20.5.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 127/17


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 11. mája 2005

o obnovení mandátu Európskej skupiny pre etiku vo vede a nových technológiách

(Iba franeńzsky text je autentieký)

(2005/383/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1)

Európska komisia sa v novembri 1991 rozhodla začleniť etiku do rozhodovacieho procesu týkajúceho sa politiky Spoločenstva vo výskume a vývoji technológií vytvorením Skupiny poradcov pre etiku v biotechnológii (SPEB).

(2)

Komisia sa 16. decembra 1997 rozhodla nahradiť SPEB Európskou skupinou pre etiku vo vede a nových technológiách (ESE) rozšírením mandátu skupiny tak, aby sa vzťahoval na všetky oblasti, v ktorých sa uplatňuje veda a technológia.

(3)

Mandát ESE sa obnovil rozhodnutím Komisie z 26. marca 2001 na štvorročné obdobie a jej pôsobnosť sa trocha upravila, aby sa zdokonalili metódy práce tejto skupiny.

(4)

ESE si vyžaduje nové metódy práce, aby včas reagovala na rýchlejší vývoj vo vede a technológiách, a vyžaduje si aj nové právomoci, aby obsiahla širšiu škálu vedeckých a technologických aplikácií.

(5)

V oznámení Komisie o získavaní a používaní odborných posudkov Komisie: zásady a usmernenia [KOM(2002) 713] sa konštatuje, že „otvorené súťaže môžu byť vhodné najmä vtedy, keď ide o citlivú problematiku a keď skupiny majú pôsobiť primerane dlhý čas“.

(6)

Pôsobnosť súčasnej ESE sa končí 25. marca 2005 a nasledujúce rozhodnutie teda nahradí pôsobnosť uvedenú v prílohe k oznámeniu Komisie z 26. marca 2001 [K(2001) 691],

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Komisia sa týmto rozhodla obnoviť mandát Európskej skupiny pre etiku vo vede a nových technológiách (ESE) na štvorročné obdobie.

Článok 2

Poslanie

Úlohou ESE je radiť Komisii v etických otázkach súvisiacich s vedou a novými technológiami buď na základe žiadosti Komisie, alebo z vlastnej iniciatívy. Parlament a Rada môžu upozorniť Komisiu na otázky, ktoré považujú z hľadiska etiky za veľmi dôležité. Ak sa Komisia obráti na ESE so žiadosťou o stanovisko, určí lehotu, v rámci ktorej má byť toto stanovisko poskytnuté.

Článok 3

Zloženie – vymenovanie do funkcie

1.   Členov ESE vymenuje do funkcie predseda Komisie.

2.   Uplatňujú sa tieto pravidlá:

Členovia sú menovaní ad personam. Svoju činnosť vykonávajú osobne a požaduje sa, aby Komisii poskytovali poradenstvo nezávisle od akýchkoľvek vonkajších vplyvov. ESE je nezávislá, pluralistická a multidisciplinárna skupina.

ESE má najviac 15 členov.

Každý člen ESE sa vymenuje na obdobie štyroch rokov. Toto menovanie je obnoviteľné najviac na dve ďalšie obdobia.

Členov, ktorí už nie sú schopní účinne prispievať k práci skupiny alebo ktorí odstúpia z funkcie, možno na zvyšné obdobie ich mandátu nahradiť náhradníkmi v súlade s článkom 3.1 na základe rezervného zoznamu kandidátov.

Identifikácia a výber členov ESE sa uskutoční na základe verejnej výzvy na prejavenie záujmu. Vo výberovom konaní sa berú na zreteľ aj ďalšie prihlášky, ktoré pochádzajú z iných zdrojov.

Zoznam členov ESE Komisia uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 4

Činnosť

1.   Členovia ESE si spomedzi seba volia predsedu a podpredsedu na celé funkčné obdobie.

2.   Pracovný program ESE schvaľuje predseda Komisie (vrátane preskúmania z etického hľadiska, ktoré navrhla ESE na základe svojho práva na vlastnú iniciatívu – pozri článok 2). Výbor európskych politických poradcov (BEPA) Komisie, konajúc v úzkej spolupráci s predsedom ESE, zodpovedá za organizáciu práce ESE a jeho sekretariátu.

3.   Pracovné zasadania ESE sú dôverné. Mimo týchto pracovných zasadaní môže ESE diskutovať o svojej práci s príslušnými oddeleniami Komisie a môže v prípade potreby pozvať na výmenu názorov zástupcov MVO alebo zastupiteľských organizácií. Pracovný program zasadaní ESE sa poskytne príslušným útvarom Komisie.

4.   ESE sa obvykle stretáva v sídle Komisie podľa podmienok a kalendára, ktorý stanoví Komisia. ESE by sa mala počas 12 mesiacov stretnúť najmenej šesťkrát, čo by malo byť asi dvanásť pracovných dní ročne. Očakáva sa, že členovia sa zúčastnia aspoň na štyroch zasadaniach ročne.

5.   Na účely prípravy svojich stanovísk a v medziach zdrojov dostupných na túto činnosť ESE:

ak to považuje za užitočné a/alebo potrebné, môže vyzvať odborníkov s osobitnou spôsobilosťou, aby usmerňovali prácu ESE a poskytovali pre ňu informácie,

môže iniciovať štúdie zamerané na zozbieranie všetkých potrebných vedeckých a technických informácií,

môže zriadiť pracovné skupiny na posúdenie špecifických otázok,

na podporu dialógu a na zvýšenie transparentnosti každého stanoviska, ktoré vypracuje, organizuje okrúhle stoly za účasti verejnosti,

vytvára tesné väzby s oddeleniami Komisie, ktoré sa zaoberajú témami, na ktorých pracuje aj skupina,

môže vytvárať tesnejšie väzby so zástupcami rôznych etických orgánov v Európskej únii a v kandidátskych krajinách.

6.   Každé stanovisko sa ihneď po prijatí uverejní. Ak sa stanovisko neprijme jednomyseľne, uvedie sa v ňom každý nesúhlasný názor. Ak je z pracovného hľadiska potrebné poskytnúť konzultáciu ku konkrétnej problematike rýchlejšie, vyhotoví sa krátke vyhlásenie, po ktorom môže v prípade potreby nasledovať hlbšia analýza, pričom sa zabezpečí rešpektovanie transparentnosti ako pri ktoromkoľvek inom stanovisku. Stanoviská ESE sa týkajú vždy len najmodernejších technológií, ktoré existujú v čase, keď sa stanovisko vydáva. Ak to považuje za potrebné, môže ESE rozhodnúť o aktualizácii svojich stanovísk.

7.   ESE prijme svoj rokovací poriadok.

8.   Pred ukončením funkčného obdobia ESE je predseda zodpovedný za vypracovanie správy o jej činnosti. Správa o činnosti sa uverejní.

Článok 5

Náklady na zasadania

Cestovné výdavky a diéty spojené so zasadaniami ESE hradí Komisia podľa pravidiel Komisie.

Článok 6

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie sa uverejní v Úradnom vestníku Európskej únie a nadobudne účinnosť dňom vymenovania nových členov ESE.

V Bruseli 11. mája 2005

Za Komisiu

José Manuel BARROSO

predseda