32004D0006



Úradný vestník L 003 , 07/01/2004 S. 0030 - 0031


Rozhodnutie Komisie

z 5. novembra 2003,

ktorým sa zriaďuje Výbor európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov

(Text s významom pre EHP)

(2004/6/ES)

KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

keďže:

(1) Komisia prijala v júni 2001 rozhodnutia 2001/527/ES [1] a 2001/528/ES [2] o zriadení Výboru európskych regulačných orgánov cenných papierov a Výboru pre cenné papiere.

(2) Európsky parlament vo svojich uzneseniach z 5. februára a 21. novembra 2002 schválil štvorúrovňový prístup obhajovaný v záverečnej správe Výboru múdrych o regulácii európskych trhov cenných papierov a požadoval, aby sa určité aspekty tohto prístupu vzťahovali aj na odvetvia bankovníctva a poisťovníctva, s podmienkou jednoznačnej odhodlanosti Rady k reforme, aby sa zaručila správna inštitucionálna rovnováha.

(3) Rada 3. decembra 2002 vyzvala Komisiu, aby zaviedla takýto systém v oblastiach bankovníctva a poisťovníctva, ako aj dôchodkového poistenia zamestnancov, a aby čo najskôr zriadila nové poradné výbory v týchto oblastiach.

(4) Treba zriadiť Výbor európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov (ďalej len "výbor"), ktorý bude dávať podnety, diskutovať a radiť Komisii v oblasti poisťovníctva, zaisťovníctva a dôchodkového poistenia zamestnancov; pokiaľ však ide o oblasť dôchodkového poistenia zamestnancov, výbor by mal posúdiť regulačné hľadiská a hľadiská dohľadu týkajúce sa takýchto opatrení, ale nemal by sa zaoberať aspektmi pracovného a sociálneho práva, ako je úprava dôchodkového poistenia zamestnancov, a najmä záležitosti týkajúce sa povinného členstva alebo výsledky dohôd kolektívneho vyjednávania.

(5) Výbor by mal taktiež prispievať k dôslednému a včasnému uplatňovaniu právnych predpisov spoločenstva v členských štátoch zabezpečením efektívnejšej spolupráce medzi vnútroštátnymi orgánmi dohľadu, a pritom vykonávať posudky rovnakej kvality a podporovať najlepšie praktické postupy.

(6) Výbor by si mal vytvoriť svoje vlastné metódy práce, najmä zohľadniť osobitosti dotknutých príslušných orgánov a udržiavať úzke operačné styky s Komisiou a s výborom zriadeným rozhodnutím Komisie 2004/9/ES z 5. novembra 2003, ktorým sa zriaďuje Európsky výbor pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov [3]; mal by si spomedzi svojich členov zvoliť svojho predsedu.

(7) Výbor by sa mal v počiatočnom štádiu podrobne, otvorene a priehľadným spôsobom poradiť s účastníkmi trhu, spotrebiteľmi a koncovými užívateľmi.

(8) Výbor by mal vypracovať svoj vlastný rokovací poriadok a plne rešpektovať výhradné práva orgánov a inštitucionálnu rovnováhu ustanovenú zmluvou,

ROZHODLA TAKTO:

Článok 1

Zriaďuje sa nezávislá poradná skupina so zameraním na poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov v spoločenstve s názvom "Výbor európskych orgánov dohľadu nad poisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov", ďalej len "výbor".

Článok 2

Úlohou výboru je radiť Komisii, buď na žiadosť Komisie v lehote, ktorú môže Komisia určiť podľa naliehavosti danej veci, alebo z vlastného podnetu, najmä pokiaľ ide o prípravu návrhov vykonávacích opatrení v oblasti poisťovníctva, zaisťovníctva a dôchodkového poistenia zamestnancov.

Výbor prispieva k dôslednému uplatňovaniu smerníc spoločenstva a zbližovaniu spôsobov vykonávania dohľadu jednotlivých členských štátov v celom spoločenstve.

Výbor taktiež vytvorí fórum pre spoluprácu v oblasti dohľadu, vrátane výmeny informácií o inštitúciách podliehajúcich dohľadu.

Článok 3

Výbor sa skladá zo zástupcov národných verejných orgánov na vysokej úrovni, ktoré sú príslušné v oblasti dohľadu nad poisťovníctvom, zaisťovníctvom a dôchodkovým poistením zamestnancov. Každý členský štát poverí zástupcov na vysokej úrovni zo svojich príslušných orgánov, aby sa zúčastňovali zasadnutí výboru.

Komisia je prítomná na zasadnutiach výboru a vymenuje zástupcu na vysokej úrovni na účasť na rokovaniach vo výbore.

Vždy, keď rokovanie o bode programu zahŕňa výmenu dôverných informácii týkajúcich sa inštitúcie podliehajúcej dohľadu, účasť na takomto rokovaní je možné obmedziť na tie orgány dohľadu, ktoré sú do veci priamo zapojené.

Výbor si spomedzi svojich členov zvolí svojho predsedu.

Výbor môže na svoje zasadnutia prizývať znalcov a pozorovateľov.

Výbor sa nezaoberá aspektmi pracovného a sociálneho práva, ako je organizácia zamestnaneckých režimov, najmä povinné členstvo a výsledky dohôd kolektívneho vyjednávania.

Článok 4

Výbor udržiava úzke operačné styky s Komisiou a s výborom zriadeným rozhodnutím 2004/9/ES.

Výbor môže zakladať pracovné skupiny. Môže zriaďovať pracovné skupiny. Komisia je pozývaná na účasť na pracovných skupinách ako pozorovateľ.

Článok 5

Pred odoslaním svojho stanoviska Komisii by sa výbor mal v počiatočnom štádiu podrobne, otvorene a priehľadným spôsobom poradiť s účastníkmi trhu, spotrebiteľmi a koncovými používateľmi.

Článok 6

Výbor predkladá Komisii výročnú správu.

Článok 7

Výbor prijme svoj rokovací poriadok a vytvorí si svoje vlastné metódy práce.

Článok 8

Výbor začne vykonávať svoje funkcie 24. novembra 2003.

V Bruseli 5. novembra 2003

Za Komisiu

Frederik Bolkestein

člen Komisie

[1] Ú. v. ES L 191, 13.7.2001, s. 43.

[2] Ú. v. ES L 191, 13.7.2001, s. 45.

[3] Ú. v. EÚ L 3, 7.1.2004, s. 34.

--------------------------------------------------