadok, ktorý obsahuje podrobné ustanovenia týkajúce sa volieb v zmysle odseku 1, ako aj kódex správania na riešenie prípadného konfliktu záujmov.

4.   Vedecká rada sa stretáva na plenárnych zasadnutiach tak často, ako si to vyžaduje jej práca.

5.   Predseda vedeckej rady môže rozhodnúť o zasadnutiach s obmedzenou účasťou.

Článok 7

Generálny tajomník ERC

1.   Vedecká rada nezávisle volí generálneho tajomníka, ktorý koná v rámci jej právomoci. Generálny tajomník bude okrem iného pomáhať vedeckej rade pri zabezpečovaní jej účinného spojenia s Komisiou a so špecializovanou vykonávacou štruktúrou.

2.   Úlohy generálneho tajomníka vymedzí vedecká rada. K úlohám patrí monitorovanie účinnej implementácie stratégie a pozícií, ktoré prijíma vedecká rada a vykonáva špecializovaná vykonávacia štruktúra.

3.   Podpora na ustanovenie generálneho tajomníka a na jeho činnosti sa zabezpečuje osobitným programom Myšlienky.

4.   Funkčné obdobie generálneho tajomníka nesmie presiahnuť obdobie 30 mesiacov a je jedenkrát obnoviteľné.

Článok 8

Výdavky na zasadnutia

1.   Komisia uhrádza členom vedeckej rady cestovné náklady a v prípade potreby náklady na stravu a ubytovanie, ktoré sú nevyhnutné na výkon jej činností v súlade s predpismi Komisie o poskytovaní náhrad pre externých odborníkov. Náklady na cestovné, stravu a ubytovanie v súvislosti s inými zasadnutiami potrebnými na riadenie činnosti vedeckej rady môže Komisia po svojom predchádzajúcom schválení taktiež uhradiť; platí to pre zasadnutia členov vedeckej rady, externých odborníkov a zúčastnené strany.

2.   Výdavky na zasadnutia sa uhrádzajú na základe ročnej požiadavky vedeckej rady bez toho, aby bola dotknutá zodpovednosť Komisie.

KAPITOLA 3

Článok 9

Špecializovaná vykonávacia štruktúra

Špecializovaná vykonávacia štruktúra sa ustanoví ako externá štruktúra. Kým nebude táto externá štruktúra vytvorená a funkčná, jej implementačné úlohy bude vykonávať špecializovaný útvar Komisie.

KAPITOLA 4

VŠEOBECNÉ USTANOVENIA

Článok 10

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia.

V Bruseli 2. februára 2007

Za Komisiu

Janez POTOČNIK

člen Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 412, 30.12.2006, s. 1.

(2)  Ú. v. EÚ L 400, 30.12.2006, s. 242.

(3)  Ú. v. ES L 317, 3.12.2001, s. 1. Rozhodnutie naposledy zmenené a doplnené rozhodnutím 2006/548/ES, Euratom (Ú. v. EÚ L 215, 5.8.2006, s. 38).

(4)  Ú. v. ES L 8, 12.1.2001, s. 1.

(5)  Ú. v. ES L 11, 16.1.2003, s. 1.


PRÍLOHA I

Faktory a kritériá určovania členov vedeckej rady

V zložení vedeckej rady sa musí preukázať, že Rada môže vykonávať vedecké vodcovstvo, ktoré má autoritu a je úplne nezávislé, v ktorom sa snúbi um a skúsenosť s víziou a predstavivosťou. Dôveryhodnosť vedeckej rady sa bude zakladať na vyvážených kvalitách mužov a žien, ktorí ju tvoria, a spoločne by mali odrážať plnú šírku výskumného spoločenstva v celej Európe. Jednotliví členovia vedeckej rady musia mať nespornú povesť vedúcich osobností v oblasti výskumu, známych svojou nezávislosťou a odhodlanosťou venovať sa výskumu. Vo všeobecnosti to musia byť výskumní pracovníci s praktickými skúsenosťami zo súčasnosti alebo nedávnej minulosti, ako aj skúsení výskumníci s vedúcim postavením na európskej alebo svetovej úrovni. Do úvahy by sa mali vziať aj mladší vedúci pracovníci z nastupujúcej generácie.

Členovia musia odrážať široký rozsah výskumných disciplín zahrnujúci exaktné vedy a techniku, ako aj spoločenské a humanitné vedy. Nemali by však byť považovaní za predstaviteľov určitej disciplíny alebo výskumného smerovania a ani oni sami by sa za takých nemali považovať. Mali by mať širokú víziu, ktorá spoločne odráža pochopenie dôležitého vývoja vo výskume vrátane interdisciplinárneho a multidisciplinárneho výskumu, ako aj pochopenie potreby výskumu na európskej úrovni.

Členovia by okrem svojej preukázateľnej vedeckej a výskumnej reputácie mali spoločne priniesť širší rozsah skúseností získaných nielen v Európe, ale aj v iných častiach sveta, ktoré sa intenzívne venujú výskumu. Mohli by sa sem zaradiť skúsenosti v takých oblastiach, ako je podpora základného výskumu, organizovanie a riadenie výskumu a odovzdávanie znalostí na univerzitách, v akademickej oblasti a priemysle, pochopenie národných a medzinárodných výskumných aktivít, príslušné schémy financovania výskumu a širšie politické súvislosti, v ktorých sa Európska rada pre výskum nachádza.

Členovia by mali predstavovať rôzne súčasti výskumného spoločenstva a škálu vedeckých inštitúcií, v ktorých sa uskutočňuje výskum; k členom by mali patriť výskumníci so skúsenosťami na univerzitách, vo výskumných ústavoch, akadémiách, subjektoch pôsobiacich v oblasti financovania či vo výskume v oblasti obchodu a priemyslu. Medzi členmi by mali byť aj osoby so skúsenosťami vo viac ako jednej krajine a niektorí by mali pochádzať z mimoeurópskeho výskumného spoločenstva.


PRÍLOHA II

Zoznam 22 zakladajúcich členov vedeckej rady

 

Dr. Claudio BORDIGNON, Vedecký ústav San Raffaele, Miláno

 

Prof. Manuel CASTELLS, Katalánska otvorená univerzita

 

Prof. Paul J. CRUTZEN, Ústav Maxa Plancka pre chémiu, Mainz

 

Prof. Mathias DEWATRIPONT, Université Libre de Bruxelles

 

Dr. Daniel ESTEVE, CEA Saclay

 

Prof. Pavel EXNER, Dopplerov ústav, Praha

 

Prof. Hans-Joachim FREUND, Ústav Fritza Habera, Berlín

 

Prof. Wendy HALL, University of Southampton

 

Prof. Carl-Henrik HELDIN, Ludwigov ústav pre výskum rakoviny

 

Prof. Fotis C. KAFATOS, Imperial College London

 

Prof. Michal KLEIBER, Poľská akadémia vied

 

Prof. Norbert KROO, Maďarská akadémia vied

 

Prof. Maria Teresa V.T. LAGO, Univerzita Porto

 

Dr. Oscar MARIN PARRA, Instituto de Neurociencias de Alicante

 

Prof. Lord MAY, University of Oxford

 

Prof. Helga NOWOTNY, Wissenschaftszentrum, Viedeň

 

Prof. Christiane NÜSSLEIN-VOLHARD, Ústav Maxa Plancka pre vývojovú biológiu, Tübingen

 

Prof. Leena PELTONEN-PALOTIE, Univerzita Helsinki a Národný ústav verejného zdravia

 

Prof. Alain PEYRAUBE, CNRS, Paríž

 

Dr. Jens R. ROSTRUP-NIELSEN, Haldor Topsoe A/S

 

Prof. Salvatore SETTIS, Scuola Normale Superiore, Pisa

 

Prof. Rolf M. ZINKERNAGEL, Univerzita Zürich