1.3.2005   

SK

Úradný vestník Európskej únie

L 55/57


ROZHODNUTIE KOMISIE

z 10. februára 2005,

ktorým sa stanovujú pravidlá vykonávajúce rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady 280/2004/ES týkajúce sa mechanizmu sledovania emisií skleníkových plynov v Spoločenstve a uplatňovania Kjótskeho protokolu

(oznámené pod číslom dokumentu K(2005) 247)

(2005/166/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

so zreteľom na rozhodnutie Európskeho parlamentu a Rady 280/2004/ES z 11. februára 2004, týkajúce sa mechanizmu sledovania emisií skleníkových plynov v Spoločenstve a uplatňovania Kjótskeho protokolu (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 3, článok 4 ods. 2, článok 5 ods. 6 a článok 8 ods. 3,

keďže:

(1)

Informácie predkladané ročne Komisii sú potrebné na zhodnotenie skutočného pokroku pri plnení záväzkov Spoločenstva a jeho členských štátov, ktoré sa týkajú obmedzenia alebo zníženia emisií všetkých skleníkových plynov podľa Rámcovému dohovoru Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC) a Kjótskeho protokolu a umožňujú prípravu výročných správ Spoločenstva v súlade so záväzkami v rámci UNFCCC a Kjótskeho protokolu.

(2)

Komisia by mala preskúmať prvky uvedené v článku 4 ods. 1 tohto rozhodnutia, ak sa v rámci preskúmania inventáru Spoločenstva UNFCCC vyžadujú dodatočné prvky, a prijať potrebné zmeny a doplnenia v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2 rozhodnutia 280/2004/ES, ktorý od členských štátov vyžaduje podať správu o týchto prvkoch vo svojich nasledujúcich správach podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES.

(3)

Informácie predkladané Komisii každé dva roky sú potrebné na zhodnotenie navrhovaného pokroku Spoločenstva a jeho členských štátov pri plnení záväzkov v rámci UNFCCC a Kjótskeho protokolu.

(4)

Komisia by mala preskúmať prílohu II a prílohu III a do 1. januára 2007 prijať akékoľvek potrebné zmeny a doplnenia v súlade s postupom uvedeným v článku 9 ods. 2 rozhodnutia 280/2004/ES.

(5)

Komisia pripraví odhady pre chýbajúce údaje v inventári členského štátu po porade s príslušným členským štátom a v súlade so zásadami stanovenými v tomto rozhodnutí, aby zabezpečil úplnosť inventáru členského štátu a Spoločenstva v súlade s usmerneniami o predkladaní správ UNFCCC pre ročné inventáre a s upravenými usmerneniami IPCC 1996 pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov.

(6)

Členské štáty a Komisia by mali pripraviť správy o preukázaní pokroku dosiahnutého do roku 2005 v súlade s usmerneniami o predkladaní správ UNFCCC pre vnútroštátne oznámenia a usmerneniami podľa článku 7 Kjótskeho protokolu.

(7)

Členské štáty a Komisia by mali pripraviť správy o dodatočnom období stanovenom v Marakéšskych dohodách o splnení záväzkov po skončení tohto obdobia v súlade s usmerneniami podľa článku 7 Kjótskeho protokolu.

(8)

Postupy a lehoty pre spoluprácu a koordináciu medzi členskými štátmi a Spoločenstvom, týkajúce sa záväzkov podľa rozhodnutia 280/2004/ES, stanovených v tomto rozhodnutí, zabezpečia včasné a efektívne uskutočnenie týchto záväzkov.

(9)

Opatrenia stanovené v tomto rozhodnutí sú v súlade so stanoviskom výboru uvedeného v článku 9 rozhodnutia 280/2004/ES,

PRIJALA TOTO ROZHODNUTIE:

KAPITOLA I

Predmet úpravy

Článok 1

Predmet úpravy

Toto rozhodnutie stanovuje pravidlá vykonávajúce rozhodnutie 280/2004/ES, pokiaľ ide o:

a)

predkladanie informácií uvedených v článku 3 ods. 1 a 2 rozhodnutia 280/2004/ES v súlade s článkom 3 ods. 3 tohto rozhodnutia;

b)

zriadenie inventarizačného systému Spoločenstva v súlade s článkom 4 ods. 2 rozhodnutia 280/2004/ES;

c)

požiadavky predkladania správ o preukázaní pokroku, uvedené v článku 3 ods. 2 Kjótskeho protokolu, a predkladania správ týkajúcich sa dodatočného obdobia stanoveného v Marakéšskych dohodách o splnení záväzkov v súlade s článkom 5 ods. 6 rozhodnutia 280/2004/ES;

d)

postupy a lehoty pre spoluprácu a koordináciu záväzkov uvedených v článku 8 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES v súlade s článkom 8 ods. 3 tohto rozhodnutia.

KAPITOLA II

Predkladanie správ členskými štátmi

Oddiel 1

Výročné správy

Článok 2

Usmernenia na určovanie a predkladanie správ

1.   Členské štáty určia predkladanie informácií podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES v súlade s:

a)

upravenými usmerneniami IPCC 1996 (Intergovernmental Panel on Climate Change – medzivládna komisia pre klimatické zmeny) pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov, ďalej len „upravené usmernenia IPCC 1996 pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov“;

b)

osvedčenou praxou usmernení IPCC a správou nepredvídateľnosti vo vnútroštátnych inventároch skleníkových plynov, ďalej iba „osvedčená prax usmernení IPCC“;

c)

usmerneniami o osvedčenej praxi IPCC využívania pôdy, zmien vo využívaní pôdy a činnosti lesníctva (LULUCF), ďalej iba „osvedčená prax IPCC pre LULUCF“.

2.   Členské štáty podajú správu Komisii podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES spolu s kópiou pre Európsku agentúru pre životné prostredie v súlade s:

a)

usmerneniami na prípravu vnútroštátnych oznámení stranami uvedenými v prílohe I k dohovoru, v časti I: usmernenia o predkladaní správ alebo ročné inventáre, ďalej iba „usmernenia UNFCCC o predkladaní správ pre ročné inventáre“;

b)

usmerneniami na prípravu údajov požadovaných podľa článku 7 Kjótskeho protokolu, ďalej iba „usmernenia podľa článku 7 Kjótskeho protokolu“.

3.   Celková vnútroštátna inventarizačná správa, uvedená v článku 3 ods. 1 druhom pododseku rozhodnutia 280/2004/ES, sa navrhne s využitím štruktúry vnútroštátnych inventarizačných správ stanovených v usmerneniach UNFCCC o predkladaní správ pre ročné inventáre.

Článok 3

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 1 písm. d) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Členské štáty v súlade s článkom 3 ods. 3 Kjótskeho protokolu a príslušnými rozhodnutiami prijatými podľa uvedeného protokolu, na účely článku 3 ods. 1 písm. d) rozhodnutia 280/2004/ES, podajú správu o antropogénnych emisiách skleníkových plynov podľa zdrojov a odstránenie podľa záchytov zo zmeny využívania pôdy a činností lesníctva podľa článku 3 ods. 3 Kjótskeho protokolu na roky od 1990 a do predminulého roku.

Členské štáty, ktoré zvolia lesnú správu, správu poľnohospodárskej pôdy, správu pôdy na spásanie alebo obnovenia vegetácie podľa článku 3 ods. 4 Kjótskeho protokolu, podajú aj správu o emisiách antropogenických skleníkových plynov podľa zdrojov a odstránenie podľa záchytov zo zmeny využívania pôdy a činností lesníctva podľa článku 3 ods. 3 Kjótskeho protokolu na roky od 1990 a do predminulého roku.

Členské štáty jasne odlíšia tieto informácie od odhadov antropogenických emisií zo zdrojov uvedených v prílohe A ku Kjótskemu protokolu.

2.   Členské štáty poskytnú údaje v odseku 1 vo svojich správach predložených od 15. januára 2010.

Článok 4

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 1 písm. f) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Členské štáty podajú správu na účely článku 3 ods. 1 písm. f) rozhodnutia 280/2004/ES:

a)

opis inštitucionálnych opatrení členských štátov na inventarizačnú prípravu a proces inventarizačnej prípravy;

b)

opis metodík a zdrojov použitých údajov vrátane údajov o použitých metódach a typoch údajov o činnostiach a použitých emisných faktoroch pre kľúčové zdroje Spoločenstva, každoročne určované Komisiou do 31. októbra v súlade s kapitolou 7 usmernení o osvedčenej praxi IPCC a kapitolou 5 usmernení o osvedčenej praxi IPCC pre LULUCF. Členské štáty poskytnú tieto údaje s odvolaním sa na oddiely vnútroštátnych inventarizačných správ alebo vo formáte tabuľky uvedenej v prílohe I k tomuto rozhodnutiu;

c)

údaje o zabezpečení kvality a kontrolnom programe kvality členského štátu vrátane ich cieľov kvality a zabezpečenia kvality inventáru a kontrolného plánu kvality;

d)

všeobecné zhodnotenie nepredvídateľnosti;

e)

všeobecné zhodnotenie úplnosti, zameranie sa na geografické pokrytie daného členského štátu a akékoľvek rozdiely pri predkladaní inventáru;

f)

porovnanie sektorového a referenčného prístupu;

g)

všetky reakcie na predchádzajúce preskúmanie vnútroštátnych inventárov UNFCCC od predloženia predchádzajúceho vnútroštátneho inventáru a údaje o všetkých vykonaných prepočtoch;

h)

opis a vysvetlenie minulých trendov emisií.

2.   K informáciám potrebným podľa písm. a) až e) odseku 1 môžu členské štáty uviesť, že sa nevyskytli žiadne zmeny v týchto oddieloch vnútroštátnych inventarizačných správ.

Článok 5

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 1 písm. g) rozhodnutia 280/2004/ES

Informácie z vnútroštátneho registra, uvedené v článku 3 ods. 1 písm. g) rozhodnutia 280/2004/ES, obsahujú údaje vyžadované v rámci usmernení podľa článku 7 Kjótskeho protokolu.

Článok 6

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 1 písm. h) rozhodnutia 280/2004/ES

Údaje o právnych subjektoch, uvedené v článku 3 ods. 1 písm. h) rozhodnutia 280/2004/ES, zahŕňajú zoznam právnych subjektov, ktoré sú členským štátom oprávnené držať priznané množstvové jednotky (AAU), zachytené jednotky (RMU), jednotky zníženia emisií (ERU) a certifikované zníženia emisií (CER) vrátane dočasných CER (tCERS) a dlhodobých CER (lCER).

Článok 7

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 1 písm. j) rozhodnutia 280/2004/ES

Údaje o ukazovateľoch uvedené v článku 3 ods. 1 písm j) rozhodnutia 280/2004/ES:

a)

zahŕňajú od 15. januára 2005 a každý ďalší rok hodnoty prioritných ukazovateľov uvedených v tabuľke II-1 v prílohe II;

b)

by mali zahŕňať od 15. januára 2005 a zahŕňajú od 15. januára 2006 a každý ďalší rok hodnoty dodatočných prioritných ukazovateľov uvedených v tabuľke II-2 v prílohe II;

c)

by mali zahŕňať od 15. januára 2005 a každý ďalší rok hodnoty dodatkových ukazovateľov uvedených v tabuľke II-3 v prílohe II.

Oddiel 2

Dvojročné správy

Článok 8

Usmernenia na predkladanie správ

Členské štáty predložia údaje uvedené v článku 3 ods. 2 rozhodnutia 280/2004/ES v súlade s usmerneniami na prípravu vnútroštátnych oznámení stranami zahrnutými v prílohe I k dohovoru, v časti II: usmernenia UNFCCC o predkladaní vnútroštátnych oznámení, ďalej len „usmernenia UNFCCC o predkladaní vnútroštátnych oznámení“, a usmernenia podľa článku 7 Kjótskeho protokolu.

Článok 9

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 2 písm. a) rozhodnutia 280/2004/ES

Údaje o vnútroštátnych politikách a opatreniach uvedených v článku 3 ods. 2 písm. a) rozhodnutia 280/2004/ES zahŕňajú:

a)

zoznam politík a opatrení, ktorých platnosť sa skončila alebo boli zrušené počas sledovaného obdobia;

b)

opis aktuálnych a očakávaných väzieb s inými príslušnými politikami a opatreniami a s príslušnými politikami a právnymi predpismi Spoločenstva;

c)

ukazovatele odhadov na roky 2005, 2010, 2015 a 2020, uvedené v prílohe III k tomuto rozhodnutiu.

Článok 10

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 2 písm. b) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Na účely článku 3 ods. 2 písm b) rozhodnutia 280/2004/ES členské štáty jasne označia svoje odhady „s opatreniami“ a „s doplňujúcimi opatreniami“ a politiky a opatrenia v nich zahrnuté.

Odhady „s opatreniami“ zahŕňajú uskutočnené a prijaté politiky a opatrenia. Odhady „s doplňujúcimi opatreniami“ zahŕňajú plánované politiky a opatrenia.

Členské štáty môžu zahrnúť údaje o odhadoch „bez opatrení“ ako časť svojich odhadov „s opatreniami“ a „s doplňujúcimi opatreniami“. Odhady „bez opatrení“ nezahŕňajú žiadne politiky a opatrenia, ktoré sa uskutočnili, prijali a plánovali po roku, ktorý bol vybraný ako počiatočný rok pre tieto odhady.

2.   Opis metodík, modelov, východiskových predpokladov a kľúčových vstupných a výstupných parametrov uvedených v článku 3 ods. 2 písm. b) bode iv) rozhodnutia 280/2004/ES zahŕňa povinné parametre, ak sú použité, stanovené v bode 1 prílohy IV k tomuto rozhodnutiu.

Členským štátom sa odporúča, aby predkladali správy o parametroch odhadov, ktoré sú zahrnuté v zozname odporúčaných parametrov, stanovenom v bode 2 prílohy IV k tomuto rozhodnutiu.

Členské štáty vykonajú analýzu citlivosti svojich odhadov so zameraním na kľúčové vstupné premenné v modeloch odhadov.

Členským štátom sa odporúča definovať vysoký, stredný a nízky scenár pre kľúčové vstupné premenné a vyčísliť plánované emisie pre tieto scenáre. Členským štátom sa ďalej odporúča zahrnúť opatrenia o odolnosti svojho predpokladaného modelu a metód použitých na ich zhodnotenie. Členské štáty môžu zvážiť použitie viacvariantných scenárov pri využití kombinácií vstupných premenných.

Článok 11

Predkladanie správ podľa článku 3 ods. 2 písm. a) bodu vi) a článku 3 ods. 2 písm d) rozhodnutia 280/2004/ES

Členské štáty poskytujú údaje o svojom využití spoločnej implementácie, mechanizme čistého rozvoja a medzinárodnom obchodovaní s emisiami podľa článku 6, 12 a 17 Kjótskeho protokolu, aby splnili záväzky vyčíslených emisných limitov a obmedzení podľa článku 2 rozhodnutia Rady 2002/358/ES (2) a Kjótskeho protokolu na základe dotazníka stanoveného v prílohe V k tomuto rozhodnutiu. Členským štátom sa odporúča poskytnúť tieto údaje ročne ako súčasť svojej správy podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES.

Členské štáty môžu obmedziť tieto údaje na zmeny a doplnenia údajov poskytnutých na základe dotazníka z predchádzajúceho roku.

KAPITOLA III

Inventarizačný systém Spoločenstva

Oddiel 1

Inventarizačný systém Spoločenstva

Článok 12

Kvalita a výmena informácií a údajov v inventarizačnom systéme Spoločenstva

1.   Členské štáty zabezpečujú kvalitu údajov o činnostiach, emisných faktoroch a ďalších parametroch používaných vo vnútroštátnom inventári skleníkových plynov v súlade s usmerneniami o osvedčenej praxi IPCC a v usmerneniach o osvedčenej praxi IPCC pre LULUCF.

2.   Členské štáty predkladajú svoj každoročný inventár Komisii v elektronickej forme a zasielajú kópiu Európskej agentúre pre životné prostredie.

Oddiel 2

Odhady pre chýbajúce informácie vo vnútroštátnom inventári podľa článku 4 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES

Článok 13

Odhady pre chýbajúce údaje vo vnútroštátnom inventári podľa článku 4 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES

Ak členský štát nepredloží všetky údaje podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES do 15. marca príslušného roku, Komisia pripraví odhady chýbajúcich údajov pre príslušný členský štát tak, aby ich mohla zahrnúť do inventára skleníkových plynov Spoločenstva pre tento príslušný rok, a kategóriu zdroja v súlade s usmerneniami UNFCCC o podávaní správ o výročných inventároch a upravenými usmerneniami IPCC 1996 pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov.

Článok 14

1.   Odhady chýbajúcich údajov vykonané Komisiou sú založené na zásadách stanovených v odsekoch 2, 3 a 4.

2.   Ak sú k dispozícii trvalé časové série predkladaných odhadov pre príslušnú kategóriu zdrojov z členských štátov za predchádzajúce roky, ktoré neboli predmetom úprav podľa článku 5 ods. 2 Kjótskeho protokolu, použije sa na získanie emisných odhadov extrapolácia týchto časových sérií.

Pri emisiách oxidu uhličitého z energetického sektora by sa extrapolácia emisií mala založiť na percentuálnej zmene odhadov Eurostatu o emisiách oxidu uhličitého.

3.   Ak je odhad príslušnej kategórie zdroja predmetom úprav podľa článku 5 ods. 2 Kjótskeho protokolu v predchádzajúcich rokoch a členský štát nepredložil upravený odhad, bude sa využívať základná metóda úprav použitá tímom odborníkov na preskúmanie, ako je stanovené v technických usmerneniach metodík úprav podľa článku 5 ods. 2 Kjótskeho protokolu, ďalej len „technické usmernenia na úpravy“, bez použitia konzervatívnych faktorov vymedzených v týchto usmerneniach.

4.   Ak nie sú k dispozícii trvalé časové série predkladaných odhadov pre príslušnú kategóriu zdrojov a ak odhad kategórie zdroja nebol predmetom úprav podľa článku 5 ods. 2 Kjótskeho protokolu, odhad sa vykoná na základe technických usmernení na úpravy bez použitia konzervatívnych faktorov vymedzených v týchto usmerneniach.

Článok 15

Komisia pripraví odhady uvedené v článku 14 do 31. marca príslušného roku po porade s príslušným členským štátom a oznámi tieto odhady ostatným členským štátom.

Článok 16

Príslušný členský štát využije odhady uvedené v článku 14 na vlastné poskytovanie vnútroštátnych údajov UNFCCC, aby zabezpečil konzistenciu medzi inventárom Spoločenstva a inventármi členských štátov.

KAPITOLA IV

Predkladanie správ o preukázaní pokroku do roku 2005 a dodatočné obdobie na splnenie záväzkov

Oddiel 1

Správy o preukázaní pokroku do roku 2005

Článok 17

Predkladanie správ členským štátom na preukázanie pokroku dosiahnutého do roku 2005 podľa článku 5 ods. 4 rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Členské štáty a Komisia pripravia správy o preukázaní pokroku dosiahnutého do roku 2005 v súlade s usmerneniami o podávaní správ UNFCCC pre vnútroštátne oznámenia a usmerneniami podľa článku 7 Kjótskeho protokolu. Táto správa obsahuje:

a)

opis domácich opatrení vrátane všetkých legislatívnych a inštitucionálnych opatrení prijatých na účely splnenia záväzkov tohto členského štátu podľa článku 2 rozhodnutia 2002/358/ES a Kjótskeho protokolu a všetky programy na splnenie a presadzovanie splnenia na svojom území;

b)

údaje o trendoch a odhadoch emisií skleníkových plynov na vnútroštátnej úrovni, kde sú trendy založené na inventarizačných údajoch predložených členským štátom UNFCCC do 15. apríla 2005;

c)

zhodnotenie, akým spôsobom prispievajú domáce opatrenia uvedené v písm. a) na základe trendov a odhadov uvedených v písm. b) k splneniu záväzkov príslušného členského štátu podľa článku 2 rozhodnutia 2002/358/ES a Kjótskeho protokolu;

d)

opis činností, opatrení a programov prijatých týmto členským štátom na účely splnenia jeho záväzkov podľa článkov 10 a 11 Kjótskeho protokolu.

2.   Členské štáty predkladajú správu ako jeden dokument vrátane štyroch kapitol obsahujúcich údaje uvedené v odseku 1 písm. a) až d).

Údaje o odhadoch uvedených v odseku 1 písm. b sú konzistentné s údajmi predloženými Komisii do 15. júna 2005 podľa článku 5 ods. 3 rozhodnutia 280/2004/ES.

Oddiel 2

Správy o uplynutí dodatočného obdobia na splnenie záväzkov

Článok 18

Predkladanie správ členskými štátmi o uplynutí dodatočného obdobia na splnenie záväzkov podľa článku 5 ods. 5 rozhodnutia 280/2004/ES

Každý členský štát predkladá správu obsahujúcu v súlade so zmenami pre započítavanie pridelených množstiev podľa článku 7 ods. 4 Kjótskeho protokolu tieto údaje:

a)

pre bežný kalendárny rok do konca dodatočného obdobia na splnenie záväzkov (definované podľa greenwichského času) celkové množstvo:

i)

ERU, CER (vrátane lCER a tCER), AAU a RMU v každom členskom štáte, ktorý vlastní rušiaci, nahradzujúci a vyradzujúci účet a všetkých prevádzkovateľov a osôb vlastniacich účty každoročne k 1. januáru;

ii)

AAU vydané na základe pridelených množstiev podľa článku 3 ods. 7 a článku 3 ods. 8 Kjótskeho protokolu;

iii)

ERU vydané na základe projektov realizovaných podľa článku 6 Kjótskeho protokolu;

iv)

ERU, CER (vrátane lCER a tCER), AAU a RMU získané z iných registrov a samostatný zoznam s uvedením identity prevádzajúcich účtov a registrov;

v)

RMU vydané na základe každej činnosti podľa článku 3 ods. 3 a 4 Kjótskeho protokolu;

vi)

ERU, CER (vrátane lCER a tCER), AAU a RMU prevedené do iných registrov a samostatný zoznam s uvedením identity účtov a registrov, na ktoré boli prevedené;

vii)

ERU, CER, AAU a RMU zrušené na základe činností podľa článku 3 ods. 3 a 4 Kjótskeho protokolu;

viii)

ERU, CER, AAU a RMU zrušené v rámci rozhodnutia Výboru na plnenie záväzkov, že členský štát neplní svoje záväzky podľa článku 3 ods. 1 Kjótskeho protokolu;

ix)

ostatné ERU, CER (vrátane lCER a tCER), AAU a RMU zrušené;

x)

ERU, CER (vrátane lCER a tCER), AAU a RMU vyradené;

xi)

AAU, CER, ERU, RMU a tCER prevedené do nahradzujúceho CER účtu pre obdobie záväzkov;

xii)

AAU, CER, ERU, RMU a lCER prevedené do nahradzujúceho lCER účtu pre prvé obdobie záväzkov Kjótskeho protokolu;

b)

celkové množstvo a sériové čísla ERU, AAU, RMU, CER (vrátane lCER a tCER) vo vyradzovacom účte členského štátu na konci sledovaného obdobia;

c)

celkové množstvo a sériové čísla ERU, CER a AAU, ktoré členský štát vyžaduje previesť do nasledujúceho obdobia záväzkov.

Tieto údaje zahŕňajú iba ERU, AAU, RMU, CER (vrátane lCER a tCER) platné pre príslušné obdobie záväzkov. Musia byť určené na základe údajov prístupných podľa článku 9 nariadenia Komisie (ES) č. 2216/2004 (3) a predložené v elektronickej forme.

Článok 19

Predkladanie správ Spoločenstvom o uplynutí dodatočného obdobia na splnenie záväzkov podľa článku 5 ods. 5 rozhodnutia 280/2004/ES

Správa Spoločenstva obsahuje tieto údaje:

a)

celkové množstvá jednotiek uvedených v článku 18 písm. a), predložené členskými štátmi, a celkové množstvá týchto jednotiek v registri Spoločenstva;

b)

celkové množstvo a sériové čísla ERU, AAU, RMU, CER (vrátane lCER a tCER) vo vyradzovacích účtoch členského štátu a Spoločenstva na konci sledovaného obdobia;

c)

celkové množstvá a sériové čísla ERU, CER a AAU, ktoré požaduje každý členský štát a Spoločenstvo previesť do nasledujúceho obdobia záväzkov v súlade s modalitami pre započítavanie pridelených množstiev podľa článku 7 ods. 4 Kjótskeho protokolu.

KAPITOLA V

Postupy a časové limity pre spoluprácu a koordináciu

Článok 20

Zhrnutie inventára skleníkových plynov Spoločenstva a inventarizačnej správy podľa článku 8 ods. 1 písm. a) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Členské štáty využijú na predkladanie každoročných údajov podľa článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES nástroje Európskej agentúry pre životné prostredie ReportNet, ktoré boli stanovené podľa nariadenia Európskeho parlamentu a Rady č. 1641/2003 (4).

2.   Všetky aktualizované údaje poskytované členským štátom v súlade s článkom 4 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES sú obmedzené na predkladanie chýbajúcich údajov a na odstránenie nezrovnalostí.

3.   Postupy a časové lehoty na zhrnutie inventára Spoločenstva a inventarizačné správy sú stanovené v prílohe VI.

Článok 21

Postupy preskúmania, úpravy a dodržiavania v rámci UNFCCC a Kjótskeho protokolu podľa článku 8 ods. 1 písm. b) a c) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Ak členský štát nepredloží UNFCCC výročnú inventarizačnú správu do 1. júna, oznámi to Komisii.

2.   Členský štát oznámi Komisii do jedného týždňa doručenie akýchkoľvek z nasledujúcich údajov od UNFCCC:

a)

upozornenia skupiny odborníkov pre preskúmanie na problémy súvisiace s inventárom členského štátu, ktoré je potrebné upraviť;

b)

opravy inventarizačných odhadov, realizované po dohode medzi členským štátom a skupinou odborníkov pre preskúmanie v rámci príslušného predloženého inventára;

c)

upravené odhady uvedené v návrhu správy o preskúmaní o jednotlivých inventároch, vykonané v prípade, že členský štát nenapravil problém k spokojnosti skupiny odborníkov pre preskúmanie;

d)

otázky implementácie, predložené Výboru pre plnenie záväzkov podľa Kjótskeho protokolu, oznámenie Výboru pre plnenie záväzkov na účely pokračovania v otázkach implementácie a všetky predbežné nálezy a rozhodnutia Výboru pre plnenie záväzkov a jeho pobočiek týkajúcich sa členského štátu.

So zreteľom na písm. a) oznámi členský štát Komisii, ako plánuje riešiť problémy označené skupinou odborníkov pre preskúmanie.

So zreteľom na písm. c) oznámi členský štát Komisii, či prijíma, alebo odmieta navrhnuté úpravy.

Komisia informuje o prijatí členským štátom do jedného týždňa doručenia údajov podľa písm. a) až d) od príslušného členského štátu.

3.   Komisia oznámi všetkým členským štátom do jedného týždňa doručenie týchto údajov od UNFCCC:

a)

upozornenia od skupiny odborníkov pre preskúmanie na problémy súvisiace s inventárom Spoločenstva, ktoré je potrebné upraviť;

b)

opravy inventarizačných odhadov, realizované po dohode medzi Spoločenstvom a skupinou odborníkov pre preskúmanie v rámci príslušného predloženého inventára;

c)

upravené odhady uvedené v návrhu správy o preskúmaní o jednotlivých inventároch, vykonané v prípade, že Spoločenstvo nenapravilo problém k spokojnosti tímu odborníkov na preskúmanie;

d)

otázky implementácie, predložené Výboru pre plnenie záväzkov podľa Kjótskeho protokolu, oznámenie Výboru pre plnenie záväzkov na účely pokračovania v otázkach implementácie a všetky predbežné nálezy a rozhodnutia Výboru pre plnenie záväzkov a jeho pobočiek týkajúcich sa Spoločenstva.

4.   Členské štáty koordinujú so Spoločenstvom svoje reakcie na postup preskúmania v súvislosti so záväzkami podľa rozhodnutia 280/2004/ES:

a)

v časovom rámci stanovenom v Kjótskom protokole, ak majú upravené odhady v jedinom roku alebo kumulatívne úpravy v rokoch nasledujúcich po sebe obdobia záväzkov pre jeden alebo viac členských štátov za následok úpravy inventára Spoločenstva na hodnotu vedúcu k nesplneniu metodologických či predkladacích požiadaviek podľa článku 7 ods. 1 Kjótskeho protokolu na účely požiadaviek oprávnenosti, stanovených v usmerneniach podľa článku 7 Kjótskeho protokolu;

b)

počas dvoch týždňov pred predložením príslušným orgánom podľa Kjótskeho protokolu:

i)

žiadosti o preskúmanie úpravy;

ii)

žiadosti o opätovné zavedenie oprávnenosti;

iii)

reakcie na rozhodnutie pokračovať s otázkami implementácie alebo predbežných nálezov Výboru pre plnenie záväzkov.

5.   Členské štáty informujú Komisiu a ostatné členské štáty o úpravách vypočítaných pre svoje inventarizačné odhady počas dobrovoľného úpravného postupu, realizovaného podľa technických usmernení na úpravy.

Článok 22

Príprava správ o preukázaní pokroku podľa článku 8 ods. 1 písm. d) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Návrh správy Komisie o preukázaní pokroku dosiahnutého v Spoločenstve do roku 2005 sa zašle členským štátom do 30. júla 2005. Členské štáty predložia všetky pripomienky najneskôr do 31. augusta 2005.

2.   Členské štáty predložia svoje správy o preukázaní pokroku dosiahnutého do roku 2005 sekretariátu UNFCCC do 1. januára 2006 a v rovnakej lehote zašlú Komisii elektronickú kópiu tejto správy.

Článok 23

Predkladanie správ o určovaní prideleného množstva podľa článku 8 ods. 1 písm. e) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Každý členský štát predloží Komisii do 15. januára 2006 tieto údaje:

a)

úplné časové série inventárov antropogénnych emisií zo zdrojov a zníženie emisií skleníkových plynov neregulovaných Montrealským protokolom, ako je oznámené UNFCCC;

b)

identifikáciu vybraného základného roku pre flórouhľovodíky, perflórokarbóny a fluorid sírový, ako je oznámené UNFCCC;

c)

jeho návrhy na emisnú úroveň v tonách ekvivalentu oxidu uhličitého podľa článku 3 rozhodnutia 2002/358/ES a článku 3 ods. 7 a 8 Kjótskeho protokolu po stanovení konečných emisných hodnôt referenčného roku a na základe množstvového emisného obmedzenia či záväzkov obmedzení uvedených v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES a Kjótskeho protokolu pri zohľadnení metodík pre odhad antropogénnych emisií zo zdrojov a zníženie emisií podľa článku 5 ods. 2 Kjótskeho protokolu a modalitu pre výpočet prideleného množstva podľa článku 3 ods. 7 a 8 Kjótskeho protokolu;

d)

výpočet jeho rezervy v období záväzkov ako nižších hodnôt z 90 % jeho navrhnutého prideleného množstva alebo 100 % päťnásobku jeho posledného preskúmaného inventára podľa toho, ktoré je nižšie;

e)

identifikáciu jeho výberu jednotných minimálnych hodnôt na pokrytie korunami stromov, plochu pôdy a výšku stromov na použitie v zázname jeho činností podľa článku 3 ods. 3 a 4 Kjótskeho protokolu, spolu s odôvodnením konzistentnosti týchto hodnôt s údajmi, ktoré boli v minulosti predkladané Organizácii pre výživu a poľnohospodárstvo Organizácie Spojených národov alebo inému medzinárodnému orgánu, a v prípade rozdielu s vysvetlením, prečo a ako boli tieto hodnoty vybraté v súlade s definíciami, modalitami, pravidlami a usmerneniami týkajúcimi sa využitia pôdy, zmenami vo využití pôdy a činnosti lesníctva podľa Kjótskeho protokolu;

f)

identifikáciu jeho výberu činností podľa článku 3 ods. 4 pre jeho zaradenie do záznamu pre prvé obdobie záväzkov, spolu s údajmi o tom, ako jeho vnútroštátny systém podľa článku 5 ods. 1 Kjótskeho protokolu určí pôdne plochy súvisiace s týmito činnosťami v súlade s definíciami, modalitami, pravidlami a usmerneniami súvisiacimi s využitím pôdy, zmenami vo využití pôdy a činnosťou lesníctva podľa Kjótskeho protokolu;

g)

identifikáciu, či plánuje pre každú činnosť podľa článku 3 ods. 3 a 4 Kjótskeho protokolu vykonávať záznamy za každý rok, či za celé obdobie záväzkov;

h)

opis jeho vnútroštátneho systému v súlade s článkom 5 ods. 1 Kjótskeho protokolu, v súlade s usmerneniami podľa článku 7 Kjótskeho protokolu;

i)

opis vnútroštátneho registra v súlade s usmerneniami podľa článku 7 Kjótskeho protokolu.

Členské štáty, ktoré nie sú uvedené v zozname prílohy II k rozhodnutiu 2002/358/ES, predložia tieto údaje do 15. júna 2006.

2.   Harmonogram prípravy a predkladania správ uvedených v článku 7 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES a predložených v súlade s modalitami pre záznam pridelených množstiev podľa článku 7 ods. 4 Kjótskeho protokolu je stanovený v prílohe VII.

Článok 24

Predkladanie správ týkajúcich sa dodatočného obdobia na plnenie záväzkov podľa článku 8 ods. 1 písm. f) rozhodnutia 280/2004/ES

1.   Členský štát predloží správu o uplynutí dodatočného obdobia na plnenie záväzkov sekretariátu UNFCCC a Komisii do jedného mesiaca po uplynutí dodatočného obdobia na plnenie záväzkov.

2.   Spoločenstvo predloží správu o uplynutí dodatočného obdobia na plnenie záväzkov sekretariátu UNFCCC do jedného mesiaca po doručení správy od členského štátu podľa odseku 1.

KAPITOLA VI

Záverečné ustanovenia

Článok 25

Nadobudnutie účinnosti

Toto rozhodnutie nadobúda účinnosť dňom jeho uverejnenia v Úradnom vestníku Európskej únie.

Článok 26

Adresáti

Toto rozhodnutie je určené členským štátom.

V Bruseli 10. februára 2005

Za Komisiu

Stavros DIMAS

člen Komisie


(1)  Ú. v. EÚ L 49, 19.2.2004, s. 1.

(2)  Ú. v. ES L 130, 15.5.2002, s. 1.

(3)  Ú. v. EÚ L 386, 29.12.2004, s. 1.

(4)  Ú. v. EÚ L 245, 29.9.2003, s. 1.


PRÍLOHA I

Tabuľka metodológií, zdrojov údajov a emisných faktorov používaných členskými štátmi pre kľúčové zdroje ES na účely článku 4 ods. 1 písm. b)

Informácie o použitých metódach môžu byť viacúrovňovou metódou, modelom alebo osobitným prístupom krajiny. Údaje o činnostiach môžu pochádzať z vnútroštátnych štatistík alebo sú špecifické pre daný podnik. Emisné faktory môžu byť určenými emisnými faktormi IPCC, uvedenými v upravených usmerneniach IPCC 1996 pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov a v usmerneniach o osvedčenej praxi IPCC, emisnými faktormi špecifickými pre každú krajinu, pre každý podnik alebo emisnými faktormi CORINAIR, vytvorenými podľa Dohovoru o diaľkovom znečisťovaní ovzdušia prechádzajúcom hranicami štátov z roku 1979.

TABUĽKA I – 1

Súhrnná správa Spoločenstva o použitých metódach, údajoch o činnosti a emisných faktoroch (energetika)

ZDROJ A ZÁCHYT SKLENÍKOVÝCH PLYNOV

CO2

CH4

N2O

KATEGÓRIE

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

1.

Energetika

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Spaľovanie paliva

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

1.

Energetický priemysel

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

a)

Výroba energie a tepla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Rafinérie ropy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Výroba pevných palív a ostatné priemyselné sektory energetiky

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Výrobné priemyselné sektory a stavebné práce

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Železo a oceľ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Neželezné kovy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Chemikálie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d)

Celulóza, papier a tlač

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e)

Spracovanie potravín, nápojov a tabaku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

f)

Ostatné [určené v tabuľke 1.Aa)s2]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Doprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Civilné letectvo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Cestná doprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Železničná doprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d)

Lodná doprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

e)

Ostatná doprava [určená v tabuľke 1.Aa)s3]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Ostatné sektory

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Obchodný/inštitucionálny sektor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Obytný sektor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Poľnohospodárstvo/lesníctvo/rybolov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Ostatné

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Stacionárny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Mobilný

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.

Prchavé emisie z palív

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Pevné palivá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Ťažba uhlia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Premena pevného paliva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Ostatné (určené v tabuľke 1.B.1)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Ropa a zemný plyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

a)

Ropa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

b)

Zemný plyn

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

c)

Vetranie a horenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

d)

Ostatné (určené v tabuľke 1.B.2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TABUĽKA I – 2

Súhrnná správa Spoločenstva o použitých metódach, údajoch o činnosti a emisných faktoroch (priemyselné postupy)

ZDROJ A ZÁCHYT SKLENÍKOVÝCH PLYNOV

CO2

CH4

N2O

HFC

PFC

SF6

KATEGÓRIE

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

2.

Priemyselné postupy

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Nerastné produkty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

1.

Výroba cementu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

2.

Výroba vápna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

3.

Použitie vápenca a dolomitu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

4.

Výroba a použitie uhličitanu sodného

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

5.

Pokrývanie asfaltom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

6.

Dláždenie ciest asfaltom

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

7.

Ostatné [určené v tabuľke 2(I)A-G]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

B.

Chemický priemysel

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Výroba čpavku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Výroba kyseliny dusičnej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Výroba kyseliny adipovej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Výroba karbidu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Ostatné [určené v tabuľke 2(I)A-G]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.

Výroba kovov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Výroba železa a ocele

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Výroba ferozliatin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Výroba hliníka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

SF6 požívané v hliníkových a horčíkových zlievarňach

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Ostatné [určené v tabuľke 2(I)A-G]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

D.

Ostatné výrobky

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

1.

Celulóza a papier

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

2.

Potraviny a nápoje

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

E.

Výroba halogenovaných uhľovodíkov a SF6

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Vedľajšie emisie

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Prchavé emisie

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Ostatné [určené v tabuľke 2(II)]

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F.

Spotreba halogenovaných uhľovodíkov a SF6

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Zariadenia na chladenie a klimatizáciu

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Vyfukovanie peny

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Hasiace prístroje

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Aerosóly/aerosólové dávkovače na liečbu astmy

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Rozpúšťadlá

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Ostatné zariadenia využívajúce náhrady ODS

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Výroba polovodičov

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8.

Elektrické zariadenia

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9.

Ostatné [určené v tabuľke 2(II)]

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G.

Ostatné

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


TABUĽKA I – 3

Súhrnná správa Spoločenstva o použitých metódach, údajoch o činnosti a emisných faktoroch (použitie rozpúšťadiel a ostatných výrobkov, poľnohospodárstvo)

ZDROJ A ZÁCHYT SKLENÍKOVÝCH PLYNOV

CO2

CH4

N2O

KATEGÓRIE

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

3.

Použitie rozpúšťadiel a ostatných výrobkov

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Použitie farieb

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

B.

Odmasťovanie a chemické čistenie

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

C.

Chemické výrobky, výroba a spracovanie

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

D.

Ostatné

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

4.

Poľnohospodárstvo

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Enterická fermentácia

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

1.

Dobytok

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

2.

Byvoly

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

3.

Ovce

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

4.

Ostatné

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

B.

Používanie hnoja

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Dobytok

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Byvoly

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Ovce

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Ostatné

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

C.

Pestovanie ryže

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

D.

Poľnohospodárska pôda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Priame pôdne emisie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Hnojenie pastvín, pasienkov a výbehov pre zvieratá

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Nepriame emisie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Ostatné (určené v tabuľke 4.D)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E.

Predpísané vypaľovanie saván

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

F.

Vypaľovanie poľnohospodárskych zostatkov na poliach

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

G.

Ostatné

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 


TABUĽKA I – 4

Súhrnná správa Spoločenstva o použitých metódach, údajoch o činnosti a emisných faktoroch (zmeny vo využívaní pôdy a činnosti lesníctva, odpad, ostatné)

ZDROJ A ZÁCHYT SKLENÍKOVÝCH PLYNOV

CO2

CH4

N2O

KATEGÓRIE

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

Kľúčový zdroj (1)

Použitá metóda (2)

Údaje o činnostiach (3)

Emisný faktor (4)

5.

Využívanie pôdy, zmena vo využívaní pôdy a činnosti lesníctva

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Lesná pôda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Lesná pôda, ktorá zostáva lesnou pôdou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na lesnú pôdu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

B.

Orná pôda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Orná pôda, ktorá zostáva ornou pôdou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na ornú pôdu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

C.

Pastviny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Pastviny, ktoré zostávajú pastvinami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na pastviny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.

Mokrade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Mokrade, ktoré zostávajú mokraďami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na mokrade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E.

Sídla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Sídla, ktoré zostávajú sídlami

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na sídla

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F.

Ostatné pôdy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Ostatné pôdy, ktoré zostávajú ostatnými pôdami

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Pôda zmenená na ostatné pôdy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

G.

Ostatné (uveďte)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zozbierané lesné produkty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Odpad

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

A.

Likvidácia pevného odpadu na pôde

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

1.

Riadená likvidácia odpadu na pôde

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

2.

Neriadená likvidácia odpadu na pôde

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

3.

Ostatné (určené v tabuľke 6.A)

 

 

 

 

 

 

 

 

Image

Image

Image

Image

B.

Úprava odpadovej vody

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

1.

Odpadová voda z priemyselných sektorov

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Odpadová voda z domácností a obchodných sektorov

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Ostatné (určené v tabuľke 6.B)

Image

Image

Image

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

C.

Spaľovanie odpadu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

D.

Ostatné

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7.

Ostatné (určené v zhrnutí 1.A)

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Poznámky:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Medzinárodné zásobníky paliva

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Letectvo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Námorná doprava

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Emisie CO2 z biomasy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


(1)  Kľúčové zdroje Spoločenstva. Doplní Komisia/EHP výsledkami z kľúčových zdrojov analýzy kľúčových kategórií z predchádzajúcich inventárov.

(2)  Použite tieto záznamy na určenie použitej metódy:

 

D (IPCC určené),

 

RA (referenčný prístup),

 

T1 (IPCC úroveň 1),

 

T1a, T1b, T1c (IPCC úroveň 1a, úroveň 1b a úroveň 1c v uvedenom poradí),

 

T2 (IPCC úroveň 2),

 

T3 (IPCC úroveň 3),

 

C (CORINAIR),

 

CS (špecifiká krajiny),

 

M (model)

 

COPERT X (Copert Model X = verzia)

Pri použití viacerých metód v rámci jednej kategórie je potrebné vymenovať príslušné metódy. Vysvetlenia týkajúce sa špecifických metód krajiny alebo akýchkoľvek modifikácií určených metód IPCC, ako aj údajov týkajúcich sa použitia rôznych metód v kategórii zdroja, kde bola označená viac ako jedna metóda, by mali byť uvedené v okienku „Dokumentácia“.

(3)  Použite nasledujúce záznamy na určenie použitých zdrojov údajov o činnosti:

 

NS (vnútroštátne štatistiky),

 

RS (regionálne štatistiky),

 

IS (medzinárodné štatistiky),

 

PS (špecifické údaje podniku),

 

AS (spoločnosti, obchodné organizácie),

 

Q (špecifické dotazníky, prieskumy)

Ak tieto záznamy nie sú vhodné na vnútroštátne použitie, je potrebné použiť dodatočné záznamy a ich vysvetlenia v kolónke „Dokumentácia“.

Ak sú použité viaceré zdroje, je potrebné použiť rôzne záznamy v jednom okienku s dodatočným vysvetlením v kolónke „Dokumentácia“.

(4)  Použite tieto záznamy na určenie použitých emisných faktorov:

 

D (IPCC určené),

 

C (CORINAIR),

 

CS (špecifiká krajiny),

 

PS (špecifiká podniku).

Ak sú použité viaceré emisné faktory, je potrebné použiť rôzne záznamy v jednej kolónke s dodatočným vysvetlením v kolónke „Dokumentácia“.


PRÍLOHA II

ZOZNAM ROČNÝCH UKAZOVATEĽOV

TABUĽKA II-1

Zoznam prioritných ukazovateľov (1)

Č.

Nomenklatúra ukazovateľov energetickej účinnosti Eurostatu

Ukazovateľ

Čitateľ/menovateľ

Usmernenia/definície (2)  (3)

1

MACRO

Celková intenzita CO2 na HDP, t/Mio Euro

Celkové emisie CO2, kt

Celkové emisie CO2 (okrem LUCF), predložené CRF

HDP, Bio Euro (EC95)

Hrubý domáci produkt pri stálych cenách z roku 1995 (zdroj: vnútroštátne účty)

2

MACRO B0

Intenzita CO2 na HDP, týkajúca sa energetiky, t/Mio Euro

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby energie, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív (kategória zdroja 1A IPCC, sektorový prístup)

HDP, Bio Euro (EC95)

Hrubý domáci produkt pri stálych cenách z roku 1995 (zdroj: Vnútroštátne účty)

3

DOPRAVA C0

Emisie CO2 pochádzajúce z osobných automobilov, kt

 

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pre všetky dopravné činnosti spojené s osobnými automobilmi (automobily vyrobené v prvom rade na prepravu osôb, ktoré majú kapacitu max. 12 osôb, pri celkovej hmotnosti vozidla max. 3 900 kg – kategória zdroja 1A3bi IPCC)

Počet kilometrov na osobný automobil, Mkm

 

Počet vozových kilometrov na osobný automobil (zdroj: dopravné štatistiky)

Poznámka: Údaje o činnostiach by mali byť konzistentné s emisnými údajmi.

4

PRIEMYSEL A1

Intenzita CO2, týkajúca sa energetiky priemyslu, t/Mio Euro

Emisie CO2 pochádzajúce z priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív vo výrobných priemyselných sektoroch, stavebných prác a ťažobného a baníckeho priemyslu (okrem ťažby uhlia, ropy a zemného plynu) vrátane spaľovania na výrobu elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2 IPCC). Energia využívaná priemyselnými sektormi na prepravu by mala byť zahrnutá v ukazovateľoch prepravy. Emisie spôsobené dopravou mimo cestných komunikácií a ostatnými mobilnými zariadeniami by mali byť zahrnuté v tomto sektore.

Hrubá pridaná hodnota za celé priemyselné odvetvia, Bio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 vo výrobných priemyselných odvetviach (NACE 15-22, 24-37), stavebných prácach (NACE 45) a ťažobnom a baníckom priemysle (okrem ťažby uhlia, ropy a zemného plynu) (NACE 13-14) (zdroj: vnútroštátne účty)

5

DOMÁCNOSTI A.1

Špecifické emisie CO2 z domácností, t/bytová jednotka

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby fosílnych palív v domácnostiach, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív v domácnostiach (kategória zdroja 1A4b IPCC)

Množstvo trvalo obývaných bytových jednotiek, 1 000

Množstvo trvale obývaných bytových jednotiek

6

SLUŽBY A0

Intenzita CO2 v obchodnom a inštitucionálnom sektore, t/Mio Euro

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby fosílnych palív v obchodnom a inštitucionálnom sektore, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív v obchodných a inštitucionálnych budovách vo verejnom a súkromnom sektore (kategória zdroja 1A4a IPCC). Energia využívaná službami na prepravu by mala byť zahrnutá v ukazovateľoch prepravy.

Hrubá pridaná hodnota za služby, Bio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 v službách (NACE 41, 50, 51, 52, 55, 63, 64, 65, 66, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 80, 85, 90, 91, 92, 93, 99) (zdroj: vnútroštátne účty)

7

TRANSFORMÁCIA B0

Špecifické emisie CO2 z verejných elektrární a z elektrární na vlastnú spotrebu, t/TJ

Emisie CO2 z verejných elektrární a z tepelných elektrární na vlastnú spotrebu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania všetkých fosílnych palív na hrubú výrobu elektrickej energie a tepla verejnými a tepelnými elektrárňami na vlastnú spotrebu a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Emisie z teplární nie sú zahrnuté

Všetky výrobky – výstup z verejných elektrární a z tepelných elektrární na vlastnú spotrebu, PJ

Hrubá elektrická energia vyrobená a teplo predané tretím stranám (zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla – CHP) verejnými a tepelnými elektrárňami na vlastnú spotrebu a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Výstupy z teplární nie sú zahrnuté. Verejné tepelné elektrárne vyrábajú elektrickú energiu (a teplo) na predaj tretím stranám ako svoju primárnu činnosť. Môžu byť štátne alebo súkromné. Zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie (a tepla) čiastočne alebo úplne na vlastnú spotrebu, ako svoju činnosť, ktorá podporuje primárnu činnosť. Výroba hrubej elektrickej energie sa meria ako výstup z hlavných transformátorov, napr. spotreba elektrickej energie v pomocných systémoch a transformátoroch je zahrnutá (zdroj: energetická bilancia).


TABUĽKA II-2

Zoznam dodatočných prioritných ukazovateľov (4)

Č.

Nomenklatúra ukazovateľov energetickej účinnosti Eurostatu

Ukazovateľ

Čitateľ/menovateľ

Usmernenia/definície (5)

1

TRANSPORT D0

Emisie CO2 z cestnej nákladnej dopravy, kt

 

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív na všetky prepravné činnosti s ľahkými dodávkami (vozidlá s celkovou hmotnosťou max. 3 900 kg, určené primárne na prepravu ľahkých nákladov alebo vybavené špeciálnym zariadením, ako je štvorkolesový pohon na dopravu mimo cestných komunikácií – kategória zdroja 1A3bii IPCC), a ťažkými nákladnými vozidlami (všetky vozidlá s celkovou hmotnosťou viac ako 3 900 kg, určené primárne na prepravu ťažkých nákladov – kategória zdroja 1A3biii IPCC okrem autobusov)

Cestná nákladná doprava, Mtkm

 

Počet tonokilometrov prepravených ľahkými a ťažkými nákladnými vozidlami po cestných komunikáciách; jeden tonokilometer predstavuje prepravu jednej tony po cestnej komunikácii na vzdialenosť 1 km (zdroj: dopravné štatistiky)

Poznámka: Údaje o činnostiach by mali byť konzistentné s emisnými údajmi.

2

PRIEMYSEL A1.1

Celková intenzita CO2 – hutnícky a oceliarsky priemysel, t/Mio Euro

Celkové emisie CO2 z hutníckeho a oceliarskeho priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe železa a ocele vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2a IPCC), pri výrobných procesoch železa a ocele (kategória zdroja 2C1 IPCC) a pri výrobných procesoch ferozliatin (kategória zdroja 2C2 IPCC).

Hrubá pridaná hodnota – hutnícky a oceliarsky priemysel, Bio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 vo výrobe surového železa, ocele a ferozliatin (NACE 27.1), výroba rúrok (NACE 27.2), ďalšieho prvého spracovania železa a ocele (NACE 27.3), odlievania železa (NACE 27.51) a odlievania ocele (NACE 27.52) (zdroj: vnútroštátne účty)

3

PRIEMYSEL A1.2

Intenzita CO2, týkajúca sa energetiky chemického priemyslu, t/Mio Euro

Emisie CO2 týkajúce sa energetiky z chemického priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe chemikálií a chemických výrobkov vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2c IPCC)

Hrubá pridaná hodnota chemického priemyslu, Bio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 pri výrobe chemikálií a chemických výrobkov (NACE 24) (zdroj: vnútroštátne účty)

4

PRIEMYSEL A1.3

Intenzita CO2 týkajúca sa energetiky – sklársky a keramický sektor a sektor stavebných materiálov t/Mio Euro

Emisie CO2 týkajúce sa energetiky sklárskeho a keramického sektora a sektora stavebných materiálov

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania palív pri výrobe nekovových minerálnych produktov (NACE 26) vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla

Hrubá pridaná hodnota – sklársky a keramický sektor a sektor stavebných materiálov, Bio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 pri výrobe nekovových minerálnych produktov (NACE 26) (zdroj: vnútroštátne účty)

5

PRIEMYSEL C0.1

Špecifické emisie CO2 z hutníckeho a oceliarskeho priemyslu, t/t

Celkové emisie CO2 zo železiarskeho a oceliarskeho priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe železa a ocele vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2a IPCC), pri výrobných procesoch železa a ocele (kategória zdroja 2C1 IPCC) a pri výrobných procesoch ferozliatin (kategória zdroja 2C2 IPCC)

Výroba ocele kyslíkovým spôsobom, kt

Výroba ocele kyslíkovým spôsobom (NACE 27) (zdroj: výrobné štatistiky)

6

PRIEMYSEL C0.2

Špecifické emisie CO2, týkajúce sa energetiky z cementárskeho priemyslu, t/t

Emisie CO2, týkajúce sa energetiky sklárskeho a keramického sektora a sektora stavebných materiálov, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania palív pri výrobe nekovových minerálnych produktov (NACE 26) vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla

Výroba cementu, kt

Výroba cementu (NACE 26) (zdroj: výrobné štatistiky)


TABUĽKA II-3

Zoznam dodatkových ukazovateľov

Č.

Nomenklatúra ukazovateľov energetickej účinnosti Eurostatu

Ukazovateľ

Čitateľ/menovateľ

Usmernenia/definície

1

DOPRAVA B0

Špecifické emisie CO2 z nafty z osobných automobilov, g/100 km

Emisie CO2 z osobných automobilov s dieselovým pohonom, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania dieselových palív pre všetky dopravné činnosti spojené s osobnými automobilmi (automobily vyrobené v prvom rade na prepravu osôb, ktoré majú kapacitu max. 12 osôb, pri celkovej hmotnosti vozidla 3 900 kg alebo menej – kategória zdroja 1A3bi IPCC, iba nafta)

Počet kilometrov osobných vozidiel s dieselovým pohonom, Mio km

Počet vozokilometrov všetkých osobných automobilov s dieselovým pohonom, licencovaných na použitie na cestných komunikáciách vo verejnej doprave (zdroj: dopravné štatistiky)

2

DOPRAVA B0

Špecifické emisie CO2 z benzínu z osobných automobilov, g/100 km

Emisie CO2 z osobných automobilov s benzínovým pohonom, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania benzínových palív pre všetky dopravné činnosti spojené s osobnými automobilmi (automobily vyrobené v prvom rade na prepravu osôb, ktoré majú kapacitu max. 12 osôb, pri celkovej hmotnosti vozidla 3 900 kg alebo menej – kategória zdroja 1A3bi IPCC, iba benzín)

Počet kilometrov osobných vozidiel s benzínovým pohonom, Mio km

Počet vozokilometrov všetkých osobných automobilov s benzínovým pohonom, licencovaných na použitie na cestných komunikáciách vo verejnej doprave (zdroj: dopravné štatistiky)

3

DOPRAVA C0

Špecifické emisie CO2 z osobných automobilov, t/pkm

Emisie CO2 pochádzajúce z osobných automobilov, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pre všetky dopravné činnosti spojené s osobnými automobilmi (automobily vyrobené v prvom rade na prepravu osôb, ktoré majú kapacitu 12 osôb alebo menej, pri celkovej hmotnosti vozidla 3 900 kg alebo menej – kategória zdroja 1A3bi IPCC)

Automobilová preprava osôb, Mpkm

Počet osobokilometrov prepravených v osobných automobiloch; jeden osobokilometer predstavuje prepravu jednej osoby na vzdialenosť jedného kilometra (zdroj: dopravné štatistiky)

Poznámka: Údaje o činnostiach by mali byť konzistentné s emisnými údajmi.

4

DOPRAVA E1

Špecifické emisie z leteckej dopravy, t/cestujúci

Emisie CO2 z vnútrozemskej leteckej dopravy, kt

Emisie CO2 z vnútrozemskej leteckej dopravy (komerčná, súkromná, poľnohospodárska atď.) vrátane odletov a pristátí (kategória zdroja 1A3aii IPCC). Nezahŕňa spotrebu paliva na letiskách pre pozemnú prepravu. Taktiež nezahŕňa palivo pre nepohyblivé zariadenia na letiskách.

Cestujúci vnútrozemskej leteckej dopravy, Mio

Počet osôb mimo posádky lietadiel, cestujúcich letecky (iba pre vnútroštátnu dopravu) (zdroj: dopravné štatistiky)

Poznámka: Údaje o činnostiach by mali byť konzistentné s emisnými údajmi.

5

PRIEMYSEL A1.4

Intenzita CO2, týkajúca sa energetiky – potravinársky, nápojový a tabakový priemysel t/Mio Euro

Emisie CO2, týkajúce sa energetiky z potravinárskeho priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe potravinárskych výrobkov, nápojov a tabakových výrobkov vrátane spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2e IPCC).

Hrubá pridaná hodnota – potravinársky, nápojový a tabakový priemysel, Mio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 pri výrobe potravinárskych výrobkov a nápojov (NACE 15) a tabakových výrobkov (NACE 16) (zdroj: vnútroštátne účty)

6

PRIEMYSEL A1.5

Intenzita CO2, týkajúca sa energetiky – papierenský a tlačiarenský priemysel, t/Mio Euro

Emisie CO2, týkajúce sa energetiky papierenského a tlačiarenského priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe celulózy, papiera a papierových výrobkov a publikačných, tlačiarenských činností, reprodukcie záznamových médií vrátane emisií zo spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2d IPCC)

Hrubá pridaná hodnota – papierenský a tlačiarenský priemysel, Mio Euro (EC95)

Hrubá pridaná hodnota pri stálych cenách z roku 1995 pri výrobe celulózy, papiera a papierových výrobkov (NACE 21) a publikačných, tlačiarenských činností, reprodukcie záznamových médií (NACE 22) (zdroj: vnútroštátne účty)

7

DOMÁCNOSTI A0

Špecifické emisie CO2 z domácností z vykurovania, t/m2

Emisie CO2 z vykurovania domácností, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania palív pri vykurovaní domácností

Plocha trvale obývaných bytových jednotiek, Mio m2

Celková plocha trvale obývaných bytových jednotiek

8

SLUŽBY B0

Špecifické emisie CO2 z vykurovania obchodného a inštitucionálneho sektora, kg/m2

Emisie CO2 z vykurovania obchodného a inštitucionálneho sektora, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri vykurovaní obchodných a inštitucionálnych budov vo verejnom a súkromnom sektore

Plocha budov služieb, Mio m2

Celková plocha budov služieb (NACE 41, 50, 51, 52, 55, 63, 64, 65, 66, 67, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 80, 85, 90, 91, 92, 93, 99)

9

TRANSFORMÁCIA D0

Špecifické emisie CO2 z verejných elektrární, t/TJ

Emisie CO2 z verejných tepelných elektrární, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania všetkých fosílnych palív na hrubú výrobu elektrickej energie a tepla verejnými tepelnými elektrárňami a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A1ai a 1A1aii IPCC). Emisie z teplární nie sú zahrnuté.

Výstup všetkých výrobkov z verejných tepelných elektrární, PJ

Hrubá elektrická energia vyrobená a teplo predané tretím stranám (zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla – CHP) verejnými tepelnými elektrárňami a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Výstupy z teplární nie sú zahrnuté. Verejné tepelné elektrárne vyrábajú elektrickú energiu (a teplo) na predaj tretím stranám ako svoju primárnu činnosť. Môžu byť štátne alebo súkromné. Výroba hrubej elektrickej energie sa meria ako výstup z hlavných transformátorov, napr. spotreba elektrickej energie v pomocných systémoch a transformátoroch je zahrnutá (zdroj: energetická bilancia).

10

TRANSFORMÁCIA E0

Špecifické emisie CO2 zo zariadení na vlastnú spotrebu, t/TJ

Emisie CO2 pochádzajúce zo zariadení na vlastnú spotrebu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania všetkých fosílnych palív na hrubú výrobu elektrickej energie a tepla tepelnými elektrárňami na vlastnú spotrebu a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla

Výstup všetkých výrobkov z tepelných elektrární na vlastnú spotrebu, PJ

Hrubá elektrická energia vyrobená a teplo predané tretím stranám (zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla – CHP) tepelnými elektrárňami a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie (a tepla) čiastočne alebo úplne na vlastnú spotrebu, ako svoju činnosť, ktorá podporuje primárnu činnosť. Výroba hrubej elektrickej energie sa meria ako výstup z hlavných transformátorov, napr. spotreba elektrickej energie v pomocných systémoch a transformátoroch je zahrnutá (zdroj: energetická bilancia).

11

TRANSFORMÁCIA

Intenzita oxidov uhlíka z celkovej výroby energie, t/TJ

Emisie CO2 z klasickej výroby elektrickej energie

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania všetkých fosílnych palív na hrubú výrobu elektrickej energie a tepla verejnými tepelnými elektrárňami, tepelnými elektrárňami na vlastnú spotrebu a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Emisie z teplární nie sú zahrnuté.

Výstup všetkých výrobkov z verejných elektrární a elektrární na vlastnú spotrebu, PJ

Hrubá elektrická energia vyrobená a teplo predané tretím stranám (zariadenia na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla – CHP) verejnými elektrárňami a elektrárňami na vlastnú spotrebu a zariadeniami na kombinovanú výrobu elektrickej energie a tepla. Zahŕňa výrobu elektrickej energie z obnoviteľných a jadrových zdrojov (zdroj: energetická bilancia).

12

DOPRAVA

Intenzita oxidov uhlíka z dopravy, t/TJ

Emisie CO2 pochádzajúce z dopravy, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív na dopravné činnosti (kategória zdroja 1A3 IPCC)

Celková spotreba energie z dopravy, PJ

Zahŕňa celkovú konečnú spotrebu energie z dopravy zo všetkých energetických zdrojov (vrátane biomasy a energetickej spotreby) (zdroj: energetická bilancia)

13

PRIEMYSEL C0.3

Špecifické emisie CO2, týkajúce sa energetiky z papierenského priemyslu, t/t

Emisie CO2, týkajúce sa energetiky papierenského a tlačiarenského priemyslu, kt

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív pri výrobe celulózy, papiera a papierových výrobkov a publikačných, tlačiarenských činností, reprodukcie záznamových médií vrátane emisií zo spaľovania pri výrobe elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2d IPCC)

Fyzický výstup papiera, kt

Fyzický výstup papiera (NACE 21) (zdroj: výrobné štatistiky)

14

PRIEMYSEL

Emisie CO2 pochádzajúce z priemyselných sektorov, kt

 

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív vo výrobných priemyselných sektoroch, stavebných prác a ťažobného a baníckeho priemyslu (okrem ťažby uhlia, ropy a zemného plynu) vrátane spaľovania na výrobu elektrickej energie a tepla (kategória zdroja 1A2 IPCC). Energia využívaná priemyselnými sektormi na prepravu by mala byť zahrnutá v ukazovateľoch prepravy. Emisie spôsobené dopravou mimo cestných komunikácií a ostatnými mobilnými zariadeniami by mali byť zahrnuté v tomto sektore.

Celková konečná spotreba energie z priemyslu, PJ

 

Zahŕňa celkovú konečnú spotrebu energie z priemyslu zo všetkých energetických zdrojov (vrátane biomasy a energetickej spotreby) (zdroj: energetická bilancia)

15

DOMÁCNOSTI

Emisie CO2 pochádzajúce z domácností, kt

 

Emisie CO2 pochádzajúce zo spaľovania fosílnych palív v domácnostiach (kategória zdroja 1A4b IPCC)

Celková konečná spotreba energie z domácností, PJ

 

Zahŕňa celkovú konečnú spotrebu energie z domácností zo všetkých energetických zdrojov (vrátane biomasy a energetickej spotreby) (zdroj: energetická bilancia)


(1)  ČŠ predložia čitateľa a menovateľa, ak nie je zahrnutý v CRF.

(2)  ČŠ by sa mali riadiť týmito usmerneniami. Ak sa nemôžu presne riadiť týmito usmerneniami alebo ak nie je čitateľ a menovateľ úplne stály, ČŠ by to mal jasne oznámiť.

(3)  Odkazy na kategórie zdroja IPCC sa vzťahujú na IPCC (1996) upravené usmernenia 1996 IPCC pre vnútroštátne inventáre skleníkových plynov.

(4)  ČŠ predložia čitateľa a menovateľa, ak nie je zahrnutý v CRF.

(5)  ČŠ by sa mal riadiť týmito usmerneniami. Ak sa nemôžu presne riadiť týmito usmerneniami alebo ak nie je čitateľ a menovateľ úplne stály, ČŠ by to mal jasne oznámiť.


PRÍLOHA III

Ukazovatele predpovedí na sledovanie a vyhodnotenie pokroku politík a opatrení (1)

Č.

Sektory Eurostatu

Ukazovateľ

Čitateľ/menovateľ

1

MACRO

Intenzita CO2 na HDP, t/Mio Euro

Celkové emisie CO2, kt

HDP, Bio Euro (EC95)

2

DOPRAVA C0

Emisie CO2 pochádzajúce z osobných automobilov, kt

 

Počet kilometrov na osobný automobil, Mkm

 

3

DOPRAVA D0

Emisie CO2 z nákladnej dopravy, (všetky druhy), kt

 

Nákladná doprava (všetky druhy), Mtkm

 

4

PPIEMYSEL A1

Intenzita CO2, týkajúca sa energetiky voči priemyslu, t/Mio Euro

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby fosílnych palív v priemyselných odvetviach, kt

Hrubá pridaná hodnota za celé priemyselné odvetvie, Bio Euro (EC95)

5

DOMÁCNOSTI A1

Špecifické emisie CO2 z domácností, t/bytová jednotka

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby fosílnych palív v domácnostiach, kt

Množstvo trvale obývaných bytových jednotiek, 1 000

6

SLUŽBY A0

Intenzita CO2 v sektore služieb, t/Mio Euro

Emisie CO2 pochádzajúce zo spotreby fosílnych palív v sektore služieb, kt

Hrubá pridaná hodnota – služby, Bio Euro (EC95)

7

TRANSFORMÁCIA B0

Špecifické emisie CO2 z verejných elektrární a z elektrární na vlastnú spotrebu, t/TJ

Emisie CO2 z verejných elektrární a z tepelných elektrární na vlastnú spotrebu, kt

Všetky výrobky – výstup z verejných elektrární a z tepelných elektrární na vlastnú spotrebu, PJ

8

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Špecifické emisie N2O pri používaní priemyselných a prírodných hnojív, kg/kg

Emisie N2O z používania priemyselných a prírodných hnojív, kt

Používanie priemyselných a prírodných hnojív, kt dusík

9

POĽNOHOSPODÁRSTVO

Špecifické emisie CH4 pri chove dobytka, kg/kus

Emisie CH4 pri chove dobytka, kt

Populácia dobytka, 1 000 kusov

10

ODPAD

Špecifické emisie CH4 zo skládok, kt/kt

Emisie CH4 zo skládok, kt

Pevný komunálny odpad určený na skládku, kt


(1)  Podrobnejšie usmernenia/definície ukazovateľov 1–7 pozri v prílohe II. Ukazovatele 1–7 by mali byť konzistentné s príslušnými ukazovateľmi v prílohe II; ukazovatele 8–10 by mali byť konzistentné s informáciami poskytnutými v CRF.


PRÍLOHA IV

ZOZNAM PARAMETROV PREDPOVEDÍ

1.   Povinné parametre predpovedí

Predpoklady pre všeobecné ekonomické parametre:

hrubý domáci produkt (HDP) (hodnoty v daných rokoch alebo ročný prírastok a základný rok),

populácia (hodnoty v daných rokoch alebo ročný prírastok a základný rok),

medzinárodné ceny uhlia v danom roku v EUR za tonu alebo GJ (gigajoule),

medzinárodné ceny ropy v danom roku v EUR za barel alebo GJ,

medzinárodné ceny zemného plynu v danom roku v EUR za m3 alebo GJ.

Predpoklady pre sektor energetiky:

celková hrubá domáca spotreba v petajouloch (PJ) (rozdelené na ropu, zemný plyn, uhlie, obnoviteľné a jadrové zdroje, ostatné),

celková výroba elektrickej energie podľa typu paliva (ropa, zemný plyn, uhlie, obnoviteľné a jadrové zdroje, ostatné),

dopyt jednotlivých sektorov po elektrickej energii podľa paliva (dodaného) (navrhnuté sektory sú energetický, priemyselný, obchodný alebo terciárny, obytný a doprava),

predpoklady parametrov počasia, najmä stupeň oteplenia a ochladenia.

Predpoklady pre sektor priemyslu:

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

podiel priemyselného sektora na HDP a tempe rastu.

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

index výroby sektora priemyslu (navrhnutým rozdelením sú energeticky náročné priemyselné sektory na základe fyzickej výroby a výrobný priemysel na základe finančných hodnôt).

Predpoklady pre sektor dopravy:

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

rast dopravy vzhľadom na HDP.

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

rast osobokilometrov,

rast nákladných tonokilometrov.

Predpoklady pre stavebníctvo (v obytnom, obchodnom alebo terciárnom sektore)

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

úroveň súkromnej spotreby (okrem súkromnej dopravy),

podiel terciárneho sektora na HDP a tempe rastu.

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

tempo zmien podlahovej plochy pre budovy a obytné jednotky terciárneho sektora,

počet obytných jednotiek a počet zamestnancov v terciárnom sektore.

Predpoklady pre poľnohospodársky sektor

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

podiel poľnohospodárskeho sektora na HDP a relatívneho rastu.

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

počty hospodárskych zvierat podľa živočíšneho druhu (pri enterickej fermentácii hovädzí dobytok a dojnice, ovce, pri používaní hnoja taktiež prasce a hydina),

plocha plodín podľa typu,

emisné faktory podľa typu hospodárskych zvierat na enterickú fermentáciu a používanie hnoja a podľa typu plodín a používania priemyselných hnojív (tony).

Predpoklady pre sektor odpadu

tvorba odpadu na jedného obyvateľa alebo tony pevného komunálneho odpadu,

organické zložky v pevnom komunálnom odpade,

pevný komunálny odpad uložený na skládkach, spálený alebo kompostovaný (v tonách alebo %).

Predpoklady pre sektor lesníctva

definície lesov,

plochy:

udržiavaných lesov,

neudržiavaných lesov.

2.   Odporúčané parametre predpovedí

Predpoklady pre všeobecné ekonomické parametre

tempo rastu HDP podľa priemyselných sektorov vzhľadom na rok 2000,

porovnanie údajov predpovedí s oficiálnymi odhadmi.

Predpoklady pre sektor energetiky

vnútroštátne ceny energie z uhlia, ropy a zemného plynu podľa sektora (vrátane daní) – navrhnutými sektormi sú výroba elektrickej energie a tepla, priemyselné sektory, obchodný, obytný sektor a doprava. Je potrebné uviesť stále ceny,

vnútroštátne ceny elektrickej energie podľa predchádzajúcich sektorov (môže ísť o modelový výstup),

celková výroba diaľkového tepla podľa typu paliva.

Predpoklady pre priemyselný sektor

predpoklady fluórových plynov:

výroba hliníka a emisné faktory,

výroba horčíka a emisné faktory,

výroba peny a emisné faktory,

zásoba chladiacich látok a tempo úniku.

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

podiel na HDP pre rôzne sektory a tempo rastu,

tempo zlepšenia energetickej intenzity (1990 = 100),

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

index výroby pre rôzne sektory,

tempo zlepšenia alebo index energetickej efektivity.

Predpoklady pre stavebníctvo (v obytnom, obchodnom alebo terciárnom sektore)

Pre členské štáty, ktoré využívajú makroekonomické modely:

podiel terciárneho sektora a domácností na HDP,

podiel zlepšenia energetickej intenzity.

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

počet domácností,

počet nových budov,

tempo zlepšenia energetickej efektivity (1990 = 100).

Predpoklady pre sektor dopravy:

Pre členské štáty, ktoré využívajú ekonometrické modely:

rast dopravy vzhľadom na DPH – podľa cestujúcich a nákladu,

zlepšenia energetickej efektivity – podľa typu vozidla,

zlepšenia energetickej efektivity – podľa typu vozidla, uveďte, či platí pre celý vozový park, alebo nové autá,

tempo zmien rozdelenia (cestujúci a náklad),

rast cestných osobokilometrov,

rast železničných osobokilometrov,

rast leteckých osobokilometrov,

rast nákladných cestných tonokilometrov,

rast železničných nákladných tonokilometrov,

rast lodných nákladných tonokilometrov.

Predpoklady pre poľnohospodársky sektor

Pre členské štáty, ktoré využívajú ekonometrické modely:

poľnohospodársky obchod (dovoz/vývoz),

domáca spotreba (napr. spotreba mlieka/hovädzieho mäsa).

Pre členské štáty, ktoré využívajú iné modely:

rozvoj plôch pre plodiny, pastviny, ornú pôdu, vyňaté pôdy, premena na lesné plochy a pod.,

makroekonomické predpoklady predpovedí poľnohospodárskych činností,

opis hospodárskych zvierat (napr. bilancia vstup/potrava, výroba výstup/zvieratá, kvóty výroby mlieka/produktivita dobytka),

rozvoj typov hospodárenia (napr. tradičné intenzívne, organické hospodárenie),

rozdelenie umiestňovacích/spásajúcich systémov a umiestňovacích/spásajúcich období,

parametre režimu priemyselného hnojenia:

podrobnosti o použití priemyselných hnojív (typ hnojiva, lehota použitia, pomer organických/neorganických látok),

tempo odparovania čpavku po rozložení hnojiva na pôde;

efektivita používania hnoja,

parametre systému používania hnoja:

rozdelenie skladovacích zariadení (napr. kryté alebo nekryté),

tempo vylučovania dusíka z hnoja,

metódy používania hnoja,

rozsah zavedenia kontrolných opatrení (skladovacie systémy, používanie hnoja), využitie najlepších dostupných techník,

parametre súvisiace s emisiami oxidu dusného z poľnohospodárskej pôdy (napr. pomer vylučovania dusíka, emisný faktor priamych emisií, obsah dusíka v zostatkoch po zbere),

objem spracovania hnoja.


PRÍLOHA V

Dotazník o používaní mechanizmov Kjótskeho protokolu pri plnení cieľov na roky 2008–2012

1.

Má Váš členský štát v úmysle použiť spoločnú implementáciu (JI), mechanizmus čistého rozvoja (CDM) a medzinárodné obchodovanie s emisiami (IET) podľa Kjótskeho protokolu (kjótske mechanizmy) na plnenie množstvových emisných obmedzení alebo záväzkov na zníženie emisií podľa článku 2 rozhodnutia 2002/358/ES a Kjótskeho protokolu? Ak áno, aký pokrok sa dosiahol pri implementácii opatrení (operačné programy, inštitucionálne rozhodnutia) a akýchkoľvek súvisiacich vnútroštátnych právnych predpisov?

2.

Ustanovil a oznámil Váš členský štát UNFCCC vymenovaný vnútroštátny orgán poverený správou projektov mechanizmov čistého rozvoja a určené zhromažďovacie stredisko pre projekty spoločnej implementácie? Ak áno, uveďte podrobnosti.

3.

Ktoré z troch kjótskych mechanizmov používa alebo plánuje používať Váš členský štát?

4.

Aké množstvové príspevky k splneniu množstvových emisných obmedzení alebo záväzkov na zníženie emisií podľa článku 2 rozhodnutia 2002/358/ES a Kjótskeho protokolu očakáva Váš členský štát od kjótskych mechanizmov počas prvého obdobia množstvových emisných obmedzení alebo obdobia záväzkov na zníženie emisií – na roky 2008 až 2012 (použite, prosím, nasledujúcu tabuľku)?

TABUĽKA 1

Množstvové príspevky kjótskych mechanizmov pre prvé obdobie záväzkov

Kjótsky mechanizmus

Celkové predpokladané množstvá pre prvé obdobie záväzkov

(ekvivalent Gg CO2)

Spolu pre všetky kjótske mechanizmy (1)

 

Medzinárodné obchodovanie s emisiami

 

Všetky projektové činnosti

 

spoločná implementácia

 

mechanizmus čistého rozvoja

 

5.

Uveďte rozpočet v EUR na celkové využitie kjótskych mechanizmov a podľa možnosti na rozdelenie podľa mechanizmov a iniciatívy, programu alebo fondu vrátane obdobia, počas ktorého sa rozpočet využije.

6.

S ktorými krajinami má Váš členský štát uzatvorené bilaterálne alebo multilaterálne dohody, alebo dohodnuté memorandá o porozumení či zmluvy o implementácii projektových činností?

7.

Pre každú plánovanú, prebiehajúcu alebo ukončenú činnosť projektov mechanizmu čistého rozvoja a spoločnej implementácie, do ktorej je Váš členský štát zapojený, uveďte tieto údaje:

a)

názov a kategóriu projektu (JI/CDM);

b)

hostiteľskú krajinu;

c)

financovanie: stručne opíšte každú finančnú účasť vládneho a súkromného sektora s použitím kategórií ako „súkromný“, „verejný“, „partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom“;

d)

typ projektu: stručný opis, napr.:

energetika

:

premena paliva, výroba obnoviteľnej energie, zlepšenie energetickej účinnosti, zníženie prchavých emisií z palív, ostatné (prosím, uveďte)

priemyselné postupy

:

náhrada materiálu, zmena postupov alebo zariadení, spracovanie odpadu, obnovenie alebo recyklácia, ostatné (prosím, uveďte)

využívanie pôdy, zmena vo využívaní pôdy a činnosti lesníctva

:

zalesňovanie, znovuzalesnenie, lesné hospodárstvo, riadenie poľnohospodárskej pôdy, riadenie pastvín, obnova rastlinného krytu

doprava

:

premena paliva, zlepšovanie palivovej účinnosti, ostatné (prosím, uveďte)

poľnohospodárstvo

:

používanie hnoja, ostatné (prosím, uveďte)

odpad

:

riadenie pevného odpadu, obnovenie metánu zo skládok, riadenie odpadových vôd, ostatné (prosím, uveďte)

ostatné

:

Prosím, stručne opíšte ostatné typy projektov;

e)

status: použitie týchto kategórií:

navrhované,

schválené (schválené príslušnými vládami a s dokončenými realizačnými štúdiami),

vo výstavbe (fáza spustenia alebo výstavby),

v prevádzke,

ukončené,

pozastavené;

f)

životnosť: uveďte nasledujúce údaje:

dátum úradného schválenia (napr. výkonný výbor pre projekty mechanizmov čistého rozvoja, hostiteľská krajina pre projekty spoločnej implementácie),

dátum začatia projektu (spustenie činností),

očakávaný dátum ukončenia projektu (životnosť),

kreditné obdobie (pre ktoré roky sú vytvorené ERU alebo CER),

dátum (-y) vydania jednotiek zníženia emisií (ERU) (hostiteľskou krajinou) alebo certifikovaných znížení emisií (CER) (výkonným výborom pre projekty mechanizmov čistého rozvoja);

g)

prvý alebo druhý monitorovací schvaľovací postup (iba pre projekty spoločnej implementácie);

h)

plánované celkové a ročné zníženia emisií, ku ktorým došlo do konca prvého obdobia záväzkov;

i)

množstvo ERU alebo CERS vytvorených projektom, ktoré členský štát získa;

j)

kredity získané do konca referenčného roku: uveďte údaje o počte kreditov (spolu a za rok) získaných z projektov spoločnej implementácie, projektov čistého rozvoja a kreditov získaných z využitia pôdy, zmeny využitia pôdy a činností lesníctva.


(1)  Podľa možnosti, prosím, zvýraznite údaje kurzívou.


PRÍLOHA VI

Postupy a časové lehoty na zhrnutie inventára skleníkových plynov Spoločenstva a inventarizačné správy

Prvok

Kto

Kedy

Čo

1.

Ročné predkladanie inventárov (úplný spoločný formát správ (CRF) a prvky vnútroštátnej inventarizačnej správy) členskými štátmi podľa rozhodnutia 280/2004/ES

Členské štáty

Každoročne do 15. januára

Prvky uvedené v článku 3 ods. 1 rozhodnutia 280/2004/ES, opísané v článkoch 2 až 7.

Kroky podniknuté na zlepšenie odhadov v oblastiach, ktoré boli predtým upravené podľa článku 5.2 Kjótskeho protokolu (na predkladanie správ podľa Kjótskeho protokolu).

2.

„Úvodná kontrola“ predloženia správy členského štátu

Komisia [vrátane GR ESTAT (Eurostat), GR JRC (JRC)] s pomocou Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA)

Čo najskôr po získaní údajov od členského štátu, najneskôr do 1. apríla

Úvodné kontroly a kontroly konzistentnosti (podľa EHS). Porovnanie energetických údajov poskytnutých členskými štátmi na základe referenčného prístupu IPCC s energetickými údajmi Eurostatu (podľa Eurostatu a členských štátov) a kontrola inventárov členských štátov v poľnohospodárstve, využití pôdy, zmeny vo využití pôdy a činnostiach lesníctva (LULUCF), vykonaná GR JRC (po porade s členskými štátmi).

3.

Zhrnutie návrhu inventára Spoločenstva

Komisia (vrátane Eurostatu a JRC) s pomocou EHS

Do 28. februára

Návrh inventára Spoločenstva (podľa EHS) na základe inventára členských štátov a prípadných dodatočných údajov.

4.

Rozoslanie návrhu inventára Spoločenstva

Komisia s pomocou EHS

28. februára

Rozoslanie návrhu inventára Spoločenstva členským štátom 28. februára. Členské štáty skontrolujú údaje.

5.

Predloženie aktualizovaných alebo dodatočných inventarizačných údajov a úplných vnútroštátnych inventarizačných správ členskými štátmi

Členské štáty

15. marca

Aktualizované alebo dodatočné inventarizačné údaje predložené členskými štátmi (na účely odstránenia nezrovnalostí a doplnenia chýbajúcich údajov) a úplné konečné vnútroštátne inventarizačné správy.

6.

Odhady chýbajúcich údajov vnútroštátnych inventárov

Komisia s pomocou EHS

31. marca

Komisia pripraví odhady chýbajúcich údajov do 31. marca referenčného roku po porade s príslušným členským štátom a oznámi ich členským štátom.

7.

Pripomienky členských štátov k odhadom Komisie, týkajúce sa chýbajúcich údajov

Členské štáty

8. apríla

Členské štáty poskytnú pripomienky k odhadom Komisie, týkajúce sa chýbajúcich údajov, aby ich Komisia mohla posúdiť.

8.

Konečný ročný inventár Spoločenstva (vrátane inventarizačnej správy Spoločenstva)

Komisia s pomocou EHS

15. apríla

Predloženie výročnej inventarizačnej správy Spoločenstva UNFCCC. Tento inventár sa tiež použije na vyhodnotenie pokroku ako súčasť mechanizmu sledovania.

9.

Rozoslanie výsledkov úvodných kontrol Spoločenstva členským štátom

Komisia s pomocou EHS

Čo najskôr po získaní výsledkov úvodnej kontroly

Komisia zašle výsledky úvodných kontrol Spoločenstva čo najskôr po ich získaní tým členským štátom, ktorých sa úvodné kontroly týkajú.

10.

Odpovede príslušných členských štátov na výsledky úvodných kontrol Spoločenstva

Členské štáty

Počas jedného týždňa od získania záverov

Členské štáty, u ktorých úvodná kontrola odhalila problémy alebo nezrovnalosti, poskytnú svoje odpovede na úvodnú kontrolu Komisii.

11.

Každé opätovné predloženie správy členskými štátmi ako odpoveď na úvodnú kontrolu zo strany UNFCCC

Členské štáty

Pre každý členský štát rovnako ako vo fáze úvodných kontrol zo strany UNFCCC

Podľa Kjótskeho protokolu: opätovné predloženie by malo byť Komisii poskytnuté počas piatich týždňov od dátumu predloženia správy

Členské štáty poskytnú Komisii opätovné predloženie, ktoré zaslali sekretariátu UNFCCC ako odpoveď na úvodné kontroly zo strany UNFCCC. Členské štáty by mali jasne uviesť, ktoré časti boli upravené, aby sa uľahčilo použitie pre opätovné predloženie Komisiou.

Keďže opätovné predloženie Spoločenstvom musí spĺňať termíny uvedené v usmerneniach podľa článku 8 Kjótskeho protokolu, opätovné predloženie musí byť zaslané Komisii skôr, ako sa skončí lehota uvedená v usmerneniach podľa článku 8 Kjótskeho protokolu, za predpokladu, že opätovné predloženie opravuje údaje alebo informácie, ktoré sa využívajú pri zostavovaní zhrnutia inventára Spoločenstva.

12.

Zaslanie akýchkoľvek opätovných predložení po fáze úvodnej kontroly

Členské štáty

Ak dôjde k opätovnému predloženiu

Členské štáty poskytnú Komisii všetky ďalšie opätovné predloženia (CRF alebo vnútroštátne inventarizačné správy), ktoré zašlú sekretariátu UNFCCC po fáze úvodných kontrol.


PRÍLOHA VII

Postupy a časové lehoty na určenie pridelených množstiev členských štátov a Spoločenstva

Kedy

Čo

Kto

15. januára 2006

Predloženie návrhu správ členských štátov, ktoré zriaďujú ich pridelené množstvá Komisii podľa článku 23 členskými štátmi uvedenými v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES

Členské štáty uvedené v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES

Marec 2006

Návrh rozhodnutia Komisie o určení príslušných emisných úrovní pridelených Spoločenstvu a každému členskému štátu uvedenému v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES podľa článku 3 rozhodnutia 2002/358/ES, zaslaný Výboru pre klimatické zmeny

Komisia

Apríl 2006

Stanovisko k návrhu rozhodnutia Komisie o určení príslušných emisných úrovní pridelených Spoločenstvu a každému členskému štátu uvedenému v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES podľa článku 3 rozhodnutia 2002/358/ES

Výbor pre klimatické zmeny

15. júna 2006

Predloženie návrhu správ členských štátov, ktoré zriaďujú ich pridelené množstvá Komisii podľa článku 23 členskými štátmi uvedenými v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES

Členské štáty neuvedené v prílohe II k rozhodnutiu 2002/358/ES

August 2006

Rozoslanie návrhu správy určujúcej pridelené množstvá Spoločenstva členským štátom

Komisia

September 2006

Poznámky k návrhu správy určujúcej pridelené množstvá Spoločenstva Komisii

Členské štáty

do 31. decembra 2006

Správy členských štátov a Spoločenstva o určení ich pridelených množstiev predložených UNFCCC

ČŠ a Komisia