15.3.2006   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 76/3


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 28. februára 2006

o vytvorení skupiny vysokokvalifikovaných národných expertov pre právnu úpravu

(2006/210/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1)

Komisia prijala 16. marca 2005 oznámenie s názvom Lepšia právna úprava rastu a zamestnanosti v Európskej únii  (1), v ktorom je vyjadrený zámer vytvoriť počas roka 2005 skupinu vysokokvalifikovaných národných expertov pre právnu úpravu s cieľom uľahčiť tvorbu lepšej právnej úpravy tak na národnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ.

(2)

Táto skupina poskytuje Komisii odporúčania v otázkach lepšej právnej úpravy; neposkytuje svoje stanoviská k iniciatívam alebo projektom týkajúcim sa tvorby osobitných legislatívnych návrhov.

(3)

Skupina sa skladá z vysokokvalifikovaných národných expertov, ktorých Komisia vymenovala na návrhy z členských štátov, a je otvorená pre pozorovateľov z pristupujúcich krajín.

(4)

Mala by sa preto vytvoriť skupina vysokokvalifikovaných národných expertov pre právnu úpravu, určiť jej mandát a konkrétne štruktúry,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Komisia týmto zriaďuje skupinu expertov s názvom skupina vysokokvalifikovaných národných expertov pre právnu úpravu (ďalej len „skupina“).

Článok 2

Úloha

Komisia môže so skupinou rokovať o všetkých otázkach týkajúcich sa politiky lepšej právnej úpravy a tvorby príslušných opatrení na národnej úrovni, ako aj na úrovni EÚ.

Úlohou skupiny je:

byť vhodným rozhraním medzi Komisiou a hlavnými vládnymi orgánmi s cieľom pomôcť Komisii pri zlepšovaní regulačného prostredia pre podniky, priemysel, spotrebiteľov, sociálnych partnerov a občanov vo všeobecnosti,

prispieť k šíreniu najlepších postupov týkajúcich sa lepšej právnej úpravy v EÚ, vytvorených tak na úrovni EÚ, ako aj na národnej úrovni,

posilniť spoluprácu medzi Komisiou a členskými štátmi s cieľom implementácie lepšej právnej úpravy na národnej úrovni; predovšetkým spoločne skúmať, ako členské štáty transponujú a implementujú právne predpisy EÚ (t. j. zavedenie dodatočných požiadaviek alebo postupov počas transponovania právnych predpisov),

prispieť k tvorbe uceleného súboru spoločných ukazovateľov s cieľom monitorovať pokrok v súvislosti s kvalitou regulačného prostredia na úrovni EÚ, ako aj v samotných členských štátoch ako základ pre určovanie referenčných kritérií v rámci svojich národných lisabonských programov,

poskytovať Komisii odporúčania v súvislosti s otázkami lepšej právnej úpravy, a to najmä: zjednodušovanie, hodnotenie hospodárskych, sociálnych a environmentálnych vplyvov vrátane administratívnych nákladov, konzultácie a všetky druhy možných úprav.

Článok 3

Zloženie – menovanie

1.   Komisia poveruje generálneho tajomníka, aby vymenoval členov skupiny na základe kandidátov, ktorých navrhli členské štáty.

2.   Skupina sa skladá z jedného alebo vo výnimočných prípadoch (2) dvoch členov za členský štát. Generálny tajomník Komisie môže na návrh členského štátu vymenovať náhradných členov a automaticky vymeniť členov, ktorí nie sú prítomní alebo sa nemôžu zúčastniť zasadania.

3.   Uplatňujú sa tieto ustanovenia:

členovia sú úradníkmi vo vedúcich funkciách s praxou v príslušnej oblasti a predstavitelia verejných orgánov,

členovia sú menovaní na jeden rok s obnoviteľným mandátom. Ostávajú vo funkcii, pokiaľ sa nenahradia alebo sa im neskončí mandát,

členovia, ktorí už efektívne neprispievajú k rokovaniam skupiny, ktorí sa vzdali mandátu alebo nerešpektujú podmienky stanovené v prvom alebo druhom bode tohto článku alebo článku 287 Zmluvy o založení Európskeho spoločenstva, sa môžu vymeniť na dobu ich zostávajúceho mandátu,

mená vymenovaných členov sa uverejnia na internetovej stránke Komisie.

Článok 4

Činnosť

1.   Skupine predsedá Komisia.

2.   Po dohode s Komisiou sa môžu zriadiť podskupiny, ktoré budú skúmať osobitné otázky v rámci mandátu stanoveného skupinou; po preskúmaní sa skupiny rozpustia.

3.   V prípade, že to bude užitočné a (alebo) potrebné, môže predseda pozvať expertov s odbornými znalosťami problematiky zaradenej v programe a pozorovateľov, vrátane pristupujúcich krajín (3), aby sa zúčastnili stretnutí skupiny alebo podskupín.

4.   Informácie získané na základe účasti na rokovaniach skupiny alebo podskupiny sa nesmú zverejniť v prípade, ak Komisia vyžaduje utajenosť.

5.   Skupina a jej podskupiny sa stretávajú spravidla na jednom z miest, ktoré sú priestormi Komisie a jej oddelení, podľa ňou stanoveného postupu a harmonogramu. Komisia zabezpečuje činnosti sekretariátu.

6.   Skupina prijíma pravidlá a postupy na základe bežných pravidiel a postupov prijatých Komisiou (4).

7.   V súvislosti s úlohami sekretariátu Komisia poskytuje podporu skupine a všetkým podskupinám vytvoreným na základe článku 4 ods. 2 tohto rozhodnutia.

8.   Komisia môže zverejniť na internete v pracovnom(-ých) jazyku(-och) skupiny akékoľvek zhrnutie, záver, čiastočný záver alebo pracovný dokument skupiny. Pracovné dokumenty sa uverejňujú v súlade s dostupnosťou rôznych jazykových verzií.

Článok 5

Náklady súvisiace so zasadaniami

Komisia uhradí cestovné náklady a v prípade potreby náklady na stravu a ubytovanie členom, expertom a pozorovateľom v súvislosti s činnosťami skupiny v súlade s vnútornými ustanoveniami Komisie o náhrade pre externých expertov. Komisia nahradí náklady jednému členovi skupiny vysokokvalifikovaných národných expertov pre právnu úpravu za členský štát. Členovia nie sú platení za výkon svojich úloh.

Náklady súvisiace so zasadaniami sa uhradia v rámci ročného rozpočtu, ktorý skupine pridelili príslušné útvary Komisie.

Článok 6

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho prijatia Komisiou. Platí do 31. decembra 2009.

V Bruseli 28. februára 2006

Za Komisiu

predseda

José Manuel BARROSO


(1)  KOM(2005) 97, konečné znenie, 16. marca 2005.

(2)  Komisia môže vymenovať dvoch členov za členský štát v prípade, že na správnej úrovni príslušného členského štátu je delená právomoc.

(3)  Experti z pristupujúcich krajín, ktorí podpísali prístupovú zmluvu v súlade s oznámením „Smerom k rozšírenej Únii – strategický dokument a správa Európskej komisie o pokroku smerom k pristúpeniu každej kandidátskej krajiny“ z 9. októbra 2002 [KOM(2002) 700, konečné znenie] a s článkom 7 rozhodnutia Komisie K(2005) 874 z 24. marca 2005 s cieľom posilniť postupnú integráciu pristupujúcich krajín do štruktúr Spoločenstva.

(4)  Pozri prílohu III k dokumentu SEK(2005) 1004 prijatému Komisiou 27. júla 2005.